Συντάκτης: dimitris deves

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 11ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 31ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Δύσκολα και με ανατροπή ο Παναθηναϊκός, 7-5 τον ΝΟ Καλαμακίου

Ο Παναθηναϊκός τα χρειάστηκε μέχρι τις αρχές του τρίτου οκτάλεπτου, στον αγώνα του με τον ΝΟ Καλαμακίου, στην τυπική του έδρα στη Γλυφάδα, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών, βρέθηκε να χάνει με 4-2, αλλά τελικά έκανε την ανατροπή και πήρε με ξέσπασμα στο τέλος τη νίκη με 7-5.

Το παιχνίδι ήταν σκληρό και με κλειστές άμυνες. Η ομάδα του Καλαμακίου πήγε να κάνει την έκπληξη, αλλά στο τελευταίο ενάμισι οκτάλεπτο μπλοκαρίστηκε από την άμυνα των πρασίνων, δεν μπορούσε να βρει λύσεις, σε αντίθεση με τους παίκτες του ΠΑΟ που βρήκαν στόχο και πήραν τη νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 7-5

Οκτάλεπτα: 1-1, 1-2, 1-1, 4-1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ
Γαλανίδης Γρηγοριάδης
Πιτσιλαδής Φλώρος Ανδ.
Πίσσας Κομτζιάς
Βασιλάκης Αναγνωστόπουλος 1
Βιτέλας Δουδέσης 1
Τοράκης 1 Ιωαννίδης
Καλογεράκος Φωκάς 3
Καρούντζος 1 Καφετζόπουλος
Φώσκολος Φαναριώτογλου
Δερμιτζάκης Δ. 2 Καστανάκης
Χαραλαμπόπουλος 1 Αλεβίζος
Καπετανάκης 2 Μπεκές
Καλομενίδης Μπελιάς
Παπαδημητρίου Αθανασάκος
Μπερτόλης
Προπονητής: Νάσος Ηρειώτης Προπονητής: Αλέξης Σταϊκόπουλος

Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Πολυχρονόπουλος

Αλυτάρχης: Πέτρος Χατζηκώστας

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «ΤΡΟΠΑΙΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ 2017»,21-22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2016,Ο.Α.Κ.Α.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9-10 ΕΤΩΝ «ΤΡΟΠΑΙΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ 2017»,21-22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2016,Ο.Α.Κ.Α.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ Ν.Γ.Σ ΑΡΤΕΜΙΣ ΄78 -ΗΜΕΡΙΔΑ ΟΡΙΩΝ,20-21-22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΝΙΚΑΙΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ Ν.Γ.Σ ΑΡΤΕΜΙΣ ΄78 -ΗΜΕΡΙΔΑ ΟΡΙΩΝ,20-21-22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΝΙΚΑΙΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ WATER POLO 2017

Ξεκίνησαν την Παρασκευή (20/1) το βράδυ οι αγώνες στους τρεις από τους τέσσερις ομίλους της Προκριματικής (Α’) φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών. Στον τέταρτο όμιλο, αυτόν της Κρήτης, οι αγώνες θα αρχίσουν αύριο Σάββατο (21/1). Η Α’ φάση θα ολοκληρωθεί την Κυριακή (22/1), οπότε και θα γνωρίζουμε τις οκτώ (8) ομάδες που θα προκριθούν στην Τελική φάση.
Συγκεκριμένα, προκρίνονται στην Τελική (Β’) φάση οι τρεις πρώτες από τους Ομίλους Α’ Αττικής και Β’ Αττικής και η πρώτη ομάδα της βαθμολογίας από τους Ομίλους Θεσσαλίας και Κρήτης.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):
ΑΝΟ Γλυφάδας – Ιωνικός 20-4, Ολυμπιακός – Πανιώνιος 10-5. Ρεπό ο ΝΟ Χίου.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης):
ΝΟ Βουλιαγμένης – ΓΣ Περιστερίου 15-2, Τρίτων Αμαρουσίου – Εθνικός Πειραιά 6-12, Νηρέας Χαλανδρίου – Ηλυσιακός 18-1.
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (Κολυμβητήριο Λάρισας):
ΝΟ Λάρισας – ΝΕ Πατρών 4-17. Ρεπό ο ΟΕΑΝΑΒ.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΝΑ ΣΩΜΑΤΕΙΟ «ΤΡΟΠΑΙΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ 2017»,21-22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2016,Ο.Α.Κ.Α.-ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΝΑ ΣΩΜΑΤΕΙΟ «ΤΡΟΠΑΙΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ 2017»,21-22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2016,Ο.Α.Κ.Α.-ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ «Γ’ ΓΑΛΑΖΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2017»,ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΚΑΒΑΛΑ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ «Γ’ ΓΑΛΑΖΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2017»,ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΚΑΒΑΛΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ» ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ,21-22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,Ε.Α.Κ. ΒΟΛΟΥ

Την πρώτη τους διοργάνωση για τη νέα χρονιά έχουν οι Καταδύσεις το Σαββατοκύριακο (21-22/1) στο Βόλο (κλειστό Καταδυτήριο ΕΑΚ), με την διοργάνωση του «Κυπέλλου Χριστουγέννων» (Κατηγορίες Γ’, Δ’) και παράλληλα την Ημερίδα για την Κατηγορία Ε’, όπου και μετέχουν συνολικά 60 αθλητές/τριες .
Το πρόγραμμα των αγώνων:
Σάββατο, 21/1, 09.30
Τραμπολίνο 1 μέτρο Δ’
Τραμπολίνο 3 μέτρα Γ’ και Ε’
Σάββατο, 21/1, 17.30
Τραμπολίνο 3 μέτρα Δ’
Τραμπολίνο 1 μέτρο, Ε’ και Γ’
Κυριακή,22/1, 10.00
Σταθερά Δ’
Σταθερά Γ’
Η τεχνική σύσκεψη θα πραγματοποιηθεί απόψε (19.30) στα γραφεία του ΕΑΚ Βόλου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’,21-22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

Με την Κατηγορία Κορασίδων Α’ αρχίζουν, το Σαββατοκύριακο 21-22 Ιανουαρίου στο Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά, οι Χειμερινοί αγώνες στη Συγχρονισμένη κολύμβηση.
Μετέχουν συνολικά 295 αθλήτριες, από 17 Σωματεία, ενώ οι 131 από αυτές θα πάρουν μέρος στην Ημερίδα Αστεριών 1-4 που είναι ενταγμένη στο πρόγραμμα των αγώνων. Στις συμμετοχές των αγωνισμάτων έχουμε, 28 Ντουέτα, 12 Ομαδικά και 164 αθλήτριες στις Φιγούρες.
Το πρόγραμμα των αγώνων:
Σάββατο, 21/1
10.00 Ντουέτο (Προκριματικός)
17.00 Φιγούρες
Κυριακή, 22/2
09.30 Ντουέτο (Τελικός)
12.00 Ομαδικό (Τελικός)
14.00 Αστέρι 1
16.00 Αστέρι 2
17.30 Αστέρι 3
18.00 Αστέρι 4

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΝΑΟΥΣΑ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΝΑ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΝΑΟΥΣΑ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΝΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΝΑΟΥΣΑ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,ΚΥΡΙΑΚΗ 22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΝΑ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,ΚΥΡΙΑΚΗ 22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΝΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,ΚΥΡΙΑΚΗ 22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΚΟΕ (18/1/2017)

Την πρώτη του συνεδρίαση για το 2017 πραγματοποίησε (18/1) το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ, το οποίο μεταξύ των άλλων:
*Όρισε τους τόπους διεξαγωγής του Πανελλήνιου πρωταθλήματος OPEN WATER στη λίμνη Βεγορίτιδα (16-18 Ιουνίου), του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Κολύμβησης Παμπαίδων/Παγκορασίδων στο Βόλο (6-9 Ιουλίου) και του αντίστοιχου Παίδων/Κορασίδων/Εφήβων/Νεανίδων στην Πάτρα (13-16 Ιουλίου)
*Ενέκρινε το καμπ προετοιμασίας στο Μπέλμεκεν (10/2-1/3) για τον κολυμβητή Χρήστο Κατραντζή
*Ενέκρινε τη συμμετοχή στο Εθνικό πρωτάθλημα κολύμβησης της Ισπανίας (Μαδρίτη, 10-12/3) των Χρήστου, Δράκου, Σοφιανίδη, Παυλοπούλου, Παπαστάμου, Κυνηγάκη, Νέγρη
*Ενέκρινε αριθμητικά τη συμμετοχή (16 κολυμβητές/τριες) στην Πολυεθνή Συνάντηση Νέων (Πράγα, 8-9/4)
*Ενέκρινε την διοργάνωση Σχολών Κριτών – Χρονομετρών Κολύμβησης , στο Ηράκλειο Κρήτης, τη Σύρο και τη Νάουσα, μετά από σχετικά αιτήματα της Περιφερειακής Επιτροπής Κρήτης, του ΝΟ Σύρου (+OPEN WATER) και του σωματείου Νάουσα Swim Club
*Αποφάσισε τα έπαθλα για τον καλύτερο κολυμβητή και την καλύτερη κολυμβήτρια στο Εθνικό πρωτάθλημα Κολύμβησης, να είναι προς τιμή της μνήμης του Γιάννη Σελετόπουλου που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή
*Αποφάσισε να ζητηθεί από τη ΓΓΑ η αγορά 8 σανίδων για τις ανάγκες των Καταδύσεων, η επαναλειτουργία του προπονητικού κέντρου στον Άγιο Κοσμά και η χρησιμοποίηση του ΟΑΚΑ για τους επίλεκτους αθλητές/τριες σε ώρες διαφορετικές από τα Σωματεία
*Ενέκρινε την αλλαγή ημερομηνιών διεξαγωγής του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Συγχρονισμένης κολύμβησης Β’, για τις 6-9 Ιουλίου αντί 27-30 Ιουλίου
*Ενέκρινε το αίτημα του Ηρακλή Θεσσαλονίκης για την διεξαγωγή Ημερίδας ορίων στη Συγχρονισμένη κολύμβηση στις 26 Φεβρουαρίου

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΟΜΙΛΩΝ CHAMPIONS LEAGUE WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17.ΣΠΑΝΤΑΟΥ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6-11

Πηγή:www.koe.org.gr
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της πρωταθλήτριας Γερμανίας Σπαντάου πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Βερολίνο με 11-6, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ της υδατοσφαίρισης ανδρών. Με αυτό το αποτελέσμα οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου διατηρήθηκαν στην κορυφή του γκρουπ φτάνοντας τους 10 βαθμούς και πλέον απέχουν έξι από την 4η θέση που δε δίνει πρόκριση στο φάιναλ-6 της Βουδαπέστης. Κορυφαίος των «ερυθρολεύκων» ήταν ο Κώστας Γενηδουνιάς που σημείωσε τέσσερα γκολ.
Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τη γερμανική ομάδα, η οποία προηγήθηκε με 3-2 στα μισά της πρώτης περιόδου. Όμως, κάπου εκεί μίλησε ο Κώστας Γενηδουνιάς, ο οποίος με τρία συνεχόμενα γκολ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του στη λήξη της πρώτης περιόδου (3-5). Μέχρι το ημίχρονο η διαφορά είχε διευρυνθεί στα τέσσερα γκολ (4-8) και ο Ολυμπιακός φρόντισε να τη διατηρεί σε αυτά τα επίπεδα (4-5 γκολ) σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα, μην αφήνοντας του Γερμανούς να πιστέψουν πως μπορούν την περσινή ανατροπή, όπου από το 6-11 γύρισαν στο 11-11. Φέτος το σκορ έμεινε στο 11-6 υπέρ της ελληνικής ομάδας που πανηγύρισε μια ευκολότερη του αναμενομένου νίκη απέναντι σε μια μαχητική ομάδα.
ΣΠΑΝΤΑΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6-11
Τα οκτάλεπτα: 3-5, 1-3, 1-2, 1-1
Σπαντάου (Πέταρ Κοβάσεβιτς): Μπάξα, Σονταντιέ, Ζιλέν, Τσουκ 1, Πρόις, Γιούνγκλινγκ 1, Μαρζουκί 1, Ντέντοβιτς 2, Σταμ, Όελερ 1, Ρέστοβιτς, Χάμπι, Χένε
Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης, Μπούσλιε 2, Ποντικέας, Ντόσκας 2, Μουρίκης, Κολόμβος 2, Γιάνοβιτς 1, Εσπανιόλ, Γαλανόπουλος
Στα υπόλοιπα δύο παιχνίδια, η Σόλνοκ διέλυσε την Νις με 17-4, ενώ η Όρβοσι Βουδαπέστης ήρθε ισόπαλη με 7-7 απέναντι στην Μπρέσια.
Η Βαθμολογία του Α΄Ομίλου
  1. Ολυμπιακός 10 (39-17)
  2. Σόλνοκ 10 (41-26)
  3. Όρβοσι 7 (38-29)
  4. Μπρέσια 4 (29-31)
  5. Σπαντάου 3 (26-36)
  6. Νις 0 (19-53)
Οι τρεις πρώτες ομάδες προκρίνονται στο φάιναλ-6 της Βουδαπέστης. Η διοργανώτρια Σόλνοκ θα προκριθεί αναξαρτήτως της θέσης που θα τερματίσει στον όμιλο. Αν τερματίσει τέταρτη, η τρίτη ομάδα μένει εκτός. Η πρώτη ομάδα του ομίλου προκρίνεται απευθείας στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ “ΦΑΡΟΣ – Έλενα Σαΐρη 2017”,22-23 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2017,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ “ΦΑΡΟΣ – Έλενα Σαΐρη 2017”,22-23 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2017,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ “ΝΙΚΗΤΗΡΙΑ 2017”,13-15 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΒΟΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ “ΝΙΚΗΤΗΡΙΑ 2017”,13-15 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΒΟΛΟΣ-ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ “ΝΙΚΗΤΗΡΙΑ 2017”,13-15 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΒΟΛΟΣ-ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ