Αποτελέσματα 6ης Αγωνιστικής 33ου Πρωταθλήματος Water Polo Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών 2018-19

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει το νικηφόρο σερί του (6 στα 6) στον φετινό μαραθώνιο του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών, καθώς επικράτησε άνετα στην έδρα του με 17-9 του Μίλωνα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου.

Τη νίκη που τον φέρνει στη 2η θέση της βαθμολογίας του Α΄Ομίλου πέτυχε ο Ηλυσιακός, αφού επιβλήθηκε εκτός έδρας με 11-2 των Δελφινιών Μεταμόρφωσης, στο κολυμβητήριο του Χαϊδαρίου. Στο άλλο ματς του ίδιου Ομίλου που έγινε το Σάββατο (2/2), η ΑΕ Χαϊδαρίου επιβλήθηκε με 9-6 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο. Για τον Β’ Όμιλο, στο πατρινό ντέρμπι, ο ΝΟ Πατρών νίκησε 8-7 τη ΝΕ Πατρών.

Αναλυτικά τα ματς του Σαββάτου:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΜΙΛΩΝ 17-9. Οκτάλεπτα: 3-1, 5-4, 6-1, 3-3. Παναθηναϊκός: Χατζηστεφάνου 2, Κουρλιάφτης 3, Ορφανός 1, Πανταζόπουλος 5, Γκαράνης 2, Μπερτόλης 1, Γαβαλάς Ι. 2, Τσιρώνης 1. Μίλων: Μανώλης 1, Κοκκάλας 2, Οικονομίδης 2, Σταυρόπουλος 2, Μπουργούρης 2.

ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 2-11. Οκτάλεπτα: 0-2, 2-3, 0-2, 0-4. Δελφίνια Μεταμόρφωσης: Μερκουριάδης Π. 1, Χασάπης 1. Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 2, Χάλαρης Ι. 1, Παναγούλης 1, Λάππας 2, Τασσόπουλος 2, Ξυλάς 2, Χάλαρης Μ. 1.

ΟΦΗ – ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 6-9. Οκτάλεπτα: 1-0, 3-4, 2-3, 0-2. ΟΦΗ: Βασιλάκης 5, Γιγουρτάκης 1. ΑΕ Χαϊδαρίου: Οικονομόπουλος 2, Μητρόπουλος 3, Καλής 3, Μπουρνάζος 1.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ:

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 8-7. Οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 2-1, 1-3. ΝΟ Πατρών: Κανελλόπουλος Β. 1, Δίπλαρος 1, Γουρδούπης 1, Γκότσης Π. 2, Πασσάς 3. ΝΕ Πατρών: Γκίρης – Κανελλόπουλος 1, Τουλγαρίδης 2, Δουρίδας 3, Καρβουντζής 1.

Περίπατο» έκανε τελικά ο Πανιώνιος στο ντέρμπι κορυφής της 6ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών, κόντρα στον Νηρέα Γέρακα, τον οποίο νίκησε με 9-2 στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, την Κυριακή (3/2) το απόγευμα και είναι πλέον μόνος πρώτος στη βαθμολογία και με το απόλυτο των νικών.

Στα άλλα παιχνίδια που έγιναν την Κυριακή, για τον Β’ Όμιλο, ο ΟΥΚ Βόλου πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, 8-7 τον ΠΑΣ Φοίβο στο Ποσειδώνιο της Θεσσαλονίκης, ενώ ο Άρης Θεσσαλονίκης επικράτησε 9-8 του ΝΟ Λάρισας, στο ίδιο κολθμβητήριο. Για τον Α΄Όμιλο: ΓΣ Ηλιούπολης – ΝΟ Ρεθύμνου 16-8.

Αναλυτικά τα παιχνίδια της Κυριακής:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ:

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 16-8. Οκτάλεπτα: 4-1, 5-3, 3-1, 4-3. ΓΣ Ηλιούπολης: Κοντονής Δ. 4, Γεωργιάδης 2, Γκιουρτζίδης 3, Βυθούλκας Κ 2., Πριόβολος 1, Σκληρός 1, Κοντονής Αν 1., Μπραζιτίκος Κ. 1, Δραγώνας Ευ. 1. ΝΟ Ρεθύμνου: Βυθούλκας Άγγ. 1, Μπουγιούρης 1, Μακρυγιάννης 2, Στουρνάρας 2, Ζουράρος 2.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 9-2. Οκτάλεπτα: 2-1, 2-0, 3-0, 2-1. Πανιώνιος: Παττακός 1, Καρακάσης 1, Τσακιράκης 1, Αλεβίζος 2, Βέκκος 2, Γεωργακόπουλος 1, Γαβαλάς Γ. 1. Νηρέας Γέρακα: Μαυρεδάκης 1, Κουλουκτσής 1.

ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 7-8. Οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 1-1, 2-3. ΠΑΣ Φοίβος: Πουλής 2, Γαβριήλ 2, Λημνιός 2, Μπόλκας 1. ΟΥΚ Βόλου: Παπαβασιλείου 1, Λέτσιος 4, Βλιώρας 1, Στεργίου Γ. 1, Κουφιδάκης 1.

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 9-8. Οκτάλεπτα: 2-3, 2-2, 3-1, 2-2. Άρης: Παπαθεοδώρου 2, Μουστεράκης 1, Αλιαπούλιος 1, Μίχας 1, Σολογάνης 1, Σιώπκας 3. ΝΟ Λάρισας: Στεργίου Δ. 1, Γκαγκασούλης 1, Δανιήλ Αθ. 1, Κόρακας 1, Πατούνας 3, Θεοδωρόπουλος 1.

Τα παιχνίδια του Σαββάτου μπορείτε να τα δείτε ΕΔΩ.

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΙΛΩΝ:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ:

1. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  84-29   18

2. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ       56-46   13

3. ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ    54-46   11

4. ΜΙΛΩΝ         51-56    9

……………………………………………………….

5. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ  51-53   7

-. ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ.  42-60    7

7. ΟΦΗ             41-65    2

8. ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ  42-66    1

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

1. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ          74-25    18

2. ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ      61-37    15

-. ΑΡΗΣ ΘΕΣ / ΝΙΚΗΣ   61-47    15

4. ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ          50-41    9

…………………………………………………………

5. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ          52-49    5

6. ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ          41-45    4

-. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ          39-70    4

8. ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ        30-94    0

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *