ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ B’ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ EUROLEAGUE WATER POLO ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

OMADIKI osfp

Νίκη – πρόκριση με τρομερή ανατροπή ο ΝΟ Βουλιαγμένης

Εκπληκτικός ήταν ο τρόπος με τον οποίο προκρίθηκε τελικά στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας Γυναικών στην υδατοσφαίριση ο ΝΟ Βουλιαγμένης. Η ομάδα του Κώστα Δήμου νίκησε απόψε με 14-13 την ρωσική Κίνεφ Κίρισι, στην τυπική ευρωπαϊκή έδρα της, στο κολυμβητήριο του Πειραιά, παρότι είχε βρεθεί να χάνει και με 10-6 και σε συνδυασμό με την ισοπαλία 9-9 στον πρώτο αγώνα στη Ρωσία πήρε την πολυπόθητη πρόκριση.

‘Ηταν ένα ματς ματς συγκλονιστικό, διαφήμιση του αθλήματος. Η Ρουμπέση άνοιξε το σκορ στον αγώνα, αλλά η Κουρότσκινα ισοφάρισε. Στη συνέχεια η Κίρισι ανέβασε ταχύτητα και έφτασε το σκορ στο 2-4 με το σουτ της Μπελίεβα. Η Τσουκαλά, όμως, ευστόχησε σε πέναλτι λίγο πριν το φινάλε της περιόδου και μείωσε σε 4-5.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι Ρωσίδες κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα τριών γκολ εξαιτίας των βιαστικών επιθέσεων των Ελληνίδων. Στην τρίτη περίοδο η Κρίμερ έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά στα τέσσερα γκολ (6-10), αλλά εκεί μίλησε η εμπειρία και το ταλέντο των πρωταθλητριών της Ελλάδας, καθώς επεχείρησαν την μεγάλη αντεπίθεση και ισοφάρισαν σε 11-11 στα 2 λεπτά πριν τη λήξη του οκταλέπτου με τη Διαμαντοπούλου.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε πιο κλειστό, αλλά η Τσουκαλά έδωσε κεφάλι στο σκορ για τη Βουλιαγμένη. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε η Κοντογιάννη έκανε το 13-11 και έφερε την ομάδα της μια ανάσα από την πρόκριση. Στο 2.11 η Διαμαντοπούλου αποβλήθηκε για 3η φορά με το σκορ στο 13-12, η Προκοφίεβα ισοφάρισε όμως στην επόμενη φάση και η Ξενάκη έβαλε το νικητήριο γκολ και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα της.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΚΙΝΕΦ ΚΙΡΙΣΙ 14 – 13

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 4-5, 2-4, 5-2, 3-2

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κώστας Δήμου): Κούβδου, Τσουκαλά 4, Χυδηριώτη, Ντάσιου, Πρωτόπαππα, Ξενάκη 1, Ασημάκη 2, Ρουμπέση 1, Γερόλυμου 4, Διαμαντοπούλου 1, Μαυρωτά, Κοντογιάννη 1, Ζοφώλη.

ΚΙΝΕΦ ΚΙΡΙΣΙ (Αλεξάντρ Ναρίτσκα): Καρναούκι, Ζούμπκοβα, Προκοφίεβα 3, Σιμανοβιτς, Κουρότσκινα 1, Κρίμερ 4, Ιακούσεβα, Κόκλοβα, Μπελίεβα 2, Κοκιάροβα 2, Οκούνεφα, Ρίτζκοβα 1, Ιούσκοβα.

Αποκλείστηκε και πάει LEN Trophy ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε και στη Βαρκελώνη από την πρωταθλήτρια Ευρώπης Σαμπαντέλ με 8-6 και σε συνδυασμό και με την ήττα του και στον πρώτο αγώνα στον Πειραιά με 10-9 δεν κατάφερε να προκριθεί στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη θα πάει στο φάιναλ φορ του LEN Trophy μαζί με τις υπόλοιπες χαμένες των προημιτελικών, και θα διεκδικήσει τον τίτλο του κυπελλούχου Ευρώπης.

Οι ερυθρόλευκες δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και βρέθηκαν γρήγορα πίσω στο σκορ με 3-0. Στη συνέχεια πέτυχαν δύο γκολ και έκλεισαν το πρώτο οκτάλεπτο με μόνο ένα πίσω, αλλά από εκεί και πέρα δεν κατάφερναν να σκοράρουν, έχοντας άσχημα ποσοστά στον παίχτη παραπάνω, και υπέκυψαν στην ανωτερότητα της Σαμπαντέλ που καθάρισε το ματς και την πρόκριση.

ΣΑΜΠΑΝΤΕΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 8-6

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 3-2, 2-0, 3-2, 0-2

ΣΑΜΠΑΝΤΕΛ (Γκίου Βιδάλ): Εστέρ, Ορτίθ, Εσπάρ 1, Μόρα, Σουκς, Παρέχα 3, Κόρντομπες, Μάικα Γκαρσία 2, Καράσκο 1, Σάιντμαν, Ντομενέκ, Φόρκα 1, Τεράδο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Τεντζαλίδου 1, Πλευρίτου Ελ. 1, Σώρα, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 2, Καλογεράκου, Πλευρίτου Μ. 2, Νιαρχάκου, Μπούικα, Βασιλακοπούλου Α., Νοξ, Σταματοπούλου.