ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ου ΕΟΡΔΑΪΚΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ WATER POLO ΕΦΗΒΩΝ,2-3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2017,ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ

Πηγή:www.waterpolonews.gr
Θρίλερ αποδείχθηκε η υπόθεση της πρωτιάς στο 3ο Εορδαϊκό Τουρνουά Υδατοσφαίρισης στην κατηγορία των Εφήβων που διοργάνωσαν τα Δελφίνια Πτολεμαΐδας στο πανέμορφο κολυμβητήριο της πόλης, αφού στην ισοβαθμία του Πύρρου Ιωαννίνων με το Μακεδονικό ίσχυσε το κριτήριο της FINA (που ισχύει και στην ΚΟΕ) που συγκρίνει τα αποτελέσματα των δύο ισοβαθμούντων με την αμέσως επόμενη βαθμολογικά ομάδα (3η). Εκεί ο Πύρρος του Μιχάλη Λώλη είχε καλύτερο συντελεστή τερμάτων από το Μακεδονικό, παρ’ ότι στα συνολικά τέρματα η ομάδα του Χρήστου Μαντζουρίδη ήταν καλύτερη.
Το τουρνουά αυτό δεν είχε νικητές και ηττημένους, με τον μεγαλύτερο νικητή να είναι το άθλημα της υδατοσφαίρισης που αναπτύσσεται αργά αλλά σταθερά και σε αυτή τη γωνία της Ελλάδας! Το 3ο Εορδαϊκό τουρνουά υδατοσφαίρισης μοίρασε χαμόγελα σε όλους τους συλλόγους από τη φιλοξενία της ομάδας της Πτολεμαΐδας, καθώς και από τις εξαιρετικές εγκαταστάσεις που απόλαυσαν, ενώ και τα παιχνίδια ήταν συναρπαστικά και άφησαν ικανοποιημένους όλους τους παίκτες, προπονητές και φίλους του αθλήματος. Στο σημερινό (3/12) πρόγραμμα ξεχώρισε η τεράστια μάχη με τριπλή ανατροπή στο παιχνίδι Ηρακλής – ΧΑΝΘ. Εκεί ο Ηρακλής προηγήθηκε με 8-6, όμως η ΧΑΝΘ με σερί 3-0 έφτασε στο υπέρ της 9-8, πριν ο «Γηραιός» με δικό του 2-0, φτάσει στο τελικό 10-9.
Πολυτιμότερος παίκτης του τουρνουά ψηφίστηκε από τους προπονητές των ομάδων ο Παύλου του Πύρρου Ιωαννίνων, ενώ καλύτερος τερματοφύλακας ο Τσαμπάζης του Ηρακλή Θεσσαλονίκης. Στον τερματοφύλακα την απονομή έκανε ο Στάθης Κατσίδης Αντιπρόεδρος Δελφινιών και πρόεδρος ΚΕΔΕ, ενώ στον MVP ο Φώτης Ιορδανίδης Γενικός Γραμματέας Δελφινιών Πτολεμαΐδας και Αντιπρόεδρος ΔΕΥΑΠ. Το κύπελλο στη νικήτρια ομάδα του Πύρρου απένειμε ο Δήμαρχος Εορδαίας και πρόεδρος των Δελφινιών Σάββας Ζαμανίδης.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Δελφίνια Πτολεμαΐδας – Πύρρος Ιωαννίνων 7-11
Δελφίνια (Μίλτος Ελευθεριάδης): Νικολάου, Ελευθεριάδης 3, Αλεξανδρίδης 1, Φίλκας 3, Ανδρεόπουλος, Ελευθεριάδης, Γρηγοριάδης, Κουρτίδης, Παπακοσμάς, Παπαδόπουλος, Δερβίσης, Γουρουτίδης, Στογιάννης, Τσοκαρίδης
Πύρρος (Μιχάλης Λώλης): Βλάχος, Ματακούλης, Σταύρου, Γιαννάκης, Οικονόμου 1, Παύλου, Καρέτσος, Λέκκας, Παύλου, Χολέβας, Πέτρου, Παύλου 6, Λώλος 3
Ηρακλής – Μακεδονικός 6-12
Ηράκλης (Άγγελος Κλώτσικας): Τσαμπάζης, Μπαξεβανίδης 1, Μητρολίδης, Κατσιαγόνης, Γκιόκας, Μουτσιάνος 1, Παπαδόπουλος, Τσιλογιάννoγλου, Λαγουμίδης, Χατζηκυριάκος, Μαντζουρίδης 4, Καραγιάννης, Μιχαηλίδης, Μουτζιάνος, Ζαραλής
Μακεδονικός (Χρήστος Μαντζουρίδης): Αττικής, Λυκίδης 2, Κιόσης 3, Σαραμανδός 1, Γκόγκας, Γούλας 1, Χαρακόπουλος 1, Κουτίδης, Στέφου 1, Καρακανάκης 1, Σκορδάς, Σκούρτης 2, Τούτιος, Μαντζουράνας, Σιμαλίδης, Αρζουμανίδης, Καμπάκης
Μακεδονικός – Πύρρος Ιωαννίνων 8-8
Μακεδονικός (Χρήστος Μαντζουρίδης): Αττικής, Λυκίδης 2, Κιόσης, Σαραμανδός, Γκόγκας, Γούλας, Χαρακόπουλος 2, Κουτίδης, Στέφου 2, Καρακανάκης 1, Σκορδάς, Σκούρτης 2, Τούτιος, Μαντζουράνας, Σιμαλίδης, Αρζουμανίδης, Καμπάκης
Πύρρος Ιωαννίνων (Μιχάλης Λώλης): Βλάχος, Ματακούλης 1, Σταύρου, Γιαννάκης, Οικονόμου 1, Παύλου, Καρέτσος, Λέκκας, Παύλου 2, Χολέβας, Πέτρου, Παύλου 4, Λώλος
Πύρρος Ιωαννίνων – Ηρακλής 14-6
Πύρρος Ιωαννίνων (Μιχάλης Λώλης): Βλάχος, Ματακούλης, Σταύρου, Γιαννάκης, Οικονόμου 2, Παύλου 2, Καρέτσος 1, Λέκκας, Παύλου 1, Χολέβας, Πέτρου 1, Παύλου 7, Λώλος
Ηράκλης (Άγγελος Κλώτσικας) : Τσαμπάζης, Μπαξεβανίδης 2, Μητρολίδης, Κατσιαγόνης, Γκιόκας, Μουτσιάνος 3, Παπαδόπουλος, Τσιλογιάννογλου, Λαγουμίδης, Χατζηκυριάκος, Μαντζουρίδης, Καραγιάννης 1, Μιχαηλίδης, Μουτζιάνος, Ζαραλής
ΧΑΝΘ – Δελφίνια Πτολεμαΐδας 4-9 
ΧΑΝΘ (Αθηνά Ριζοπούλου): Σιδηρόπουλος, Δρούλος, Τόττας, Γκουτζηγιάννης 2, Μπαντής 1, Διαμαντής, Μιτακίδης, Βιτσιώτης 1, Σπυρόπουλος, Βλασακίδης, Τζούρτλης, Ψάρρας
Δελφίνια (Μίλτος Ελευθεριάδης): Νικολάου, Ελευθεριάδης 1, Αλεξανδρίδης 3, Φίλκας 3, Ανδρεόπουλος, Ελευθεριάδης 1, Γρηγοριάδης 1, Κουρτίδης, Παπακοσμάς, Παπαδόπουλος, Δερβίσης, Γουρουτίδης, Στογιάννης, Τσοκαρίδης
ΧΑΝΘ – Μακεδονικός 6-17
ΧΑΝΘ (Αθηνά Ριζοπούλου): Σιδηρόπουλος, Δρούλος 1, Τόττας 1, Γκουτζηγιάννης 3, Μπαντής, Διαμαντής, Μιτακίδης, Βιτσιώτης 1, Σπυρόπουλος, Βλασακίδης, Τζούρτλης, Ψάρρας
Μακεδονικός (Χρήστος Μαντζουρίδης): Αττικής, Λυκίδης 4, Κιόσης 4, Σαραμανδός 1, Γκόγκας 2, Γούλας, Χαρακόπουλος 2, Κουτίδης, Στέφου 3, Καρακανάκης, Σκορδάς, Σκούρτης 1, Τούτιος, Μαντζουράνας, Σιμαλίδης, Αρζουμανίδης, Καμπάκης
Δελφίνια Πτολεμαΐδας – Μακεδονικός 6-13
Δελφίνια (Μίλτος Ελευθεριάδης): Νικολάου, Ελευθεριάδης 2, Αλεξανδρίδης 1, Φίλκας, Ανδρεόπουλος, Ελευθεριάδης 2, Γρηγοριάδης, Κουρτίδης, Παπακοσμάς, Παπαδόπουλος, Δερβίσης, Γουρουτίδης, Στογιάννης, Τσοκαρίδης 1
Μακεδονικός (Χρήστος Μαντζουρίδης): Αττικής, Λυκίδης, Κιόσης, Σαραμανδός, Γκόγκας 1, Γούλας, Χαρακόπουλος 2, Κουτίδης 1, Στέφου 2, Καρακανάκης, Σκορδάς, Σκούρτης 5, Τούτιος 1, Μαντζουράνας, Σιμαλίδης 1, Αρζουμανίδης, Καμπάκης
Πύρρος Ιωαννίνων – ΧΑΝΘ 12-4 
Πύρρος (Μιχάλης Λώλης): Βλάχος, Ματακούλης, Σταύρου 1, Γιαννάκης, Οικονόμου 1, Παύλου 1, Καρέτσος 2, Λέκκας, Παύλου 2, Χολέβας 1, Πέτρου, Παύλου 4, Λώλος
ΧΑΝΘ (Αθηνά Ριζοπούλου): Σιδηρόπουλος, Δρούλος, Τόττας, Γκουτζηγιάννης 2, Μπαντής, Διαμαντής, Μιτακίδης, Βιτσιώτης 2, Σπυρόπουλος, Βλασακίδης, Τζούρτλης, Ψάρρας
Ηρακλής – Δελφίνια Πτολεμαΐδας 11-6
Ηράκλης (Άγγελος Κλώτσικας): Τσαμπάζης, Μπαξεβανίδης 4, Μητρολίδης, Κατσιαγόνης, Γκιόκας 6, Μουτσιάνος, Παπαδόπουλος, Τσιλογιάννoγλου, Λαγουμίδης, Χατζηκυριάκος, Μαντζουρίδης, Καραγιάννης, Μιχαηλίδης, Μουτζιάνος 1, Ζαραλής
Δελφίνια (Μίλτος Ελευθεριάδης): Νικολάου, Ελευθεριάδης 3, Αλεξανδρίδης 1, Φίλκας 3, Ανδρεόπουλος, Ελευθεριάδης, Γρηγοριάδης, Κουρτίδης, Παπακοσμάς, Καραπιντζός 1, Δερβίσης, Γουρουτίδης, Στογιάννης, Τσοκαρίδης 1
ΧΑΝΘ – Ηρακλής 9-10
ΧΑΝΘ (Αθηνά Ριζοπούλου): Σιδηρόπουλος, Δρούλος 1, Τόττας, Γκουτζηγιάννης 4, Μπαντής, Διαμαντής, Μιτακίδης, Βιτσιώτης 4, Σπυρόπουλος, Βλασακίδης, Τζούρτλης, Ψάρρας
Ηράκλης (Άγγελος Κλώτσικας): Τσαμπάζης, Μπαξεβανίδης 2, Μητρολίδης, Κατσιαγόνης 1, Γκιόκας 5, Μουτσιάνος 2, Παπαδόπουλος, Τσιλογιάννoγλου, Λαγουμίδης, Χατζηκυριάκος, Μαντζουρίδης, Καραγιάννης, Μιχαηλίδης, Μουτσιάνος, Ζαραλής
Τελική Βαθμολογία
  1. Πύρρος Ιωαννίνων 10 (45-25)*
  2. Μακεδονικός 10 (50-26)*
  3. Ηρακλής 6 (33-41)
  4. Δελφίνια Πτολεμαΐδας 3 (28-39)
  5. ΧΑΝΘ 0 (23-48)
*Ο Πύρρος Ιωαννίνων κατέλαβε την πρώτη θέση αφού το κριτήριο της ισοβαθμίας της ΚΟΕ και της FINA είναι ο αγώνας με την ανώτερη βαθμολογικά ομάδα. Εκεί ο Πύρρος επιβλήθηκε με 14-6 του Ηρακλή και ο Μακεδονικός με 12-6.

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *