Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ LEN EUROPEAN AQUATICS CHAMPIONSHIPS (SWIMMING),16-22 MAY 2016,LONDON

Αναχωρεί αύριο (14/5) στο Λονδίνο η Εθνική μας ομάδα κολύμβησης ανδρών – γυναικών η οποία από την προσεχή Δευτέρα (16/5) θα μετάσχει στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη σε ότι αφορά τη Συγχρονισμένη κολύμβηση και τις Καταδύσεις.

Στην αποστολή μετέχουν οι εξής 14 κολυμβητές/τριες: Ανδρέας Βαζαίος (50, 100μ πεταλούδα, 200μ Μ. Ατομική), Παναγιώτης Σαμιλίδης (50, 100, 200μ πρόσθιο), Δημήτρης Δημητρίου (200, 400, 800μ ελεύθερο) Γιάννης Δρυμωνάκος (200μ πεταλούδα, 400μ Μ. Ατομική), Νόρα Δράκου (50, 100μ ελεύθερο, 50, 100μ ύπτιο), Κρίστιαν Γκολομέεβ (50, 100μ ελεύθερο, 50μ πεταλούδα), Κρίστελ Βουρνά (50μ ελεύθερο, 50, 100μ πεταλούδα), Μιχάλης Κοντιζάς (50, 100, 200μ ύπτιο), Άννα Ντουντουνάκη (50, 100, 200μ πεταλούδα), Οδυσσέας Μελαδίνης (50, 100μ ελεύθερο), Στέφανος Δημητριάδης (50, 100, 200μ πεταλούδα), Χρήστος Κατραντζής (50, 100, 200μ ελεύθερο, 50μ πεταλούδα), Απόστολος Χρήστου (50, 100,200μ ύπτιο) και Δημήτρης Κουλούρης (50, 100, 200μ πρόσθιο).

Στο Λονδίνο μεταβαίνουν ήδη από σήμερα ο τεχνικός σύμβουλος κολύμβησης της ΚΟΕ Χριστόδουλος Χούμας και οι συνοδοί προπονητές Αλέκος Χατζηγιαννάκης, Τάσος Καράμπελας, Αλέξανδρος Νικολόπουλος.

Το πρόγραμμα των Ελλήνων στο ευρωπαϊκό

Δευτέρα 16 Μαΐου (12:00)
400μ. ελεύθερο – Δημήτρης Δημητρίου
50μ. πεταλούδα – Κρίστελ Βουρνά, Άννα Ντουντουνάκη
100μ. ύπτιο – Απόστολος Χρήστου, Μιχάλης Κοντιζάς
100μ. πρόσθιο – Δημήτρης Κουλούρης, Παναγιώτης Σαμιλίδης
50μ. πεταλούδα – Χρήστος Κατραντζής, Στέφανος Δημητριάδης, Κριστιάν Γκολομέεβ, Ανδρέας Βαζαίος
4×100μ. ελεύθερο ανδρών
Τρίτη 17 Μαΐου (12:00)
200μ. ελεύθερο – Χρήστος Κατραντζής, Δημήτρης Δημητρίου
200μ. μεικτή ατομική – Ανδρέας Βαζαίος
100μ. ελεύθερο – Νόρα Δράκου
Τετάρτη 18 Μαΐου (12:00)
200μ. πεταλούδα – Στέφανος Δημητριάδης, Γιάννης Δρυμωνάκος
200μ. πρόσθιο – Δημήτρης Κουλούρης, Παναγιώτης Σαμιλίδης
100μ. ύπτιο – Νόρα Δράκου
50μ. ύπτιο – Απόστολος Χρήστου, Μιχάλης Κοντιζάς
Πέμπτη 19 Μαΐου (12:00)
100μ. ελεύθερο – Οδυσσέας Μελαδίνης, Χρήστος Κατραντζής, Κριστιάν Γκολομέεβ
100μ. πεταλούδα – Άννα Ντουντουνάκη, Κρίστελ Βουρνά
800μ. ελεύθερο – Δημήτρης Δημητρίου
Παρασκευή 20 Μαΐου (12:00)
200μ. ύπτιο – Απόστολος Χρήστου, Μιχάλης Κοντιζάς
100μ. πεταλούδα – Στέφανος Δημητριάδης, Ανδρέας Βαζαίος
50μ. ύπτιο – Νόρα Δράκου
50μ. πρόσθιο – Δημήτρης Κουλούρης, Παναγιώτης Σαμιλίδης
Σάββατο 21 Μαΐου (11:00)
50μ. ελεύθερο – Χρήστος Κατραντζής, Οδυσσέας Μελαδίνης, Κριστιάν Γκολομέεβ
200μ. πεταλούδα – Άννα Ντουντουνάκη
50μ. ελεύθερο – Νόρα Δράκου, Κρίστελ Βουρνά
Κυριακή (11:00)
400μ. μεικτή ατομική – Γιάννης Δρυμωνάκος, Ανδρέας Βαζαίος
4×100μ. μεικτή ομαδική ανδρών

Οι θέσεις των Ελλήνων ανά αγώνισμα στις entry lists:
50μ. ελεύθερο (Γ)
18. Νόρα Δράκου 25.22
56. Κρίστελ Βουρνά 26.42

100μ. ελεύθερο (Γ)
50. Νόρα Δράκου 55.96

50μ. ύπτιο (Γ)
4. Νόρα Δράκου 28.01

100μ. ύπτιο (Γ)
22. Νόρα Δράκου 1:01.15

50μ. πεταλούδα (Γ)
15. Άννα Ντουντουνάκη 26.47
16. Κρίστελ Βουρνά 26.54

100μ. πεταλούδα (Γ)
5. Άννα Ντουντουνάκη 58.32
12. Κρίστελ Βουρνά 58.92

200μ. πεταλούδα (Γ)
22. Άννα Ντουντουνάκη 2:12.91

50μ. ελεύθερο (Α)
5. Κριστιάν Γκολομέεβ 21.87
14. Οδυσσέας Μελαδίνης 22.14
47. Χρήστος Κατραντζής 22.88

100μ. ελεύθερο (Α)
15. Κριστιάν Γκολομέεβ 48.85
17. Οδυσσέας Μελαδίνης 49.07
28. Χρήστος Κατραντζής 49.42

200μ. ελεύθερο (Α)
42. Χρήστος Κατραντζής 1:49.70
43. Δημήτρης Δημητρίου 1:49.80

400μ. ελεύθερο (Α)
24. Δημήτρης Δημητρίου 3:50.81

800μ. ελεύθερο
30. Δημήτρης Δημητρίου 8:14.14

50μ. ύπτιο (Α)
13. Απόστολος Χρήστου 25.41
18. Μιχάλης Κοντιζάς 25.53

100μ. ύπτιο (Α)
11. Απόστολος Χρήστου 54.25
27. Μιχάλης Κοντιζάς 55.38

200μ. ύπτιο (Α)
9. Απόστολος Χρήστου 1:58.07

50μ. πρόσθιο (Α)
6. Παναγιώτης Σαμιλίδης 27.34
45. Δημήτρης Κουλούρης 28.82

100μ. πρόσθιο (Α)
8. Παναγιώτης Σαμιλίδης 1:00.25
27. Δημήτρης Κουλούρης 1:01.64

200μ. πρόσθιο (Α)
11. Παναγιώτης Σαμιλίδης 2:10.93
12. Δημήτρης Κουλούρης 2:11.20

50μ. πεταλούδα (Α)
17. Κριστιάν Γκολομέεβ 23.96
35. Ανδρέας Βαζαίος 24.50
29. Χρήστος Κατραντζής 24.31
48.
Στέφανος Δημητριάδης 24.79

100μ. πεταλούδα (Α)
17. Ανδρέας Βαζαίος 52.89
21. Στέφανος Δημητριάδης 53.08

200μ. πεταλούδα (Α)
7. Στέφανος Δημητριάδης 1:56.23
18. Γιάννης Δρυμωνάκος 1:58.39

200μ. μ. ατομική (Α)
6. Ανδρέας Βαζαίος 1:58.92

400μ. μ. ατομική (Α)
22. Γιάννης Δρυμωνάκος 4:19.93

4Χ100μ. ελεύθερο (Α)
5.
Ελλάδα

4Χ100μ. μ. ομαδική
7. Ελλάδα

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *