Ετικέτα: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ

 

RESULTS OF 12TH CYPRUS INTERNATIONAL SWIMMING MARATHON AND MEDITERRANEAN OPEN WATER SWIMMING CUP 2016,8-9 OCTOBER,LARNACA-CYPRUS

12th  CYPRUS INTERNATIONAL SWIMMING MARATHON

25-km-men-and-women

5km-men-and-women

10km-men-and-women

MEDITERRANEAN OPEN WATER SWIMMING CUP

cyprus2016-comen-overall-trophy-points-1

cyprus2016-10km-comen

cyprus2016-5km-comen

25-km-team-event

CYPRUS NATIONAL SWIMMING MARATHON

cyprus_clubs_2016

cyprus2016-5km-cyp-national

cyprus2016-2-5km-cyp-national

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΤHERMAIKOS OPEN WATER 2016,ΚΥΡΙΑΚΗ 18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΑΡΑΛΙΑ ΝΕΩΝ ΕΠΙΒΑΤΩΝ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΤHERMAIKOS OPEN WATER 2016,ΚΥΡΙΑΚΗ 18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΑΡΑΛΙΑ ΝΕΩΝ ΕΠΙΒΑΤΩΝ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ OPEN WATER 2016,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Η 12η θέση της Νεφέλης Γιαννοπούλου ήταν η καλύτερη μεταξύ των έξι Ελλήνων πρωταθλητών που συμμετείχαν στην πρώτη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κολύμβησης Ανοικτής Θαλάσσης του Πιομπίνο της Ιταλίας. Οι νεαροί κολυμβητές κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να πετύχουν τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις και αυτοί οι αγώνες είναι πολύ σημαντικοί για την εξελικτική του πορεία, αφού προσθέτουν παραστάσεις και εμπειρίες από μεγάλες διοργανώσεις.

12η η Νεφέλη Γιαννοπούλου

Η Νεφέλη Γιαννοπούλου τερμάτισε στην 12η θέση του αγωνίσματος των 5 χιλιομέτρων στις ηλικίες των 14-15 με χρόνο 1:04.56.0. Στην μάχη της κορυφής έγινε πολύ μεγάλος αγώνας, με την Ιταλίδα Τζούλια Σάλιν να τερματίζει στην πρώτη θέση σε χρόνο 1:02:59.9, μόλις 0.8 μπροστά από την Ισπανίδα Άλμπα Ρομέρο. Τρίτη με χρόνο 1:03:02.7 ήταν Τζούλια Μπέρτον από την Ιταλία.

16η και 18η θέση για Στούρα και Εγγλεζάκη

Στους αγώνες των αγοριών της ίδιας ηλικιακής κατηγορίας ο Γιάννης Στούρας και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης κατέλαβαν την 16η και 18η θέση αντίστοιχα.

Ο Γιάννης Στούρας τερμάτισε σε χρόνο 1:01:10.8 και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης σε χρόνο 1:02:04.1. Την πρώτη θέση πήρε ο Ζαν Μπαπτιστ Κλουσμάν από την Γαλλία με 58:50, ενώ στο δεύτερο και στο τρίτο σκαλί του βάθρου θα ανέβουν δύο Ιταλοί. Ο Σαμουέλε Ρινάλντι κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 58:54.8 και ο Μικέλε Σάσι το χάλκινο τερματίζοντας σε 59:00.9.

18η η Κρητικού, 25η η Γρίβα

Την 18η και 25η θέση αντίστοιχα κατέλαβαν η Παρασκευή Κρητικού και η Βασιλική Γρίβα στο αγώνισμα των 7.5 χιλιομέτρων της ηλικιακής κατηγορίας των 16-17 ετών. Η αθλήτρια του Ηρακλή τερμάτισε σε χρόνο 1:48:36.9 ενώ η αθλήτρια του Εθνικού κάλυψε την απόσταση σε 2:04:53.3.

Την πρώτη θέση κατέλαβε η Γιάνκα Γιούχαζ από την Ουγγαρία με 1:38:01.4, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Ισπανίδα Πόλα Ρουίς με 1:38:03.4. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Ιταλία και συγκεκριμένα στην Ελεονόρα Μπρότο με 1:38:08.6.

28ος ο Χατζηγεωργίου

Την 28η θέση στο αντίστοιχο αγώνισμα (7.5 χιλιόμετρα) των αγοριών ηλικίας 16-17 ετών πήρε ο Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου. Ο νεαρός πρωταθλητής έκανε χρόνο 1:47:38.3.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Γάλος Λογκάν Φοντέν με 1:31:28.4 ύστερα από συγκλονιστική μάχη με τον Ρώσο Ιάροσλαβ Ποτάποφ που τερμάτισε τρία εκατοστά του δευτερολέπτου μετά. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Νίκολα Ρομπέρτο από την Ιταλία με 1:31.35.8.

Την 15η θέση στα 10 χιλιόμετρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανοιχτής Θάλασσας που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας κατέλαβε ο Αστέριος Δαλδογιάννης.

Ο νεαρός πρωταθλητής αγωνιζόμενος στην κατηγορία των αγοριών 18-19 ετών κάλυψε την απόσταση σε 2:02:01.4. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Κριστόφ Ραζόφσκι με χρόνο 1:55:40.7, ενώ την δεύτερη θέση πήρε ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ με 1:55:50.5.

Συγκλονιστική μάχη έγινε για την τρίτη θέση, καθώς ο Ιταλός Αντρέα Μάντσι με 1:57:46.6 ξεπέρασε κατά ένα εκατοστό του δευτερολέπτου τον Ισραηλινό Ματάν Ροντίτι που τελικά κατετάγη τέταρτος.

Την ένατη θέση κατέλαβε η ελληνική ομάδα στη σκυταλοδρομία 4Χ1.250μ. (κατηγορία 14-16 ετών) του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water Νέων, που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας.

Η ελληνική τετράδα, που αποτελούνταν από τους Στούρα, Εγγλεζάκη, Γιαννοπούλου και Κατσιάρα κολύμπησε σε χρόνο 1:02:32.5. Την κούρσα κέρδισε η Ισπανία, με χρόνο 58:52.7.

Χωρίς τη συμμετοχή της ελληνικής ομάδας διεξήχθη η σκυταλοδρομία  4Χ1.250μ, κάτω των 19 ετών, του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water Νέων, που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας.
 
Η ομάδα μας, που αποτελούνταν από τη Βάσια Γρίβα, τη Βιβή Κρητικού, τον Κωνσταντίνο Χατζηγεωργίου και τον Στέλιο Δαλδογιάννη, δεν κατάφερε να συμμετάσχει στην κούρσα, εξαιτίας τραυματισμών της Γρίβα (χτύπησε δύο φορές στο κεφάλι κατά τη διάρκεια του ατομικού της αγωνίσματος) και των Κρητικού- Χατζηγεωργίου, που αντιμετώπισαν προβλήματα στον ώμο. Η ελληνική ομάδα επιστρέφει σήμερα στην Ελλάδα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «5Α ΣΙΒΗΡΕΙΑ 2016»,ΚΥΡΙΑΚΗ 28 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2016,ΣΙΒΗΡΗ-ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 100μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 400μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1500μ.-3000μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑΣ 2016,ΣΑΒΒΑΤΟ 27 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2016,ΛΙΜΝΗ ΕΥΒΟΙΑΣ

Πηγή:www.palmosev.gr

Ο φετινός Σκυλλίας 2016 λόγω συνθηκών  “πρωτοτύπησε” εναλλακτικά και έγινε παράκτια στην απόσταση Ροβιών-Λίμνης. 18 κολυμβητές εκ των οποίων τερμάτισαν οι 17 αγωνίσθηκαν ενάντια στα τρελά νερά του Ευβοϊκού, παλεύοντας τα ρεύματα, πλάι στη καταπράσινη ακτογραμμή Ροβιών-Λίμνης. Με ακάματους συνοδούς στα ηρωικά πλεούμενα, ένα μάλλον δροσερό καιρό αλλά και τα αλλοπρόσαλλα ρεύματα  που έκαναν τους τελευταίους κολυμβητές να κολυμπήσουν μεγαλύτερη πρακτικά απόσταση.
Η υποδοχή των νικητών έγινε στη σκάλα της Λίμνης, αρχικά από το Δήμαρχο Λίμνης και μετά από τα μέλη του Ποσειδώνα, και από το κόσμο που θερμά χειροκρότησε την υπερπροσπάθεια των κολυμβητών.
Η τελική κατάταξη όπως διατυπώθηκε από τον υπεύθυνο της γραμμής τερματισμού έχει ως εξής:
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΚΥΛΙΑΣ 2016

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «7Α ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ 2016»,ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2016,ΠΑΛΙΟΥΡΙ-ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΠΑΛΙΟΥΡΙ 2016 200μ.

ΠΑΛΙΟΥΡΙ 2016 400μ

ΠΑΛΙΟΥΡΙ 2016 1500μ-3000μ.

DSC_0652 DSC_0707 DSC_0794 DSC_0807

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 46ου ΔΙΕΘΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΠΛΟΥ ΤΟΡΩΝΑΙΟΥ ΚΟΛΠΟΥ.ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016,ΝΙΚΗΤΗ-ΣΙΘΩΝΙΑ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

Πηγή:halkidikinews.gr
Ο Τάσος Αγαθαγγέλου τερμάτισε πρώτος στον φετινό 46ο Διεθνή Κολυμβητικό Διάπλου του Τορωναίου Κόλπου σε 6 ώρες και 2 λεπτά και έγινε δεκτός στην παραλία της Νικήτης με το πιο θερμό χειροκρότημα του κόσμου που τον περίμενε!Η εκκίνηση του 46ου Κολυμβητικού Διάπλου του Τορωναίου Κόλπου δόθηκε σήμερα το πρωί στις 07.50 από την Καλλιθέα της Κασσάνδρας και όπως ανέφερε στο halkidikinews.gr o πρόεδρος της ΕΕΝΝ «Ο Σίθων», Ιωακείμ Παπαθανασίου οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν ιδανικές στο ξεκίνημα των 19 κολυμβητών που έπεσαν στον Τορωναίο. Ωστόσο στη συνέχεια ο άνεμος άλλαξε διεύθυνση και βοήθησε τους κολυμβητές που βρισκόταν σχεδόν στο μέσον της διαδρομής των 26 χιλιομέτρων.
Ο Τάσος Αγαθαγγέλου, του Άρη Θεσσαλονίκης, που δοκίμασε τις δυνάμεις και στο παρελθόν (2008 και 2009) διαπλέοντας τον Τορωναίο Κόλπο το είχε βάλει πείσμα να στεφθεί πρώτος στην παραλία της Νικήτης με τον κότινο. Και τα κατάφερε!Έχοντας πίσω του να τον ακολουθεί σε μικρή απόσταση ο Ισπανός Ponce Daniel Jiemenz, έβαλε όλη του τη δύναμη για να βγει πρώτος. Στις 14.52, μετά από 6 ώρες και 2 λεπτά τερμάτισε την παραλία της Νικήτης μέσα από επευφημίες και χειροκροτήματα, πέφτοντας συγκινημένος στην αγκαλιά των γονιών του και των φίλων του.
Στην εξέδρα τον υποδέχτηκε ο δήμαρχος Σιθωνίας, Γιάννης Τζίτζιος και οι βουλευτές κ.κ. Ασημακοπούλου, Γεωργαντάς, Αθανασίου, Βαγιωνάς και ο αντιπεριφερειάρχης Γιάννης Γιώργος.
«Η φετινή μου εμπειρία στον Διάπλου του Τορωναίου ήταν συγκλονιστική. Τις άλλες φορές που έπεσα με δοκίμασε ο Τορωναίος σκληρά, αλλά φέτος τον δάμασα. Με βοήθησε σ’ αυτό και ο Daniel που ήταν πίσω μου και τον ευχαριστώ» είπε ο Τάσος Αγαθαγγέλου στο halkidikinews.gr.
Σε 3 λεπτά μετά τον πρώτο, με χρόνο 6 ώρες και 5 λεπτά στεφανώθηκε στην ακτή ο Ισπανός Ponce Daniel Jiemenz, ο οποίος είχε σκληρό συναγωνισμό μέσα στην θάλασσα του Τορωναίου με τον Τάσο Αγαθαγγέλου. Στην εξέδρα συναντήθηκαν οι δύο αθλητές και συνεχάρη ο ένας τον άλλον για τον ευγενή αγώνα που έδωσαν!Ο δεύτερος Ισπανός που συμμετείχε στη φετινή διοργάνωση, ο Larrosa Jose Luis τερμάτισε τρίτος με χρόνο 6 ώρες και 19 λεπτά έχοντας αποκομίσει μια μοναδική εμπειρία, τόσο από τη διοργάνωση όσο και από τη θερμή υποδοχή του κόσμου, όπως ο ίδιος είπε.
Από τους 19 κολυμβητές που έπεσαν το πρωί από την Καλλιθέα εγκατέλειψαν οι δύο, ο Πέτρος Παρθένης και ο Βασίλης Μαρίνης.

GREEK RESULTS OF EUROPEAN OPEN WATER SWIMMING CHAMPIONSHIPS 2016,11-17 JULY 2016,HOORN-THE NETHERLANDS

Πηγή:aquaplanet.gr
Την 5η θέση κατέλαβε ο Σπύρος Γιαννιώτηστο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Χορν.
Ο Έλληνας Ολυμπιονίκης κατετάγη 5ος στα 10χλμ. ανδρών, το Ολυμπιακό αγώνισμα, στο οποίο θα κυνηγήσει το βάθρο στο Ριο. Τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης διατήρησε ο Ολλανδός Βέερτμαν.
Την 9η θέση κατέλαβε η Κελλυ Αραούζου στα 10χλμ. του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water στο Χορν της Ολλανδίας.
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ηταν 16η στα 7.500μ. και στον τελευταίο γύρο των 2.500μ. ανέβασε ρυθμό, προσπέρασε πέντε αντιπάλους της και τερμάτισε στην 9η θέση. Αυτός ήταν ο τελευταίος της αγώνας 10χλμ. πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.
Στη 10η θέση του αγωνίσματος των 5 χλμ. ανοικτής θαλασσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Χορν της Ολλανδίας τερμάτισε η Κέλυ Αραούζου. Η ασημένια παγκόσμια πρωταθλήτρια του Καζάν δεν μπόρεσε να μείνει κοντά στις πρώτες αθλήτριες της κούρσας, τερματίζοντας περίπου ένα λεπτό πίσω από τις θέσεις που έδιναν μετάλλια με χρόνο 1ωρ:01:03.4.
Πρωταθλήτρια Ευρώπης στέφθηκε η Βρετανίδα Ντάνιελ Χάσκινσον με χρόνο 59:46.1, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Γερμανίδα Φίνια Βούρναμ με 59.52.4. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Σάρον Φαν Ρούβενταλ από την Ολλανδία, τερματίζοντας σε 59:54.9.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Γ’ ΗΜΕΡΑΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ OPEN WATER,17-19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΛΙΜΝΗ ΒΕΓΟΡΙΤΙΔΑ

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα ανοικτής θαλάσσης που έλαβε χώρα στη Λίμνη Βεγορίτιδα το τριήμερο 17-19 Ιουνίου.

Στα σημερινά ομάδικά αγωνίσματα στο ομαδικό των ανδρών – γυναικών τη νίκη πήρε η ομάδα του Ολυμπιακού, ενώ στις ηλικίες κάτω των 19 ετών, ο Ηρακλής ήταν ο θριαμβευτής. Τέλος στις ηλικίες 14-16 τη νίκη πανηγύρισε η ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας.

Στη βαθμολογία του πρωταθλήματος, πρώτος αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός τόσο σε άνδρες, όσο και σε γυναίκες, καθώς και στο σύνολο, ενώ βαθμολογήθηκαν συνολικά 23 σωματεία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης και τελευταίας ημέρας των αγώνων:

5χλ. Ανδρών/Γυναικών – Ομαδικό

  1. Ολυμπιακός (Κυρίλλη Αναστασία, Πέτρου Νικόλαος, Γιοβάνοβιτς Ντέγιαν) 56:16.82
  2. Άρης (Χατζηπέτρου Κωνσταντίνος, Παπαδημητρίου Κωνσταντίνος, Σκυλονάσιου Ευτυχία) 59:30.27

 

5χλμ. Ομαδικό για αθλητές

  1. Ηρακλής (Λιμαράκης Νικόλαος, Κρητικού Παρασκευή, Βαρσάμης Ανδρέας, Κανελλίδου Ηλιάνα) 54:22.96
  2. ΠΑΟΚ (Καραβίδας Νικόλαος, Καρακώστα Δήμητρα, Οικονομίδου Στυλιανή, Δαλδόγιαννης Αστέριος) 55:09.90
  3. ΝΟ Λάρισας (Αλιπρασίτης Γεώργιος, Καταραχιά Ευαγγελία, Γιαννάκος Χαράλαμπος, Χαλιαμπάλια Γεωργία) 55:38.74

 

5χλμ. Ομαδικό για ηλικίες 14-16 ετών

  1. ΑΝΟ Γλυφάδας (Πατέλλης Μάρκος, Γιώνη Αικατερίνη, Εγγλεζάκης Κωνσταντίνος, Γιαννοπούλου Νεφέλη) 53:41.91
  2. ΠΑΟΚ (Αργυρίου Βασίλειος, Σοφιανίδου Τζοβάνα – Άννα, Χατζηβουλγαρίδης Γεώργιος, Πούλιου Αικατερίνη) 56:13.29
  3. Ηρακλής (Παφιανός Γεώργιος, Τσέτουρα Κωνσταντίνα, Ντάντζελο Μαρία – Ελισάβετ, Ρήγας Σπυρίδων) 56:17.72

 

Βαθμολογίες Συλλόγων

Γυναίκες

  1. Ολυμπιακός 41
  2. Άρης 19
  3. Γλαύκος Περιστερίου 13

Άνδρες

  1. Ολυμπιακός 32
  2. Ηλυσιακός 27
  3. ΠΑΟΚ 23

Συνολική

  1. Ολυμπιακός 91
  2. ΠΑΟΚ 58
  3. Άρης 56

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΗΜΕΡΑΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ OPEN WATER,17-19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΛΙΜΝΗ ΒΕΓΟΡΙΤΙΔΑ

Με αγώνες που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον συνεχίστηκε η δεύτερη ημέρα του πανελληνίου πρωταθλήματος κολύμβησης ανοικτής θαλάσσης που διεξάγεται στο πανέμορφο φυσικό τοπίο που προσφέρει η Λίμνη Βεγορίτιδα.

 Μεγάλοι πρωταγωνιστές της ημέρας ήταν οι νικητές στα 5χλμ. Ανδρών και γυναικών, Σπύρος Γιαννιώτης και Κέλυ Αραούζου, ενώ ο πιο συγκλονιστικός αγώνας διεξήχθη στα 5χλμ. Παίδων, όπου η νίκη κρίθηκε σε 33 μόλις εκατοστά του δευτερολέπτου με τον Κωνσταντίνο Εγγλεζάκη του ΑΝΟ Γλυφάδας να παίρνει τη νίκη στο νήμα κόντρα στον Ιωάννη Στούρα του ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης.

 Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

5χλμ. Ανδρών

  1. Γιαννιώτης Σπυρίδων (Ολυμπιακός) 0:58:21.64

  2. Αρνιακός Γεώργιος (Ηλυσιακός) 0:58:36.36

  3. Δαλδόγιαννης Αστέριος (ΠΑΟΚ) 0:59:26.56

5χλμ. Γυναικών

  1. Αραούζου Καλλιόπη (Ολυμπιακός) 1:03:43.55

  2. Κυριαζοπούλου Εμμανουέλα (Γλαύκος Περιστερίου) 1:07:28.40

  3. Γιακουμάκου Ειρήνη (Ολυμπιακός) 1:09:48.46

5χλμ. Παίδων

  1. Εγγλεζάκης Κωνσταντίνος (ΑΝΟ Γλυφάδας) 1:04:33.42

  2. Στούρας Ιωάννης (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης) 1:04:33.75

  3. Μάρκος Δημήτριος (ΝΟ Καλαμακίου) 1:05:11.73

5χλμ. Κορασίδων

  1. Γιαννοπούλου Νεφέλη (ΑΝΟ Γλυφάδας) 1:07:00.20

  2. Μήτσάλη Ελένη (Δελφίνια Πτολεμαϊδας) 1:11:15.03

  3. Τριανταφυλλίδη Μαρίνα (ΝΟΒΑ) 1:12:39.80

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΗΜΕΡΑΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ OPEN WATER,17-19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΛΙΜΝΗ ΒΕΓΟΡΙΤΙΔΑ

Με τις καλύτερες εντυπώσεις άνοιξε η αυλαία της πρώτης ημέρας του 15ου Πανελληνίου πρωταθλήματος OPEN WATER όλων των κατηγοριών.

Η διοργάνωση διεξάγεται σε ένα απαράμιλλης ομορφιάς περιβάλλον στη λίμνη Βεγορίτιδα, με τη συμμετοχή 95 αθλητών/τριών από 25 Σωματεία.

Αναλυτικά οι νικητές της πρώτης ημέρας:

10 χλμ

Γυναίκες

1 Αραούζου Κέλλυ 02:17.30.04

2 Κυρίλη Αναστασία 02:19:11.24

3 Κυριαζόπουλου Εμανουέλα 02:19:27.88

Ανδρες

1 Γιαννιώτης Σπύρος 02:00:07.93

2 Αρνιακός Γιώργος 02:04:21.76

3 Πέτρου Νίκος 02:06:23.57

4 Χαρατάσος Χρήστος 02:06:28.06

5 Καλαφάτης Μάριος 02:10:59.38

6 Γιοβάνοβιτς Ντέγιαν 02:15:27.10

7 Ζαχαρούλης Αχιλλέας 02:19:08.05

Νέες Γυναίκες

1 Σκυλονάσιου Ευτυχία 02:37:40.43

2 Ζωγράφου Γεωργία 02:37:41.74

Νέοι Ανδρες

1 Νέγρης Δημήτρης 02:05:44.63

2 Δαλδογιάννης Στέλιος 02:05:45.07

3 Καραβίδας Νίκος 02:19:02.89

7,5 χλμ

Νεάνιδες

1 Γρίβα Βασιλική 01:41:18.73

2 Κρητικού Παρασκευή 01:41:26.65

3 Κατσιάρα Αφροδίτη 01:42:10.47

4 Μασαλή Αννα Παντελία 01:43:13.35

5 Καταραχιά Ευαγγελία 01:47:46.13

6 Παπανάγνου Ρουμπίνη 01:48:09.03

7 Καλύβα Βιολέτα 01:48:21.90

8 Αλβανού Νικολέττα 01:48:24.23

9 Σασιλιόγλου Ιωάννα 02:04:42.34

Εφηβοι

1 Χατζηγεωργίου Κωνσταντίνος 01:34:34.07

2 Αληπρασίτης Γεώργιος 01:35:40.20

3 Τζώρτζης Γεώργιος 01:36:06.43

4 Λιμαράκης Νικόλαος 01:40:17.65

5 Φωτόπουλος Σταύρος 01:41:44.01

6 Βαρσάμης Ανδρέας 01:41:56.50

7 Αργυρίου Βασίλης 01:42:00.89

8 Αποστολίδης Σωκράτης 01:42:04.98

9 Χατζηβουλγαρίδης Γεώργιος 01:42:28.08

10 Παπχιανός Γεώργιος 01:42:54.33

11 Βαρβαρούσης Ν. 1:47:50.52

12 Ζευγώλης Νίκος 01:52:30.08.

 

RESULTS OF MARATHON SWIMMING OLYMPIC GAMES QUALIFICATION TOURNAMENT,11-12 JUNE 2016,SETUBAL-PORTUGAL

RESULTS OF MARATHON SWIMMING OLYMPIC GAMES QUALIFICATION TOURNAMENT,11-12 JUNE 2016,SETUBAL-PORTUGAL

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΙΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 10χλμ.,ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2016,ΑΜΠΟΥ ΝΤΑΜΠΙ

Πηγή:www.koe.org.gr

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι δύο Έλληνες πρωταθλητές Κέλλυ Αραούζου και Σπύρος Γιαννιώτης,  στον σημερινό αγώνα της σειράς του Παγκοσμίου κυπέλλου μαραθώνιας κολύμβησης 10χλμ, στο Αμπού Ντάμπι.

Η Κέλλυ Αραούζου, κατέλαβε την 6η θέση με χρόνο 1:58:22.6. Πρώτη τερμάτισε η Γαλλίδα Ορέλια Μίλερ σε χρόνο 1:58:05, ενώ στη δεύτερη και στη τρίτη θέση τερμάτισαν δύο Βραζιλιάνες, η Πολιάνα Κίντρα και η Άνα Μαρσέλα Κούνια με 1:58.19.8 και 1:58.19.9 αντίστοιχα.

Στον αγώνα των ανδρών, ο Σπύρος Γιαννιώτης κατέλαβε την 12η θέση, τερματίζοντας την απόσταση των 10 χιλιομέτρων σε συνολικά 1:47:50.9.

Πρώτος στον αγώνα τερμάτισε ο Μαρκ Αντουάν Ολιβιέρ από τη Γαλλία σε 1:47:39.6 και δεύτερος ο Τζακ Μπρούνελ από τη Μεγάλη Βρετανία με 1:47.47 μαζί με τον Σιμόνε Ρουφίνι που έκανε ακριβώς τον ίδιο χρόνο και τρίτο τον Γερμανό Κριστιάν Ράιχερτ που έκανε 1:47.48.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ΟΥ ΑΓΩΝΑ ΨΥΧΗΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ-ΝΙΚΗΤΗ,ΣΑΒΒΑΤΟ 31 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2015,ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ-ΣΙΘΩΝΙΑ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

Η Ε.Ε.Ν.Ν. ο “Σίθων” σε συνεργασία με τον πολιτιστικό σύλλογο Μεταμόρφωσης διοργάνωσαν τον 10ο Αγώνα Ψυχής Μεταμόρφωση – Νικήτη, απόστασης 5km.
Ο αγώνας αυτός έγινε για πρώτη φορά ανεπίσημα την Δευτέρα 17 Ιουλίου 2006 από 5 κολυμβητές, την ημέρα της τελετής έναρξης του 36ου Διεθνούς διάπλου του Τορωναίου κόλπου. Αφιερώθηκε στη μνήμη του Μιχάλη Γεωργακούδα, αντιπροέδρου της Ε.Ε.Ν.Ν.ο “Σίθων” το 2004 και 2005.

Τα φετινά αποτελέσματα:

  1. ΜΗΤΣΑΛΗ ΕΛΕΝΗ
    2. ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    3. ΛΕΤΣΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    4. ΖΑΜΠΕΤΟΓΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    5. ΣΤΟΓΙΑΝΙΔΟΥ ΚΛΕΟΝΙΚΗ
    6. ΓΚΙΟΥΖΕΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    7. ΠΑΠΟΥΤΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    8. ΝΤΑΛΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    9. ΣΤΕΡΓΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    10. ΠΑΛΑΜΙΔΗ ΧΑΡΑ
    11. ΣΕΡΙΣΤΑΤΙΔΗΣ ΙΩΣΗΦ
    12. ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    13. ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    14 ΠΑΠΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    15. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ
    16. ΖΥΓΟΜΑΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    17. ΑΙΒΑΖΟΓΛΟΥ ΑΝΝΑ
    18. ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    19. ΜΑΥΡΑΓΑΝΗΣ ΣΤΡΑΤΗΣ
    20. ΚΥΦΩΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
    21. ΜΠΑΚΛΑΤΖΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    22. ΜΑΡΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    23. ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
    24. ΧΑΤΖΑΚΟΥ ΝΑΝΑ
    25. ΣΟΥΡΒΑΝΟΥ ΕΛΙΝΑ
    26. ΤΣΕΝΤΖΕΡΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
    27. ΑΡΓΥΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑ
    28. ΠΙΣΛΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
    29. ΠΑΝΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
    30. ΣΟΛΤΣΗΣ ΘΩΜΑΣ
    31. ΣΑΒΒΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    32. ΣΟΥΛΤΟΓΙΑΝΝΗ ΜΑΡΙΑ
    33. ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ
ΤΡΑΜΟΥΝΤΑΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «4Α ΣΙΒΗΡΕΙΑ 2015»,ΚΥΡΙΑΚΗ 9 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2015,ΣΙΒΗΡΗ-ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «4Α ΣΙΒΗΡΕΙΑ 2015»

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «6Α ΠΟΣΕΙΔΩΝΕΙΑ 2015»,ΚΥΡΙΑΚΗ 26 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΠΑΛΙΟΥΡΙ-ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «6Α ΠΟΣΕΙΔΩΝΕΙΑ 2015»

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 45ΟΥ ΔΙΕΘΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΠΛΟΥ ΤΟΡΩΝΑΙΟΥ ΚΟΛΠΟΥ.ΣΑΒΒΑΤΟ 18 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΝΙΚΗΤΗ-ΣΙΘΩΝΙΑ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

Πηγή:novasports.gr

Ενας 15χρονος τερμάτισε πρώτος σήμερα στο επίπονο Διάπλου του Τορωναίου κόλπου πιο μπροστά από άλλους έμπειρους και μεγαλύτερους σε ηλικία κολυμβητές. 

Πρόκειται για τον Ματθαίο Χουζούρη από την Κύπρο και καταγωγή από τη Νικήτη, που κατάφερε να περάσει στα τελευταία μίλια τον Αργεντίνο Χοσέ Ιγνάσιο Ραβάνια και να τερματίσει πρώτος σε χρόνο 7 ωρών και 12 λεπτών. Η εκκίνηση δόθηκε στις 7.45 το πρωί από την Καλλιθέα της Κασσάνδρας και είκοσι κολυμβητές έπεσαν στα φιλόξενα νερά του Τορωναίου Κόλπου για να τον διαπλεύσουν και να τερματίσουν στην παραλία της Νικήτης, στη Σιθωνία.

Με καλό καιρό και ούριο άνεμο ξεκίνησε ο 45ος Διάπλους του Τορωναίου Κόλπου και οι εκατοντάδες κάτοικοι και παραθεριστές χειροκρότησαν τους τοληρούς κολυμβητές που τερμάτισαν γύρω στις 3 μετά το μεσημέρι οι πρώτοι ενώ οι τελευταίοι αναμένονται ακόμα και με την δυση του ήλιου. Με διαφορά δύο λεπτών (7 ώρες και 14 λεπτά) πάτησε το πόδι τους στην παραλία της Νικήτης ο Αργεντίνος κολυμβητής Χοσέ Ιγνάσιο Ραβάνια και συγκινημένος δέχτηκε στο στεφάνι της ελιάς από τα μέλη της Εκπολιτιστικής Εταιρείας Νέων Νικήτης «Ο Σίθων».

Κατά πόδας τερμάτισε ο 35χρονος Γεώργιος Σταυρόπουλος σε 7 ώρες και 15 λεπτά και ακολούθησαν ο 4ος Ανδρέας Αποστολίδης και ο κύπριος Σταύρος Χαραλάμπους 5ος.

  1. Μανωλάκης Αναστάσιος 8.50
  2. Ναούμ Μανώλης 9.06
  3. Αργυριάδου Αργυρώ 9.20
  4. Sale Savel AUSTRIA-SERVIA 9.29
  5. Αιβαζόγλου Άννα 10.24
  6. Πιάχας Θάνος 11.09
  7. Στεργίου Αλέξανδρος 11.15
  8. Κουκουβίτου Βασιλική 11.31
  9. Michle Peter Read ENGLAND 11.35
  10. Καμπαδάκης Αλέξανδρος  11.43
  11. Μαθάς Γςώργιος 11.47
  12. Μπενάκης Κωνσταντίνος 11.51
  13. Κουτλιάνος Βασίλειος 12.56
  14. Βουλγαράκης Γεώργιος 13.58

Εγκατέλειψε ο Ξανθόπουλος Θανάσης μετά 10 ώρες
Διπλή διάπλευση Τορωναίου 9 Ιουλίου 2015 
Μίλτος Καραγεωργιάδης,15 ώρες και εννέα λεπτά (15:09′), ξεπερνώντας την έως τότε καλύτερη επίδοση του Παναγιώτη Αρβανιτάκη κατά 16 

GREEK RESULTS LEN EUROPEAN JUNIOR OPEN WATER CHAMPIONSHIPS,10-12 JULY 2015,TENERO-SWITZERLAND

Πηγή:www.koe.org.gr

Kαλή παρουσία στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Εφήβων- Νεανίδων, Παίδων- Κορασίδων Μαραθώνιας κολύμβησης που διεξάγεται στην πόλη Τενέρο της Ελβετίας είχαν οι Έλληνες αθλητές που συμμετείχαν στη σημερινή πρεμιέρα.

Ανάμεσα σε 40 αθλητές που συμμετείχαν στα 7,5 χλμ Εφήβων, ο Δημήτρης Νέγρης κατετάγη 5ος, ενώ  ο Αστέριος Δαλδογιάννης πήρε την 11η θέση.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα για τις Νεάνιδες, η Ελισάβετ Μαρμαρά ήταν 17η, σε σύνολο 24 συμμετοχών.

Πολύ καλά πλασαρίσματα είχαν οι Έλληνες αθλητές και τη δεύτερη ημέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Eφήβων- Νεανίδων, Παίδων- Κορασίδων Μαραθώνιας κολύμβησης που ολοκληρώνεται αύριο στην πόλη Τενέρο της Ελβετίας.

Ο Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου κατέλαβε την 6η θέση στα 5χλμ Παίδων. Ο Δημήτρης Μανιός ήταν 17ος και ο Χαράλαμπος Σιατούνης 24ος  σε σύνολο 34ων αθλητών.

Ολοκληρώθηκε η προσπάθεια της ελληνικής αποστολής στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων, Παίδων- Κορασίδων Μαραθώνιας κολύμβσησης, στην πόλη Τενέρο της Ελβετίας.

Στο τελευταίο αγώνισμα, τα 3χλμ Ομαδικού η ελληνική ομάδα αποτελούμενη από τους Δημήτρη Νέγρη, Ελισάβετ Μαρμαρά και Αστέριο Δαλδογιάννη κατέλαβε τη 10η θέση, ανάμεσα σε 13 συμμετοχές.

Πρώτη ήταν η Γερμανική ομάδα, δεύτεροι τερμάτισαν οι Ούγγροι και τρίτοι ήταν οι Ρώσοι.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ου ΑΓΩΝΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΙΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,ΣΑΒΒΑΤΟ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ 2015,ΜΠΑΛΑΤΟΝ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν τόσο ο Σπύρος Γιαννιώτης, όσο και η Κέλλυ Αραούζου στο Παγκόσμιο Κύπελλο Μαραθώνιας Κολύμβησης 10χλμ της Fina, το οποίο πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Μπάλατον και την ομώνυμη λίμνη της Ουγγαρίας.

Ο Σπύρος Γιαννιώτης κατέκτησε τη δεύτερη θέση στην κατηγορία των Ανδρών, ενώ αντίστοιχα η Κέλλυ Αραούζου τερμάτισε στην 5η θέση των Γυναικών. Μαζί με τους δύο αθλητές ήταν και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Νίκος Γέμελος, ο οποίος μετά το τέλος των αγώνων, τόνισε: «Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση που έπιασαν τα παιδιά σήμερα, αλλά μην ξεχνάμε πως κουβαλούν την κούραση των αλλεπάλληλων προπονήσεων και φετινός μας στόχος είναι το Καζάν. Μέχρι τότε, θα είμαστε απόλυτα έτοιμοι».

Ηταν ο 4ος στη σειρά φετινός αγώνας του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά το Αμπού Ντάμπι (13/3), τη Νουμεά (18/4) και το Κανκούν (2/5). Η σειρά ολοκληρώνεται με τους αγώνες στο Σετούμπαλ (27/6), το Σεν Ζαν (23/7), το Μαγκόγκ (30/7), το Μεγκάντικ (8/8), το Τσουνάν (11/10) και το Χογκ Κονγκ (17/10).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ, ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ, ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ ΗΛΙΚΙΩΝ,6-7 ΙΟΥΝΙΟΥ 2015,ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΠΛΑΖ ΑΡΕΤΣΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr

2.500μ αναπτυξιακών κατηγοριών αγόρια:

  1. Δημήτρης Μάρκος ΝΟ Καλαμακίου 29:35:06
  2. Κωνσταντίνος Τάνος Πρωτέας Λαμίας 29:40:09
  3. Αριστείδης Κωνσταντινίδης ΠΑΟΚ 30:08:35

2.500μ αναπτυξιακών κατηγοριών κορίτσια:

  1. Ευανθία Ράπτη ΝΟ Καλαμακίου 32:03:64
  2. Δήμητρα Καρακότα ΠΑΟΚ 32:54:77
  3. Τζιοβάνα Άννα Σοφιανίδου ΠΑΟΚ 33:09:55

10.000μ Ανδρών:

  1. Σπύρος Γιαννιώτης ΟΣΦΠ 1:47:53:32
  2. Αντώνης Φωκαίδης ΟΣΦΠ 1:47:58:89
  3. Γιώργος Αρνιακός ΠΑΟ 1:48:12:07

10.000μ Γυναικών:

  1. Καλλιόπη Αραούζου ΟΣΦΠ 1:53:17:02
  2. Μαριάννα Λιμπερτά ΟΣΦΠ 1:58:06:64

5χλμ Ανδρών- Γυναικών

Άνδρες

Σπύρος Γιαννιώτης  (Ολυμπιακός) 52.97.51

Αντώνης Φωκαϊδης (Ολυμπιακός) 52.09.48

Γιώργος Αρνιακός (ΠΑΟ) 52.42.57

Γυναίκες

Κέλλυ Αραούζου (Ολυμπιακός) 52.4237

5χλμ Παίδων- Κορασίδων

Παίδες

Δημήτρης Μανιός (ΑΝΟ Γλυφάδας) 52.36.26

Κωνσταντίνος  Χατζηγεωργίου (ΟΕΑ-ΝΑΒ) 52.36.86

Χαράλαμπος Σιατούνης (ΑΝΟΑ) 52.37.10

Κορασίδες

Παρασκευή Κρητικού (Ηρακλής) 54.24.70

Φιλιώ Ραυτοπούλου (Ηρακλής) 57.57.95

Βάσια Γρίβα (Αρετή Λαμίας) 58.02.29

7,5 χλμ Εφήβων- Νεανίδων

Έφηβοι

Δημήτρης Νέγρης (Ηλυσιακός) 1.26.19.80

Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ) 1.26.20.94

Μιχάλης Γαβανάς (ΑΝΟΑ) 1.26.33.75

Νεάνιδες

Ελισάβετ Μαρμαρά (ΠΑΟΚ) 1.28.29.16

Όλγα Εγκόροβα (ΝΟ Βουλιαγμένης) 1.31.51.08

Άφροδίτη Βενετσάνου (Γλαύκος Περιστερίου) 1.34.51.16

Πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός, μετά την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος Μεγάλων Αποστάσεων, που πραγματοποιήθηκε στην πλαζ  «Αρετσού» της Καλαμαριάς. Το σωματείο του Πειραιά συγκέντρωσε 73 βαθμούς στη γενική κατάταξη (43 σε αγόρια και 30 σε κορίτσια) και κατέκτησε των τίτλο του πρωταθλητή. Δεύτερος ήταν ο ΠΑΟΚ με 46 βαθμούς (25 σε αγόρια και 21 σε κορίτσια) ενώ τρίτος ήταν ο Ηρακλής με 31 (12 σε αγόρια και 19 σε κορίτσια).

RESULTS 10TH CYPRUS INTERNATIONAL SWIMMING MARATHON OPEN WATER,25-26 OCTOBER 2014,LARNACA

RESULTS 10TH CYPRUS INTERNATIONAL SWIMMING MARATHON OPEN WATER

GREEK RESULTS

Overall Results

5km Boys

16/29 114 CHRISTOS, CHARATASOS GRE 1995 IRAKLIS THESSALONIKIS 1:06:32.52

19/29 115 NIKOLAOS, LIMARAKIS GRE 1999 IRAKLIS THESSALONIKIS 1:12:27.65

Overall Results

5km Girls

7/23 162 PARASKEVI, KRITIKOU GRE 1999 IRAKLIS THESSALONIKIS 1:06:42.52

Overall Results

10km Boys

8/19 130 ASTERIOS, DALDOGIANNIS GRE 1998 PAOK 2:02:32.80

11/19 131 ARISTIDIS, POURNARAS GRE 1998 PAOK 2:09:02.37

12/19 114 CHRISTOS, CHARATASOS GRE 1995 IRAKLIS THESSALONIKIS 2:09:04.57

16/19 115 NIKOLAOS, LIMARAKIS GRE 1999 IRAKLIS THESSALONIKIS

Overall Results

10km Girls

2/10 173 ELISAVET, MARMARA GRE 1998 PAOK 2:14:24.10

DNS 162 PARASKEVI, KRITIKOU GRE 1999 IRAKLIS THESSALONIKIS

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΡΑΠΛΟΥ ΣΩΤΗΡΙΤΣΑ-ΒΕΛΙΚΑ ΛΑΡΙΣΑΣ «ΦΙΛΟΚΤΗΤΗΣ 2014» (5.500m.),ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2014

Πηγή:www.marathonswim.gr

ΘΕΣΗ / Rank ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΧΡΟΝΟΣ

 / ΤΙΜΕ

NAME
1 ΖΑΧΑΡΟΥΛΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ 1.16’.20” ZACHAROULIS ACHILLEAS
2 ΠΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΗΛΙΑΣ 1.17’.20” PAPANAGIOTOU ILIAS
3 ΝΤΑΛΛΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 1.17’.42 NTALLAS STAVROS
3 ΝΤΑΛΛΑ ΟΛΓΑ 1.17’.42 NTALLA OLGA
5 ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1.18’.25 IOANNIDIS ALEXANDROS
5 ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 1.18’.25 STAVROPOULOS GIORGOS
7 ΜΠΑΝΤΟΥΒΑΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1.23’.20 BANTOUNANIS PANAGIOTIS
8 ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 1.25’.22 SIDIROPOULOU KATERINA
9 ΚΕΝΑΝΗΣ ΠΑΥΛΟΣ 1.26’.00 KENANIS PAVLOS
10 ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΙΑΣ 1.27’.10 KONTOGIANNIS ILIAS
11 ΓΙΟΥΖΕΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1.28’.40 GIOUZEPAS DIMITRIS
12 ΣΤΡΑΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1.28’.55 STRATAKIS ALEXANDROS
13 ΝΟΥΣΙΑ ΖΩΗ 1.32’.40” NOUSIA ZOI
13 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ 1.33’.10” PAPADOPOULOS IORDANIS
15 ΣΤΟΓΙΑΝΝΙΔΟΥ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ 1.33’.30 STOGIANNIDOU KLEOPATRA
15 ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 1.33’.30 CHARALAMPIDIS GIORGOS
17 ΠΟΛΥΖΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1.35’.45” POLYZOS DIMITRIS
18 ΜΠΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1.35’.50” MPINOPOULOS IOANNIS
19 ΜΟΚΚΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 1.36’.53 MOKKAS ANDREAS
20 ΜΠΑΝΤΗΣ ΧΡΗΤΣΟΣ 1.41’.40” MPANTIS CHRISTOS
21 ΗΛΙΑΔΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ 1.41’.50” ILIADIS SOTIRIS
22 ΝΤΑΛΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1.42’.45” NTALLAS DIMITRIS
23 ΜΠΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ 1.43’.00” MPINOPOULOS STYLIANOS
24 ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1.44’.20” THEODORIDIS PANAGIOTIS
25 ΜΑΘΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 1.44’.25” MATHAS GIORGOS
26 ΣΤΕΦΑΝΑΤΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 1.45’.20” STEFANATOS GIORGOS
27 ΣΤΑΝΤΖΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ 1.46’.20” STANTZOS STRATOS
28 ΡΕΠΑΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΣ 1.46’.55” REPANAS NIKOLAS
29 ΠΑΠΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1.49’.00” PAPPAS DIMITRIS
30 ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1.49’.25” PAPAGEORGOPOULOS CHRISTOS
31 ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ ΗΛΙΑΣ 1.50.10 DIDASKALOU ILIAS
31 VEENENDAAL ELKE (HOLLAND) 1.50’.10” VEENENDAAL ELKE (HOLLAND)
33 ΚΟΥΒΑΤΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1.51’.10” KOUVATAS IOANNIS
34 ΠΗΛΙΤΣΗΣ ΘΑΝΟΣ 1.52’.20” PILITSIS THANOS
35 ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1.54’.00” ARGYROPOULOS DIMITRIS
36 ΜΠΕΤΖΟΥΝΗ ΓΙΩΤΑ 1.54’.10” MPETZOUNI GIOTA
37 ΤΣΕΛΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1.54’.15” TSELIOS PANAGIOTIS
37 ΜΠΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1.54’.15” MPINOPOULOS DIMITRIS
39 ΚΑΛΤΣΑ ΙΩΑΝΝΑ 1.56’.20” KALTSA IOANNA
40 ΤΣΙΑΡΑ ΙΩΑΝΝΑ 1.57’.10” TSIARA IOANNA
41 ΜΑΤΡΑΚΗΣ ΘΩΜΑΣ 1.58’.10” MATRAKIS THOMAS
42 ΣΑΜΑΡΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1.59’.00” SAMARAS ALEXANDROS
43 ΤΣΙΟΓΙΑ ΧΡΥΣΑ 1.59’.10” TSIOGIA CHYSA
44 ΤΣΙΟΛΑΚΗΣ ΤΑΣΟΣ 1.59’.45” TSIOLAKIS TASOS
45 ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 2.00’.00” PAPAKOSTAS EVANGELOS
46 ΣΑΚΟΡΑΦΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 2.01’.10” SAKORAFAS ANASTASIOS
47 ΤΣΑΓΚΑΡΛΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ 2.01’.25” TSAGKARLIS VASILIS
48 ΝΑΤΣΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 2.04’.40” NATSIOS ANDREAS
49 ΔΙΑΒΑΤΗ ΒΙΒΙΑΝ 2.06’.20” DIAVATI VIVIAN
49 ΣΟΛΤΣΗΣ ΘΩΜΑΣ 2.06’.20” SOLTSIS THOMAS
49 ΙΩΑΝΝΙΔΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ 2.06’.20” IOANNIDOU DESPINA
52 ΚΟΥΤΛΙΑΝΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ 2.08’.00” KOUTLIANOS VASILIS
53 ΠΑΝΤΕΛΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ 2.08’.20” PANTELA PANAGIOTA
54 ΤΣΙΡΠΑΝΛΗ ΠΟΠΗ 2.09’.15” TSIRPANLI POPI
55 ΑΡΓΥΡΑΚΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 2.09’.30” ARGYRAKOS ANTONIS
56 ΠΙΣΠΑΣ ΘΑΝΟΣ 2.10.40 PISPAS THANOS
57 ΤΣΙΑΜΑΛΟΣ ΗΡΑΚΛΗΣ 2.15.50 TSIAMALOS IRAKLIS
58 ΜΑΡΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 2.15.55 MARAKOS DIMITRIS
59 ΛΑΜΠΡΙΝΟΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ 2.19.33 LAMPRINOS ZACHARIAS
60 ΜΠΟΥΚΗΣ ΕΚΤΟΡΑΣ 2.22.24 MPOUKIS EKTORAS
61 ΠΑΝΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 2.24.00 PANOS APOSTOLOS
62 ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ ΘΟΔΩΡΟΣ 2.24.30 CHRANIOTIS THODOROS
63 ΜΠΑΛΤΑΤΖΗ ΜΑΡΙΑ 2.28.15 MPALTATZI MARIA
64 ΓΑΛΑΤΙΔΟΥ ΑΝΔΡΙΑΝΑ 2.29.40 GALATIDOU ANDRIANA
65 ΚΑΤΡΑΝΤΣΙΩΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ DNF 75% KATRANTSIOTIS MARIOS
66 ΣΤΡΑΒΕΛΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ DNF 50% STRAVELAS CHRISTOS
67 ΚΥΡΙΑΖΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ DNF 50% KYRIAZOPOULOS EFTHIMIOS
68 ΚΑΤΡΑΝΤΣΙΩΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ DNF 25% KATRANTSIOTIS DIMITRIOS

 

 

 

Παιδικό Κολύμπι 300m. Childrens swim (Χωρίς κατάταξη,Ηλικιακή αναφορά)

ΝΟΥΣΙΑ ΖΩΗ-14 ετών,

ΜΑΡΑΜΗΣ ΝΙΚΟΣ-14,

ΣΑΜΑΡΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-13,

ΤΣΙΑΜΑΛΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ-12,

ΠΛΑΤΣΑΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ 12,

ΜΠΑΝΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ -11,

ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ-10,

ΜΠΑΝΤΗΣ ΑΜΒΡΟΣΙΟΣ-9,

ΠΑΠΑΚΩΣΤΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ-9,

ΠΑΠΑΚΩΣΤΑ ΜΑΡΙΑ-9,

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΣ-8,

ΤΣΕΛΙΟΥ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ-6,

ΡΕΠΑΝΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ-5,

ΡΕΠΑΝΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ-3.

 

ΝΥΧΤΕΡΤΙΝΟ ΚΟΛΥΜΠΙ 900μ., 13/09/2014,  NIGHT SWIM 900m.

ΘΕΣΗ / Rank ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
1 ΠΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΗΛΙΑΣ
2 ΝΤΑΛΛΑ ΟΛΓΑ
2 ΝΤΑΛΛΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
4 ΓΟΥΖΕΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
4 ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ
6 ΝΤΑΛΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
7 ASTOLFI NIKOLA (ITALY)
8 ΣΤΑΝΤΖΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ
9 ΚΟΜΜΙΤΣΑ ΕΙΡΗΝΗ
10 ΜΟΚΚΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
11 ΣΤΟΓΙΑΝΝΙΔΟΥ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ
12 ΜΠΑΝΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
13 ΗΛΙΑΔΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
14 ΠΑΠΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
15 ΣΑΚΟΡΑΦΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
16 ΡΕΠΑΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΣ
17 ΓΑΛΑΤΟΣ ΑΡΗΣ
18 ΜΑΤΡΑΚΗΣ ΘΩΜΑΣ
19 ΚΟΥΤΛΙΑΝΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
20 ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
21 ΣΑΜΑΡΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
22 ΤΣΙΟΓΙΑ ΧΡΥΣΑ
23 ΠΑΝΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
24 ΚΟΥΒΑΤΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
25 ΠΙΣΠΑΣ ΘΑΝΟΣ
26 ΜΑΡΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
27 ΠΑΝΤΕΛΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ
28 ΣΟΛΤΣΗΣ ΘΩΜΑΣ
29 ΤΣΙΑΡΑ ΙΩΑΝΝΑ
30 ΙΩΑΝΝΙΔΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ
31 ΠΑΠΑΛΕΞΙΟΥ ΑΛΕΞΗΣ
32 ΚΑΤΡΑΝΤΣΙΩΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
33 ΛΑΜΠΡΙΝΟΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ
34 ΑΙΒΑΖΟΓΛΟΥ ΑΝΝΑ
35 ΚΟΤΤΑΡΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
36 ΤΣΙΑΜΑΛΟΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
37 ΚΑΤΡΑΝΤΣΙΩΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
38 ΚΟΥΤΡΗ ΜΑΡΙΑ
39 ΑΙΒΑΖΟΓΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΟΥ ΠΕΡΙΠΛΟΥ ΔΙΑΠΟΡΟΥ ΝΗΣΟΥ,ΣΑΒΒΑΤΟ 13 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2014,ΑΚΤΗ ΜΠΑΡΑ-ΒΟΥΡΒΟΥΡΟΥ-ΣΙΘΩΝΙΑ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

aponomi diaporos 14aponomi diaporos 14 w

Α/Α ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΧΡΟΝΟΣ
1 ΔΑΛΔΟΓΙΑΝΝΗΣ Αστέριος 02:27
2 ΣΑΧΠΑΖΙΔΗΣ Αναστάσιος 02:35
3 ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ Αλέξανδρος 02:45(ΥΠΤΙΟ)
4 ΚΟΥΣΤΑΣ Τρύφωνας 03:00
5 ΑΡΓΥΡΙΑΔΟΥ Αργυρώ 03:08
5 ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ Μιλτιάδης 03:08
7 ΣΤΟΓΙΑΝΝΙΔΟΥ Κλεοπάτρα 03:22
8 ΑΪΒΑΖΟΓΛΟΥ Άννα 03:37
9 ΜΑΥΡΙΔΟΥ Αναστασία 03:39
10 ΜΥΛΩΝΑΣ Ιωάννης 03:41
11 ΚΟΥΚΟΥΒΙΤΟΥ Βασιλική 03:47
12 ΤΣΕΛΙΟΣ Παναγιώτης 03:55
13 ΤΣΙΟΓΙΑ Χρυσάνθη 03:59
14 ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ Οδυσσέας 04:20
15 ΠΕΓΙΟΣ Κωνσταντίνος 04:21
15 ΤΣΑΒΔΑΡΙΔΗΣ Ιωάννης 04:21
17 ΚΥΡΙΑΚΟΥ Σταύρος 04:30
18 ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ Γεώργιος 04:37
19 ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Στέργιος 04:55

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ OPEN WATER,5-7 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2014,ΛΙΜΝΗ ΜΠΑΛΑΤΟΝ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Α’ ΗΜΕΡΑ

Ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα του 2ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Ανοιχτής Θάλασσας που διεξάγεται στο Μπάλατον της Ουγγαρίας με τη συμμετοχή και των Ελλήνων κολυμβητών μας.

Στο πρώτο αγώνισμα της ημέρας, τα 7,5 χλμ. Νέων, ο Αστέριος Δαλδογιάννης κατέλαβε την 17η θέση με χρόνο 1:30.16. Ο Σταμάτης Καστόρης ήταν 22ος με χρόνο 1:32:.14. Η Ελισάβετ Μαρμαρά ήταν 13η στα 5χλμ κορασίδων  με επίδοση 1:01.20.

Β’ ΗΜΕΡΑ

Την 11η θέση κατέλαβε ο Δημήτρης Νέγρης στα 5 χλμ. Παίδων, αγώνισμα με το οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική μέρα του 2ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Νέων Ανοιχτής Θάλασσας που διεξάγεται στο Μπάλατον της Ουγγαρίας.

Ο Έλληνας κολυμβητής είχε επίδοση 57.47, τερματίζοντας 1 λεπτό και τριάντα τρία δεύτερα  πιο αργά από τον Αμερικανό Τέιλορ Άμποτ που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Στο ίδιο αγώνισμα ο Κώστας- Ζαφείρης Χατζηγεωργίου  ήταν 25ος με επίδοση 58.59.

Στα 7,5 χλμ. Νεανίδων η Αναστασία Κυριλή  τερμάτισε σε χρόνο 1:42.24 κατακτώντας την 25η θέση.

Γ’ ΗΜΕΡΑ

Πολύ καλή η παρουσία των 2 κολυμβητών μας και στις σημερινές σκυταλοδρομίες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 

9η η Εθνική Ελλάδος Εφήβων-Νεανίδων στα 3χλμ. ομαδικό με τους

Asterios, DALDOGIANNIS GRE 1997

Stamatis, KASTORIS GRE 1997

Anastasia, KYRILI GRE 1996 με 36.05

10η η Εθνική Ελλάδος Παίδων-Κορασίδων στα 3χλμ. ομαδικό με τους

Dimitrios, NEGRIS GRE 1998

Konstantinos Zafeiris, CHATZIGEORGIOU GRE 1999

Elisavet, MARMARA GRE 1998 με 35.47.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «5Α ΠΟΣΕΙΔΩΝΕΙΑ 2014»,ΚΥΡΙΑΚΗ 24 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2014,ΠΑΛΙΟΥΡΙ-ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «5Α ΠΟΣΕΙΔΩΝΕΙΑ 2014»