ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΕΦΗΒΩΝ 2016,28 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-3 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΟΝΤΓΚΟΡΙΤΣΑ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

Επιβλητική νίκη με 27-10 στην πρεμιέρα για την Εθνική Εφήβων

Με εύκολη νίκη επί του Καναδά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις για το παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων της Ποντγκόριτσα η Εθνική μας ομάδα, αφού επικράτησε με το επιβλητικό 27-10.

Οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου (σήμερα στον πάγκο κάθισε ο Νίκος Καραμάνης λόγω τιμωρίας του ομοσπονδιακού τεχνικού) συνάντησαν αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όταν το σκορ έκλεισε στο 10-7, όμως στο δεύτερο μέρος του αγώνα ήταν καταιγιστικοί και με επιμέρους σκορ 17-3(!) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους.

Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν ο Νίκος Παπασηφάκης με 7 γκολ.

ΕΛΛΑΔΑ – Καναδάς 27-10 (Τα οκτάλεπτα: 4-3, 6-4, 9-3, 8-0)

Δεύτερη εύκολη νίκη για την Εθνική Εφήβων, 21-4 το Καζακστάν

Την δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε η Εθνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης των Εφήβων στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ποντγκόριτσα, αφού επιβλήθηκε πολύ άνετα της αντίστοιχης ομάδας του Καζακστάν με 21-4. Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδα και του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Νικολαΐδης με 7 γκολ.

Το παιχνίδι δεν χωράει σε κριτική, αφού ελληνική ομάδα ήταν πολύ καλύτερη από την αρχή του αγώνα και η νίκη είχε κριθεί ήδη από το πρώτο ημίχρονο, όταν οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου προηγήθηκαν με 10-2.

Στη συνέχεια οι παίκτες της Εθνικής μας αύξησαν την διαφορά, φτάνοντάς την σε δυσθεώρητα ύψη, με το 21-4 να σφραγίζει τις προσπάθειες των 22 υδατοσφαιριστών.

Καζακστάν – Ελλάδα 4-21 (Τα οκτάλεπτα:1-4, 1-6, 1-5, 1-6)

Διαιτητές: Γιοζούκε Καζιβάρα Ντιέγκο Γκαριμπάλντι

Νίκη-Πρόκριση στα προημιτελικά για του Εφήβους!

Νίκη επί της Ρωσίας με 14-11, που ισοδυναμεί με την πρώτη θέση στον Α’ Όμιλο πέτυχε η Εθνική ομάδα των Εφήβων στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του παγκοσμίου πρωταθλήματος, που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου. Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας ήταν ο Νίκος Γαρδίκας με 7 γκολ!

Οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου με αυτή τη νίκη εξασφάλισαν την είσοδο τους στα προημιτελικά της διοργάνωσης και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους με σοβαρές πιθανότητες αυτός να είναι η Ουγγαρία ή η Ιταλία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ελληνική ομάδα, η οποία προηγήθηκε με 4-2 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια οι Ρώσοι ισοφάρισαν σε 4-4, όμως ένα επιμέρους 6-1 στα έξι τελευταία λεπτά του δευτέρου οκταλέπτου, έφεραν το σκορ ημιχρόνου στο 10-5.

Στη συνέχεια η Εθνική μας έφτασε σε προβάδισμα 11-5, όμως η Ρωσία κατάφερε να μειώσει στα δύο γκολ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου με ένα δικό της 5-1 (12-10).

Στο τελευταίο οκτάλεπτο η Εθνική μας μπήκε αποφασισμένη να φτάσει στην νίκη και με δύο γκολ των Γαρδίκα και Γκιουβέτση πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (14-10). Η άμυνα της ελληνικής ομάδας ήταν εκπληκτική και το μόνο που κατάφεραν οι Ρώσοι ήταν να πετύχουν ένα γκολ 0:19 πριν την λήξη του αγώνα, με το οποίο διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα του αγώνα.

ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία 14-11 (Τα οκτάλεπτα: 4-2, 6-3, 2-5, 2-1)

Διαιτητές:Αλμπέρτο Ροβίντα Μπάλαζ Σέκελι

Τέταρτη νίκη για την Εθνική Εφήβων, 31-8 την Κολομβία και το μυαλό στον προημιτελικό!

Την τέταρτή της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον Α’ Όμιλο πέτυχε η Εθνική ομάδα των Εφήβων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ποντγκόριτσα.

Οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου είχαν εύκολο έργο απέναντι στην ομάδα της Κολομβίας, της οποίας επικράτησαν πολύ εύκολα με 31-8. Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας ήταν ο Δημήτρης Νικολαΐδης με 7 γκολ.

Πλέον το μυαλό των Ελλήνων διεθνών είναι στον προημιτελικό της Πέμπτης (1/9, 18:00), όπου εκεί θα βρει κατά πάσα πιθανότητα την Ουγγαρία (θα παίξει αύριο, 31/8, με τον νικητή του αγώνα Ιαπωνία – Αίγυπτος για την πρόκριση στα προημιτελικά).

Η Εθνική μας ομάδα μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά και είχε εξασφαλίσει την νίκη από το πρώτο οκτάλεπτο, αφού σε αυτό το διάστημα προηγήθηκε με 8-2. Στην συνέχεια δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, φτάνοντας την διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη με το τελικό 31-8 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών.

Κολομβία – ΕΛΛΑΔΑ 8-31 (Τα οκτάλεπτα: 2-8, 1-8, 2-8, 3-7)

Διαιτητές: Γιοσούκε Καζιβάρα, Νίκολας Χόντγκρες

Άτυχη η Εθνική Εφήβων, ηττήθηκε με 18-17 στα πέναλτι και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά

Άτυχη ήττα και αποκλεισμός από τα ημιτελικά στην διαδικασία των πέναλτι με 18-17 από την Ουγγαρία (κ.δ. 15-15) για την Εθνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης Εφήβων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ποντγκόριτσα. Οι Έλληνες διεθνείς κατάφεραν να ισοφαρίσουν μόλις δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Η ελληνική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-0 στα τρία πρώτα λεπτά. Όμως οι Ούγγροι κατάφεραν να αντιδράσουν και αφού ισοφάρισαν σε 4-4, πήραν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 7-6. Να σημειωθεί ότι το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου μισή ώρα κι ενώ το σκορ ήταν στο 6-5 υπέρ της Ουγγαρίας λόγω κατταρακτώδους βροχής (2:24 πριν την λήξη του ημιχρόνου).

Στην συνέχεια οι Ούγγροι έφτασαν σε προβάδισμα τριών γκολ (12-9), λίγο πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, όμως οι Έλληνες διεθνείς έδειξαν ψυχή και ισοφάρισαν στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου σε 12-12. Στην συνέχεια το παιχνίδι μετατράπηκε σε θρίλερ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι Ούγγροι είχαν το προβάδισμα συνεχώς (13-12, 14-13, 15-14) όμως ένα γκολ του Νίκου Γαρδίκα 2» πριν το τέλος έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι.

Εκεί οι Ούγγροι στάθηκαν πιο τυχεροί και πιο ψύχραιμοι παίρνοντας την νίκη με 3-2.

ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία 17-18 πεν. (Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-4, 4-5, 5-3, πεν. 2-3)

Αντίδραση των Εφήβων και νίκη επί της Αυστραλίας με 13-9

Αντίδραση και νίκη για την Εθνική ομάδα των εφήβων στο πόλο, η οποία επικράτησε της Αυστραλίας με 13-9 για τις θέσεις, πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερή της εμφάνιση στο τουρνουά. Πρώτοι σκόρερ της ελληνικής ομάδας και του αγώνα ήταν ο αρχηγός Νίκος Γαρδίκας και ο Δημήτρης Νικολαΐδης με τρία γκολ.

Οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου δεν στάθηκαν στον άτυχο προημιτελικό κόντρα στην Ουγγαρία, στον οποίο ηττήθηκαν στα πέναλτι και έδειξαν το καλό τους πρόσωπο από την αρχή του παιχνιδιού.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με 6-0 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ διατήρησε αυτήν την διαφορά μέχρι το ημίχρονο (8-2).Στην συνέχεια οι Αυστραλοί, που έμειναν εκτός ημιτελικών με γκολ στο τελευταίο λεπτό από τους Κροάτες αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 8-5 αρχικά και σε 9-7 στην συνέχεια, για να κλείσει το τρίτο οκτάλεπτο με διαφορά τριών γκολ (10-7). Στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι, πράγμα το οποίο πέτυχαν με σερί 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι Αυστραλοί ήταν να μειώσουν στο τελικό 13-9.

Πλέον η Ελλάδα θα παίξει για την 5η θέση με τον νικητή του αγώνα Ρωσία – Σερβία.

ΕΛΛΑΔΑ – Αυστραλία 13-9 (Τα οκτάλεπτα: 6-1, 2-1, 2-5, 3-2)

Στην 6η θέση οι ‘Εφηβοι με ήττα 22-19 από την Σερβία

Την 6η θέση κατέλαβε η Εθνική ομάδα των Εφήβων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ποντγκόριτσα, αφού στο παιχνίδι της 5ης θέσης υπέστη την πρώτη της ήττα σε κανονική διάρκεια αγώνα μέσα στην διοργάνωση (είχε χάσει τον προημιτελικό στα πέναλτι από την Ουγγαρία) με 22-19 από την Σερβία. Πρώτος σκόρερ της Εθνικής και του αγώνα ο Γρηγόρης Γιαννόπουλος με 8 γκολ.

Οι Σέρβοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκαν το καλό τους ξεκίνημα, χτιζοντας μια διαφορά τριών γκολ, την οποία διατηρούσαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά μέχρι και στο ένα γκολ σε τρεις περιπτώσεις (9-10, 14-15, 15-16) χωρίς όμως να μπορέσουν στην διάρκεια του παιχνιδιού να φτάσουν στην ισοφάριση. Έτσι οι Σέρβοι άνοιξαν και πάλι την διαφορά στα τέσσερα γκολ στην τελευταία περίοδο (20-16) και έφτασαν στην νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ – Σερβία 19-22 (Τα οκτάλεπτα: 4-7, 5-5, 6-5, 4-5)