ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ 2016

Το Παλαιό Φάληρο κόντρα στον ΝΟ Βουλιαγμένης και ο ΑΝΟ Γλυφάδας απέναντι στον ΠΑΟΚ είναι οι δύο ημιτελικοί του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών, όπως προέκυψαν με την ολοκλήρωση των αγώνων των δύο Ομίλων της Τελικής φάσης της διοργάνωσης, στα κολυμβητήρια Παλαιού Φαλήρου και ΑΝΟ Γλυφάδας, το Σάββατο (9/7) το βράδυ.
Οι ημιτελικοί θα γίνουν την Κυριακή (10/7) το πρωί στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης. Λίγο αργότερα, στο ίδιο κολυμβητήριο θα γίνουν οι αγώνες κατάταξης για θέσεις 5η-6η και 7η-8η. Το απόγευμα της Κυριακής, επίσης στο κολυμβητήριο Λαιμού Βουλιαγμένης, θα γίνουν ο μικρός τελικός και ο Μεγάλος Τελικός που θα αναδείξει τον πρωταθλητή Νέων Ανδρών 2016.
Στον Α’ Όμιλο της Τελικής φάσης, την πρωτιά πήρε καθαρά το Παλαιό Φάληρο και τη δεύτερη θέση ο ΠΑΟΚ (το Φάληρο, μάλιστα, κέρδισε με ένα γκολ τη μεταξύ τους κόντρα). Στον Β’ Όμιλο, όμως, προέκυψε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή και στους 6 βαθμούς ανάμεσα στους ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Βουλιαγμένης και Παναθηναϊκό, στην οποία ευνοήθηκαν τελικά οι ΑΝΟ Γλυφάδας και ΝΟ Βουλιαγμένης, που πήραν την 1η και τη 2η θέση του Ομίλου αντίστοιχα.
Τα αποτελέσματα  και οι τελικές βαθμολογίες των δύο Ομίλων:
Τα αποτελέσματα της Παρασκευής:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Φαλήρου):
ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 11-5, Παλαιό Φάληρο – Πανιώνιος 12-3,ΠΑΟΚ – Πανιώνιος – 9-1, Παλαιό Φάληρο – Ολυμπιακός 7-3, Παλαιό Φάληρο – ΠΑΟΚ 8-7, Ολυμπιακός – Πανιώνιος 10-4.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Γλυφάδας):
ΑΝΟ Γλυφάδας – ΑΣ Απόλλο 24-3, ΝΟ Βουλιαγμένης – Παναθηναϊκός 5-3,ΑΝΟ Γλυφάδας – Παναθηναϊκός 4-5, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΣ Απόλλο 19-1, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΝΟ Γλυφάδας 4-7, ΑΣ Απόλλο – Παναθηναϊκός 4-12.
Η Τελική Βαθμολογία:
1. ΑΝΟ Γλυφάδας 6 (11-9 μεταξύ των τριών)
2. ΝΟ Βουλιαγμένης 6 (9-10 μ.τ.τ.)
……………………………..
3. Παναθηναϊκός 6 (8-9 μ.τ.τ)
4. ΑΣ Απόλλο 0
Το Παλαιό Φάληρο και ο ΠΑΟΚ θα αναμετρηθούν στον απογευματινό μεγάλο τελικό (Κυριακή 10/7, 19.00) του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών, στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης, στο Λαιμό, διεκδικώντας το τρόπαιο του πρωταθλητή Ελλάδας 2016 στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία.
Η ομάδα του Φαλήρου νίκησε στον πρώτο πρωϊνό ημιτελικό τον ΝΟ Βουλιαγμένης, στη διαδικασία των πέναλτι με συνολικό σκορ 9-8, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλο 6-6. Στον δεύτερο ημιτελικό, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 7-6 του ΑΝΟ Γλυφάδας, σ’ ένα παιχνίδι με ένταση και ένσταση από πλευράς ΑΝΟΓ.
Για τις θέσεις 5η-6η ο Παναθηναϊκός νίκησε 14-7 τον Ολυμπιακό. Για την 7η-8η θέση ο Πανιώνιος επικράτησε του ΑΣ Απόλλο με 12-4.
Η χρυσή γενιά των παικτών του Παλαιού Φαλήρου ωρίμασε, έφτασε στην ηλικία των Νέων Ανδρών και κατέκτησε το τρόπαιο του πρωταθλητή στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία για το 2016.
Οι νεαροί ταλαντούχοι Φαληριώτες πολίστες έφτασαν πανάξια στην κατάκτηση του τίτλου και μάλιστα αήττητοι, καθώς επιβλήθηκαν και στον μεγάλο τελικό του ΠΑΟΚ με 11-7, στο κολυμβητήριο του Λαιμού, με κορυφαίο τον Χαράλαμπο Τρούλο που πέτυχε 5 γκολ.

ΤΡΙΤΟΣ Ο ΝΟΒ, ΝΙΚΗΣΕ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ ΤΟΝ ΑΝΟΓ
Την 3η θέση στο πρωτάθλημα πήρε ο ΝΟ Βουλιαγμένης που επιβλήθηκε στον μικρό τελικό του ΑΝΟ Γλυφάδας, στη διαδικασία των πέναλτι, με συνολικό σκορ 8-6 (κανονική διάρκεια αγώνα 4-4, πέναλτι 4-2).
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 8-6 (κ.α. 4-4, πέν. 4-2)
Οκτάλεπτα: 2-2, 0-0, 2-2, 0-0, πέν. 4-2.

Διαιτητές: Μπουδραμής, Πολυχρονόπουλος
Τις απονομές έκανε το μέλος του ΔΣ της ΚΟΕ Άννα Μαρκοπούλου.
Η ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ της τελικής φάσης των Νέων Ανδρών: 1. Παλαιό Φάληρο, 2. ΠΑΟΚ, 3. ΝΟ Βουλιαγμένης, 4. ΑΝΟ Γλυφάδας, 5. Παναθηναϊκός, 6. Ολυμπιακός, 7. Πανιώνιος, 8. ΑΣ Απόλλο.