ΣΤΗ ΡΙΕΚΑ ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΡΓΕΣΤΗ ΟΙ ΝΕΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Δύο αποστολές Εθνικών μας ομάδων υδατοσφαίρισης, αναχωρούν σήμερα (Παρασκευή), για τις κορυφαίες τους φετινές αγωνιστικές υποχρεώσεις τους.

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων μεταβαίνει στη Ριέκα για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και η Εθνική ομάδα των Νέων γυναικών στην Τεργέστη για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ (11-18 Σεπτεμβρίου)

Στη Ριέκα μεταβαίνουν οι εξής 13 υδατοσφαιριστές: Νικήτας Παρασκευόπουλος, Θανάσης Μπεζιλιώτης (τερματοφύλακες),Κώστας Γούβης, Γιώργος Δερβίσης, Βαγγέλης Ποταμιάνος, Νίκος Αλβέρτης, Μανώλης Σολανάκης, Θανάσης Χρυσοσπάθης, Νίκος Προσινικλής, Μάριος Χατζηγούλας, Δημήτρης Λάππας, Γιώργος Φωκάς, Χρήστος Λουϊζίδης.

Μαζί τους, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Περικλής Δαμάσκος, ο συνεργάτης του Θόδωρος Μπερδές, ο φυσικοθεραπευτής Αλέξανδρος Κολιάτος, ο διεθνής διαιτητής Νίκος Μπουδραμής και ο Ανδρέας Γούνας (αρχηγός αποστολής).

Οι Όμιλοι στη Ριέκα:

Α’: Γαλλία, Ιταλία, Γερμανία, Ουκρανία

Β’: Ρουμανία, Λευκορωσία, ΕΛΛΑΔΑ, Ισπανία

Γ’: Ρωσία, Ουγγαρία, Σλοβενία, Κροατία

Δ’: Σερβία, Μαυροβούνιο, Σλοβακία, Βουλγαρία

Η σειρά των αγώνων μας:

11/9: 13.30 Λευκορωσία – ΕΛΛΑΔΑ

12/9: 09.00 Ρουμανία – ΕΛΛΑΔΑ

13/9: 13.30 ΕΛΛΑΔΑ – Ισπανία

Στην αντίστοιχη διοργάνωση η Ελλάδα έχει 14 συμμετοχές και 3 μετάλλια (2 αργυρά, 1 χάλκινο).

Τα αργυρά το 2001 (Χάγκεν) και 2010 (Στουτγκάρδη) και το χάλκινο το 1997 (Μάριμπορ).

 

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (11-17 Σεπτεμβρίου)

Στην Τεργέστη μεταβαίνουν οι εξής 13 πολίστριες: Χρυσούλα Διαμαντοπούλου, Στεφανία Τερεφού (τερματοφύλακες), Χριστίνα Τσουκαλά, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Χριστίνα Κότσια, Στεφανία Χαραλαμπίδου, Ιωάννα Χαραλαμπίδου, Άλκηστη Μπενέκου, Ιόλη Μπενέκου, Κατερίνα Ζάντου, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ελευθερία Πλευρίτου, Ιουλία Γαρυφάλλου.

Μαζί τους ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Πετράκης, ο συνεργάτης του Στέφανος Λέανδρος, η φυσικοθεραπεύτρια Αθηνά Μακρή και ο διεθνής διαιτητής Νίκος Σταυρόπουλος.

Οι Όμιλοι:

Α’: Κίνα, Μεξικό, Ουγγαρία, Αυστραλία

Β’: Νότια Αφρική, Ολλανδία, Ουζμπεκιστάν, Ρωσία

Γ’: ΗΠΑ, Ινδονησία, Ιταλία, ΕΛΛΑΔΑ

Δ’: Καναδάς, Γερμανία, Βραζιλία, Ισπανία

Η σειρά των αγώνων της Εθνικής:

11/9: 15.45 Ινδονησία – ΕΛΛΑΔΑ

12/9: 19.30 ΕΛΛΑΔΑ – Ιταλία

13/9: 10.00 ΗΠΑ – ΕΛΛΑΔΑ

Για την Εθνική μας αυτή η συμμετοχή, είναι η 9η. Κορυφαία της στιγμή, το 1997 (Πράγα) όπου και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.



Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *