ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 22ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 29ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2014-15

Με το απόλυτο των νικών στην κανονική περίοδο ο Ολυμπιακός, 17-1 στο Φάληρο

Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα και από το Ρέστειο κολυμβητήριο όπου επικράτησε με 17-1 του Παλαιού Φαλήρου στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής και τελευταίας αγωνιστικής της Α1 Ανδρών και τερμάτισε με διαφορά πρώτος στην κανονική περίοδο με το απόλυτο των νικών (22 στα 22). Και φυσικά όχι μόνο δεν θα αγωνιστεί στην Α’ φάση των πλέι οφ, αλλά θα έχει το πλεονέκτημα έδρας στις υπόλοιπες φάσεις.

Το Παλαιό Φάληρο ευνοείται στην τελική ισοβαθμία με τον Πανιώνιο, είναι 10ο και θα αντιμετωπίσει τους 11ους Νεοσμυρνιώτες με πλεονέκτημα έδρας στην πρώτη φάση των πλέι άουτ.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν ο Άλεξ Γούνας με 5 γκολ και τον ακολούθησε ο Γιάννης Φουντούλης με 4.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 20 λεπτά καθυστέρηση λόγω καθυστερημένης άφιξης του γιατρού.

Ο Εθνικός το ντέρμπι, 11-10 τον ΠΑΟΚ

Μπορεί να ήταν αδιάφορο βαθμολογικά, αφού οι θέσεις των δύο ομάδων στην κανονική περίοδο και εν όψει πλέι οφ είχαν καθοριστεί από την προηγούμενη Τετάρτη, ήταν όμως το ντέρμπι της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών, το παιχνίδι του Εθνικού με τον ΠΑΟΚ στο κολυμβητήριο του Πειραιά, με το οποίο άνοιξε και η αυλαία της αγωνιστικής.

Οι κυανόλευκοι του Πειραιά επικράτησαν τελικά με 11-10. Ο Εθνικός είχε πάρει ένα σχετικό προβάδισμα από το ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ έμενε κοντά, αλλά στο τρίτο οκτάλεπτο αυτό το προβάδισμα ήταν 4 γκολ υπέρ των κυανολεύκων. Οι Θεσσαλονικείς απλά μείωσαν στο φινάλε στο ένα γκολ όταν οι Πειραιώτες χαλάρωσαν και ο Κουντουδιός χρησιμοποίησε τους πιο νεαρούς παίκτες του.

Σημειώνουμε ότι ο Εθνικός τερματίζει στην 2η θέση της κανονικής περιόδου, δεν θα αγωνιστεί στην Α’ φάση των πλέι οφ και θα έχει πλεονέκτημα έδρας στη Β’ φάση. Ο ΠΑΟΚ τερματίζει 5ος στην κανονική περίοδο και θα αγωνιστεί στην Α’ φάση των πλέι οφ με μεινέκτημα έδρας κόντρα στον 4ο της τελικής βαθμολογίας της κανονικής περιόδου (λίγο αργότερα θα ξέρουμε οριστικά αν θα είναι ο Παναθηναϊκός ή ο ΝΟ Βουλιαγμένης).

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας 7ος, νίκησε 6-5 τον ΝΟ Καλαμακίου

Με νίκη στην έδρα του έκλεισε την αγωνιστική σεζόν στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών ο ΑΝΟ Γλυφάδας και μάλιστα επί του ΝΟ Καλαμακίου -με 6-5- τον οποίο ξεπέρασε στη βαθμολογία και τερματίζει 7ος, ενώ ο αντίπαλός του 8ος. Είναι οι δυο ομάδες που σώζονται και δεν θα μετάσχουν ούτε στα πλέι οφ ούτε στα πλέι άουτ.

Έγινε ένα καλό παιχνίδι με κλειστές άμυνες. Ο ΑΝΟΓ προηγήθηκε, αλλά ο ΝΟ Καλαμακίου ισοφάρισε, αλλά το νικητήριο γκολ για τον ΑΝΟΓ πέτυχε ο Αγγελίδης (ΦΩΤΟ) 4.28 πριν από το φινάλε.

Νίκη χωρίς αντίκρυσμα ο Πανιώνιος, 10-9 τον Παναθηναϊκό που μένει 4ος

Ο Πανιώνιος κατάφερε να νικήσει τον Παναθηναϊκό με 10-9 στον μεταξύ τους αγώνα στην αναγκαστική έδρα των πρασίνων στον Άλιμο, για την 22η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών. Όμως η μεγάλη αυτή νίκη είναι χωρίς αντίκρυσμα καθώς οι κυανέρυθροι της Νέας Σμύρνης δεν αποφεύγουν την 11η θέση της βαθμολογίας, αφού στην τελική ισοβαθμία με το Παλαιό Φάληρο (αν οι Φαληριώτες χάσουν τη Δευτέρα από τον Ολυμπιακό) δεν ευνοούνται.

Έτσι ο Πανιώνιος θα έχει μεινόκτημα έδρας στη σειρά των αγώνων κόντρα στο Παλαιό Φάληρο για την πρώτη φάση των πλέι άουτ. Ο Παναθηναϊκός, εξάλλου, τερματίζει στην 4η θέση της βαθμολογίας και θα αντιμετωπίσει στην πρώτη φάση των πλέι οφ με πλεονέκτημα έδρας τον 5ο ΠΑΟΚ.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 8-5, αλλά οι Νεοσμυρνιώτες με μια διαρκή αντεπίθεση ισοφάρισαν 8-8. Ο Παναθηναϊκός πέρασε με 9-8, αλλά ο Πανιώνιος ισοφάρισε και πάλι και πήρε τελικά τη νίκη με τον Θωμάκο (ΦΩΤΟ) στα 6 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Οριστικά 3ος ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 7-4 τον Υδραϊκό

Με μια διαρκή αντεπίθεση στο φινάλε του αγώνα, ο ΝΟ Βουλιαγμένης νίκησε, στην έδρα του στον Λαιμό, με 7-4 τον Υδραϊκό στο πλαίσιο της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής της Α1 Ανδρών και παίρνει οριστικά την 3η θέση στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

Έτσι οι δυο ομάδες θα κοντραριστούν και πάλι στην πρώτη φάση των πλέι οφ με τον ΝΟΒ να έχει το πλεονέκτημα έδρας και τον Υδραϊκό, που τερμάτισε 6ος, αλλά έχει κάνει πολύ καλή πορεία στην πρώτη του χρονιά στην Α1, το μειονέκτημα.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ 7-4

Οκτάλεπτα: 2-1, 0-2, 1-1, 4-0.