«

»

Αυγ 27

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ,20-27 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2017,ΝΟΒΙΣΑΝΤ-ΣΕΡΒΙΑ

Νικηφόρα πρεμιέρα για την Εθνική 13-11 τη Μ. Βρετανία9
Με το δεξί ξεκίνησε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των νεανίδων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Νόβισαντ της Σερβίας (20-27 Αυγούστου), επικρατώντας με 13-11 της Μεγάλης Βρετανίας.
Πρώτη σκόρερ για την Εθνική μας ήταν η Μυριοκεφαλιτάκη με 5 γκολ και την ακολούθησε στα 3 η Ειρήνη Νίνου. Στον παίκτη παραπάνω είχαμε 1/5, ενώ η αντίπαλη ομάδα είχε 4/10.
Το συγκρότημα του Κώστα Δήμου μπήκε νωθρά στο παιχνίδι με το σκορ να είναι ισόπαλο στο πρώτο οκτάλεπτο 2-2. Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου τα κορίτσια συγκεντρώθηκαν, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 3 γκολ διαφορά (6-3), στην συνέχεια όμως έμειναν άσφαιρες για 5 λεπτά με αποτέλεσμα οι Βρετανίδες να μειώσουν και πάλι στο γκολ, με την ανάπαυλα να βρίσκει την Εθνική μας ομάδα να προηγείται με 6-5.
Στο δεύτερο μέρος οι πολίστριες του Κώστα Δήμου μπήκαν πάλι δυνατά, όπως και στο 2ο οκτάλεπτο και με τρία συνεχόμενα εύστοχα πέναλτι πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι με 9-5. Κάπου στα μέσα όμως της περιόδου, όπως και στην προηγούμενη χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα οι Βρετανίδες να πλησιάσουν πάλι, κλείνοντας την ψαλίδα των τεσσάρων γκολ, στα δύο, με τον πίνακα να γράφει στο τέλος του 3ου οκταλέπτου 10-8.
Η Εθνική μας ομάδα ένιωσε ακόμα περισσότερο την «ανάσα» των Βρετανίδων, με την αντίπαλη ομάδα να μειώνει στο γκολ 10-9, έξι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ωστόσο, τα κορίτσια έμεινα ψύχραιμα και με ένα γκολ από την Κανετίδου και την Τσιμάρα έκαναν το 12-9 στο 3:42. Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 13-11 υπέρ της Εθνικής μας ομάδας.
Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής είναι η Ολλάνδία, αύριο Δευτέρα στις 18:15 (ώρα Ελλάδας), σε ένα παιχνίδι που ενδεχομένως θα κρίνει και την πρωτιά του ομίλου.
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ολλανδία συνέτριψε τη Ρουμανία με 29-0.
ΕΛΛΑΔΑ – Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ 13-11 (2-2, 4-3, 4-3, 3-3)
ΕΛΛΑΔΑ: Αρχοντάκη, Κολιτσοπούλου, Νίνου Π., Λούδη, Κανετίδου 1, Μαστρόκαλου, Νίνου Ε. 3, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Κοκκινάνη, Δούλη 2, Κοντονή 1, Τσιμάρα 1, Γιαννακέα
Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Κλάπερτον 3, Τέρνερ 3, Γουϊτάκερ 1, Κάτλερ 1, Ιστγουντ 1, Γκρινσλαίντ 1, Γουόρντλι 1
Ήττα για τις νεάνιδες 8-12 απέναντι στην Ολλανδία
Δεν τα κατάφεραν οι νεάνιδες απέναντι στην Ολλανδία για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης που διεξάγεται στο Νόβισαντ της Σερβίας, γνωρίζοντας την ήττα με 8-12 στον 2ο αγώνα για τη φάση των ομίλων.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Κώστα Δήμου, άρχισε καλά την αναμέτρηση που πήρε κεφάλι στο σκορ με 1-0 με γκολ της Δούλη. «Έκλεισε» όμως το οκτάλεπτο πίσω στο σκορ με τις Ολλανδέζες να κάνουν το 1-2.
Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Εθνική μας ομάδα ισοφάρισε σε 2-2. Όμως στη συνέχεια έμεινε «άσφαιρη» για 5 λεπτά, με την Ολλανδία να το εκμεταλλεύεται και με ένα επιμέρους (0-4) να παίρνει προβάδισμα με 2-6 και η ανάπαυλα να κλείνει στο 3-6 με γκολ της Ειρήνης Νίνου στα 0:08 δευτερόλεπτα.
Στο τρίτο οκτάλεπττο δεν άλλαξε κάτι με την Ολλανδία να ανοίγει την ψαλίδα στα 6 τέρματα (5-11). Η Εθνική μας ομάδα κατάφερε να πάρει την τελευταία περίοδο (3-1), μειώνοντας στο σκορ, με το φωτεινό πίνακα να γράφει στη λήξη του αγώνα 8-12.
Η Εθνική μας ομάδα αντιμετωπίζει αύριο στις 10:00 (ώρα Ελλάδας) την Ρουμανία. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Μ. Βρετανία επικράτησε της Ρουμανίας με 14-6.
Πλέον, μετά από τη σημερινή ήττα, η Ελλάδα θα τερματίσει πιθανότητα στη δεύτερη θέση του Δ΄ ομίλου και θα αντιμετωπίσει στο γύρο των «16» τον τρίτο του Γ΄ ομίλου, δηλαδή μία εκ των Σλοβακία ή Ισραήλ, με σκοπό να βρεθεί στα προημιτελικά και εκεί θα την περιμένει ο πρώτος του Α΄ ομίλου, με πιθανό αντίπαλο την Ιταλία.
Ελλάδα – Ολλανδία 8-12 (1-2, 2-4, 2-5, 3-1)
Ελλάδα: Αρχοντάκη, Κολιτσοπούλου 1, Νίνου Π., Λούδη, Κανετίδου, Μαστρόκαλου, Νίνου Ειρ. 2., Μυριοκεφαλιτάκη 2, Κοκκινάνη, Δούλη 3, Κοντονή, Τσιμάρα, Γιαννακέα
Ολλανδία: Μπούις, Ρόγκε 3, Βούλβετ 3, Βαν Ντε Κράατζ 1, Έντεζαρ, Γκάλχε 1, Τεν Μπόεκ 1, Σάαπ 2, Στέρτεφελντ, Κέιζερ 1, Μούλντερ, Βαν Ντερ Βέιντεν, Μέσμαν
Άνετη νίκη για τις νεάνιδες με 18-1 κόντρα στη Ρουμανία – Με Σλοβακία ή Ισραήλ για την πρόκριση στην «8αδα»
Μια εύκολη, όπως αναμενόταν, νίκη πέτυχαν οι νεάνιδες απέναντι στην αδύναμη ομάδα της Ρουμανίας με 18-1 για τον 3ο και τελευταίο αγώνα στη φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης. Την πρώτη θέση στο σκοράρισμα μοιράστηκαν οι Ειρήνη Νίνου με την Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη σημειώνοντας από τέσσερα τέρματα.
Τα κορίτσια του Κώστα Δήμου δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες,  καθαρίζοντας την αναμέτρηση από το πρώτο οκτάλεπτο, όπου και προηγήθηκαν με 5-0. Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι με την ανάπαυλα να κλείνει στο 9-0 υπέρ της Εθνικής μας.
Το τρίτο οκτάλεπτο έληξε με ένα επιμέρους σκορ (5-1), με τη Ρουμανία να σκοράρει για πρώτη φορά στον αγώνα στο 6:23 με την Μιχαίλα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από την Μαστρόκαλου με το φωτεινό πίνακα να γράφει 18-1.
Ο αντίπαλος της Εθνική μας ομάδας για τα χιαστί, θα βγει από το παιχνίδι ανάμεσα στην Σλοβακία και το Ισραήλ, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται στις 16:45 ώρα Ελλάδας. Εφόσον, νικήσουμε στα προημιτελικά, μας περιμένει η επικίνδυνη Ιταλία.
ΕΛΛΑΔΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ 18-1 (5-0, 4-0, 5-1, 4-0)
Ελλάδα: Αρχοντάκη, Κολιτσοπούλου, Νίνου Π. 2, Λούδη 1, Κανετίδου 1, Μαστρόκαλου 1, Νίνου Ειρ 4., Μυριοκεφαλιτάκη 4, Κοκκινάνη 2, Δούλη 2, Κοντονή 1, Τσιμάρα, Γιαννακέα
Ρουμανία: Τογκανέλ, Ιτούλ, Μπουνέα, Κρισμάρου, Βίντιγκαν, Μιχαίλα 1, Πίλικα, Λάζαρ, Νονέα, Σερμπανέσκου, Γκρανταμπούρα, Λάκατους, Σέρμπου
Στην «8αδα» η Εθνική νεανίδων 16-2 το Ισραήλ – Εμπόδιο η Ιταλία για την πρόκριση στα ημιτελικά
Το καθήκον της έκανε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των νεανίδων επικρατώντας εύκολα με 16-2 του αδύναμου Ισραήλ και παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.
Πρώτη σκόρερ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν η Ειρήνη Νίνου με 6 τέρματα και την ακολούθησε με 4 η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη.
Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, «καθαρίζοντας» την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο οκτάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 5-0. Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι με την ανάπαυλα να κλείνει στο 8-1, με γκολ της Φουτόριαν λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
Το δεύτερο μέρος εξελίχθηκε όπως και το πρώτο με την Εθνική μας ομάδα να επικρατεί με 8-1 και να διαμορφώνεται στο φωτεινό πίνακα το τελικό 16-2.
Αντίπαλος της Εθνική μας, αύριο, για την πρόκριση στην «4αδα» θα είναι η επικίνδυνη Ιταλία (19:00 ώρα Ελλάδας). Εφόσον κερδίσει τότε απέναντί της θα βρει τον νικητή του ζευγαριού Ρωσία – Ισπανία, ενώ σε περίπτωση ήττας θα παίξει για τις 5-8 με τον αντίπαλο της να είναι ο χαμένος του παραπάνω ζευγαριού.
ΕΛΛΑΔΑ – ΙΣΡΑΗΛ 16-2  (5-0, 3-1, 3-1, 5-0)
Ελλάδα: Αρχοντάκη, Κολιτσοπούλου, Νίνου Παν. 2, Λούδη, Κανετίδου 1, Μαστρόκαλου 2, Νίνου Ειρ. 6, Μυριοκεφαλιτάκη 4, Κοκκινάκη, Δούλη 1, Τσιμάρα, Γιαννακέα
Ισραήλ: Κατζ, Πέερ, Μπεν Ντάβιντ, Μποκατσένκο, Ρέγκεφ, Φουτόριαν 2, Γκόλαν, Ζουρ, Εντάεν. Φάρκας, Χότσμπεργκ, Αζουλάι, Κούρτσεφ
Στους «4» της Ευρώπης η Εθνική υδατοσφαίρισης νεανίδων!
Πραγματοποιώντας το τέλειο παιχνίδι, αμυντικά και επιθετικά, κόντρα στην Ιταλία, τα κορίτσια του Κώστα Δήμου πήραν το εισιτήριο για τις τέσσερις καλύτερες ομάδες του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης νεανίδων, επικρατώντας με 10-6
Πρώτες σκόρερ για την Εθνική μας ομάδα ήταν η Κανετίδου με την Μυριοκεφαλιτάκη από τρία τέρματα. Παίζοντας απίστευτη άμυνα πάνω στις Ιταλίδες και με μεγάλο όπλο την συγκέντρωση, η Εθνική μας προηγήθηκε με 2-0  και παρά την ισοφάριση σε 2-2, παρέμειναν ψύχραιμες και πετυχαίνοντας άλλα δύο τέρματα πριν τη λήξη του 1ου οκταλέπτου έκαναν το 4-2.
Στη δεύτερη περίοδο η εξέλιξη ήταν ακόμα καλύτερη, με την Εθνική μας να σκοράρει 4 τέρματα, αφήνοντας της Ιταλίδες στο μηδέν, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και αναγκάζοντας τις Ιταλίδες να σουτάρουν άουτ. Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το χαμένο πέναλτι της Ιταλίας και το γκολ της Μυριοκεφαλιτάκη λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Το σκορ στο σημείο εκείνο έγινε 5-2 αντί για 4-3.
Το 3ο οκτάλεπτο δεν ήταν καλό για την Εθνική μας, μη μπορώντας να βρει το δρόμο προς κάποιο γκολ, με τις Ιταλίδες να σημειώνουν 2 τέρματα μειώνοντας σε 8-4. Στο τελευταίο οκτάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από ένα γκολ και τις νεάνιδες να παίρνουν μία πανηγυρική πρόκριση για τα ημιτελικά νικώντας με 10-6 και να πηγαίνουν φουλ για μετάλλιο.
Για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό θα βρεθεί αντιμέτωπη με την ισχυρή Ισπανία, το Σάββατο 26/8 στις 21:30 ώρα Ελλάδος, με τις Ισπανίδες να περνούν σε ένα απίστευτο ματς το εμπόδιο της Ρωσίας με 9-8.
ΕΛΛΑΔΑ – ΙΤΑΛΙΑ 10-6 (4-2, 4-0, 0-2, 2-2)
Ελλάδα: Αρχοντάκη, Κολιτσοπούλου, Νίνου Παν., Λούδη, Κανετίδου 3, Μαστρόκαλου, Νίνου Ειρ. 2, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Κοκκινάκη, Δούλη 2, Κοντονή, Τσιμάρα, Γιαννακέα
Ιταλία: Μπαντσέλι, Σανταπάολα, Ιανναρέλι 1, Αμεντέο 1, Κορντοβάνι, Τσέργκολ 3, Τόρι, Τσολλέτα, Γκαγκλιάρντι, Κλεμέντι, Ριτσόλι 1, Πέρνα, Ινγκιαναμόρτε
«Πλώρη» για το χάλκινο μετάλλιο η Εθνική νεανίδων – Ήττα στον ημιτελικό με 10-7 από την Ισπανία
Για την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης νεανίδων, θα παλέψουν αύριο (18:30 ώρα Ελλάδας) τα κορίτσια του Κώστα Δήμου, τα οποία πριν από λίγο γνώρισαν την ήττα στον ημιτελικό από την ισχυρή Ισπανία με 10-7.
Το σημείο-κλειδί που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Ισπανίδων ήταν ένα ξέσπασμα που είχαν στο 3οοκτάλεπτο κερδίζοντάς το με 5-1, με την Εθνική ομάδα να δίνει όλη της την ψυχή στην 4η περίοδο, μη μπορώντας όμως να γυρίσει το παιχνίδι.
Η Εθνική μας αν και προηγήθηκε στο ματς με 0-1, έδειχνε αγχωμένη, με αποτέλεσμα οι Ισπανίδες να γυρίσουν το παιχνίδι και να προηγηθούν με τη λήξη του οκταλέπτου με 3-2. Στη δεύτερη περίοδο βελτιώσαμε την άμυνά μας και καταφέραμε να ισοφαρίσουμε σε 3-3 με την Τσιμάρα.
Μάλιστα, θα μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί στην αναμέτρηση αν το πέναλτι που εκτέλεσε η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη ήταν εύστοχο, με την εξέλιξη του ματς να ήταν διαφορετική. Τελικά, οι Ισπανίδες με γκολ της Αθνάρ 0:18 πριν το τέλος της 2η περιόδου πήραν κεφάλι στο σκορ με 4-3.
Η 3η περίοδος ήταν καταστροφική για την Εθνική, με τις Ισπανίδες να έχουν βρει ρυθμό και την Εθνική μας να μην μπορεί να ακολουθήσει. Για έξι λεπτά, μείναμε χωρίς σκορ, με την Ισπανία να το εκμεταλλεύεται και να μετατρέπει το 5-4 σε 9-4 με τη λήξη της 3ης περιόδου.
Όλη τους την ψυχή έδωσαν τα κορίτσια του Κώστα Δήμου στο τελευταίο 4ο οκτάλεπτο, με την Ειρήνη Νίνου 2:11 πριν το τέλος να μειώνει στα δύο γκολ (9-7). Ωστόσο, οι Ισπανίδες πήραν τη νίκη-πρόκριση στον τελικό με την Ντεσκάλτζι να διαμορφώνει με πέναλτι το τελικό 10-7.
Στον αυριανό τελικό (20:30 ώρα Ελλάδας), αντιμετωπίζει την Ολλανδία, η οποία επικράτησε εύκολα στον άλλον ημιτελικό της Ουγγαρία με 8-3.
ΙΣΠΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ  10-7 (3-2, 1-1, 5-1, 1-3)
Ισπανία: Ντομένε, Αρίας 1, Ντίαζ, Γκουιράλ 2, Μορέλ, Γκόμεζ, Φάρε 1, Κάμους, Ντεσκάλτζι 1, Ντίας, Αρίνο 2, Αθνάρ 3, Ρούντγκερς
Ελλάδα: Αρχοντάκη, Κολιτσοπούλου, Νίνου Παν. Λούδη, Κανετίδου 1, Μαστρόκαλου, Νίνου Ειρ. 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Κοκκινάκη, Δούλη 2, Κοντονή 1, Τσιμάρα 1, Γιαννακέα
Τέταρτη θέση για τις νεάνιδες στο Ευρωπαϊκό, πρώτη στις καρδιές μας
Δόκτωρ Τζέκιλ και μίστερ Χάιντ ήταν το αποψινό πρόσωπο που έδειξε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των νεανίδων απέναντι στην Ουγγαρία για το ματς του χάλκινου μεταλλίου, με την Εθνική μας ομάδα να πραγματοποιεί ένα απίστευτο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο μέρος να παρουσιάζει αυτοκτονικές τάσεις και να χάνει την 3η θέση του βάθρου ηττώμενη με 9-8.
Τα κορίτσια του Κώστα Δήμου, στα δύο πρώτα οκτάλεπτα έπαιξαν με όλη τους την ψυχή, όπως είχε πει χθες ο ίδιος ότι θα πράξουν, ένα καταστροφικό 3ο οκτάλεπτο όμως, έφερε τα πάνω κάνω και με το 3-6 που προηγείτο η Εθνική μας 2:23 πριν το τέλος της 3ης περιόδου, με τρία αναπάντητα γκολ οι Ουγγαρέζες έφεραν την αναμέτρηση στα ίσια με την ψυχολογία να αλλάζει άρδην.
Σε εκείνο το σημείο η Μυριοκεφαλιτάκη έκανε και την 3ης αποβολή, με το γεγονός αυτό να ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα.
Στην τελευταία περίοδο, η Εθνική μας αν και βρέθηκε με δύο γκολ πίσω (9-7 στο 2:40), το πάλεψε, χάνοντας ευκαιρίες στο να φέρει το ματς στα ίσια, όμως τελικά ηττήθηκε με 9-8 χάνοντας το μετάλλιο.
ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 9-8 (1-2, 0-2, 5-2, 3-2)
Ουγγαρία: Μαγκιάρι, Σέλαγκ. Αρμάι, Πετοβάρι 1, Παπ 1, Ούτασι 3, Μουσανάι 3, Τατράι, Κούντελα. Φάραγκο, Κέκεσι 1, Ντομσόντι, Πάπαι
Ελλάδα: Αρχοντάκη, Κολιτσοπούλου 1, Νίνου Παν., Λούδη, Κανετίδου 2, Μαστρόκαλου, Νίνου Ειρ. 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Κοκκινάκη, Δούλη 2, Κοντονή 1, Τσιμάρα, Γιαννακέα