ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΟΜΙΛΩΝ CHAMPIONS CUP WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ανετη και ωραία η Βουλιαγμένη

Με νίκη με 12-7 επί της ισπανικής, Ματαρό ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον α’ προκριματικό όμιλο του Champions Cup η γυναικεία ομάδα της Βουλιαγμένης τερματίζοντας στην κορυφή του γκρουπ.

Η Βουλιαγμένη ήταν το φαβορί για την κορυφή στον όμιλο και τη νίκη επί της Ματαρό και φρόντισε να το επιβεβαιώσει στη Νίκαια. Ετσι η ομάδα του Κώστα Δήμου επικράτησε με 12-7 των Ισπανίδων που σχεδόν σε κανένα σημείο του ματς δεν μπόρεσαν να προβάλλουν αντίσταση.

Η περσινή φιναλίστ του θεσμού και πρώην πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε για πρώτη σκόρερ την Κική Λιόση που πέτυχε τρία γκολ, ενώ το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ στην καριέρα της σημείωσε η Τίνα Κοντογιάννη.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 2-3, 3-4, 2-2.

Τα γκολ της Βουλιαγμένης σημείωσαν οι:Λιόση 3, Ασημάκη 2, Μελιδώνη 1, Ξενάκη 1, Γερόλυμου 1, Ρουμπέση 1, Χυδυριώτη 1, Κουτέλη 1, Κοντογιάννη.

Νίκη-πρόκριση τα κορίτσια του Ολυμπιακού

Την πρόκριση της στα προημιτελικά του Champions Cup πανηγύρισε την Κυριακή (25/11) η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού, η οποία νίκησε άνετα με 14-6 τη γερμανική, Μπόχουμ.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη ήταν εξαιρετική και έφθασε με τρεις νίκες στην 3η θέση του Β’ προκριματικού ομίλου και στους «8» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την ουγγρική, Εγκερ.

Από το ημίχρονο η ελληνική ομάδα πήρε διαφορά ασφαλείας (9-3), ενώ στην 3η περίοδο η διαφορά πήγε στο +8 (13-5).

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 3-1, 4-2, 1-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τετζαλίδου 3, Ελ. Πλευρίτου 3, Μαυρέλου 3, Μαρ. Πλευρίτου 2, Καλαργυρού 2 και Μπαλωμενάκη 1.

ΜΠΟΧΟΥΜ: Στάινχαουερ 4, Φρέισγουϊνκελ 1, Κόρενι 1.