ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΥΡΙΟ Η ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΗΣ Γ’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ

Δέκα (10) ομάδες θα διεκδικήσουν, από αύριο (2/8) έως και την Κυριακή (5/8) τα 2 εισιτήρια της ανόδου στην Β’ Εθνική κατηγορία Ανδρών, στους αγώνες της τελικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι αγώνες διεξάγονται στο κολυμβητήριο Πετρούπολης.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ Ρεθύμνου, ΑΟ Πετρούπολης, Νηρέας Κατερίνης, ΝΟΒΑ, ΑΠΣ Οξυγόνο

Β’ ΟΜΙΛΟΣ: Άρης Κάμπου, ΝΟ Καβάλας, AO  Βετεράνων, Νίκη Βόλου, ΚΟ Καρδίτσας

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Πέμπτη, 2/8

16.00 Νηρέας Κατερίνης – ΝΟΒΑ, 17.30 ΑΟ Πετρούπολης – ΑΠΣ Οξυγόνο, 19.00 ΑΟ Βετεράνων – Νίκη Βόλου, 20.30 ΝΟ Καβάλας – ΚΟ Καρδίτσας

Παρασκευή, 3/8

09.00 ΑΠΣ Οξυγόνο – Νηρέας Κατερίνης, 10.30 ΝΟ Ρεθύμνου – ΑΟ Πετρούπολης, 12.00 ΚΟ Καρδίτσας – ΑΟ Βετεράνων, 13.30 Άρης Κάμπου – ΝΟ Καβάλας, 16.00 ΝΟΒΑ – ΑΠΣ Οξυγόνο, 17.30 Νηρέας Κατερίνης – ΝΟ Ρεθύμνου, 19.00 Νίκη Βόλου – ΚΟ Καρδίτσας, 20.30 ΑΟ Βετεράνων – Άρης Κάμπου

Σάββατο, 4/8

09.00 ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟΒΑ, 10.30 ΑΟ Πετρούπολης – Νηρέας Κατερίνης, 12.00 Άρης Κάμπου – Νίκη Βόλου, 13.30 ΝΟ Καβάλας – ΑΟ Βετεράνων, 16.00 ΑΠΣ Οξυγόνο – ΝΟ Ρεθύμνου, 17.30 ΝΟΒΑ – ΑΟ Πετρούπολης, 19.00 ΚΟ Καρδίτσας – Άρης Κάμπου, 20.30 Νίκη Βόλου – ΝΟ Καβάλας

Κυριακή, 5/8

10.00 1ος Α – 2ος Β (Ημιτελικός), 11.30 1ος Β – 2ος Α (Ημιτελικός), 13.00 4ος Α’ – 4ος Β’ (Θέσεις 7η – 8η), 14.30 3ος Α – 3ος Β’ (Θέσεις 5η – 6η), 18.00 Μικρός τελικός (Θέσεις 3η – 4η), 19.15 Μεγάλος τελικός (Θέσεις 1η – 2η).

Σ’ ότι αφορά τον Όμιλο Καθόδου, που ήταν προγραμματισμένος να διεξαχθεί το Σαββατοκύριακο 4 και 5 Αυγούστου στην Πάτρα (κολ. «Αντώνης Πεπανός»), μετά την αποχώρηση της Ολυμπιάδας Ιωαννίνων και της ΝΕ Λάρισας που υποβιβάζονται στην Δ’ Εθνική κατηγορία, το μοναδικό παιχνίδι που θα γίνει είναι αυτό μεταξύ Νηρέα Πατρών – ΝΑΟ Πόρτο Ράφτη, το Σάββατο (20.30). Ο Νικητής του παραμένει στην κατηγορία ενώ ο ηττημένος υποβιβάζεται στην Δ’ Εθνική.

Τις δυνάμεις της, εν όψει της συμμετοχής της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (2-9 Σεπτεμβρίου, Ρουσιγιόν Γαλλία), δοκιμάζει η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νέων ανδρών, που αναχωρεί αύριο (Τετάρτη) στο Ατσιρεάλε της Ιταλίας.

Εκεί, θα μετάσχει σε σπουδαίο 8εθνές τουρνουά με τη συμμετοχή της Κροατίας, της Ουγγαρίας, των ΗΠΑ (Α’ Όμιλος με την Εθνική μας), της Αυστραλίας, της Ιταλίας, του Μαυροβουνίου και της Σερβίας (Β’ Όμιλος), από 2 έως 5 Αυγούστου.

Στην αποστολή μετέχουν οι εξής 15 πολίστες: Νικήτας Παρασκευόπουλος, Στέφανος Γαλανόπουλος, Ματθαίος Σαλτέρης (τερματοφύλακες), Μανώλης Σολανάκης, Μάριος Χατζηγούλας, Δημήτρης Τίγκας, Θανάσης Χρυσοσπάθης, Χρήστος Χρυσανθακόπουλος, Γιάννης Βελώνιας, Γιώργος Δερβίσης, Σπύρος Φωτόπουλος, Νίκος Αλβέρτης, Τριαντάφυλλος Παπαδόπουλος, Γιώργος Μαρινάγης, Μιχάλης Καζάζης.

Επίσης ο ομοσπονδιακός τεχνικός Περικλής Δαμάσκος, ο συνεργάτης του Θόδωρος Μπερδές και ο φυσικοθεραπευτής Αντώνης Τσαλκάνης.

Το πρόγραμμα των αγώνων (ώρες Ιταλίας):

2 Αυγούστου

16.00 Ουγγαρία – ΗΠΑ, 17.30 Κροατία – ΕΛΛΑΔΑ, 19.30 Αυστραλία – Σερβία, 21.00 Μαυροβούνιο – Ιταλία

3 Αυγούστου

09.00 ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία, 10.30 ΗΠΑ – Κροατία, 12.00 Σερβία – Μαυροβούνιο, 13.30 Ιταλία – Αυστραλία, 16.00 ΕΛΛΑΔΑ – ΗΠΑ, 17.30 Κροατία – Ουγγαρία, 19.00 Μαυροβούνιο – Αυστραλία, 203.0 Ιταλία – Σερβία

4 Αυγούστου

09.00 2ος Α – 3ος Β (1), 10.30 2ος Β – 3ος Α (2), 12.00 1ος Α – 4ος Β (3), 13.30 1ος Β – 4ος Α (4), 16.00 Ηττημένοι 1ου – 4ου αγώνα (5), 17.30 Ηττημένοι 2ου – 3ου αγώνα (6), 19.00 Νικητές 1ου – 4ου αγώνα (7), 20.30 Νικητές 2ου – 3ου αγώνα (8)

5 Αυγούστου

09.00 Ηττημένοι 5ου – 6ου αγώνα (θέσεις 7η – 8η), 10.30 Νικητές 5ου – 6ου αγώνα (θέσεις 5η – 6η), 12.00 Ηττημένοι 7ου – 8ου αγώνα (θέσεις 3η – 4η), 13.30 Νικητές 7ου – 8ου αγώνα (θέσεις 1η– 2η).

Διαιτητές είναι οι Φιλίπ Γκολοσούν (Λευκορωσία), Αλμπέρτο Ροβίντα (Ιταλία), Ντέκλαν ΜακΚερ (Ιρλανδία), Όλεγκ Γκριμπάνοφ (Μολδαβία), Σέρτζιο Γκαλίντο (Ισπανία), Ραούλ Τόρρες (Ισπανία) και παρατηρητές από πλευράς Len οι Ντέγιαν Πέρισιτς (Σερβία) και Ζακ Ρασίν (Ελβετία).

Η προετοιμασία για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Νέων γυναικών τον ερχόμενο Σεπτέμβρη (9-16/9, Τσελιαμπίνσκ Ρωσία), αρχίζει από σήμερα (30/7) με το καμπ προετοιμασίας της προεθνικής μας ομάδας στο ολυμπιακό κολυμβητήριο του Ζαππείου.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Μορφέσης που θα έχει την ευθύνη της ομάδας, έχει καλέσει για τις 18.00 το απόγευμα, τις εξής 27 πολίστριες: Διαμαντοπούλου Χρ., Πλευρίτου Μαργ., Πλευρίτου Ελ. (Ολυμπιακού), Ζάντου, Τζελέπη (Ηρακλή), Μπενέκου Άλκ., Μπενέκου Ι., Καλαργυρού, Καρκάνη, Κεχαγιόγλου (Τρίτωνα Αμαρουσίου), Ξενάκη, Χυδηριώτη, Μουλάκη, Καλογεράκου, Δήμου, Κοντογιαννάτου (ΝΟ Βουλιαγμένης), Κοντογιάννη, Σώρα, Νιαρχάκου (Πανιωνίου), Διαμαντοπούλου Β. (Νηρέα Χαλανδρίου), Φουστέρη (Εθνικού Πειραιά), Φαρμάκη Μ. (ΝΟ Χανίων), Ευαγγελάτου, Γιαννοπούλου, Πάτερου, Τερεφού (ΑΝΟ Γλυφάδας), Στρατηδάκη (ΝΟ Χίου).

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας εντάσσεται και το τουρνουά «Πύθια Καπ» που διεξάγεται 31/8 – 2 Σεπτεμβρίου στην Ιτέα.



Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *