«

»

Μαΐ 09

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 3ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Σε τέταρτο παιχνίδι θα οδηγηθεί η σειρά των τελικών της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών, αφού ο Ολυμπιακός επικράτησε με 11-9 του ΝΟ Βουλιαγμένης στο τρίτο παιχνίδι και μείωσε σε 2-1.
Το τέταρτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στο κολυμβητήριο του ΝΟ Βουλιαγμένης στο Λαιμό, την Πέμπτη (11/5) στο Λαιμό. Εκεί, εάν κερδίσει ο ΝΟΒ, η σειρά ολοκληρώνεται, ενώ εάν κερδίσει ο Ολυμπιακός η σειρά θα μεταφερθεί ξανά στον Πειραιά. Πρώτη σκόρερ ήταν η Τζούλια Έμολο με τέσσερα γκολ, ενώ πραγματοποίησε συνολικά μεγάλη εμφάνιση.
Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι κι έφτασε νωρίς σε προβάδισμα τριών τερμάτων (3-0). Ο ΝΟΒ μείωσε σε 3-2, όμως το ημίχρονο έκλεισε και πάλι με διαφορά τριών γκολ (6-3).
Στο δεύτερο μισό του αγώνα ο Ολυμπιακός έφτασε σε διαφορά τεσσάρων τερμάτων σε τέσσερις περιπτώσεις (7-3, 9-5, 10-6, 11-7), όμως η ομάδα του Λαιμού είχε απαντήσεις και μείωσε σε 11-9. Μάλιστα είχε την ευκαιρία σε διπλό παραπάνω να μειώσει ένα λεπτό πριν τη λήξη στο γκολ, όμως αστόχησε με σουτ της Τσουκαλά -που ήταν η κορυφαία της – στο δοκάρι και το παιχνίδι έληξε με 11-9.
Στη συνέχεια, με 0:51 να απομένει για το τέλος ο προπονητής του Ολυμπιακού, Χάρης Παυλίδης, δέχτηκε κόκκινη κάρτα (είχε δεχθεί πρώτη 3:43 πριν τη λήξη του αγώνα) για διαμαρτυρία.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 11-9
Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 1-2, 4-4