ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΟ 14Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΝΕΩΝ/ΝΕΑΝΙΔΩΝ,6-10 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016,ΑΝΙΜΑΣΙ-ΓΑΛΛΙΑ,Β’ ΗΜΕΡΑ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ
Με επτά προκρίσεις σε απογευματινούς τελικούς και την πρώτη και την τρίτη επίδοση στις αργές σειρές των 1500μ. Επιφάνειας, ολοκληρώθηκαν για τους έλληνες κολυμβητές τα πρωινά προκριματικά της δεύτερης ημέρας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Τεχνικής Κολύμβησης Νέων, το οποίο διεξάγεται στο Ανιμασί της Γαλλίας.
Στον προκριματικό των 100μ. Υποβρύχιας κολύμβησης ο Ιωάννης Μυλωνάκης προκρίθηκε με την 8η επίδοση (36.54), ενώ δεν τα κατάφερε ο έτερος έλληνας συμμετέχων Βασίλης Νάνου, ο οποίος με 38.19 κατέλαβε τη 14η θέση.
Στα 200μ με διπλά πέδιλα των νεανίδων, η Ευδοξία Θωμάκου πέρασε με την 5η καλύτερη επίδοση μεταξύ όλων των συμμετεχόντων (1:50.78), ενώ η Όλγα Αρνάκη ήταν 13η με 1:55.22.
Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Νέων, η ελληνική τεχνική κολύμβηση θα έχει διπλή εκπροσώπηση, αφού ο Γιώργος Δημητράτος (1:42.81) και ο Στέφανος Αντωνιάδης (1:42.90) σημείωσαν τις δύο καλύτερες επιδόσεις των προκριματικών, δίνοντας πολλές ελπίδες στην Ελλάδα για δύο ακόμη μετάλλια μετά τα χθεσινά (χρυσό και χάλκινο αντίστοιχα) σο αγώνισμα των 100μ με διπλά πέδιλα.
Άλλες τρεις εισόδους σε τελικό είχαμε στα 200μ. Επιφάνειας, δύο στις νεάνιδες και μία στους νέους. Η Ιωάννα Παναγιωτίδου με χρόνο 1:34.13 πέρασε ως δεύτερη, ενώ η Ελευθερία Διονυσία Παυλοπούλου με 1:34.42 προκρίθηκε με την τέταρτη καλύτερη επίδοση. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των νέων ο Μιχάλης Τσιρώνης πέρασε ως έκτος με 1:28.72, ενώ αποκλείστηκε ο Βασίλης Κολιπετρής, ο οποίος με 1:29.35 κατέλαβε τη 12η θέση.
Τέλος, στις αργές σειρές των 1500μ. Επιφάνειας, ο Σεραφείμ Θεοδωρίδης (13:21.98) και ο Κώστας Τερζανίδης (13:26.18) πέτυχαν την πρώτη και την τρίτη επίδοση και περιμένουν τις απογευματινές γρήγορες σειρές για να μάθουν ποια θα είναι η τελική τους κατάταξη.
ΤΕΛΙΚΟΙ
Σπουδαίες επιτυχίες για την ελληνική τεχνική κολύμβηση και στη δεύτερη ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Τεχνικής Κολύμβησης Νέων, αφού όπως και στην πρώτη ημέρα οι πρωταθλητές μας κατέκτησαν ένα χρυσό, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο, φτάνοντας τα έξι συνολικά στη διοργάνωση!
Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ημέρας ήταν ο Στέφανος Αντωνιάδης, ο οποίος στα 200μ. Διπλά πέδιλα κατάφερε να κατακτήσει την κορυφή του κόσμου με χρόνο 1:37.20.
Σε αυτήν την κούρσα, τον ακολούθησε ο Γιώργος Δημητράτος, ο οποίος με το 1:38.57 που πέτυχε, κατέλαβε τη δεύτερη θέση και πήρε το ασημένιο μετάλλιο.
Το τρίτο μετάλλιο της ημέρας ήρθε από την Ιωάννα Παναγιωτίδου στα 200μ. Επιφάνειας, η οποία με χρόνο 1:32.45 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και την 3η θέση. Στο ίδιο αγώνισμα, η Ελευθερία – Διονυσία Πουλοπούλου τερμάτισε στην 5η θέση με 1:35.45.
Στους υπόλοιπους τελικούς σημειώθηκαν επίσης πολύ καλές επιδόσεις από τους Έλληνες πρωταθλητές. Η Ευδοξία Θωμάκου στα 200μ. Διπλά πέδιλα κατέλαβε την 4η θέση με 1:50.06, ενώ ο Γιάννης Μυλωνάκης ήταν 5ος στα 100μ. Υποβρύχιας. Ο Γιάννης Τσιρώνης στα 200μ. Επιφάνειας κατέκτησε την 6η θέση με χρόνο 1:29.20.
Τέλος μετά και τη διεξαγωγή της γρήγορης σειράς των 1500 μέτρων, ο Σεραφείμ Θεοδωρίδης κατέλαβε την 8η θέση με 13:21.98 και ο Κώστας Τερζανίδης τη 10η θέση με 13:26.18.