ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 25ΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ.29 ΙΟΥΛΙΟΥ-3 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2014.ΛΙΝΙΑΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Με το δεξί μπήκε η Ελλάδα στο 25ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στο Λινιάνο της Ιταλίας το διάστημα 29 Ιουλίου έως 3 Αυγούστου.

Πιο συγκεκριμένα η Σοφία Κτενά κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50 μέτρα άπνοια με χρόνο 16.54 που αποτελεί και νέο πανελλήνιο ρεκορ.
Στο αγώνισμα την πρώτη θέση πήρε η Ρωσίδα Άννα Μπερ με 16.39 και δεύτερη ήταν η Γαλλίδα Καμίλ Χέιτζ με 16.49.
Στο ίδιο αγώνισμα η Αναστασία Τσίκλη ήταν στην όγδοη θέση με χρόνο 17.52.
Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ200 ανδρών αποτελούμενη από τους Λουκά Καρετζόπουλο, Αντώνη Τσουρουνάκη, Θωμά Κόκκινο και Χρήστο Χριστοφορίδη με χρόνο  τερμάτισαν στην  4η θέση με χρόνο 5:40.84

Στις άλλες δυο ελληνικές συμμετοχές την πρώτη αγωνιστική, η Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου στα 400 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 3:28.78 και ήταν 13η.
Στο ίδιο αγώνισμα η Βασιλεία Αγαπητού με χρόνο 3:32.62 ήταν 15η.

Δύο μετάλλια πανηγυρίζει η ελληνική ομάδα που λαμβάνει μέρος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών Τεχνικής κολύμβησης, το οποίο διεξάγεται στο Λινιάνο της Ιταλίας.

Κατά τη δεύτερη ημέρα, ασημένιο μετάλλιο και νέο πανελλήνιο ρεκόρ σημειώθηκε από τον Αντώνη Τσουρουνάκη στα 400μ επιφάνεια. Ο Χανιώτης πρωταθλητής είχε επίδοση 3:00:23. Πρώτος ήταν ο Γερμανός Λάουσχους με 2:57:69 και τρίτος ο Ρώσος Ζούρμαν με χρόνο 3:00:24.

Ακόμα μια σημαντική επιτυχία ήρθε για την Ελλάδα από το Λουκά Καρετζόπουλο στα 50 μέτρα επιφάνεια. Ο Έλληνας κολυμβητής κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 15:58. Παγκόσμιο Ρεκόρ και πρώτη θέση για τον Πάβελ Καμπάνοφ με 15:06, ενώ δεύτερος ήταν ο Ρώσος Αλεξέι Καζάντσεφ με 15:58. Στο ίδιο αγώνισμα ο Θωμάς Κόκκινος ήταν 6ος με χρόνο 16:18

Η Σμαράγδα Σκαλίδου στα 200 μέτρα διπλά πέδιλα με χρόνο 1:52.74 πήρε την 8η θέση.

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές:

Ο Χρήστος Χριστοφορίδης στα 400 επιφάνεια με χρόνο 3:07.09 ήταν 9ος . Η Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου στα 800 επιφάνεια 7:20.13 ήταν 10η.
Στο ίδιο αγώνισμα η Βασιλεία Αγαπητού με χρόνο 7:22.00 ‘αταν 13η. Ο Γιάννης Δαμακούδης στα 50 μέτρα διπλά πέδιλα με χρόνο 20.89 ήταν 11ος.

Δύο χρυσά μετάλλια κατέκτησε η ελληνική ομάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών το οποίο διεξάγεται στο Λινιάνο της Ιταλίας, ανεβάζοντας το δείκτη των μεταλλίων για τη χώρα μας σε πέντε.

Η Σοφία Κτενά στα 100μ υποβρύχιο με χρόνο 37.29 που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο. Στο ίδιο αγώνισμα η Αναστασία Τσίκλη ήταν 4η με χρόνο 38.32.Στην δεύτερη θέση βρέθηκε η Ρωσίδα Ιλουσίνα με χρόνο 37.46 ενώ τρίτη κατετάγη η Γαλλίδα Καμίλ Τσείτζ με 37.66.

Χρυσό μετάλλιο και για τον Λουκά Καρετζόπουλο  στα 100μ επιφάνεια με χρόνο 34,94. Δεύτερος ο Αλεξέι Καζάντσεφ με χρόνο 34.98, τρίτος ο Ρώσος Γκινιατούλιν με χρόνο 35.41.

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές ο Θωμάς Κόκκινος στα 100 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 37.09 ήταν 11ος, με τον Γιάννη Δημακούδη στα 100μ διπλά πέδιλα να καταλαμβάνει τη 12η θέση με χρόνο 45.52.

Στον αυριανό τελικό προκρίθηκε ο Χριστός Χριστοφορίδης στα 800 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 6:29.36 προκρίθηκε όντας  1ος στη γενική κατάταξη.

Το αργυρό μετάλλιο στα 50 μέτρα άπνοια με χρόνο 14.55 κατέκτησε ο Λουκάς Καρετζόπουλος κατά την τρίτη μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών-γυναικών που διεξάγεται στο Λινιάνο της Ιταλίας. Στην πρώτη θέση ήταν ο Ρώσος Πάβελ Καμπάνοφ με χρόνο 13:85 σημειώνοντας Παγκόσμιο Ρεκόρ.  Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Τσέχος Μάζακ Μάτι. Στο ίδιο αγώνισμα ο Θωμάς Κόκκινος ήταν 10ος με χρόνο 15.20.

Μια ανάσα από το βάθρο έμεινε ο Χρήστος Χριστοφοριδης στα 800 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 6:22.85 αφού κατετάγη στην 4η θέση. Ο χρόνος του αποτελεί και νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

Η Σμαράγδα Σκαλίδου στα 100 μέτρα διπλά πέδιλα με χρόνο 50.99 πήρε την 8η θέση.

Η Αναστασία Τσίκλη στα 400 μέτρα υποβρύχιο με χρόνο 3:15.41 ήταν στην 5η θέση.

Απόλυτα επιτυχημένη κρίνεται η παρουσία της ελληνικής αποστολής στο 25ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης που πραγματοποιήθηκε στο Λινιάνο της Ιταλίας από τις 29 Ιουλίου και ολοκληρώθηκε σήμερα. Δύο ακόμη μετάλλια πανηγύρισαν οι αθλητές μας, με συνολική συγκομιδή 8, από τα οποία τα δύο ήταν χρυσά, τα δύο ασημένια και τα τέσσερα χάλκινα.

Στη σημερινή τελευταία μέρα, την τρίτη θέση κατέκτησε η Σοφία Κτενά στα 50 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 18.48 με ταυτόχρονη άφιξη με την Ελιζαμπέτα Αντριένκο από την Ρωσία.
Στην πρώτη θέση ήταν η Ρωσίδα Άννα Μπερ με χρόνο 17.98 ενώ δεύτερη ήταν η Εσθονή Μπελομεστίνοβα με χρόνο 18.21.
Η αντίστοιχη ομάδα των ανδρών στα 4×100 σκυταλοδομία με Κόκκινο, Καρετζόπουλο, Τσουρουνάκη και Χριστοφορίδη, με χρόνο 2:24.17 πήραν το χάλκινο μετάλλιο.
Στην πρώτη θέση ήταν οι Ρώσοι με χρόνο 2:18.08 και στην δεύτερη θέση οι Ιταλοί με χρόνο 2:19.69. Στα 200μ επιφάνεια ο Αντώνης Τσουρουνάκης ήταν 5ος με χρόνο 1:22:44.

Οι υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές:
Η Σμαράγδα Σκαλίδου στα 50 μέτρα διπλά πέδιλα με χρόνο 23.44 ήταν 9η
Ο Γιάννης Δαμακούδης στα 200 μέτρα διπλά πέδιλα με χρόνο 1:44.00 πήρε την 11η θέση.