ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ PLAY OFF ΚΑΙ PLAY OUT 31ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Έκανε το break ο ΠΑΟΚ, 12-11 τον Παναθηναϊκό στα πέναλτι
Σε έναν αγώνα με μεγάλες ανατροπές, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Παναθηναίκού με 12-11 στα πέναλτι, στην έδρα των πρασίνων, στο κολυμβητήριο του Γουδή και κάνοντας το brake πέτυχε το 1-0 στις νίκες για την πρόκριση στην επόμενη φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας ανδρών.
Ένα μόλις δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη της αναμέτρησης ο Ζάτοβιτς, ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ σε 6-6 και έστειλε την ομάδα του στην διαδικασία των πέναλτι, σε έναν αγώνα όπου οι πράσινοι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο.
Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου με 3-1. Μάλιστα διέυρυνε την διαφορά, σε 6-1 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Η αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ ξεκίνησε στην τελευταία περίοδο, όπου με ένα σερί 5-0 κατάφερε να ισοφαρίσει και να στείλει την αναμέτρηση στα πέναλτι.
Ο Καραμπέτσος απέκρουσε το πέναλτι του Χαραλαμπόπουλου διατηρώντας το 11-11 (όπου επικρατούσε μέχρι εκείνη την στιγμή) και ο Σάριτς ευστοχώντας, πέτυχε το τελικό 12-11 και έδωσε την νίκη στον ΠΑΟΚ.
Η επόμενη αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή (7/4) στο Εθνικό κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης. Η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΟΚ 6-6 (καν.διάρ.) 11-12 (μετά τα πέν.)
Οκτάλεπτα : 2-0, 1-1, 3-0, 0-5, πέν. 5-6.

Κράτησε το πλεονέκτημα έδρας ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 9-7 το Παλαιό Φάληρο
Ο ΑΝΟ Γλυφάδας ήταν ο νικητής στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των πλέι οφ που κρίνεται στις δύο νίκες απέναντι στο Παλαιό Φάληρο με 9-7, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που διεξήχθη στο κολυμβητήριο «Αντ. Δημητρόπουλος» της Γλυφάδας. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-0 στη λήξη της πρώτη περιόδου, όμως οι Φαληριώτες του Νίκου Μαμούρη μείσωσαν τη διαφορά στο γκολ (5-4) μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Στη συνέχεια μάλιστα ισοφάρισαν σε 5-5 και σε 7-7 απειλώντας ευθέως τον ΑΝΟΓ με ήττα που θα του αφαιρούσε το πλεονέκτημα έδρας. Όμως δύο γκολ του Μάριου Χατζηγούλα χάρισαν τη νίκη στον ΑΝΟΓ.
Προβάδισμα 2-0 νίκες ο Πανιώνιος, 9-7 τον ΝΟ Πατρών
Ο Πανιώνιος νίκησε με 9-7 τον ΝΟ Πατρών στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα της σειράς των πλέι άουτ του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Ανδρών.
Οι Νεοσμυρνιώτες έχουν πλέον σημαντικό προβάδισμα, 2-0 νίκες, επί του αντιπάλου τους (είχαν και μια νίκη από την κανονική περίοδο). Η επόμενη κόντρα των δύο ομάδων είναι την Παρασκευή (7/4) στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της Πάτρας. Αυτός που θα συμπληρώσει πρώτος τρεις νίκες μένει στην κατηγορία και θα παίξει για τις θέσεις 9η-10η κόντρα στον ΝΟ Χίου, ενώ ο χαμένος υποβιβάζεται στην Α2 (όπου έχει υποβιβαστεί ήδη ο ΝΟ Καλαμακίου).
Ο Πανιώνιος έφτιαξε ένα προβάδισμα ενός και δύο γκολ από το ξεκίνημα και έλεγξε τον ρυθμό, ενώ λίγο πριν από το φινάλε του τρίτου οκτάλεπτου προηγήθηκε και με 7-3, αλλά οι Πατρινοί έκλεισαν πάλι την ψαλίδα σε 7-5 και στο τελικό 9-7.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 9-7
Οκτάλεπτα: 3-2, 1-1, 3-2, 2-2.