Αποτελέσματα 9ης Αγωνιστικής 33ου Πρωταθλήματος Water Polo Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών 2018-19

Ο Παναθηναϊκός νίκησε και τον Ηλυσιακό, στο Ιλίσιο κολυμβητήριο, με 15-7 και διατήρησε το απόλυτο και στην 9η αγωνιστική του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών. Οι πράσινοι παραμένουν μόνοι στην 1η θέση της βαθμολογίας και μάλιστα με έναν αγώνα λιγότερο (έχουν 8 στα 8).

Ο Μίλων επικράτησε, επίσης εκτός έδρας, του ΓΣ Ηλιούπολης με 10-5 και ανέβηκε δεύτερος στον Α’ Όμιλο, ενώ η ΑΕ Χαϊδαρίου είχε εύκολο έργο στο Ρέθυμνο (11-4 τον ΝΟΡ). Για τον Β’ Όμιλο, στο «Αντ. Πεπανός» της Πάτρας, ο ΝΟ Πατρών νίκησε 8-6 τον Νηρέα Γέρακα και η ΝΕ Πατρών 10-7 τον ΝΟ Λάρισας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ:

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 7-15. Οκτάλεπτα: 1-6, 3-3, 2-4, 1-2. Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 2, Μπεκές 1, Λάππας 1, Τούμπουρος 2, Στραβάκος 1. Παναθηναϊκός: Χατζηστεφάνου 1, Κουρλιάφτης 2, Κουλιεράκης 2, Πανταζόπουλος 5, Γκαράνης 4, Γαβαλάς Ι. 1.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΜΙΛΩΝ 5-10. Οκτάλεπτα: 1-4, 1-2, 1-2, 2-2. ΓΣ Ηλιούπολης: Κοντονής 2, Δραγώνας 1, Γκιουρτζίδης 1, Σκληρός 1. Μίλων:  Μανώλης 1, Κοκκάλας 4, Αμπατζόγλου 4, Πετρόπουλος 1, Σταυρόπουλος 1, Αρβανίτης 1, Μπουργουρής 1.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 4-11. Οκτάλεπτα: 1-1, 1-2, 1-5, 1-3. ΝΟ Ρεθύμνου: Παναγιωτάκης Γιώρ. 2, Παπαδάκης Ν. 1, Πλουμίδης 1. ΑΕ Χαϊδαρίου: Καλής 4, Γρηγορόπουλος 3, Σωτηράκης 2, Γιαβαρίδης 1, Γκότσης Γ. 1.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ:

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 10-7. Οκτάλεπτα: 0-2, 5-1, 3-1, 2-3. ΝΕ Πατρών: Φύκουρας 2, Δουρίδας 4, Αντίοχος 2, Καρβουντζής 2. ΝΟ Λάρισας: Μεταξιώτης 2, Ζαφειρίου 1, Γλουμής 1, Μαρτζούκος 2, Θεοδωρόπουλος 1.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 8-6. Οκτάλεπτα: 2-1, 1-1, 2-1, 3-3. ΝΟ Πατρών: Πολάτος 1, Δίπλαρος 2, Κωνσταντακόπουλος 1, Γκότσης Π. 2, Πασσάς 2. Νηρέας Γέρακα: Παπαδόπουλος Γρ. 2, Παπαδόπουλος Π. 1, Δανούρδης 1, Γκάτσος 1, Λουπάκης 1.

Ο πρωτοπόρος του Β’ Ομίλου Πανιώνιος και ο Άρης Θεσσαλονίκης επέστρεψαν στις νίκες, και μάλιστα εκτός έδρας, μετά τη μεταξύ τους ισοπαλία την περασμένη αγωνιστική, στα ματς της 9ης αγωνιστικής του συγκεκριμένου Ομίλου του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών που έγιναν την Κυριακή (10/3). Οι Νεοσμυρνιώτες επικράτησαν με 12-3 του ΟΥΚ στο Βόλο, ενώ οι κίτρινοι της Θεσσαλονίκης νίκησαν 13-5 τον ΠΑΣ Φοίβο.

Για τον Α’ Όμιλο, στο μοναδικό παιχνίδι που έγινε την Κυριακή, τα Δελφίνια Μεταμόρφωσης πέτυχαν σημαντική νίκη, στην τυπική τους έδρα στο κολυμβητήριο Χαϊδαρίου, με 6-3 επί του ΟΦΗ.

Αναλυτικά οι αγώνες της Κυριακής:

ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ. – ΟΦΗ 6-3. Οκτάλεπτα: 1-1, 1-2, 3-0, 1-0. Δελφίνια Μετ.: Καστανάκης 1, Αντωνάκος 1, Μουτσέλος 1, Κανελλόπουλος Ορ. 2, Βέκκος 1. ΟΦΗ: Μανιουδάκης 1, Κλάδος 2.

ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 3-12. Οκτάλεπτα: 1-4, 0-3, 1-3, 1-2. ΟΥΚ Βόλου: Λέτσιος 1, Στεργίου Γ. 2. Πανιώνιος: Δημακόπουλος 2, Παττακός 3, Αλεβίζος 3, Βέκκος 3, Γαβαλάς Γ. 1.

ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 5-13. Οκτάλεπτα: 2-1, 1-4, 1-3, 1-5. ΠΑΣ Φοίβος: Λούλης 2, Γαβριήλ 1, Μαραγκός Γ. 2. Άρης Θεσ.: Κουνέλας 1, Παπαθεοδώρου 4, Μουστεράκης 4, Αλιαπούλιος 1, Γκαρλής 1, Σολογιάννης 2.

Τα ματς που έγιναν το Σάββατο μπορείτε να τα δείτε ΕΔΩ.

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ (9 αγ.):

Α’ ΟΜΙΛΟΣ:

1. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 120-43   24  (8 αγ.)

2. ΜΙΛΩΝ               82-72   18

3. ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ    83-62   17

-. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ        83-73   17

………………………………………..

5. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 71-76   11

6. ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ.  57-84   10

7. ΟΦΗ                  50-83   2  (8 αγ.)

8. ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ  58-111   1

Σ.Σ.: Εκκρεμεί η απόφαση για το Παναθηναϊκός – ΟΦΗ.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ:

1. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ            107-44   25

2. ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ     85-53   21

3. ΑΡΗΣ ΘΕΣ / ΝΙΚΗΣ  87-66   19

4. ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ           74-65   12

……………………………………………..

5. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ         80-76   11

6. ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ         76-68   10

7. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ          57-99   7

8. ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ      42-137   0

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *