»

Ιούν 10

GREEK RESULTS MEETING INTERNATIONAL DE NATATION DE MONTE CARLO (MARE NOSTRUM TOUR),10-11 JUNE 2017,MONACO

A’ HMEΡΑ ΠΡΩΙ
Στον τελικό των 200μ. Μικτή Ατομική του διεθνούς μίτινγκ κολύμβησης της σειράς Maren Nostrum που διεξάγεται στο Μονακό προκρίθηκε ο Ανδρέας Βαζαίος. Ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου τερμάτισε σε 2:04.31 στον προκριματικό του αγωνίσματος και κατέλαβε την πρώτη θέση από τις δύο σειρές.
Πρόκριση στον τελικό των 200μ. Πεταλούδα είχαμε και για το Θοδωρή Μπενεχούτσο. Ο νεαρός αθλητής ήταν δεύτερος με 2:01.94, πίσω μόνο από τον Αυστραλό Ντέιβιντ Μόργκαν που έκανε επίδοση 2:01.88.
Ο Ανδρέας Βαζαίος δοκίμασε τις δυνάμεις του και στα 100μ. Ελεύθερο, όπου βρέθηκε στην 20η θέση του προκριματικού με 51.72.
A’ HMEΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ
Από ένα χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν στους τελικούς των 200μ. Μικτή Ατομική και των 200μ. Πεταλούδα αντίστοιχα οι Ανδρέας Βαζαίος και Θοδωρής Μπενεχούτσος στο διεθνές μίτινγκ κολύμβησης της σειράς Maren Nostrum που διεξάγεται στο Μονακό.
O πρωταθλητής Ευρώπης στα 200μ. μικτή ατομική Ανδρέας Βαζαίος ήταν 3ος στο «καλό» του αγώνισμα με επίδοση 2:02.56. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Λάζλο Τσεχ με 2:02.07, ενώ δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του Μπέντζαμιν Γκρατζ με 2:02.49.
Από τη μεριά του ο Θοδωρής Μπενεχούτσος ήταν επίσης 3ος στα 200μ. Πεταλούδα με 2:02.82. Πρώτος και σε αυτό το αγώνισμα ήταν ο σπουδαίος Λάζλο Τσεχ με 1:57.52, ενώ δεύτερος ήταν ο Αυστραλός Ντέιβιντ Μόργκαν με 2:00.80.
Β’ ΗΜΕΡΑ ΠΡΩΙ
Στον τελικό των 100μ. Πεταλούδα του διεθνούς μίτινγκ της σειράς Maren Nostrum που διεξάγεται στο Μονακό, με την 4η καλύτερη επίδοση μεταξύ των αγωνιζομένων προκρίθηκε ο Θοδωρής Μπενεχούτσος. Ο Έλληνας πρωταθλητής κολύμπησε σε 54.27 και θα βρεθεί στον απογευματινό τελικό.
Στο ίδιο αγώνισμα ο Ανδρέας Βαζαίος θα λάβει μέρος στον τελικό Β’, αφού πραγματοποιήσε επίδοση 55.44 και ήταν 14ος. Αυτό ήταν το 4ο αγώνισμα στο οποίο έλαβε μέρος ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου, μετά τα 200μ. Μικτής Ατομικής (3ος), τα 50μ. Ύπτιο (5ος) και τα 100μ. Ελεύθερο (19ος).
Στο αγώνισμα, την καλύτερη επίδοση μεταξύ των αθλητών που κολύμπησαν στις προκριματικές σειρές πέτυχε ο Βρετανός Τζέιμς Γκάι με 53.09.
Β’ ΗΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ
Την 5η θέση στα 100μ. Πεταλούδα του κολυμβητικού μίτινγκ της σειράς Maren Nostrum κατέλαβε ο Θοδωρής Μπενεχούτσος, κάνοντας παράλληλα ατομικό ρεκόρ με 53.63 (είχε 53.86).
Ο 19χρονος κολυμβητής βρέθηκε πίσω από σπουδαία ονόματα της παγκόσμιας κολύμβησης, όπως ο Τζέιμς Γκάι από τη Μεγάλη Βρετανία που πήρε την πρώτη θέση με 52.30 και ο Λάζλο Τσεχ από την Ουγγαρία που τερμάτισε δεύτερος με 52.35.
Στο ίδιο αγώνισμα και στον τελικό Β’ ο Ανδρέας Βαζαίος ήταν 4ος με 55.08.