ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕΙΡΑΣ ΑΓΩΝΩΝ 20ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2017-18

Πήρε ο Ολυμπιακός το ντέρμπι, 10-7 το ΝΟ Βουλιαγμένης στον Πειραιά
Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των αγώνων 1ου και 2ου, στην Α’ Φάση του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, επικρατώντας του ΝΟ Βουλιαγμένης με 10-7 στο Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά «Π. Καπαγέρωφ».
Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη επικράτησε και πήρε την πρώτη της νίκη, με πρωταγωνίστρια την Αβραμίδου που πέτυχε τέσσερα τέρματα. Το παιχνίδι ήταν αρκετά αμφίρροπο στο ξεκίνημα και οι δύο ομάδες ήταν στα ίσα. Στην δεύτερη περίοδο οι πρωταθλήτριες Ελλάδος αύξησαν τη διαφορά στα δύο τέρματα (6-4), με τον ΝΟΒ πάντως να επιμένει και φτάνει τη διαφορά στο γκολ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου, έχοντας μάλιστα ισοφαρίσει σε 6-6 με την Ξενάκη για ένα μικρό διάστημα.
Τελικά, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και πάλι στην τελευταία περίοδο, η Αβραμίδου πέτυχε δύο ακόμη τέρματα και οι «ερυθρόλευκες» πήραν τη νίκη με 10-7. Πρώτη σκόρερ με τέσσερα γκολ η Αβραμίδου, τρία πέτυχε η Ασημάκη.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 10-7
Οκτάλεπτα: 4-3, 2-1, 1-2, 3-1
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου Χ., Πλευρίτου Ε. 1, Φουντωτού, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 4, Ασημάκη 3, Πλευρίτου Μ., Έμολο 2, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Κωνσταντοπούλου
ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κούβδου, Νίχαους 1, Χυδηριώτη 1, Τζελέπη, Πρωτοπαπά, Ξενάκη 1, Μαυρωτά 2, Πάτρα, Κούλχαας 1, Διαμαντοπούλου Β., Κοκκινάκη, Αντωνιάδη, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Νίνου Ει. 1
Διαιτητές: Χατζηαναστασίου, Κυράνης
Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος
Νίκη ο Νηρέας Χαλανδρίου, 9-5 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου στο Χαλάνδρι
Tην νίκη πήρε ο Νηρέας Χαλανδρίου απέναντι στον Τρίτωνα Αμαρουσίου, για το πρώτο παιχνίδι της σειράς αγώνων μεταξύ 7ου και 8ου της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος Α1 Γυναικών, με 9-5.
Το παιχνίδι διεξήχθη στο κολυμβητήριο του Χαλανδρίου και η ομάδα του Τρίτωνα ήταν εκείνη που κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη περίοδο με 1-0, σε ένα οκτάλεπτο όπου κυρίαρχο ρόλο έπαιξαν οι άμυνες. Οι δύο ομάδες ήταν στα ίσα μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που τις βρήκε ισόπαλες με 3-3. Μάλιστα, ο Τρίτωνας έφτασε να προηγείται με 3-1, ωστόσο η είσοδος της Τετζαλίδου άλλαξε τα πράγματα και με τα δύο της τέρματα πέτυχε την ισοφάριση.
Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Νηρέας πήρε τελικά το προβάδισμα και έφτασε το σκορ στο 6-4, για να έρθουν τρία ακόμη τέρματα στην τελευταία περίοδο να διαμορφώσουν το τελικό 9-5 υπέρ της ομάδας της Ευτυχίας Καραγιάννη.
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ-ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 9-5
Οκτάλεπτα: 0-1, 3-2, 3-1, 3-1
Νηρέας Χαλανδρίου (Ευτυχία Καραγιάννη): Στρατάκου Ν., Τετζαλίδου 3, Κάσσαρη, Παπατριανταφύλλου, Τριχά, Μαστροκαλού 2, Μαυρέλου 2, Μπόβαλη 1, Τορνάρου, Δούλη 1, Εξαρχάκου, Αγγελίδη, Οικονομίδη, Αδάμη, Στρατάκου Α.
Τρίτων Αμαρουσίου (Άγγελος Γαρελίδης): Λάζαρη, Σαμαρά 2, Ανδρή, Κούζουνα, Παντελίδου, Αποστολίδου, Παλαιοδήμου, Καλογερά, Μαλλιαρού, Αργυρού 1, Σελετοπούλου 2, Παπαδάκη, Λίβα, Κώτσου
Διαιτητές: Κουρτίδης, Βόσικας
Αλυτάρχης: Στέλιος Φόβος