ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ,22-24 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016,ΜΠΟΛΖΑΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Α’ ΗΜΕΡΑ
Σπουδαίο αποτέλεσμα για τις ελληνικές καταδύσεις! Το χρυσό μετάλλιο στο Μεσογειακό Κύπελλο Καταδύσεων κατηγοριών Β’,Γ’,Δ’ (COMEN CUP) κατέκτησε ο Αθανάσιος Τσιρίκος. Ο Έλληνας πρωταθλητής αναδείχθηκε πρώτος στο αγώνισμα των 7.5 – 10μ. από πλατφόρμα στην κατηγορία Β’, συγκεντρώνοντας 336.50 βαθμούς.
Στη δεύτερη θέση λιγότερο από ένα βαθμό πίσω του βρέθηκε ο Άγγλος (συμμετέχουν κι άλλες χώρες με ελεύθερη συμμετοχή, όπως η Αγγλία και η Ελβετία Κόνορ Φαν Νταλ (335.60), ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Λορίς Σεμπιάντε με 330.75 βαθμούς. Στο ίδιο αγώνισμα ο Μίνως Γιαννόπουλος κατέλαβε την 4η θέση με πολύ καλή εμφάνιση παίρνοντας βαθμολογία 305.05.
Σπουδαία εμφάνιση και χάλκινο μετάλλιο στο αγωνισμα των 3μ. τραμπολίνο, όπου η Άννα – Μαρία Αθανασάκη ήταν 3η με 215.40 βαθμούς.
Αρκετά καλές εμφανίσεις περιελάμβανε η συνέχεια της πρώτης ημέρας των καταδύσεων. Μετά το χρυσό του Θάνου Τσιρίκου και το χάλκινο μετάλλιο της Άννα – Μαρίας Αθανασάκη, ο Γρηγόρης Μήτρου κατέλαβε την 6η θέση στις καταδύσεις 5μ. από πλατφόρμα της Δ’ Κατηγορίας, συγκεντρώνοντας 167.65 βαθμούς.
Στο αγώνισμα των καταδύσεων από τραμπολίνο 3μ. της Γ’ Κατηγορίας είχαμε διπλή ελληνική συμμετοχή. Ο Ιάσονας Μωραΐτης κατέλαβε την 6η θέση, συγκεντρώνοντας 256.35 βαθμούς, ενώ ο Χρήστος Μορφίδης ήταν 7ος με 230.25 βαθμούς.
Β’ ΗΜΕΡΑ
Ακόμη μια σπουδαία επιτυχία για τις ελληνικές καταδύσεις στο Μεσογειακό Κύπελλο Β, Γ, Δ, Κατηγορίας που διεξάγεται στο Μπολζάνο της Ιταλίας.
Η Άννα Μαρία Σαχίνη στον τελικό των 3μ της Δ’ Κατηγορίας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο συγκεντρώνοντας 190.70 βαθμούς, έπειτα από καλή και σταθερή εμφάνιση. Το χρυσό και το ασημένιο πήγαν σε δύο αθλήτριες της διοργανώτριας χώρας, την Ελίζα Πιτσίνι και την Βιργκίνια Τιμπέρτι. Οι Ιταλίδες συγκέντρωσαν 208.65 και 201.25 βαθμούς αντίστοιχα.
Όμως, δεν ήταν μόνο η παρουσία της Σαχίνη που γεμίζει με αισιοδοξία τους ανθρώπους των ελληνικών καταδύσεων, καθώς και οι υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές είχαν αξιόλογες παρουσίες.
Στα 5 και 7.5 μετρα από πλατφόρμα της Γ’ Κατηγορίας οι δύο εκπρόσωποι της Ελλάδας, Ιάσονας Μωραϊτης και Χρήστος Μορφίδης κατέλαβαν την 6η και την 8η θέση με 228.95 και 217.20 βαθμούς αντίστοιχα.
Τέλος, ο Θεόφιλος Αυθίνος ήταν 7ος στο 1μ. τραμπολίνο της Β’ Κατηγορίας συγκεντρώνοντας 317.85 βαθμούς.
Γ’ ΗΜΕΡΑ
Δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τον ανερχόμενο σπουδαίο πρωταθλητή μας, Θάνο Τσιρίκο! Αυτή τη φορά, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 3μ. τραμπολίνο της Β’ Κατηγορίας με 399.80 βαθμούς ύστερα από μία καταπληκτική εμφάνιση.
Στα υπόλοιπα αγωνίσματα της ημέρας, στο 1μ. τραμπολίνο της Γ’ Κατηγορίας είχαμε την 8η θέση για τον Ιάσονα Μωραΐτη με 199.95 βαθμούς και την 4η θέση της Άννα – Μαρίας Σαχίνη στα 5μ. σταθερό βατήρα της Δ’ Κατηγορίας με 144.15 βαθμούς.
Έτσι, ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο το Μεσογειακό Κύπελλο. Η Ελλάδα κατέκτησε δύο χρυσά και δύο χάλκινα μετάλλια και κατέλαβε την 3η θέση στη γενική βαθμολογία.