ΑΡΧΙΖΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ ΤΟ 15ο FINA CUP WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Στην πόλη Κράιστσερτς της Νέας Ζηλανδίας αρχίζει αύριο το 15ο Παγκόσμιο Κύπελλο υδατοσφαίρισης γυναικών (FINA Cup), με τη συμμετοχή οκτώ εθνικών ομάδων, μεταξύ των οποίων και η ελληνική.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχει βέβαια ως βασικό στόχο το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που αρχίζει σε περίπου δύο εβδομάδες στο Ζάγκρεμπ, παραταύτα δεν υποτιμά τη συγκεκριμένη διοργάνωση, η οποία άλλωστε δίνει τέσσερα εισιτήρια για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Σανγκάης.
Η ελληνική ομάδα ταξίδεψε στις 4/8 για την Αυστραλία, όπου μετείχε σε τουρνουά στο Σίδνεϊ μαζί με πέντε από τις υπόλοιπες επτά ομάδες που θα μετάσχουν στο FINA Cup.
Δεν τα πήγε και τόσο καλά, αλλά οι διαφορές σε αυτό το επίπεδο είναι μικές και συνήθως οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.
Ο Γιώργος Μορφέσης δεν μπορεί να υπολογίζει στη βοήθεια της Γιούλης Λαρά, που δίνει αγώνα δρόμου για να προλάβει το Ευρωπαϊκό, μετά τη λοίμωξη που την ταλαιπώρησε.
Τη 13άδα της εθνικής αποτελούν οι Μαρία Τσουρή, Έλενα Κούβδου (τερματοφύλακες), Κική Λιόση, Αντιγόνη Ρουμπέση, Σταυρούλα Αντωνάκου, Αγγελική Γερόλυμου, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Χριστίνα Τσουκαλά, ‘Αλκηστη Αβραμίδου, Ηλέκτρα Ψούνη, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Ντίνα Κουτέλη, Τόνια Σολανάκη.
Η εθνική θα μετάσχει στον Α΄ όμιλο και θα αντιμετωπίσει κατά σειρά την Κίνα, την Ουγγαρία (προσκλήθηκε την τελευταία στιγμή αντί της Βραζιλίας) και τον Καναδά.
Μπορεί σίγουρα να πάρει μία από τις πρώτες δύο θέσεις του ομίλου, αλλά αυτό μικρή σημασία έχει, αφού όποια κι αν είναι η κατάταξη τα πάντα θα κριθούν στον προημιτελικό της Παρασκευής.
Στον Β΄ όμιλο μετέχουν οι ΗΠΑ, Αυστραλία, Ρωσία και Νέα Ζηλανδία.
Η Ελλάδα μετέχει για τέταρτη φορά σε Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών και είναι ίσως η μοναδική διεθνής διοργάνωση όπου η εθνική γυναικών δεν έχει κατορθώσει να διακριθεί.
Ηταν έκτη το 1997 στο Νανσί (Γαλλία) και το 2006 στην Τιανγίνγκ (Κίνα), έβδομη το 2002 στο Περθ (Αυστραλία) και όγδοη το 1999 στο Γουίνιπεγκ (Καναδάς).
Το πρόγραμμα των αγώνων (σε ώρες Ελλάδας):

ΤΡΙΤΗ 17/8

06:00 ΗΠΑ-Ρωσία (Β΄ Ομιλος)

07:30 ΕΛΛΑΔΑ-Κίνα (Α΄ Ομιλος)

09:00 Ουγγαρία-Καναδάς (Α΄ Ομιλος)

10:30 Νέα Ζηλανδία-Αυστραλία (Β΄ Ομιλος)

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/8

06:00 Ουγγαρία-Κίνα (Α΄ Ομιλος)

07:30 ΗΠΑ-Αυστραλία (Β΄ Ομιλος)

09:00 ΕΛΛΑΔΑ-Καναδάς (Α΄ Ομιλος)

10:30 Νέα Ζηλανδία-Ρωσία (Β΄ Ομιλος)

ΠΕΜΠΤΗ 19/8

06:00 ΕΛΛΑΔΑ-Ουγγαρία (Α΄ Ομιλος)

07:30 Ρωσία-Αυστραλία (Β΄ Ομιλος)

09:00 Κίνα-Καναδάς (Α΄ Ομιλος)

10:30 ΗΠΑ-Νέα Ζηλανδία (Β΄ Ομιλος)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/8

06:00 Α2-Β3 (Προημιτελικός)  -1-

07:30 Α3-Β2 (Προημιτελικός)  -2-

09:00 Α1-Β4 (Προημιτελικός)  -3-

10:30 Α4-Β1 (Προημιτελικός)  -4-

ΣΑΒΒΑΤΟ 21/8

06:00 Ηττημένος 1-Ηττημένος 4 (Αγώνας κατάταξης)  -5-

07:30 Ηττημένος 2-Ηττημένος 3 (Αγώνας κατάταξης)  -6-

09:00 Νικητής 1-Νικητής 4 (Ημιτελικός)  -7-

10:30 Νικητής 2-Νικητής 3 (Ημτιελικός)  -8-

ΚΥΡΙΑΚΗ 22/8

00:00 Ηττημένος 5-Ηττημένος 6 (Θέσεις 7-8)

01:30 Νικητής 5-Νικητής 6 (Θέσεις 5-6)

03:00 Ηττημένος 7-Ηττημένος 8 (Θέσεις 3-4)

05:00 Νικητής 7-Νικητής 8 (ΤΕΛΙΚΟΣ)

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *