Ετικέτα: ΑΟ Βετεράνων

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΓΥΡΟΥ Β’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Ολοκληρώθηκε η Β’ Φάση του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Ανδρών με συγκλονιστικά παιχνίδια και προκρίσεις που κρίθηκαν κυριολεκτικά στο νήμα. Μετά και τα σημερινά (3/7) αποτελέσματα έγιναν πλέον γνωστές οι ομάδες που θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Α2 μέσω της τελικής φάσης (22-24 Ιουλίου), καθώς και αυτές που υποβιβάστηκαν στη Γ’ Εθνική.
Οι ομάδες που θα αγωνιστούν στην τελική φάση για την άνοδο (ανεβαίνουν 4) στην Α2 είναι: ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων, ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΑΟΝΣ Μίλων, ΟΥΚ Βόλου, Γ.Σ. Νίκη Βόλου
Οι ομάδες που υποβιβάζονται στη Γ Εθνική είναι: ΜΓΣ Πανσερραϊκός, Γ.Σ. Νηρέας Λαμίας, ΝΕ Λαμίας, ΑΟ Καστέλλας.
Τα αποτελέσματα:
Όμιλος Νέας Σμύρνης (Όμιλος Ανόδου): ΝΟ Τρίαινα Βούλας – ΑΟΝΣ Μίλων 2-6, ΝΟ Αγίου Νικολάου – ΠΕΚΕ Βροντάδου 9-6, ΑΕ Χαϊδαρίου – ΝΟ Τρίαινα Βούλας 7-7 , ΑΟΝΣ Μίλων – ΝΟ Αγίου Νικολάου 17-6,Μίλων – ΑΕ Χαϊδαρίου 6-9, ΠΕΚΕΒ – Τρίαινα Βούλας 3-12,ΝΟ Αγίου Νικολάου – ΑΕ Χαϊδαρίου 8-12, ΠΕΚΕ Βροντάδου – ΑΟΝΣ Μίλων 9-11, ΝΟ Τρίαινα Βουλας – ΝΟ Αγίου Νικολάου 11-5, ΑΕ Χαϊδαρίου – ΠΕΚΕ Βροντάδου 13-8

Τελική Βαθμολογία

  1. ΑΕ Χαϊδαρίου 10
  2. ΑΟΝΣ Μίλων 9
  3. ΝΟ Τρίαινα Βούλας 7
  4. ΝΟ Αγίου Νικολάου 3
  5. ΠΕΚΕ Βροντάδου 0
Όμιλος Βόλου (Όμιλος Ανόδου): Νίκη Βόλου – ΧΑΝΘ 11-9, ΑΠΣ Οξυγόνο – ΟΕΑ/ΝΑΒ 11-6, ΟΥΚ Βόλου – Νίκη Βόλου 8-6 , ΧΑΝΘ – ΑΠΣ Οξυγόνο 9-15,ΧΑΝΘ – ΟΥΚ Βόλου 11-14, ΟΕΑΝΑΒ – Νίκη Βόλου 8-12,ΑΠΣ Οξυγόνο – ΟΥΚ Βόλου 10-12, ΟΕΑ/ΝΑΒ – ΧΑΝΘ 10-5, Γ.Σ. Νίκη Βόλου – ΑΠΣ Οξυγόνο 10-9, ΟΥΚ Βόλου – ΟΕΑ/ΝΑΒ 17-0

Τελική Βαθμολογία

  1. OYK Bόλου 12
  2. Γ.Σ. Νίκη Βόλου 9
  3. ΑΠΣ Οξυγόνο 6
  4. ΟΕΑ/ΝΑΒ 3
  5. ΧΑΝΘ 0
Όμιλος Πάτρας (Όμιλος Ανόδου): ΝΟ Καλαμάτας – ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων 4-9, ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 11-9, Νηρέας Πάτρας – ΝΟ Καλαμάτας 13-6, ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων – ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 7-4,ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων – Νηρέας Πάτρας 7-3, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – ΝΟ Καλαμάτας 12-5,ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου – Α.Κ. Νηρέας Πάτρας 6-6, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων 6-14, ΝΟ Καλαμάτας – ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 5-11, Α.Κ. Νηρέας Πάτρας – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 7-7

Τελική Βαθμολογία

  1. ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων 12
  2. ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 7
  3. Α.Κ. Νηρέας Πάτρας 5
  4. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 4
  5. ΝΟ Καλαμάτας 0
Όμιλος Καβάλας (Όμιλος Υποβιβασμού): ΝΟ Καβάλας – ΑΟ Βετεράνοι 9-10, Νηρέας Λαμίας – Τρίτων Αμαρουσίου 0-5 α.α., ΜΓΣ Πανσερραϊκός – ΝΟ Καβάλας 8-11, ΑΟ Βετεράνοι – Νηρέας Λαμίας 5-0 α.α., ΑΟ Βετεράνοι – Τρίτων Αμαρουσίου 8-10,ΑΟ Βετεράνοι – Πανσερραϊκός 10-8, Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΟ Καβάλας 10-9,ΜΓΣ Πανσερραϊκός – Τρίτων Αμαρουσίου 9-12

Τελική Βαθμολογία

  1. Τρίτων Αμαρουσίου 12
  2. ΑΟ Βετεράνοι 9
  3. ΝΟ Καβάλας
  4. ΜΓΣ Πανσερραϊκός 3
  5. Νηρέας Λαμίας -4
Όμιλος Ναυπλίου (Όμιλος Υποβιβασμού): Ολυμπιάδα Πετρούπολης – ΝΕ Λαμίας 11-6, ΑΟ Καστέλλας – ΝΟ Ναυπλίου 3-12, Άρης Νικαίας – Ολυμπιάδα Πετρούπολης 7-7, ΝΕ Λαμίας – ΑΟ Καστέλλας 14-9,ΝΕ Λαμίας – Άρης Νίκαιας 8-13, ΝΟ Ναυπλίου – Ολυμπιάδα Πετρούπολης 11-9,ΑΟ Καστέλλας – ΓΝΟ Άρης Νίκαιας 7-10, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΕ Λαμίας 12-6, Ολυμπιάδα Πετρούπολης – ΑΟ Καστέλλας 14-5,  ΓΝΟ Άρης Νίκαιας – ΝΟ Ναυπλίου 4-7

Τελική Βαθμολογία

  1. ΝΟ Ναυπλίου 12
  2. Ολυμπιάδα Πετρούπολης 7
  3. ΓΝΟ Άρης Νίκαιας 7
  4. ΝΕ Λαμίας 3
  5. ΑΟ Καστέλλας 0

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β’ ΓΥΡΟΥ Β’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Στη Β’ και αποφασιστική φάση του πρωταθλήματος εισέρχονται (1-3/7) οι 15 ομάδες της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, στους 5 Ομίλους όπως προέκυψαν από τα αποτελέσματα τους στην Α’ φάση.
Στους 3 Ομίλους που οδηγούν στην διεκδίκηση της ανόδου στην Α2 Εθνική, έχουμε:
ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Νέας Σμύρνης): ΝΟ Αγίου Νικολάου, ΠΕΚΕ Βροντάδου, Μίλων, ΑΕ Χαϊδαρίου, Τρίαινα Βούλας
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (κολ. «Αντώνης Πεπανός»): Νηρέας Χαλανδρίου, Δελφίνια Μεταμόρφωσης, Ποσειδών Ιλισίων, Νηρέας Πατρών, ΝΟ Καλαμάτας
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (κολ. ΕΑΚ Βόλου): ΑΠΣ Οξυγόνο, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΧΑΝΘ, ΟΥΚ Βόλου, Νίκη Βόλου
Στην στα πλέι οφ για την άνοδο (4 ομάδες), 22-24 Ιουλίου, προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 6)
Στους 2 Ομίλους των πλέι άουτ έχουμε:
ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (κολ. Καβάλας): Νηρέας Λαμίας, Τρίτων Αμαρουσίου, ΑΟ Βετεράνων, Πανσερραϊκός, ΝΟ Καβάλας
ΟΜΙΛΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (κολ. Ναυπλίου): ΑΟ Καστέλας, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΕ Λαμίας, Άρης Νίκαιας, Ολυμπιάδα Πετρούπολης
Οι 2 τελευταίες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 4) υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική κατηγορία.

 

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ  ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

1η  αγωνιστική Παρασκευή       1/07/2016

ΩΡΑ: 20.30 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

ΩΡΑ:  21.30 ΠΕΚΕΒ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ

2η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  10.00 ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ

ΩΡΑ:  11.00 ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΕΚΕΒ

4η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  20.00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ

ΩΡΑ:  21.00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ

5η  αγωνιστική Κυριακή 3/07/2016

ΩΡΑ:  09.00 ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

ΩΡΑ:  10.00 ΠΕΚΕΒ ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ

3η  αγωνιστική Σάββατο     3/07/2016

ΩΡΑ:  17.00    ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΛΟΥ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΩΡΑ:  18.00    ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΠΕΚΕΒ

 

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΒΟΛΟΥ  ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΒΟΛΟΥ  

1η  αγωνιστική Παρασκευή       1/07/2016

ΩΡΑ: 20.00 ΧΑΝΘ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

ΩΡΑ:  21.00 ΟΕΑ ΝΑΒ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 

2η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  12.00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΧΑΝΘ

ΩΡΑ:  13.00 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ ΟΕΑ ΝΑΒ

4η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  20.00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

ΩΡΑ:  21.00  ΧΑΝΘ ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ 

5η  αγωνιστική Κυριακή 3/07/2016

ΩΡΑ:  12.00 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

ΩΡΑ:  13.00 ΟΕΑ ΝΑΒ ΧΑΝΘ

3η  αγωνιστική Σάββατο     3/07/2016

ΩΡΑ:  20.00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΩΡΑ:  21.00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΟΕΑ ΝΑΒ

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΠΑΤΡΑΣ  ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΠΕΠΑΝΟΣ 

1η  αγωνιστική Παρασκευή       1/07/2016

ΩΡΑ:   20.00 ΚΟΠΙ ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

ΩΡΑ:  21.00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  11.00   ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΚΟΠΙ

ΩΡΑ:  12.00   ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ/ΡΙΟΥ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ

3η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  17.30   ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΩΡΑ:  18.30   ΚΟΠΙ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ/ΡΙΟΥ

4η  αγωνιστική Κυριακή 3/07/2016

ΩΡΑ:  09.00   ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ/ΡΙΟΥ ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

ΩΡΑ:  10.00   ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ ΚΟΠΙ

5η  αγωνιστική Κυριακή     3/07/2016

ΩΡΑ:  16.00   ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ/ΡΙΟΥ

ΩΡΑ:  17.00   ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΚΑΒΑΛΑΣ  ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΚΑΒΑΛΑΣ 

1η  αγωνιστική Παρασκευή       1/07/2016

ΩΡΑ: 20.00 ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ

ΩΡΑ:  21.00 ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ 

2η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  12.00  ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

ΩΡΑ:  13.00  ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ 

4η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  20.00 ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

ΩΡΑ:  21.00 ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

5η  αγωνιστική Κυριακή 3/07/2016

ΩΡΑ:  09.00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ

ΩΡΑ:  10.00 ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

3η  αγωνιστική Σάββατο     3/07/2016

ΩΡΑ:  16.00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

ΩΡΑ:  17.00 ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΝΑΥΠΛΙΟΥ  ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΝΑΥΠΛΙΟΥ

1η  αγωνιστική Παρασκευή       1/07/2016

ΩΡΑ: 19.00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

ΩΡΑ:  20.00 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ. 

2η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  10.30 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ. ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ

ΩΡΑ:  11.30 ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 

4η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  19.00 ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ.

ΩΡΑ:  20.00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ

5η  αγωνιστική Κυριακή 3/07/2016

ΩΡΑ:  09.30 ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

ΩΡΑ:  10.30 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ  ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ

3η  αγωνιστική Σάββατο     3/07/2016

ΩΡΑ:  16.30 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ. ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ

ΩΡΑ:  17.30 ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΓΥΡΟΥ Α’ ΦΑΣΗΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2014

Πηγή:www.koe.org.gr

Ολοκληρώθηκαν απόψε (Κυριακή) οι αγώνες και του δεύτερου γύρου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών σε τέσσερις από τους πέντε ομίλους και αναδείχθηκαν οι ομάδες που προκρίνονται στη Β’ φάση, καθώς και αυτές που θα παίξουν στον Όμιλο του Υποβιβασμού, δηλαδή τα Play Out.

Έτσι, οι 20 της Β’ φάσης (18-20/7) είναι Ιωνικός, Νηρέας Χαλανδρίου, ΝΟ Αγίου Νικολάου, ΑΟ Βετεράνοι, ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Καλαμάτας, ΝΟ Ναυπλίου, Νηρέας Πατρών, Μίλων, ΓΣ Περιστερίου, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΑΟ Πετρούπολης, Άρης Θεσσαλονίκης, Άθως Χαλκιδικής, ΑΠΣ Οξυγόνο, ΝΟ Καβάλας, ΝΟΒΑ, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΝΟ Λάρισας, ΝΟ Χαλκίδας. Οι 20 αυτές ομάδες θα χωριστούν σε 4 Ομίλους των πέντε ομάδων και οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο (σύνολο 8) περνούν στην Τελική φάση (1-3 Αυγούστου). Εκεί οι τέσσερις πρώτες ανέρχονται στην Α2 Γυναικών.

Οι πέντε ομάδες των Play Off (18-20/7) είναι ΝΟ Μυτιλήνης, ΝΑΟ Ναυσίθοος, Τρίτων Αμαρουσίου, Αλέξανδρος Συκεών, Αναγέννηση Λαμίας. Η 1η της κατάταξης θα παραμείνει στην κατηγορία και οι υπόλοιπες 4 υποβιβάζονται στη Γ’ Εθνική κατηγορία.

Στα Play Out, όπου θα παλέψουν για την αποφυγή του υποβιβασμού (18-20/7), πηγαίνουν οι ομάδες που έμειναν τελευταίες στις βαθμολογίες των τεσσσάρων ομίλων: ΝΑΟ Ναυσίθοος, Τρίτων Αμαρουσίου, Αλέξανδρος Συκεών, Αναγέννηση Λαμίας. Άλλη μια ομάδα θα πάει στα Play Out από τον Ά Όμιλο Αττικής (σύνολο πέντε ομάδες στα Play Out).

Οι αγώνες του Α’ Ομίλου Αττικής, που εκκρεμούν, θα γίνουν το τριήμερο 11-13 Ιουλίου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του δεύτερου γύρου της Α΄φάσης της Β’ Εθνικής Ανδρών και οι τελικές βαθμολογίες στους τέσσερις ομίλους:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νίκαιας):

Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Μυτιλήνης 18-12, ΑΟ Βετεράνοι – ΝΟ Αγίου Νικολάου 7-9, ΝΟ Μυτιλήνης – Ιωνικός 7-19, ΝΟ Αγίου Νικολάου – Νηρέας Χαλανδρίου 9-17,Ιωνικός – Νηρέας Χαλανδρίου 8-7, ΝΟ Μυτιλήνης – ΑΟ Βετεράνοι 8-12,Ιωνικός – ΝΟ Αγίου Νικολάου 11-4, Νηρέας – Χαλανδρίου – ΑΟ Βετεράνοι 10-8, ΝΟ Αγίου Νικολάου – ΝΟ Μυτιλήνης 12-7, ΑΟ Βετεράνοι – Ιωνικός 5-12.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Ιωνικός 22

2. Νηρέας Χαλανδρίου 19

3. ΝΟ Αγίου Νικολάου 10

4. ΑΟ Βετεράνοι 7

…………………………………………

5. ΝΟ Μυτιλήνης 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

ΝΑΟ Ναυσίθοος – ΝΟ Ναυπλίου 4-5, Νηρέας Πατρών – ΝΟ Καλαμάτας 5-5,ΝΟ Καλαμάτας – ΝΑΟ Ναυσίθοος 7-5, ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Πατρών 10-7, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΟ Καλαμάτας 4-4, ΝΑΟ Ναυσίθοος – ΝΟ Ρεθύμνου 1-12ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Ναυπλίου 13-9, Νηρέας Πατρών – ΝΑΟ Ναυσίθοος 7-2, ΝΟ Καλαμάτας – ΝΟ Ρεθύμνου 3-9, ΝΟ Ναυπλίου – Νηρέας Πατρών 2-6.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Ρεθύμνου 24

2. ΝΟ Καλαμάτας 14

3. ΝΟ Ναυπλίου 10

4. Νηρέας Πατρών 10

…………………………………

5. ΝΑΟ Ναυσίθοος 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης):

ΓΣ Περιστερίου – ΑΕ Χαϊδαρίου 8-9, Μίλων – Τρίτων Αμαρουσίου 15-7,ΑΕ Χαϊδαρίου – Μίλων 6-12, Τρίτων Αμαρουσίου – ΑΟ Πετρούπολης 11-5, Μίλων – ΓΣ Περιστερίου 15-7, ΑΟ Πετρούπολης – ΑΕ Χαϊδαρίου 11-13,ΓΣ Περιστερίου – ΑΟ Πετρούπολης 15-3, ΑΕ Χαϊδαρίου – Τρίτων Αμαρουσίου 10-2, ΑΟ Πετρούπολης – Μίλων 7-11, Τρίτων Αμαρουσίου – ΓΣ Περιστερίου 4-12.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Μίλων 22

2. ΓΣ Περιστερίου 16

3. ΑΕ Χαϊδαρίου 12

4. ΑΟ Πετρούπολης 6

………………………………………….

5. Τρίτων Αμαρουσίου 3

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):

‘Αθως Χαλκιδικής – Άρης 7-12, Αλέξανδρος Συκεών – ΑΠΣ Οξυγόνο 4-20,Άρης – Αλέξανδρος Συκεών 18-3, ΑΠΣ Οξυγόνο – ΝΟ Καβάλας 10-5, Αλέξανδρος Συκεών – Άθως Χαλκιδικής 0-5 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο Αλέξανδρος Συκεών που μηδενίζεται και του αφαιρείται ένας βαθμός), ΝΟ Καβάλας – Άρης 4-11,Άθως Χαλκιδικής – ΝΟ Καβάλας 17-9, Άρης – ΑΠΣ Οξυγόνο 10-8, ΝΟ Καβάλας – Αλέξανδρος Συκεών 14-6, ΑΠΣ Οξυγόνο – Άθως Χαλκιδικής 11-15.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Άρης 21

2. Άθως Χαλκιδικής 21

3. ΑΠΣ Οξυγόνο 12

4. ΝΟ Καβάλας 6

…………………………………………….

5. Αλέξανδρος Συκεών -1

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου):

ΟΕΑΝΑΒ – ΝΟ Χαλκίδας 10-8, ΝΟΒΑ – ΝΟ Λάρισας 16-8,ΝΟ Χαλκίδας – ΝΟΒΑ 9-11, ΝΟ Λάρισας – Αναγέννηση Λαμίας 9-5, ΝΟΒΑ – ΟΕΑΝΑΒ 10-6, Αναγέννηση Λαμίας – ΝΟ Χαλκίδας 6-12,ΟΕΑΝΑΒ – Αναγέννηση Λαμίας 12-3, ΝΟ Χαλκίδας – ΝΟ Λάρισας 5-4, Αναγέννηση Λαμίας – ΝΟΒΑ 7-15, ΝΟ Λάρισας – ΟΕΑΝΑΒ 5-8.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟΒΑ 24

2. ΟΕΑΝΑΒ 15

3. ΝΟ Λάρισας 12

4. ΝΟ Χαλκίδας 9

…………………………………..

5. Αναγέννηση Λαμίας 0

Η Β’ φάση και τα Play Out θα γίνουν 18-20 Ιουλίου. Από τα Play Out θα υποβιβασθούν 4 ομάδες στη Γ’ Εθνική. Από τη Β’ φάση στην Τελική φάση θα προκριθούν οκτώ ομάδες. Η Τελική φάση θα γίνει 1-3 Αυγούστου και από αυτήν θα αναδειχθούν οι τέσσερις πρώτες ομάδες που θα ανέβουν στην Α2 Ανδρών, ενώ θα βγει και η πρωταθλήτρια ομάδα της Β’ Ανδρών.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΓΥΡΟΥ Α’ ΦΑΣΗΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2014

Πηγή:www.koe.org.gr

Ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών και τα φαβορί για την πρόκριση στη Β’ φάση έχουν πάρει ήδη ένα προβάδισμα.

Αναλυτικά τα σημερινά του πρώτου γύρου και οι μέχρι στιγμής βαθμολογίες:

ΟΜΙΛΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (Κολυμβητήριο Ναυπλίου):

ΝΑΟ Ναυσίθοος – ΝΟ Ναυπλίου 7-11, Νηρέας Πατρών – ΝΟ Καλαμάτας 6-7, ΝΟ Καλαμάτας – ΝΑΟ Ναυσίθοος 14-8, ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Πατρών 14-10, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΟ Καλαμάτας 7-9, ΝΑΟ Ναυσίθοος – ΝΟ Ρεθύμνου 5-16,ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Ναυπλίου 13-6, Νηρέας Πατρών – ΝΑΟ Ναυσίθοος 7-2, ΝΟ Καλαμάτας – ΝΟ Ρεθύμνου 4-6, ΝΟ Ναυπλίου – Νηρέας Πατρών 9-4.

Η Βαθμολογία:

1.ΝΟ Ρεθύμνου 12

2. ΝΟ Καλαμάτας 9

3. ΝΟ Ναυπλίου 6

4. Νηρέας Πατρών 3

5. ΝΑΟ Ναυσίθοος 0

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ(Κολυμβητήριο Νίκαιας):

Νηρέας Χαλανδρίου – Ιωνικός 12-12, ΑΟ Βετεράνοι – ΝΟ Μυτιλήνης 6-4, ΝΟ Μυτιλήνης – Νηρέας Χαλανδρίου 7-12, ΝΟ Αγ. Νικολάου – ΑΟ Βετεράνοι 6-6, Ιωνικός – ΝΟ Μυτιλήνης 16-3, Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Αγ. Νικολάου 13-7,ΝΟ Αγ. Νικολάου – Ιωνικός 4-16, ΑΟ Βετεράνοι – Νηρέας Χαλανδρίου 6-14, ΝΟ Μυτιλήνης – ΝΟ Αγ. Νικολάου 9-11, Ιωνικός – ΑΟ Βετεράνοι 12-4.

Η Βαθμολογία:

1.Νηρέας Χαλανδρίου 10

2. Ιωνικός 10

3. ΑΟ Βετεράνοι 4

4. ΝΟ Αγ. Νικολάου 4

5. ΝΟ Μυτιλήνης 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Περιστερίου):

ΑΕ Χαϊδαρίου – ΓΣ Περιστερίου 4-5, Τρίτων Αμαρουσίου – Μίλων 7-16, Μίλων – ΑΕ Χαϊδαρίου 10-9, ΑΟ Πετρούπολης – Τρίτων Αμαρουσίου 12-7, ΓΣ Περιστερίου – Μίλων 8-8, ΑΕ Χαϊδαρίου – ΑΟ Πετρούπολης 7-8,ΑΟ Πετρούπολης – ΓΣ Περιστερίου 8-9, Τρίτων Αμαρουσίου – ΑΕ Χαϊδαρίου 6-9, Μίλων – ΑΟ Πετρούπολης 9-8, ΓΣ Περιστερίου – Τρίτων Αμαρουσίου 13-9.

Η Βαθμολογία:

1.Μίλων 10

2. ΓΣ Περιστερίου 10

3. ΑΟ Πετρούπολης 6

4. ΑΕ Χαϊδαρίου 3

5. Τρίτων Αμαρουσίου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):

Άρης – Άθως Χαλκιδικής 7-10, ΑΠΣ Οξυγόνο – Αλέξανδρος Συκεών 23-13, Αλέξανδρος Συκεών – Άρης 8-22, ΝΟ Καβάλας – ΑΠΣ Οξυγόνο 7-8, Άθως Χαλκιδικής – Αλέξανδρος Συκεών 23-9, Άρης – ΝΟ Καβάλας 13-5,ΝΟ Καβάλας – Άθως Χαλκιδικής 2-20, ΑΠΣ Οξυγόνο – Άρης 7-10, Αλέξανδρος Συκεών – ΝΟ Καβάλας 4-11, Άθως Χαλκιδικής – ΑΠΣ Οξυγόνο 16-11.

Η Βαθμολογία:

1.Άθως Χαλκιδικής 12

2. Άρης 9

3. ΑΠΣ Οξυγόνο 6

4. ΝΟ Καβάλας 3

5. Αλέξανδρος Συκεών 0

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου):

ΝΟ Χαλκίδας – ΟΕΑΝΑΒ 9-11, ΝΟ Λάρισας – ΝΟΒΑ 10-12, ΝΟΒΑ – ΝΟ Χαλκίδας 12-9, Αναγέννηση Λαμίας – ΝΟ Λάρισας 6-10, ΟΕΑΝΑΒ – ΝΟΒΑ 9-13, ΝΟ Χαλκίδας – Αναγέννηση Λαμίας 8-2,Αναγέννηση Λαμίας – ΟΕΑΝΑΒ 8-13, ΝΟ Λάρισας – ΝΟ Χαλκίδας 10-5, ΝΟΒΑ – Αναγέννηση Λαμίας 14-5, ΟΕΑΝΑΒ – ΝΟ Λάρισας 8-9.

Η Βαθμολογία:

1.ΝΟΒΑ 12

2. ΝΟ Λάρισας 9

3. ΟΕΑΝΑΒ 6

4. ΝΟ Χαλκίδας 3

5. Αναγέννηση Λαμίας 0

Ο δεύτερος γύρος της Α’ φάσης του πρωταθλήματος Β’ Ανδρών θα γίνει 4-6 Ιουλίου. Με την ολοκλήρωση και του δεύτερου γύρου οι τέσσερις πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο προκρίνονται στη Β’ φάση, ενώ οι τελευταίες των ομίλων θα πάνε στα πλέι άουτ (απ’ όπου θα υποβιβασθεί μία ομάδα στη Γ΄Εθνική). Η Β’ φάση και τα πλέι άουτ θα γίνουν 18-20 Ιουλίου. Η Τελική φάση, στην οποία θα προκριθούν οκτώ ομάδες, θα γίνει 1-3 Αυγούστου και από αυτήν θα αναδειχθούν οι τέσσερις πρώτες ομάδες που θα ανέβουν στην Α2 Ανδρών, ενώ θα βγει και η πρωταθλήτρια ομάδα της Β’ Ανδρών.

ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2014

Πηγή:www.koe.org.gr

Είκοσι πέντε (25) ομάδες συνολικά μετέχουν στο Πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών,  ο πρώτος Γύρος της Α’ Φάσης του οποίου διεξάγεται από αύριο (20/6) έως και την Κυριακή (22/6) σε 5 Ομίλους.

ΟΜΙΛΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (κολ. Ναυπλίου): ΝΟ Ρεθύμνου, Νηρέας Πατρών, Ναυσίθοος Κέρκυρας, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΟ Καλαμάτας

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Νίκαιας): ΝΟ Αγίου Νικολάου, ΑΟ Βετεράνων, Νηρέας Χαλανδρίου, Ιωνικός Νίκαιας, ΝΟ Μυτιλήνης

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Περιστερίου): ΑΟ Πετρούπολης, Τρίτων Αμαρουσίου, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΓΣ Περιστερίου, Μίλων

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (κολ. Ποσειδώνιο): ΝΟ Καβάλας, ΑΠΣ Οξυγόνο, Άρης Θεσσαλονίκης, Άθως Χαλκιδικής, Αλέξανδρος Συκεών

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (κολ. Νέας Ιωνίας): Αναγέννηση Λαμίας, ΝΟ Λάρισας, ΝΟ Χαλκίδας, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΝΟΒΑ

Οι αγώνες του Β’ Γύρου θα διεξαχθούν στις 4-6 Ιουλίου.

Στη Β’ Φάση (18-20 Ιουλίου) προκρίνονται οι 4 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 20), όπου και σχηματίζουν 4 Ομίλους των πέντε (5). Οι τελευταίες (σύνολο 5) συγκροτούν τον Όμιλο των Play Out (18-20 Ιουλίου) με την 1η ομάδα της κατάταξης να παραμένει στην Β’ Εθνική και τις άλλες 4 να υποβιβάζονται στη Γ’ Εθνική κατηγορία.

Στην Τελική φάση (1-3 Αυγούστου) προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες (σύνολο 8) από την Β’ Φάση και οι 4 πρώτες της Τελικής κατάταξης ανέρχονται στην Α2 Εθνική κατηγορία.

ΣΥΣΤΗΜΑ  –  ΧΡΟΝΟΣ  ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

Το  Πρωτάθλημα της  Β’  Εθνικής κατηγορίας Ανδρών,  θα διεξαχθεί σε πέντε (5) ομίλους.

Α’  Φάση Α Γύρος                              20 – 22 / 6 / 2014   Β Γύρος    4 – 6 / 7 / 2014                                                       

Β’  Φάση                                           18 – 20 / 7 / 2014 και ο Όμιλος των    Playout  

Γ’  Φάση  Τελική                                1 – 3 / 8 / 2014

Οι αγώνες θα διεξαχθούν με σύστημα  POOL.

Θα ισχύσει η ισοπαλία.

Μετά το τέλος των αγώνων της  Α’ Φάσης από κάθε όμιλο των πέντε (5) ομάδων, οι τέσσερις (4) πρώτες ομάδες, προκρίνονται για την  Β’ Φάση  σύνολο:  είκοσι (20) ομάδες.

Στην  Β’ Φάση  σχηματίζονται τέσσερεις (4) όμιλοι των πέντε (5) ομάδων και γίνονται αγώνες με το σύστημα  Pool  εντός των ομίλων (όλοι με όλους),  ισχύει η  Ισοπαλία.  

Από κάθε όμιλο της  Α’ Φάσης οι τελευταίες  σύνολο:  πέντε (5) ομάδες, σχηματίζουν ένα (1) όμιλο των πέντε (5) ομάδων,  Play Out  και αγωνίζονται με το σύστημα  Pool,  ισχύει η  Ισοπαλία.

Οι τέσσερις (4) τελευταίες ομάδες του ομίλου των  Play Out,  υποβιβάζονται στην  Γ’ κατηγορία,  σύνολο:  τέσσερεις (4) ομάδες, η πρώτη ομάδα παραμένει στην  Β’ κατηγορία.

Η κλήρωση για την  Β’ Φάση  θα διεξαχθεί την  Δευτέρα  7 / 7 / 2014  και  ώρα:  14:00  στα γραφεία της  ΚΟΕ.

ΤΕΛΙΚΗ  ΦΑΣΗ

Στην  Τελική Φάση  προκρίνονται, οι δυο (2) πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο των τεσσάρων (4) ομάδων της  Β’ Φάσης,  σύνολο:  οκτώ (8) ομάδες,  (οι υπόλοιπες ομάδες παραμένουν στην  Β’ κατηγορία).

Σχηματίζονται δυο (2) όμιλοι των τεσσάρων (4) ομάδων, οι εντός των ομίλων αγώνες, γίνονται με το σύστημα  Pool,  ισχύει η  Ισοπαλία.

Στους αγώνες κατάταξης πρέπει να υπάρξει, νικητής.

Οι αγώνες κατάταξης, θα γίνουν ως εξής:

ο  1ος  του  Α’ ομίλου με τον  2ο  του  Β’ ομίλου  ΑΓΩΝΑΣ  Α                                    

ο  2ος  του  Α’ ομίλου με τον  1ο  του  Β’ ομίλου  ΑΓΩΝΑΣ  Β                                    

ο  3ος  του  Α’ ομίλου με τον  3ο  του  Β’ ομίλου  (5η – 6η θέση)      

ο  4ος  του  Α’ ομίλου με τον  4ο  του  Β’ ομίλου  (7η – 8η θέση)   

Ο μικρός τελικός για 3η και 4η θέση οι ηττημένοι των αγώνων Α και Β

Ο μεγάλος τελικός για 1η και 2η θέση οι νικητές  των αγώνων Α και Β

Οι τέσσερις (4) πρώτες ομάδες, ανέρχονται στην ανώτερη  Α2  κατηγορία Ανδρών  

και η  1η  ομάδα της βαθμολογίας, ανακηρύσσεται,  πρωταθλήτρια  της Β’ κατηγορίας

Ανδρών.  Οι υπόλοιπες ομάδες παραμένουν κατηγορία.

Η κλήρωση για την  Τελικής Φάση  θα διεξαχθεί την  Δευτέρα  17 / 7 / 2014  και  ώρα:  13:30  στα γραφεία της  ΚΟΕ.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ  ΑΓΩΝΩΝ

Τέσσερις (4) περίοδοι των οκτώ (8) λεπτών η κάθε μία.

ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ 

Ότι αναφέρονται στην  Γενική Προκήρυξη Αγώνων Υδατοσφαίρισης  «2013»  με αριθμ.πρωτ.:  6420/Ε/ 21.10.2013.

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ  ΟΡΟΙ

Κάθε σωματείο, οφείλει να καταθέσει παράβολο συμμετοχής.

Τα σωματεία οφείλουν να καταθέσουν τα παράβολα συμμετοχής για την  Α’ Φάση  Α Γύρο στο πρωτάθλημα  Β’ Ανδρών, στον λογαριασμό της  ΚΟΕ,  μέχρι 18/6/2014, 280,00 €, και μέχρι 16/7/2014 280,00€ για τον Β ΓΥΡΟ της Α ΦΑΣΗΣ. Διαφορετικά δεν θα δυνηθούν να συμμετάσχουν. Τα σωματεία οφείλουν να επιδεικνύουν, το καταθετήριο του παραβόλου, στον Αλυτάρχη πριν από την έναρξη των αγώνων.

ΛΟΙΠΕΣ  ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ  –  ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ

Από την αγωνιστική περίοδο  «2013 -2014»,  ο αριθμός των ομάδων που θα συμμετέχουν στο πρωτάθλημα  Β’ Ανδρών,  θα είναι είκοσι πέντε (25).

Από την  Α2  Ανδρών,  θα υποβιβάζονται τέσσερις  (4) ομάδες στην  Β’ Ανδρών  και από την  Γ’ Ανδρών,  θα ανέρχονται στην  Β’ Ανδρών  τέσσερεις (4) ομάδες. 

Στα Πρωταθλήματα και διοργανώσεις αγώνων υδατοσφαίρισης  (που είναι υπό την αιγίδα της  Κ.Ο.Ε.),  οι διαιτητές, κριτές, τα μέλη της γραμματείας και οι παρατηρητές διαιτησίας, ορίζονται με απόφαση της  ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ  ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ  ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ  (Κ.Ε.Δ.)  της  Κ.Ο.Ε.  (άρθρο  44,  παραγρ.  4  του  Νόμου  2725/ 1999),  όπως αυτός τροποποιήθηκε από τον  Νόμο  3057/2002.

Για οτιδήποτε δεν αναφέρεται στην παρούσα  Ειδική Προκήρυξη αποφασίζει το  Δ.Σ.  της  ΚΟΕ. 

Η  παρούσα δέχεται τροποποιήσεις, εφόσον τούτο αποφασισθεί από το  Δ.Σ.  της  ΚΟΕ.

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΝΑΥΠΛΙΟΥ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΝΑΥΠΛΙΟΥ

1η  αγωνιστική                     Παρασκευή                                          20/6/14

ΩΡΑ:      20:00                     ΝΑΟ  ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ                          ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ

ΩΡΑ:      21:00                     ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ                           ΝΟ  ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2η  αγωνιστική                     Σάββατο                                               21/6/14

ΩΡΑ:      12:30                     ΝΟ  ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ                           ΝΑΟ  ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ

ΩΡΑ:      13:30                     ΝΟ  ΡΕΘΥΜΝΟΥ                              ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ          

3η  αγωνιστική                     Σάββατο                                               21/6/14

ΩΡΑ:      18:30                     ΝΟ  ΝΑΥΠΛΙΟΥ                                ΝΟ  ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΩΡΑ:      19:30                     ΝΑΟ  ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ                          ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

4η  αγωνιστική                     Κυριακή                                                22/6/14

ΩΡΑ:      09:30                     ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ                               ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ

ΩΡΑ:      10:30                     ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ                           ΝΑΟ  ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ         

5η  αγωνιστική                     Κυριακη                                                22/6/14

ΩΡΑ:      15:30                     ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ                            ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ              

ΩΡΑ:      16:30                     ΝΟ  ΝΑΥΠΛΙΟΥ                                ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ          

  1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΝΙΚΑΙΑΣ

1η  αγωνιστική                     Παρασκευή                                          20/6/14

ΩΡΑ:      20:45                     ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.                           ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

ΩΡΑ:      21:45                     ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ                               ΝΟ  ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

2η  αγωνιστική                     Σάββατο                                               21/6/14

ΩΡΑ:      12:30                     ΝΟ  ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ                            ΑΟ ΝΗΡΑΣ ΧΑΛ.

ΩΡΑ:      13:30                     ΝΟ  ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ        ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ              

3η  αγωνιστική                     Σάββατο                                               21/6/14

ΩΡΑ:      20:30                     ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ                     ΝΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

ΩΡΑ:      21:30                     ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.                           ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ

4η  αγωνιστική                     Κυριακή                                                22/6/14

ΩΡΑ:      09:30                     ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ         ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

ΩΡΑ:      10:30                     ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ                               ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

5η  αγωνιστική                     Κυριακή                                                22/6/14

ΩΡΑ:      15:30                     ΝΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ                             ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ        

ΩΡΑ:      16:30                     ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ                     ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Β’ ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

1η  αγωνιστική                     Παρασκευή                                          20/6/14

ΩΡΑ:      20:00                     ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ                 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΩΡΑ:      21:00                     ΤΡΙΤΩΝ ΑΟ ΑΜΑΡ.         ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ

2η  αγωνιστική                     Σάββατο                                               21/6/14

ΩΡΑ:      12:00                     ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ                    ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ

ΩΡΑ:      13:00                     ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ      ΤΡΙΤΩΝ ΑΟ ΑΜΑΡ.        

3η  αγωνιστική                     Σάββατο                                               21/6/14

ΩΡΑ:      20:00                     ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ                           ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ

ΩΡΑ:      21:00                     ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ                 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

4η  αγωνιστική                     Κυριακή                                                22/6/14

ΩΡΑ:      12:00                     ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ      ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΩΡΑ:      13:00                     ΤΡΙΤΩΝ ΑΟ ΑΜΑΡ.         ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ

5η  αγωνιστική                     Κυριακή                                                22/6/14

ΩΡΑ:      20:00                     ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ                    ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ     

ΩΡΑ:      21:00                     ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ                           ΤΡΙΤΩΝ ΑΟ ΑΜΑΡ.

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΘΕΣ/ΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ

1η  αγωνιστική                     Παρασκευή                                          20/6/14

ΩΡΑ:      17:45                     ΑΣ ΑΡΗΣ                                                             ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

ΩΡΑ:      21:15                     ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                                                ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΥΚΕΩΝ

2η  αγωνιστική                     Σάββατο                                               21/6/14

ΩΡΑ:      09:45                     ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΥΚΕΩΝ                               ΑΣ ΑΡΗΣ

ΩΡΑ:      14:15                     ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ                                   ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ               

3η  αγωνιστική                     Σάββατο                                               21/6/14

ΩΡΑ:      16:30                     ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ                      ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΥΚΕΩΝ

ΩΡΑ:      21:15                     ΑΣ ΑΡΗΣ                                                             ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

4η  αγωνιστική                     Κυριακή                                                22/6/14

ΩΡΑ:      13:30                     ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ                                   ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

ΩΡΑ:      14:30                     ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                                                ΑΣ ΑΡΗΣ

5η  αγωνιστική                     Κυριακή                                                22/6/14

ΩΡΑ:      19:30                     ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΥΚΕΩΝ                               ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

ΩΡΑ:      20:30                     ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ                      ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

                5.   ΟΜΙΛΟΣ  ΒΟΛΟΥ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  Ν. ΙΩΝΙΑΣ

1η  αγωνιστική                     Παρασκευή                                          20/6/14

ΩΡΑ:      18:00                     ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ                  ΟΕΑ/ΝΑΒ

ΩΡΑ:      19:00                     ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                     ΝΟ ΒΟΛΟΥ ΑΡΓ.

2η  αγωνιστική                     Σάββατο                                               21/6/14

ΩΡΑ:      10:00                     ΝΟ ΒΟΛΟΥ ΑΡΓ.                               ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

ΩΡΑ:      11:00                     ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ                 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

3η  αγωνιστική                     Σάββατο                                               21/6/14

ΩΡΑ:      17:00                     ΟΕΑ/ΝΑΒ                                            ΝΟ ΒΟΛΟΥ ΑΡΓ.

ΩΡΑ:      18:00                     ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ                  ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ

4η  αγωνιστική                     Κυριακή                                                22/6/14

ΩΡΑ:      12:30                     ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ                 ΟΕΑ/ΝΑΒ

ΩΡΑ:      13:30                     ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                     ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

5η  αγωνιστική                     Κυριακή                                                22/6/14

ΩΡΑ:      19:00                     ΝΟ ΒΟΛΟΥ ΑΡΓ.                               ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ

ΩΡΑ:      20:00                     ΟΕΑ/ΝΑΒ                                            ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

 

Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ Β’ ΦΑΣΗΣ ΤΗΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ WATER POLO

Η κλήρωση της Β’ φάσης πρωταθλήματος Β’ Ανδρών

Πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι στα γραφεία της ΚΟΕ η κλήρωση των αγώνων της Β’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών.

Για τις θέσεις Ανόδου (1-16), κληρώθηκαν:

Α’ Όμιλος Θεσσαλονίκης: Πανσερραϊκός, ΝΕ Λαμίας, ΝΟ Χαλκίδας, ΑΠΣ Οξυγόνο

Β’ Όμιλος Θεσσαλονίκης: Ιωνικός Νίκαιας, Νίκη Βόλου, Άρης Θεσσαλονίκης, ΝΟΒΑ

Α’ Όμιλος Αθηνών: Νηρέας Πατρών, ΝΟ Ρεθύμνου, Υδραϊκός, Νηρέας Χαλανδρίου

Β’ Όμιλος Αθηνών: ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων, ΓΣ Περιστερίου, ΝΟ Καλαμάτας, Μίλων

Οι αγώνες θα γίνουν το τριήμερο 5, 6, 7 Ιουλίου. Οι 2 πρώτες ομάδες κάθε ομίλου θα προκριθούν για την Τελική φάση (19-21 Ιουλίου), η κλήρωση της οποίας θα πραγματοποιηθεί στις 10 Ιουλίου το μεσημέρι (13.30) στα γραφεία της ΚΟΕ.

Στην Α2 Εθνική κατηγορία προβιβάζονται οι 5 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης.

Τα πλέι άουτ (θέσεις 17-28)

Οι δύο Όμιλοι των πλέι άουτ, όπως προέκυψαν από την κλήρωση:

Όμιλος Βόλου: ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΝΟ Καβάλας, ΚΟ Καρδίτσας, Νηρέας Κατερίνης, ΑΟ Βετεράνων, Ολυμπιάδα Πετρούπολης

Οι αγώνες θα γίνουν 5-7 Ιουλίου.

Ο άλλος Όμιλος, χωρίς να έχουν προσδιοριστεί ο τόπος και οι ημερομηνίες διεξαγωγής του: Άρης Κάμπο, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΟ Σύρου, ΝΟ Αγίου Νικολάου, Ναυσίθοος Κέρκυρας, ΝΟ Μυτιλήνης

Οι 2 τελευταίες ομάδες κάθε Ομίλου των πλέι άουτ (σύνολο 4), υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική κατηγορία και οι υπόλοιπες παραμένουν στην Β’ Εθνική κατηγορία.

Η κλήρωση της Τελικής φάσης Μίνι Παίδων

Μετά από κλήρωση που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι στα γραφεία της ΚΟΕ, σχηματίστηκαν οι δύο Όμιλοι της Τελικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Μίνι Παίδων.

Α’ Όμιλος: Παλαιό Φάληρο, ΝΟ Βουλιαγμένης, ΟΥΚ Βόλου, Άθως Χαλκιδικής

Β’ Όμιλος: ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Νηρέας Γέρακα

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 12, 13 και 14 Ιουλίου.

Πηγή:www.koe.org.gr

ΟΙ ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΗΣ Β’ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ

Κλήρωση Β’ Εθνικής Ανδρών

Είκοσι οκτώ (28) συνολικά ομάδες θα μετάσχουν στο φετινό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, με τη νέα της μορφή (σύμπτυξη με την περυσινή Γ’ Εθνική).

Στην κλήρωση που πραγματοποιήθηκε χθες το μεσημέρι στα γραφεία της ΚΟΕ, οι Όμιλοι της Α’ φάσης των αγώνων (21-23 Ιουνίου), συγκροτήθηκαν ως εξής:

Α’ Όμιλος Αττικής: ΝΟ Ρεθύμνου, ΓΣ Περιστερίου, Μίλων, Ναυσίθοος Κέρκυρας, ΑΟ Πετρούπολης

Προκρίνονται 3 ομάδες

Β’ Όμιλος Αττικής: Νηρέας Χαλανδρίου, Ποσειδών Ιλισίων, ΝΟ Χαλκίδας, ΝΟ Μυτιλήνης, ΑΟ Βετεράνων

Προκρίνονται 3 ομάδες

Γ’ Όμιλος Αττικής: Ιωνικός Νίκαιας, ΝΟ Αγίου Νικολάου, Υδραϊκός, Άρης Κάμπου

Προκρίνονται 2 ομάδες

Όμιλος Βόλου: Νίκη Βόλου, ΝΟΒΑ, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΚΟ Καρδίτσας, ΝΕ Λαμίας

Προκρίνονται 3 ομάδες

Όμιλος Θεσσαλονίκης: Άρης Θεσσαλονίκης, ΑΠΣ Οξυγόνο, Νηρέας Κατερίνης, Πανσερραϊκός, ΝΟ Καβάλας

Προκρίνονται 3 ομάδες

Όμιλος Ναυπλίου: ΝΟ Σύρου, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΟ Καλαμάτας, Νηρέας Πατρών

Προκρίνονται 2 ομάδες

Οι 16 συνολικά ομάδες που προκρίνονται στη Β’ φάση του πρωταθλήματος (5-7 Ιουλίου), θα σχηματίσουν τέσσερις (4) Ομίλους των τεσσάρων (4) ομάδων. Οι δύο (2) πρώτες από κάθε Όμιλο (σύνολο 8) θα προκριθούν στην Τελική φάση (19-21 Ιουλίου), όπου θα σχηματιστούν δύο (2) Όμιλοι των τεσσάρων (4) ομάδων. Από την Τελική φάση, οι πέντε (5) πρώτες ομάδες της κατάταξης, ανεβαίνουν στην Α2 Εθνική κατηγορία.

Στην Γ’ Εθνική κατηγορία, από την οποία ανεβαίνουν φέτος τέσσερις (4) ομάδες,  υποβιβάζονται δύο (2) ομάδες, με την ακόλουθη διαδικασία. Οι δύο (2) τελευταίες ομάδες των έξι (6) Ομίλων της Α’ φάσης, συνεχίζουν στα πλέι άουτ του πρωταθλήματος (5-7 Ιουλίου), σε δύο Ομίλους των έξι (6) ομάδων, οι τελευταίες ομάδες των οποίων και υποβιβάζονται.

Η Β’ Εθνική Ανδρών, τη νέα περίοδο, θα έχει συνολικά 25 ομάδες.

Κλήρωση πρωταθλήματος Μίνι Παίδων

Χθες πραγματοποιήθηκε, στα γραφεία της ΚΟΕ, και η κλήρωση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Μίνι Παίδων στο οποίο και μετέχουν συνολικά 37 ομάδες.

Οι εννιά (9) Όμιλοι που συγκροτήθηκαν για την Α’ φάση (14-16 Ιουνίου):

Α’ Αττικής: ΑΝΟ Γλυφάδας, ΓΣ Ηλιούπολης, Ποσειδών Ιλισίων, Ιωνικός Νίκαιας

Β’ Αττικής: Ηλυσιακός, Νηρέας Γέρακα, ΑΟ Πετρούπολης, Εθνικός Πειραιά

Γ’ Αττικής: ΝΟ Καλαμακίου, Παλαιό Φάληρο, Πανιώνιος, ΝΟ Βουλιαγμένης, Νηρέας Χαλανδρίου

Δ’ Αττικής: ΝΟ Χίου, Παναθηναϊκός, Τρίτων Αμαρουσίου, Ολυμπιακός

Όμιλος Βόλου: ΟΥΚ Βόλου, ΟΕΑΝΑ Βόλου, Νίκη Βόλου, ΝΟ Λάρισας, Νηρέας Λαμίας

Όμιλος Πατρών: ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, ΝΑΟ Κέρκυρας, Αναγέννηση Λαμίας

Όμιλος Κρήτης: ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου, ΑΟ Πλιτς Πλατς

Α’ Θεσσαλονίκης: ΠΑΟΚ, ΠΑΣ Φοίβος, Άθως Χαλκιδικής, Πύρρος Ιωαννίνων

Β’ Θεσσαλονίκης: Ηρακλής, Άρης Θεσσαλονίκης, ΕΑΤΕΚ, Πανσερραϊκός

Από όλους τους Ομίλους, πλην της Κρήτης (1) προκρίνονται δύο (2) ομάδες (σύνολο 17) για την Β’ φάση (21-23 Ιουνίου).

Η Τελική φάση είναι προγραμματισμένη για τις 12-14 Ιουλίου.

Πηγή:www.koe.org.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΤΗΣ Γ’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας):

ΚΟ Καρδίτσας – ΝΕ Λαμίας 11-9, ΝΕ Λάρισας – ΝΟΒΑ 7-10, ΝΟΒΑ – ΚΟ Καρδίτσας 9-4, Νίκη Βόλου – ΝΕ Λάρισας 14-4, ΝΕ Λαμίας – ΝΟΒΑ 9-5, ΚΟ Καρδίτσας – Νίκη Βόλου 5-15,Νίκη Βόλου – ΝΕ Λαμίας 7-9, ΝΕ Λάρισας – ΚΟ Καρδίτσας 8-13, ΝΟΒΑ – Νίκη Βόλου 6-14, ΝΕ Λαμίας – ΝΕ Λάρισας 5-0 (α.α.)

Η Βαθμολογία:

1. ΝΕ Λαμίας (32-23) 9

2. Νίκη Βόλου (50-24) 9

3. ΝΟΒΑ (30-34) 6

………………………………………………..

4. ΚΟ Καρδίτσας (33-41) 6

5. ΝΕ Λάρισας (19-42) 0

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ (κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):

Ολυμπιάδα Ιωαννίνων – ΑΠΣ Οξυγόνο 2-15, ΝΑΟ Ναυσίθοος – Νηρέας Κατερίνης 7-13, ΑΠΣ Οξυγόνο – ΝΑΟ Ναυσίθοος 15-7, ΝΟ Καβάλας – Ολυμπιάδα Ιωαννίνων 8-2, Νηρέας Κατερίνης – ΑΠΣ Οξυγόνο 6-15, ΝΑΟ Ναυσίθοος – ΝΟ Καβάλας 4-6,ΝΟ Καβάλας – Νηρέας Κατερίνης 6-8, Ολυμπιάδα Ιωαννίνων – ΝΑΟ Ναυσίθοος 6-13, ΑΠΣ Οξυγόνο – ΝΟ Καβάλας 12-6, Νηρέας Κατερίνης – Ολυμπιάδα Ιωαννίνων 16-12

Η Βαθμολογία:

1. ΑΠΣ Οξυγόνο (57-21) 12

2. Νηρέας Κατερίνης (43-40) 9

3. ΝΟ Καβάλας (26-26) 6

………………………………………………..

4. ΝΑΟ Ναυσίθοος (31-40) 3

5. Ολυμπιάδα Ιωαννίνων (22-52) 0

ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολυμβητήριο Πετρούπολης):

ΑΟ Βετεράνοι – ΑΟ Πετρούπολης 6-2, ΝΑΟ Π. Ράφτη – ΝΟ Μυτιλήνης 2-11,ΑΟ Βετεράνοι – ΝΟ Μυτιλήνης 10-5, ΝΑΟ Π. Ράφτη – ΑΟ Πετρούπολης 6-7, ΑΟ Πετρούπολης – ΝΟ Μυτιλήνης 5-4, ΝΑΟ Π. Ράφτη – ΑΟ Βετεράνοι 9-12

Η Βαθμολογία:

1. ΑΟ Βετεράνοι (28-16) 9

2. ΑΟ Πετρούπολης (14-16) 6

………………………………………………..

3. ΝΟ Μυτιλήνης (20-17) 3

4. ΝΑΟ Π. Ράφτη (17-30) 0

ΟΜΙΛΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (κολυμβητήριο Ναυπλίου):

ΝΟ Ρεθύμνου – Άρης Κάμπου 18-4, Νηρέας Πατρών – ΝΟ Ναυπλίου 8-6, ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Πατρών 10-6, ΝΟ Ναυπλίου – Άρης Κάμπου 6-5,ΝΟ Ναυπλίου – ΝΟ Ρεθύμνου 3-10, Άρης Κάμπου – Νηρέας Πατρών 10-6

Η Βαθμολογία:

1. ΝΟ Ρεθύμνου (38-13) 9

2. Άρης Κάμπου (19-30) 3

………………………………………………..

3. ΝΟ Ναυπλίου (15-23) 3

4. Νηρέας Πατρών (20-26) 3

Στην τελική φάση προκρίνονται από τον Όμιλο 3 (Βόλου) οι ΝΕ Λαμίας, Νίκη Βόλου και ΝΟΒΑ, ενώ από τον Όμιλο 4 (Θεσ/νίκης) οι ΑΠΣ Οξυγόνο, Νηρέας Κατερίνης και ΝΟ Καβάλας. Από τον Όμιλο 2 (Ναυπλίου) προκρίνονται οι ΝΟ Ρεθύμνου και Άρης Κάμπου και από τον Όμιλο 1 (Αττικής) οι ΑΟ Βετεράνοι και ΑΟ Πετρούπολης.

Οι ΝΟ Μυτιλήνης (Όμιλος Αττικής), ΝΟ Ναυπλίου (Όμιλος Ναυπλίου), ΚΟ Καρδίτσας (Όμιλος Βόλου) και ΝΑΟ Ναυσίθοος (Όμιλος Θεσ/νίκης) παραμένουν στην ίδια κατηγορία. 

Τέλος, οι ΝΑΟ Π. Ράφτη, Νηρέας Πατρών, ΝΕ Λάρισας και Ολυμπιάδα Ιωαννίνων αγωνίζονται στον Όμιλο Καθόδου (3-5/8/12) για την παραμονή μιας ομάδας στην κατηγορία.

Στους δύο Ομίλους από όπου και θα προκύψουν οι 2 ομάδες που στο τέλος θα πάρουν το εισιτήριο για την Β’ Εθνική κατηγορία, κληρώθηκαν (2-5 Αυγούστου):

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ Ρεθύμνου, ΑΟ Πετρούπολης, Νηρέας Κατερίνης, ΝΟΒΑ, ΑΠΣ Οξυγόνο

Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ Καβάλας, Άρης Κάμπου, ΑΟ Βετεράνων, Νίκη Βόλου, ΝΕ Λαμίας

Οι 2 πρώτες κάθε Ομίλου θα παίξουν σε χιαστί παιχνίδια όπου οι νικήτριες εξασφαλίζουν την άνοδο τους στην Β’ Εθνική.

Στον Όμιλο Καθόδου όπου η 1η ομάδα της κατάταξης εξασφαλίζει την παραμονή της στην κατηγορία ενώ οι άλλες 3 υποβιβάζονται στην Δ’ Εθνική, θα παίξουν (4-5 Αυγούστου κολ. «Αντώνης Πεπανός» Πάτρα): Νηρέας Πατρών, Ολυμπιάδα Ιωαννίνων, ΝΑΟ Πόρτο Ράφτη, ΝΕ Λάρισας.

Πηγή

ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Η Α’ ΦΑΣΗ ΤΗΣ Γ’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ

Σε 4 Ομίλους διεξάγεται από αύριο (Παρασκευή 20/7) έως και την Κυριακή (22/7) η προκριματική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών.

ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Πετρούπολης): ΑΟ Βετεράνων, ΝΑΟ Πόρτο Ράφτη, ΑΟ Πετρούπολης, ΝΟ Μυτιλήνης

ΟΜΙΛΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (κολ. Ναυπλίου): ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Ναυπλίου, Άρης Κάμπου, Νηρέας Πατρών

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (κολ. Νέας Ιωνίας Βόλου): Νίκη Βόλου, ΝΕ Λάρισας, ΚΟ Καρδίτσας, ΝΟΒΑ, ΝΕ Λαμίας

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (κολ. Ποσειδώνιο): ΝΟ Καβάλας, Ολυμπιάδα Ιωαννίνων, ΝΑΟ Ναυσίθοος Κέρκυρας, Νηρέας Κατερίνης, ΑΠΣ Οξυγόνο

Στην τελική φάση (3-5 Αυγούστου) προκρίνονται οι 3 πρώτες ομάδες από τους Ομίλους Βόλου και Θεσσαλονίκης, καθώς και οι 2 πρώτες ομάδες από τους Ομίλους Αττικής και Ναυπλίου (σύνολο 10 ομάδες).

Με την ολοκλήρωση των αγώνων της προκριματικής φάσης οι ομάδες που θα τερματίσουν τελευταίες στους 4 Ομίλους, θα αγωνιστούν (3-5 Αυγούστου) στον Όμιλο Καθόδου. Η 1η παραμένει στην κατηγορία και οι υπόλοιπες 3 υποβιβάζονται στην Δ’ Εθνική.

Στην Β’ Εθνική κατηγορία ανεβαίνουν οι 2 πρώτες ομάδες της κατάταξης στην Τελική φάση του πρωταθλήματος.

Η κλήρωση των αγώνων της θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Δευτέρα (23/7) στα γραφεία της ΚΟΕ (13.00).

  • Παρατείνεται έως τις 10 Αυγούστου η προθεσμία για τη μετεγγραφική περίοδο των ομάδων της Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, η οποία – αρχικά – έληγε στις 30 Ιουλίου.
  • Σημειώνεται ότι ο ορισμός της μετεγγραφικής περιόδου στην Α1 Ανδρών, στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο και μόνον γι αυτή την κατηγορία, έχει να κάνει με το χρονοδιάγραμμα που έχει τεθεί από πλευράς Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας (Len) σ’ ότι αφορά τη δήλωση των ομάδων μας στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα της ερχόμενης περιόδου.
Πηγή

ΟΙ ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΗΣ Γ’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO

Πραγματοποιήθηκαν το μεσημέρι της Τετάρτης, στα γραφεία της ΚΟΕ, οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων υδατοσφαίρισης Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών και Παιδικού (τελικής φάσης).

Γ’ ΑΝΔΡΩΝ

Όμιλος Θεσσαλονίκης: ΝΟ  Καβάλας, Ολυμπιάδα Ιωαννίνων, Ναυσίθοος Κέρκυρας, Νηρέας Κατερίνης, ΠΑΣ Οξυγόνο

Όμιλος Βόλου: Νίκη Βόλου, ΝΕ Λάρισας, ΚΟ Καρδίτσας, ΝΕ Λαμίας, ΝΟΒΑ

Α’ Όμιλος Αθήνας: ΑΟ Βετεράνων, ΝΑΟ Πόρτο Ράφτη, Ολυμπιάδα Πετρούπολης, ΝΟ Μυτιλήνης

Β’ Όμιλος Αθήνας: ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Ναυπλίου, Άρης Κάμπου, Νηρέας Πατρών

Από τους Ομίλους της Θεσσαλονίκης και του Βόλου οι 3 πρώτες ομάδες και από τους Ομίλους των Αθηνών οι 2 πρώτες ομάδες, προκρίνονται στην τελική φάση του πρωταθλήματος (σύνολο 10 ομάδες).

Οι τελευταίες ομάδες των 4 Ομίλων, θα παίξουν μεταξύ τους για να ξεχωρίσουν οι 3 ομάδες που θα υποβιβαστούν στην Δ’ Εθνική κατηγορία.

Οι ημερομηνίες διεξαγωγής των αγώνων της Α’ Φάσης αλλά και της Τελικής φάσης του πρωταθλήματος, θα οριστικοποιηθούν τις επόμενες ημέρες.

ΠΑΙΔΙΚΟ (Τελική Φάση)

Α’ Όμιλος: Πανιώνιος, ΝΟ Βουλιαγμένης, Παλαιό Φάληρο, ΝΟ Χίου

Β’ Όμιλος: ΠΑΟΚ, ΝΟ Ρεθύμνου, Παναθηναϊκός, Άθως Χαλκιδικής

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης, το τριήμερο 20, 21 και 22 Ιουλίου.