Κατηγορία: WATER POLO

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ SPRING SCHOOL: «SPORTS MANAGEMENT»

Πρόγραμμα Δια Βίου Μάθησης
Spring School: «Sports Management»
BE THERE TO SUPPORT THE ATHLETES’ WORLD!
ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
Σκοπό του ΔΙΑ ΒΙΟΥ Μάθησης Προγράμματος (Life-Long Learning Program) με τίτλo: «AΘΛΗΤΙΚΟ ΜΑΝΑΤΖΜΕΝΤSPORTS MANAGEMENT», αποτελεί η απόκτηση εισαγωγικών γνώσεων και η εξέταση των βασικών θεμάτων που σχετίζονται με τον ευρύτερο τομέα του αθλητισμού, από άτομα που ήδη δραστηριοποιούνται ή ενδιαφέρονται να αναπτύξουν δραστηριότητα στο συγκεκριμένο χώρο. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε ενήλικες που ενδιαφέρονται να αποκτήσουν γνώσεις σχετικά με την οργάνωση και διοίκηση του αθλητισμού (Sports Management), δεδομένου ότι ο συγκεκριμένος τομέας αποτελεί μία από τις νέες και ταχύτατα εξελισσόμενες ειδικότητες σε παγκόσμιο επίπεδο. Η πρόσφατη ραγδαία ανάπτυξη της αθλητικής βιομηχανίας έχει δημιουργήσει μεγαλύτερη ανάγκη για εξειδικευμένη εκπαίδευση και αντίστοιχη στελέχωση στον ευρύτερο χώρο του μάνατζμεντ που αυτή τη στιγμή υστερεί σημαντικά, για τα άτομα που ασχολούνται επαγγελματικά με τα διάφορα αθλήματα από διαφορετικές θέσεις, δεδομένου ότι η συγκεκριμένη βιομηχανία των αθλημάτων βρίσκεται σε παγκόσμιο επίπεδο ανάμεσα στις κορυφαίες με πολλά δισεκατομμύρια «τζίρο». Ιδιαίτερα σε χώρες της Ευρώπης, όπως η Μεγ. Βρετανία, η ζήτηση για εξειδικευμένη στελέχωση στη βιομηχανία του αθλητικού μάνατζμεντ είναι στο παρόν άμεση και μεγαλύτερη από ποτέ.
ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα απευθύνεται σε άτομα που δραστηριοποιούνται στο χώρο του αθλητισμού (αθλητές, προπονητές, διοικητικά στελέχη, φοιτητές ΤΕΦΑΑ και άλλων σχολών, αθλητικογράφους, αθλητικούς παράγοντες κτλ) που επιθυμούν να αποκτήσουν και γνώσεις σχετικά με διοικητικές θέσεις και που δε διαθέτουν το απαραίτητο υπόβαθρο στο αθλητικό management. Επίσης, απευθύνεται στο ευρύτερο κοινό που ενδιαφέρεται για το χώρο του αθλητισμού είτε επαγγελματικά είτε ερασιτεχνικά, καθώς και σε γονείς που επιθυμούν να αποκτήσουν γνώσεις ως προς τον τρόπο με τον οποίο μπορούν καλύτερα να υποστηρίξουν τα παιδιά τους που ασχολούνται με τον (πρωτ)αθλητισμό. Προς αυτή την κατεύθυνση, το σεμινάριο περιλαμβάνει μια βασική θεματολογία που καλύπτει όλες τις σημαντικές πτυχές της αθλητικής επιστήμης, προκειμένου οι συμμετέχοντες να αποκτήσουν εξειδικευμένη γνώση γύρω από θέματα που σχετίζονται με την αποτελεσματική διοίκηση του αθλητισμού. Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου (23 ώρες), θα παρασχεθεί  γνώση και θα καλλιεργηθούν οι απαραίτητες δεξιότητες που κρίνονται απαραίτητες για τα στελέχη του κλάδου.
Υπογραμμίζεται ότι αντίστοιχες εκδηλώσεις και σεμινάρια διοργανώθηκαν στο παρελθόν από το Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος με ιδιαίτερη επιτυχία και υψηλή συμμετοχή.

Επίσης, η ενότητα του αθλητικού μάνατζμεντ προβλέπεται να ενσωματωθεί στο βασικό πρόγραμμα MSc in Management του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος και το συγκεκριμένο σεμινάριο αποτελεί ένα πρώτο βήμα προς αυτή την κατεύθυνση.
Επιπλέον, επισημαίνεται ότι οι συμμετέχοντες θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν είτε το σύνολο είτε επιμέρους ενότητες που δε δύνανται να παρακολουθήσουν φυσική παρουσία, εξ αποστάσεως, μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας.
Τέλος, επισημαίνεται ότι κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου οι συμμετέχοντες θα έχουν τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με πρώην αθλητές με σημαντικές διακρίσεις /Ολυμπιονίκες και να ακούσουν τις εμπειρίες τους.

Περιεχόμενο/Θεματικές Περιοχές
Το πρόγραμμα θα διδαχθεί με τη μέθοδο των οργανωμένων διαλέξεων, τη μελέτη/ανάλυση περιπτώσεων (case studies) και των workshops. Οι εισηγητές προέρχονται από τον ακαδημαϊκό και τον αθλητικό χώρο, καθώς και από διάφορους αθλητικούς φορείς. H δομή του προγράμματος αποτελείται από τις εξής ενότητες που παρουσιάζονται στη συνέχεια:

Ενότητες Spring School: «Sports Management»

Κωδικός
Τίτλος
Ώρες
Ημερομηνία
Διδάσκων
ΘΕ
23
Ε.1
Εισαγωγή στην έννοια του αθλητικού Mάνατζμεντ – Η τεχνική του Μάρκετινγκ και των Πωλήσεων στον αθλητισμό – Είδη αθλητικών οργανισμών και λειτουργία
3.5
Δευτέρα 08/05/17
5.00-8.30μμ
Νίκος Ζεϊμπέκης,
Δημοτικός Σύμβουλος σε θέματα Αθλητισμού, Πρώην Καλαθοσφαιριστής
E.2
ΕΚΤΑΚΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ κας ΒΟΥΛΑΣ ΠΑΤΟΥΛΙΔΟΥ
Xαιρετισμός – Προετοιμασία Αθλητών για αγώνες, ψυχολογία αθλητών, υποστήριξη γονέων σε παιδιά που ασχολούνται με τον πρωταθλητισμό
Tρίτη 09/05/17
5.00μμ
Βούλα Πατουλίδου,
Αντιπεριφερειάρχης Μητροπολιτικής Ενότητας Θεσσαλονίκης,
Ολυμπιονίκης
Ε.2
Το νομικό κομμάτι του αθλητισμού – μεταγραφές, συμβόλαια, επιλογή παικτών, διαμεσολάβηση Eπαγγελματικός αθλητισμός-Προπονητική-
O ρόλος της Ηγεσία
3
Tρίτη 09/05/17
6.00-9.00μμ
Γιώργος Σφαιρόπουλος,
Δικηγόρος, Μάνατζερ αθλητών, Sfera Sports Association
Ε.3
Εθελοντισμός – Χορηγίες – Αξιολόγηση αθλητικών διοργανώσεων
3
Πέμπτη
11/05/17
5.00-8.00μμ
Βασίλειος Παπαχαρίσης, Ph.D.
Ε.Ε.Π.- Φυσικής Αγωγής
Υπεύθυνος Αθλητικών Προγραμμάτων Α.Π.Θ.
Ε.4
Αθλητισμός, επιχειρηματικότητα και τεχνολογία
1.5
Πέμπτη 11/05/17
8.00-9.30μμ
Λάζαρος Παπαδόπουλος,
Iδρυτής Athlenda,
Ιδρυτής GBA Academy, Πρώην Καλαθοσφαιριστής
Ε.5
Στελέχωση και οργάνωση  team staff επαγγελματικής ομάδας. Ψυχολογική, συναισθηματική και αθλητική διαχείριση αθλητών επαγγελματικής ομάδας
3
Πέμπτη
18/05/17
4.00-7.00μμ
Αριστοτέλης Ζουρνατσίδης,
Τeam Manager KAE ΠΑΟΚ
Ε.6
O ρόλος της Ηγεσίας στον Αθλητισμό-
Eπαγγελματικός αθλητισμός-Υποχρεώσεις, Προκλήσεις-Κίνδυνοι-Προπονητική
3.5
Πέμπτη
18/05/17
7.00-10.30μμ
Κώστας Χαραλαμπίδης,
Προπονητικό team ΚΑΕ ΠΑΟΚ,
Πρώην Καλαθοσφαιριστής ΚΑΕ ΠΑΟΚ,
Ιδρυτής GBA Academy
Ε.7
Αθλητική δημοσιογραφία στα ηλεκτρονικά ΜΜΕ και στο διαδίκτυο, ΜΜΕ, δημοσιογραφία του σήμερα και site στον αθλητισμό
2
Παρασκευή 19/05/17
5.00-7.00μμ
Περικλής Στέλλας,
Αθλητικογράφος
Ε.8
Η Διατροφή στον Αθλητισμό
3.5
Παρασκευή 19/05/17
7.00-10.30μμ
Ελένη Μπέλλα,
Αθλητίατρος, Εξειδίκευση σε θέματα διατροφής στον αθλητισμό
Άρης Γρηγοριάδης,
Παγκόσμιος πρωταθλητής κολύμβησης

ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Το κόστος συμμετοχής σε αυτό το αυτοχρηματοδοτούμενο πρόγραμμα κατάρτισης ανέρχεται στο ποσό των εκατό (100) ευρώ. Επισημαίνεται ότι για φοιτητές και αποφοίτους του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος, καθώς και για συμμετέχοντες σε προηγούμενα ΔιαΒίου Σεμινάρια του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος, προβλέπεται έκπτωση 30% επί του ποσού συμμετοχής και για εργαζόμενους του Ιδρύματος προβλέπεται έκπτωση 80% επί του ποσού συμμετοχής. Το ποσό είναι πληρωτέο σε μία δόση, όμως δύναται να γίνει κάποιος διακανονισμός με το Πανεπιστήμιο σχετικά με την κατάθεση: Η δόση θα πρέπει να έχει καταβληθεί μετά την ειδοποίηση αποδοχής των αιτούντων για συμμετοχή στο πρόγραμμα και το αργότερο μέχρι 7 μέρες πριν την έναρξη του σεμιναρίου.

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

  • Θα πάρω κάποια βεβαίωση παρακολούθησης ή μονάδες ECTS (European Credit Transfer and Accumulation System) από το πρόγραμμα;
    Όλοι οι συμμετέχοντες θα λάβουν βεβαίωση παρακολούθησης. Οι συμμετέχοντες που επιθυμούν να λάβουν διδακτικές μονάδες ECTS (έως και τέσσερις (4) μονάδες ECTS) θα έχουν αυτή τη δυνατότητα, εφόσον συμμετάσχουν στην προετοιμασία και υποβολή μιας σύντομης εργασίας που μπορούν να πραγματοποιήσουν σε θεματική ενότητα της επιλογής τους και σε συνεννόηση με εισηγητή της επιλογής τους. Επισημαίνεται ότι η συμμετοχή στην υποβολή της εργασίας είναι προαιρετική! ΠΡΟΣΟΧΗ: Η αναγνώριση των μονάδων ECTS εξαρτάται αποκλειστικά από το εκάστοτε ίδρυμα, στο οποίο θα κατατεθεί μετέπειτα η βεβαίωση.
  • Χρειάζεται κάποιο υπόβαθρο για να παρακολουθήσω το συγκεκριμένο πρόγραμμα;
    Όχι
  • Επισημαίνεται ότι μετά την έναρξη του Προγράμματος δε γίνεται επιστροφή διδάκτρων.
ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με την κ. Σερεμέτη : p.seremetis@ihu.edu.gr, Τηλέφωνο: 2310-807521

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ
Η προθεσμία υποβολής αίτησης είναι την Παρασκευή 28 Απριλίου 2017. Οι συμπληρωμένες αιτήσεις θα λαμβάνουν απάντηση (αποδοχής ή απόρριψης) εντός πέντε (5) εργάσιμων ημερών από την υποβολή.

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΚΟΕ (26/3/2017)

Πηγή:www.koe.org.gr
Σειρά καμπ και τουρνουά προετοιμασίας ενέκρινε το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ, σε ότι αφορά τις Εθνικές μας ομάδες υδατοσφαίρισης Ανδρών κα Γυναικών.
Για την πρώτη εγκρίθηκε καμπ στο Βόλο (12-16 Ιουνίου) και στην Αθήνα (26-28 Ιουνίου) από κοινού με το Μαυροβούνιο, ενώ 23-25 Ιουνίου, επίσης στην Αθήνα, θα διεξαχθεί το τουρνουά «Σαμαρτζίδης Καπ».
Σε ότι αφορά τις Γυναίκες, εγκρίθηκε καμπ από τις 12 έως τις 15 Ιουνίου, καθώς επίσης και το τουρνουά «Θέτις Καπ» (16-18 Ιουνίου) στην Αθήνα.
Σύμφωνα με άλλες αποφάσεις:
*Συνεργάτιδα του ομοσπονδιακού τεχνικού Γιώργου Μορφέση, στην Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών, θα είναι η Αγγελική Γερόλυμου
*Εγκρίθηκε η συμμετοχή του κολυμβητή Στέφανου Δημητριάδη σε 10ήμερο καμπ προετοιμασίας στο Gloria Sports Arena της Τουρκίας, όπου την ίδια περίοδο θα προετοιμάζεται και η εθνική ομάδα της Νότιας Αφρικής με επικεφαλής τον χρυσό ολυμπιονίκη του Λονδίνου,Τσαντ Λε Κλος
*Εγκρίθηκε η πραγματοποίηση σχολών Κριτών – Χρονομετρών κολύμβησης στην Πάτρα, από την Περιφερειακή Επιτροπή Πελοποννήσου και αντίστοιχης από την Περιφερειακή Επιτροπή Θεσσαλίας
*Εγκρίθηκε η χορηγική συμφωνία με την εταιρεία αθλητικού υλικού LEGEA, για την ένδυση όλων των Εθνικών ομάδων της Ομοσπονδίας
*Εγκρίθηκε η δήλωση της διεθνούς Κριτού Θέμιδας Γεωργιάδη στους Βαλκανικούς αγώνες Καταδύσεων Νέων στο Βελιγράδι (26-28 Μαϊου) και ενός (1) Κριτή στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Καταδύσεων Νέων στο Μπέργκεν (26-28 Μαϊου)
*Εγκρίθηκε η αποστολή δύο αθλητών της Τεχνικής κολύμβησης στην Πανεπιστημιάδα της Πολωνίας (23-26 Απριλίου)
*Εγκρίθηκε η πραγματοποίηση Σχολής Κριτών – Χρονομετρών Τεχνικής κολύμβησης στα Γιάννενα
*Εγκρίθηκε η συμμετοχή της Εθνικής ομάδας Συγχρονισμένης κολύμβησης στο μίτινγκ «Hellas Beatles Cup», 9 με 11 Ιουνίου στη Σύρο

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο ΝΟ Χανίων και ο Ηλυσιακός ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι της 9ης Αγωνιστικής στην Α2 Ανδρών, καθώς πέτυχαν σπουδαίες νίκες επί του ΓΣ Περιστερίου (7-6 εντός) και του ΟΦΗ (6-5 εκτός) αντίστοιχα που τους φέρνουν σε πλεονεκτική θέση έναντι των αντιπάλων τους σε περίπτωση ισοβαθμιών, ενώ περιπλέκουν πολύ την κατάσταση στην μάχη της εισόδου στα πλέι οφ.
Από εκεί και πέρα, στο ντέρμπι της ουράς, ο Νηρέας Χαλανδρίου νίκησε με 8-7 τον ΝΟ Ρεθύμνου, ενώ αήττητος παρέμεινε ο Απόλλων Σμύρνης που επιβλήθηκε με 11-6 του Ιωνικού στον Άλιμο.
Στο Β’ Όμιλο ξεχώρισε η νίκη του ΓΣ Ηλιούπολης με 8-6 στο Βόλο επί του ΟΥΚ, ενώ και ο ΝΟ Χαλκίδας πήρε σπουδαίο διπλό στη Πάτρα με 7-5 επί της ΝΕ Πατρών. Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα – 3ο σερί – έδωσε η ομάδα του Μίλωνα που κατάφερε να επικρατήσει με 9-8 του Χαϊδαρίου στη Νέα Σμύρνη, ενώ ο πρωτοπόρος Νηρέας Γέρακα έφτασε σχετικά εύκολα στην επικράτηση με 13-7 επί της Νίκης Βόλου.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 8-7 (2-2, 3-0, 1-3, 2-2, Νηρέας Χαλανδρίου: Κωνσταντόπουλος 1, Σιάρκος 2, Παππάς Α. 4, Ανδρής 1, ΝΟ Ρεθύμνου: Πίσσας 3, Ασουμανάκης 1, Γιουλούντας 2, Τσαγκαράκης 1)
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 7-6 (Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-1, 2-1, 2-2, ΝΟ Χανίων: Κατσουλάκης 1, Πετρόχειλος 1, Χαριτάκης 1, Μπαριωτάκης 3, Βιζυράκης 1, ΓΣ Περιστερίου: Μανώλης 1, Σιράπογλου 2, Καλαμάρης 1, Πετρόπουλος 1, Κολλάρος 1)
ΟΦΗ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 5-6 (Τα οκτάλεπτα 1-1, 3-1, 1-4, 0-0, ΟΦΗ: Παπανικολάου 1, Βασιλάκης 1, Λεονταράκης 2, Κλήμος 1, Ηλυσιακός: Λάππας 4, Κωνσταντόπουλος 1, Παλιός 1)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ 11-6 (Τα οκτάλεπτα: 5-1, 3-1, 0-2, 3-2, Απόλλων Σμύρνης: Μητρόπουλος 1, Τσίκλος 2, Παπαδόπουλος Γ. 3, Λάζαρης 2, Δερμιτζάκης 1, Αφρουδάκης Ζ. 1, Χατζηστεφάνου 1, Ιωνικός: Αργυρακούλης 2, Καρακάσης 1, Ψιρογιάννης Π. 2, Ξυλάς 1)
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 13-7 (3-1, 4-3, 2-0, 4-3, Νηρέας Γέρακα: Κυζιώρος 1, Παπαδόπουλος Γρ. 3, Παπαδόπουλος Π. 3, Μαυρεδάκης 1, Νησανάκης 1, Τσακιράκης 2, Γεωργακόπουλος 1, Περράκος 1, Νίκη Βόλου: Δανιήλ 2, Πισσίας 3, Γλούμης 2)
ΜΙΛΩΝ – ΧΑΪΔΑΡΙ 9-8 (Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 2-4, 2-1, Μίλων: Οικονομίδης 1, Θεοδωρίδης 1, Δούκας 2, Αμπατζόγλου 1, Μυλωνάκης 1, Μπουργούρης 1, Λουιζίδης 1, Τριανταφύλλου1, Χαϊδάρι: Κόχειλας 4, Γκότσης 1, Κουρτίδης 2, Έντμοντς 1)
 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 5-7 (Τα οκτάλεπτα: 2-3, 0-1, 2-1, 1-2, ΝΕ Πατρών: Ρογδάκης 1, Λεβεντάκος 1, Κατράς 1, Γκαράνης 2, ΝΟ Χαλκίδας: Κοκκάλας 1, Μερκουριάδης Π. 1, Κόρακας 2, Μπουρνάζος 3)
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 6-8 (3-1, 2-1, 1-4, 0-2, ΟΥΚ Βόλου: Κολομήτρας 2, Μαρινάγης Χ. 1, Στεργίου 2, Γιάγκος 1, ΓΣ Ηλιούπολης: Λύκαρης Κ. 1, Δήμου 2, Βυθούλκας 1, Βλαχογιάννης 1, Κολυβάς 2, Λύκαρης Λ. 1)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
1.ΑΠΟΛΛΩΝ                      101-57     23
2. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                    78-56     17
3.ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ             86-55     17
4.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ                    77-63     16
………………………………………………………………
5.ΟΦΗ                              65-60     12
6.ΙΩΝΙΚΟΣ                        57-83     6
7.ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.                 56-92    5
8.ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ               55-109   1
Σημείωση: ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
1.ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ           85-46     24
2.ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ              70-54     20
3.ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ          77-57     16
4.ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ              61-74     13
………………………………………………………………….
5.ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                 49-58     8
6.ΜΙΛΩΝ                       54-75     8
7.ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ               75-81    7
8.ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ                 68-94     7

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 31ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Συνεχίζει της υψηλές πτήσεις ο ΑΝΟ Γλυφάδας, εύκολα 15-9 τον ΝΟ Χίου
Κρατιέται στα ψηλά ο ΑΝΟ Γλυφάδας και συνεχίζει την εκπληκτική φετινή πορεία του στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών.
Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη νίκησε εύκολα στην έδρα της και τον ΝΟ Χίου, με 15-9, στο παιχνίδι που άνοιξε την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος και, έχοντας εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στην πρώτη τετράδα, πέρασε προσωρινά στην 3η θέση της βαθμολογίας και περιμένει το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον Εθνικό το βράδυ, για να δει αν θα είναι 3ος ή 4ος (δεν ευνοείται σε ισοβαθμία με τους πράσινους), μετά την ολοκλήρωση της συγκεκριμένης αγωνιστικής.
Ο ΑΝΟΓ ήταν κυρίαρχος από την αρχή του παιχνιδιού, έφτιαξε από το πρώτο οκτάλεπτο μια μεγάλη διαφορά και την αύξησε μέχρι το φινάλε, χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ 15-9
Οκτάλεπτα: 6-1, 3-3, 4-3, 2-2.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
 
 
ΝΟ ΧΙΟΥ
 
 
Γαβαλάς Θ.
 
 
Αϊβαλιώτης
 
Τζελάτης
 
 
 
Μιμίδης 1
 
Φωτόπουλος 3
 
 
Θωμάκος 1
 
Παπανικολάου 1
 
 
Τεσάνοβιτς 1
 
Ρομπόπουλος 1
 
 
Καλαργυρός
 
Παπαναστασίου
 
 
Σωτηριανός
 
Παπούκας 2
 
 
Κανδιόγλου 1
 
Αλεξίου
 
 
 
Βουκμίροβιτς 2
 
Κατσαούνης 1
 
 
Γκιουβέτσης 1
 
Αλβέρτης 1
 
 
Σωτηράκης
 
Χατζηγούλας 4
 
 
Κόλλιας 2
 
 
Παπασηφάκης 1
 
 
Μπερτόλης
 
Μαντής
 
 
 
Μένης
 
 
Γιαννόπουλος 1
 
 
 
 
 
Σκουμπάκης
 
 
 
 
 
Προπονητής: Δημήτρης Μάζης
 
Προπονητής: Μάκης Μικέδης
Διαιτητές: Μπουδραμής, Κραβαρίτης
Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλλης
«Περίπατο» ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 14-2 τον ΝΟ Πατρών
Ο ΝΟ Βουλιαγμένης είχε εύκολο έργο κόντρα στον ΝΟ Πατρών, στο Λαιμό, στο μεταξύ τους παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών.
Οι «μπέμπηδες» του ΝΟΒ επιβλήθηκαν με 14-2 επί της πατρινής ομάδας και στη συνέχεια μετείχαν στις εκδηλώσεις του Ομίλου για τα 20 χρόνια από την κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης, που έγιναν στις εγκαταστάσεις του στο Λαιμό.
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 14-2
Οκτάλεπτα: 6-0, 2-0, 3-0, 3-2.
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
 
 
ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
 
 
Κουρούβανης Δ.
 
 
Κρίκης
 
 
 
Κοπελιάδης 2
 
 
Κανελλόπουλος – Γκίρης
 
Δελαγραμμάτικας 1
 
 
Γατομάτης
 
 
Κουρούβανης Ν.
 
 
Κανελλόπουλος Β.
 
 
Χρυσοσπάθης
 
 
Τουλγαρίδης
 
 
Γούβης 1
 
 
 
Καλιοράκης 1
 
 
Αφρουδάκης
 
 
Φύκουρας
 
 
Καλαϊτζής
 
 
Κωνσταντακόπουλος
 
Βίκο 1
 
 
 
Παπάκος
 
 
 
Καπότσης 3
 
 
Γκότσης 1
 
 
 
Καλογερόπουλος
 
 
Βικάτος
 
 
 
Σολανάκης 3
 
 
Ανδρικόπουλος
 
 
Βλαχοτάσιος
 
 
Λιμαράκης
 
 
Δήμου 1
 
 
 
Δουρίδας
 
 
 
Πάτερος 2
 
 
Πασσάς
 
 
 
Προπονητής: Κώστας Λούδης
 
Προπονητής: Βασίλης Λαμπάτος
Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Βόσικας
Αλυτάρχης: Πέτρος Χατζηκώστας
Καταιγιστικός και πάλι ο Ολυμπιακός, 21-3 το Παλαιό Φάληρο
Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός και κόντρα στο Παλαιό Φάληρο, στο κολυμβητήριο του Πειραιά, για την 20η αγωνιστική της Α1 υδατοσφαίρισης των Ανδρών, δύο ημέρες μετά την ευρωπαϊκή νίκη του στη Νις της Γαλλίας.
Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 21-3 επί του ΑΟΠΦ και έκαναν το 20 στα 20, με τον Εσπανιόλ (ΦΩΤΟ) να πετυχαίνει 7 γκολ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 21-3
Οκτάλεπτα: 7-0, 5-0, 4-0, 5-3.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
 
 
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
 
Γαλανόπουλος
 
 
Τσαλκάνης
 
Μυλωνάκης 1
 
 
Χάλαρης
 
 
Δελακάς
 
 
 
Γαρδίκας
 
 
Γεννηδουνιάς 1
 
 
Αλαφραγκής 1
 
Φουντούλης 5
 
 
Κουρλιάφτης 1
 
Αργυρόπουλος – Κανακάκης
 
Θεοδωρόποιυλος
 
Πρέκας 1
 
 
 
Πέττας
 
 
Ντόσκας 1
 
 
Γωνιωτάκης 1
 
Μουρίκης 4
 
 
Τσαχιλίδης
 
Κολόμβος
 
 
Τρούλος
 
 
Γιάνοβιτς 1
 
 
Σπηλιωτόπουλος
 
Εσπανιόλ 7
 
 
Γαβαλάς Ι.
 
 
 
 
 
Κατσαγούνος
 
 
 
 
 
Φυτάλης
 
 
 
 
 
 
Κάκαρης
 
 
Προπονητής: Θοδωρής Βλάχος
Προπονητής: Νίκος Μαμούρης
Διαιτητές: Στεφανάκης, Μιχαηλίδης
Αλυτάρχης: Μιχάλης Ανδρεάκος
Ανέβηκε στην 5η θέση ο ΠΑΟΚ, 13-4 στο Καλαμάκι
Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 13-4 του ΝΟ Καλαμακίου στο κολυμβητήριο του Αλίμου, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, καθώς εκμεταλλεύτηκε και την ήττα του Παλαιού Φαλήρου από τον Ολυμπιακό, ξεπερνώντας τους Φαληριώτες και εδραιώνοντας ακόμα περισσότερο τη θέση του στην πρώτη εξάδα που στο τέλος δίνει συμμετοχή στα πλέι οφ.
Οι Θεσσαλονικείς ήταν κυρίαρχοι στα δύο πρώτα οκτάλεπτα και καταιγιστικοί στο τελευταίο και έφτασαν εύκολα στη νίκη.
ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ – ΠΑΟΚ 4-13
Οκτάλεπτα: 0-3, 1-3, 3-1, 0-6.
ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ
 
 
ΠΑΟΚ
 
 
Γρηγοριάδης
 
 
Καραμπέτσος
 
Κομτζιάς
 
 
 
Σαρησάββας 1
 
Χάλαρης
 
 
 
Ζάτοβιτς 1
 
Αναγνωστόπουλος
 
 
Προσινικλής Ν.
 
Δουδέσης 1
 
 
Νικολαϊδης 2
 
Ιωαννίδης
 
 
Νάνος 1
 
 
Φωκάς
 
 
 
Παπαποστόλου 3
 
Τροβάς
 
 
 
Σάριτς 2
 
 
Φαναριώτογλου 1
 
 
Δημητριάδης
 
Καστανάκης 1
 
 
Μουρατίδης 2
 
Αλεβίζος 1
 
 
Τσολακούδης 1
 
Μπεκές
 
 
 
Προσινικλής Π.
 
Μπελιάς
 
 
 
Σιορδίλης
 
Αθανασάσκος
 
 
 
 
 
Μπραζίτικος
 
 
 
 
 
Προπονητής: Χρυσάφης
 
Προπονητής: Πάνος Βέργος
Διαιτητές: Δαμιανάκης, Πολυχρονόπουλος
Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας
Κρατάει την 3η θέση ο Παναθηναϊκός, 7-4 τον Εθνικό στο Γουδή
Με μια σπουδαία νίκη εγκαινίασε την επίσημη έδρα του για φέτος, το κολυμβητήριο Γουδή (που πήρε τη σχετική άδεια), ο Παναθηναϊκός.
Οι πράσινοι επιβλήθηκαν με 7-4 επί του Εθνικού, στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών και κρατούν την 3η θέση στη βαθμολογία, στην ισοβαθμία με τον ΑΝΟ Γλυφάδας.
Σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με λίγες καλές φάσεις και κλειστές άμυνες, η ομάδα του Νάσου Ηρειώτη κατάφερε να αιφνιδιάσει στο ξεκίνημα, να πάρει μια διαφορά και να την κρατήσει μέχρι το τέλος.
Ο Εθνικός, με τη νέα αυτή ήττα του, απομακρύνεται κι άλλο από την εξάδα.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 7-4
Οκτάλεπτα: 3-1, 1-1, 1-0, 2-2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
 
 
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
 
 
Γαλανίδης
 
 
Τζωρτζάτος
 
 
Φλωρόπουλος
 
 
Τζώρτζης
 
 
 
Βασιλάκης
 
 
Σκληρός
 
 
 
 
 
 
 
Κόχειλας Ν.
 
 
Βιτέλλας 1
 
 
Σιώνης 1
 
 
 
Τοράκης
 
 
 
Παπαγεωργίου
 
 
Καλογεράκος
 
 
Παπαδόγκωνας 1
 
 
Καρούντζος 3
 
 
Χονδροκούκης 2
 
 
Φώσκολος 1
 
 
Αγκόρτσας
 
 
Δερμιτζάκης Δ.
 
 
Καζάζης
 
 
 
Χαραλαμπόπουλος 2
 
Μπεριστιάνος
 
 
Καπετανάκης
 
 
Τσαγκάρης
 
 
Καλομενίδης
 
 
Κουμής
 
 
 
Παπαδημητρίου
 
 
Πρωτοψάλτης
 
 
Μπερτόλης
 
 
Φούτρης Σ.
 
 
Προπονητής: Νάσος Ηρειώτης
 
Προπονητής: Φάνης Κουντουδιός
Διαιτητές: Σταυρίδης, Κατσώνης
Αλυτάρχης: Νίκος Λούτας
Δύσκολο πέρασμα από τη Νέα Σμύρνη για τον Υδραϊκό, 8-6 τον Πανιώνιο
Πολύ δύσκολο πέρασμα από τη Νέα Σμύρνη έκανε ο Υδραϊκός στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 υδατοσφαίρισης Ανδρών. Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη επικράτησε με 8-6 του Πανιωνίου και βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς, όσους έχει και το Παλαιό Φάληρο που βρίσκεται στην 6η, αλλά υπερισχύει στην ισοβαθμία.
Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά για τη νησιώτικη ομάδα που προηγήθηκε με 0-3 στα πρώτα λεπτά, όμως οι Νεοσμυρνιώτες αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ένα γκολ του Δημήτρη Μιτελούδη έδωσε προβάδισμα 4-3 στο ημίχρονο για τον Υδραϊκό. Στη συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη διεύρυνε τη διαφορά στα τρία γκολ (3-6) και ο Πανιώνιος αν και μείωνε συνεχώς στα δύο δεν μπορούσε να πλησιάσει και να απειλήσει το αντίπαλό του, με το 6-8 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ 6-8
Οκτάλεπτα: 1-3, 2-1, 0-1, 3-3
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
ΥΔΡΑΪΚΟΣ
Πρωτονοτάριος
Φλέγκας
Καρακάσης 1
Θαλασσινός
Βυθούλκας
Μιτελούδης 2
Αβαγιανός
Ξενάκης
Μαζοκοπάκης
Χατζηκυριακάκης 2
Κουλιεράκης 2
Κοτσάφτης
Θεοδόσης – Παπαλουκάς
Μπλάνης 2
Πανταζόπουλος 2
Σαρτζετάκης
Γαβαλάς Σ.
Αργυρόπουλος
Σταυρόπουλος
Λιαπάκης
Βέκκος
Βλοντάκης 2
Ποταμιάνος
Αλεξαντρέσκου
Σιάχος
Μιγόπουλος
Δημακόπουλος
Στελλάτος
Γαβαλάς Γ. 1
Λαδάς
Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης
Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Κουρτίδης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2017

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2017
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΙΛΙΣΙΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 20:30 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ- ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
ΩΡΑ: 21:30 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ- ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ -ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 13:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ -ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 18:30 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ -ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 20:30 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ -ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ -ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 09:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ -ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
5η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ -ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 18:30 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ -ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
1η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 17:30 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ -ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 18:30 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
2η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
ΩΡΑ: 12:00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ- ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ
3η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ- ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
3. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΝΙΩΝ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ- ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ -ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ- ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
4. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΛΟΣ
1η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 19:30 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ -ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ
ΩΡΑ: 20:30 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ -ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
2η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ- ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 11:30 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ- ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ
3η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ -ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
5. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ -ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΑΣ ΑΡΗΣ -ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 09:00 ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ -ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ
ΩΡΑ: 10:00 ΑΣ ΠΑΟΚ -ΑΣ ΑΡΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 17:30 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ- ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
ΩΡΑ: 18:30 ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ- ΑΣ ΠΑΟΚ
4η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 09:00 ΑΣ ΠΑΟΚ -ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 10:00 ΑΣ ΑΡΗΣ-ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ
5η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 17:30 ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΣ ΠΑΟΚ
ΩΡΑ: 18:30 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ- ΑΣ ΑΡΗΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO 2017 (ΓΕΝ. 2002)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO 2017 (ΓΕΝ. 2002)

1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 20.00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ -ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 21.00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. -ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ
2η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 09.00 ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ -ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
ΩΡΑ: 10.00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ -ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
3η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 16.00 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ -ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ
ΩΡΑ: 17.00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ- ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
4η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 09.00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ -ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 10.00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. -ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
5η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 16.00 ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ- ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
ΩΡΑ: 17.00 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ- ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 21:00 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ -ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΦΑΛΗΡΟΥ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ -ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ -ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 19:30 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ -ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ -ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ- ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
3. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ- ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ- ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ -ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΧΙΟΥ -ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 16:30 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ -ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
ΩΡΑ: 17:30 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ- ΝΟ ΧΙΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΧΙΟΥ- ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ -ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 16:30 ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ- ΝΟ ΧΙΟΥ
ΩΡΑ: 17:30 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 20:30 ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ- ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ
4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 22.00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ -ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.
2η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 11.00 ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. -ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ
ΩΡΑ: 12.00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ -ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 18.00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ. -ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.
ΩΡΑ: 19.00 ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ -ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ
4η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 11.00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ -ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.
ΩΡΑ: 12.00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ -ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 18.00 ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. -ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 19.00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ. -ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
5. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΝΙΩΝ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ -ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
ΩΡΑ: 21:00 ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ- ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
ΩΡΑ: 13:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ -ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ -ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΩΡΑ: 19:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ -ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ -ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
ΩΡΑ: 11:00 ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
5η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ -ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ- ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ
6. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣ/ΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΕΑΤΕΚ -ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 21:00 ΟΦΘ -ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ -ΕΑΤΕΚ
ΩΡΑ: 12:00 ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ- ΟΦΘ
3η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 19:30 ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ- ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:30 ΕΑΤΕΚ -ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ- ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 12:00 ΟΦΘ -ΕΑΤΕΚ
5η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 19:30 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ- ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ
ΩΡΑ: 20:30 ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ -ΟΦΘ
7. ΟΜΙΛΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΠΑΟΚ -ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΩΡΑ: 20:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ- ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ -ΠΑΟΚ
ΩΡΑ: 11:00 ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ -ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ- ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΠΑΟΚ- ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ -ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΩΡΑ: 11:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ -ΠΑΟΚ
5η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ- ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ- ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
8. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ -ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ -ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ -ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ -ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ -ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ -ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
9. ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΠΑΝΟΣ
1η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ-ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 18:00 ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ -ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
2η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 09:30 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ -ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 10:30 ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ -ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
3η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 15:30 ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ- ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
ΩΡΑ: 16:30 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ- ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ Β’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2017

Πραγματοποιήθηκαν το μεσημέρι (22/3) στα γραφεία της ΚΟΕ οι κληρώσεις της Τελικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών (28-30 Απριλίου) και της Β’ Προκριματικής φάσης του Εφηβικού πρωταθλήματος (5-7 Μαϊου). Αναλυτικά:
ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Ολυμπιακός, ΑΝΟ Γλυφάδας, Πανιώνιος, ΝΟ Χίου
Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΑΟΚ, ΝΟ Βουλιαγμένης, ΝΟ Πατρών, Παλαιό Φάληρο
Β’ ΦΑΣΗ ΕΦΗΒΩΝ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΝΟ Γλυφάδας, Πανιώνιος, ΑΟ Πετρούπολης, Ιωνικός Νίκαιας
Προκρίνονται 3
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Χίου, Νηρέας Χαλανδρίου, Παλαιό Φάληρο, ΓΣ Περιστερίου, ΝΟ Καλαμακίου
Προκρίνονται 3
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΕ Πατρών, ΑΕ Χαϊδαρίου, Παναθηναϊκός, ΝΟ Χαλκίδας, ΓΣ Ηλιούπολης
Προκρίνονται 3
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Ολυμπιακός, Άλμα Κλαμπ, Ηλυσιακός, Νηρέας Γέρακα, Εθνικός Πειραιά
Προκρίνονται 3
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΠΑΟΚ, Πανσερραϊκός, Μακεδονικός, Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Προκρίνονται 2
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΣΑΠΚ Νεάπολης, ΠΑΣ Φοίβος, ΧΑΝΘ, Ηρακλής
Προκρίνονται 2
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: ΝΟ Πατρών, Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου, ΝΟ Λάρισας, ΝΕ Λάρισας
Προκρίνονται 3
ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: ΚΕ Κοζάνης, ΝΑΟ Κέρκυρας, Πύρρος Ιωαννίνων, Δελφίνια Πτολεμαϊδας
Προκρίνονται 2
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ: ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου, ΟΦΗ
Προκρίνεται ένας (1)
Από τις 22 ομάδες της Γ’ Φάσης (23-25 Ιουνίου), οι 10 θα προκριθούν στην Τελική φάση (7-9 Ιουλίου).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΟΜΙΛΩΝ CHAMPIONS LEAGUE WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17.ΝΙΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 8-12

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο Ολυμπιακός, χωρίς να συναντήσει μεγάλη δυσκολία επιβλήθηκε με 12-8 επί της Νις στη Γαλλία, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του ευρωπαϊκού Τσάμπιονς Λιγκ, πέτυχε την έβδομη νίκη του σε οκτώ αγώνες, παραμένει αήττητος και ισοβαθμεί στην κορυφή της βαθμολογίας (καθώς έχει και μια ισοπαλία) με την Σόλνοκ,  την οποία  φιλοξενεί την επόμενη αγωνιστική (5/4) σε ένα ματς που αναμένεται να κρίνει την πρώτη θέση του ομίλου, που δίνει την απευθείας πρόκριση στον ημιτελικό του Φάιναλ Σιξ.

Οι ερυθρόλευκοι, που έχουν σφραγίσει την πρόκρισή τους στην τελική φάση της διοργάνωσης (f6), ήθελαν μόνο νίκη απέναντι στη Νις και έδειξαν ότι ήταν αποφασισμένοι, αφού έφτασαν εύκολα σ’ αυτήν.Οι παίκτες του Βλάχου έβαλαν τις βάσεις από τα δύο πρώτα οκτάλεπτα, όταν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φουντούλη κατάφεραν να προηγηθούν με 7-3.

Από εκεί και πέρα έκαναν συντήρηση δυνάμεων προσφέροντας παράλληλα και θέαμα σε όσους παρακολούθησαν την αναμέτρηση. Το τελικό 12-8 δεν αντικατοπτρίζει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, αφού οι ερυθρόλευκοι έχασαν πολλές ευκαιρίες στον παίκτη παραπάνω για να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά, ενώ δέχτηκαν και κάποια εύκολα γκολ.
Πλέον, εκείνο που μετρά είναι το ματς της επόμενης αγωνιστικής, στις 5/4. Ο Ολυμπιακός φιλοξενεί τη Σόλνοκ και ο νικητής θα πάρει την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά του Φάιναλ Σιξ.
ΝΙΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 8-12
Οκτάλεπτα:1-3, 2-4, 2-1, 3-4.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 5, Μπούσλιε, Ποντικέας, Ντόσκας, Μουρίκης 2, Κολόμβος 1, Γιάνοβιτς 1 , Εσπανιόλ, Γαλανόπουλος.
NIΣ: Γκαρσό, Μπασελιέ, Μουταμπά, Κάκιτς 1, Μονερέ 2, Ροτσιέτα, Χάνσεν 2, Ιζντίνσκι 2, Κούτοβιτς, Λοβερσάν, Μπρουιέρ 1, Κομέτ, Ζιλοτό.
Στα άλλα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής του Ομίλου:
Σόλνοκ – Μπρέσια 8-4
Όρβοσι – Σπαντάου 5-5
Νις – Ολυμπιακός 8-12
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ( 8 αγ.):
1. Σόλνοκ 22 (85-50)
————————
2.Ολυμπιακός 22 (76-44)
3. Μπρέσια 11 (60-50)
————————
4. Όρβοσι 9 (60-55)
5. Σπαντάου 4 (54-75)
6. Νις 0 (40-90)
Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, 9η (5/4):
Ολυμπιακός – Σόλνοκ
Όρβοσι – Νις
Σπαντάου – Μπρέσια

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Γ’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Εύκολα ο Ολυμπιακός, 21-1 τον Εθνικό
Άνετη νίκη πέτυχε η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστική της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 με 21-1 επί του συμπολίτη Εθνικού.
Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη με αυτόν τον τρόπο πέτυχε το απόλυτο τόσο στη Γ’ Φάση, όσο και συνολικά στο πρωτώθλημα, αφού σε 12 αναμετρήσεις μετράει ισάριθμες νίκες.
Το παιχνίδι τελείωσε ουσιαστικά από το πρώτο οκτάλεπτο, όταν οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 6-1, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 12-1. Στη συνέχεια οι προπονητές των δύο ομάδων είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν συστήματα και παίκτριες, με το 21-1 να είναι το τελικό σκορ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 21-1
Τα οκτάλεπτα: 6-1, 6-0, 4-0, 5-0
Ολυμπιακός
Εθνικός
Διαμαντοπούλου
Δουρέκα Σ.
Πλευρίτου Ελ. 4
Παναγιωτοπούλου
Ελευθεριάδου 
Δουρέκα Αδ.
Σώρα 3
Βάσιλα
Ζοφώλη
Αποστολίδου
Αβραμιδου 2
 
Ασημάκη 4
Κούβδου Ν.
Πλευρίτου Μ. 1
Γονίδη
Έμολο  1
Πετάση 1
Πλευρίτου Β.  1
Φραγκιουδάκη 
 
Γκούζουλα
Λογοθέτη 2
Μιχαηλίδου
Σταματοπούλου 
Στραβάκου
Πέττα 2
Κατσίμπρη
Νίνου 1
 
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος
Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Δημητροπούλου
Πέρασε από τη Γλυφάδα ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 12-6 τον ΑΝΟ Γλυφάδας
Την τρίτη του νίκη σε τέσσερις αγώνες πέτυχε ο ΝΟ Βουλιαγμένης στη Γ’ Φάση του πρωταθλήματος της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών, επικρατώντας εκτός έδρας του ΑΝΟ Γλυφάδας με 12-6.
Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, με αποτέλεσμα να εξασφαλίσει τους τρεις βαθμούς της νίκης από την πρώτη περίοδο, αφού προηγήθηκε με 5-1. Στο δεύτερο οκτάλεπτο η διαφορά αυξήθηκε στα έξι γκολ (9-3), ενώ από εκεί και πέρα οι παίκτριες του Τάσου Πιρπιρή παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικές, μην αφήνοντας την αντίπαλη ομάδα να ξεφύγει περαιτέρω.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 6-12
Τα οκτάλεπτα: 1-5, 2-4, 1-1, 2-2
ΑΝΟ Γλυφάδας
ΝΟ Βουλιαγμένης
Παπαϊωάννου
Κούβδου
Τσελέντη
Τσουκαλά 1
Ελληνιάδη 2
Χυδηριώτη 2
Λούδη Ε. 1
Ο’ Ντόνελ
Κολιτσοπούλου
Πρωτοπαπά 2
Κόλλια
Ξενάκη 3
Παπαναστασίου Αν. 1
Μαυρωτά Ιφ. 1
Κωνσταντά
Πάτρα
Μαμόγλου
Μαστροκάλου
Κολτσίδα 1
Διαμαντοπούλου 2
Κοντονή
Σελετοπούλου
Νιαρχάκου 1
Λούδη Αν. 1
Αρχοντάκη
Κοτσιώνη
Κουρούτσαλη
Κοκκινάκη
Γιαννοπούλου
Ιωαννίδη
Προπονητής Τάσος Πιρπιρής
Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός
Διαιτητές: Κραβαρίτης, Μαρκοπούλου
Το απόλυτο στη Γ’ Φάση για το ΝΟ Ρεθύμνου, 14-7 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου
Την 4η νίκη σε ισάριθμους αγώνες στη Γ’ Φάση του πρωταθλήματος της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών πέτυχε ο ΝΟ Ρεθύμνου απέναντι στον Τρίτωνα Αμαρουσίου με 14-7. Πλέον οι παίκτριες του Κώστα Φιτσανάκη χρειάζονται μόλις ένα βαθμό στους δύο εναπομείναντες αγώνες για να καταλάβουν την 5η θέση στο πρωτάθλημα.
Η αθηναϊκή ομάδα κατέβηκε στον αγώνα που διεξήχθη στο Ηράκλειο με μόλις εννέα παίκτριες και μοιραιά υπέστη την τέταρτή της ήττα σε ισάριθμους αγώνες στην Γ’ Φάση του πρωταθλήματος.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις Ρεθυμνιώτισσες να μπαίνουν δυνατά από την αρχή και να προηγούνται με 3-1 στη λήξη του πρώτου οκταλέπτου. Στη συνέχεια, εκμεταλλεύτηκαν και την κούραση του αντιπάλου και έδωσαν διαστάσεις στη νίκη τους, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτριών του Τρίτωνα. Το τελικό 14-7 ήταν αυτό που επισφράγισε τις προσπάθειες των αθλητριών των δύο ομάδων.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 14-7
Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 6-2, 2-2
ΝΟ Ρεθύμνου
Τρίτων Αμαρουσίου
Καζάνα
Λάζαρη
Σαφέτη
Τουλουμτζίδου
Φαρμάκη Μ.
Μουλλάκη 2
Καραβάνου
Τζελέπη 2
Καριπίδου Μ. 1
 
Γαγάνη
 
Καριπίδου Ηρ. 4
Χατζηκυριακάκη 2
Μυριοκεφαλιτάκη  6
 
Λιμπιτάκη 1
Μαλλιαρού
Φαρμάκη Ελ. 1
Δημητροκάλη
Γαβαλά 1
Αργυρού 1
Σολανάκη  
 
Συριανόγλου
 
 
Κούζουνα
 
 
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης
Προπονητής: Κωνσταντίνος Βαμβακάρης
Αλυτάρχης: Μιχάλης Σπαγουλάκης
Διαιτητές: Χατζηαναστασίου, Καζούλης
Νίκη της ΝΕ Πατρών στο Πεπανός, 12-8 τον Ηλυσιακό
Στο παιχνίδι που εκκρεμούσε για να ολοκληρωθεί η 4η αγωνιστική του Ομίλου 5-8 της Γ’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, η ΝΕ Πατρών επιβλήθηκε με 12-8 επί του Ηλυσιακού, στο κολυμβητήριο «Πεπανός» της αχαϊκής πρωτεύουσας, την Κυριακή (26/3) το απόγευμα.
Με τη νίκη τους αυτή οι Πατρινές έχουν σιγουρέψει και μαθηματικά την κατάκτηση της 2ης θέσης στη βαθμολογία του συγκεκριμένου Ομίλου και θα παλέψουν για όσες μαθηματικές πιθανότητες τους απομένουν για την 1η, καθώς είναι έξι βαθμούς πίσω από τον 1ο ΝΟ Ρεθύμνου και απομένουν δύο αγωνιστικές, με τη μία από τις δύο να αντιμετωπίζουν την κρητική ομάδα.
Η ΝΕΠ προηγήθηκε, ο Ηλυσιακός το πάλεψε και ισοφάρισε στο ημίχρονο, αλλά η ομάδα της Πάτρας κυριάρχησε στο δεύτερο μισό του αγώνα, με καλή άμυνα και σωστές επιλογές επιθετικά και έφτασε στη νίκη.
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 12-8
Οκτάλεπτα: 5-3, 1-3, 4-2, 2-0.
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ
Μανέτα Β.
Τζούρκα
Ανδρουτσέλη 1
Σαμαρά
Τσιμάρα Ευδ. 1
Μπαλάτσα Μ. 3
Κανάκη 1
Πάτερου
Παντελίδου 3
Μανέτα Σ. 2
Λαμπρινούκα
Μπαλάτσα Ν.
Κωστοπούλου
Παπαδοπούλου
Καράβολα
Μοίραλη
Γρηγοριάδη 1
Μπιτσάκου 2
Παλαιοδήμου
Κουτέλη 3
Λυμπεροπούλου
Λυκοθανάση
Παπαδάκη 3
Γιαννακέα
Σκαρπαλέζου Ν.
Πασσά
Γούση
Τσιμάρα Ευφρ.
 Σκαρπαλέζου Ό.
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης
Διαιτητές: Μοίραλης, Κουρέτας
Αλυτάρχης: Χρήστος Σαλογιάννης

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟΥ

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΦΑΣΗΣ Α’ ΓΥΡΟΥ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2017

Πηγή:www.koe.org.gr
Με δύο αγώνες να εκκρεμούν στον Α’ Όμιλο Αττικής (θα γίνουν στις 26/3) ολοκληρώθηκε την Κυριακή (19/3) το βράδυ ο Α’ Γύρος της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Β’ Εθνικής Ανδρών. Ήδη έχουν ξεχωρίσει οι περισσότερες ομάδες που φιλοδοξούν να διεκδικήσουν την άνοδο στην υψηλότερη κατηγορία (οι τρεις πρώτοι της τελικής βαθμολογίας, μετά και τη διεξαγωγή του Β’ Γύρου θα προκριθούν στους Ομίλους της ανόδου της Β’ φάσης της διοργάνωσης).
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Νίκαιας, Πετρούπολης, Ν. Σμύρνης):
Άρης Νίκαιας – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 8-12,ΠΕΚΕΒ – Άρης Νίκαιας 16-8, ΑΟ Πετρούπολης – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 4-10, ΝΟ Ναυπλίου – ΠΕΚΕΒ 4-7,ΠΕΚΕΒ – ΑΟ Πετρούπολης 11-7, Άρης Νίκαιας – ΝΟ Ναυπλίου 8-10, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – ΠΕΚΕΒ 12-8, ΑΟ Πετρούπολης – Άρης Νίκαιας 15-8,ΝΟ Ναυπλίου – ΑΟ Πετρούπολης 9-7, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – ΝΟ Ναυπλίου 13-6
Η Βαθμολογία (4 αγ., τέλος Α’ Γύρου):
1. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 12
2. ΠΕΚΕΒ 9
3. ΝΟ Ναυπλίου 6
4. ΑΟ Πετρούπολης 3
5. Άρης Νίκαιας 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ηλιούπολης, Αλίμου):
ΝΟ Σύρου – Τρίτων Αμαρουσίου 8-13, Τρίαινα Βούλας – ΑΟ Βετεράνοι 17-3,ΑΟ Βετεράνοι – ΝΟ Σύρου 5-10, ΝΟ Αγ. Νικολάου – Τρίαινα Βούλας 6-6, Τρίτων Αμαρουσίου – ΑΟ Βετεράνοι 20-4, ΝΟ Σύρου – ΝΟ Αγ. Νικολάου 4-9,ΝΟ Αγ. Νικολάου – Τρίτων Αμαρουσίου 6-7, Τρίαινα Βούλας – ΝΟ Σύρου 7-2, ΑΟ Βετεράνοι – ΝΟ Αγ. Νικολάου 9-18, Τρίτων Αμαρουσίου – Τρίαινα Βούλας 12-14.
Η Βαθμολογία (4 αγ., τέλος Α’ Γύρου):
1. Τρίαινα Βούλας 10
2. Τρίτων Αμαρουσίου 9
3. ΝΟ Αγ. Νικολάου 7
4. ΝΟ Σύρου 3
5. ΑΟ Βετεράνοι 0
ΟΜΙΛΟΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ (Κολυμβητήριο Πεπανός Πάτρας):
Νηρέας Πατρών – Επειός Ίλιδας 11-5, ΝΟ Καλαμάτας – Άργης Καλαμάτας 11-4,Άργης Καλαμάτας – Νηρέας Πατρών 3-14, ΝΟ Ιτέας – ΝΟ Καλαμάτας 10-8, Επειός Ίλιδας – Άργης Καλαμάτας 13-10, Νηρέας Πατρών – ΝΟ Ιτέας 10-4,ΝΟ Ιτέας – Επειός Ίλιδας 7-8, ΝΟ Καλαμάτας – Νηρέας Πατρών 2-8, Άργης Καλαμάτας – ΝΟ Ιτέας 5-10, Επειός Ίλιδας – ΝΟ Καλαμάτας 9-8.
Η Βαθμολογία (4 αγ., τέλος Α’ Γύρου)
1. Νηρέας Πατρών 12
2. Επειός Ίλιδας 9
3. ΝΟ Ιτέας 6
4. ΝΟ Καλαμάτας 3
5. Άργης Καλαμάτας 0
ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κολυμβητήριο Λάρισας):
ΝΟ Λάρισας – ΝΕ Λάρισας 10-5, ΝΑΟ Κέρκυρας – ΟΕΑΝΑΒ 21-3,ΝΟ Λάρισας – ΟΕΑΝΑΒ 20-6, ΝΑΟ Κέρκυρας – ΝΕ Λάρισας 16-5, ΝΑΟ Κέρκυρας – ΝΟ Λάρισας 3-3, ΝΕ Λάρισας – ΟΕΑΝΑΒ 13-4.
Η Βαθμολογία (3 αγ., τέλος Α’ Γύρου):
1. ΝΑΟ Κέρκυρας 7
2. ΝΟ Λάρισας 7
3. ΝΕ Λάρισας 3
4. ΟΕΑΝΑΒ 0
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΟΦΘ – Ηρακλής 5-0 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο Ηρακλής που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι και του αφαιρείται ένας βαθμός), ΑΠΣ Οξυγόνο – Άρης 12-15,ΟΦΘ – ΑΠΣ Οξυγόνο 19-9, ΧΑΝΘ – Άρης 7-23,ΟΦΘ – ΧΑΝΘ 21-5, Άρης – ΟΦΘ 13-16, ΧΑΝΘ – ΑΠΣ Οξυγόνο 8-15.
Η Βαθμολογία (3 αγ., τέλος Α’ Γύρου):
1. ΟΦΘ 9
2. Άρης 6
3. ΑΠΣ Οξυγόνο 3
4. ΧΑΝΘΙ 0
Σ.Σ.: Ο Ηρακλής δεν εμφανίστηκε στους αγώνες.
Ο Β’ Γύρος της Α’ φάσης του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής Ανδρών θα γίνει 21-23/4.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο Απόλλων Σμύρνης συνεχίζει να προελαύνει στον Α’ Όμιλο της Α΄φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών, καθώς νίκησε εκτός έδρας και τον Ηλυσιακό 12-10 στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής (1ης του Β’ Γύρου), που ήταν και το σημαντικότερο από τα ματς που έγιναν το Σάββατο (18/3) και παραμένει μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας και αήττητος (έχει 6 νίκες και 2 ισοπαλίες).
Στα άλλα δυο παιχνίδια του Σαββάτου: Ο ΓΣ Περιστερίου πέτυχε εύκολη, αλλά σπουδαία νίκη στην Κρήτη επί του ΝΟ Ρεθύμνου με 14-6 και εδραιώνεται στη 2η θέση της βαθμολογίας του Α’ Ομίλου. Για τον ίδιο Όμιλο, εξάλλου, στο Χαλάνδρι, ο τοπικός Νηρέας πήρε την ισοπαλία 10-10 στο τέλος από τον ΟΦΗ (που είχε προηγηθεί με μεγάλη διαφορά).
Αναλυτικά τα παιχνίδια του Σαββάτου:
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΟΦΗ 10-10 (2-3, 2-4, 2-2, 4-1). Νηρέας Χαλανδρίου: Γιακουμάτος 2, Κωνσταντόπουλος Κ. 2. Σιάρκος 1, Κόττας 1, Παππάς Κ. 1, Παππάς Αλ. 2, Ανδρής 1. ΟΦΗ: Ιερωνυμάκης 1, Γεωργόπουλος 2, Γιαννάκης 1, Λεονταράκης 2, Κλήμος 3, Γιγουρτάκης 1.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ  – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 6-14 (2-4, 3-4, 0-4, 1-2). ΝΟ Ρεθύμνου: Σταυρουλάκης 1, Τσαγκαράκης 1, Φράγκος 2, Ραπτάκης 2. ΓΣ Περιστερίου: Μανώλης 3, Σιράπογλου 1, Καλαμάρης 3, Κουκουμάκης 1, Παναγούλης 1, Πετρόπουλος 2, Κολάρος 1, Τσολακίδης 1, Λίτσας 1.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 10-12 (2-6, 3-2, 3-2, 2-2). Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 2, Παύλου Αν. 1, Κωνσταντόπουλος 3, Φαφαλιός 1, Τασσόπουλος 2, Γρηγορόπουλος 1. Απόλλων Σμύρνης: Μαυρωτάς Λ. 2, Τσίκλος 1, Παπαδόπουλος Γ. 2, Λάζαρης 2, Δερμιτζάκης 3, Αφρουδάκης Ζ. 2.
Την έβδομη νίκη του σε οκτώ αγώνες στον Β’ Όμιλο του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών πέτυχε ο Νηρέας Γέρακα. Με πρωταγωνιστή τον Θωμά Τσακιράκη, που σημείωσε 5 γκολ, νίκησε στην Πάτρα τη ΝΕΠ με 9-5, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, την Κυριακή (19/3) και συνεχίζει να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.
Στο ντέρμπι του ίδιου Ομίλου ο ΝΟ Χαλκίδας επικράτησε επί του ΓΣ Ηλιούπολης με 7-4, ενώ στα άλλα δυο ματς του Β’ Ομίλου, που έγιναν επίσης την Κυριακή, η Νίκη Βόλου πήρε ισοπαλία στην έδρα της στο τέλος από το Μίλωνα με 9-9, ενώ η ΑΕ Χαϊδαρίου κέρδισε στην έδρα της τον ΟΥΚ Βόλου με 9-6. Στο μοναδικό ματς του Α’ Ομίλου που έγινε Κυριακή, ο ΝΟ Χανίων πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Ιωνικού με 7-5.
Αναλυτικά τα παιχνίδια της Κυριακής:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 5-7 (1-2, 1-1, 2-2, 1-2). Ιωνικός: Δραγώνας 1, Καρακάσης Χρ. 2, Ψιρογιάννης 2. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ: Κατσουλάκης 1, Παπαδόπουλος Τρ. 1, Χαριτάκης 2, Μπαριωτάκης 3.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 5-9 (0-4, 2-2, 3-2, 0-1). ΝΕ Πατρών: Πολλάτος 1, Ρογδάκης 1, Ζερνιώτης 1, Λεβεντάκος 1, Καβουρτζής 1. Νηρέας Γέρακα: Τσακιράκης 5, Παπαδόπουλος Γρ. 1, Παπαδόπουλος Π. 1, Νησανάκης 1, Γεωργακόπουλος 1.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΜΙΛΩΝ 9-9 (5-2, 2-4, 0-2, 2-1). Νίκη Βόλου: Πισσίας 1, Μαρτζούχος 4, Γλουμής 4. Μίλων: Χαλιάσος 2, Δούκας 1, Αμπατζόγλου 2, Ξιάρχος 2, Τριανταφύλλου 2.
ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 9-6 (2-3, 3-1, 2-1, 2-1). ΑΕ Χαϊδαρίου: Μητρόπουλος 1, Κόχειλας 4, Γκότσης 2, Βασιλάκης 2. ΟΥΚ Βόλου: Μαρινάγης Χ. 1, Στεργίου 2, Βαφειάδης 1, Γιάγκος 2.
ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 7-4 (2-1, 3-2, 1-0, 1-1). ΝΟ Χαλκίδας: Μερκουριάδης Π. 4, Μπουρνάζος 3. ΓΣ Ηλιούπολης: Κοντονής Δ. 1, Κολυβάς 2, Λύκαρης Λ. 1.
ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΟΜΙΛΟΥΣ (8 αγ.):
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
1.ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.      90-51     20
2.ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ     80-48     17
3.ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ            71-50     14
4.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ             71-58     13
5.ΟΦΗ                         60-54     12
6.ΙΩΝΙΚΟΣ                  51-72      6
7.ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.         48-85      2
8.ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ     48-101    1
Σ.Σ.: ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν έναν (1) αγώνα λιγότερο
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
1.ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ      72-39     21
2.ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ           63-49     17
3.ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ      69-51     13
-.ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ          53-65     13
5.ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ             44-51     8
6.ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ            68-68     7
-.ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ              62-86     7
8.ΜΙΛΩΝ                      45-67     5

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Γ’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Άνετα ο Ολυμπιακός, 17-4 τον ΑΝΟ Γλυφάδας
Εύκολο απόγευμα είχε ο πρωταθλητής Ελλάδας της υδατοσφαίρισης των γυναικών Ολυμπιακός απέναντι στον ΑΝΟ Γλυφάδας στο παιχνίδι που διεξήχθη στον Πειραιά, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Γ’ Φάσης, αφού επιβλήθηκε με 17-4.
Οι «ερυθρόλευκες» μετά την πρόκριση επί της Πάντοβα για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκα μπήκαν με πολύ καλή ψυχολογία και κατάφρεαν να προηγηθούν με 10-0 στο ημίχρονο, έχοντας σε μεγάλα κέφια τη φουνταριστή και αρχηγό της Εθνικής ομάδας Αλεξάνδρα Ασημάκη.
Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι προπονητές των δύο ομάδων είχαν την ευκαιρία να κάνουν δοκιμές, αφού τα πάντα είχαν κριθεί και το 17-4 σφράγισε τις προσπάθειες των παικτριών των δύο ομάδων.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 17-4
Τα οκτάλεπτα: 6-0, 4-0, 5-2, 2-2
Ολυμπιακός
ΑΝΟ Γλυφάδας
Διαμαντοπούλου
Αρχοντάκη
Πλευρίτου Ελ.
Τσελέντη
Ελευθεριάδου 1
Ελληνιάδη 1
Σώρα
Λούδη Ε. 1
Ζοφώλη
Κολιτσοπούλου
Αβραμιδου 2
Κόλλια
Ασημάκη 5
Παπαναστασίου Αν.
Πλευρίτου Μ. 3
Κωνσταντά
Έμολο 1
Κοντονή 1
Πλευρίτου Β.
Κολτσίδα 1
Λογοθέτη 1
Παπαναστασίου Δ.
Σμιτ 3
Νιαρχάκου
Σταματοπούλου 
 
Φουντωτού 1
Κουρούτσαλη
Νίνου
Γιαννοπούλου
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης
Προπονητής Τάσος Πιρπιρής
Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος
Διαιτητές: Δαμιανάκης, Παϊρακταρίδης
Εύκολη νίκη για το ΝΟ Βουλιαγμένης, 18-5 τον Εθνικό
Εύκολη, όσο και αναμενόμενη νίκη πέτυχε η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του ΝΟ Βουλιαγμένης με 18-5 επί του Εθνικού για την 3η αγωνιστική της Γ’ Φάσης της Α1 Γυναικών. Το συγκρότημα της Αλεξίας Καμμένου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, όταν και πήρε διαφορά έντεκα γκολ (14-3). Στη συνέχεια η έμπειρη τεχνικός έδωσε ευκαιρίες σε πολλές νεαρές παίκτριες και η διαφορά δεν αυξήθηκε σε επίπεδα μεγαλύτερα των δεκατριών γκολ.
Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Τίνα Κοντογιάννη με 5 γκολ.
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 18-5
Τα οκτάλεπτα: 5-1, 9-2, 2-0, 2-2
ΝΟ Βουλιαγμένης
Εθνικός
Κοτσιώνη
Δουρέκα Σ.
Τσουκαλά 3
 
Χυδηριώτη 2
Δουρέκα Αδ.
Λούδη
Βάσιλα 
Πρωτοπαπά 4
Αποστολίδου 
Ξενάκη 2
Μπίσμπα  1
Μαυρωτά Ιφ.
Κούβδου Ν. 
Πάτρα
Γονίδη
Κούλχαας  1
Πετάση
Διαμαντοπούλου 1
Φραγκιουδάκη 2
Μαστροκάλου
Γκούζουλα
Κοντογιάννη 5
Μιχαηλίδου 1
Κοτσιώνη
Στραβάκου
Κοκκινάκη
Κατσίμπρη 1
Ιωαννίδη
 
Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός
Διαιτητές: Στεφανάκης, Βόσικας
Νίκη πρωτιάς στον όμιλο θέσεων 5-8 για το ΝΟ Ρεθύμνου, 16-11 τη ΝΕ Πατρών
Νίκη που του εξασφαλίζει κατά πολύ μεγάλο μέρος την 1η θέση στον όμιλο των ομάδων 5-8 της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών πέτυχε ο ΝΟ Ρεθύμνου με 16-11 απέναντι στη ΝΕ Πατρών στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου.
Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη είχε σε μεγάλη ημέρα τη φουνταριστό Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη που σημείωσε 5 γκολ και ήταν πρωταγωνίστρια για την ομάδα της. Οι Κρητικές πήραν προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, αφού η λήξη του πρώτου οκταλέπτου τις βρήκε μπροστά στο σκορ με 6-3. Στη συνέχεια διαχειρίστηκαν άριστα το παινχίδι και αύξησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 16-11
Τα οκτάλεπτα: 6-3, 4-4, 3-2, 3-2
ΝΟ Ρεθύμνου
ΝΕ Πατρών
Καζάνα
Μανέτα Π.
Σαφέτη
Ανδρουτσέλη
Καραβάνου
Τσιμάρα Ευδ. 1
Θεοδωράκη
Μπαλάτσα Μ. 3
Φαρμάκη Μ.
Πάτερου 1
Καριπίδου Μ.  1
Μανέτα Σ. 1
Μαυρέλλου  2
Μπαλάτσα Ν. 2
Μυριοκεφαλιτάκη  5
Πασσά 1
Λιμπιτάκη 1
Μοίραλη
Φαρμάκη Ελ. 3
Μπιτσάκου
Πατσαχάκη 2
Κουτέλη 2
Σολανάκη  1
Λυκοθανάση
Γαβαλά
Γιαννακέα
Καριπίδου Ηρ. 1
 
 
 
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος
Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλης
Διαιτητές: Χατζηαναστασίου, Πολυχρονόπουλος
Μεγάλη νίκη για τον Ηλυσιακό, 6-5 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου
Το γκολ της Γεωργίας Λυμπεροπούλου, 0:20 πριν το τέλος του αγώνα του Ηλυσιακού με τον Τρίτωνα Αμαρουσίου για την Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών, χάρισε μεγάλη νίκη στην ομάδα των Ιλισίων που την φέρνει στην 3η θέση του ομίλου των ομάδων 5-8 της Γ’ Φάσης. Με αυτή την επικράτηση ο Ηλυσιακός έχει πλέον προβάδισμα για το πλεονέκτημα έδρας στη διαδικασία των πλέι άουτ, όπου κατά πάσα πιθανότητα οι δύο ομάδες θα συναντηθούν.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Τρίτωνα να παίρνει προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διατήρησε καθ όλη της διάρκεια του πρώτου οκταλέπτου, το οποίο έληξε με 2-3. Στη δεύτερη περίοδο ο Ηλυσιακός ισοφάρισε αρχικά σε 3-3, με το ημίχρονο να λήγει στην απόλυτη ισορροπία 4-4.
Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι ομάδες ήταν άστοχες, με τον Ηλυσιακό να φτάνει στο πρώτο του προβάδισμα στον αγώνα (5-4), λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.
Το τελευταίο οκτάλεπτο είχε συνεχόμενες χαμένες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, με μεγαλύτερη ένα χαμένο πέναλτι της Κούζουνα για τον Τρίτωνα Αμαρουσίου που απέκρουσε η Τζούρκα. Στη συνέχεια η ομάδα των βορείων προαστίων ισοφάρισε με τη Μουλλάκη, 1:30 πριν τη λήξη, όμως μία πολύ ωραία λόμπα της Γ. Λυμπεροπούλου 0:20 πριν το τέλος του παιχνιδιού, χάρισε τη νίκη στον Ηλυσιακό με 6-5.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 6-5
Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-1, 1-0, 1-1
Ηλυσιακός
Τρίτων Αμαρουσίου
Τζούρκα
Λάζαρη
 Σαμαρά 3
Τουλουμτζίδου
 
Μουλλάκη 3
Κανάκη
Τζελέπη 1
Παντελίδου 
Καλογερά 
Λαμπρινούκα 2
Ανδρή 
Κωστοπούλου
Χατζηκυριακάκη 
Λυμπεροπούλου Στ.
 
Γρηγοριάδη 
Μαλλιαρού
Παλαιοδήμου
Δημητροκάλη 1
Λυμπεροπούλου Γ. 1
Αργυρού
Παπαδάκη
Κορμά
 
Λίβα
Γούση
Κούζουνα
Αλυτάρχης: Κωνσταντίνος Καραμουσουλάκης
Διαιτητές: Κατσώνης, Κραβαρίτης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 31ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Εδραιώνεται μόνο στην 5η θέση το Παλαιό Φάληρο, 7-2 τον Πανιώνιο
Το Παλαιό Φάληρο εδραιώνεται στην 5η θέση της βαθμολογίας της Α1 Ανδρών, στην οποία βρίσκεται πλέον μόνο του και βλέπει όλο και πιο κοντά τη συμμετοχή του στα πλέι οφ, καθώς επιβλήθηκε για την 19η αγωνιστική, στην έδρα του, με 7-2 επί του Πανιωνίου.
Οι Νεοσμυρνιώτες ήταν αδιαπέραστοι στην άμυνα και με πλουραλισμό στην επίθεση έχτισαν την απαραίτητη διαφορά και έφτασαν στη νίκη. Στο τελευταίο οκτάλεπτο όλα κύλησαν σε χαλαρούς ρυθμούς.
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 7-2
Οκτάλεπτα: 2-0, 2-0, 3-2, 0-0.
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
 
 
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
 
Τσαλκάνης
 
 
Πρωτονοτάριος
 
Γωνιωτάκης
 
 
Καρακάσης
 
Χάλαρης
 
 
 
Βυθούλκας
 
Αλαφραγκής
 
 
Κουτσιαλής
 
Κουρλιάφτης 1
 
 
Μαζοκοπάκης
 
Θεοδωρόπουλος 1
 
 
Κουλιεράκης
 
Πέττας
 
 
 
Θεοδόσης – Παπαλουκάς
Μαρινάγης
 
 
Πανταζόπουλος
 
Τσαχιλίδης 1
 
 
Γαβαλάς Σ. 1
 
Τρούλος 2
 
 
Σταυρόπουλος
 
Σπηλιωτόπουλος
 
 
Βέκκος
 
 
Γαβαλάς Ι. 2
 
 
Ποταμιάνος
 
Κατσαγούνος
 
 
Πιτούλης
 
 
Πανταζής
 
 
 
Δημακόπουλος
 
Κάκαρης
 
 
 
Γαβαλάς Γ. 1
 
Προπονητής: Νίκος Μαμούρης
Προπονητής: Κώστας Δήμου
Διαιτητές: Στεφανάκης, Βόσικας
Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός
Τεράστια νίκη με Καραμπέτσο ο ΠΑΟΚ, 8-5 τον Παναθηναϊκό
Με βασικό όπλο την άμυνα και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακά του και πρώην γκολκίπερ των πρασίνων Φίλιππο Καραμπέτσο, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό με 8-5 και του έκοψε τη φόρα, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών, στο Εθνικό κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης, το Σάββατο (18/3) το απόγευμα.
Είναι μια τεράστια νίκη για τον δικέφαλο του Βορρά, καθώς τον φέρνει πιο κοντά στην είσοδο στην τελική εξάδα της βαθμολογίας και τα πλέι οφ. Ο ΠΑΟΚ είχε από το ξεκίνημα τον έλεγχο του αγώνα, έχτισε μια διαφορά και κράτησε τη σπουδαία νίκη.
Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα, στο 2.00 πριν από τη λήξη του δ΄οκτάλεπτου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο έφορος του ΠΑΟΚ Πετρίδης, για διαμαρτυρία σε απόφαση των διαιτητών. Στο 0.45 πριν από τη λήξη του δ’ οκτάλεπτου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο έφορος του Παναθηναϊκού Παπαδημητρακόπουλος, για τον ίδιο λόγο.
ΠΑΟΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 8-5
Οκτάλεπτα: 3-1, 1-2, 3-1, 1-1.
ΠΑΟΚ
 
 
 
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
 
Καραμπέτσος
 
 
Γαλανίδης
 
Σαρησάββας
 
 
Φλωρόπουλος
 
Ζάτοβιτς 2
 
 
Βασιλάκης
 
Προσινικλής Ν. 2
 
 
Πιτσιλαδής
 
Νικολαϊδης 2
 
 
Βιτέλλας
 
 
Νάνος
 
 
 
Τοράκης
 
 
Παπαποστόλου
 
 
Καλογεράκος
 
Σάριτς 1
 
 
 
Καρούντζος 1
 
Δημητριάδης
 
 
Φώσκολος 1
 
Μουρατίδης 1
 
 
Δερμιτζάκης Δ.
 
Τσολακούδης
 
 
Χαραλαμπόπουλος 2
Προσινικλής Π.
 
 
Καπετανάκης 1
 
Σιορδίλης
 
 
Καλομενίδης
 
Σιώπκας
 
 
 
 
 
 
Πολύζος
 
 
 
Μπερτόλης
 
Προπονητής: Πάνος Βέργος
 
Προπονητής: Νάσος Ηρειώτης
Διαιτητές: Μπουδραμής, Κωνσταντινίδης
Αλυτάρχης: Μιχάλης Ράντσος
Με «σπασμένα τα φρένα» ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 13-6 τον Υδραϊκό
Καταιγιστικός παρουσιάστηκε ο ΑΝΟ Γλυφάδας στο κολυμβητήριο του Αλίμου, επικρατώντας με 13-6 του Υδραϊκού στο πλαίσιο της 19ης Αγωνιστικής της Α1 Υδατοσφαίρισης Ανδρών.
Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη με αυτή τη νίκη έπιασε τον Παναθηναϊκό στην τρίτη θέση με 38 βαθμούς, όμως υστερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία και πλέον ελπίζει σε καλύτερη συγκομιδή βαθμών από τους «πράσινους» στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές.
Από τη μεριά του ο Υδραϊκός του Δημήτρη Κραβαρίτη έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθειά του να βρεθεί στην πρώτη εξάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.
Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα, όμως ο ΑΝΟΓ κατάφερε να φτάσει σε προβάδισμα δύο γκολ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (4-2). Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν αυτό στο οποίο κρίθηκαν τα πάντα αφού οι παίκτες του Δημήτρη Μάζη έκαναν επιμέρους σκορ 7-1, εκτοξεύοντας τη διαφορά στα οχτώ γκολ (11-3). Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το παιχνίδι να λήγει με 13-6 υπέρ τη φιλοξενούμενης ομάδας.
ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 6-13
Oκτάλεπτα: 2-2, 0-2, 1-7, 3-2
ΥΔΡΑΪΚΟΣ
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
Φλέγκας
Γαβαλάς
Καϊάφας
Τζελάτης 1
Μιτελούδης 
Φωτόπουλος
Θαλασσσινός 1
Καναβός
Χατζηκυριακάκης 
Ρομπόπουλος
Κοτσάφτης 
Παπαναστασίου 3
Μπλάνης  1
Παπούκας 1
Σαρτζετάκης 1
 Αλεξίου 2
Αργυρόπουλος
Κατσαούνης
Λιαπάκης 1
Αλβέρτης 1
Βλοντάκης 1
Χατζηγούλας 2
Αλεξαντρέσκου
Παπασηφάκης 
Μιγόπουλος
Μαντής
Στελλάτος 1
Γιαννόπουλος 2
Λαδάς
Σκουμπάκης 1
Προπονητής: Δημήτρης Κραβαρίτης
Προπονητής: Δημήτρης Μάζης
Διαιτητές: Μοίραλης, Κυράνης Κ.
Αλυτάρχης: Αλέξανδρος Μπλάνας
Περίπατος για τον ΝΟ Βουλιαγμένης στον Πειραιά, 10-3 τον Εθνικό
Σε περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών ο ΝΟ Βουλιαγμένης.
Η ομάδα του Κώστα Λούδη επιβλήθηκε άνετα επί του Εθνικού με 10-3 στο κλειστό Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά «Π. Καπαγέρωφ» και σιγούρεψε και μαθηματικά την 2η θέση θέση στη βαθμολογία στην κανονική περίοδο.
Οι παίκτες του ΝΟΒ, με όπλο κυρίως την άμυνα, περιόρισαν στο ελάχιστο τους αντιπάλους τους και βρήκαν λύσεις επιθετικά με όλους τους τρόπους και πρωταγωνιστές τους Κοπελιάδη, Καπότση και αύξαναν το διαφορά στο σκορ μέχρι το φινάλε.
Ο Εθνικός, που μόνο στο τρίτο οκτάλεπτο αντιστάθηκε σθεναρά, έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη για την εξάδα.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 3-10
Οκτάλεπτα: 1-3, 1-3, 1-1, 0-3
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
 
 
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
 
Τζωρτζάτος
 
 
Ζερδεβάς
 
Τζώρτζης
 
 
 
Κοπελιάδης 3
 
Σκληρός
 
 
 
Δελαγραμμάτικας
 
Κόχειλας Ν.
 
 
Γραμματικός
 
Σιώνης
 
 
 
Χρυσοσπάθης 1
 
Παπαγεωργίου
 
 
Γούβης 1
 
 
Παπαδόγκωνας 2
 
 
Αφρουδάκης
 
Χονδροκούκης 1
 
 
Καλαϊτζής
 
Αγκόρτσας
 
 
Βίκο 1
 
 
Καζάζης
 
 
 
Καπότσης 2
 
Μπεριστιάνος
 
 
Τίγκας 1
 
 
Φούτρης Αλ.
 
 
Σολανάκης
 
Κουμής
 
 
 
Κουρούβανης
 
Πρωτοψάλτης
 
 
Δήμου 1
 
 
Φούτρης Σ.
 
 
Πάτερος
 
 
Προπονητής: Φάνης Κουντουδιός
Προπονητής: Κώστας Λούδης
Διαιτητές: Δαμιανάκης, Παϊρακταρίδης
Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος
Άνετο πέρασμα κι απ’ την Πάτρα ο Ολυμπιακός, 20-3 τον ΝΟΠ
Ταξίδεψε με 10 μόνο παίκτες στην αποστολή για την Πάτρα ο Ολυμπιακός και, όπως αναμενόταν, επικράτησε άνετα του ΝΟΠ με 20-3 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών.
Οι ερυθρόλευκοι διατηρούν το απόλυτο (19 στα 19) και θέλουν έναν βαθμό ακόμα για να οριστικοποιήσουν και μαθηματικά την πρωτιά στην κανονική περίοδο.
ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-20
Οκτάλεπτα: 1-5, 0-7, 2-4, 0-4.
ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
 
 
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
 
 
Αθανασόπουλος
 
 
Γαλανόπουλος
 
 
Κανελλόπουλος – Γκίρης 1
 
Πρέκας 1
 
 
 
Κρίκης
 
 
 
 
 
 
 
Κανελλόπουλος Βασ. 1
 
Γεννηδουνιάς 3
 
 
Τουλγαρίδης
 
 
Φουντούλης 6
 
 
Καλιοράκης
 
 
Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2
 
Φύκουρας
 
 
Ποντικέας
 
 
Κωνσταντακόπουλος
 
 
 
 
 
Παπάκος
 
 
 
Μουρίκης 1
 
 
Γκότσης
 
 
 
Κολόμβος 2
 
 
Βικάτος 1
 
 
 
Γιάνοβιτς
 
 
 
Ανδρικόπουλος
 
 
Εσπανιόλ 5
 
 
Λιμαράκης
 
 
 
 
 
 
Δουρίδας
 
 
 
 
 
 
 
Πασσάς
 
 
 
 
 
 
 
Προπονητής: Βασίλης Λαμπάτος
Προπονητής: Θοδωρής Βλάχος
Διαιτητές: Κουρέτας, Ποσποτίκης
Αλυτάρχης: Χρήστος Σαλογιάννης
Βρήκε τρίποντο και ανέβηκε 9ος ο ΝΟ Χίου, 9-4 τον ΝΟ Καλαμακίου
Είδε το χρώμα της νίκης μετά από πολύ καιρό ο ΝΟ Χίου, καθώς επιβλήθηκε στην έδρα του, στο Ιωνικό κολυμβητήριο του νησιού της μαστίχας, με 9-4 επί του ουραγού ΝΟ Καλαμακίου, Για την 19η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας (η πιο πλεονεκτική των πλέι άουτ) ξεπερνώντας τον Πανιώνιο (που έχασε λίγο αργότερα στο Φάληρο).
Οι Χιώτες είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και σε μεγάλη μέρα τον Βουκμίροβιτς, που πέτυχε 4 γκολ, και αύξησαν γρήγορα τη διαφορά. Ο ΝΟ Καλαμακίου, που πήγε στη Χίο με 11 παίκτες, δύσκολα θα αποφύγει την τελευταία θέση της βαθμολογίας στην κανονική περίοδο.
Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα, «… στο 4.34 πριν από τη λήξη του δ’ οκτάλεπτου, αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα οι Αγιωργούσης, Καλής και Γεώργαλος του ΝΟ Χίο, που  μπήκαν από τον πάγκο στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να προκαλέσουν επεισόδιο», κάτι που αποφεύχθηκε.
ΝΟ ΧΙΟΥ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 9-4
Οκτάλεπτα: 2-1, 3-1, 0-0, 4-2.
ΝΟ ΧΙΟΥ
 
 
 
ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ
 
 
Αϊβαλιώτης
 
 
Γρηγοριάδης
 
 
Μιμίδης 1
 
 
Φλώρος Ανδ.
 
 
Θωμάκος
 
 
 
Χάλαρης
 
 
 
Τεσάνοβιτς 2
 
 
Αναγνωσρτόπουλος
 
Καλαργυρός
 
 
Δουδέσης
 
 
Αλάτσης
 
 
 
Ιωαννίδης 1
 
 
Κανδιόγλου 1
 
 
Τρόβας 1
 
 
 
Βουκμίροβιτς 4
 
 
Καφετζόπουλος
 
 
Γκιουβέτσης 1
 
 
Φαναριώτογλου
 
 
Αγιωργούσης
 
 
Καστανάκης
 
 
Καλής
 
 
 
Αλεβίζος 2
 
 
Μπερτόλης
 
 
 
 
 
 
Μένης
 
 
 
 
 
 
 
Γεώργαλος
 
 
 
 
 
 
Κόλλιας
 
 
 
 
 
 
 
Προπονητής: Μάκης Μικέδης
 
Προπονητής: Αλέξης Σταϊκόπουλος
Διαιτητές: Σταυρίδης, Μπιράκης
Αλυτάρχης: Μιχάλης Ανδρεάκος

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ WORLD LEAGUE WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2017

Πηγή:www.koe.org.gr
Νίκη που διατηρεί ζωντανές τις ελάχιστες ελπίδες της για πρόκριση στο Super Final του World League πέτυχε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου των προκριματικών της ευρωπαϊκής ζώνης απέναντι στην Ολλανδία με 10-4 εκτός έδρας. Πλέον στην τελευταία αγωνιστική χρειάζεται νίκη επί της Γαλλίας εκτός έδρας και ταυτόχρονα βαθμολογική απώλεια των Κροατών στο εντός έδρας παιχνίδι με τους Ολλανδούς.
Το παιχνίδι ξεκίνησε νωθρά για την Εθνική μας που δεν μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου, με αποτελέσμα η Ολλανδία να προηγηθεί με γκολ του Λίντχουτ. Στη συνέχεια όμως, δύο γκολ των «Ιταλών» Βλαχόπουλου και Γούνα έδωσαν προβάδισμα 2-1 στην Εθνική μας. Στην αρχή του δευτέρου οκταλέπτου ο Λίντχουτ κατάφερε και πάλι να παραβιάσει την εστία της Εθνικής μας ομάδας, όμως δύο γκολ των Χρυσοσπάθη και Γενηδουνιά οδήγησαν την Εθνική μας στο ημίχρονο με διαφορά δύο γκολ υπέρ της (4-2).
Το τρίτο οκτάλεπτο κύλησε χωρίς γκολ για το μεγαλύτερό του διάστημα με τους Ολλανδούς να χάνουν αρκετές επιθέσεις με παίκτη παραπάνω. Μάλιστα ένα λεπτό πριν το τέλος μείωσαν σε 4-3, όμως η άμεση απάντηση ήρθε από τον Αλέξάνδρο Γούνα που έκανε το 5-3 στην αμέσως επόμενη επίθεση.
Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν το παιχνίδι και με σερί 3-0 στο πρώτ τετράλεπτο κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά στα 5 γκολ (8-3). Στη συνέχεια η Εθνική μας δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και έφτασε στο τελικό 10-4.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 4-10
Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-2, 1-1, 1-5
Ολλανδία (Ρόμπιν Φαν Γκάλεν): Βάχενααρ, Φένχοις, Γκμπανταμάσι, Φαν ντε Μπουργκ 2, Ρούτεν, Λίντχουτ 2, Γκοτμέικερ, Μίλερ, Νίσπελιγνκ, Γιάνσεν, Κουπμαν, Φαν Ίπερεν, Χούπελμαν

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς 1, Καπότσης, Χρυσοσπάθης 1, Φουντούλης 2, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Ποντικέας, Δελακάς, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 4, Βλαχόπουλος 1, Γαλανόπουλος

Στο άλλο παιχνίδι του Β’ Ομίλου, η Κροατία επιβλήθηκε εύκολα της Γαλλίας με 16-6.

Η Βαθμολογία στον Β’ Όμιλο Ευρώπης, μετά από 5 αγωνιστικές:

  1. Κροατία 12 (67-38)
  2. Ελλάδα 12 (51-38)
  3. Ολλανδία 6 (37-53)
  4. Γαλλία 0 (38-64)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ 2017

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο ΠΑΟΚ και ο ΝΟ Πατρών συμπλήρωσαν την οκτάδα των ομάδων της Τελικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών, καθώς αυτές οι δύο προκρίθηκαν από τους αγώνες του Ομίλου Βόλου (του μοναδικού που εκκρεμούσε) που ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής (12/3) στο κολυμβητήριο της Νέας Ιωνίας Βόλου.
Έτσι οι οκτώ ομάδες που έχουν προκριθεί είναι: ΝΟ Βουλιαγμένης, Παλαιό Φάληρο (από τον Α’ Όμιλο Αττικής), Ολυμπιακός, Πανιώνιος (από τον Β’ Όμιλο Αττικής), ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Χίου (από τον Γ’ Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΝΟ Πατρών (από τον Όμιλο Βόλου).
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Φαλήρου):
Παλαιό Φάληρο – Νηρέας Χαλανδρίου 13-5, ΝΟ Βουλιαγμένης – Παναθηναϊκός 17-3,Παλαιό Φάληρο – Παναθηναϊκός 14-4, ΝΟ Βουλιαγμένης – Νηρέας Χαλανδρίου 13-1, ΝΟ Βουλιαγμένης – Παλαιό Φάληρο 5-4, Νηρέας Χαλανδρίου – Παναθηναϊκός 9-7.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9
2. Παλαιό Φάληρο 6
……………………………
3. Νηρέας Χαλανδρίου 3
4. Παναθηναϊκός 0
Β΄ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ν. Σμύρνης, Πειραιά, Γέρακα):
Πανιώνιος – Ολυμπιακός 6-14, ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 12-7,Πανιώνιος – ΝΟ Ρεθύμνου 13-5, ΝΟ Χανίων – Ολυμπιακός 10-11, ΝΟ Χανίων – Πανιώνιος 9-10, Ολυμπιακός – ΝΟ Ρεθύμνου 10-3.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Ολυμπιακός 9
2. Πανιώνιος 6
………………………
3. ΝΟ Χανίων 3
4. ΝΟ Ρεθύμνου 0
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Γλυφάδας):
ΑΝΟ Γλυφάδας – Εθνικός Πειραιά 15-2, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Χίου 0-5 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε η ΝΕ Πατρών, που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο αγώνα και της αφαιρείται ένας βαθμός),ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Χίου 13-6, ΝΕ Πατρών – Εθνικός Πειραιά 3-14, ΝΕ Πατρών – ΑΝΟ Γλυφάδας 5-18, Εθνικός Πειραιά – ΝΟ Χίου 8-10.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΑΝΟ Γλυφάδας 9
2. ΝΟ Χίου 6
…………………………….
3. Εθνικός Πειραιά 3
4. ΝΕ Πατρών -1
Σ.Σ.: Η ΝΕ Πατρών έχει έναν μηδενισμό και της έχει αφαιρεθεί ένας βαθμός.
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου):
ΠΑΟΚ – ΟΥΚ Βόλου 17-1, ΝΟ Πατρών – Νίκη Βόλου 17-5,ΠΑΟΚ – Νίκη Βόλου 12-3, ΝΟ Πατρών – ΟΥΚ Βόλου 13-3, ΝΟ Πατρών – ΠΑΟΚ 9-15, ΟΥΚ Βόλου – Νίκη Βόλου 4-12.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΠΑΟΚ 9
2. ΝΟ Πατρών 6
…………………….
3. Νίκη Βόλου 3
4. ΟΥΚ Βόλου 0
Η Τελική φάση του πρωταθλήματος Νέων Ανδρών θα διεξαχθεί 28-30/4. Η κλήρωση της Τελικής φάσης θα γίνει την Τετάρτη 23/3 στις 12.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2017

Οι 15 συνολικά ομάδες που πήραν την πρόκριση είναι: Οι ΝΟ Βουλιαγμένης, Τρίτων Αμαρουσίου, Ιωνικός, Ηλυσιακός (από τον Α’ Όμιλο Αττικής), οι ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Χίου, Πανιώνιος, Εθνικός Πειραιά (από  τον Β’ Όμιλο Αττικής), οι Ολυμπιακός, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Λάρισας, ΟΥΚ Βόλου (από τον Όμιλο Βόλου) και οι ΝΟ Ρεθύμνου, Νηρέας Χαλανδρίου, ΝΟ Χανίων (από τον Όμιλο Κρήτης).
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Νίκαιας, Αμαρουσίου, Βουλιαγμένης, Ν. Σμύρνης):
Ιωνικός – Τρίτων Αμαρουσίου 8-8, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ιωνικός 13-2, Ηλυσιακός – Τρίτων Αμαρουσίου 2-18, Μίλων – ΝΟ Βουλιαγμένης 0-29,ΝΟ Βουλιαγμένης – Ηλυσιακός 30-2, Ιωνικός – Μίλων 23-1, Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΟ Βουλιαγμένης 2-12, Ηλυσιακός – Ιωνικός 6-22,Τρίτων Αμαρουσίου – Μίλων 18-1, Μίλων – Ηλυσιακός 3-9.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12
2. Τρίτων Αμαρουσίου 7
3. Ιωνικός 7
4. Ηλυσιακός 3
………………………………
5. Μίλων 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Ν. Σμύρνης, Περιστερίου):
ΑΝΟ Γλυφάδας – ΓΣ Περιστερίου 13-3, Εθνικός Πειραιά – ΑΝΟ Γλυφάδας 2-11, ΝΟ Χίου – Πανιώνιος 8-7, ΓΣ Περιστερίου – Εθνικός Πειραιά 6-8, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Χίου 9-4,ΝΟ Χίου – ΓΣ Περιστερίου 14-5, Πανιώνιος – ΑΝΟ Γλυφάδας 7-20, Εθνικός Πειραιά – ΝΟ Χίου 9-14, ΓΣ Περιστερίου – Πανιώνιος 8-14,Πανιώνιος – Εθνικός Πειραιά 9-6.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΑΝΟ Γλυφάδας 12
2. ΝΟ Χίου 9
3. Πανιώνιος 6
4. Εθνικός Πειραιά 3
…………………………..
5. ΓΣ Περιστερίου 0
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):
ΟΥΚ Βόλου – ΝΟ Λάρισας 4-17, ΝΕ Πατρών – ΝΕ Λαμίας 5-0 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε η ΝΕ Λαμίας που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι και της αφαιρείται ένας βαθμός), ΝΟ Λάρισας – ΝΕ Πατρών 4-22, Ολυμπιακός – ΟΥΚ Βόλου 23-6, ΝΕ Λαμίας – ΝΟ Λάρισας 5-16, ΝΕ Πατρών – Ολυμπιακός 9-9,Ολυμπιακός – ΝΕ Λαμίας 25-2, ΟΥΚ Βόλου – ΝΕ Πατρών 3-27, ΝΟ Λάρισας – Ολυμπιακός 4-15, ΝΕ Λαμίας – ΟΥΚ Βόλου 7-11.
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική):
1. Ολυμπιακός 10
2. ΝΕ Πατρών 10
3. ΝΟ Λάρισας 6
4. ΟΥΚ Βόλου 3
……………………….
5. ΝΕ Λαμίας 0
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):
ΝΟ Ρεθύμνου – Άρης Νίκαιας 22-6, ΝΟ Χανίων – Νηρέας Χαλανδρίου 2-21, ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Χαλανδρίου 13-11, ΝΟ Χανίων – Άρης Νίκαιας 9-3,ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 8-17,Άρης Νίκαιας – Νηρέας Χαλανδρίου 3-23.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Ρεθύμνου 9
2. Νηρέας Χαλανδρίου 6
3. ΝΟ Χανίων 3
………………………………..
4. Άρης Νίκαιας 0
Η Β’ φάση του πρωταθλήματος Νεανίδων θα διεξαχθεί 28-30/4. Η κλήρωση της Β’ φάσης θα γίνει την Τετάρτη 5/4 στις 13.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ EUROLEAGUE WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ–ΠΑΝΤΟΒΑ 11-10 ΠΕΝ. (κ.δ. 8-8)

Πηγή:www.koe.org.gr
Στο Final-4 της Euroleague στην υδατοσφαίριση των γυναικών για τρίτη συνεχόμενη χρονιά θα βρεθεί ο Ολυμπιακός, αφού επικράτησε σε παιχνίδι θρίλερ της ιταλικής Πάντοβα στη διαδικασία των πέναλτι με 11-10, με την κανονική διάρκεια να λήγει με το ισόπαλο (8-8), όπως άλλωστε και το πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων (10-10). Ο Ολυμπιακός είχε στον πάγκο του τον προπονητή της ανδρικής ομάδας του τμήματος, Θοδωρή Βλάχο, αφού ο προπονητής της ομάδας Χάρη Παυλίδης, όσο και ο βοηθός του Γιώργος Κατσούλης είχαν αποβληθεί στο πρώτο παιχνίδι.
Οι αθλήτριες και των δύο συλλόγων ήταν εμφανώς αγχωμένες και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου και διατήρησε το ισχνό προβάδισμα και στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (5-4).
Στο δεύτερο μισό του αγώνα η Πάντοβα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6, ενώ πήρε και προβάδισμα 7-6. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 2-0, όμως ισοφαρίστηκε με γκολ της Κουεϊρόλο, 2:50 πριν το φινάλε, το οποίο διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του αγώνα (8-8).
Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 κάνοντας ανατροπή, αφού αυτός ήταν που έχασε το πρώτο πέναλτι!
Διαδικασία των πέναλτι
Ελ. Πλευρίτου – Απόκρουση Τεάνι 8-8
Κουεϊρόλο – Γκολ 8-9
Αβραμίδου – Γκολ 9-9
Μπαρζόν – Γκολ 9-10
Έμολο – Γκολ 10-10
Ντάριο – Άστοχο Πέναλτι 10-10
Ελευθεριάδου – Άστοχο Πέναλτι 10-10
Μίλιο – Απόκρουση Διαμαντοπούλου 10-10
Σμιτ – Γκολ 11-10
Σαβιόλι Μ. – Άστοχο Πέναλτι – 11-10
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΤΟΒΑ 11-10 ΠΕΝ. (κ.δ. 8-8)
Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-3, 1-2, 2-2 (πεν. 3-2)
Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ., Ελευθεριάδου, Σώρα, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 2, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ., Έμολο 5, Πλευρίτου Β., Μπιανκόνι 1, Σμιτ 1, Σταματοπούλου
Πάντοβα (Στέφανο Ποστερίβο) : Τεάνι, Μπαρζόν 1, Σαβιόλι Ι., Γκοτάρντο, Σαβιόλι Μ. 2, Κουεϊρόλο 3, Μίλιο, Ντάριο 2, Γκαλάρντι 2, Ρόμπινσον, Νέντσα, Κασόν, Φραντσεσκίνο

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ Α’ ΓΥΡΟΥ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2017

1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/03/2017
ΩΡΑ: ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ- ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:30 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ- ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
ΩΡΑ: 12:30 ΠΕΚΕΒ- ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ -ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ
ΩΡΑ: 17:30 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ- ΠΕΚΕΒ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 09:30 ΠΕΚΕΒ -ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ- ΠΕΚΕΒ
ΩΡΑ: 18:30 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ- ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/03/2017
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΣΥΡΟΥ- ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑ/ΣΙΟΥ
ΩΡΑ: 22:00 ΑΟ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ- ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ -ΝΟ ΣΥΡΟΥ
ΩΡΑ: ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ -ΑΟ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 19:30 ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ- ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ
ΩΡΑ: 20:30 ΝΟ ΣΥΡΟΥ- ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ- ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ
ΩΡΑ: 11:30 ΑΟ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ -ΝΟ ΣΥΡΟΥ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ -ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΩΡΑ: 18:00 ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ- ΑΟ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ
3. ΟΜΙΛΟΣ ΠΕΛ/ΣΟΥ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΠΑΝΟΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/03/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ- ΕΠΕΙΟΣ ΙΛΙΔΑΣ
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ- ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΙΤΕΑΣ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΕΠΕΙΟΣ ΙΛΙΔΑΣ- ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ- ΝΟ ΙΤΕΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΙΤΕΑΣ- ΕΠΕΙΟΣ ΙΛΙΔΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ- ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ- ΝΟ ΙΤΕΑΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΕΠΕΙΟΣ ΙΛΙΔΑΣ- ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ -ΟΕΑ ΝΑΒ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ- ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ- ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΟΕΑ ΝΑΒ- ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ- ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ- ΟΕΑ ΝΑΒ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ- ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ- ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΟΕΑ ΝΑΒ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
5. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣ/ΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΟΦΘ- ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΑΣ ΟΞΥΓΟΝΟ- ΑΣ ΑΡΗΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ -ΧΑΝΘ
ΩΡΑ: 11:00 ΟΦΘ-ΑΣ ΟΞΥΓΟΝΟ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 18:30 ΧΑΝΘ- ΑΣ ΑΡΗΣ
ΩΡΑ: 19:30 ΑΣ ΟΞΥΓΟΝΟ- ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ- ΑΣ ΑΡΗΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΟΦΘ- ΧΑΝΘ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΣ ΑΡΗΣ- ΟΦΘ
ΩΡΑ: 18:00 ΧΑΝΘ- ΑΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 18ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 31ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Βροχή τα γκολ στον Άλιμο, ο Υδραϊκός 20-14 τον ΝΟ Καλαμακίου

Εκτός της βροχής που έπεφτε σε όλο το παιχνίδι του ΝΟ Καλαμακίου με τον Υδραϊκό στον Άλιμο για την 18η αγωνιστική της Α1 υδατοσφαίρισης Ανδρών, «βροχή» έπεφταν και τα γκολ στο συγκεκριμένο παιχνίδι, αφού το παιχνίδι έληξε με το εντυπωσιακό 20-14 υπέρ του Υδραϊκού.

Η ομάδα της Ύδρας ήταν αυτή που πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα έφτασε σε διαφορά ακόμη και 5 γκολ στο δεύτερο οκτάλεπτο (2-7 και 3-8) πριν ο ΝΟ Καλαμακίου με επιμέρους 4-1 μειώσει στο 7-9 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, αφού με επιθετικό κρεσέντο έφτασε στο 16-10, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν το πολύ καλό τους παινχίδι στην επίθεση, με το 14-20 να είναι το σκορ που σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ 14-20

Οκτάλεπτα: 2-6, 5-3, 3-7, 4-4

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ ΥΔΡΑΪΚΟΣ
Γρηγοριάδης Φλέγκας
Φλώρος Αν. 2 Θαλασσινός
Χάλαρης Μιτελούδης 1
Αναγνωστόπουλος 1 Ξενάκης
Δουδέσης 2 Χατζηκυριακάκης 4
Ιωαννίδης Κοτσάφτης 3
Τρόβας Μπλάνης  5
Καφετζόπουλος Σαρτζετάκης 2
Φαναριώτογλου 1 Αργυρόπουλος
Καστανάκης 1 Λιαπάκης 2
Αλεβίζος 5 Βλοντάκης
Μπεκές 2 Καϊάφας
Φράγκος Μιγόπουλος
  Στελλάτος 3
Μπραζιτίκος Λαδάς
Προπονητής: Χριστόφορος Χρυσάφης Προπονητής: Δημήτρης Κραβαρίτης

Αλυτάρχης: Πέτρος Χατζηκώστας

Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Χατζηγούλας

Τεράστια εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ, 12-8 τον ελλιπή Εθνικό στον Πειραιά

Εκμεταλλεύτηκε τις σημαντικές ελλείψεις του Εθνικού -που οφειλόταν στις τιμωρίες βασικών παικτών του από τα επεισόδια στη Χίο την προηγούμενη αγωνιστική- ο ΠΑΟΚ και πήρε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του αντιπάλου του, για την 18η αγωνιστική της Α1 Ανδρών στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά, με 12-8, που τον κρατάει σε επαφή με την πρώτη εξάδα.

Έλειπαν ο βασικός και διεθνής τερματοφύλακας του Εθνικού Τζωρτζάτος, αλλά και ο εκ των πρωταγωνιστών του στο φετινό πρωτάθλημα Τζώρτζης και αυτές αποδείχτηκαν σημαντικές απουσίες για τους Πειραιώτες. Ο ΠΑΟΚ, που κατέβηκε με 11 παίκτες στον Πειραιά, εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες του γηπεδούχου και έχτισε σιγά σιγά μια διαφορά υπέρ του, κυρίως στο τρίτο και το τέταρτο οκτάλεπτο και με κορυφαίους πάλι τους δύο ξένους του Ζάτοβιτς και Σάριτς (ΦΩΤΟ).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΠΑΟΚ 8-12

Οκτάλεπτα: 2-3, 4-4, 1-3, 1-2.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ     ΠΑΟΚ    
Κουμής       Καραμπέτσος  
Φούτρης Αλ.     Σαρησάββας  
Σκληρός       Ζάτοβιτς 3  
Κόχειλας Ν.     Προσινικλής Ν. 1  
Σιώνης 2       Νικολαϊδης 2  
Παπαγεωργίου          
Παπαδόγκωνας 3     Παπαποστόλου 2  
Χονδροκούκης 2     Σάριτς 3    
Αγκόρτσας     Δημητριάδης  
Καζάζης       Μουρατίδης  
Μπεριστιάνος     Τσολακούδης 1  
Τσαγκάρης     Προσινικλής Π.  
Ματθαίου          
Πρωτοψάλτης          
Φούτρης Στ. 1          
Προπονητής: Φάνης Κουντουδιός Προπονητής: Πάνος Βέργος

Διαιτητές: Σταυρίδης, Μπουδραμής

Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος

Τον κόντραρε ο ΝΟΒ, αλλά νίκησε (10-7) και κράτησε το απόλυτο ο Ολυμπιακός

Είχε ενδιαφέρον και θύμισε κάτι από τις παλιότερες δυνατές κόντρες τους το ντέρμπι ανάμεσα στον ΝΟ Βουλιαγμένης και τον Ολυμπιακό, για την 18η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, στην έδρα του πρώτο στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Οι ερυθρόλευκοι, όμως, επικράτησαν τελικά με 10-7, παραμένουν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας με ο απόλυτο των νικών (18 στα 18) και αύξησαν τη διαφορά από τη σημερινή αντίπαλό τους.

Η ομάδα της Βουλιαγμένης προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο οκτάλεπτο, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός φούλαρε τις μηχανές και πέρασε μπροστά και με 9-5 στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου, για να έλθει φυσιολογικά το τελικό 10-7 στο τέταρτο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-10

Οκτάλεπτα: 2-0, 3-5, 0-4, 2-1.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  
Ζερδεβάς     Πάβιτς    
Κοπελιάδης 1     Μυλωνάκης 1  
Δελαγραμμάτικας     Δελακάς    
Καλογερόπουλος     Γεννηδουνιάς 4  
Χρυσοσπάθης 2     Φουντούλης 1  
Γούβης 1       Αργυρόπουλος  
Αφρουδάκης 1     Ποντικέας  
Καλαϊτζής     Ντόσκας    
Κουρούβανης     Μουρίκης 3  
Καπότσης 1     Κολόμβος 1  
Γραμματικός     Γιάνοβιτς    
Σολανάκης 1     Πρέκας    
Κοουρούβανης Δ.     Γαλανόπουλος  
Δήμου             
Πάτερος            
Προπονητής: Κώστας Λούδης   Προπονητής: Θοδωρής Βλάχος

Διαιτητές: Κουρτίδης, Πολυχρονόπουλος

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός

Ισοπαλία ελπίδας για το ΝΟ Πατρών, 11-11 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη

Την ισοπαλία που του δίνει ελπίδες παραμονής σε περίπτωση που οι δύο ομάδες συναντηθούν στη διαδικασία των πλέι άουτ απέσπασε ο ΝΟ Πατρών στη Νέα Σμύρνη απέναντι στον Πανιώνιο με 11-11, χάρη σε γκολ του Β. Κανελλόπουλου 0:04 πριν το τέλος του αγώνα. Πλέον, εφόσον οι δύο ομάδες συναντηθούν στα πλέι άουτ, που είναι αρκετά πιθανό, η σειρά θα ξεκινήσει από το 1-0 (στις 3 νίκες) υπέρ του Πανιωνίου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την αθηναϊκή ομάδα να μπαίνει πολύ δυνατά στον αγώνα και να προηγείται με 4-0 και 5-1, πριν ο ΝΟ Πατρών μειώσει σε 5-2 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η αχαϊκή ομάδα μείωσε μέχρι και στο ένα γκολ (5-4), ενώ το ημίχρονο έληξε με 7-5.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε και πάλι προβάδισμα τριών γκολ (9-6), όμως η αντεπίθεση των παικτών του Βασίλη Λαμπάτου ήρθε στην τελευταία περίοδο. Αρχικά ισοφάρισαν σε 10-10 με τον Δουρίδα, όμως ο Πανιώνιος πήρε και πάλι προβάδισμα με γκολ του Μαζοκοπάκη (11-10), πριν ο Βασίλης Κανελλόπουλος ισοφαρίσει σε 11-11 0:04 πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 11-11

Οκτάλεπτα : 5-2, 2-3, 2-1, 2-5

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
Πρωτονοτάριος Αθανασόπουλος
Καρακάσης 3 Κανελλόπουλος – Γκίρης
Μπαλαχούτης  Αθανασίου 4
Κουτσιαλής 2 Κανελλόπουλος Β. 1
Μαζοκοπάκης 2 Τουλγαρίδης 1
Κουλιεράκης 2 Καλιοράκης 1
Θεοδόσης – Παπαλουκάς 1 Φυκούρας 1
Πανταζόπουλος Κωνσταντακόπουλος
Γαβαλάς Σ. Παπάκος 1
Σταυρόπουλος Γκότσης 1
Βέκκος Βικάτος 
Ποταμιάνος Ανδρικόπουλος
Σιάχος Λιμαράκης
Δημακόπουλος Δουρίδας 1
Γαβαλάς Γ. 1 Πασσάς
Προπονητής: Κώστας Δήμου Προπονητής: Βασίλης Λαμπάτος

Αλυτάρχης: Αλέξανδρος Μπλάνας

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Κραβαρίτης

Σπουδαία νίκη ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 8-4 το Παλαιό Φάληρο

Πολύ σημαντική νίκη στην έδρα του, που τον κρατάει στην 4η θέση της βαθμολογίας και τον φέρνει σε απόσταση ασφαλείας από τον 5ο, πέτυχε ο ΑΝΟ Γλυφάδας, για τη 18η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, επί του φορμαρισμένου το τελευταίο διάστημα Παλαιού Φαλήρου, του οποίου έκοψε τη φόρα.

Μετά από ένα βαρετό πρώτο οκτάλεπτο, οι παίκτες του ΑΝΟΓ βρήκαν διαδρόμους προς την εστία του Φαλήρου και έχτισαν μία διαφορά υπέρ τους που την κράτησαν μέχρι το τέλος, έχοντας και ως όπλο την καλή τους άμυνα και τον τερματοφύλακά τους Θωμά Γαβαλά που βρέθηκε σε καλή μέρα.

Στο φινάλε υπήρξε ένα επεισόδιο με τον Γαρδίκα να χτυπάει το Φωτόπουλο και σύμφωνα με τα όσα αναφέρει το φύλλο αγώνα: «Στα 21 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα απεβλήθη ο παίκτης με το Νο 3 του Παλαιού ΦαλήρουΓαρδίκας, με κόκκινη κάρτα και χωρίς αντικατάσταση, για βιαιοπραγία. Στο ίδιο χρονικό σημείο απεβλήθηκε με αντικατάσταση ο παίκτης με το Νο 3 του ΑΝΟΓ Φωτόπουλος με αντικατάσταση». Δόθηκε πέναλτι υπέρ της Γλυφάδας, που έγραψε το 8-4 υπέρ της και έπαιξε με παίκτη παραπάνω για το υπόλοιπο του αγώνα, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 8-4

Οκτάλεπτα: 0-0, 2-0, 1-2, 5-2.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ     ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ    
Γαβαλάς Θ.     Τσαλκάνης    
Τζελάτης 1     Γωνιωτάκης    
Φωτόπουλος     Γαρδίκας      
Παπανικολάου     Αλαφραγκής 1    
Αγγελίδης     Κουρλιάφτης    
Παπαναστασίου 1     Θεοδωρόπουλος 2    
Παπούκας     Πέττας      
Αλεξίου 1       Μαρινάγης    
Κατσαούνης 1     Τσαχιλίδης    
Αλβέρτης       Τρούλος 1    
Χατζηγούλας     Σπηλιωτόπουλος    
Σκουμπάκης 2     Γαβαλάς Ι.    
Μαντής       Κατσαγούνος    
Γιαννόπουλος 2     Πανταζής      
Παπασηφάκης     Κάκαρης      
Προπονητής: Δημήτρης Μάζης   Προπονητής: Νίκος Μαμούρης

Διαιτητές: Μπιράκης, Αχλαδιώτης

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης

Ξεπέρασε και το εμπόδιο του ΝΟ Χίου ο Παναθηναϊκός, 9-6 στη Γλυφάδα
Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 9-6 επί του ΝΟ Χίου στην τυπική του έδρα στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της εμβόλιμης 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών, την Τετάρτη (8/3) και διατηρείται στην 3η θέση της βαθμολογίας.
Ήταν ένα ματς με κλειστές άμυνες και τους πράσινους να χτίζει μια διαφορά στα δύο πρώτα οκτάλεπτα και να τη διατηρεί στα επόμενα δύο.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ 9-6
Οκτάλεπτα: 2-1, 2-0, 3-3, 2-2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
 
 
ΝΟ ΧΙΟΥ
 
 
Γαλανίδης
 
 
Αϊβαλιώτης
 
Φλωρόπουλος
 
 
Μιμίδης 1
 
Βασιλάκης
 
 
Θωμάκος 2
 
Μαθιόπουλος
 
 
Τεσάνοβιτς
 
Βιτέλλας 1
 
 
Καλαργυρός
 
Τοράκης 2
 
 
Αλάτσης
 
 
Καλογεράκος
 
 
Κανδιόγλου
 
Καρούντζος 2
 
 
Βουκμίροτς 1
 
Φώσκολος
 
 
Γκιουβέτσης 2
 
Δερμιτζάκης Δ. 1
 
 
Σωτηράκης
 
Χαραλαμπόπουλος 3
 
Καλής
 
 
Καπετανάκης
 
 
Μπερτόλης Π.
 
Καλομενίδης
 
 
Μένης
 
 
Παπαδημητρίου
 
 
Γεώργαλος
 
Μπερτόλης Σ.
 
 
Σωτηριανός
 
Προπονητής: Νάσος Ηρειώτης
 
Προπονητής: Μάκης Μικέδης
Διαιτητές: Δαμιανάκης, Μπουδραμής
Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλλης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2017

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΚΟΕ (3/3/2017)

Πηγή:www.koe.org.gr
Σειρά αποφάσεων έλαβε το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ που συνεδρίασε σχετικά (3/3), μεταξύ των οποίων και οι ακόλουθες:
*Στις 26 Μαρτίου θα πραγματοποιηθεί η Τακτική Γενική Συνέλευση της Ομοσπονδίας με θέμα τον Διοικητικό και Οικονομικό Απολογισμό για το 2016
*Εγκρίθηκαν τα καμπ προετοιμασίας στην Κολύμβηση:
1) Καβάλα 7-19/4, για Αραούζου, Νέγρη, Φωκαϊδη, Λέμπλ
2) Αμαλιάδα 17-26/4, για Ντουντουνάκη, Δημητρίου
3) ΟΑΚΑ 17-26/4, για Δράκου,Μελαδίνη
4) Χανιά 16-23/4,για Παυλοπούλου
5) Τρίπολη 17-25/4, για Χρήστου
6) Νάουσα 17-24/4, για Σοφιανίδη
7) Φοντ Ρεμό 20/4-11/5, για Αραούζου,Νέγρη
*Εγκρίθηκε η συμμετοχή των Κολυμβητών, Κατραντζή, Σοφιανίδη, Κυνηγάκη, Κοντογεώργου, Μελαδίνη, Βουρνά, στο μίτινγκ της Οστράβα (29-30 Απριλίου) και του Χρήστου στο Golden Tour της Αμιέν (28-30 Απριλίου)
*Λόγω των ημερομηνιών διεξαγωγής ενδοσχολικών και πανελλήνιων εξετάσεων, τροποποιούνται ως εξής οι ημερομηνίες τέλεσης αγώνων Κολύμβησης τον Ιούνιο:
1) Θερινοί Αγώνες 11-12 ετών, 3-4 Ιουνίου
2) Θερινοί αγώνες 9-10 ετών, 4 Ιουνίου
3) Θερινή Ημερίδα ορίων, 10-11 Ιουνίου
4) Πανελήνιοι αγώνες 11-12 ετών, 16-18 Ιουνίου
5) Πανελλήνιοι αγώνες 9-10 ετών, 16-17 Ιουνίου
6) Εθνικό πρωτάθλημα Κολύμβησης, 23-25 Ιουνίου
7) Πανελλήνιο πρωτάθλημα OPEN WATER, 2-4 Ιουνίου
*Εγκρίθηκε η μετάβαση, στα πλαίσια του Αναπτυξιακού προγράμματος επιλέκτων στην Κολύμβηση, των τεχνικών: Χούμα, Κοζομπόλη στην Τρίπολη (18 Μαρτίου), Αθυμαρίτη στην Πάτρα (8 Απριλίου), Κραουνάκη, Ορφανίδη στο Λουτράκι (22 Απριλίου), Κραουνάκη, Γέμελου στην Καλαμάτα (27 Μαϊου)
*Εγκρίθηκε η συμμετοχή του διεθνή Κριτή κ. Μουστάκη σε Σεμινάριο Κριτών OPEN WATER στη Βιέννη (20-21 Μαϊου)
*Εγκρίθηκε η οργάνωση σχολής Κριτών – Χρονομετρών Κολύμβησης Β’ Κατηγορίας και σχολής Αλυταρχών, στην Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης
*Εγκρίθηκε η συμμετοχή μας στους Βαλκανικούς αγώνες Καταδύσεων Νέων (Βελιγράδι, 2-6-28 Μαϊου) με 10 αθλητές/τριες
*Εγκρίθηκε η συμμετοχή στο Γκραν Πρι Καταδύσεων της Μαδρίτης (26-28 Μαϊου), με 3 αθλητές/τριες
*Εγκρίθηκε καμπ προετοιμασίας της Εθνικής ομάδας Γυναικών στη Συγχρονισμένη κολύμβηση, για 14ημέρες εντός του Μαρτίου
*Εγκρίθηκε η συμμετοχή στ μίτινγκ Japan Open με 3ήμερο επί πλέον καμπ προετοιμασίας για το Ντουέτο μας (2 αθλήτριες) στη Συγχρονισμένη κολύμβηση
*Εγκρίθηκε το αίτημα του Ηρακλή για διεξαγωγή Ημερίδας Ορίων στη Συγχρονισμένη (1-4 Αστέρι και αγωνιστικές 4άδες) στη Θεσσαλονίκη
*Εντάσσεται στη δύναμη των μελών της ΚΟΕ το Σωματείο Α.Σ Αργολίδας «Ιπτάμενοι»

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO MINI ΠΑΙΔΩΝ 2017

Με την ολοκλήρωση της συντριπτικής πλειοψηφίας των αγώνων των 12 Ομίλων της Α’ Προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων, την Κυριακή (5/3) το βράδυ, αναδείχθηκαν 41 ομάδες που προκρίνονται στη Β’ φάση. Εκκρεμούν τρεις αγώνες στον Δ’ Όμιλο Αττικής (θα γίνουν στις 14 και στις 19/3) για να οριστικοποιηθεί η κατάταξη εκεί και να ξεκαθαριστεί ποια από τους Τρίτωνα Αμαρουσίου ή ΑΟ Καστέλλας θα είναι στην προτελευταία και την τελευταία θέση, για να δοθεί άλλο ένα εισιτήριο πρόκρισης και να γίνουν 42.
Σημειώνουμε ότι από την Α’ στη Β’ φάση ΔΕΝ προκρίνονται μόνο οι ομάδες που θα κατακτήσουν την τελευταία θέση σε καθέναν από τους 12 Ομίλους.
Οι ομάδες που σφράγισαν την πρόκριση είναι οι: ΝΟ Βουλιαγμένης, Νηρέας Γέρακα, Ηλυσιακός, ΓΣ Ηλιούπολης, ΝΟ Χίου, Νηρέας Χαλανδρίου, Παλαιό Φάληρο, Ολυμπιακός, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΓΣ Περιστερίου, Ιωνικός, Παναθηναϊκός, Άλμα Κλαμπ, ΑΝΟ Γλυφάδας, Πανιώνιος, Εθνικός Πειραιά, ΑΕ Κερατσινίου, ΠΑΟΚ, Πανσερραϊκός, ΕΑΤΕΚ, Άρης, ΟΦΘ, ΝΟ Καβάλας, Ηρακλής, ΠΑΣ Φοίβος, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ΚΕ Κοζάνης, Δελφίνια Πτολεμαϊδας, Πύρρος Ιωαννίνων, ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Καλαμάτας, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΕ Λάρισας, Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου, ΝΟ Λάρισας, Νηρέας Λαμίας, ΝΟ Χανίων, Πλιτς Πλατς, ΝΟ Ρεθύμνου.
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ηλιούπολης, Βουλιαγμένης):
ΓΣ Ηλιούπολης – Μίλων 18-1, Νηρέας Γέρακα – Ηλυσιακός 11-10,Ηλυσιακός – ΓΣ Ηλιούπολης 11-5, ΝΟ Βουλιαγμένης – Νηρέας Γέρακα 12-6, Μίλων – Ηλυσιακός 7-15, ΓΣ Ηλιούπολης – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-22,ΝΟ Βουλιαγμένης – Μίλων 27-1, Νηρέας Γέρακα – ΓΣ Ηλιούπολης 10-4, Ηλυσιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-17, Μίλων – Νηρέας Γέρακα 3-11.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12

2. Νηρέας Γέρακα 9

3. Ηλυσιακός 6

4. ΓΣ Ηλιούπολης 3

…………………………….

5. Μίλων 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Φαλήρου, Πετρούπολης):
ΑΟ Πετρούπολης – Παλαιό Φάληρο 2-14, ΝΟ Χίου – Νηρέας Χαλανδρίου 8-6, ΑΟ Πετρούπολης – Νηρέας Χαλανδρίου 5-11, ΝΟ Χίου – Παλαιό Φάληρο 8-7,Παλαιό Φάληρο – Νηρέας Χαλανδρίου 4-5, ΝΟ Χίου – ΑΟ Πετρούπολης 15-7.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χίου 9

2. Νηρέας Χαλανδρίου 6

3. Παλαιό Φάληρο 3

…………………………

4. ΑΟ Πετρούπολης 0

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Χαϊδαρίου, Νίκαιας, Περιστερίου):
ΑΕ Χαϊδαρίου – ΓΣ Περιστερίου 6-4, Ιωνικός – Ροή 17-3,Ροή – ΑΕ Χαϊδαρίου 2-13, Ολυμπιακός – Ιωνικός 15-3, ΓΣ Περιστερίου – Ροή 11-3, ΑΕ Χαϊδαρίου – Ολυμπιακός 5-17,Ολυμπιακός – ΓΣ Περιστερίου 17-8, Ιωνικός – ΑΕ Χαϊδαρίου 8-11, Ροή – Ολυμπιακός 6-13, ΓΣ Περιστερίου – Ιωνικός 10-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Ολυμπιακός 12

2. ΑΕ Χαϊδαρίου 9

3. ΓΣ Περιστερίου 6

4. Ιωνικός 3

…………………..

5. Ροή 0

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Αμαρουσίου):
ΑΝΟ Γλυφάδας – ΑΟ Καστέλλας 4-3,Άλμα Κλαμπ – ΑΝΟ Γλυφάδας 13-2, Παναθηναϊκός – Τρίτων Αμαρουσίου 26-1, ΑΟ Καστέλλας – Άλμα Κλαμπ 0-13, ΑΝΟ Γλυφάδας – Παναθηναϊκός 3-21,Παναθηναϊκός – ΑΟ Καστέλλας 19-2, Τρίτων Αμαρουσίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 4-21.

Η Βαθμολογία:

1. Παναθηναϊκός 9 (3 αγ.)

2. Άλμα Κλαμπ 6 (2 αγ.)

3. ΑΝΟ Γλυφάδας 6 (4 αγ.)

4. ΑΟ Καστέλλας 0 (3 αγ.)

5. Τρίτων Αμαρουσίου 0 (2 αγ.)

Σ.Σ.: Εκκρεμούν οι αγώνες: Κολ. Αμαρουσίου: Τρίτη 14/3: 20.30 Τρίτων Αμαρουσίου – Άλμα Κλαμπ. Κυριακή 19/3: 12.00 Άλμα Κλαμπ – Παναθηναϊκός, 13.00 ΑΟ Καστέλλας – Τρίτων Αμαρουσίου.

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):
Πανιώνιος – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 18-3, Εθνικός Πειραιά – ΑΕ Κερατσινίου 6-4,Πανιώνιος – ΑΕ Κερατσινίου 13-4, Εθνικός Πειραιά – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 13-4, Εθνικός Πειραιά – Πανιώνιος 3-11, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – ΑΕ Κερατσινίου 7-14.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Πανιώνιος 9

2. Εθνικός Πειραιά 6

3. ΑΕ Κερατσινίου 3

……………………………..

4. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 0

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΕΑΤΕΚ – Άρης 13-2, ΠΑΟΚ – Μακεδονικός 32-0,Μακεδονικός – ΕΑΤΕΚ 1-15, Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ 2-21, Άρης – Μακεδονικός 13-4, ΕΑΤΕΚ – Πανσερραϊκός 7-16,Πανσερραϊκός – Άρης 19-4, ΠΑΟΚ – ΕΑΤΕΚ 17-5, Μακεδονικός – Πανσερραϊκός 5-21, Άρης – ΠΑΟΚ 0-22.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΟΚ 12

2. Πανσερραϊκός 9

3. ΕΑΤΕΚ 6

4. Άρης 3

……………………….

5. Μακεδονικός 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΟΦΘ – ΧΑΝΘ 10-3,ΧΑΝΘ – Ηρακλής 6-9, ΝΟ Καβάλας – ΟΦΘ 7-14, Ηρακλής – ΝΟ Καβάλας 5-12,ΟΦΘ – Ηρακλής 7-2, ΧΑΝΘ – ΝΟ Καβάλας 9-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΟΦΘ 9

2. ΝΟ Καβάλας 4

3. Ηρακλής 3

…………………….

4. ΧΑΝΘ 1

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (Κολυμβητήριο Αλεξανδρούπολης):
Νηρέας Ορεστιάδας – ΣΑΠΚ Νεάπολης 5-0 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο ΣΑΠΚ Νεάπολης που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι και του αφαιρείται ένας βαθμός), Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΠΑΣ Φοίβος 3-18,Νηρέας Ορεστιάδας – ΠΑΣ Φοίβος 7-19, Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Νηρέας Ορεστιάδας 14-6.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΠΑΣ Φοίβος 6
2. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3
3. Νηρέας Ορεστιάδας 0
………………………….
4. ΣΑΠΚ Νεάπολης –
Σ.Σ.: Ο ΣΑΠΚ Νεάπολης δεν εμφανίστηκε στους αγώνες.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Κολυμβητήριο Πτολεμαϊδας):
Πύρρος Ιωαννίνων – Δελφίνια Πτολεμαϊδας 12-4, ΚΕ Κοζάνης – ΝΑΟ Κέρκυρας 9-5,Πύρρος Ιωαννίνων – ΝΑΟ Κέρκυρας 11-8, ΚΕ Κοζάνης – Δελφίνια Πτολεμαϊδας 18-2, ΚΕ Κοζάνης – Πύρρος Ιωαννίνων 11-2, Δελφίνια Πτολεμαϊδας – ΝΑΟ Κέρκυρας 9-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΚΕ Κοζάνης 9

2. Δελφίνια Πτολεμαϊδας 4

3. Πύρρος Ιωαννίνων 3

………………………..

4. ΝΑΟ Κέρκυρας 1

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΝΟ Ναυπλίου – ΝΕ Πατρών 0-5 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο ΝΟ Ναυπλίου που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι και του αφαιρείται ένας βαθμός), ΝΟ Καλαμάτας – ΝΟ Πατρών 0-5 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο ΝΟ Καλαμάτας που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι και του αφαιρείται ένας βαθμός),ΝΕ Πατρών – ΝΟ Καλαμάτας 9-3, ΝΟ Ιτέας – ΝΟ Ναυπλίου 2-4, ΝΟ Πατρών – ΝΕ Πατρών 20-1, ΝΟ Καλαμάτας – ΝΟ Ιτέας 16-3,ΝΟ Ιτέας – ΝΟ Πατρών 0-24, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΟ Καλαμάτας 1-20, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Ιτέας 16-1, ΝΟ Πατρών – ΝΟ Ναυπλίου 20-1.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Πατρών 12

2. ΝΕ Πατρών 9

3. ΝΟ Καλαμάτας 5

4. ΝΟ Ναυπλίου 2

………………………………

5. ΝΟ Ιτέας 0

Σ.Σ.: Ο ΝΟ Καλαμάτας και ο ΝΟ Ναυπλίου έχουν από έναν μηδενισμό και τους έχει αφαιρεθεί από ένας βαθμός.

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χανίων 4-13, ΝΟ Αγ. Νικολάου – Πλιτς Πλατς 0-25, ΝΟ Αγ. Νικολάου – ΝΟ Χανίων 1-20, ΝΟ Ρεθύμνου – Πλιτς Πλατς 2-6,Πλιτς Πλατς – ΝΟ Χανίων 4-6, ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Αγ. Νικολάου 18-2.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χανίων 9

2. Πλιτς Πλατς 6

3. ΝΟ Ρεθύμνου 3

………………………….

4. ΝΟ Αγ. Νικολάου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου):
Νηρέας Λαμίας – ΟΕΑΝΑΒ 18-1, Νίκη Βόλου – ΝΟ Λάρισας 14-5, ΝΕ Λάρισας – ΟΥΚ Βόλου 11-4,ΟΕΑΝΑΒ – ΝΟ Λάρισας 3-13, ΟΥΚ Βόλου – Νίκη Βόλου 3-7, Νηρέας Λαμίας – ΝΕ Λάρισας 4-19, ΝΟ Λάρισας – ΟΥΚ Βόλου 4-6, ΝΕ Λάρισας – ΟΕΑΝΑΒ 22-2, Νίκη Βόλου – Νηρέας Λαμίας 12-4,ΟΥΚ Βόλου – ΟΕΑΝΑΒ 14-2, Νηρέας Λαμίας – ΝΟ Λάρισας 6-6, ΝΕ Λάρισας – Νίκη Βόλου 11-9, ΟΥΚ Βόλου – Νηρέας Λαμίας 6-4, ΝΟ Λάρισας – ΝΕ Λάρισας 4-15, Νίκη Βόλου – ΟΕΑΝΑΒ 16-1.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΕ Λάρισας 15

2. Νίκη Βόλου 12

3. ΟΥΚ Βόλου 9

4. ΝΟ Λάρισας 4

5. Νηρέας Λαμίας 4

…………………….

6. ΟΕΑΝΑΒ 0

Η Β’ φάση του πρωταθλήματος Μίνι Παίδων θα διεξαχθεί 19-21/5. Η κλήρωση θα γίνει την Τετάρτη 12/4 στις 12.30 στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο Απόλλων Σμύρνης επιβλήθηκε εύκολα με 15-5 του Νηρέα στο Χαλάνδρι, στο ένα από τα τρία παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών (τελευταίας του Α’ Γύρου) που έγιναν το Σάββατο (4/3) και συνεχίζει να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στη βαθμολογία του Α’ Ομίλου.
Στο ντέρμπι του Α’ Ομίλου στο Ιλίσιο κολυμβητήριο, εξάλλου, ο Ηλυσιακός και ο ΝΟ Χανίων ήρθαν ισόπαλοι 6-6. Και στο ντέρμπι της Κρήτης ο ΟΦΗ επιβλήθηκε του ΝΟ Ρεθύμνου, στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου, με 12-5.
Αναλυτικά τα ματς του Σαββάτου:
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ  ΣΜΥΡΝΗΣ 5-15 (2-3, 0-2, 3-4, 0-6). Νηρέας Χαλανδρίου: Γιακουμάτος 1, Παππάς Αλ. 1, Σιάρκος 1, Κωνσταντόπουλος Κ. 2. Απόλλων Σμύρνης: Μαυρωτάς Λ. 4, Μητρόπουλος 2, Γερακούδης 2, Τσίκλος 1, Παπαδόπουλος Γ. 5, Ψαρρέας 1.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 6-6 (0-1, 4-3, 0-2, 2-0). Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 1, Παύλου Αντ. 2, Λάππας 3. ΝΟ Χανίων: Κατσουλάκης 1, Πετρόχειλος 1, Μπαριωτάκης 1, Βιζυράκης 3.
ΟΦΗ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 12-5 (2-0, 4-2, 4-0, 2-3). ΟΦΗ: Παπανικολάου 1, Κλάδος 1, Γεωργόπουλος 1, Σπυριδάκης 1, Λεονταράκης 4, Κλίμος 3, Γιγουρτάκης 1. ΝΟ Ρεθύμνου: Φράγκος 4, Γιουλούντας 1.
Ο Νηρέας Γέρακα ήταν ο νικητής στο ντέρμπι πρωτοπόρων του Β’ Ομίλου της Α2 υδατοσφαίρισης Ανδρών, αφού επικράτησε του ΝΟ Χαλκίδας με σκορ 10-6 στο κολυμβητήριο της πόλης της ανατολικής Αττικής και έτσι αποσπάστηκε με τέσσερις βαθμούς.
Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα της Εύβοιας στο συγκεκριμένο παιχνίδι αγωνίστηκε χωρίς τερματοφύλακα (!), αφού και οι δύο τερματοφύλακες της ομάδας είχαν προβλήματα ασθενειας και τραυματισμού. Στη θέση του γκολκίπερ έμεινε ο περιφερειακός Νίκος Μερκουριάδης.
Από εκεί και πέρα την ευκαιρία να βρεθεί στη δεύτερη θέση του ομίλου έχασε ο ΓΣ Ηλιούπολης που ηττήθηκε με 9-8 από την ΑΕ Χαϊδαρίου στο κολυμβητήριο της δυτικής αττικής. Η ομάδα του Χαϊδαρίου με αυτή τη νίκη έφτασε στην 4η θέση με 10 βαθμούς στο τέλος του Α’ Γύρου της Α’ Φάσης.
Μεγάλο παιχνίδι έγινε στην Πάτρα, με τον Μίλωνα να αποσπάει ισοπαλία 4-4 από τη ΝΕ Πατρών, ενώ στο ντέρμπι του Βόλου, η Νίκη πήρε μια πολύ εύκολη νίκη με 14-3 επί του ΟΥΚ.
Τέλος, στο παιχνίδι που έκλεισε τον Α’ Γύρο για τον Α’ Όμιλο, ο ΓΣ Περιστερίου επιβλήθηκε με 14-4 στη Νίκαια του Ιωνικού.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής (5/3) (Θυμηθείτε τα χθεσινά αποτελέσματα ΕΔΩ)
Α’ Όμιλος
Ιωνικός – ΓΣ Περιστερίου 4-14 (0-5, 2-3, 1-4, 1-2, Ιωνικός: Δραγάνωας Ευαγ. 2, Θέος 1, Καραχριστοδούλου 1, ΓΣ Περιστερίου: Σιράπογλου 4, Κουκουμάκης 2, Παναγούλης 4, Πετρόπουλος 4)
Β’ Όμιλος
Νηρέας Γέρακα – ΝΟ Χαλκίδας 10-6 (2-1, 2-2, 3-3, 3-1, Νηρέας Γέρακα: ;Χατζηδάκης 2, Παπαδόπουλος Γρ. 1, Παπαδόπουλος Π. 1, Μαυρεδάκης 1, Τσακιράκης 4, Θεοδωρακόπουλος 1, ΝΟ Χαλκίδας: Κοκκάλας 1, Κόρακας 2, Αθανασίου 1, Μπουρνάζος 2)
ΑΕ Χαϊδαρίου – ΓΣ Ηλιούπολης 9-8 (2-2, 4-2, 2-1, 1-3, ΑΕ Χαϊδαρίου: Κόχειλας 3, Ρονζίνο 1, Κουρής 1, Κουρτίδης 2, Βασιλάκης 2, ΓΣ Ηλιούπολης: Σπυρόπουλος 1, Κοντονής Δ. 3, Λύκαρης Κ. 1, Κοντονής Αν. 1, Προγάκης 1, Κολυβάς 1)
ΝΕ Πατρών – Μίλων 4-4 (0-0, 2-1, 0-1, 2-2, ΝΕ Πατρών: Ρογδάκης 1, Πολάτος 1, Γκαράνης 2, Μίλων: Θεοδωρίδης 1, Αμπατζόγλου 1, Μπουργούρης 1, Τριανταφύλλου 1)
Νίκη Βόλου – ΟΥΚ Βόλου 14-3 (2-1, 4-0, 1-0, 7-2, Νίκη Βόλου: Δανιήλ 3, Γκανάτσιος 1, Παπαδημητρίου Αλ. 1, Πισσίας 4, Γιαβαρίδης 1, Μαρτζούχος 3, Γλούμης 2, ΟΥΚ Βόλου: Κολημήτρας 2, Μαρινάγης Χρ. 1)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Απόλλων Σμύρνης  78-41   17
2. ΓΣ Περιστερίου  66-42   14
3. Ηλυσιακός 61-46   13
4. ΟΦΗ  50-44   11
5. ΝΟ Χανίων  64-45   11
6. Ιωνικός  46-65   6
7. Νηρέας Χαλανδρίου  38-75   1
8. ΝΟ Ρεθύμνου 42-87   1
Σ.Σ.: ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Νηρέας Γέρακα  63-34   18
2. ΝΟ Χαλκίδας  56-45   14
3. ΓΣ Ηλιούπολης  65-44   13
4. ΑΕ Χαιδαρίου  44-59   10
5. ΝΕ Πατρών  39-42   8
6. ΟΥΚ Βόλου  56-77   7
7. Νίκη Βόλου 59-59   6
8. Μίλων  36-58  4