Ετικέτα: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

 

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ Π.Ε.ΚΟ.ΑΝ.ΜΑ.Θ. 9-10-11-12 ΕΤΩΝ,11-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ Π.Ε.ΚΟ.ΑΝ.ΜΑ.Θ. 9-10-11-12 ΕΤΩΝ,11-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ης ΧΕΙΜΕΡΙΝΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2017»,7-8 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2017»,7-8 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ-ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2017»,7-8 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ-ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ «ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2017»,7-8 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ «ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2017»,7-8 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ-ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ «ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2017»,7-8 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ-ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ ΑΓΩΝΩΝ ΜΑΪΟΥ 2016

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ GRAND PRIX 2016,6-8 ΜΑΪΟΥ 2016,ΑΛΙΜΟΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ JUNIOR 2016,ΣΑΒΒΑΤΟ 7 ΜΑΪΟΥ 2016,ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΦΑΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 2016,7-8 ΜΑΪΟΥ 2016,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ «45 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ»,7-8 ΜΑΪΟΥ 2016,ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ «ΣΠΥΡΟΣ ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ 2016»,7-8 ΜΑΪΟΥ 2016,ΚΑΛΑΜΑΤΑ

PROGRAMM LEN EUROPEAN AQUATICS CHAMPIONSHIPS (SWIMMING),9-22 MAY 2016,LONDON

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 1ης ΘΕΡΙΝΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 14 ΜΑΪΟΥ 2016,ΒΟΛΟΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 1ης ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ,14-15 ΜΑΪΟΥ 2016,ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 1ης ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ,14-15 ΜΑΪΟΥ 2016,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 15α ΤΣΙΤΕΙΑ 2016,20-22 ΜΑΪΟΥ 2016,ΙΛΙΣΙΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 1ης ΘΕΡΙΝΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΜΑΪΟΥ 2016,ΚΑΒΑΛΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 1ης ΘΕΡΙΝΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΜΑΪΟΥ 2016,ΧΑΛΚΙΔΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ «ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ» 2016,21-22 ΜΑΪΟΥ 2016,ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ «15ο ΚΥΠΕΛΟ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ»,21-22 ΜΑΪΟΥ 2016,ΧΑΪΔΑΡΙ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΕΠΙΛΕΚΤΩΝ 7-8 ΕΤΩΝ,ΚΥΡΙΑΚΗ 22 ΜΑΪΟΥ 2016,ΧΑΪΔΑΡΙ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ «ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΙ 2016»,27-28-29 ΜΑΪΟΥ 2016,ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ «Κ΄ΙΩΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016»,28-29 ΜΑΪΟΥ 2016,ΒΟΛΟΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΡΕΣΤΕΙΑ 2016,ΚΥΡΙΑΚΗ 29 ΜΑΙΟΥ 2016,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ-ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2015»,12-13 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Πηγή:swim-news.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2015

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ ΑΓΩΝΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

LEN EUROPEAN SHORT COURSE SWIMMING CHAMPIONSHIPS,2-6 DECEMBER 2015,NETANYA-ISRAEL

«23Α ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ» 2015,4-5-6 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ «23α ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ» 2015

ΤΑΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ-ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 5 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΧΑΛΚΙΔΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΤΑΚΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ-ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 5 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΧΑΛΚΙΔΑ

ΙΗ’ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ,5-6 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΔΡΑΜΑΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ ΙΗ’ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ

«10ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΑΤ»,5-6 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΤΡΙΠΟΛΗ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ «10ου ΚΥΠΕΛΛΟΥ Κ Ο Α Τ»

GROUP ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗΣ 10ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΑΤ

SWIMMING CHRISTMAS CUP 2015,11-13 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΑΤΡΑΣ «Α. ΠΕΠΑΝΟΣ»

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ SCC 2015

«ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2015»,12-13 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ «ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2015»

1η ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,12-13 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 1ης ΧΕΙΜΕΡΙΝΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,12-13 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

7οι ΠΤΟΛΕΜΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ,18-20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ «7οι ΠΤΟΛΕΜΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ »

“ΓΑΛΑΓΑΛΕΙΑ 2015”,19-20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΚΑΡΔΙΤΣΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ “ΓΑΛΑΓΑΛΕΙΑ 2015”

GRAND PRIX ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ,19-20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ GRAND PRIX ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ,19-20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ

“ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΙΝΑ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ”,ΚΥΡΙΑΚΗ 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ “ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΙΝΑ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ”

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΟY ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟY ΚΥΠΕΛΛΟY ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Πηγή:www.koe.org.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΟY ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟY ΚΥΠΕΛΛΟY ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ,ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ,ΑΤΟΜΙΚΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΟY ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟY ΚΥΠΕΛΛΟY ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ,ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ,ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΟY ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟY ΚΥΠΕΛΛΟY ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ,ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ,ΑΤΟΜΙΚΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΟY ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟY ΚΥΠΕΛΛΟY ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ,ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ,ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΟY ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟY ΚΥΠΕΛΛΟY ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ,ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ,ΑΤΟΜΙΚΑ

STARTING LISTS 21ΟY ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟY ΚΥΠΕΛΛΟY ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Πηγή:www.koe.org.gr

STARTING LISTS 21ΟY ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟY ΚΥΠΕΛΛΟY ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ 21ο ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Πηγή:www.koe.org.gr

Στην Αλεξανδρούπολη, με συνδιοργανωτή τον Δήμο της πόλης, διεξάγεται το Σαββατοκύριακο το 21ο Μεσογειακό Κύπελλο (COMEN CUP) Κολύμβησης με τη συμμετοχή 11 χωρών συνολικά.

Οι χώρες: Βέλγιο, Βουλγαρία, Αίγυπτος, Μαρόκο, Τυνησία, Τουρκία, Κύπρος, Γαλλία, Ισραήλ, Ιταλία, ΕΛΛΑΔΑ.

Η Εθνική μας ομάδα Παίδων – Παγκορασίδων, αποτελείται από 21 κολυμβητές/τριες συνολικά, οι οποίοι και είναι οι: Γιώργος Βελιάδης (100μ ελεύθερο, 100μ πεταλούδα, 200μ ελεύθερο), Θανάσης Ζαφειρόπουλος (100μ ελεύθερο, 100μ πεταλούδα, 50μ ελεύθερο), Παναγιώτης Μπολάνος (200μ ύπτιο, 100μ ύπτιο), Μανώλης Καψάλης (200μ ύπτιο, 100μ ύπτιο), Παναγιώτης Γενκιανίδης (200, 400μ Μ. Ατομική, 400μ ελεύθερο), Λευτέρης Μανιός (400μ Μ. Ατομική, 100μ πρόσθιο, 200μ Μ. Ατομική),  Δημήτρης Μανιός (400μ ελεύθερο, 1500μ ελεύθερο, 200μ ελεύθερο), Γιώργος Κύπρου (100, 200μ πρόσθιο), Πάρης Ράπτης (200μ πρόσθιο, 200μ πεταλούδα), Αιμιλιανός Κομνηνός (50μ ελεύθερο), Παναγιώτης Εμφιετζής (200μ πεταλούδα), Γεωργία Παπαγιάννη (50, 100, 200μ ελεύθερο), Ελεονώρα Κόκκαλη (50, 100μ ελεύθερο, 200μ Μ. Ατομική), Ευθυμία Ανδρικοπούλου – Γκίλα (100, 200μ ύπτιο), Νεφέλη Ηλιοπούλου (100, 200μ ύπτιο), Νικολέτα Παυλοπούλου (200, 400μ Μ. Ατομική, 100, 200μ πρόσθιο), Γεωργία Χρυσανθακοπούλου (400μ Μ. Ατομική, 100, 200μ πεταλούδα), Φωτεινή Μέτσιου (200, 400, 800μ ελεύθερο), Νεφέλη Γιαννοπούλου (400, 800μ ελεύθερο), Γεωργία Αποστόλου (100, 200μ πρόσθιο), Ασπασία Κανελλοπούλου (100, 200μ πεταλούδα).

Οι αγώνες, αρχίζουν στις 10.00 και 18.00 και τις δύο ημέρες.

Στα μίτινγκ που διεξάγονται το Σαββατοκύριακο (4-5 Ιουλίου) σε Ζάγκρεμπ και Βισύ αντίστοιχα, δοκιμάζουν τις δυνάμεις τους εν όψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Καζάν (2-9 Αυγούστου), επτά (7) συνολικά κολυμβητές/τριες μας.

Στο Βισύ (Γαλλικό πρωτάθλημα ΟΠΕΝ) μετέχουν οι Απόστολος Χρήστου (50, 100, 200μ ύπτιο, 50, 100μ ελεύθερο), Χρήστος Κατραντζής (50μ πεταλούδα, 100, 200μ ελεύθερο), Γιάννης Καρπουζλής (100, 200μ πρόσθιο) και Κρίστιαν Γκολομέεβ (50,100μ ελεύθερο).

Ο τελευταίος είναι και επίσημος προσκεκλημένος των Γάλλων διοργανωτών.

Συνοδός τους προπονητής ο ομοσπονδιακός Νίκος Γέμελος.

Στο Ζάγκρεμπ (30th “Golden Bear”) μετέχουν ο Ανδρέας Βαζαίος (50μ ύπτιο, 50, 100, 200μ πεταλούδα, 200μ Μ. Ατομική), Παναγιώτης Σαμιλίδης (50, 100, 200μ πρόσθιο) και Οδυσσέας Μελαδίνης (50, 100μ ελεύθερο).

Μαζί τους ο προπονητής Αλέξανδρος Νικολόπουλος.

ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ ΓΙΑ 1-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015

Με χθεσινή (30/6) απόφαση του υφυπουργού Αθλητισμού Σταύρου Κοντονή, αναστέλλονται οι αθλητικές διοργανώσεις εντός Ελλάδας για το τριήμερο 4, 5 και 6 Ιουλίου λόγω της διεξαγωγής του δημοψηφίσματος την Κυριακή 5 Ιουλίου.

Κανονικά θα γίνει στην Αλεξανδρούπολη (4-5 Ιουλίου) το Μεσογειακό Κύπελλο Κολύμβησης, σύμφωνα με την ίδια απόφαση.

Μετά από αυτό, η ΚΟΕ, προχωρεί με τη σειρά της στην αναστολή των ακόλουθων διοργανώσεων της το συγκεκριμένο διάστημα:

Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κορασίδων Α’ Συγχρονισμένης κολύμβησης  (Σέρρες, 3-5 Ιουλίου)

Πανελλήνιο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Μίνι Κορασίδων (Τελική φάση, 2-4 Ιουλίου)

Πανελλήνιο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών (Τελική φάση, 1-4 Ιουλίου)

Πανελλήνιο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Β’ Γυναικών (Α’ Φάση, Όμιλος Περιστερίου 3-4 Ιουλίου)

Για τις νέες ημερομηνίες διεξαγωγής των παραπάνω διοργανώσεων θα υπάρξει ανακοίνωση της ΚΟΕ τις επόμενες ημέρες.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΑΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 2015,19-18 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΑΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 2015 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ

 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΑΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 2015 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΑΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 2015 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΑΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 2015 ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΑΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 2015 ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΑΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 2015 ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΦΑΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 2015,19-18 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΦΑΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 2015 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΦΑΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 2015 ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ ΑΓΩΝΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015

ΙΒ’ ΔΕΛΦΙΝΕΙΑ 2015,3-5 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015,ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΙΒ’ ΔΕΛΦΙΝΕΙΑ 2015

ΓΕΡΟΝΤΟΠΟΥΛΕΙΑ  2015,4 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015,ΛΙΒΑΔΕΙΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΕΡΟΝΤΟΠΟΥΛΕΙΑ 2015

ΚΑΒΑΛΑ JUNIOR 2015,4-5 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015,ΚΑΒΑΛΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΚΑΒΑΛΑ JUNIOR 2015

8α ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ 2015,4-5 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015,ΙΩΑΝΝΙΝΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 8α ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ 2015

33α  ΝΙΟΒΕΙΑ  2015,4-5 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΝΙΟΒΕΙΑ 2015

16ο ΤΡΟΠΑΙΟ-ΤΣΕΤΣΕΛΕΙΑ 2015,17-19 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015,ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 16ο ΤΡΟΠΑΙΟ-ΤΣΕΤΣΕΛΕΙΑ 2015

ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2015,17-19 ΑΠΡΙΛΙΟΥ,ΠΑΤΡΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2015

ΦΑΡΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ 2015,19-18 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΦΑΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 2015

ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΑ 2015,18-19 ΑΠΡΙΛΙΟΥ,ΛΑΡΙΣΑ

 ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ «ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΑ 2015»

14ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 2015,24-26 ΑΠΡΙΛΙΟΥ,ΧΑΪΔΑΡΙ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 14ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 2015

ΕΚΤΑΚΤΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,25-26 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015,ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ

ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ,25-26 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015,ΡΟΥΜΑΝΙΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2015

ΗΜΕΡΙΔΑ ΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 25 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015,ΒΟΛΟΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 25 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015,ΒΟΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ 2015,ΣΑΒΒΑΤΟ 14 ΜΑΡΤΙΟΥ 2015,ΛΑΡΙΣΑ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ-ΧΑΛΚΙΔΑ-ΚΕΡΚΥΡΑ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΤΡΙΠΟΛΗ

Πηγή:www.koe.org.gr

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ 2015-ΑΤΟΜΙΚΑ

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ 2015-ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑ 2015

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ ΛΑΡΙΣΑ 2015-ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ ΛΑΡΙΣΑ 2015-ΑΤΟΜΙΚΑ

Πηγή:www.swim-news.gr

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ ΚΕΡΚΥΡΑ 2015

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ ΤΡΙΠΟΛΗ 2015

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 2015

 

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ Π.Ε.ΚΟ.ΑΝ.ΜΑ.Θ.,14 ΜΑΡΤΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Πηγή:www.koe.org.gr

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ Π.Ε.ΚΟ.ΑΝ.ΜΑ.Θ.,14 ΜΑΡΤΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΗΣ Κ.Ο.Ε. ΓΙΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ,ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΚΑΙ WATER POLO

Πηγή:www.koe.org.gr

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Οι Χειμερινοί προαγωνιστικών της Περιφέρειας

Σε επτά (7) πόλεις της Περιφέρειας διεξάγονται το Σαββατοκύριακο οι Χειμερινοί αγώνες κολύμβησης των προαγωνιστικών ηλικιών (9-12 ετών), με τη συμμετοχή περίπου 1400 κολυμβητών/τριών συνολικά.

Αγώνες έχουμε στη Χαλκίδα (171 κολυμβητές/τριες, από 15 Σωματεία), την Κέρκυρα (114, 7), την Αλεξανδρούπολη (260, 9), τη Χίο (60, 3), τη Λάρισα (338, 15), την Τρίπολη (130, 8) και το Ηράκλειο Κρήτης (307, 15).

ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Οι Χειμερινοί Κατηγοριών Νότιας Ελλάδας

Στο Εθνικό κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά διεξάγονται το Σαββατοκύριακο (14-15/3) οι Χειμερινοί αγώνες Νότιας Ελλάδας στην Τεχνική κολύμβηση.

Μετέχουν συνολικά 260 αθλητές και αθλήτριες από 14 Σωματεία.

Οι αγώνες αποτελούν κριτήριο για την επίτευξη ορίων συμμετοχής τόσο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων (Βελιγράδι, 1-8 Ιουλίου) όσο και το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών (Γιαντάι, 15-22 Ιουλίου).

Οι ώρες έναρξης, το Σάββατο 09.15, 16.15 και την Κυριακή στις 09.15.

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ: Αλλαγή στο πρωτάθλημα Νεανίδων

Το τριήμερο 3, 4 και 5 Απριλίου θα διεξαχθεί η Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων, αντί των αρχικών ημερομηνιών (24-26 Απριλίου).

Η κλήρωση των αγώνων θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 18 Μαρτίου στα γραφεία της ΚΟΕ (13.00).

Το Μίνι Κορασίδων

Το πρωτάθλημα Μίνι Κορασίδων (γενν. 2002) που καθιερώνεται από φέτος, θα διεξαχθεί 15-17 Μαϊου η προκριματική φάση (η κλήρωση στις 8 Απριλίου) και 3-5 Ιουλίου η Τελική φάση. 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,31 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ-1 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Πηγή:Π.Ε.ΚΟ.ΑΝ.ΜΑ.Θ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤAΘΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΟΥ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Στην Ελλάδα και συγκεκριμένα την Αλεξανδρούπολη θα διεξαχθεί το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών/ Γυναικών στην Τεχνική κολύμβηση το 2016 όπως αποφάσισε στη Ρώμη η Ολομέλεια της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας.

Μαζί με το Παγκόσμιο πρωτάθλημα, η Ελλάδα, ανέλαβε και την Πανεπιστημιάδα του αθλήματος την ίδια χρονιά, μετά από σχετικό αίτημα της ίδιας της CMAS και  η οποία επίσης θα φιλοξενηθεί στην Αλεξανδρούπολη, αμέσως μετά τη λήξη του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Το Παγκόσμιο πρωτάθλημα ορίστηκε να διεξαχθεί από 24 έως 28 Ιουνίου και η Πανεπιστημιάδα 29 και 30 Ιουνίου του 2016.

Παρών στη Ρώμη και τη συνεδρίαση του Δ.Σ της CMAS, ο Ταμίας του Δ.Σ της ΚΟΕ Ηλίας Ξιάρχος, με την ιδιότητα του Προέδρου της Επιτροπής Αθλημάτων της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας.

«Η ανάθεση στην Ελλάδα τόσο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος όσο και της Πανεπιστημιάδας, έχει να κάνει αφενός με την αναγνώριση της τεράστιας οργανωτικής και αγωνιστικής επιτυχίας που σημείωσε πέρυσι στα Χανιά το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων και αφετέρου στις μεγάλες επιτυχίες που έχουν οι αθλητές μας στις κορυφαίες διοργανώσεις του αθλήματος.

Η ικανότητα της ΚΟΕ στην διοργάνωση κορυφαίων αθλητικών διοργανώσεων, χωρίς μάλιστα να επιβαρύνει στο ελάχιστο τον κρατικό κορβανά, αναγνωρίζεται στα διεθνή μας όργανα και αυτό αποτυπώθηκε με σαφήνεια στις αποφάσεις που πήρε στη Ρώμη η CMAS», δήλωσε ο Ηλίας Ξιάρχος.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ ΑΓΩΝΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014

SWIMMING CHRISTMAS CUP 2014,12-13 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014,ΠΑΤΡΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ «Swimming Christmas Cup 2014»

ΓΑΛΑΓΑΛΕΙΑ 2014,13-14 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014,ΚΑΡΔΙΤΣΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ “ΓΑΛΑΓΑΛΕΙΑ 2014”

GRAND PRIX ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ,20-21 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014,ΑΓΡΙΝΙΟ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ GRAND PRIX ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ 2014

ΙΖ’ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ 2014,20-21 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014,ΔΡΑΜΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΙΖ’ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ

6οι ΠΤΟΛΕΜΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ,20-21 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014,ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6ων ΠΤΟΛΕΜΑΪΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6ων ΠΤΟΛΕΜΑΪΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ

6ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΝΙΚΑΙΑ ΠΟΛΗ ΜΝΗΜΗΣ ΚΑΙ ΘΥΣΙΑΣ, 20-21 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014,ΝΙΚΑΙΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6ου ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΝΙΚΑΙΑ ΠΟΛΗ ΜΝΗΜΗΣ ΚΑΙ ΘΥΣΙΑΣ

“ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΙΝΑ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ”,21 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ »Χριστούγενα στην πισίνα της Αλεξανδρούπολης 2014»

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΚΟΕ (19/11/2014)

Πηγή:www.koe.org.gr

Σύμφωνα με αποφάσεις που πήρε το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ, το οποίο και συνεδρίασε σχετικά:

*Εγκρίθηκε η απορρόφηση του τμήματος υδατοσφαίρισης του σωματείου ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας από το σωματείο Ναυταθλητική Ένωση Λαμίας

*Απαλλάσσονται από το παράβολο συμμετοχής που καταθέτουν τα σωματεία τους, για  Ημερίδες και Πρωταθλήματα, οι αθλητές/τριες των Εθνικών ομάδων σε όλα τα ατομικά αθλήματα της Ομοσπονδίας

*Στην Αλεξανδρούπολη 4 και 5 Ιουλίου θα διεξαχθεί το ερχόμενο καλοκαίρι το Μεσογειακό Κύπελλο Κολύμβησης

*Εγκρίθηκαν τα καμπ προετοιμασίας στην κολύμβηση: 1. Μπέλμετσεν (23 Δεκεμβρίου – 19 Ιανουαρίου) των Βασιλική Μπάκα, Γιάννη Καρπουζλή και Χρήστου Κατραντζή, 2. Μπέλμετσεν (18 Δεκεμβρίου – 5 Ιανουαρίου) του Νίκου Σοφιανίδη, 3. Μπάνια Λούκα (26-31 Δεκεμβρίου) του Θανάση Κυνηγάκη, 4. Μπάνια Λούκα (15 Δεκεμβρίου – 7 Ιανουαρίου), της Ηλιάνας Οικονόμου, 5. Νάουσα (26-31 Δεκεμβρίου) των Ανδρέα Βαζαίου, Παναγιώτη Σαμιλίδη, Αναστασίας Συρίγου, με τους προπονητές τους

*Εγκρίθηκε η ψηφιοποίηση των Φύλλων Αγώνων υδατοσφαίρισης και των παλαιών Δελτίων Αθλητικής Δραστηριότητας

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή 6 αθλητών / τριών στο διεθνές μίτινγκ Καταδύσεων του Αϊντχόφεν (5-8 Φεβρουαρίου)

*Εγκρίθηκε η λίστα των διεθνών Κριτών Καταδύσεων στη Fina, αποτελούμενη από τους Μπίμη, Τουλούδη, Γεωργιάδη, Φυρίγο Κ., Φυρίγου Γ.

*Εγκρίθηκε η μετάβαση στην Πάτρα, για έλεγχο της πισίνας στο «Αντώνης Πεπανός» με την προοπτική διοργάνωσης αγωνιστικών δραστηριοτήτων των Καταδύσεων, του ομοσπονδιακού προπονητή Πέτρου Φυρίγου και της τεχνικής συμβούλου ΓωγώςΦυρίγου – Κόνσολο

*Στα Χανιά από 30 Ιουλίου έως 2 Αυγούστου θα διεξαχθεί το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κατηγοριών στην Τεχνική κολύμβηση

*Εγκρίθηκε η πραγματοποίηση καμπ προετοιμασίας στην Αθήνα για την Εθνική ομάδα Συγχρονισμένης κολύμβησης Γυναικών, από 24 έως 30 Νοεμβρίου, εφόσον υπάρξει διαθέσιμο Κολυμβητήριο

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ (COMEN CUP) ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,4-7 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2014,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Πηγή:www.koe.org.gr

Στην 3η θέση το ελληνικό δίδυμο στα προκριματικά του ελεύθερου στο Ντουέτο

Την 3η θέση στην κατάταξη COMEN και την 5η στη γενική, κατέλαβε το ελληνικό δίδυμο των Άννας – Μαρίας Ταξοπούλου και Ιφιγένειας Δίπλα (αναπληρωματική η Μαρία – Ελένη Αρμάου) στον προκριματικό του ελεύθερου προγράμματος στο Ντουέτο.

Οι αθλήτριες μας συγκέντρωσαν 76,6000 βαθμούς συνολικά και βρέθηκαν πίσω από το ρωσικό δίδυμο (82,0667), το ιταλικό (78,4000), των ΗΠΑ (77,8000) και το ισπανικό (77,7000), με την ελληνική αποστολή πάντως να έχει παράπονα από τον τρόπο βαθμολόγησης τους μετά το εξαιρετικό πρόγραμμα που παρουσίασαν.

Η 12άδα του τελικού του Σαββάτου (19.00) θα οριστικοποιηθεί μετά και τις Φιγούρες που διεξάγονται το πρωί της ίδιας ημέρας (09.00).

Μέχρι στιγμής η κατάσταση διαμορφώνεται:

1. Λάρτσεβα/Μάρετιτς (ΡΩΣΙΑ) 82,0667

2. Μονταέλι/Ζουνίνο (ΙΤΑΛΙΑ) 78,4000

3. Λάου/Λούου (ΗΠΑ) 77,8000

4. Ετσεβερία/Σαλντάνα (ΙΣΠΑΝΙΑ) 77,7000

5. Δίπλα/Ταξοπούλου (ΕΛΛΑΔΑ) 76,6000

6. Μορεό/Μουρεσάν (ΓΑΛΛΙΑ) 76,0000

7. Μιτσουχάσι/Σουζούκι (ΙΑΠΩΝΙΑ) 75,5333

8. Πεσκλ/Βάιμπελ (ΕΛΒΕΤΙΑ) 74,1667

9. Ντε Μπρούβερ Μπρ/Ντε Μπρούβερ Ν. (ΟΛΛΑΝΔΙΑ) 72,8000

10. Χαλίφ/Βάλας (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 71,3000

11. Ουνσέρ/Γιλντίζ (ΤΟΥΡΚΙΑ) 70,53333

12. Σόρτμαν/Θορπ (ΒΡΕΤΑΝΙΑ) 69,6333

Στο αγώνισμα μετείχαν συνολικά 22 Ντουέτα.

Τρίτη και 5η θέση σε COMEN και Γενική το Ομαδικό στον προκριματικό

Όπως και στο Ντουέτο το πρωί έτσι και το απόγευμα στα προκριματικά του Ομαδικού, η Εθνική μας ομάδα κατέλαβε την 3η θέση στην κατάταξη COMEN και την 5η στη γενική, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις της στην πρεμιέρα του Μεσογειακού Κυπέλλου Συγχρονισμένης κολύμβησης που διεξάγεται στην Αλεξανδρούπολη.

Μπροστά της βρέθηκαν οι Ρωσία, Ισπανία, ΗΠΑ, Ιταλία, σε σύνολο 16 εθνικών ομάδων που μετείχαν του αγωνίσματος.

Για την Εθνική μας ομάδα που καταχειροκροτήθηκε από τους θεατές που και πάλι κατέκλυσαν την εξέδρα του Κολυμβητηρίου, αγωνίστηκαν οι: Μαρία – Ελένη Αρμάου, Ιφιγένεια Δίπλα, Βασιλική Κοφίδη, Μαρία Παπαδοκωνσταντάκη, Άννα – Μαρία Ταξοπούλου, Ιλιάνα Καμπούτση, Δέσποινα Δεδούση, Δήμητρα Τσιαντή. Αναπληρωματικές οι: Μαρία – Αμαλία Αθανασοπούλου, Ελένη Κόντη, Ξανθή Μέλλου, Όλγα Παπασαράντη

Η πρώτη 12άδα στο Ομαδικό:

ΡΩΣΙΑ 82,4000

ΙΣΠΑΝΙΑ 78,9000

ΗΠΑ 78,8000

ΙΤΑΛΙΑ 78,0000

ΕΛΛΑΔΑ 76,3000

ΚΑΝΑΔΑΣ 75,9667

ΕΛΒΕΤΙΑ 72,9000

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 71,3000

ΓΑΛΛΙΑ 71,2000

ΒΡΕΤΑΝΙΑ 69,1667

ΟΥΓΓΑΡΙΑ 67,0000

ΑΙΓΥΠΤΟΣ 66,2667

Μπλόκο των Κριτών και στο Σόλο με την Ταξοπούλου

Κοντά στις κύριες αντιπάλους της, την Ισπανίδα Τζούλια Ετσεβερία και την Ιταλίδα Ένρικα Πίκολι, βρέθηκε η Άννα – Μαρία Ταξοπούλου, στον πρωϊνό προκριματικό του Σόλο για το Μεσογειακό Κύπελλο Συγχρονισμένης κολύμβησης που διεξάγεται στην Αλεξανδρούπολη.

Η 14χρονη πρωταθλήτρια μας ήταν 6η στη γενική κατάταξη και 3η στην αντίστοιχη του COMEN, εκτελώντας ένα πολύ ωραίο πρόγραμμα, πλην όμως – άλλη μια φορά – οι κριτές άλλα μάτια είχαν …

Πρώτη ήταν η Ρωσίδα Βερόνικα Καλίνινα, 2η η Καναδέζα Χάλι Πρατ και 3η η Αμερικανίδα Ζακλίν Λούου.

Αγωνίστηκαν συνολικά 24 Σόλο και η πρώτη 12άδα ενόψει των Φιγουρών (09.00 Σάββατο) και του τελικού του αγωνίσματος (10.00 Κυριακή), είναι:

Καλίνινα ΡΩΣΙΑ 82,9000

Πρατ ΚΑΝΑΔΑΣ 78,7000

Λούου ΗΠΑ 78,2000

Ετσεβερία ΙΣΠΑΝΙΑ 77,8667

Πίκολι ΙΤΑΛΙΑ 77,5667

Ταξοπούλου ΕΛΛΑΔΑ 76,9333

Πέσκλ ΕΛΒΕΤΙΑ 74,4333

Μουρεσάν – Βιντιλά ΓΑΛΛΙΑ 73,7000

Μιτσουχάσι ΙΑΠΩΝΙΑ 73,4333

Μέχνιγκ ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΙΝ 70,5333

Ντουρίσοβα ΣΛΟΒΑΚΙΑ 70,5333

Τουργκούτ ΤΟΥΡΚΙΑ 69,0000

Ρωσία και Ισπανία στην κορυφή του Κόμπο

Όπως αναμενόταν η Ρωσία κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στη γενική κατάταξη του Κόμπο, ενώ η Ισπανία ήταν 1η στην κατάταξη του Μεσογειακού Κυπέλλου (2η στο ΟΠΕΝ), στην διοργάνωση που διεξάγεται στην Αλεξανδρούπολη.

Το χάλκινο μετάλλιο στη γενική κατέκτησαν οι ΗΠΑ, ενώ στο COMEN CUP η Ιταλία ήταν 2η και η Ελβετία 3η.

Η γενική κατάταξη του τελικού, για την πρώτη 6άδα στο Κόμπο:

Ρωσία 82,7000

Ισπανία 80,8667

ΗΠΑ 78,1667

Ιταλία 77,7667

Ελβετία 73,2667

Ουγγαρία 68,5000

Η Εθνική μας ομάδα δεν βαθμολογήθηκε.

Στην τελική ευθεία η διοργάνωση μετά τις Φιγούρες

Οριστικοποιήθηκαν οι βαθμολογίες και κατατάξεις στα προκριματικά των αγωνισμάτων (Ντουέτο, Ομαδικό, Σόλο) που προηγήθηκαν, με την διεξαγωγή το πρωί του αγωνίσματος των Φιγούρων στο Μεσογειακό Κύπελλο Συγχρονισμένης κολύμβησης.

Μετείχαν συνολικά 208 αθλήτριες, με τα κορίτσια της Εθνικής μας ομάδας να μετέχουν κανονικά στο αγώνισμα από τη βαθμολογία του οποίου το 50% μεταφέρεται στην αντίστοιχη που είχαν στα προκριματικά των αγωνισμάτων.

Τα αποτελέσματα των αθλητριών μας στις Φιγούρες: 18η Δίπλα 74,1591, 20ή Ταξοπούλου 73,9114, 46η Αρμάου 71,8341, 53ηΚοφίδη 71,4341, 108η Δεδούση 67,6045, 109η Παπαδοκωνσταντακάκη 67,5295, 119η Τσιαντή 66,6386, 126η Μέλλου 66, 3500, 137η Κόντη 65,8773, 146η Αθανασοπούλου 65,1795, 148η Παπασαράντη 64,9250, 155η Καμπούτση 64,4000.

Δύο μετάλλια (αργυρό και χάλκινο) η Ελλάδα στο Ντουέτο!

Τα πρώτα μετάλλια για την Εθνική μας ομάδα που μετέχει του Μεσογειακού Κυπέλλου Συγχρονισμένης κολύμβησης που διεξάγεται στην Αλεξανδρούπολη, ήλθαν απόψε στον τελικό του Ντουέτο.

Οι Ιφιγένεια Δίπλα και Άννα – Μαρία Ταξοπούλου, με αναπληρωματική την Μαρία –Ελένη Αρμάου, ήταν 3ες στην γενική κατάταξη και 2ες στην αντίστοιχη του COMEN, μετά από έντονο συναγωνισμό με το ιταλικό δίδυμο.

Τα χρυσά μετάλλια πήγαν στο Ρωσικό δίδυμο  και το Ισπανικό, που  ήταν 2ο  στη γενική, ενώ 3ο στο COMEN ήταν το Ιταλικό ζευγάρι.

Τα αποτελέσματα του τελικού (πρώτη 6άδα) που έγινε σε ένα κατάμεστο και πάλι κολυμβητήριο:

1.Λάρτσεβα/Μάρετιτς ΡΩΣΙΑ 158,5690

  1. Ετσεβερία/Σαλντάνα ΙΣΠΑΝΙΑ 154,7287
  2. Δίπλα/Ταξοπούλου  ΕΛΛΑΔΑ 151,4352
  3. Μονταέλι/Ζουνίνο ΙΤΑΛΙΑ 151,2087
  4. Λάου/Λούου ΗΠΑ 149,7906
  5. Μορεό/Μουρεσάν ΓΑΛΛΙΑ 149,7080

Η απονομή των μεταλλίων στο COMEN έγινε από την ολυμπιονίκη μας στο στίβο Πηγή Δεβετζή και τον στρατηγό και Μέραρχο της 12ης Μεραρχίας  Παναγιώτη  Φαραντάτο.

Δύο μετάλλια η Άννα – Μαρία Ταξοπούλου στο Σόλο

Μετά το Ντουέτο χτες και στον τελικό του Σόλο σήμερα (7/9) το πρωί το χρώμα των δύο μεταλλίων που κατέκτησε η Ελλάδα με την Άννα – Μαρία Ταξοπούλου ήταν το ίδιο.

Ασημένιο στην κατάταξη του Μεσογειακού Κυπέλλου (COMEN) και χάλκινο στην ΟΠΕΝ, με τα οποία η Εθνική μας ομάδα που αγωνίζεται αργότερα (14.00) και στον τελικό του Ομαδικού, έφτασε τα 4 μετάλλια στην διοργάνωση.

Η Ταξοπούλου, άφησε  πίσω της  την ιταλίδα Ένρικα Πίκολι και βρέθηκε πολύ κοντά στην ισπανίδα νικήτρια του αγωνίσματος (Τζούλια Ετσεβερία) σε ότι αφορά την κατάταξη COMEN. Στη γενική πρώτη ήταν η ρωσίδα Καλίνινα και 2η η Καναδέζα Χάλι Πράτ.

Η πρώτη 6άδα του τελικού στο Σόλο:

Καλίνινα ΡΩΣΙΑ 160,9159

Ετσεβερία ΙΣΠΑΝΙΑ 153,9818

Ταξοπούλου ΕΛΛΑΔΑ 152,3447

Πρατ ΚΑΝΑΔΑΣ 152,1826

Πίκολι ΙΤΑΛΙΑ 150,4151

Λούου ΗΠΑ 148,7281

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ (COMEN CUP) ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,4-7 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2014,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με τη συνεδρίαση της Τεχνικής Επιτροπής Συγχρονισμένης κολύμβησης της COMEN, αύριο (3/9), ανοίγει ουσιαστικά τις πύλες της η διοργάνωση του Μεσογειακού Κυπέλλου Συγχρονισμένης κολύμβησης στην Αλεξανδρούπολη.

Η συνεδρίαση, όπου μέλος της είναι και ο Δημήτρης Φαραντούρης, αναπληρωτής έφορος του αθλήματος στην ΚΟΕ, είναι προγραμματισμένη για τις 10 το πρωί.

Το μεσημέρι (12.00) στο Δημαρχείο της πόλης, ο Δήμαρχος Βαγγέλης Λαμπάκης και ο Πρόεδρος της ΚΟΕ αλλά και της COMEN Δημήτρης Διαθεσόπουλος, παραχωρούν Συνέντευξη Τύπου στα τοπικά μέσα ενημέρωσης για την διοργάνωση που φιλοξενείται στο νέο κλειστό Κολυμβητήριο της Αλεξανδρούπολης (4-7 Σεπτεμβρίου).

Το απόγευμα (16.00) θα γίνει το μίτινγκ των αρχηγών των 26 αποστολών και η κλήρωση, ενώ το βράδυ (20.00) έχει προγραμματιστεί η τελετή έναρξης στο λιμάνι της πόλης (Φάρος) που αν δεν το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες θα πραγματοποιηθεί στο Κολυμβητήριο.

Το πρόγραμμα των αγώνων όπου μετέχουν 225 αθλήτριες από 26 χώρες συνολικά:

Πέμπτη, 4/9

11.00 Ντουέτο (προκριματικά)

16.00 Ομαδικό (προκριματικά)

Παρασκευή, 5/9

10.00 Σόλο (προκριματικά)

16.00 Κόμπο (Τελικός)

Σάββατο, 6/9

09.00 Φιγούρες

19.00 Ντουέτο (Τελικός)

Κυριακή, 7/9

10.00 Σόλο (Τελικός)

14.00 Ομαδικό (Τελικός)

Λόγω της μορφής των αγώνων (ΟΠΕΝ) θα υπάρχουν δύο κατατάξεις στα αγωνίσματα. Μία για το Μεσογειακό Κύπελλο και μία γενική.

ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ (COMEN CUP) ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,4-7 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2014,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Πηγή:www.koe.org.gr

Εντυπωσιακή είναι η συμμετοχή των χωρών που οριστικοποίησαν τη συμμετοχή τους στο Μεσογειακό Κύπελλο (COMEN CUP) Συγχρονισμένης κολύμβησης που διεξάγεται στην  Αλεξανδρούπολη (4-7 Σεπτεμβρίου).

Το παρών θα δώσουν συνολικά 26 χώρες με 225 αθλήτριες ηλικίας 13 έως 15 ετών (γενν. 1999-2001),

Είναι οι: Ανδόρα (2), Αυστρία (9), Βέλγιο (2), Λευκορωσία (7), Βουλγαρία (10), Καναδάς (11), Τσεχία (12), Αίγυπτος (12), Ισπανία (11), Γαλλία (12), Βρετανία (10), Γερμανία (12), Ουγγαρία (12), Ιταλία (12), Ιαπωνία (3), Λιχτενστάιν (1), Ολλανδία (3), Νότια Αφρική (9), Ρωσία (12), Ελβετία (12), Σλοβακία (10), Τουρκία (10), ΗΠΑ (10), Βενεζουέλα (1), Σερβία (6), ΕΛΛΑΔΑ (13).

 Στους αγώνες λόγω της μορφής ΟΠΕΝ, έχουν δικαίωμα συμμετοχής και χώρες εκτός της Μεσογειακής Συνομοσπονδίας (COMEN) όπου Πρόεδρος της είναι ο Δημήτρης Διαθεσόπουλος και μέλος τη Τεχνικής Επιτροπής Συγχρονισμένης κολύμβησης ο Δημήτρης Φαραντούρης.

Ήδη στην πόλη της Θράκης καταφτάνουν οι αποστολές η μία μετά την άλλη, με τον κύριο όγκο τους σήμερα (1/9), ενώ αύριο και την Τετάρτη είναι προγραμματισμένες οι προπονήσεις των 26 Εθνικών ομάδων που μετέχουν (οι αγώνες έχουν μορφή OPEN).

Το νέο – κλειστό – Κολυμβητήριο της Αλεξανδρούπολης, ολυμπιακών διαστάσεων, είναι μια πανέμορφη και απόλυτα λειτουργική   αθλητική εγκατάσταση που πληροί και με το παραπάνω τις προϋποθέσεις μιας τόσο σημαντικής διοργάνωσης.

Διαθέτει 1000 θέσεις καθήμενων θεατών, πισίνα εκμάθησης, απλόχερους χώρους αποδυτηρίων, φυσιοθεραπείας (και για ΑΜΕΑ), ιατρείο, άλλες αίθουσες και γενικά είναι έτοιμο να υποδεχτεί οποιαδήποτε αθλητική διοργάνωση του υγρού στίβου.

Οι αγώνες διοργανώνονται με την πολύτιμη συνδρομή του Δήμου Αλεξανδρούπολης.  

Η Εθνική μας

Η Εθνική μας ομάδα των Κορασίδων (ηλικίες 13, 14 και 15 ετών) βρίσκεται ήδη στην Αλεξανδρούπολη από τις αρχές της περασμένης βδομάδας, με 14 αθλήτριες στην αποστολή. Είναι ο: Άννα Μαρία Ταξοπούλου, Ιφιγένεια Δίπλα, Μαρία- Ελένη Αρμάου, Βασιλική Κοφίδη, Μαρία Παπαδοκωνσταντακάκη, Δέσποινα Δεδούση, Δήμητρα Τσιαντή, Ιλιάνα Καμπούτση, Όλγα Παπασαράντη, Μαρία- Αμαλία Αθανασοπούλου, Ξανθή Μέλλου, Ελένη Κόντη,Γεωργία Βασιλοπούλου, Θάλεια Παπαδοπούλου.

Μαζί τους η ομοσπονδιακή προπονήτρια Μαρία Θηβαίου και η συνεργάτιδα της Αργυρώ Σαβράμη.

 Στους αγώνες μετέχουν συνολικά 225 αθλήτριες. Το παρόν επίσης δίνουν 58 προπονήτριες, 29 Κριτές και 30 Συνοδοί των αποστολών, ανεβάζοντας το σύνολο στους 345 μετέχοντες.

Στο Σόλο έχουν δηλωθεί 24 αθλήτριες, στο Ντουέτο22 ζευγάρια, στο Ομαδικό 17 και στο Κόμπο14 ομάδες.

Η τελετή έναρξης των αγώνων έχει προγραμματιστεί να γίνει την Τετάρτη το βράδυ (20.00), μπροστά στον Φάρο της πόλης στο λιμάνι.