ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ WATER POLO ΕΦΗΒΩΝ,24-27 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2017,ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

Πρεμιέρα με το δεξί για την Εθνική Εφήβων 21-4 τη Γαλλία
Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Μεσογειακό Κύπελλο – Comen Cup, η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των εφήβων επικρατώντας στην πρεμιέρα του τουρνουά της Γαλλίας με 21-4.
Πρώτος σκόρερ για την Εθνική ήταν ο αρχηγός της Νίκος Παπανικολάου με 5 τέρματα , ενώ από τρία γκολ σημείωσαν οι Αλαμάνος, Κουλούρης και Γωνιωτάκης.
Το συγκρότημα του Δημήτρη Κραβαρίτη δεν αντιμετώπισε δυσκολίες παίρνοντας το πρώτο οκτάλεπτο με 6-2 και πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με μια διαφορά 8 γκολ (11-3).
Το δεύτερο μέρος κύλησε όπως και το πρώτο με την Εθνική να κάνει ένα 10-1 στα δύο οκτάλεπτα που ακλούθησαν διαμορφώνοντας το τελικό 21-4. Αύριο αντιμετωπίζει στις 20:10 ώρα Ελλάδας την Ισπανία για τον δεύτερο αγώνα στη φάση των ομίλων.
Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της 1η ημέρας των αγώνων, η Σερβία κέρδισε με 13-1 τη Γερμανία για τον δεύτερο όμιλο και η Κροατία επικράτησε με 16-6 της Αυστραλία για τον τρίτο.
ΕΛΛΑΔΑ – ΓΑΛΛΙΑ 21-4 (6-2, 5-1, 5-1, 5-0)
Ελλάδα: Μανθογιάννης, Αλαμάνος 3, Κουρούβανης, Γωνιωτάκης 3, Κουλούρης 3, Δήμου 1, Μπραϊμης 1, Αποστολάκης 2, Χαλυβόπουλος 1, Πάτερος 2, Παπανικολάου 5, Πετρόπουλος, Πιόβαν
Ήττα για τη Εθνική Εφήβων με 6-10 κόντρα στην Ισπανία – Απέναντι στο Μαυροβούνιο για την «4αδα»
Την ήττα γνώρισε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων από την Ισπανία με 6-10 για το Μεσογειακό Κύπελλο – Comen Cup, που διεξάγεται στο Μαυροβούνιο, με αποτέλεσμα να τερματίσει στην δεύτερη θέση και να αντιμετωπίζει για τα προημιτελικά, αύριο 26/8 στις 21:30 ώρα Ελλάδας, το Μαυροβούνιο το οποίο ήρθε ισοπαλία 9-9 με την Ιταλία.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν κακό στον παίκτη παραπάνω, μετρώντας μόλις 3/12, με τους Ισπανούς να έχουν 2/6. Η Εθνική ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι με τον Κουλούρη, όμως ήταν και η μοναδική φορά που προηγήθηκε στην αναμέτρηση, με το 1ο οκτάλεπτο να λήγει με 2-1 υπέρ των Ισπανών.
Στη δεύτερη περίοδο έγινε το 3-1, όμως η Εθνική έφερε το παιχνίδι στα ίσια (3-3) με τον Δήμου. Στη συνέχεια με 2 τέρματα οι Ισπανοί πήραν αέρα δύο γκολ στην ανάπαυλα κάνοντας το 3-5. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι με τους αντιπάλους να ελέγχουν το ματς και να παίρνουν τη νίκη με 6-10 και ταυτόχρονα την πρώτη θέση του ομίλου.
ΕΛΛΑΔΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 6-10 (1-2, 2-3, 2-2, 1-3)
Ελλάδα: Μανθογιάννης, Αλαμάνος 1, Κουρούβανης, Γωνιωτάκης 2. Κουλούρης 1, Δήμου 1, Μπραϊμης, Αποστολάκης, Χαλυβόπουλος, Πάτερος, Παπανικολάου, Πετρόπουλος 1, Πιόβαν
Ισπανία: Γκαρσία, Σαναχούθα 1, Λόπεζ 1, Πριέτο, Λινάρες 1, Ασένσιο, Μπέρτραν 3, Ετσεβαρία 2, Γκαγιέγκο 1, Ρούιθ, Αλέγκρε, Αλκόν 1, Σεράνο
Εκτός «4αδας» η Εθνική Εφήβων, ηττήθηκε με 9-6 κόντρα στο Μαυροβούνιο
Για τις θέσεις 5-8 θα αγωνιστεί, αύριο, η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων για το Μεσογειακό κύπελλο – Comen Cup, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να γνωρίζει την ήττα με 9-6 στα προημιτελικά από το Μαυροβούνιο.
Η Εθνική ξεκίνησε καλά το ματς με το 1ο οκτάλεπτο να είναι ισορροπημένο και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 2-2. Στη δεύτερη περίοδο, δεν μπορέσαμε να βρούμε το δρόμο προς το τέρμα με το Μαυροβούνιο να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει κεφάλι στην ανάπαυλα με δύο γκολ 4-2.
Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι με τους γηπεδούχους να παίρνουν αέρα τεσσάρων τερμάτων (8-4) στο 4:13 πριν τη λήξη του αγώνα. Η Εθνική μείωσε σε 8-6 στο τελευταίο λεπτό, όμως δεν ήταν αρκετό, με τον Μούρισιτς 30΄΄ πριν το τέλος να διαμορφώνει το τελικό 9-6 υπέρ του Μαυροβουνίου.
Η Εθνική μας ομάδα θα αντιμετωπίσει αύριο για τις θέσεις 5-8 τη Σερβία στις 11:20 (ώρα Ελλάδας). Το άλλο ζευγάρι είναι Ρωσία – Ιταλία (10:00 ώρα Ελλάδας). Εφόσον κερδίσει τη Σερβία θα παίξει για την 5ηθέση στις 18:50 ώρα Ελλάδας, ενώ σε περίπτωση ήττας θα αγωνιστεί στις 17:30 ώρα Ελλάδας.
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ – ΕΛΛΑΔΑ 9-6 (2-2, 2-0, 1-1, 4-3)
Μαυροβούνιο: Μπόνασακ, Ντράσκοβιτς, Βουτσούροβιτς 2, Μάσιτς 1, Πέριτσα, Ράντοβιτς 2, Πέρκοβιτς, Γκαλαούσεβιτς, Μούρισιτς 1, Τζούροβιτς, Ντράγκονιτς 1, Βάβιτς 1, Μπάκιτς
Ελλάδα: Μανθογιάννης, Αλαμάνος 2, Κουρούβανης 1, Γωνιωτάκης 1, Κουλούρης, Δήμου 1, Μπραΐμης, Αποστολάκης, Χαλυβόπουλος, Πάτερος, Παπανικολάου 1, Πετρόπουλος, Πιόβαν
Τα αποτελέσματα των προημιτελικών:
Ουγγαρία – Ρωσία 22-21 πεν.  (5-8, 5-3, 5-5, 3-2)
Σερβία – Κροατία 6-7 (2-1, 2-2, 1-1, 1-3)
Ισπανία – Ιταλία 15-14 πεν. (2-3, 2-3, 3-2, 3-2)
Μαυροβούνιο – Ελλάδα 9-6 (2-2, 2-0, 1-1, 4-3)
Τα ζευγάρια των ημιτελικών (ώρα Ελλάδας):
12:40 Ουγγαρία – Ισπανία
14: 00 Κροατία – Μαυροβούνιο
Σκωτσέζικο ντους από την Εθνική Εφήβων και ήττα με 10-9 από την Σερβία – Κόντρα στην Ιταλία για την 7η θέση
Για την 7η θέση θα παίξει εν τέλει η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων για το Μεσογειακό κύπελλο – Comen Cup, με το συγκρότημα του Δημήτρη Κραβαρίτη να γνωρίζει την ήττα από την Σερβία με 10-9.
Η Εθνική ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 0-2. Δύο λεπτά όμως πριν τη λήξη του 1ου οκταλέπτου έριξε την απόδοσή της, με τους Σέρβους να ισοφαρίζουν σε 2-2. Ίδιο ήταν το σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, με την Ελλάδα να προηγείται, η Σερβία όμως να είναι αυτή που «έκλεισε» καλύτερα την περίοδο και προηγήθηκε στην ανάπαυλα με 4-3.
Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στο 3ο οκτάλεπτο, με τους διεθνείς μας να παίζουν εξαιρετικά τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και με ένα 0-4 που πραγματοποίησαν να μετατρέπουν το 5-3 σε 5-7 με τη λήξη της 3ης  περιόδου.
Με την έναρξη του τελευταίου οκταλέπτου, η Ελλάδα ανέβασε την διαφορά στα 3 γκολ (5-8). Από το ζενίθ όμως του 5-8, βρεθήκαμε στο ναδίρ, με τους Σέρβους να κάνουν το δικό τους σερί 3-0 και να φέρνουν το παιχνίδια στα ίσια 8-8, 3:30 πριν το φινάλε. Ο αρχηγός της Εθνικής, Νίκος Παπανικολάου, «μίλησε» και με γκολ στα τρία λεπτά πριν τη λήξη, έδωσε το προβάδισμα με 8-9.
Ωστόσο, ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Μάρκο Ραντόσεβιτς (5 γκολ) αρχικά ισοφάρισε σε 9-9 και 0:34 πριν το τέλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, με το φωτεινό πίνακα να γράφει 10-9.
Η Εθνική μας ομάδα θα αντιμετωπίσει σε λίγη ώρα (17:30 ώρα Ελλάδας), την Ιταλία για την 7η θέση, με τους Ιταλούς να ηττώνται από την Ρωσία στα πέναλτι με 12-11(2-1, 0-1, 3-1, 2-4). Αντίθετα, Σερβία και Ρωσία θα αγωνιστούν στις 18:50 ώρα Ελλάδας για την 5η θέση.
ΣΕΡΒΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 10-9  (2-2, 2-1, 1-4, 5-2)
Σερβία: Μπούλασιτς, Κούσοβιτς, Ράντιτς, Βάσιν, Γκάνιτς 2, Μίτροβιτς, Σμίλεβιτς, Τιμοτίσεβιτς, Ράντοβιτς 5, Μπράνκοβιτς, Σούλτς 2, Μπάρατς 1,
Ελλάδα: Μανθογιάννης, Αλαμάνος 1, Κουρούβανης 1, Γωνιωτάκης 1, Κουλούρης 2, Δήμου 2, Μπραΐμης, Αποστολάκης, Χαλυβόπουλος, Πάτερος, Παπανικολάου 2, Πετρόπουλος, Πιόβαν
8η θέση για την Εθνική Εφήβων στο Comen Cup
Την 8η θέση κατέλαβε τελικά η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των εφήβων στο Μεσογειακό κύπελλο – Comen Cup που διεξήχθη στο Μαυροβούνιο (24-27/8), με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να γνωρίζει την ήττα με 10-6 από την Ιταλία.
Συνολικά στο τουρνουά σε πέντε αναμετρήσεις που έδωσε, σημείωσε μία νίκη, αυτή κόντρα στην Γαλλία στη φάση των ομίλων με 21-4 και τέσσερις ήττες, απέναντι σε Ισπανία (10-6), Μαυροβούνιο (9-6), Σερβία (10-9) και Ιταλία (10-6).
Η Εθνική μας στο πρώτο μέρος του αγώνα ήταν κακή επιθετικά, μη μπορώντας να σκοράρει και να σημειώνει το πρώτο της γκολ στο 0:03 (4-1) της 2η περιόδου με τον Πετρόπουλο, που ήταν και ο πρώτος της σκόρερ σήμερα με 3 τέρματα.
Στα εναπομείναντα δύο οκτάλεπτα δεν άλλαξε κάτι, με την Ιταλία να κάνει ουσιαστικά διαχείριση του ματς και να παίρνει την 7η θέση στου τουρνουά, επικρατώντας με 10-6.