Αποτελέσματα 14ης Αγωνιστικής 32ου Πρωταθλήματος Α2 Εθνικής Κατηγορίας Water Polo Ανδρων 2018

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή (27/5) το απόγευμα η Α’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών με τους τελευταίους αγώνες της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής σε Α’ και Β΄ Όμιλο. Έτσι οριστικοποιήθηκε ποιες ομάδες πάνε στους Ομίλους Ανόδου και ποιες σε αυτόν της Καθόδου της Β’ φάσης του πρωταθλήματος.
Αναλυτικά:
Στους δύο Ομίλους της Ανόδου (από τέσσερις ομάδες ο καθένας, που θα οριστούν μετά από κλήρωση) θα πάνε, από τον Α’ Όμιλο της Α’ φάσης, οι ΓΣ Περιστερίου με 3 βαθμούς, ΑΕ Χαϊδαρίου με 2 β., Νηρέας Γέρακα με 1 β. και Ηλυσιακός με 0 β. και από τον Β’ Όμιλο της Α’ φάσης οι ΝΟ Πατρών με 3 β., Άρης με 2 β., Νίκη Βόλου με 1 β. και ΟΦΘ με 0 β. Οι δύο πρώτες (2) ομάδες των νέων αυτών Ομίλων, στη συνέχεια, αγωνίζονται στα πλέι οφ για να ξεχωρίσουν οι 2 ομάδες που θα ανέλθουν στην Α1 Εθνική, ενώ οι 3ες και 4ες παίζουν αγώνες κατάταξης.
Στον (έναν και μοναδικό) Όμιλο Καθόδου θα πάνε επτά ομάδες, από τον Α’ Όμιλο της Α’ φάσης οι Παναθηναϊκός με 3 β., Νηρέας Χαλανδρίου με 2 β. και ΝΟ Καλαμακίου με 1 β. και από τον Β’ Όμιλο της Α’ φάσης οι ΓΣ Ηλιούπολης με 3 β., ΝΟ Χαλκίδας με 2 β., Νηρέας Πατρών με 1 β. και ΝΟ Λάρισας με 0 β. Οι τρεις (3) τελευταίες ομάδες του Ομίλου Καθόδου θα υποβιβαστούν (μαζί με τον Ιωνικό) στην Β’ Εθνική κατηγορία.
Οι αγώνες της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος θα διεξαχθούν 15-17 Ιουνίου και 29/6-1 Ιουλίου.
Τα αποτελέσματα της Κυριακής (27/5) για την 14η και τελευταία αγωνιστική:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 4-12. Οκτάλεπτα: 1-3, 1-4, 2-3, 0-2. Νηρέας Χαλανδρίου: Κωνσταντόπουλος Κ. 1, Τσολακίδης 3. ΓΣ Περιστερίου: Μανώλης 1, Παναγούλης 1, Γερακούδης 3, Κουκουμάκης 1, Αμπατζόγλου 1, Τσακιράκης 2, Τσαγκάρη 3.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 10-4. Οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 4-1, 3-0. Παναθηναϊκός: Παπαδημητρίου 3, Χατζηστεφάνου 2, Κανελλόπουλος 1, Λύκαρης 1, Γκαράνης 3. ΝΟ Καλαμακίου: Χάλαρης 2, Αναγνωστόπουλος 1, Ιωαννίδης 1.
ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 6-8. Οκτάλεπτα: 3-2, 0-1, 2-2, 1-3. ΑΕ Χαϊδαρίου: Κόχειλας 2, Δούκας 2, Οικονομόπουλος 1, Γκότσης Γ. 1. Νηρέας Γέρακα: Χατζηδάκης 2, Δανούρδης 5, Κυζιώρος 1.
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 0-5 ά.α.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 9-10. Οκτάλεπτα: 2-3, 2-2, 3-0, 2-5. Νηρέας Πατρών: Καλούδης Απ. 1, Τουλγαρίδης 2, Ρογδάκης 1, Εμερτλής 1, Σπανογιάννης 1, Καλούδης Σπ. 1, Καρράς 2. ΝΟ Πατρών: Κανελλόπουλος 4, Φύκουρας 2, Γκότσης Π. 1, Βικάτος 2, Καρβουντζής 1.
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΡΗΣ 5-8. Οκτάλεπτα: 1-2, 0-3, 1-3, 3-0. ΓΣ Ηλιούπολης: Δουδέσης 2, Σπυρόπουλος 1, Μπενέας 1, Χασάπης 1. Άρης: Μουστεράκης 1, Παπαθεοδώρου 1, Αλιαπούλιος 1, Σολογάνης 1, Δημητριάδης 2, Κουνέλας 2.
ΟΦΘ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 14-6. Οκτάλεπτα: 3-0, 2-1, 4-2, 5-3. ΟΦΘ: Αλιχανίδης Αβρ. 3, Ζαρκαντζάς 2, Αλιχανίδης Β. 2, Φοροτζίδης Χ. 2, Ταβακόπουλος 1, Παυλίδης 2, Γιώρτσιος 1, Κατσαρίδης 1. ΝΟ Χαλκίδας: Αλαφάκης 4, Οικονόμου 1, Καρλής 1.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 17-8. Οκτάλεπτα: 3-2, 5-2, 5-3, 4-1.  Νίκη Βόλου: Δανιήλ Χ. 3, Γκανάτσιος 1, Αλεξανδρής 1, Θεοδωρόπουλος 2, Γλούμης 3, Σαραγγανίδας 1, Καρκαλιάνης 1, Μαρτζούχος 5. ΝΟ Λάρισας: Ζαφειρίου 2, Ευσταθίου 3, Πατούνας 3.
ΟΙ ΤΕΛΙΚΕΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΤΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ:
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΟΜΙΛΟΥ (ΤΕΛΙΚΗ):
1. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (142-73) 37
2. ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ (134-103) 30
3. ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ (102-95) 26
4. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (123-110) 23
…………………………………………..
5. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (114-110) 21
6. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. (94-126) 8
7. ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ (83-136) 7
Σ.Σ.:Η βαθμολογία διαμορφώθηκε σύμφωνα με την προκήρυξη, μετά την αποχώρηση από το πρωτάθλημα του Ιωνικού (στη διάρκεια του Β’ γύρου).
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β’ ΟΜΙΛΟΥ (ΤΕΛΙΚΗ):
1. ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ (147-108) 39
2. ΑΡΗΣ (124-87) 30
3. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (142-110) 27
4. ΟΦΘ (144-132) 21
…………………………………………..
5. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (130-116) 18
6. ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (102-149) 15
7. ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (106-130) 12
8. ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (108-171) 6

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *