ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟ Ο ΚΑΡΠΟΥΖΛΗΣ

Ο Γιάννης Καρπουζλής «έκλεψε» την παράσταση από ελληνικής πλευράς κατά τη σημερινή ημέρα του κυπέλλου κολύμβησης του Αϊντχόφεν.
Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού, μετά το 27.84 του πρωινού προκριματικού, πήρε τη δεύτερη θέση στον τελικό των 50μ. πρόσθιο με 27.77, πετυχαίνοντας δύο φορές χρόνο κάτω από το όριο πρόκρισης για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου.
Αρκετά καλή ήταν η παρουσία του Χρήστου Κατραντζή στα 100μ. πεταλούδα, όπου πήρε την τέταρτη θέση με 53.95 (53.94 στον προκριματικό), ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Ανδρέας Βαζαίος κατετάγη πέμπτος με 54.48.
Ο Νίκος Μανουσάκης ήταν επίσης πέμπτος στα 1.500μ. ελεύθερο με 15:39.48, ενώ ο Παναγιώτης Σαμιλίδης πήρε την έβδομη θέση στους ημιτελικούς των 50μ. πρόσθιο με 28.60, αλλά αποσύρθηκε από τον τελικό.
Παράλληλα, ο Βαζαίος ήταν 14ος στα προκριματικά των 200μ. ελεύθερο με 1:52.72 (αποσύρθηκε από τον «μικρό» τελικό), ο Σταυρούλα Σινάνου 16η στα 50μ. πρόσθιο με 33.85 (δεν συμμετείχε στα ημιτελικά αν και είχε προκριθεί) και στα 100μ. ελεύθερο η Μάρθα Μάτσα κατετάγη 25η με 57.01 και η Σοφία Κλικοπούλου 39η με 57.92. Στις «μικρές» κατηγορίες, η Αναστασία Συρίγου πήρε την τρίτη θέση στα 50μ. πρόσθιο με 34.71 και ο Γιάννης Τσαντίλας την έκτη στα 100μ. πεταλούδα με 58.37.

Καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Έλληνες αθλητές και κατά τη διάρκεια της δεύτερης ημέρας του Κυπέλλου Κολύμβησης Αϊντχόφεν.

Ο Ανδρέας Βαζαίος κατέκτησε την τρίτη θέση στα 200μ. μικτή ατομική με χρόνο 2:02.74, ενώ στην ίδια θέση πλασαρίστηκε και ο Χρήστος Κατραντζής στον τελικό των 100μ. ελεύθερο με επίδοση 49.28. Στα 100μ. πρόσθιο ο Γιάννης Καρπουζλής συμμετείχε στον τελικό και κατέλαβε την πέμπτη θέση με 1:01.76, αντίθετα στο ίδιο αγώνισμα ο Παναγιώτης Σαμιλίδηςδεν τα πήγε εξίσου καλά, καθώς κατετάγη 11ος στον προκριματικό με 1:03.71 και αποκλείστηκε. Ακόμα, ο Νίκος Μανουσάκης ήταν πέμπτος στον προκριματικό των 1.500μ. ελεύθερο με 15:59.16 και πέρασε στον τελικό που θα διεξαχθεί το Σάββατο (12/04). Στις Γυναίκες, η Μάρθα Μάτσα διένυσε την απόσταση των 50μ. ύπτιο σε 30.91 κι έμεινε στην 23η θέση. Στις μικρότερες κατηγορίες, η Αναστασία Συρίγου πήρε την τέταρτη θέση στα 100μ. πρόσθιο με 1:14.34 και ο Γρηγόρης Χαρίσης κατετάγη πέμπτος στα 50μ. ύπτιο με 28.10.

Στην πρώτη μέρα των αγώνων ο Χρήστος Κατραντζής του Ολυμπιακού πήρε την πέμπτη θέση στα 50μ. πεταλούδα με επίδοση 24.27 (έκανε 24.26 στον ημιτελικό), ενώ παράλληλα εξασφάλισε την πρόκριση για τον αυριανό τελικό των 100μ. ελεύθερο (αγώνισμα στο οποίο έχει πιάσει το όριο για το Ευρωπαϊκό του Βερολίνου), καθώς κατετάγη δεύτερος στον ημιτελικό με 49.61.
Ο Νίκος Μανουσάκης πήρε επίσης την πέμπτη θέση στα 800μ. ελεύθερο με χρόνο 8:11.39, ενώ στα 50μ. ελεύθερο γυναικών η Σοφία Κλικοπούλου (26.34) και η Μάρθα Μάτσα (26.61) αποκλείστηκαν στον προκριματικό. Στην κατηγορία νέων, η Ιωάννα Κακαβά κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα 100μ. πεταλούδα με 1:05.23 και ο Γρηγόρης Χαρίσης ήταν πέμπτος στα 50μ. πεταλούδα με 26.00.