ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΣΤΗΝ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ WATER POLO ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2013-2014

Νίκη για τον Ολυμπιακό (8-6) επί του ΝΟ Βουλιαγμένης

Το γκολ της Χριστίνας Τσουκαλά 6 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα, χάρισε στον ΝΟ Βουλιαγμένης το πλεονέκτημα έδρας επί του Ολυμπιακού στα επερχόμενα πλέι-οφ του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας γυναικών, εκτός απροόπτου. Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να κερδίσουν με 8-6 την κάτοχο του τίτλου Βουλιαγμένη, όμως δεν χάρηκαν όσο θα ήθελαν την νίκη τους, αφού είχαν ηττηθεί στον πρώτο γύρο με 11-8 και ήθελαν σήμερα νίκη με διαφορά 3 τερμάτων. Ο Ολυμπιακός κατά την διάρκεια του αγώνα είχε καταφέρει να έχει διαφορά ακόμη και 4 τερμάτων (8-4) όμως η Βουλιαγμένη μείωσε με 2 τέρματα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 8-6

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 1-2, 3-1, 1-0, 3-3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου Χρ., Τετζαλίδου 1, Πλευρίτου Ελ. 3, Σώρα, Μανωλιουδάκη 1, Καλογεράκου, Πλευρίτου Μαργ. 1, Πλευρίτου Β., Μπούικα 2, Βασιλακοπούλου Μ., Νιαρχάκου, Σταματοπούλου, Γκούζουλα, Βασιλακοπούλου Αγγ.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κώστας Δήμου): Κούβδου, Τσουκαλά 4, Ντάσιου, Πρωτοπαπά, Ξενάκη, Ασημάκη, Ρουμπέση 1, Γερόλυμου, Διαμαντοπούλου Β. 1, Σελετοπούλου, Κοντογιάννη, Ζοφώλη, Μαυρωτά Μ., Μαυρωτά Ιφ.

Διαιτητές: Σταυρόπουλος, Μπιράκης

Αλυτάρχης: Νίκος Λούτας

Εύκολα ο Ηρακλής 14-5 τον Τρίτωνα στο Ποσειδώνειο

Μια ευρεία νίκη πέτυχε πριν από λίγο ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε του Τρίτωνα Αμαρουσίου στο Ποσειδώνειο κολυμβητήριο με 14-5, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών. Ο «Γηραιός» ήταν ανώτερος καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από την ομάδα του Αμαρουσίου. Με αυτή τη νίκη ο Ηρακλής έφτασε τους 26 βαθμούς, όντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.  Αξιοσημείωτο είναι πως ο Θανάσης Τούρος, είχε στην αποστολή του μόλις 8 παίκτριες. ΗΡΑΚΛΗΣ- «ΤΡΙΤΩΝ» ΑΟ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 14-5

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 5-1, 3-2, 4-0, 2-2

ΗΡΑΚΛΗΣ (Παναγιώτης Ιωακειμίδης): Γούλα, Μαλέτσκα 2, Αβράμη, Τζελέπη 1, Τζίμα 1, Τριχολίδου 3, Ζάντου, Καραδημήτρη, Καρυπίδου Μ., Φλώρου Χρ. 3, Φλώρου Μ. 1, Καρυπίδου Η. 3, Σωτηρέλη, Βελίτσιου

«ΤΡΙΤΩΝ» ΑΟ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Θανάσης Τούρος): Κοτσιώνη, Πάττα, Ζώη, Μαντάου, Στρατιδάκη 3, Μπόστα 2, Αγγελονίδη, Στρείδη.

Διαιτητές: Καρούλης, Μονιούδης

Αλυτάρχης: Γιάννης Ελευθεριάδης

«Κλείδωσε» την 4η θέση ο ΑΝΟΓ (6-5 τον Εθνικό)

Σ’ ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, ο ΑΝΟ Γλυφάδας κατάφερε να νικήσει τον Εθνικό με 6-5, στο κολυμβητήριο του Αλίμου και να εξασφαλίσει την 4η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ. Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο τέλος του πρώτου οχταλέπτου πήρε προβάδισμα με 3-1. Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου κατάφεραν να ανακάμψουν γρήγορα και αφού ισοφάρισαν, βρέθηκαν να προηγούνται με 2 γκολ. Το μόνο που κατάφερε ο Εθνικός στα τελευταία λεπτά, ήταν να μειώσει στο 1 γκολ, στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, κάτι που δεν ήταν αρκετό για να διεκδικήσει κάποιο βαθμό.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 6-5

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 1-3, 3-1, 1-0, 1-1

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Αλεξία Καμμένου): Παπαϊωάννου, Κανέτι, Τσελέπη, Ιωσηφίδου, Μάμογλου 1, Οικονομοπούλου 1,  Πάτρα Μ., Μιμίδη 1, Κόλλια, Παπαναστασίου, Δράκου, Πάτρα Ε., Ελευθεριάδου 3, Λούδη.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Γιώργος Κατσούλης): Ναλμπάντη, Καλαργυρού, Ζέκου, Βάσιλα 1, Χυδηριώτη, Κούβδου, Μουσγκρόβ 1, Δατσέρη, Φραγκιουδάκη 2, Κανάκη, Αντωνάκου 1, Γρηγοριάδου, Καλαρρίτη.

Διαιτητές: Μπουδραμής, Παϊρακταρίδης

Αλυτάρχης: Τάσος Πολυζωγόπουλος

Άνετη επικράτηση του ΝΟ Ρεθύμνου επί του Νηρέα στον Γέρακα (2-11)

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα του ΝΟ Ρεθύμνου, επικρατώντας άνετα του ήδη υποβιβασμένου Νηρέα Χαλανδρίου, με 11-2 στο κολυμβητήριο του Γέρακα. Τα κορίτσια του Κώστα Φιτσανάκη, δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση του Νηρέα στο ξεκίνημα και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, είχαν ελαφρύ προβάδισμα με 2-1. Στην επανάληψη όμως ήταν καταιγιστικές και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το ευρύ σκορ 11-2.

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 2-11

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 0-0, 1-2, 1-5, 0-4

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Θεοδώρα Μιχαηλίδου): Λεοντσίνη, Σαμαρά, Παπατριανταφύλλου Ο., Κροκίδα, Παντελίδη, Λιβαθηνού, Βλοντάκη, Πανουσάκη, Καλλή, Παπαδάκη, Δούλη 1, Μόσιαλου, Κουντουρέα, Παπατριανταφύλλου Μ. 1.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Μυλωνάκη, Φαρμάκη Μ., Παπαγεωργίου, Παληκαράκη 1, Αλεξάκη 3, Μυριοκεφαλιτάκη, Καραλόγου 1, Φαρμάκη Ελ. 1, Πατσαχάκη 2, Πενταράκη 3. Διαιτητές: Δαμιανάκης, Ποσποτίκης Αλυτάρχης: Λάμπρος Mιχαηλίδης