Ετικέτα: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΝΟΙΞΗΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ,18-19 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,Ο.Α.Κ.Α.

Πηγή:www.koe.org.gr
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης ημέρας
Κύπελλο Άνοιξης
1μ. Τραμπολίνο Δ’ Κατηγορίας – Αγόρια
  1. Γρηγόρης Μήτρου – ΝΟΒΑ – 162.00
  2. Βασίλης Κωνσταντινίδης – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 133.30
  3. Παναγιώτης Καπνόπουλος – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 124.00
1μ. Τραμπολίνο Δ’ Κατηγορίας – Κορίτσια
  1. Μαργαρίτα Γαιννοπούλου – Αργώ – 140.05
  2. Σταυρούλα Χαλέμου – ΝΟΒΑ – 127.55
  3. Ιωάννα Τσοκανάκη – ΝΟΒΑ – 123.05
3μ. Τραμπολίνο Β’ Κατηγορίας – Αγόρια
  1. Αθανάσιος Τσιρίκος – Παναθηναϊκός – 376.96
  2. Ιάσων Μωραΐτης – Αργώ – 305.95
  3. Νικόλαος Νικολόπουλος – ΝΟΒΑ – 289.75
3μ. Τραμπολίνο Β’ Κατηγορίας – Κορίτσια
  1. Μαριάννα Αθανασάκη – Αργώ – 242.45
  2. Ευαγγελία Λαγαρά – ΝΟΒΑ – 223.90
  3. Νεκταρία Σαπλαμίδου – Αθλ. Ακαδημία Αστέρια – 199.50
3μ. Τραμπολίνο Γ’ Κατηγορίας – Αγόρια
  1. Γρηγόρης Μήτρου – ΝΟΒΑ – 252.40
  2. Δημήτριος Γλυνός – Αργώ – 215.40
  3. Βασίλης Κωνσταντινίδης – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 195.20
3μ. Τραμπολίνο Γ’ Κατηγορίας – Κορίτσια
  1. Σταυρούλα Χαλέμου – ΝΟΒΑ – 190.00
  2. Εμμανουέλα Μπλούνα – Ζέρβα – Παναθηναϊκός – 170.45
  3. Αγγελική Γεωργοπούλου – Αργώ – 157.45
1μ. Τραμπολίνο Β’ Κατηγορίας – Κορίτσια
  1. Μαριάννα Αθανασάκη – Αργώ – 223.70
  2. Ευαγγελία Λαγαρά – ΝΟΒΑ – 220.70
  3. Εμμανουέλα Μπούνα – Ζέρβα – Παναθηναϊκός – 181.00
1μ. Τραμπολίνο Β’ Κατηγορίας – Αγόρια
  1. Αθανάσιος Τσιρίκος – Παναθηναϊκός – 369.45
  2. Νικόλαος Νικολόπουλος – ΝΟΒΑ – 275.20
  3. Χρήστος Μορφίδης – Αθλ. Ακ. Αστέρια – 274.20
Ημερίδα ΟΠΕΝ, Α’, Ε’ Κατηγοριών
1μ. Τραμπολίνο Κατηγορίας Ε’ (Προαγωνιστικής)
  1. Αλεξάνδρα Ζούκα  – Μπαντούρη – Παναθηναϊκός – 87.55
  2. Ιωάννα Καρακώστα – Ακαδημία Φυρίγου – 72.55
  3. Ευαγγελία Οκονόσα – Αργώ – 69.05
1μ. Τραμπολίνο Κατηγορίας Ε’ (Προαγωνιστικής)
  1. Παναγιώτης Καπνόπουλος – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 89.65
  2. Χρήστος Τετραδής – Αργώ – 69.25
  3. Θωμάς Μπόζιας – Αθλ. Ακαδημία Αστέρια – 66.70
3μ. Τραμπολίνο Κατηγορίας Ε’ (Προαγωνιστικής)
  1. Θωμάς Μπόζιας – Αθλ. Ακαδημία Αστέρια – 91.85
  2. Παναγιώτης Καπνόπουλος – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 87.95
  3. Χρήστος Τετραδής – Αργώ – 46.85
5μ. Πλατφόρμα Δ’ Κατηγορίας – Αγόρια
  1. Γρηγόρης Μήτρου – ΝΟΒΑ – 174.65
  2. Βασίλης Κωνσταντινίδης – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 154.15
  3. Παναγιώτης Καπνόπουλος – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 147.80
5μ. Πλατφόρμα Δ’ Κατηγορίας – Κορίτσια
  1. Σταυρούλα Χαλέμου – ΝΟΒΑ 157.00
  2. Μαργαρίτα Γιαννοπούλου – Αργώ – 124.90
5-7.5μ. Πλατφόρμα Γ’ Κατηγορίας – Αγόρια
  1. Γρηγόρης Μήτρου – ΝΟΒΑ – 208.40
  2. Χρήστος Περιπάνος – Παναθηναϊκός – 204.95
  3. Δημήτρης Γληνός – Αργώ – 172.20
5-7.5μ. Πλατφόρμα Γ’ Κατηγορίας – Κορίτσια
  1. Αγγελική Γεωργοπούλου – Αργώ – 197.20
  2. Σταυρούλα Χαλέμου – ΝΟΒΑ – 187.40
  3. Εμμανουέλα Μπλούνα – Ζέρβα – Παναθηναϊκός – 142.80
Ημερίδα κατηγοριών ΟΠΕΝ, Α’ και Ε’ (προαγωνιστική)
1μ. Τραμπολίνο Α’ Κατηγορίας – Κορίτσια
  1. Κωνσταντίνα Τσούρμα – Αργώ – 217.00
1μ. Τραμπολίνο ΟΠΕΝ – Γυναίκες
  1. Ελένη Κατσούλη – Αργώ – 189.75
1μ. Τραμπολίνο ΟΠΕΝ – Άνδρες
  1. Ιωάννης Τσαμπτσίνος – Αργώ – 156.25
1μ. Τραμπολίνο Α’ Κατηγορία – Αγόρια
  1. Θεόφιλος Αυθίνος – Αργώ – 384.85
  2. Κωνσταντίνος Λαλιώτης – ΝΟΒΑ – 269.90
  3. Γεράσιμος Καναβός – Αργώ – 242.95
5-7.5-10μ. Α’ Κατηγορία – Αγόρια
  1. Ανδρόγεως Σαμψάκης – Μπακόπουλος – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 466.80
  2. Γιώργος Σταθακόπουλος – Αργώ – 260.70
  3. Ευστράτιος Κελαηδής – Αρίων – 151.40

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «SENET DIVING CUP 2017»,2-5 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

Πηγή:www.koe.org.gr
Α’ ΗΜΕΡΑ
Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το κύπελλο καταδύσεων του Αϊντχόφεν για τα ελληνικά χρώματα, αφού Θάνος Τσιρίκος και Νίκος Μόλβαλης ανέβηκαν από δύο φορές στο βάθρο, κατακτώντας συνολικά τρία μετάλλια, εκ των οποίων τα δύο ήταν χρυσά και το ένα ασημένιο. Στους αγώνες συμμετέχουν περισσότεροι από 210 αθλητές και θεωρείται ένα σπουδαίο μίτινγκ.
Στο αγώνισμα των συγχρονισμένων καταδύσεων από αναπηδητήριο 3μ., στην κατηγορία Α των αγοριών, οι δύο αθλητές κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο συγκεντρώνοντας 253.08 βαθμούς, ενώ λίγη ώρα αργότερα ο Θάνος Τσιρίκος ήταν πρώτος στο αγώνισμα των καταδύσεων από πλατφόρμα (5μ. – 7,5μ. – 10μ.) της κατηγορίας Β’ συγκεντρνοντας 346.90 βαθμούς.
Στο ίδιο αγώνισμα, ο Μίνως Γιαννόπουλος κατέλαβε την 7η θέση με 309.45 βαθμούς.
Το τρίτο μετάλλιο ήρθε από το Νίκο Μόλβαλη και είχε ασημένιο χρώμα. Ο αθλητής του Παναθηναϊκού κατάφερε να συγκεντρώσει 507.50 βαθμούς στο αγώνισμα των καταδύσεων από αναπηδητήριο 3μ. της κατηγορίας Α. Ο Θεόφιλος Αυθίνος που συμμετείχε στο ίδιο αγώνισμα της ίδιας κατηγορίας στάθηκε άτυχος, καθώς δεν πέρασε στην 6άδα του τελικού για μόλις 3.25 βαθμούς. Ο αθλητής του συλλόγου Αργώ, συγκέντρωσε 403.95 βαθμούς.
Β’ ΗΜΕΡΑ
Δεύτερη συνεχόμενη ημέρα που η παρουσία των Ελλήνων καταδυτών στο κύπελλο του Αϊντχόφεν συνδυάζεται με κάποιο χρυσό μετάλλιο ήταν η σημερινή (4/2), αφού ο Θάνος Τσιρίκος, κατάφερε να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στο αγώνισμα των καταδύσεων από τραμπολίνο 3μ. της Β’ Κατηγορίας των αγοριών.
Ο αθλητής του Παναθηναϊκού συγκέντρωσε 405.20 βαθμούς και με αυτό τον τρόπο ολοκλήρωσε την παρουσία του με ένα απίστευτό 3 στα 3 χρυσά μετάλλια, αφού κατά τη χθεσινή ημέρα είχε πάρει άλλα δύο χρυσά μετάλλια.
Γ’ ΗΜΕΡΑ
Με ακόμη ένα μετάλλιο, αυτή τη φορά ασημένιο από το Νίκο Μόλβαλη στις καταδύσεις από σταθερό βατήρα 10μ. της Α’ Κατηγορίας έκλεισε την παρουσία της η ελληνική αποστολή στο κύπελλο του Αϊντχόφεν. Ο αθλητής του Παναθηναϊκού συγκέντρωσε 455.45 βαθμούς και κρέμασε το τρίτο του μετάλλιο σε αυτούς του αγώνες, αφού ήδη είχε κατακτήσει ένα χρυσό και ένα ασημένιο τις προηγούμενες δύο ημέρες.
Στο ίδιο αγώνισμα και στην ίδια κατηγορία εξαιρετική ήταν και η παρουσία που είχε και ο Ανδρόγεως Σαμψάκης, ο οποίος συγκέντρωσε 439.95 βαθμούς, χάνοντας το χάλκινο μετάλλιο από τον Τούρκο Κιβάντς Γκουρ για μόλις 0.95 βαθμούς.
Ο συνολικός απολογισμός της ελληνικής αποστολής υπήρξε εξαιρετικός, καθώς ο Θάνος Τσιρίκος κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια, ενώ ο Νίκος Μόλβαλης ένα χρυσό και δύο ασημένια. Παράλληλα, υπήρξαν δύο τέταρτες θέσεις για τα ελληνικά χρώματα με τον Ανδόγεο Σαμψάκη και τον Θεόφιλο Αυθίνο, καθώς και μία έβδομη με τον Μίνωα Γιαννόπουλο.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΟΠΕΝ,Α’,Β’,Γ’.17-18 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2016,Ο.Α.Κ.Α.

Πηγή:www.koe.org.gr
Πραγματοποιήθηκε η πρώτη φετινή Ημερίδα Καταδύσεων για τις Κατηγορίας ΟΠΕΝ, Α, Β και Γ που αποτελούσε κριτήριο πρόκρισης για το «κύπελλο Αϊντχόφεν» που διεξάγεται στην ολλανδική πόλη από 1-5 Φεβρουαρίου.
Οι αθλητές που θα συμμετέχουν σε αυτήν την αποστολή, όπως ανακοινώθηκαν από τον Ομοσπονδιακό τεχνικό Πέτρο Φυρίγο είναι:
Αγόρια Α’ Κατηγορίας:
Νίκος Μόλβαλης (Παναθηναϊκός): Τραμπολίνο 3μ. και Πλατφόρμα 10μ.
Αδρόγειος Σαμψάκης – Μπακόπουλος (ΑΝΟ Αργυρούπολης): Πλατφόρμα 10μ.
 Θεόφιλος Αυθίνος (Αργώ): Τραμπολίνο 1μ. και 3μ.
Αγόρια Β’ Κατηγορίας
Αθανάσιος Τσιρίκος (Παναθηναϊκός): Τραμπολίνο 3μ., Πλατφόρμα 7.5-10μ.
Μίνως Γιαννόπουλος (Αργώ): Πλατφόρμα 7.5-10μ.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Ημερίδας
Τραμπολίνο 3μ. Α’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Νικόλαος Μόλβαλης (Παναθηναϊκός) 501.50
  2. Θεόφιλος Αυθίνος (Αργώ) 466.00
Τραμπολίνο 3μ. Α’ Κατηγρορία Κορίτσια
  1. Μελίτη Ευθυμίου (Αργώ) 301.60
Τραμπολίνο 3μ. Β’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Αθανάσιος Τσιρίκος (Παναθηναϊκός) 392.60
  2. ΧρήστοςΜορφίδης (Ακαδημία Αστέρια Θεσσαλονίκης) 291.85
  3. Ιάσων Μωραΐτης (Αργώ) 278.20
  4. Νικόλαος Νικολόπουλος (ΝΟΒΑ) 227.50
Τραμπολίνο 3μ. Γ’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Βασίλειος Κωνσταντινίδης (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 177.85
Τραμπολίνο 3μ. Γ’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Αγγελική Γεωργοπούλου (Αργώ) 181.65
  2. Ζέρβα Μπλούνα (Παναθηναϊκός) 161.10
Πλατφόρμα 10μ. Α’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Ανδρόγειος Σαμψάκης – Μπακόπουλος (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 411.50
Πλατφόρμα 10μ. Β’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Μίνως Γιαννόπουλος (Αργώ) 309.95
  2. Γεώργιος Σταθακόπουλος (Αργώ) 225.05
Πλατφόρμα 5-7.5μ Αγόρια Γ’ Κατηγορία
  1. Βασίλειος Κωνσταντινίδης (ΑΝΟ Αργυρούπολης)167.60
  2. Αλέξανδρος Ανουσάκης (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 123.15
  3. Άγγελος Καλύβας (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 122.50

GREEK RESULTS 1ST EUROPEAN GAMES IN JUNIOR CATEGORY (ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ),12-28 JUNE 2015,BAKU-AZE

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι έλληνες αθλητές Σοφία Κτενά και Λουκάς Καρετζόπουλος κατά τους 1ους Ευρωπαϊκούς αγώνες που διεξάγονται στο Μπακου.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι , ο  Λουκάς Καρετζόπουλος ήταν τρίτος στα 100 επιφάνεια (35.32) και έβδομος Στα 50μ. Άπνοια. (15.60)

Η Σοφία Κτενά ήταν τρίτη στα 100μ. Υποβρύχιο (39.01) και 6η στα 50μ. Επιφάνεια. (19.02). Οι δύο αθλητές κατέκτησαν από ένα χάλκινο μετάλλιο.

GREEK RESULTS 1ST EUROPEAN GAMES IN JUNIOR CATEGORY (DIVING),12-28 JUNE 2015,BAKU-AZE

Την 11η θέση πήρε ο Νίκος Μόλβαλης στον τελικό του Σταθερού Βατήρα, στους Έφηβους συγκεντρώνοντας 313 βαθμούς.

Πολύ καλή η σημερινή εμφάνιση των Ελλήνων καταδυτών, τόσο στο Ευρωπαϊκό Νέων Β’ κατηγορίας στη Ρωσία, όσο και στο Γκραν Πρι καταδύσεων της Μαδρίτης.

Στο Ευρωπαϊκό Νέων,  στα Σταθερά των αγοριών, ο Δημήτρης Μόλβαλης ήταν 7ος ανάμεσα σε 17 άτομα, βαθμολογούμενος με 354. Το απόγευμα θα συμμετάσχει στον τελικό του αγωνίσματος.

Στη Μαδρίτη, ο Στέφανος Παπαρούνας είχε εξαιρετική παρουσία στον προκριματικό των 3μ τραμπολίνο και κατετάγη 6ος, ανάμεσα σε 26 συμμετοχές, βαθμολογούμενος με 381. Στον ημιτελικό ήταν 2ος στη σειρά του με 399 βαθμούς. Ο Παπαρούνας θα αγωνιστεί στον τελικό του απογεύματος. 

Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Στέφανος Παπαρούνας στον τελικό των 3μ τραμπολίνο, στο πλαίσιο του Γκραν Πρι της Μαδρίτης, που ολοκληρώνεται σήμερα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατετάγη 4ος συγκεντρώνοντας 410.75 βαθμούς, ενώ για μόλις 0,65 εκατοστά έχασε την τρίτη θέση.

O Nικόλας Μόλβαλης προκρίθηκε στον τελικό των 3μ τραμπολίνο, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Β’ κατηγορίας που διεξάγεται στη Ρωσία. Ο Έλληνας καταδύτης ήταν 6ος στον προκριματικό των 3μ τραμπολίνο, ανάμεσα σε 27 αθλητές, συγκεντρώνοντας 401 βαθμούς.

Καλή εμφάνιση και για τον Ανδρόγεω Σαμψάκη, που κατετάγη 14ος, με 347 βαθμούς, αλλά δεν προκρίθηκε στον τελικό.

Ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων στις καταδύσεις που διεξήχθη στη Ρωσία, με πολύ καλή παρουσία από τους Έλληνες αθλητές. Στον τρίτο ελληνικό τελικό της διοργάνωσης,  στα 3μ των Συγχρονισμένων  καταδύσεων, οι Νίκος Μόλβαλης και Ανδρόγεως Σαμψάκης ήταν 4οι, χάνοντας για λίγο το μετάλλιο και την τρίτη θέση.

Νωρίτερα ο Νίκος Μόλβαλης κατετάγη 12ος στον τελικό των 3μ τραμπολίνο, βαθμολογούμενος με 349.75.

GREEK RESULTS 1ST EUROPEAN GAMES IN JUNIOR CATEGORY (DIVING),12-28 JUNE 2015,BAKU-AZE

Πηγή:www.koe.org.gr

Με το αγώνισμα του τραμπολίνο 1μ. άρχισε η αγωνιστική δραστηριότητα στις καταδύσεις στους 1ους ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού, με τους δύο Έλληνες αθλητές που συμμετείχαν (Δημήτρης Μόλβαλης, Κωνσταντίνος Κουτσιούμπης) να μένουν εκτός της δωδεκάδας που προκρίθηκε στον τελικό.

Πολύ καλή παρουσία πάντως είχε ο Δημήτρης Μόλβαλης, ο οποίος  κατετάγη 15ος με 395.55 βαθμούς, με τον Γερμανό Σάιντελ να καταλαμβάνει τη δωδέκατη θέση με 412.50 βαθμούς. Πιο χαμηλά, στην 24η θέση βρέθηκε ο Κωνσταντίνος Κουτσιουμπής, σε σύνολο 30 αθλητών, με 355.60 βαθμούς.

Tη 10η θέση, με 237 βαθμούς κατέλαβαν τα αδέρφια Μόλβαλη στον τελικό των 3μ Συγχρονισμένων καταδύσεων, στο πλαίσιο των 1ων Ευρωπαϊκών αγώνων του Μπακού.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ ΟΠΕΝ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ Γ’ ΚΑΙ Δ’,23-24 ΜΑΪΟΥ 2015,ΚΑΤΑΔΥΤΗΡΙΟ Ε.Α.Κ. ΒΟΛΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr 

Με εξαιρετικά μεγάλη επιτυχία και πλήθος συμμετοχών ολοκληρώθηκε σήμερα το μεσημέρι στο Βόλο το πρωτάθλημα ΟΠΕΝ, Γ’ και  Δ’ κατηγορίας καταδύσεων.

Στην ΟΠΕΝ κατηγορία, πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Παναθηναϊκός, συγκεντρώνοντας 74 βαθμούς ,ο ΝΟΒΑ ήταν δεύτερος με 66, ενώ ο ΑΝΟ Αργυρούπολης τρίτος με 37.

Πρωταθλήτρια ομάδα σε Γ’ και Δ’ κατηγορία αναδείχτηκε η Αργώ, με  158 βαθμούς στη γενική κατάταξη (75 σε αγόρια και 83 σε κορίτσια). Δεύτερος ήταν ο Παναθηναϊκός που συγκέντρωσε 84 βαθμούς (44 σε αγόρια και 40 σε κορίτσια), ενώ τρίτος ο ΝΟΒΑ, με 75 (38 σε αγόρια και 37 σε κορίτσια).

Αναλυτικά οι πρώτοι νικητές σε όλα τα αγωνίσματα:

Κατηγορία ΟΠΕΝ

Tραμπολίνο 1 μέτρο –Άνδρες

Νίκος Μόλβαλης (ΠΑΟ) με 315.75 βαθμούς

Τραμπολίνο 1 μέτρο- Γυναίκες

Ελένη Κατσούλη (ΑΡΓΩ) με 192.35 βαθμούς

Τραμπολίνο 3 μέτρα – Άνδρες

Στέφανος Παπαρούνας (Α.Π.Α ΦΥΡ) με 390.30 βαθμούς

Τραμπολίνο 3 μέτρα- Γυναίκες

Ελένη Κατσούλη (ΑΡΓΩ) με 194.50 βαθμούς

Σταθερή πλατφόρμα- Άνδρες

Νίκος Μόλβαλης (ΠΑΟ) με 263.15 βαθμούς

Γ’ κατηγορία

Τραμπολίνο 1 μέτρο- Αγόρια

Θάνος Τσιρίκος (ΠΑΟ) με 290.45 βαθμούς

Τραμπολίνο 1 μέτρο- Κορίτσια

Μαρία- Ευαγγελία Λαγάρα (ΝΟΒΑ) με 185.20 βαθμούς

Τραμπολίνο 3 μέτρα- Αγόρια

Θάνος Τσιρίκος (ΠΑΟ) με 313.20 βαθμούς

Τραμπολίνο 3 μέτρα- Κορίτσια

Μαρία- Ευαγγελία Λαγάρα (ΝΟΒΑ) με 183.25 βαθμούς

Σταθερή Πλατφόρμα- Αγόρια

Θάνος Τσιρίκος (ΠΑΟ) με 266.20 βαθμούς

Σταθερή Πλατφόρμα- Κορίτσια

Μαρία- Άννα Αθανασάκη (ΑΡΓΩ) με 171.50 βαθμούς

Δ’ Κατηγορία

Τραμπολίνο 1 μέτρο- Αγόρια

Δημήτρης Γλύνος (ΑΡΓΩ) με 136.90 βαθμούς

Τραμπολίνο 1 μέτρο- Κορίτσια

Αναστασία Τσαγκαράκη (ΑΡΓΩ) με 145.60 βαθμούς

Τραμπολίνο 3 μέτρα- Αγόρια

Δημήτρης Γλύνος (ΑΡΓΩ) με 158.95 βαθμούς

Τραμπολίνο 3 μέτρα- Κορίτσια

Αναστασία Τσαγκαράκη (ΑΡΓΩ) με

Σταθερή Πλατφόρμα- Αγόρια

Δημήτρης Γλύνος (ΑΡΓΩ) με 135.80 βαθμούς

Σταθερή Πλατφόρμα- Κορίτσια

Αναστασία Τσαγκαράκη (ΑΡΓΩ) με 120.65 βαθμούς

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ Α’ ΚΑΙ Β’,9-10 ΜΑΪΟΥ 2015,ΚΑΤΑΔΥΤΗΡΙΟ «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΕΠΑΝΟΣ»

Πηγή:www.koe.org.gr

Πρωταθλητής Α’ και Β’ κατηγορίας καταδύσεων αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός, αφού μάζεψε 67 βαθμούς στη γενική βαθμολογία και 58 στα αγόρια. Πρωταθλητής στα κορίτσια αναδείχθηκε ο ΝΟΒΑ με 35 βαθμούς. Παράλληλα, με το πανελλήνιο πρωτάθλημα, πραγματοποιήθηκε και ημερίδα κατηγορίας Ε’, που συμμετείχαν παιδιά ηλικίας 5-8 ετών. Το επόμενο πρωτάθλημα θα είναι Γ’, Δ’ κατηγορίας και ΟΠΕΝ και θα διεξαχθεί στο Βόλο 22-24 Μαΐου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγωνισμάτων:

1μ Β’ κατηγορίας (αγόρια):

1 Νίκος Μόλβαλης (ΠΑΟ) 380,95

2 Ανδρόγειος Σαμψάκης (ΑΝΟΑ) 332,50

3 Θεόφιλος Αυθίνος (Αργώ) 309:50

1μ Β’ κατηγορίας (κορίτσια):

1 Αλίκη Καρανάσιου (ΝΟΒΑ) 221,35

2 Ευθυμία Μελίτη (ΑΝΟΑ) 221,20

3 Φωτεινή Ρέκα (Αργώ) 209,55

3μ Α’ κατηγορίας (αγόρια):

1 Ανδρόγειος Σαμψάκης (ΑΝΟΑ) 422,30

2 Νίκος Μόλβαλης (ΠΑΟ) 418,20

3 Κώστας Κουτσιούμπης (ΑΝΟΑ) 416,85

1μ Α’ κατηγορίας (αγόρια):

1 Νίκος Μόλβαλης (ΠΑΟ) 418,65

2 Δημήτρης Μόλβαλης (ΠΑΟ) 408,10

3 Κώστας Κουτσιούμπης (ΑΝΟΑ) 400,95

1μ Α’ κατηγορίας (κορίτσια):

1 Θεοφανώ Φαρμάκη (Ακαδημία Αστέρια Θεσσαλονίκης) 272,30

2 Φωτεινή Ρέκα (Αργώ) 271,10

3 Μαριάνθη Μπαντή (Ακαδημία Αστέρια Θεσσαλονίκης) 240,65

3μ Β’ κατηγορίας (αγόρια):

1 Νίκος Μόλβαλης (ΠΑΟ) 420,20

2 Ανδρόγειος Σαμψάκης (ΑΝΟΑ) 374,70

3 Τάσος Αγγλογάλος (ΝΟΒΑ) 278,10

3μ Β’ κατηγορίας (αγόρια):

1 Ευθυμία Μελίτη (ΑΝΟΑ) 278,80

2 Αλίκη Καρανάσιου (ΝΟΒΑ) 216,80

3 Κατερίνα Μπουραζάνη (ΝΟΒΑ) 193,00

Πλατφόρμα 5μ, 7,5μ, 10μ:

Β’ κατηγορία (αγόρια):

1 Νίκος Μόλβαλης (ΠΑΟ) 371,20

2 Νίκος Γιαννόπουλος (Αργώ) 270,95

3 Στράτος Δέλογλου (Αργώ) 159,75

Β’ κατηγορία (κορίτσια):

1 Αλίκη Καρανάσιου (ΝΟΒΑ) 218,95

2 Φωτεινή Ρέκα (Αργώ) 212,00

3 Ευρυδίκη Σιώρου (ΝΟΒΑ) 199,50

Αναλυτικά η βαθμολογία των σωματείων:

Αγόρια:

1 ΠΑΟ 58

2 ΑΝΟΑ 37

2 Αργώ 37

Κορίτσια:

1 ΝΟΒΑ 35

2 Αργώ 27

3 Αθλητική ακαδημία αστέρια Θεσσαλονίκης 15

Γενική βαθμολογία:

1 ΠΑΟ 67

2 Αργώ 64

3 ΝΟΒΑ 56

4 ΑΝΟΑ 50

5 Αθλητική ακαδημία αστέρια Θεσσαλονίκης 15

6 Αρίων 9

Ημερίδα Ε’ κατηγορίας (2006-2009):

1μ (αγόρια):

1 Κώστας Μορφίδης (Ακαδημία Αστέρια Θεσσαλονίκης) 111,20

2 Βασίλης Κωνσταντινίδης (ΑΝΟΑ) 98,65

3 Σταύρος Σοφιανός (ΠΑΟ) 93,80

1μ (κορίτσια):

1 Σιμώνη Μονάχα (Ακαδημία Αστέρια Θεσσαλονίκης) 113,25

2 Θεοδώρα Κυριακοπούλου (ΑΝΟΑ) 87,25

3 Ευαγγελία Οκουόσα (Αργώ) 83,70

3μ ανάμεικτο:

1 Βασίλης Κωνσταντινίδης (ΑΝΟΑ) 137,57

2 Παναγιώτης Καπνόπουλος (ΑΝΟΑ) 120,30

3 Θεοδώρα Κυριακοπούλου (ΑΝΟΑ) 112,85

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΝΟΙΞΗΣ (Β΄, Γ΄, Δ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ) ΚΑΙ ΗΜΕΡΙΔΑ ΟΡΙΩΝ (ΟΠΕΝ και Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ) ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ,22-23 ΜΑΡΤΙΟΥ 2014,Ε.Α.Κ. ΒΟΛΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr

Ολοκληρώθηκε το Κύπελλο Άνοιξης στο άθλημα των καταδύσεων  που διεξάγεται στο Βόλο το διήμερο 22-23 Μαρτίου. Καλές επιδόσεις σημειώθηκαν από τους 65 αθλητές και αθλήτριες  των σωματείων που συμμετείχαν στους αγώνες, τους τελευταίους πριν τους Βαλκανικούς Αγώνες που θα διεξαχθούν στο ίδιο κολυμβητήριο το τριήμερο 25-27 Απριλίου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά αγώνισμα:

1 μέτρο Αγόρια Δ’ Κατηγορία

Παππάς Αριστείδης (ΝΟΒΑ)  124.00

Ρήγας Θεόδωρος(ΝΟΒΑ)        114.60

Νικολόπουλος Νικόλαος(ΝΟΒΑ) 111.65

1 μέτρο Κορίτσια Δ’ Κατηγορία

Ταράσοβα Αναστασία ( ΠΑΟ)  165.55

Σκεπαρνιά Ευφροσύνη (Αργώ)  146.00

Αθανασάκη Μαριάννα( Αργώ)  113.50

3 μέτρα Αγόρια Γ’ Κατηγορία

Τσιρίκος Αθανάσιος (ΠΑΟ)    302.35

Γιαννόπουλος  Μίνως(Αργώ)   211.55

Μπαρμπόπουλος Κωνσταντίνος  178.30

3 μέτρα Κορίτσια Γ’ Κατηγορία

Καρανάσιου Αλίκη( ΝΟΒΑ) 189.80

Ευθυμίου Μελίττη (ΑΝΟΑ)  181.60

Μαντινίδη Βασιλεία (ΠΑΟ)   166.00

Σταθερός Βατήρας Δ’ Κατηγορία

Κορίτσια:

Αθανασάκη Μαριάννα (Αργώ)  110.95

Σκεπαρνιά Ευφροσύνη(Αργώ )  97.80

1 μέτρο Αγόρια Α’ Κατηγορία

Μόλβαλης Δημήτρης (ΠΑΟ)   393.95

 Σαμψάκης- Μπακόπουλος  Ανδρόγεως (ΑΝΟΑ) 329.90

Κουτσιουμπής Κωνσταντίνος( ΑΝΟΑ) 327.65

1 μέτρο Κορίτσια Α’ Κατηγορία

Μπαντή Μαριάνθη (Ακαδημία Αστεριών Θες/νικης) 242.65

Νικολάκη Βαλέρια( Αργώ)     237.15

Σαμαρτζή Μαρία (ΝΟΒΑ)       224.40

Απόγευμα

1 μέτρο Β’ Κατηγορία Αγόρια

Σαμψάκης- Μπακόπουλος Ανδρόγεως ( ΑΝΟΑ)   288.05

Τσιρίκος Αθανάσιος (ΠΑΟ)                                      282.65

Βαβάλιος Νικόλαος( ΝΟΒΑ)                                     223.70

1 μέτρο Β’ Κατηγορία Κορίτσια

 Μπαντή Μαριάνθη (Ακαδημία Αστεριών Θες/νικης)   250.75

 Φαρμάκη Θεοφανώ(Ακαδημία Αστεριών Θες/νικης)   218.20

Μαντινίδη Βασιλεία(ΠΑΟ)                                            189.60                                                                             3 μέτρα Αγόρια Δ’ Κατηγορία

Παππάς Αριστείδης (ΝΟΒΑ)  126.70

Νικολόπουλος Νικόλαος(ΝΟΒΑ 118.66

Ρήγας Θεόδωρος(ΝΟΒΑ)  114.70

 3 μέτρα Κορίτσια Δ’ Κατηγορία

Ταράσοβα Αναστασία(ΠΑΟ) 151.65

Σκεπαρνιά Ευφροσύνη( Αργώ) 150.85

Τσαγγαράκη Αναστασία( Αργώ) 90.95

Σταθερός Βατήρας 5 Μέτρα

Γ’ Κατηγορία Αγόρια

Τσιρίκος Αθανάσιος (ΠΑΟ) 363.65

Γιαννόπουλος Μίνως(Αργώ) 204.10

Μπαρμπόπουλος Κωνσταντίνος (ΠΑΟ) 173.10

Γ’ Κατηγορία Κορίτσια

Καρανάσιου Αλίκη (ΝΟΒΑ) 156.05

Πουραζάνα Κατερίνα( ΝΟΒΑ) 142.75

Τσιώρου Ευριδίκη(ΝΟΒΑ)  141.80                                                                              

3 μέτρα Αγόρια Β’ Κατηγορία

Σαμψάκης Μπακόπουλος( ΑΝΟΑ) 314.55

Γιαννόπουλος Μίνως( Αργώ) 231.15

Βαβάλιος Νικόλαος( ΝΟΒΑ) 287.15

Κυριακή Πρωί

1μ Γ’ Κατηγορία Αγόρια

Τσιρίκος Αθανάσιος (ΠΑΟ) 270.30

Γιαννόπουλος Μίνως(Αργώ) 191.40

Μπαρμπόπουλος Κωνσταντίνος( ΠΑΟ) 157.45

1 μ Γ’ Κατηγορία Κορίτσια

Ταράσοβα Αθανασία (ΠΑΟ) 189.40

Μαντινίδη Βασιλεία( ΠΑΟ) 177.75

Ευθυμίου Μελίτη(ΑΝΟΑ) 164.60

3μ Α’ Κατηγορία Αγόρια

Κουτσιούμπης Κωνσταντίνος (ΑΝΟΑ) 383,65

Μόλβαλης Δημήτρης (ΠΑΟ) 363,30

Σαμψάκης-Μπακόπουλος Ανδρόγεως( ΑΝΟΑ) 349.40

Γυναίκες Α’: Ρέκκα Βασιλική (ΑΡΓΩ) 299.15

1μ Ανδρών:

Παπαρούνας Στεφανος (Ακαδημία Φυρίγου) 313.00

Αφέντος Νικόλαος( ΝΟΒΑ) 245.75

Μόλβαλης Δημήτριος( ΠΑΟ) 240.55

1μ Γυναικών

Πανούση Ιουλιάνα( Ακαδημία Φυρίγου) 210.05

Μπαντή Μαριάνθη( Ακαδημία Αστεριών Θεσσαλονίκης) 149.50

Φαρμάκη Θεοφανώ( Ακαδημία Αστεριών Θεσσαλονίκης) 124.95

Συγχρονισμένο Ντουέτο 3 Μέτρα

Κουτσιουμπής Κωνσταντίνος- Σαμψάκης Μπακόπουλος Ανδρόγεως(ΑΝΟΑ) 230.73

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ης ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ Α’,Β’ ΚΑΙ Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ,2 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2013,ΑΓΙΟΣ ΚΟΣΜΑΣ

DIVING 2Με μικρότερη συμμετοχή απ’ ότι αναμενόταν ολοκληρώθηκε η πρώτη ημερίδα Καταδύσεων Α’, Β’ και Γ’ κατηγορίας για το έτος 2013. Οι αγώνες διεξήχθησαν στο κλειστό καταδυτήριο του Αγ. Κοσμά, ενώ ανάμεσα στα σωματεία που ξεχώρισαν με τις επιδόσεις των αθλητών τους ήταν ο Παναθηναϊκός και ο ΑΝΟ Αργυρούπολης.

Ακολουθούν αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημερίδας:

1Μ. ΑΓΟΡΙΑ Α’    
ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΝΟ ΑΡΓΥΡ 331,25
ΤΣΟΜΠΑΝΟΓΛΟΥ ΕΥΓΕΝΙΟΣ ΑΡΓΩ 320.05
ΜΟΛΒΑΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΟ 286.55
     
1Μ. ΑΓΟΡΙΑ Β’    
ΜΟΛΒΑΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΟ 280.10
ΜΟΛΒΑΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΟ 261.10
ΚΡΙΤΣΙΝΗΣ-ΚΟΥΣΤΕΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΟ 235,8
     
1Μ. ΑΓΟΡΙΑ Γ’    
ΜΟΛΒΑΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΟ 246.05
ΤΟΣΟΥΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΡΓΩ 238.55
ΑΓΓΛΟΓΑΛΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΝΟΒΑ 174.60
1Μ. ΚΟΡΙΤΣΙΑ Α’    
ΠΕΠΟΝΗ ΕΛΕΝΗ ΑΝΟ ΑΡΓΥΡ 258.25
     
1Μ. ΚΟΡΙΤΣΙΑ Β’    
ΠΕΠΟΝΗ ΕΛΕΝΗ ΑΝΟ ΑΡΓΥΡ 252,45
ΜΠΟΥΡΑΖΑΝΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ ΝΟΒΑ 205.50
ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΜΕΛΙΤΗ ΑΝΟ ΑΡΓΥΡ 172.20
1Μ. ΚΟΡΙΤΣΙΑ Γ’    
ΡΕΚΑ ΦΩΤΕΙΝΗ ΑΡΓΩ 184.25
ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΜΕΛΙΤΗ ΑΝΟ ΑΡΓΥΡ 158.25
ΚΑΡΑΝΑΣΙΟΥ ΑΛΙΚΗ ΝΟΒΑ 139.30
     
3Μ. ΑΓΟΡΙΑ Β’    
ΜΟΛΒΑΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΟ 285.55
ΜΟΛΒΑΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΟ 257.20
ΒΑΒΑΛΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΝΟΒΑ 190.75
     
3Μ. ΑΓΟΡΙΑ Γ’    
ΤΟΣΟΥΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΡΓΩ 288.60
ΜΟΛΒΑΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΟ 272.95
ΑΓΛΟΓΑΛΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΝΟΒΑ 200,7
     
3Μ. ΚΟΡΙΤΣΙΑ Β’    
ΠΕΠΟΝΗ ΕΛΕΝΗ ΑΝΟ ΑΡΓΥΡ 249.15
ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΜΕΛΙΤΗ ΑΝΟ ΑΡΓΥΡ 195.65
     
3Μ. ΚΟΡΙΤΣΙΑ Γ’    
ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΜΕΛΙΤΗ ΑΝΟ ΑΡΓΥΡ 203.5
     
ΣΤΑΘΕΡΑ ΑΓΟΡΙΑ Β’    
ΒΑΒΑΛΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΝΟΒΑ 110,85
     
ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Γ’    
ΚΑΡΑΝΑΣΙΟΥ ΑΛΙΚΗ ΝΟΒΑ 140,3
ΣΙΩΡΟΥ ΕΥΡΥΔΙΚΗ ΝΟΒΑ 135,4
ΜΠΟΥΡΑΖΑΝΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΝΟΒΑ 120.45

Δηλώσεις αναφορικά με την ημερίδα Καταδύσεων για τις κατηγορίες Α’, Β’ και Γ’ έκανε στην ιστοσελίδα της ΚΟΕ και η Γωγώ Φυρίγου. Η διευθυντής του αθλήματος αναφέρθηκε στη διοργάνωση, αλλά κυρίως στα προβλήματα που επικρατούν στο χώρο που η ίδια «υπηρετεί»:

«Είναι ακόμα πρόωρο να κάνω σχόλια για την τεχνική αρτιότητα και την αποτελεσματικότητα των παιδιών. Η αριθμητική συμμετοχή ήταν μέτρια, γιατί αρκετοί από τους αθλητές λόγω των καιρικών συνθηκών ήταν άρρωστοι και δεν ήρθαν. Επίσης, δεν κατέβηκαν αθλητές από την Θεσσαλονίκη λόγω των οικονομικών συνθηκών που επικρατούν», δήλωσε αρχικά και συνέχισε:

«Ήταν η πρώτη ημερίδα που κάναμε για το 2013. Έχουν ακυρωθεί άλλες δύο (13-14/12, 26-27/1) ως τώρα, λόγω της δύσκολης οικονομικής κατάστασης των κολυμβητηρίων. Το κλειστό του Αγίου Κοσμά για παράδειγμα, πρέπει να ανανεωθεί. Η Ομοσπονδία κι εμείς που αγαπάμε τον χώρο, προσπαθούμε να κρατήσουμε ζωντανό το άθλημα. Επόμενη διοργάνωση είναι το Κύπελλο Άνοιξης τον Απρίλη. Άλλο ένα πλήγμα είναι ότι ακυρώθηκε και το Βεργίνα Καπ. Ωστόσο, θα προσπαθήσουμε να χρησιμοποιήσουμε την ημερομηνία διεξαγωγής του για να κάνουμε κάποιους άλλους αγώνες».