ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΝΤΟΥΕΤΟ ΚΑΙ ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Την πρόκριση για τον τελικό του ντουέτου, που θα διεξαχθεί το Σάββατο, πήραν οι Ευαγγελία Πλατανιώτη και Ευαγγγελία Κουτίδη.
Το ελληνικό δίδυμο κατέλαβε σήμερα την πέμπτη θέση στον προκριματικό του αγωνίσματος, όπου βαθμολογήθηκε με 86.5400, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος συγχρονισμένης κολύμβησης, που διεξάγεται στο Βελιγράδι.
Οι Πλατανιώτη-Κουτίδη έμειναν πίσω από τις Μιλένα Μίτεβα-Ελενα Προκόφεβα (Ρωσία, 90.5500), Αναστασία Πετρένκο-Αναστασία Σάβτσουκ (Ουκρανία, 88.0600), Σάρα Λέβι-Λάια Πονς (Ισπανία, 87.2200) και Λίντα Τσερούτι-Κοστάνζα Φέρο (Ιταλία, 86.5500).
Στο μεταξύ, την πρόκριση για τον σαββατιάτικο τελικό του ομαδικού πήρε και η ελληνική ομάδα, η οποία κατετάγη πέμπτη στον σημερινό προκριματικό με 84.850 βαθμούς.
Την ομάδα συγκροτούσαν οι Ευαγγελία Κουτίδη, Ευαγγελία Παπάζογλου, Ελένη Παπανδρέου, Ευαγγελία Γιαλιδή, Κωνσταντίνα Μπαχτσεβανίδου, Βασιλική Καφετζή, Αγγελική Βουχαρά και Μαρία-Έλλη-Λέλα Αλζιγκούζη-Κομινέα.
Τις πρώτες τέσσερις θέσεις στον προκριματικό πήραν η Ρωσία (90.9600), η Ισπανία (88.0000), η Ουκρανία (87.6700) και η Ιταλία (85.6800).

Στις καταδύσεις την 9η θέση στον τελικό του 1μ. τραμπολίνο Β’ κατηγορίας κατέκτησε ο Θοδωρής Κυριακίδης, στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων-νεανίδων, που διεξάγεται στο Βελιγράδι. Ο νεαρός αθλητής συγκέντρωσε 336 βαθμούς, βελτιώνοντας κατά μία, τη θέση που είχε καταλάβει στον πρωινό προκριματικό (10ος 319.30). Πρωταθλητής Ευρώπης στο αγώνισμα αναδείχθηκε ο Ρώσος Ιγκόρ Μιαλίν με 432.45 βαθμούς, δεύτερος ήταν ο Πολωνός Κάσπερ Λέσιακ με 376.40 και τρίτος ο Βρετανός Σαμ Θόρντον με 359.55.