ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 31ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

«Διπλό» το Παλαιό Φάληρο στον Άλιμο, 11-7 τον ΝΟ Καλαμακίου

Επέστρεψε στις νίκες το Παλαιό Φάληρο και μάλιστα εκτός έδρας, καθώς επιβλήθηκε του ΝΟ Καλαμακίου με 11-7 στο κολυμβητήριο του Αλίμου, στο ματς με το οποίο έκλεισε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-1 στην πρώτη περίοδο, αλλά, με διαρκή αντεπίθεση στο δεύτερο και τρίτο οκτάλεπτο, οι Φαληριώτες πέρασαν μπροστά και έφτιαξαν μια μεγάλη διαφορά που έκλεισε λίγο στην τελευταία περίοδο.

Δύσκολα ο Εθνικός, 11-10 τον ΝΟ Χίου

Ο Εθνικός έκανε τα εύκολα δύσκολα στο φινάλε του αγώνα του με τον ΝΟ Χίου, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών στον Πειραιά, αλλά τελικά επικράτησε με 11-10 και παραμένει ψηλά στη βαθμολογία.

Οι κυανόλευκοι του Πειραιά προηγήθηκαν και με τρία γκολ διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (8-5) με κορυφαίο σκόρερ τον Γιάννη Μπεριστιάνο (που πέτυχε 5 γκολ), αλλά στο τελευταίο οκτάλεπτο ο ΝΟΧ απείλησε μείωσε σε 11-9, έκανε το 11-10 και έφτασε κοντά στην ισοφάριση.

Με ξέσπασμα στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός 11-4 τον Υδραϊκό

Στα δύο οκτάλεπτα του πρώτου μέρους το παιχνίδι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Υδραϊκό, στην τυπική έδρα του πρώτου στη Γλυφάδα, για την 6η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, δικαιολόγησε το χαρακτηρσιμό του ως ντέρμπι, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι έδειξαν την ανωτερότητά τους και νίκησαν με 11-4.

Στο τέλος του δεύτερου οκτάλεπτου το σκορ ήταν ισόπαλο 4-4, αλλά στη συνέχεια ο Υδραϊκός έπαθε μπλακ άουτ, κάτι στο οποίο συνέβαλε και η καλή άμυνα των πρασίνων, αλλά και ο τερματοφύλακάς τους Γαλανίδης. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμούς και με κορυφαίους τους δυο ξένους του (Λίντχουτ και Βάσιτς) έφτασε στη νίκη με τη μεγάλη διαφορά.

Περίπατο κι από τη Νέα Σμύρνη ο Ολυμπιακός, 17-3 τον Πανιώνιο

Μπορεί να μην είχε προπονητή στον πάγκο του Ολυμπιακός, καθώς ο Θοδωρής Βλάχος ήταν τιμωρημένος, όμως οι ερυθρόλευκοι πέρασαν πολύ εύκολα και από την έδρα του Πανιωνίου, στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, όπου επικράτησαν με 17-3 και έκαναν το «6 στα 6».

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης υπέταξε τον ΠΑΟΚ, 7-4 στον Λαιμό

Σε ένα παιχνίδι με κλειστές άμυνες, ο ΝΟ Βουλιαγμένης βρήκε τον τρόπο και ξεπέρασε το εμπόδιο του ΠΑΟΚ, στο κολυμβητήριό του στο Λαιμό, νίκησε με 7-4, για την 6η αγωνιστική της Α1 Ανδρών και παραμένει σταθερά στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Το πάλεψε ο Δικέφαλος του Βορρά στην έδρα του ΝΟΒ, προηγήθηκε με 1-0, αλλά οι «μπέμπηδες» του Κώστα Λούδη είχαν πολύ καλή απόδοση στο δεύτερο και στο τρίτο οκτάλεπτο και εξασφάλισαν τη νίκη.

Άνετα ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 16-5 τον ΝΟ Πατρών

Ξέσπασε στον ΝΟ Πατρών ο ΑΝΟ Γλυφάδας και επιβλήθηκε με 16-5 του αντιπάλου του στο «Αντ. Δημητρόπουλος» στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών και έφτασε στην τρίτη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγούνταν ήδη από το πρώτο οκτάλεπτο με 6-1, ενώ ανέβασαν στα ύψη τη διαφορά και στην τελευταία περίοδο. Από 4 γκολ πέτυχαν οι Παπαναστασίου και Γιαννόπουλος.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 16-5

Οκτάλεπτα: 6-1, 3-2, 3-2, 4-0.