Αποτελέσματα Δ’ Ομίλου Προκριματικής Φάσης Euro Cup Water Polo Ανδρών 2018-19

Ήττα στο γκολ ο Υδραικός στην πρεμιέρα, 9-8 από Πρίμορατς
Πάλεψε γερά, αλλά δεν τα κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στην ευρωπαϊκή του πρεμιέρα ο Υδραικός. Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη γνώρισε την ήττα με 9-8 από την Πρίμορατς Κότορ του Μαυροβουνίου, στον πρώτο αγώνα της στον Δ´ Όμιλο της πρώτης Προκριματικής φάσης του Euro Cup στο κολυμβητήριο του Αλίμου.
Η ελληνική ομάδα, στο βάπτισμα του πυρός της στην Ευρώπη, ήταν μαχητική και μέσα στο παιχνίδι από το ξεκίνημα. Η εξέλιξη ήταν συναρπαστική με την Πρίμορατς να προηγείται και τον Υδραικό να ισοφαρίζει. Στα 46 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη ο νεοαποκτηθείς Αμερικανός Μάξουελ Ίρβινγκ (που ήταν κορυφαίος του Υδραικού και πέτυχε συνολικά 4 γκολ) ισοφάρισε σε 8-8, αλλά στην επόμενη επίθεσή τους οι Μαυροβούνιοι πέτυχαν το τελικό 9-8 με τον Γκργκούρεβιτς, 21 δεύτερα πριν από τη λήξη.
Ο Κραβαρίτης πήρε τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση, αλλά η ομάδα του δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο.
Οκτάλεπτα: 1-2, 2-3, 3-1, 2-3.
ΥΔΡΑΙΚΟΣ (Δ. Κραβαρίτης): Φλέγκας, Καζάζης 2, Mιτελούδης, Κοκκινάκης, Πρέκας 1, Καλαργυρός, Μπλάνης, Χονδροκούκης, Αργυρόπουλος Κ., Στελάτος, Τσαχιλίδης 1, Ίρβινγκ 4, Μαντής.
Πρίμορατς Κότορ: Σουμπλάντζε, Σέκουλιτς, Τσρεπούλια 3, Πέτροβιτς, Μάτκοβιτς, Γκόψεβιτς 1, Ιβάνκοβιτς 3, Παβλίσεβιτς, Βισνιάκοφ, Γκργκούρεβιτς 2, Κριγιέστορατς, Στανόγιεβιτς, Ισλαΐμοβιτς.
Στον άλλον αγώνα της πρώτης σγωνιστικήσ Του Ομίλου: Ορτίτζια – Νις Σερβίας 11-5.
Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη για Υδραϊκό, 8-4 τη Νις και ελπίδες πρόκρισης
Ιστορικό ήταν το δεύτερο παιχνίδι του Υδραϊκού στον Δ’ Όμιλο της Α’ Προκριματικής φάσης του Euro Cup Ανδρών στην υδατοσφαίριση, στο κολυμβητήριο του Αλίμου το μεσημέρι του Σαββάτου (29/9). Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη πέτυχε την παρθενική της νίκη στην Ευρώπη και με ανατροπή, που είναι, όμως, και ουσιαστική, καθώς επιβλήθηκε της σερβικής Νις με 8-4 και έχει σοβαρές ελπίδες πρόκρισης για την επόμενη φάση.
Κι αυτό διότι, στο άλλο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής του Ομίλου, η Πρίμορατς Κότορ νίκησε με 9-5 την ιταλική Ορτίτζια. Έτσι στο αυριανό (Κυριακή 30/9, 11.30) τελευταίο παιχνίδι του στον Όμιλο, ο Υδραϊκός αντιμετωπίζει την ιταλική Ορτίτζια και θα προκριθεί (ως δεύτερος στην βαθμολογία) είτε με νίκη είτε με ισοπαλία, καθώς έχει καλύτερο γκολ αβερέιτζ από τους Ιταλούς.
Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με πρόβλημα στο σκοράρισμα το παιχνίδι κόντρα στους Σέρβους και βρέθηκε από νωρίς πίσω με 2-0, αλλά στα μέσα της δεύτερης περιόδου ο Ίρβινγκ μείωσε σε 2-1 στον παραπάνω. Αυτή ήταν η αρχή της μεγάλης αντεπίθεσης. Στην τρίτη περίοδο, ακολούθησε η ισοφάριση από τον Πρέκα, ενώ με δύο πέναλτι του Χονδροκούκη, ο Υδραϊκός διαμόρφωσε το 4-2. Στο 1.24 πριν από το τέλος ο Καζάζης έκανε και το 5-2 αλλάζοντας καθοριστικά την εικόνα του αγώνα.
Η νίκη ουσιαστικά κλείδωσε από το τρίτο οκτάλεπτο, αλλά ο Μπλάνης έκανε  το 6-2, πριν μειώσει η Νις σκοράροντας για πρώτη φορά μετά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το 7-3 έγινε με τον Τσαχιλίδη, ενώ ο Πάβισιτς έκανε το 7-4. Βέβαια η τελευταία λέξη στον αγώνα ειπώθηκε από τον Υδραϊκό που με τον Αργυρόπουλο διαμόρφωσε το τελικό 8-4.
ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΝΙΣ 8-4
Οκτάλεπτα: 0-2, 1-0, 4-0, 3-2.
ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Φλέγκας, Καζάζης 1, Μητελούδης, Κοκκινάκης, Πρέκας 1, Καλαργυρός, Μπλάνης 1, Χονδροκούκης 2, Αργυρόπουλος Κ. 1, Στελλάτος, Τσαχιλίδης 1, Ίρβινγκ 1, Μαντής.
ΝΙΣ: Λάζιτς, Μίτροβιτς 1, Πάβιτσιτς 2, Κόσιτς, Μπουντουρίν, Μιλόσεβιτς Μ, Βανγκ, Λέκιτς 1, Ζίβιτς, Στιεπάνοβιτς, Νίκολιτς, Μιλόσεβιτς Ντρ, Στοΐλκοβιτς.
«Έχυσε την καρδάρα με το γάλα» ο Υδραϊκός – Ήττα με ανατροπή στο φινάλε από Ορτίτζια (6-5) και αποκλεισμός
Έφτασε πολύ κοντά στην πηγή, αλλά δεν κατάφερε να πιει νερό ο Υδραϊκός, που έχασε μέσα από τα χέρια του την πρόκριση στη δεύτερη φάση του Euro Cup Ανδρών της υδατοσφαίρισης, στο φινάλε του τρίτου και τελευταίου αγώνα του στον Δ’ Όμιλο της πρώτης προκριματικής φάσης της διοργάνωσης στο κολυμβητήριο του Αλίμου (που ήταν σχεδόν κατάμεστο, παρά τη βροχή).
Λίγο η απειρία στα ευρωπαϊκά κύπελλα (καθώς ήταν η παρθενική του συμμετοχή), λίγο το άγχος σε έναν καθοριστικό αγώνα, έσπρωξαν τους παίκτες του Δημήτρη Κραβαρίτη «να χύσουν την καρδάρα με το γάλα» και ενώ είχαν προηγηθεί με 5-4 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (και τους ευνοούσε και η ισοπαλία), τελικά ηττήθηκαν με 6-5 από την ιταλική Ορτίτζια, που πέτυχε τα δύο γκολ σε ισάριθμες αποβολές που κέρδισε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Έτσι ήρθε ήρθε ο αποκλεισμός από τη συνέχεια του θεσμού.
Ο Υδραϊκός μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε στα δύο πρώτα λεπτά να πάρει προβάδισμα, αλλά οι Ιταλοί μετά τα μισά του πρώτου οκταλέπτου βρήκαν σκορ και ισοφάρισαν. Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ δυνατές άμυνες με τον Υδραϊκό να είναι η μοναδική ομάδα που σκόραρε με τον Χονδροκούκη. Η άμυνα της ελληνικής ομάδας και ο τερματοφύλακας Φλέγκας λειτούργησαν άψογα σε όλες τις περιπτώσεις. Στο τρίτο οκτάλεπτο οι Ιταλοί μπήκαν για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και τα κατάφεραν με τα γκολ των Γιέλατσα και Βαπένσκι (σε παραπάνω), σε μια περίοδο που κέρδισαν τέσσερις αποβολές έναντι δύο της ελληνικής ομάδας.
Στην τελευταία περίοδο ο Υδραϊκός έπαιξε άμυνα και αρχικά ισοφάρισε με τον Ίρβινγκ, ενώ ο Τσαχιλίδης με γκολ στον παίκτη παραπάνω, 1.14 πριν από το τέλος πήρε προβάδισμα 5-4. Η ιταλική ομάδα, πλέον, χρειαζόταν δύο γκολ για να κλέψει την πρόκριση. Αρχικά, ο Αμπέλα ισοφάρισε σε 5-5 στα 45 δευτερόλεπτα. Η ελληνική ομάδα κράτησε την μπάλα στη δική της επίθεση εξαντλώντας τα 30 δευτερόλεπτα που είχε στη διάθεσή της. Οι Ιταλοί κέρδισαν πάλι αποβολή 12 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και ο Βαπένσκι κατάφερε να σκοράρει με στα 3 δεύτερα, χαρίζοντας τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του.
ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΟΡΤΙΤΖΙΑ 5-6
Οκτάλεπτα: 2-2, 1-0, 0-2, 2-2.
ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Φλέγκας, Καζάζης, Μιτελούδης, Κοκκινάκης, Πρέκας 1, Καλαργυρός, Μπλάνης, Χονδροκούκης 1, Αργυρόπουλος Κ., Στελάτος 1, Τσαχειλίδης 1, Ίρβινγκ 1, Μαντής.
ΟΡΤΙΤΖΙΑ: Καρούσο, Κασία, Αμπέλα 1, Γιέλατσα 1, Ντι Λουτσιάνο, Φάρμερ, Γκιακόπο 1, Εσπανιόλ, Ροτόντο, Βαπένσκι 3, Σούσακ, Ναπολιτάνο, Πελεγκρίνο.
Στο άλλο ματς του ομίλου η Πρίμορατς Κότορ έκανε το 3/3 και πήρε πρωτιά με την επικράτησή της με 15-8 επί της σερβικής Νις.