Αποτελέσματα Α’ Φάσης Πρωταθλήματος Water Polo Μίνι Παίδων 2019

Με αγώνες σε έξι από τους 14 Ομίλους της διοργάνωσης, ξεκίνησε την Παρασκευή (8/2) το βράδυ η Α’ προκριματική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Μίνι Παίδων. Οι αγώνες σε επτά ακόμη Ομίλους θα ανοίξει αύριο Σάββατο (9/2). Αυτό το τριήμερο (μέχρι και την Κυριακή 10/2) θα ολοκληρωθούν οι 13 από τους 14 Ομίλους, ενώ οι αγώνες του Β’ Ομίλου Βόλου θα γίνουν το διήμερο 15-16/2.

Σημειώνουμε ότι από κάθε Όμιλο ΔΕΝ προκρίνεται στην επόμενη (Β’) φάση μόνο η τελευταία ομάδα της τελικής κατάταξης.

Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας την Παρασκευή:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ (Κολυμβητήριο Ιλίσιο):

Ηλυσιακός – Νηρέας Χαλανδρίου 2-8, Εθνικός Πειραιά – Παλαιό Φάληρο 2-18.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας Βόλου):

ΝΕ Λαμίας – ΟΕΑΝΑΒ 6-16.

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):

ΕΑΤΕΚ – ΠΑΟΚ 2-24, ΠΑΣ Φοίβος – ΣΑΠΚ Νεάπολης 17-5.

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

ΝΟ Πατρών – ΝΟ Ναυπλίου 27-3, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Καλαμάτας 18-6.

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):

ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 13-1, ΟΦΗ – Πλιτς Πλατας 2-10.

ΟΜΙΛΟΣ ΣΕΡΡΩΝ (Κολυμβητήριο Σερρών):

ΝΟ Καβάλας – ΧΑΝΘ 12-6, Πανσερραϊκός – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 4-9.

Τα πρώτα εισιτήρια πρόκρισης ομάδων από την Α΄στη Β’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Μίνι Παίδων σφραγίστηκαν το Σάββατο (9/2) το βράδυ, καθώς ολοκληρώθηκαν οι αγώνες σε τρεις, από τους 14, Ομίλους της διοργάνωσης.

Συγκεκριμένα προκρίθηκαν και τυπικά οι ομάδες: Παλαιό Φάληρο, Εθνικός Πειραιά, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Α’ Όμιλο Αθήνας), ΝΟ Χανίων, Πλιτς Πλατς, ΝΟ Ρεθύμνου (από τον Όμιλο Κρήτης), ΟΥΚ Βόλου και ΟΕΑΝΑΒ από τον Α’ Όμιλο Βόλου (και εκκρεμεί η πρόκριση για τη ΝΕ Λαμίας, από τη στιγμή που είναι στη δικαιοδοσία του ΔΣ της ΚΟΕ για το αν ο ΑΚΟ Χαλκίδας, που αποχώρησε από το πρωτάθλημα μετά την κλήρωση, θα συμπεριληφθεί στην τελική κατάταξη ως τελευταίος).

Στους υπόλοιπους δέκα Ομίλους που είναι ακόμα σε εξέλιξη (κάποιοι ξεκίνησαν την Παρασκευή και άλλοι το Σάββατο), έχουν πάρει αρκετές ομάδες προβάδισμα πρόκρισης, αλλά οι αγώνες ολοκληρώνονται την Κυριακή (10/2), οπότε και θα ξέρουμε ποιες ακόμα προκρίνονται στην επόμενη φάση. Θα εκκρεμούν οι αγώνες ενός μόνο Ομίλου, δηλαδή του Β’ Ομίλου Βόλου, που θα γίνουν το διήμερο 15-16/2.

Σημειώνουμε ότι από κάθε Όμιλο ΔΕΝ προκρίνεται μόνον η ομάδα που θα πάρει την τελευταία θέση στην τελική κατάταξη.

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου σε όλους τους Ομίλους και οι βαθμολογίες:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ (Κολυμβητήριο Ιλίσιο):

Ηλυσιακός – Παλαιό Φάληρο 1-12, Εθνικός Πειραιά – Νηρέας Χαλανδρίου 5-3, Εθνικός Πειραιά – Ηλυσιακός 6-6, Νηρέας Χαλανδρίου – Παλαιό Φάληρο 2-12.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Παλαιό Φάληρο 9

2. Εθνικός Πειραιά 4

3. Νηρέας Χαλανδρίου 3

……………………………..

4. Ηλυσιακός 1

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ (Κολυμβητήριο Πεντέλης):

Νηρέας Γέρακα – ΑΟ Καστέλας 7-10, ΣΚ Ροή – Τρίτων Αμαρουσίου 20-3, Νηρέας Γέρακα – Τρίτων Αμαρουσίου 18-3, ΣΚ Ροή – ΑΟ Καστέλας 11-4.

Η Βαθμολογία (2 αγ.): 1. ΣΚ Ροή 6, 2. Νηρέας Γέρακα 3, 3. ΑΟ Καστέλας 3, 4. Τρίτων Αμαρουσίου 0.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ (Κολυμβητήριο Χαλανδρίου):

ΑΕ Χαϊδαρίου – Παναθηναϊκός 3-17, Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης 26-0.

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ (Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου):

ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΝΟ Αργυρούπολης 19-2.

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ (Κολυμβητήριο Ηλιούπολης):

ΓΣ Ηλιούπολης – Άρης Νίκαιας 29-2, Υδραϊκός – ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 29-4.

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Ν. Σμύρνης):

ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Καλαμακίου 30-1, ΝΟ Χίου – ΠΕΚΕΒ 9-2, ΝΟ Χίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 6-13, ΠΕΚΕΒ – ΝΟ Καλαμακίου 13-3.

Η Βαθμολογία (2 αγ.): 1. ΑΝΟ Γλυφάδας 6, 2. ΝΟ Χίου 3, 3. ΠΕΚΕΒ 3, 4. ΝΟ Καλαμακίου 0.

Η’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):

Πανιώνιος – ΑΕ Κερατσινίου 16-0, ΑΟ Πετρούπολης – Μίλων 17-1.

ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Κολυμβητήριο Πτολεμαϊδας):

Πύρρος Ιωαννίνων – Δελφίνια Πτολεμαϊδας 2-9, ΚΕ Κοζάνης – Άρης Θεσσαλονίκης 0-18.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):

ΝΕ Λαμίας – ΟΥΚ Βόλου 4-22, ΟΥΚ Βόλου – ΟΕΑΝΑΒ 20-4.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΟΥΚ Βόλου 6

2. ΟΕΑΝΑΒ 3

…………………..

3. ΝΕ Λαμίας 0

…………………..

Σ.Σ.: Ο ΑΚΟ Χαλκίδας αποχώρησε από το πρωτάθλημα μετά την κλήρωση.

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):

ΣΑΠΚ Νεάπολης – ΕΑΤΕΚ 1-20, ΟΦΘ – ΠΑΣ Φοίβος 15-3, ΠΑΟΚ – ΣΑΠΚ Νεάπολης 37-2, ΕΑΤΕΚ – ΟΦΘ 3-8.

Η Βαθμολογία: 1. ΠΑΟΚ (2 αγ.) 6, 2. ΟΦΘ (2 αγ.) 6, 3. ΠΑΣ Φοίβος (2 αγ.) 3, 4. ΕΑΤΕΚ (3 αγ.) 3, 5. ΣΑΠΚ Νεάπολης (3 αγ.) 0.

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

ΝΟ Καλαμάτας – ΝΟ Πατρών 1-34, ΝΑΟ Κέρκυρας – ΝΕ Πατρών 3-8, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΟ Καλαμάτας 26-6, ΝΟ Πατρών – ΝΑΟ Κέρκυρας 15-5.

Η Βαθμολογία: 1. ΝΟ Πατρών (3 αγ.) 9, 2. ΝΕ Πατρών (2 αγ.) 6, 3. ΝΟ Ναυπλίου (2 αγ.) 3, 4. ΝΑΟ Κέρκυρας (2 αγ.) 0, 5. ΝΟ Καλαμάτας (3 αγ.) 0.

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):

ΝΟ Χανίων – Πλιτς Πλατς 4-2, ΟΦΗ – ΝΟ Ρεθύμνου 4-9, ΟΦΗ – ΝΟ Χανίων 4-15, ΝΟ Ρεθύμνου – Πλιτς Πλατς 6-7.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χανίων 9

2. Πλιτς Πλατς 6

3. ΝΟ Ρεθύμνου 3

…………………………

4. ΟΦΗ 0

ΟΜΙΛΟΣ ΣΕΡΡΩΝ (Κολυμβητήριο Σερρών):

Ποσειδών Ορ. – Πανσερραϊκός 12-6, Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΝΟ Καβάλας 6-9, ΧΑΝΘ – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-8, ΝΟ Καβάλας – Ποσειδών Ορ. 13-9.

Η Βαθμολογία: 1. ΝΟ Καβάλας (3 αγ.) 9, 2. Εθνικός Αλεξανδρούπολης (3 αγ.) 6, 3. Ποσειδών Ορ. (2 αγ.) 3, 4. Πανσερραϊκός (2 αγ.) 0, 5. ΧΑΝΘ (2 αγ.) 0.

Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής (10/2) οι αγώνες σε 12 από τους 14 Ομίλους της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Μίνι Παίδων και είναι ήδη γνωστές οι περισσότερες από τις ομάδες που προκρίνονται στη Β’ φάση της διοργάνωσης. Αναβλήθηκαν οι αγώνες της τελευταίας ημέρας στον Όμιλο Σερρών λόγω προβληματος με το ηλεκτρικό ρεύμα στο κολυμβητήριο, έτσι εκεί παραμένει εκκρεμότητα όσον αφορά τις προκρίσεις. Για τον Β’ Όμιλο Βόλου, εξάλλου, οι αγώνες είναι προγραμματισμένοι για το διήμερο 15-16/2.

Οι ομάδες που πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης για τη Β’ φάση (5-7/4) είναι: Παλαιό Φάληρο, Εθνικός Πειραιά, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Α’ Όμιλο Αθήνας), ΣΚ Ροή, ΑΟ Καστέλας, Νηρέας Γέρακα (από τον Β’ Αθήνας), Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, ΑΕ Χαϊδαρίου (από τον Γ’ Αθήνας), ΝΟ Βουλιαγμένης, ΓΣ Περιστερίου (από τον Δ’ Αθήνας) και αναμένεται να εγκριθεί από το ΔΣ της ΚΟΕ και η πρόκριση του ΑΝΟ Αργυρούπολης (καθώς η ΑΕΚ που ήταν επίσης στον Όμιλο, αποχώρησε από το πρωτάθλημα μετά την κλήρωση και παίρνει την τελευταία θέση, δίνοντας πρόκριση και στις τρεις που αγωνίστηκαν), Υδραϊκός, ΓΣ Ηλιούπολης, ΑΝΟ Μεταμόρφωσης (από τον Ε’ Αθήνας), ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Χίου, ΠΕΚΕΒ (από τον ΣΤ’ Αθήνας), Πανιώνιος, ΑΟ Πετρούπολης, Μίλων (από τον Η’ Αθήνας), Άρης Θεσσαλονίκης, Δελφίνια Πτολεμαϊδας, Πύρρος Ιωαννίνων (από τον Όμιλο Πτολεμαϊδας), ΟΥΚ Βόλου, ΟΕΑΝΑΒ (από τον Α’ Όμιλο Βόλου) και αναμένεται και η επίσημη έγκριση πρόκρισης για τη ΝΕ Λαμίας (για τον ίδιο λόγο με τον Δ’ Αθήνας, καθώς αποχώρησε ο ΑΚΟ Χαλκίδας μετά την κλήρωση), ΠΑΟΚ, ΟΦΘ, ΕΑΤΕΚ, ΠΑΣ Φοίβος (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), ΝΟ Πατρών, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΕ Πατρών, ΝΑΟ Κέρκυρας (από τον Όμιλο Πάτρας), ΝΟ Χανίων, Πλιτς Πλατς, ΝΟ Ρεθύμνου (από τον Όμιλο Κρήτης) και αναμένεται η επίσημη έγκριση για πρόκριση και του ΟΦΗ (για τον ίδιο λόγο, καθώς αποχώρησε ο ΝΟ Αγ. Νικολάου μετά την κλήρωση).

Σημειώνουμε ότι από κάθε Όμιλο της Α’ φάσης ΔΕΝ προκρίνεται στη Β’ φάση μόνον η ομάδα που παίρνει την τελευταία θέση στην τελική κατάταξη.

Τα αποτελέσματα της Κυριακής σε όλους τους Ομίλους και οι τελικές βαθμολογίες:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ (Κολυμβητήριο Ιλίσιο):

Οι αγώνες είχαν ολοκληρωθεί από το Σάββατο.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Παλαιό Φάληρο 9

2. Εθνικός Πειραιά 4

3. Νηρέας Χαλανδρίου 3

……………………………..

4. Ηλυσιακός 1

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ (Κολυμβητήριο Πεντέλης):

ΣΚ Ροή – Νηρέας Γέρακα 11-2, ΑΟ Καστέλας – Τρίτων Αμαρουσίου 16-4.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΣΚ Ροή 9

2. ΑΟ Καστέλας 6

3. Νηρέας Γέρακα 3

…………………………..

4. Τρίτων Αμαρουσίου 0

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ (Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου):

ΑΕ Χαϊδαρίου – Απόλλων Σμύρνης 23-5, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 2-6, Ολυμπιακός – ΑΕ Χαϊδαρίου 10-1, Παναθηναϊκός – Απόλλων Σμύρνης 26-1.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Παναθηναϊκός 9

2. Ολυμπιακός 6

3. ΑΕ Χαϊδαρίου 3

………………………..

4. Απόλλων Σμύρνης 0

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου):

ΓΣ Περιστερίου – ΑΝΟ Αργυρούπολης 15-3, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΓΣ Περιστερίου 8-5.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 6

2. ΓΣ Περιστερίου 3

3. ΑΝΟ Αργυρούπολης 0

………………………………

Σ.Σ. Η ΑΕΚ αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα μετά την κλήρωση

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ (Κολυμβητήριο Ηλιούπολης):

ΓΣ Ηλιούπολης – ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 20-3, Υδραϊκός – Άρης Νίκαιας 33-0, Υδραϊκός – ΓΣ Ηλιούπολης 6-6, Άρης Νίκαιας – ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 1-13.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Υδραϊκός 7

2. ΓΣ Ηλιούπολης 7

3. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 3

……………………………..

4. Άρης Νίκαιας 0

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ (Κολυμβητήρθα Γλυφάδας, Ν. Σμύρνης):

ΑΝΟ Γλυφάδας – ΠΕΚΕΒ 19-6, ΝΟ Χίου – ΝΟ Καλαμακίου 15-1.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΑΝΟ Γλυφάδας 9

2. ΝΟ Χίου 6

3. ΠΕΚΕΒ 3

………………………..

4. ΝΟ Καλαμάτας 0

Η’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):

Πανιώνιος – Μίλων 10-0, ΑΟ Πετρούπολης – ΑΕ Κερατσινίου 17-3, ΑΟ Πετρούπολης – Πανιώνιος 6-8, ΑΕ Κερατσινίου – Μίλων 4-6.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Πανιώνιος 9

2. ΑΟ Πετρούπολης 6

3. Μίλων 3

…………………………..

4. ΑΕ Κερατσινίου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Κολυμβητήριο Πτολεμαϊδας):

Πύρρος Ιωαννίνων – Άρης Θεσσαλονίκης 1-21, ΚΕ Κοζάνης – Δελφίνια Πτολεμαϊδας 3-3, ΚΕ Κοζάνης – Πύρρος Ιωαννίνων 2-11, Δελφίνια Πτολεμαϊδας – Άρης Θεσσαλονίκης 2-11.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Άρης Θεσσαλονίκης 9

2. Δελφίνια Πτολεμαϊδας 4

3. Πύρρος Ιωαννίνων 3

…………………………………

4. ΚΕ Κοζάνης 1

Α΄ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):

Οι αγώνες είχαν ολοκληρωθεί από το Σάββατο.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΟΥΚ Βόλου 6

2. ΟΕΑΝΑΒ 3

3. ΝΕ Λαμίας 0

………………………….

Σ.Σ.: Ο ΑΚΟ Χαλκίδας αποχώρησε από το πρωτάθλημα μετά την κλήρωση

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):

ΟΦΘ – ΠΑΟΚ 1-23, ΠΑΣ Φοίβος – ΕΑΤΕΚ 7-13, ΣΑΠΚ Νεάπολης – ΟΦΘ 1-27, ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Φοίβος 25-1.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΟΚ 12

2. ΟΦΘ 9

3. ΕΑΤΕΚ 6

4. ΠΑΣ Φοίβος 3

………………………..

5. ΣΑΠΚ Νεάπολης 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

ΝΑΟ Κέρκυρας – ΝΟ Ναυπλίου 5-3, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Πατρών 2-31, ΝΟ Καλαμάτας – ΝΑΟ Κέρκυρας 3-15, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΕ Πατρών 17-11.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Πατρών 12

2. ΝΟ Ναυπλίου 6

3. ΝΕ Πατρών 6

4. ΝΑΟ Κέρκυρας 6

………………………..

5. ΝΟ Καλαμάτας 0

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):

Οι αγώνες είχαν ολοκληρωθεί από το Σάββατο.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χανίων 9

2. Πλιτς Πλατς 6

3. ΝΟ Ρεθύμνου 3

4. ΟΦΗ 0

……………………………

Σ.Σ.: Ο ΝΟ Αγ. Νικολάου αποχώρησε από το πρωτάθλημα μετά την κλήρωση

ΟΜΙΛΟΣ ΣΕΡΡΩΝ (Κολυμβητήριο Σερρών):

Αναβλήθηκαν οι αγώνες της Κυριακής λόγω προβλήματος με διακοπή του ηλεκτρικού ρεύματος στο κολυμβητήριο για πολλές ώρες. Η ΚΟΕ θα ορίσει τη νέα ημερομηνία διεξαγωγής των αγώνων.

Η μέχρι στιγμής Βαθμολογία: 1. ΝΟ Καβάλας (3 αγ.) 9, 2. Εθνικός Αλεξανδρούπολης (3 αγ.) 6, 3. Ποσειδών Ορ. (2 αγ.) 3, 4. Πανσερραϊκός (2 αγ.) 0, 5. ΧΑΝΘ (2 αγ.) 0.

Την Ειδική Προκήρυξη και το αναλυτικό Πρόγραμμα της Α’ φάσης του πρωταθλήματος Μίνι Παίδων μπορείτε να τα δείτε ΕΔΩ.

Η κλήρωση της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος Μίνι Παίδων θα γίνει την Τετάρτη 6 Μαρτίου στις 12.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *