ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ Α.Μ.Ε.Α.,13-19-ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΓΛΑΣΚΩΒΗ-ΣΚΩΤΙΑ

Α’ ΗΜΕΡΑ

Την 6η θέση στα 200μ. ελεύθερο κατηγορίας S3 του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης που άνοιξε τις πύλες του σήμερα στην Γλασκώβη, κατέλαβε ο Γιάννης Κωστάκης με επίδοση 3:57.02. Ο πρωταθλητής των Αετών ήταν 2ος στην α` προκριματική σειρά με 3:54.53, επίδοση που δεν μπόρεσε να επαναλάβει στον τελικό με αποτέλεσμα να μείνει έκτος.

Μια θέση πιο κάτω βρέθηκε η μικτή ομάδα 4χ50μ. ελεύθερο (20π.) αποτελούμενη από τους Αλεξάνδρα Σταματοπούλου, Χρυσούλα Αντωνιάδου, Αντώνη Τσαπατάκη και Γιώργο Σφαλτό. Η ελληνική ομάδα κάλυψε την απόσταση σε 2:57.62 με αποτέλεσμα να βρεθεί στην 7η θέση της τελικής κατάταξης, την ίδια στιγμή που ήταν 8η στον προκριματικό με 2:59.31.

Εκτός τελικών έμειναν ο Γιώργος Σφαλτός στα 400μ. ελεύθερο S6 με 6:16.92 και ο Χαράλαμπος Παπαϊωάννου στα 100μ. ελεύθερο S7 με 1:11.65.

Β’ ΗΜΕΡΑ

Το πρώτο της μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γλασκώβης, πανηγυρίζει εδώ και λίγη ώρα η ελληνική κολύμβηση των ΑμεΑ. Ο Χρήστος Ταμπαξής κατέκτησε την 3η θέση στον τελικό των 100μ. ύπτιο κατηγορίας S1 και άνοιξε… λογαριασμό στα μετάλλια για τα ελληνικά χρώματα, ενώ διανύουμε μόλις την 2η ημέρα της διοργάνωσης.

Ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, κάλυψε την απόσταση σε 2:54.48, επίδοση που ισοδυναμεί με την τρίτη θέση της τελικής κατάταξης αλλά και με νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε ο ίδιος από τις 7 Αυγούστου 2014 στην Ολλανδία με 2:55.42. Στον ίδιο τελικό, ο Δημήτρης Καρυπίδης ήταν τέταρτος με 3:19.67.

Την τέταρτη θέση των 100μ. ύπτιο κατηγορίας S2 κατέλαβε ο Αριστείδης Μακροδημήτρης. Ο τρις Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου είχε επίδοση 2:11.72 που δεν του επέτρεψε να βρεθεί στο βάθρο των νικητών, όπως και η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου στα 100μ. ελεύθερο S3 που περιορίστηκε στην 6η θέση του τελικού με 2:12.53. Η τελευταία, στον προκριματικό του αγωνίσματος, είχε επίδοση 2:05.74, που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ (σ.σ. προηγούμενο 2:16.92 της Ριζάογλου από το 2012). Στους βραδυνούς τελικούς ο Γιώργος Σφαλτός ήταν 8ος στα 100μ. πρόσθιο κατηγορίας SB5 με 1:43.53 (σ.σ. στον προκριματικό είχε 1:43.84).

Στα πρωϊνά προκριματικά, η ελληνική αποστολή είχε την ευκαιρία να πανηγυρίσει ένα ακόμη πανελλήνιο ρεκόρ και συγκεκριμένα με τον Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη στα 100μ. ελεύθερο S9 (1:00.31). Εκτός τελικού έμεινε ο Χαράλαμπος Παπαϊωάννου στα 100μ. πρόσθιο SB6, αφού στον προκριματικό κατέλαβε την 10η θέση με επίδοση 1:36.76.

Γ’ ΗΜΕΡΑ

Δύο πανελλήνια ρεκόρ, μια τέταρτη και μια πέμπτη θέση ήταν ο απολογισμός της ελληνικής κολύμβησης των ΑμεΑ, κατά τη διάρκεια της 3ης ημέρας του παγκοσμίου πρωταθλήματος που φιλοξενείται στην Γλασκώβη.

Ο Γιάννης Κωστάκης κατέλαβε την 4η θέση στα 150μ. μικτής ατομικής SM3 με 3:28.42, την ίδια στιγμή που ο κάτοχος 11 μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, κατέλαβε την 5η θέση στα 100μ. ύπτιο S12 με 1:01.57 επίδοση που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε τον ίδιο με 1:03.09 από τις 5 Αυγούστου 2014 στην Ολλανδία.

Όσον αφορά το δεύτερο πανελλήνιο ρεκόρ της ημέρας το σημείωσε η Χρυσούλα Αντωνιάδου στα 200μ. ελεύθερο κατηγορίας S5 με 3:52.26. Η επίδοση της Αντωνιάδου ήταν η 12η καλύτερη των προκριματικών, ωστόσο κατάφερε να καταρρίψει το ρεκόρ που κατείχε η ίδια με 3:54.09 από το εφετινό εθνικό πρωτάθλημα στο ΟΑΚΑ.

Δ’ ΗΜΕΡΑ

Ο Χρήστος Ταμπαξής κατέκτησε και το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης που φιλοξενείται στη Γλασκόβη. Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης, μετά το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο S1, σήμερα κατέκτησε την τρίτη θέση και στα 50μ. ύπτιο κατηγορίας S1. Η επίδοση του Ταμπαξή ήταν 1:24.90, την ίδια στιγμή που ο Δημήτρης Καρυπίδης κατετάγη 5ος στο ίδιο αγώνισμα με 1:38.77.

Ακόμη, ο Γιώργος Σφαλτός κατέλαβε την 5η θέση στον τελικό των 50μ. ελεύθερο κατηγορίας S6 με επίδοση 32.87, πολύ κοντά σε αυτή που είχε στον πρωϊνό προκριματικό (32.89), ενώ ο Γιάννης Κωστάκης ήταν 4ος στα 50μ. ελεύθερο κατηγορίας S3 με 50.71 (52.95 η επίδοσή του στον προκριματικό).

Ε’ ΗΜΕΡΑ

Τέσσερα μετάλλια και συγκεκριμένα ένα ασημένιο και τρία χάλκινα, ήταν ο απολογισμός για την ελληνική κολύμβηση ΑμεΑ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε στην Γλασκόβη. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Αντώνης Τσαπατάκης στα 100μ. πρόσθιο SB4 με 1:36.75, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητών βρέθηκαν οι Γιάννης Κωστάκης στα 50μ. πρόσθιο SB2 και Χρήστος Ταμπαξής στα 50 και 100μ. ύπτιο S1. Στη γενική κατάταξη η Ελλάδα κατέλαβε την 28η θέση μεταξύ 69 χωρών.

Ο Τσαπατάκης στα προκριματικά των 100μ. πρόσθιο SB4 σημείωσε επίδοση 1:36.33 που εκτός από πανελλήνιο ρεκόρ ήταν και ρεκόρ αγώνων, όμως στον τελικό ήταν λίγο πιο αργός με αποτέλεσμα ο Βραζιλιάνος Ντάνιελ Ντίας (1:36.54) να του κλέψει την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο. Στην τρίτη θέση του τελικού βρέθηκε ο Ισπανός Ρικάρντο Τεν με 1:39.90.

Όσον αφορά στον Κωστάκη, ήταν τρίτος στα 50μ. πρόσθιο SB2 με 1:00.56, ενώ ο Χρήστος Ταμπαξής, ο οποίος και άνοιξε το… χορό των ελληνικών μεταλλίων, κάλυψε τα 50 και 100μ. ύπτιο S1 σε 1:24.90 και 2:54.45 αντίστοιχα.