Πρόγραμμα 22ης Αγωνιστικής 32ου Πρωταθλήματος Α1 Εθνικής Κατηγορίας Water Polo Ανδρών 2017-18

Ολοκληρώνεται αύριο (25/4) η κανονική περίοδος του 32ου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, με τα παιχνίδια της 22ης αγωνιστικής.
Κολ. Ηλιούπολης              15.00     ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
                                                       (Δαμιανάκης, Δασκαλοπούλου)
Κολ. ΑΝΟΓ          15.30     ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΟΦΗ
                                       (Κατσώνης, Βόσικας)
Κολ. Ποσειδώνιο              15.30     ΠΑΟΚ – ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ
                                                        (Μοίραλης, Μπουδραμής)
Κολ. Δημοτικό Ν. Σμύρνης           15.30     ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ
                                                            (Αχλαδιώτης, Κυράνης Κ.)
Απευθείας τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ
Κολ. Εθνικό Πειραιά       15.30     ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
                                           (Παϊρακταρίδης, Κωνσταντινίδης)
Κολ. Δημοτικό Αλίμου   19.30     ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
                                             (Αχλαδιώτης, Πολυχρονόπουλος)
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ             21           21           0              0              374-98                 63
2.ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ    21           18           0              3              218-113                54
3.ΝΟ ΧΙΟΥ                    21           13           0              8              187-192                39
4.ΕΘΝΙΚΟΣ                   21           12           1              8              150-163                37
5.ΥΔΡΑΪΚΟΣ                  21           10           1              10           137-149                31
6.ΑΠΟΛΛΩΝ                  21           10           1              10           178-198                31
…………………………………………………………………………………………………………………………………………….
7.ΑΟ ΠΑΛ. ΦΑΛΗΡΟΥ     21           8              3              10           152-179                27
8.ΠΑΟΚ                        21           8              1              12           115-163                25
……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
9.ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ          21           8              0              13           177-172                24
10.ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ              21           6              4              11           168-197                22
11.ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ              21           5              1              15           124-189                16
12.ΟΦΗ                        20           1              0              19           110-277                0
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ο ΟΦΗ έχει μείον τρεις (-3) βαθμούς και έναν (1) μηδενισμό
ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ
69 Μοσκόφ (ΑΠΟΛΛΩΝ), 62 Φουντούλης Ι. (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 61 Γούνας (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 47 Δερβίσης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 46 Καρούντζος (ΕΘΝΙΚΟΣ), 42 Βάσιτς (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), 40 Ρουστάμοφ (ΝΟΧΙΟΥ), 37 Βουλγαράκης (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ), 35 Παπαναστασίου (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), 34 Αργυρόπουλος – Κανακάκης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)
Πλέι οφ και Πλέι άουτ
Με την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, το πρωτάθλημα συνεχίζεται με τα πλέι οφ και πλέι άουτ, ως εξής:
Α’ ΦΑΣΗ ΠΛΕΙ ΟΦ, 2, 4 και 6 Μαϊου
3ος – 6ος
4ος – 5ος
Οι ομάδες που θα πετύχουν δύο (2) Νίκες, προκρίνονται στα Ημιτελικά του πρωταθλήματος (Β’ Φάση) όπου και θα συναντήσουν αντίστοιχα τον 2ο και 1ο της κανονικής περιόδου. Οι ηττημένες ομάδες της Α’ Φάσης, θα παίξουν μεταξύ τους (ένας αγώνας) για την 5η θέση του πρωταθλήματος.
Η Β’ Φάση είναι προγραμματισμένη για τις 15, 17 και 19 Μαϊου (2 Νίκες) και η Γ’ Φάση για τις 22, 24, 26, 29, 31 Μαϊου (3 Νίκες για την 1η θέση, 2 Νίκες για την 3η θέση).
Α’ ΦΑΣΗ ΠΛΕΙ ΑΟΥΤ, 2, 4, 6, 8, 10 Μαϊου
Στην Α’ Φάση συναντώνται:
9ος – 12ος
10ος – 11ος
Διεξάγονται έως πέντε (5) αγώνες, απαιτούνται δε τρεις (3) Νίκες, συμπεριλαμβανομένων και εκείνων της κανονικής περιόδου στα μεταξύ τους παιχνίδια.
Οι νικήτριες ομάδες παραμένουν στην Α1 Εθνική και αναμετρώνται στην Β’ Φάση (19 Μαϊου) για την 9ηθέση και οι ηττημένες, που υποβιβάζονται στην Α2 Εθνική, για την 11η θέση.

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *