Ετικέτα: Αναστασία Μπρεζεράκου

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ,1-3 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016,ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑ ΟΡΙΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2ο ΑΣΤΕΡΙ ΑΘΗΝΑ, 3 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 1ο,ΑΘΗΝΑ, 3 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Α’ ΗΜΕΡΑ

Με το Τεχνικό πρόγραμμα στο Σόλο και στο Ομαδικό έγινε σήμερα η πρεμιέρα του Εθνικού Πρωταθλήματος Συγχρονισμένης κολύμβησης ανοιχτής κατηγορίας (HELLAS OPEN) στο κολυμβητήριο του Χαϊδαρίου.

Την πρωτιά στο Τεχνικό Σόλο πήρε η Ευαγγελία Πλατανιώτη (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης), με τις άλλες δυο Ευαγγελίες της Εθνικής ομάδας του Ντουέτου -την Εβελίνα Παπάζογλου του ΑΝΟΜ και την Ευαγγελία Κουτίδη του ΝΟΒΑ- να ακολουθούν, ενώ στο Τεχνικό Ντουέτο πρώτευσε ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης. Η βαθμολογία στο Τεχνικό θα μετρήσει αναλογικά και στην τελική κατάταξη, μετά τη διεξαγωγή και των τελικών (ελεύθερο πρόγραμμα) των δύο αγωνισμάτων που θα γίνουν αύριο Σάββατο (Σόλο) και την Κυριακή (Ομαδικό) αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα με τις τρεις πρώτες σε κάθε αγώνισμα:

ΤΕΧΝΙΚΟ ΣΟΛΟ:

  1. Ευαγγελία Πλατανιώτη (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 87,0383 β.
  2. Εβελίνα Παπάζογλου (ΑΝΟ Μεταμόρωσης) 85,2659 β.
  3. Ευαγγελία Κουτίδη (ΝΟΒΑ) 83,9983 β.

ΤΕΧΝΙΚΟ ΟΜΑΔΙΚΟ:

  1. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης (Βασιλική Καφετζή, Ευγενία Καφετζή, Αναστασία Μπρεζεράκου, Θάλεια Παπαδοπούλου, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Αναστασία Ταξοπούλου, Άννα Μαρία Ταξοπούλου, αναπλ. Γεωργία Βασιλοπούλου, Γεωργία Μπαρλαμπά) 81,0451 β.
  2. ΝΟ Βουλιαγμένης (Μαρία Έλλη Αλζιγκούζη, Σοφία Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Ξανθή Μέλλου, Κωνσταντίνα Μπαχτσεβανίδου, Ελένη Παπανδρέου, Πολυξένη Σαραντίδη, Σοφία Σαραντίδη, Μαρία Νεφέλη Σταμέλου, αναπλ. Ειρήνη Κατσιώτη, Ιωάννα Σελετοπούλου) 76,6478 β.
  3. ΝΟΒΑ (Δανάη Δεληγιάννη, Μυρτώ Καματερού, Ευαγγελία Κουτίδη, Βασιλική Κωφίδη, Παρασκευή Κωφίδη, Βικτώρια Κωνσταντινίδου, Σοφία Τσιπουρίδη – Παρασκευοπούλου, Αικατερίνη Φουκαλά, αναπλ. Ελένη Δεληγιάννη, Αναστασία Κουτσελίνη) 73,9785 β.

Β’ ΗΜΕΡΑ

Ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης επιβεβαιώνει την κυριαρχία του και στην ΟΠΕΝ κατηγορία της Συγχρονισμένης κολύμβησης και πρωταγωνίστησε στη σημερινή δεύτερη ημέρα (Σάββατο 2/4) του Εθνικού Πρωταθλήματος στο κολυμβητήριο Χαϊδαρίου.

Ο ΑΝΟΜ πήρε και τα τρία χρυσά στους ισάριθμους σημερινούς τελικούς, στο Highlight, στο Κόμπο, αλλά και στο Σόλο, με την Ευαγγελία Πλατανιώτη, ενώ το ασημένιο κατέστησε η Εβελίνα Παπάζογλου στο Σόλο. ‘Εγινε σήμερα, εξάλλου, και το Τεχνικό Ντουέτο όπου επίσης πρωταγωνίστησε η ομάδα της Μεταμόρφωσης.

Στο βάθρο με τα μετάλλια, στους τρεις σημερινούς τελικούς. μπήκαν ακόμα ο ΝΟΒΑ, ΝΟ Βουλιαγμένης και Νηρέας Χαλανδρίου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα με τις τρεις πρώτες στους σημερινούς Τελικούς:

HIGHLIGHT ΤΕΛΙΚΟΣ:

  1. ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ (Γεωργία Βασιλοπούλου, Ηλιάνα Καμπούτση, Γεωργία Μπαρλαμπά, Αναστασία Μπρεζεράκου, Θάλεια Παπαδοπούλου, Εβελίνα Παπάζογλου, Όλγα Παπασαράντη, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Αναστασία Ταξοπούλου, Άννα Μαρία Ταξοπούλου, αναπλ. Ελένη Κόντη, Αλεξάνδρα Κουτσούλα) 83,4333 β.
  2. ΝΟΒΑ (Νεφέλη Αικατερίνη Γκαγιάνη, Δανάη Δεληγιάννη, Μυρτώ Καματερού, Ευφροσύνη Καρδακάρη, Ευαγγελία Κουτίδη, Αναστασία Κουτσελίνη, Βασιλική Κοφίδη, Παρασκευή Κοφίδη, Σοφία Τσιπουρίδη – Παρασκευοπούλου, Αικατερίνη Φουκαλά, αναπλ. Κυριακή Καραγιάννη, Ελένη Φραγκάκη) 73,5000 β.
  3. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Βασιλεία Γκουζούνα, Ελευθερία Γκουζούνα, Μελιτίνη Δημακάλου, Ιφιγένεια Δίπλα. Δανάη Γαβριέλα Καλογεροπούλου, Πηνελόπη Καραμέσιου, Χρυσοβαλάντου Κώνσταντίνα Κορνέζου, Ηρίννα Δήμητρα Πανίδη, Βαλαντίνα Φαραντούρη, Βικτώρια Χρθσοβέργη, αναπλ. Γεωργία Σινάνε Ιορδανίδου, Μαρία Κωνσταντίνα Τσαγκαρογιάννη) 73,2000 β.

ΣΟΛΟ ΤΕΛΙΚΟΣ:

1.Ευαγγελία Πλατανιώτη (ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ) 87,6631 β.

  1. Εβελίνα Παπάζογλου (ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ) 86,7995 β.
  2. Ευαγγελία Κουτίδη (ΝΟΒΑ) 84,8824 β.

ΚΟΜΠΟ ΤΕΛΙΚΟΣ:

  1. ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ (Γεωργία Βασιλοπούλου, Ηλιάνα Καμπούτση, Αλεξάνδρα Κουτσούλα, Γεωργία Μπαρλαμπά, Αναστασία Μπρεζεράκου, Θάλεια Παπαδοπούλου, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Αναστασία Ταξοπούλου, Άννα Μαρία Ταξοπούλου, αναπλ. Ελένη Κόντη, Όλγα Παπασαράντη) 82,3333 β.
  2. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Μαρία Έλλη Αλζιγκούζη, Ειρήνη Κατσιώτη, Σοφία Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Ξανθή Μέλλου, Κωνσταντίνα Μπαχτσεβανίδου, Ελένη Παπανδρέου, Πολυξένη Σαραντίδη, Σοφία Σαραντίδη, Ιωάννα Σελετοπούλου, Μαρία Νεφέλη Σταμέλου, αναπλ. Ναντέζντα Ελπίδα Σαραντίδη, Ευδοκία Φανού) 76,3333 β. 3
  3. ΝΟΒΑ (Δανάη Δεληγιάννη, Μυρτώ Καματερού, Ευαγγελία Κουτίδη, Αναστασία Κουτσελίνη, Βασιλική Κοφίδη, Παρασκευή Κοφίδη, Βικτώρια Κωνσταντινίδου, Παρασκευή Τσέντζου, Σοφία Τσιπουρίδη – Παρασκευοπούλου, Αικατερίνη Φουκαλά, αναπλ. Αναστασία Δοδοντζίδη, Ευφροσύνη Καρδακάρη) 76,5607 β.

Το αποτέλεσμα με τις τρεις πρώτες στο ΤΕΧΝΙΚΟ ΝΤΟΥΕΤΟ:

1.Εβελίνα Παπάζογλου – Ευαγγελία Πλατανιώτη (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 84,8686 β.

  1. Αναστασία Ταξοπούλου – Άννα Μαρία Ταξοπούλου (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 78,9675 β.
  2. Μαρία ‘Ελλη Αλζιγκούζη – Σοφία Ευαγγελία Μαλκογεώργου (ΝΟ Βουλιαγμένης) 76,2759 β.

Γ’ ΗΜΕΡΑ

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον ΑΝΟ Μεταμόρφωσης, που αναδείχθηκε πρωταθλητής και πολυνίκης -διατηρώντας τα σκήπτρα του-, ολοκληρώθηκε σήμερα (Κυριακή 3/4) το Εθνικό Πρωτάθλημα Συγχρονισμένης κολύμβησης ανοιχτής κατηγορίας (HELLAS OPEN) στο κολυμβητήριο του Χαϊδαρίου.

Τα «Σκαθάρια» του ΑΝΟΜ κατέκτησαν στη σημερινή τρίτη και τελευταία ημέρα δύο ακόμα χρυσά μετάλλια, στο Ντουέτο (με Εβελ. Παπάζογλου και Ευαγ. Πλατανιώτη) και στο Ομαδικό και ένα ασημένιο (στο Ντουέτο με τις αδερφές Ταξοπούλου) στους δύο τελικούς. Κι έτσι έφτασαν συνολικά στα πέντε χρυσά και δύο ασημένια στη διοργάνωση, ενώ είχαν κατακτήσει και τα τεχνικά.

Ο ΑΝΟΜ πρώτευσε στη τελική γενική βαθμολογία με 331 βαθμούς, έναντι 258 του 2ου ΝΟΒΑ και 202 του 3ου ΝΟ Βουλιαγμένης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των τελικών της Κυριακής με τις τρεις πρώτες νικήτριες, καθώς και η τελική Γενική Βαθμολογία:

ΝΤΟΥΕΤΟ ΤΕΛΙΚΟΣ:

  1. Εβελίνα Παπάζογλου – Ευαγγελία Πλατανιώτη (ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ) 86,4176 β.
  2. Αναστασία Ταξοπούλου – Άννα Μαρία Ταξοπούλου (ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ) 80,2003 β.
  3. Μαρία Έλλη Αλζιγκούζη – Σοφία Ευαγγελία Μαλκογεώργου (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ) 78,0379 β.

ΟΜΑΔΙΚΟ ΤΕΛΙΚΟΣ:

  1. ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ (Γεωργία Βασιλοπούλου, Γεωργία Μπαρλαμπά, Αναστασία Μπρεζεράκου, Θάλεια Παπαδοπούλου, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Αναστασία Ταξοπούλου, Άννα Μαρία Ταξοπούλου, αναπλ. Βασιλική Καφετζή, Ευγενία Καφετζή) 81,5558 β.
  2. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Μαρία Έλλη Αλζιγκούζη, Σοφία Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Ξανθηή Μέλλου, Κωνσταντίνα Μπαχτσεβανίδου, Ελένη Παπανδρέου, Πολυξένη Σαραντίδη, Σοφία Σαραντίδη, Μαρία Νεφέλη Σταμέλου, αναπλ. Ειρήνη Κατσιώτη, Ιωάννα Σελετοπούλου) 77,7905 β.
  3. ΝΟΒΑ (Δανάη Δεληγιάννη, Μυρτώ Καματερού, Ευαγγελία Κουτίδη, Αναστασία Κουτσελίνη, Βσιλική Κοφίδη, Παρασκευή Κοφίδη, Σοφία Τσιπουρίδη – Παρασκευοπούλου, Αικατερίνη Φουκαλά, αναπλ. Ελένη Δεληγιάννη, Βικτώρια Κωνσταντινίδου) 75,1892 β.

Η ΓΕΝΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

  1. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 331 β.
  2. ΝΟΒΑ 258
  3. ΝΟ Βουλιαγμένης 202
  4. ΚΟ Ηρακλείου 141
  5. Νηρέας Χαλανδρίου 102
  6. ΑΝΟ Αργυρούπολης 54
  7. Πανσερραϊκός 44
  8. ΝΟ Χανίων 14
  9. Ωρίων 12
  10. Αρίων Γλυφάδας 9

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ,30 ΙΟΥΛΙΟΥ-3 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2014,ΕΛΣΙΝΚΙ-ΦΙΛΑΝΔΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Την 9η θέση στον προκριματικό του αγωνίσματος στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Συγχρονισμένης Κολύμβησης Νεανίδων στο Ελσίνκι κατέλαβε το Ντουέτο της Ελλάδας.

Οι Γιάννα Γκεοργκίεβα και Αθανασία Τσόλα συγκέντρωσαν 83,3667 βαθμούς.

Τις τρεις πρώτες θέσεις κατέλαβαν οι Ρωσία (Αναστασία Μπαγιάντινα, Ντάρια Μπαγιάντινα) 91,1667, Ιαπωνία (Κάνο Ομάτα, Ασούκα Τασάκι) 88,7333, Ουκρανία (Αλεξάντρα Κασούμπα, Αναστασία Σάβτσουκα) 88,5333.

Την 9η θέση στο προκριματικό του Ομαδικού στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Συγχρονισμένης Κολύμβησης Νεανίδων που γίνεται στο Ελσίνκι κατέλαβε η Εθνική ομάδα της Ελλάδας.

Η ελληνική ομάδα με τις Αθανασία Τσόλα, Γιάνα Γκεοργκίεβα, Σοφία Μαλκογεώργου, Σοφία Σαραντίδη, Ελένη Στραβάκου, Αναστασία Ταξοπούλου, Βαλεντίνα Φαραντούρη, Αντωνία Ραφαέλα Μαζοκοπάκη (αν. Κατερίνα Φουκαλά, Μυρτώ Καματερού) συγκέντρωσαν 83,4333 βαθμούς.

Τις τρεις πρώτες θέσεις πήραν οι Ρωσία με 89,5667, Ιαπωνία 88,900 και Ουκρανία 88,0333.

Την 8η θέση στον προκριματικό του Σόλο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Συγχρονισμένης Κολύμβησης Νεανίδων που γίνεται στο Ελσίνκι κατέκτησε η πρωταθλήτριά μας Αθανασία Τσόλα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια συγκέντρωσε 82,5667 βαθμούς και φυσικά προκρίθηκε στον τελικό που θα γίνει το μεσημέρι της Κυριακής 3/8 (προκρίνονται οι 12 πρώτες όπως και σε όλα τα αγωνίσματα).

Τις τρεις πρώτες θέσεις πήραν οι: Ανίσια Νεμπόρακο (Ρωσία) 90,3000 β., Ασούκα Τασάκι (Ιαπωνία) 89,2333 β., Αναστασία Σάβτσουκ (Ουκρανία) 87,3333.

Την 7η θέση στον προκριματικό του Κόμπο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Συγχρονισμένης Κολύμβησης Νεανίδων, που γίνεται στο Ελσίνκι, πήρε η Εθνική μας.

Η ελληνική ομάδα με τις Αθανασία Τσόλα, Γιάνα Γκεοργκίεβα, Σοφία Μαλκογεώργου, Σοφία Σαραντίδη, Ελένη Στραβάκου, Αναστασία Ταξοπούλου, Βαλεντίνα Φαραντούρη, Αντωνία Ραφαέλα Μαζοκοπάκη, Παρασκευή Κωφίδη, Αναστασία Μπρεζεράκου (αν. Κατερίνα Φουκαλά, Μυρτώ Καματερού) συγκέντρωσε 82,2333 βαθμούς και προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος που θα γίνει την Κυριακή το απόγευμα.

Τις τρεις πρώτες θέσεις πήραν οι: Ρωσία 90,3333 β., Ιαπωνία 88,7667 β. και Ουκρανία 88,5333.

Τη 10η θέση στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Συγχρονισμένης Κολύμβησης Νεανίδων, που γίνεται στο Ελσίνκι, κατέλαβε το ελληνικό Ντουέτο.

Οι Αθανασία Τσόλα και Γιάννα Γκεοργκίεβα συγκέντρωσαν τελικά 156,3800 βαθμούς στο σύνολο και βρέθηκαν στην ίδια θέση, τη 10η, την οποία κατείχαν μετά και τις φιγούρες (καθώς στον προκριματικό ήταν 9ες).

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσία με τις Αναστασία Μπαγιάντινα και Ντάρια Μπαγιάντινα με 168,8498 βαθμούς, το ασημένιο πήρε με πολύ μικρή διαφορά από τις πρώτες η Ιαπωνία με τις Κάνο Ομάτα και Ασούκα Τασάκι (168,7142 β.) και το χάλκινο «άρπαξε» τελικά η Κίνα -που υποσκέλισε για λίγο την Ουκρανία η οποία ήταν τρίτη στον προκριματικό- με τις Λιουγί Γουάγκ και Κιανγί Γουάγκ (162,9053).

Την 10η θέση στον τελικό του Ομαδικού στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Συγχρονισμένης Κολύμβησης, που γίνεται στο Ελσίνκι, κατέκτησε η Εθνική μας.

Η ελληνική ομάδα ομάδα με τις Αθανασία Τσόλα, Γιάνα Γκεοργκίεβα, Σοφία Μαλκογεώργου, Σοφία Σαραντίδη, Ελένη Στραβάκου, Αναστασία Ταξοπούλου, Βαλεντίνα Φαραντούρη, Αντωνία Ραφαέλα Μαζοκοπάκη (αν. Κατερίνα Φουκαλά, Μυρτώ Καματερού) συγκέντρωσε 151,9898 βαθμούς και βρέθηκε δέκατη (μια θέση κάτω από τον προκριματικό όπου ήταν 9η).

Το χρυσό μετάλλιο στο Ομαδικό κατέκτησε η Ρωσία (167,9395 βαθμοί), το ασημένιο η Ιαπωνία (166,0544 β.) και το χάλκινο η Κίνα (162,9142).

Την 9η θέση στον τελικό του Σόλο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Συγχρονισμένης Κολύμβησης Νεανίδων, που γίνεται στο Ελσίνκι, κατέκτησε η Αθανασία Τσόλα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια συγκέντρωσε συνολικά 157,2017 βαθμούς και ήρθε τελικά 9η στην κατάταξη (παρότι μετά τον προκριματικό και τις φιγούρες ήταν 8η).

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσίδα Ανίσια Νεμπόρακο με 171,1350 βαθμούς, το ασημένιο η Καναδέζα Ζακλίν Σιμενό με 170,8927 β. και το χάλκινο η Γιαπωνέζα Ασούκα Τασάκι 168,7817 β.

Την πολύ τιμητική 7η θέση στον τελικό του Κόμπο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Συγχρονισμένης Κολύμβησης Νεανίδων, που γίνεται στο Ελσίνκι, κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα.

Στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε απόψε το πρόγραμμα της διοργάνωσης, στην πρωτεύουσα της Φινλανδίας, η ελληνική ομάδα με τις Αθανασία Τσόλα, Γιάνα Γκεοργκίεβα, Σοφία Μαλκογεώργου, Σοφία Σαραντίδη, Ελένη Στραβάκου, Αναστασία Ταξοπούλου, Βαλεντίνα Φαραντούρη, Αντωνία Ραφαέλα Μαζοκοπάκη, Παρασκευή Κωφίδη, Αναστασία Μπρεζεράκου (αν. Κατερίνα Φουκαλά, Μυρτώ Καματερού) βαθμολογήθηκε με 83,0333 β. και βρέθηκε 7η (στην ίδια θέση που είχε και μετά τον προκριματικό).

ΤΟ ΧΡΥΣΟ Η ΙΑΠΩΝΙΑ

Το χρυσό μετάλλιο στο Κόμπο κατέκτησε η Ιαπωνία (90,4000 β.) η οποία υποσκέλισε στον τελικό την ανίκητη μέχρι σήμερα Ρωσία, η οποία αρκέστηκε στο ασημένιο μετάλλιο (90,3000 β.), ενώ το χάλκινο πήρε η Κίνα (88,3667 β.).

 

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΓΙΑ ΤΟ 14ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Πηγή:www.koe.org.gr

Αναχωρεί την Δευτέρα (28/7) στο Ελσίνκι, για να μετάσχει στο 14ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Συγχρονισμένης κολύμβησης Νεανίδων (30 Ιουλίου – 3 Αυγούστου), η Εθνική μας ομάδα.

Την συγκροτούν 12 αθλήτριες: Αθανασία Τσόλα, Γιάνα Γκεοργκίεβα, Σοφία Μαλκογεώργου, Σοφία Σαραντίδη, Ελένη Στραβάκου, Αναστασία Ταξοπούλου, Βαλεντίνα Φαραντούρη, Αντωνία Ραφαέλα Μαζοκοπάκη, Κατερίνα Φουκαλά, Παρασκευή Κωφίδη, Μυρτώ Καματερού, Αναστασία Μπρεζεράκου.

Μαζί τους η ομοσπονδιακή τεχνικός Μαρία Θηβαίου, η συνεργάτιδα της Αργυρώ Σαβράμη, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη, η διεθνής Κριτής  τεχνική σύμβουλος της ΚΟΕ Ελένη Κουγιά και ο Δημήτρης Φαραντούρης αναπληρωτής έφορος του αθλήματος (αρχηγός αποστολής).

Το πρόγραμμα (ώρες Ελσίνκι) των αγώνων όπου μετέχουν περισσότερες από 300 αθλήτριες από 40 χώρες:

*30 Ιουλίου: 10.00 Προκριματικά Ντουέτο, 17.00 Προκριματικά Ομαδικού

*31 Ιουλίου: 10.00 Προκριματικά Σόλο,16.00 Προκριματικά Κόμπο

*1 Αυγούστου: 10.00 Φιγούρες

*2 Αυγούστου: 10.00 Τελικός Ντουέτο, 16.00 Τελικός Ομαδικό

*3 Αυγούστου: 10.00 Τελικός Σόλο, 16.00 Τελικός Κόμπο

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’

Ο ΚΟ Ηρακλείου ξεχώρισε στα προκριματικά του Ντουέτου

Με τα προκριματικά στο ντουέτο άνοιξε η αυλαία των Χειμερινών αγώνων συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’. Από τις χορογραφίες προέκυψε ξεκάθαρη διαφορά του πρώτου ζευγαριού (Αρμάου Μαρία-Ελένη/ Βασιλάκη Ανδριανή-Ελισάβετ) από τα υπόλοιπα.

Η βαθμολογία της πρώτης τριάδας είναι η εξής:

1 ΚΟ Ηρακλείου       Αρμάου Μαρία-Ελένη/ Βασιλάκη Ανδριανή-Ελισάβετ     68,2800

2 ΝΟ Χανίων             Μπαδογιάννη Νεφέλη/ Κουργιαντάκη Όλγα                  65,8000

3 ΝΟ Βουλιαγμένης   Σαραντίδη Ναντέζντα-Ελπίδα/ Σελετοπούλου Ιωάννα     64,4200

Η Δίπλα πρώτευσε στις Φιγούρες

Με τη Δίπλα Ιφιγένεια να καταλαμβάνει τη πρώτη θέση στις Φιγούρες «έκλεισε» η πρώτη μέρα των Χειμερινών αγώνων συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’. Η αθλήτρια του Νηρέα Χαλανδρίου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση αφήνοντας πίσω της τις Κωφίδη Βασιλική και Ταξοπούλου Άννα-Μαρία.

Η βαθμολογία της πρώτης τριάδας είναι η εξής:

1. Δίπλα Ιφιγένεια                    Νηρέας Χαλανδρίου    74,9479

2. Ταξοπούλου Άννα-Μαρία             ΑΝΟΑ                72,8849

3.Κωφίδη Βασιλική                        ΝΟΒΑ                 71,3013

Τα αποτελέσματα των τελικών

Πριν από λίγη ώρα ολοκληρώθηκαν οι τελικοί για τους Χειμερινούς Αγώνες Κορασίδων Β, με τον ΚΟ Ηρακλείου και τον ΝΟ Χανίων να κερδίζουν το χρυσό μετάλλιο, σε Ντουέτο και Ομαδικό αντιστοίχως.

Στο Ντουέτο, για τον ΚΟ Ηρακλείου, οι αθλήτριες Αρμάου και Βασιλάκη συγκέντρωσαν 69,3662 βαθμούς, στο Ομαδικό ο ΝΟ Χανίων είχε βαθμολογία 65,5262 και στο Αστέρι 5, καλύτερη βαθμολογία (ανάμεσα σε δύο αθλήτριες) είχε η Μανάφα Ευανθία, του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης με 54,56 βαθμούς.

Αναλυτικά οι τριάδες της κορυφής:

Ντουέτο:

1)      Αρμάου Μαρία – Ελένη, Βασιλάκη Ανδριανή – Ελισσάβετ           ΚΟ Ηρακλείου                    69,3662

2)      Μπαδογιάννη Νεφέλη, Κουριαντάκη Όλγα                                  ΝΟ Χανίων                         67,2060

3)      Δίπλα Ιφιγένεια, Χρυσοβέργη Βικτώρια                                       ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου     67,0053

Ομαδικό:

1)      ΝΟ Χανίων: 65,5262

2)      ΚΟ Ηρακλείου: 65,2320

3)      ΑΝΟ Αργυρούπολης: 65,1534

Αστέρι: (συμμετείχαν δύο αθλήτριες)

1)      Μανάφα Ευανθία                                         ΑΝΟ Μεταμόρφωσης                         54,56

2)      Κουθουρίδου Αλίκη                                     Ηρακλής Θεσσαλονίκης                   54,48

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 5ο ΑΣΤΕΡΙ

Πηγή

ΣΤΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΟΙ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’

Στο Δημοτικό κολυμβητήριο Κερατσινίου – Δραπετσώνας διεξάγονται το Σαββατοκύριακο (31 Μαρτίου – 1 Απριλίου), οι Χειμερινοί αγώνες συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’ και η Ημερίδα Αστέρι 5.

Μετέχουν 101 αθλήτριες στις Φιγούρες, 16 Ντουέτα και 9 Ομαδικά.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο, 31/3

10.30 Ντουέτο (προκριματικά), 17.00 Φιγούρες

Κυριακή, 1/4

09.30 Ντουέτο (τελικός), 12.00 Ομαδικό (τελικός), 13.30 Αστέρι 5

Καμπ στον Άγιο Κοσμά

Καμπ προετοιμασίας, στον Άγιο Κοσμά, ξεκινά την ερχόμενη Δευτέρα (2 Απριλίου) η Εθνική ομάδα συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων το οποίο και θα διαρκέσει έως τις 8 Απριλίου.

Έχουν κληθεί οι εξής αθλήτριες για το πρωί (07.30) της Δευτέρας:  Μαρία Αμαλία Αθανασοπούλου, Σοφία Σαραντίδη, Θεοδώρα Μανωλοπούλου (ΝΟ Βουλιαγμένης), Άννα Μαρία Αλεξανδρή, Βασιλική Παγώνα Αλεξανδρή, Ειρήνη Μαρίνα Αλεξανδρή, Ελευθερία Γκουζούνα, Βαλεντίνα Φαραντούρη (Νηρέας Χαλανδρίου), Δήμητρα Ασωνίτη, Μαρία Νεφέλη Γαζή, Μελιτίνη Δημακάκου, Σοφία Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Ελένη Στραβάκου (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Αλεξάνδρα Βασιλάκη (ΚΟ Ηρακλείου), Γιάννα Γκεοργκίεβα, Αντωνία Μαζοκοπάκη (ΝΟ Χανίων), Ιωάννα Δάντη, Μυρτώ Καματερού, Παρασκευή Κοφίδη, Κατερίνα Φουκαλά (ΝΟΒΑ), Ιωάννα Ευδοκία Δελιδάκη (Ωρίων), Αναστασία Μπρεζεράκου (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης), Αθανασία Τσόλα (Πανσερραϊκός). 

Πηγή