ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «ΠΥΘΙΑ ΚΑΠ» 2016,26-28 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2016,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ

Ήττα με 9-8 για την Εθνική Νέων γυναικών από την Ολλανδία

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο καθιερωμένο διεθνές τουρνουά Πυθία Καπ η Εθνική ομάδα των νέων γυναικών. Στους αγώνες που γίνονται στον Άλιμο, η ομάδα του Στέφανου Λέανδρου έχασε στις λεπτομέρειες το παιχνίδι κόντρα στην Ολλανδία με 9-8, χάρη σε ένα γκολ της Γιάουστρα 0:50 πριν το τέλος. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Ελευθερία Πλευρίτου με τέσσερα γκολ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ελλάδα να παίρνει προβάδισμα με 1-0, όμως η Ολλανδία βρέθηκε μπροστά με 3-2 στην λήξη του πρώτου οκταλέπτου. Η ελληνική ομάδα βελτίωσε την άμυνα της στο δεύτερο οκτάλεπτο, στο οποίο δεν δέχθηκε γκολ και δύο τέρματα από την Ελευθερία Πλευρίτου και την Νικολέτα Ελευθεριάδου πήρε προβάδισμα με 4-3.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Ολλανδία μπήκε και πάλι δυνατά και κατάφερε να ισοφαρίσει τρεις φορές (4-4, 5-5, 6-6), χωρίς όμως να πάρει προβάδισμα στον αγώνα. Αυτό κατάφερε να το κάνει στο τελευταίο οκτάλεπτο, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά. Τελικά έφτασε στην νίκη με 9-8, χάρη σε γκολ της Γιάουστρα 0:50 πριν την λήξη του αγώνα.

Ολλανδία – Ελλάδα 9-8 (Τα οκτάλεπτα: 3-2, 0-2, 3-2, 3-2)

Προπονητής: Χέριτ Γιαν Σονχαους Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος
Διαιτητές: Μπράνκο Μπάνοβατς (Κροατία) Έρικ Κόλαρ (Σλοβακία)

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά η Ρωσία επικράτησε με 11-10 της Ιταλίας σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι. Ρεπό είχε η Ουγγαρία.

Ρωσία – Ιταλία 11-10 (3-3, 3-2, 3-3, 2-2)

Ρωσία: Γκερζάνιχ 2, Μπερσνέβα 2, Λαπτέβα 2, Τολκουνόβα 2, Πόποβα 1, Ιακούσεβα 1, Ντιακόβα 1

Ιταλία: Κοκιέρε 2, Αβένιο 2, Πικότσι 2, Μαράνι 2, Τρούκο 1, Αλταμούρα 1

Πρώτη νίκη για την Εθνική Νέων Γυναικών με 14-9 απέναντι στην Ουγγαρία

Την πρώτη της νίκη στο Πυθία Καπ σημείωσε η ελληνική ομάδα, επικρατώντας με 14-9 της Ουγγαρίας. Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση από την δεύτερη περίοδο και μετά και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στις Μαγυάρες.

Η Εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε νωρίς να κυνηγάει στο σκορ, αφού οι Ουγγαρέζες προηγήθηκαν με 3-1 για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 3-2. Όμως το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν εκπληκτικό για τις παίκτριες του Στέφανου Λέανδρου, οι οποίες με ένα επιμέρους 5-1 έφτασαν σε προβάδισμα τριών γκολ (7-4).

Το δεύτερο μισό του αγώνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να παραβιάσουν η μία την εστία της άλλης. Τελικά στο δεύτερο μισό του τρίτου οκταλέπτου οι δύο ομάδες βρήκαν δίχτυα από δύο φορές (9-6).

Στο τελευταίο οκτάλεπτο η ελληνική ομάδα διατήρησε προβάδισμα τεσσάρων γκολ καθ’ όλη την διάρκεια του για να φτάσει στο μέγιστο προβάδισμα 0:01 πριν την λήξη του αγώνα με γκολ της Βασιλικής Πλευρίτου (14-9).

ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία 14-9 (Τα οκτάλεπτα:2-3, 5-1, 2-2, 5-3)

Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος Προπονητής: Τάμας Φάραγκο
Διαιτητές: Μπράνκο Μπάνοβατς (Κροατία) Άνταμ Σάσκο (Σλοβακία)

Στο άλλο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής η Ολλανδία έκανε το 2/2, αφού επικράτησε με 13-8 της Ιταλίας.

Ιταλία – Ολλανδία 8-13 (Τα οκτάλεπτα: 4-5, 2-1, 2-3, 0-4)

Ιταλία: Αβένιο 4, Κοκιέρε 1, Ντι Κλαούντιο 1, Φορέστα 1, Μαράνι 1

Ολλανδία: Γιαούστρα 3, Ρόζεμπουμ 2, Κούπμαν 2, Ρόχε 2, Κόινιγνκ 2, Σλίκινγκ 2

Η Ολλανδία κατέκτησε το Πυθία Cup

Η Ολλανδία είναι η ομάδα που κατέκτησε το Πυθία Cup 2016 ύστερα απο τα αποτελέσματα της τρίτης αγωνιστικής. Στους αγώνες που διεξάγονται στο κολυμβητήριο του Αλίμου οι Ολλανδέζες πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε τρεις αγώνες, αφού επικράτησαν με 14-8 της Ρωσίας. Έχοντας κερδίσει και τις δύο ομάδες που ισοβαθμούν στους τρεις βαθμούς και μπορούν να την φτάσουν (Ελλάδα και Ρωσία) είναι και μαθηματικά πρώτες. Πλέον μεγάλη μάχη διεξάγεται για την δεύτερη θέση, η οποία θα κριθεί στα παιχνίδια Ελλάδα – Ιταλία (σήμερα 27/8 στις 21:00) και Ελλάδα – Ρωσία (αύριο 28/8 στις 11:00).

Στο άλλο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής η Ιταλία πέτυχε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά με 6-5 απέναντι στην Ουγγαρία.

Ρωσία – Ολλανδία 8-14 (3-2, 1-3, 2-6, 2-3)

Ρωσία: Μπερσνέβα 5, Ντιατσκόβα 1, Καμζάεβα 1, Τολκουνόβα 1

Ολλανδία: Μπέργκσμα 4, Γιάουστρα 3, Ρόχε 3, Κούλχαας 2, Κόινινγκ 2, Ρόζεμπουμ 1

Ιταλία – Ουγγαρία 6-5 (2-0, 1-1, 2-4, 1-0)

Ιταλία: Πικότσι 2, Ρογκοντίνο 1, Αβένιο 1, Ντι Κλαούντιο 1, Ρανάλντι 1

Ουγγαρία: Βάργκα 2, Νεχουνού 1, Κούνο 1, Φόρκας 1

Δεύτερη νίκη για την Εθνική Νέων Γυναικών, 12-6 την Ιταλία.

Την δεύτερή της νίκη στο Πύθια Καπ πέτυχε η Εθνική ομάδα Υδατοσφαίρισης των Νέων Γυναικών, αφού νίκησε την Ιταλία με 12-6 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Με τα αποτελέσματα της σημερινής ημέρας καθορίστηκαν όλες οι θέσεις εκτός της δεύτερης και της τρίτης, την οποία διεκδικούν η Ελλάδα και η Ρωσία στον μεταξύ τους αγώνα, αφού ισοβαθμούν στους έξι πόντους, με την ισοπαλία να ευνοεί την Ελλάδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ελληνική ομάδα που βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 και με 3-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε στα 4 γκολ (6-2), πριν μειώσουν οι παίκτριες της Ιταλίας σε 6-3.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Ιταλία μείωσε σε 6-5, όμως η Εθνική μας απάντησε με ένα σερί 4-0 μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, αφού έφτασε την διαφορά στα πέντε γκολ. Στην συνέχεια η ελληνική ομάδα αύξησε κι άλλο την διαφορά, φτάνοντας την στα έξι γκολ με τέρμα της Β. Πλευρίτου δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος (12-6).

ΕΛΛΑΔΑ– Ιταλία 12-6 (Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 2-2, 4-1)

Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος Προπονητής: Πάολο Τζίτζο
Διαιτητές: Γιάκοβ Μπλάσκοβιτς Άνταμ Σάσκο (Σλοβακία)

Στον άλλο αγώνα η Ρωσία νίκησε με 16-11 την Ουγγαρία και χρειάζεται την νίκη απέναντι στην Εθνική μας για να καταλάβει την 2η θέση.

Ουγγαρία – Ρωσία 11-16 (3-2, 2-6, 2-5, 4-3)

Ουγγαρία: Βάργκι 3, Φόρκας 2, Βάργκα 2, Χέρτσκα 2, Μίκλος 1, Κούνα 1,

Ρωσία: Μπερσνέβα 6, Ζαπλατίνα 4, Ιακούσεβα 2, Γκερζάνιχ 1, Φεντότοβα 1, Τολκουνόβα 1, Λάπτεβα 1

Δεύτερη θέση για την Εθνική Νέων Γυναικών

Την δεύτερη θέση στο Πυθία Καπ 2016 κατέκτησε η Εθνική ομάδα των Νέων Γυναικών, αφού στο κρίσιμο παιχνίδι της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής νίκησε την Ρωσία με 15-12. Με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία το τουρνουά που φέτος φιλοξενήθηκε στο κολυμβητήριο του Αλίμου. Πρώτες σκόρερ του αγώνα η Ελένη Ξενάκη και η Ελευθερία Πλευρίτου με έξι γκολ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς, αφού η πρώτη περίοδος έληξε με 4-4 και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 8-8.

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα επιμέρους 3-1 στο τρίτο οκτάλεπτο και προηγήθηκε με 11-9, όμως οι Ρωσίδες απάντησαν με δικό τους ίδιο σκορ και ισοφάρισαν σε 12-12, 3:31 πριν το τέλος του αγώνα. Η Ρωσία χρειαζόταν μόνο την νίκη για να καταλάβει την δεύτερη θέση, όμως η Ελ. Πλευρίτου και η Ελένη Ξενάκη είχαν άλλη γνώμη, αφού με τρία γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα διαμόρφωσαν το τελικό 15-12.

ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία 15-12 (Τα οκτάλεπτα: 4-4, 4-4, 3-1, 4-3)

Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος Προπονητής:Σεργκέι Μάρκοβιτς
Διαιτητές: Γιάκοβ Μπλάσκοβιτς (Κροατία Έρικ Κόλαρ (Σλοβακία)

Στο άλλο παιχνίδι της 5ης αγωνιστική η Ολλανδία έφτασε στην τέταρτή της νίκη αφού επικράτησε με 10-6 της Ουγγαρίας.

Ουγγαρία – Ολλανδία 6-10 (1-3, 3-4, 1-2, 1-1)

Ουγγαρία: Βάργκα 2, Φόρκας 1, Άνταμ 1, Νεχουνού, Χέρτσκα 1

Ολλανδία: Μούρντερ 3, Κόινινγκ 2, Γιάουστρα 1, Μπέργκμα 1, Ρόχε 1, Σάαπ 1, Σλίκινγκ 1.

Πολυτιμότερη παίκτρια και πρώτη σκόρερ η Ελευθερία Πλευρίτου

Η Ελευθερία Πλευρίτου αναδείχθηκε πολυτιμότερη παίκτρια από τους προπονητές που ψήφισαν, ενώ ταυτόχρονα ήταν και πρώτη σκόρερ του τουρνουά μαζί με την Μαρία Μπερσνέβα από την Ρωσία. Οι δύο παίκτριες σημείωσαν από 17 γκολ.

Καλύτερη τερματοφύλακας η Ιωάννα Σταματοπούλου

Η Ιωάννα Σταματοπούλου ήταν αυτήν που αναδείχθηκε καλύτερη τερματοφύλακας του τουρνουά στην καθιερωμένη ψηφοφορία των προπονητών. Σίγουρα μια πολύ σημαντική διάκριση για την νεαρή γκολκίπερ του Ολυμπιακού.

Το κύπελλο στην Ολλανδία

Η Ολλανδία ήταν αυτήν που κατάφερε να κατακτήσει το Πυθία Καπ, όπως είχε ήδη γίνει γνωστό από τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής. Οι Ολλανδέζες πέτυχαν το απόλυτο στα τέσσερα παιχνίδια που έδωσαν, δείχνοντας έτοιμες για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην χώρα τους (Χάγη, 11-18/9).