«

»

Σεπ 05

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΡΙΤΗΣ 5/9/2017 12ου ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ,3-9 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2017,ΒΟΛΟΣ

Πηγή:www.koe.org.gr
Με άνεση την πρωτιά και την απευθείας πρόκριση στην 8άδα η Εθνική, 18-6 την Κίνα
Έκανε το καθήκον της η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νέων Γυναικών και στον τρίτο αγώνα της στον Β’ Όμιλο του 12ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος στον Βόλο, νίκησε εύκολα την Κίνα με 18-6, το βράδυ της Τρίτης (5/9), πέτυχε το “3 στα 3”, πήρε με άνεση την πρωτιά στον συγκεκριμένο Όμιλο και προκρίθηκε απευθείας και πανηγυρικά στην 8άδα της διοργάνωσης.
Έτσι, η Ελλάδα έχει ρεπό αύριο Τετάρτη (6/9) και περιμένει την αντίπαλό της στον προημιτελικό της Πέμπτης (στις 20.00 την Πέμπτη 7/9 μεταφέρθηκε ο αγώνας της). Ο αντίπαλος θα προκύψει από τον χιαστί αγώνα ΗΠΑ- Σερβία, που θα γίνει αύριο Τετάρτη 6/9 στις 20.00.
Οι διεθνείς του Στέφανου Λέανδρου ήταν κυρίαρχες και στο ματς με την Κίνα. Η άμυνα ήταν πολύ καλή και επιθετικά βρέθηκαν λύσεις εύκολα, κυρίως με περιφέρεια, κόντρα και φουνταριστό. Έτσι αύξησαν τη διαφορά μέχρι το φινάλε και έφτασαν στο τελικό 18-6. Ο Λέανδρος δοκίμασε και πάλι σχήματα και χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριές του.
Κορυφαία σκόρερ ήταν η Ξενάκη με 5 γκολ και ακολούθησαν η Πρωτοπαπά με 4 και η Ελ. Πλευρίτου με 3.
Η Κίνα είχε 1/4 παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι, 2 φουνταριστό, 2 περιφέρεια. Η Ελλάδα είχε 2/4 παίκτη παραπάνω, 0/1 πέναλτι, 4 φουνταριστό, 4 κόντρα, 8 περιφέρεια.
Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ:
Α’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Ξενάκη 0-1 (π.π.) 7.21, Χουάν 1-1 (φουντ.) 4.28, Ξενάκη 1-2 (φουντ.) 3.44, Πλευρίτου Ελ. 1-3 (περιφ.) 1.44, Ζιαγουέν 2-3 (πέναλτι) 1.15.
Β’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Πάτρα 2-4 (π.π.) 7.18, Ξενάκη 2-5 (κόντρα) 6.37, Πρωτοπαπά 2-6 (κόντρα) 6.04, Χουάν 3-6 (περιφ.) 4.52, Πρωτοπαπά 3-7 (περιφ.) 4.00, Πλευρίτου Β. 3-8 (περιφ.) 3.06, Σελετοπούλου 3-9 (περιφ.) 1.46.
Γ’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Ξενάκη 3-10 (φουντ.) 7.17, Πρωτοπαπά 3-11 (κόντρα) 6.55, Χυδηριώτη 3-12 (περιφ.) 6.18, Τζεγουέν 4-12 (π.π.) 5.44, Πλευρίτου 4-13 (κόντρα) 4.27, Ξενάκη 4-14 (περιφ.) 3.51, Γιανάν 5-14 (φουντ.) 3.22, Πλευρίτου Ελ. 5-15 (περιφ.) 2.56, Χυδηριώτη 5-16 (φουντ.) 0.11.
Δ’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Πρωτοπαπά 5-17 (περιφ.) 7.05, Μυριοκεφαλιτάκη 5-18 (φουντ.) 4.11, Τζεγουέν 6-18 (περιφ.) 3.41.
ΚΙΝΑ – ΕΛΛΑΔΑ 6-18
Οκτάλεπτα: 2-3, 1-6, 2-7, 1-2.
ΚΙΝΑ (Γουέν): Σιαοτσούι, Γιανάν 1, Ζιαγουέν 1, Σιάο, Σιαοκιάν, Γουέν, Σανφένγκ, Γιασιάν, Σινιάν, Τζεγουέν 2, Τσεν, Χουάν 2, Γιουτίνγκ.
ΕΛΛΑΔΑ (Στ. Λέανδρος): Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 3, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Β. 1, Ξενάκη 5, Πρωτοπαπά 4, Πάτρα 1, Μιχαηλίδου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σελετοπούλου 1, Μαυρωτά, Δουρέκα.
Διαιτητές: Βαρέλα (Περού), Κουνίκοβα (Σλοβακία).
Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Β’ ΟΜΙΛΟΥ:
  1. ΕΛΛΑΔΑ 6
  2. Αυστραλία 4
  3. Κίνα 2
  4. Νότια Αφρική 0
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΙΤΑΛΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ 16-7
Οκτάλεπτα: 6-1, 0-3, 5-2, 5-1
ΙΤΑΛΙΑ: Τσιτίνο 3, Πρέστα 2, Αβένιο 1, Ρανάλι 3, Μίλο 2, Πικότζι 1, Κοτσιέρε 3, Αλταμούρα 1.
ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Κοβατσίκοβα 1, Κουρούκοβα 1, Μπαρανοβίκοβα 1, Κάτσκοβα 1, Κολάροβα 1, Στανκοβιάνσκα 1, Ρουσνάκοβα 1.
ΚΑΝΑΔΑΣ – ΣΕΡΒΙΑ 14-4
Οκτάλεπτα: 3-0, 2-3, 5-0, 4-1.
ΚΑΝΑΔΑΣ: Αλίν 2, Κρεβιέρ 4, Λιτζότε 1, Αϊκέμα 1, Μιμίδη 1, Μακντάουελ 1, Φρέιζερ 1, Νακούτζι 2, Ούτας 1.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Γ’ ΟΜΙΛΟΥ (ΤΕΛΙΚΗ):
1.Ιταλία   (42-14)   6
2. Καναδάς (31-19) 4
3. Σερβία (17-40) 2
4. Σλοβακία 22-39) 0
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΙΣΠΑΝΙΑ – ΗΠΑ 9-9
Οκτάλεπτα: 2-3, 2-2, 1-2, 4-2.
ΙΣΠΑΝΙΑ: Κρέσπι 1, Λέιτον 4, Τσιουντάο 1, Μποναμούζα 1, Κορμπόμπες 1, Αθνάρ 1.
ΗΠΑ: Λιέμποβιτς 2, Κλας 1, Γουέμπερ 2, Μαμολίτο 1, Νιούσουλ 1, Αγιάλα 1, Τζόνσον 1.
ΚΡΟΑΤΙΑ – ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ 9-10
Οκτάλεπτα: 3-1, 1-6, 3-1, 2-2.
ΚΡΟΑΤΙΑ: Τζέτζιτς 1, Σκέλιν 1, Μπάτζιμ 3, Μπούτιτς 1, Μπούκιτς 3.
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Μακντάουαλ 2, Μπερναντέτε 2, Χούτον Μπ. 1, Ντάουσον 1, Πάρκερ – Άλεν 1, Χούτον Ε. 3.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Δ’ ΟΜΙΛΟΥ (ΤΕΛΙΚΗ):
1. Ισπανία  (41-14)  5
2. ΗΠΑ (44-14) 5
3. Νέα Ζηλανδία (17-34) 2
4. Κροατία (12-52) 0
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
ΙΑΠΩΝΙΑ- ΟΛΛΑΝΔΙΑ 7-18
Τα οκτάλεπτα: 2-5, 0-3, 2-7, 3-3
ΙΑΠΩΝΙΑ: Αρίμα 2, Ινάμπα 1, Νιζάβα 1, Ιβάνο 1, Χασίντα 1, Νονομούρα 1
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ρόζεμπουμ 5, Κφούνινγκ 4, Ρότζε 2, Τζούστρα 2, Βούρβελτ 2, Μούλντερ 1, Τεν Μποκ 1, Κούπμαν 1
ΡΩΣΙΑ- ΟΥΓΓΑΡΙΑ 11-6
Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-2, 5-1, 1-2
ΡΩΣΙΑ: Γκέρζανιτς 3, Μπορίσοβα 2, Κέμπφ 2, Σερζάντοβα 2, Ζαπλάτινα 1, Μπέρσνεβα 1,
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες)
  1. Ολλανδία 6 (39-16)
  2. Ρωσία 4 (36-21)
  3. Ουγγαρία 2 (22-36)
  4. Ιαπωνία 0 (26-50)
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ- ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ 11-4
Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-0, 2-2, 3-0
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ό Λίρι 3, Χόλντεν 1, Μορισέι 1, Λίσον 2, Ρόμπερτρς 2, Κίρνς 1, Κορμπέτ 1
ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ: Μίτσαμ 2, Πίνι 1, Σμιτ 1

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Επιτρέπονται τα εξής στοιχεία και ιδιότητες HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>