ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 31ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Παλαιό Φάληρο για τα ψηλά, 10-8 τον Εθνικό και ανέβηκε 6ο

Αποφασισμένο να μετέχει στα πλέι οφ του φετινού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών είναι το Παλαιό Φάληρο που πέτυχε μια μεγάλη νίκη στην έδρα επί του Εθνικού με 10-8, στο ματς που έριξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Φαλήρου, με αυτή τη νίκη, ανέβηκε και πάλι στην 6η θέση της βαθμολογίας, καθώς ευνοείται στην ισοβαθμία με τον Υδραϊκό.

Οι Φαληριώτες μπήκαν πιο δυνατά και έχτισαν από το πρώτο ημίχρονο μια διαφορά που έφτασε και τα 4 γκολ (8-4) και τελικά κράτησαν τη σπουδαία νίκη στην αντεπίθεση που επιχείρησε ο Εθνικός (που μείωσε σε 8-7), φτάνοντας στο τελικό 10-8 υπέρ τους.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για τη διαιτησία και -σύμφωνα με το φύλλο αγώνα-: «Στο 4.13 πριν από τη λήξη της δ’ περιόδου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα o βοηθός προπονητή του Εθνικού Δασκαλόπουλος επειδή απευθύνθηκε στους διαιτητές διαμαρτυρόμενος και τους είπε: «το καθαρίσατε το παιχνίδι». Και στο 0.55 πριν από τη λήξη της δ’ περιόδου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο παίκτης με το Νο 12 του Εθνικού Τσαγκάρης γιατί, διαμαρτυρόμενος σε απόφαση των διαιτητών, είπε: «γ.. το σπίτι σου»».

Νiκηφόρα, αλλά με δυσκολία πέρασε από την Πάτρα ο Παναθηναϊκός, 8-5 τον ΝΟΠ

Ο Παναθηναϊκός, έστω και δύσκολα, κατάφερε να φύγει τελικά με τη νίκη από το κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της Πάτρας, στο πλάισιο της 15ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών και να παραμείνει μόνος στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Οι πράσινοι επιβήθηκαν με 8-5 επί του ουραγού, αλλά αξιόμαχου απόψε ΝΟ Πατρών, χτίζοντας με κόπο μια διαφορά στα τρία πρώτα οκτάλεπτα.

Σπουδαία νίκη του Υδραϊκού στη μάχη για τα πλέι οφ, 11-6 τον ΠΑΟΚ

Ο Υδραϊκός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι του Αλίμου με τον ΠΑΟΚ για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 υδατοσφαίρισης Ανδρών, αφού επικράτησε με 11-6. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του νησιού του Αργοσαρωνικού ξεπέρασε το «δικέφαλο του βορρά» στη βαθμολογία, φτάνοντας τους 23 βαθμούς έναντι 22 της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για την ομάδα της Ύδρας που προηγήθηκε με 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο, ενώ στη δεύτερη περίοδο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη αφού διεύρυνε το προβάδισμά της στα τέσσερα γκολ με επιμέρους 4-1 (6-2).

Στο τρίτο οκτάλεπτο η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να μειώσει της διαφορά στα τρία γκολ (8-5), ενώ στην αρχή της τελευταίας περιόδου το σκορ έγινε 8-6 και οι ελπίδες του ΠΑΟΚ για θετικό αποτέλεσμα αναπτερώθηκαν.

Όμως, ένας χαμένος παραπάνω για να φέρει τη διαφορά στο γκολ η ομάδα της Θεσσαλονίκης, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων που με σερί 3-0 έδωσαν διαστάσεις στη νίκη τους, κάνοντας το τελικό 11-6.

Καταιγιστικός και πάλι ο Ολυμπιακός, 25-4 τον ΝΟ Καλαμακίου

Ο ΝΟ Καλαμακίου έπεσε αυτή τη φορά θύμα της «καταιγίδας» του Ολυμπιακού ο οποίος επιβλήθηκε με 25-4 στο μεταξύ τους αγώνα για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Ανδρών, στο κλειστό Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά και διατήρησε το απόλυτο των νικών (15 στα 15).

Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος

Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΝΟ Γλυφάδας και επικράτησε με 8-2 του Πανιωνίου

Τη νίκη που τη διατηρεί στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 υδατοσφαίρισης Ανδρών πέτυχε η ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας μέσα στη Νέα Σμύρνη απέναντι στον Πανιώνιο με 8-2, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να προηγείται με 1-0, όμως ένα σερί 3-0 του ΑΝΟ Γλυφάδας έβαλε την ομάδα του Δημήτρη Μάζη μπροστά στο σκορ. Ο Χρήστος Κουτσιαλής με πολύ ωραίο σουτ μείωσε σε 3-2, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα ο ΑΝΟΓ μπήκε πολύ δυνατά και ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη στο τρίτο οκτάλεπτο, όταν έκανε ένα σερί 4-0 με κάποια εύκολα γκολ στην κόντρα. Στην τελευταία περίοδο οι ομάδες κατέβασαν ρυθμούς με αποτέλεσμα να σημειωθεί μόλις ένα γκολ από τον Παπούκα, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 8-2 για την ομάδα της Γλυφάδας.

«Περίπατο» στη Χίο ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 17-7 τον ΝΟΧ

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης πέρασε άνετα από την έδρα του ΝΟ Χίου και επιβλήθηκε με το εμφατικό 17-7 της ομάδας του νησιού της μαστίχας στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Ανδρών.

Με τη νίκη του στο Ιωνικό κολυμβητήριο, ο ΝΟΒ κρατάει γερά τη 2η θέση της βαθμολογίας. Κορυφαίος σκόρερ της ομάδας του Λούδη στο συγκεκριμένο ματς ήταν ο Καπότσης (ΦΩΤΟ, Νο 10) με 5 γκολ.

ΝΟ ΧΙΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-17

Οκτάλεπτα: 1-3, 1-5, 1-3, 4-6.