ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 31ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

‘Ανετο πέρασμα από την Πάτρα ο ΠΑΟΚ, 10-5 τον ΝΟΠ

Με άνεση και πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από το κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της Πάτρας όπου επικράτησε με 10-5 του τοπικού ΝΟ Πατρών, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της εμβόλιμης 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών.

Οι παίκτες του Δικεφάλου του Βορρά μπήκαν φουριιόζοι και έχτισαν γρήγορα μια μεγάλη διαφορά με αποτέλεσμα να προηγούνται 7-1 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι Θεσσαλονικείς χαλάρωσαν και οι Πατρινοί μείωσαν στο αξιοπρεπές τελικό 10-5.

Κορυφαίος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν και πάλι ο Σάριτς με 4 γκολ (ΦΩΤΟ).

Σταθερά στην 6άδα το Παλαιό Φάληρο, 9-4 τον ΝΟ Χίου

Μια ακόμα σημαντική νίκη στην προσπάθειά του για συμμετοχή στα πλέιο οφ του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών πέτυχε το Παλαιό Φάληρο. Η νεανική ομάδα του Νίκου Μαμούρη επιβλήθηκε του ΝΟ Χίου με 9-4, στο Ρέστειο κολυμβητήριο, για την 13η αγωνιστική, και παραμένει σταθερά στην 6η θέση της βαθμολογίας, ό,τι κι αν γίνει στον αγώνα του Υδραϊκού με τον ΝΟΒ.

Οι Χιώτες προηγήθηκαν με 3-1, αλλά στη συνέχεια οι Φαληριώτες βελτίωσαν την άμυνά τους, ο τερματοφύκαλάς τους Κώστας Τσαλκάνης έκανε καθοριστικές αποκρούσεις, μείωσαν σε 3-2 και 4-3, ισοφάρισαν σε 4-4 και προηγήθηκαν με 5-4 στο ημίχρονο (καθοριστικά τα γκολ του Ι. Γαβαλά). Στο δεύτερο μισό του «καθάρισε» τον αγώνα το Φάληρο καθώς ήταν κυρίαρχο και έφτασε πλέον άνετα στη νίκη. Πολύ καλοί από πλευράς νικητών και οι Θεοδωρόπουλος, Τρούλος (ΦΩΤΟ).

Δύσκολα ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 8-7 τον ΝΟ Καλαμακίου

Η φετινή ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών, ο ΑΝΟ Γλυφάδας, «τα χρειάστηκε» στον εντός έδρας αγώνα του για την 13η αγωνιστική  κόντρα στον εκ των ουραγών ΝΟ Καλαμακίου, που εμφανίστηκε αυτή τη φορά πολύ ανταγωνιστικός. Η ομάδα της Γλυφάδας, όμως, πήρε τελικά τη νίκη με 8-7 και παραμένει στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Οι Καλαμακιώτες το πάλεψαν και από 6-3 εις βάρος τους έφτασαν να ισοφαρίζουν σε 6-6, στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο οκτάλεπτο με γκολ των Χατζηγούλα και Δουδέση ο ΑΝΟΓ προηγήθηκε με 8-6 και λίγο πριν από το φινάλε ο Δουδέσης μείωσε για τον ΝΟ Καλαμακίου στο τελικό 8-7.

Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός, 21-2 τον συμπολίτη Εθνικό

Ήταν κάποτε το ντέρμπι κορυφής στην υδατοσφαίριση. Τα πράγματα, όμως, έχουν αλλάξει και ο κάτοχος του τίτλου Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στην κόντρα με τον συμπολίτη Εθνικό, στον Πειραιά, την Τετάρτη (1/2) το βράδυ, για την 13η αγωνιστική της Α1 Ανδρών και επιβλήθηκε με 21-2.

Επίδειξη δύναμης έκαναν οι ερυθρόλευκοι του Θοδωρή Βλάχου, με αδιαπέραστη άμυνα και σκοράροντας με όλους τους τρόπους, έφτασαν στο «13 στα 13» με άνεση.

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης υπέταξε τον Υδραϊκό (11-7) στον Άλιμο

Στη μεταξύ τους αναμέτρηση του πρώτου γύρου της Α1 Ανδρών, μέσα στο κολυμβητήριο του Λαιμού, ο Υδραϊκός είχε κόψει δύο βαθμούς από τον ΝΟ Βουλιαγμένης (καθώς είχε πάρει ισοπαλία 6-6), τους μοναδικούς -εκτός φυσικά και από αυτούς της ήττας του από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό- που έχασε η ομάδα του Λούδη.

Στον Άλιμο, τυπική έδρα του Υδραϊκού, το βράδυ της Τετάρτης (1/2), όμως, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και 2ης του Β’ γύρου, οι «μπέμπηδες» του ΝΟΒ πήραν το αίμα τους πίσω, καθώς επιβλήθηκαν με 11-7 και διατηρήθηκαν μόνοι στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Ο Υδραϊκός προηγήθηκε 2-1 στην πρώτη περίοδο, αλλά, με ξέσπασμα σε δεύτερο και τρίτο οκτάλεπτο και με πλουραλισμό στην επίθεση, ο ΝΟΒ έφτιαξε τη διαφορά και εξασφάλισε τη νίκη, καθώς προηγήθηκε και με 11-5. Στην τέταρτη περίοδο ο Υδραϊκός μείωσε στο τελικό 7-11.

Πέρασε από τη Νέα Σμύρνη ο Παναθηναϊκός, 10-8 τον Πανιώνιο

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα και από το κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, την έδρα του Πανιωνίου, τον οποίο νίκησε με 10-8 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών και κρατάει γερά την 3η θέση της βαθμολογίας.

Οι πράσινοι έχτισαν μια μικρή διαφορά από το ξεκίνημα, ενώ έφτασαν να προηγούνται και με 8-5 στο τέλος της γ΄περιόδου. Οι κυανόρευθροι της Νέας Σμύρνης το πάλεψαν, αλλά δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν τα πράγματα και το τελικό 8-10.

Με κόκκινη κάρτα αποβλήθηκε, στο 5.00 πριν από τη λήξη της γ’ περιόδου, ο βοηθός προπονητή του Παναθηναϊκού Λεμπέσης για διαμαρτυρία.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 8-10

Οκτάλεπτα: 0-2, 4-3, 1-3, 3-2.