«

»

Σεπ 10

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΤΟΜΣΚ-ΡΩΣΙΑ

Με δύο μετάλλια και πολύ καλές επιδόσεις από τους Έλληνες αθλητές άνοιξε η αυλαία του παγκοσμίου κυπέλλου τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στο Τομσκ της Ρωσίας.

Ο Χρήστος Χριστοφορίδης με χρόνο 6:44.45 στα 800 μέτρα επιφάνεια κατέκτησε την δεύτερη θέση. Στο ίδιο αγώνισμα το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Σλοβάκος Μπούκορ με χρόνο 6:17.97 που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ νέων.

Την τριτη θεση στα 50 μέτρα άπνοια κατέκτησε η Σοφια Κτενά με χρόνο 16.43.

Η κάτοχος του Ευρωπαϊκού ρεκόρ στο αγώνισμα έδειξε για άλλη μια φορα οτι βρίσκεται σε κορυφαίο επίπεδο παρά το γεγονός οτι η συγκεκριμένη διοργάνωση δεν αποτελούσε στόχο της.

Στο ίδιο αγώνισμα ο Τασος Μυλωνάκης με χρόνο 14.90 βρέθηκε στην έκτη θεση δείχνοντας οτι η πορεία του είναι συνεχώς ανοδική.

Εκπληκτική εμφάνιση και πρώτη θέση στα 200μ. Επιφάνεια στην κατηγορία των Νεανίδων για την Ιωάννα Παναγιωτίδου στο Παγκόσμιο Κύπελλο Τεχνικής Κολύμβησης που διεξάγεται στο Τομσκ της Ρωσίας!

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε σε χρόνο 1:32.74, που είναι κοντά στο ατομικό της ρεκόρ (1:31.43) και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου χαρίζοντας το τρίτο μετάλλιο στην διοργάνωση μετά από αυτά των Χρήστου Χριστοφορίδη (ασημένιο στα 800μ. Επιφάνεια) και Σοφίας Κτενα ( χάλκινο στα 50μ. Άπνοια).

Στα 100μ υποβρύχιο ανδρών ο Τάσος Μυλωνάκης με χρόνο 34.41 βρέθηκε στην πέμπτη θεση.

Το δεύτερο χρυσό και το πέμπτο συνολικά μετάλλιο πανηγυρίζει η ελληνική αποστολή στο παγκόσμιο κύπελλο τεχνικής κολύμβησης, που διεξάγεται στο Τομσκ της Ρωσίας.

Η Ιωάννα Παναγιωτίδου συνεχίζει να εντυπωσιάζει, αφού μετά τον θριάμβό της στα 200μ. επιφάνεια των νεανίδων κατάφερε να κατακτήσει και δεύτερο χρυσό, επικρατώντας και στα 400μ. του ίδιου στιλ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε σε χρόνο 3:19.69 μπροστά από τις Ρωσίδες Ιγκνάτοβα και Παρτσαχασβίλι που έκαναν χρόνους 3:25.10 και 3:28.33 αντίστοιχα. Καλή εμφάνιση και για την έτερη Ελληνίδα κολυμβήτρια Δήμητρα Ακριτίδου που με 3:29.89 κατέλαβε την πέμπτη θέση.

«Ασημένιος» ο Χριστοφορίδης

Στο ίδιο αγώνισμα και στην κατηγορία των ανδρών, ο Χρίστος Χριστοφορίδης κάνοντας ένα πολύ καλό τελευταίο εκατοστάρι κατάφερε να καλύψει απόσταση δύο δευτερολέπτων από τον Ρώσο Ρεζνίκοφ και να ανεβεί στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με χρόνο 3:08.42. Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα κατέκτησε ο Σλοβάκος Μπούκορ με χρόνο 3:03.69, ενώ ο Ρεζνίκοφ τερμάτισε σε χρόνο 3:09.11. Είναι το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο για τον Έλληνα πρωταθλητή μετά από εκείνο στα 800μ. επιφάνειας.

Με την διεξαγωγή του Super sprint Cup ολοκληρώθηκε η διοργάνωση στο Τομσκ της Ρωσίας.

Η ελληνίδα πρωταθλήτρια Σοφία Κτενα κάτοχος του ευρωπαϊκού ρεκόρ στα 50 άπνοια και 100 υποβρύχιο κατέκτησε την άτυπη 5η θεση.