Ετικέτα: Αφροδίτη Κατσιάρα

 

ΟΙ ΠΡΟΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ (OPEN WATER) 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Δώδεκα (12) κολυμβητές/τριες εντάσσονται στις Προεθνικές ομάδες κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων (OPEN WATER), για την αγωνιστική περίοδο 2016-17, με βάση τις διακρίσεις των προηγούμενων ετών και τη συμμετοχή τους στο Παγκόσμιο (Χορν) και Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Πιομπίνο) του 2016.

Προεθνική Ομάδα Γυναικών

Κέλυ Αραούζου (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)

Προεθνική Ομάδα Ανδρών

Αντώνης Φωκαϊδης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Δημήτρης Νέγρης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Γιώργος Αρνιακός (ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ)

Προεθνική Ομάδα Εφήβων/Νεανίδων

Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ), Κώστας Χατζηγεωργίου (ΟΕΑΝΑ Βόλου), Παρασκευή Κρητικού (ΗΡΑΚΛΗΣ), Βασιλική Γρίβα (ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ), Αφροδίτη Κατσιάρα (ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ), Γιάννης Στούρας (ΟΦΘ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ), Κώστας Εγγλεζάκης (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Νεφέλη Γιαννοπούλου (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ OPEN WATER 2016,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Η 12η θέση της Νεφέλης Γιαννοπούλου ήταν η καλύτερη μεταξύ των έξι Ελλήνων πρωταθλητών που συμμετείχαν στην πρώτη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κολύμβησης Ανοικτής Θαλάσσης του Πιομπίνο της Ιταλίας. Οι νεαροί κολυμβητές κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να πετύχουν τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις και αυτοί οι αγώνες είναι πολύ σημαντικοί για την εξελικτική του πορεία, αφού προσθέτουν παραστάσεις και εμπειρίες από μεγάλες διοργανώσεις.

12η η Νεφέλη Γιαννοπούλου

Η Νεφέλη Γιαννοπούλου τερμάτισε στην 12η θέση του αγωνίσματος των 5 χιλιομέτρων στις ηλικίες των 14-15 με χρόνο 1:04.56.0. Στην μάχη της κορυφής έγινε πολύ μεγάλος αγώνας, με την Ιταλίδα Τζούλια Σάλιν να τερματίζει στην πρώτη θέση σε χρόνο 1:02:59.9, μόλις 0.8 μπροστά από την Ισπανίδα Άλμπα Ρομέρο. Τρίτη με χρόνο 1:03:02.7 ήταν Τζούλια Μπέρτον από την Ιταλία.

16η και 18η θέση για Στούρα και Εγγλεζάκη

Στους αγώνες των αγοριών της ίδιας ηλικιακής κατηγορίας ο Γιάννης Στούρας και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης κατέλαβαν την 16η και 18η θέση αντίστοιχα.

Ο Γιάννης Στούρας τερμάτισε σε χρόνο 1:01:10.8 και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης σε χρόνο 1:02:04.1. Την πρώτη θέση πήρε ο Ζαν Μπαπτιστ Κλουσμάν από την Γαλλία με 58:50, ενώ στο δεύτερο και στο τρίτο σκαλί του βάθρου θα ανέβουν δύο Ιταλοί. Ο Σαμουέλε Ρινάλντι κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 58:54.8 και ο Μικέλε Σάσι το χάλκινο τερματίζοντας σε 59:00.9.

18η η Κρητικού, 25η η Γρίβα

Την 18η και 25η θέση αντίστοιχα κατέλαβαν η Παρασκευή Κρητικού και η Βασιλική Γρίβα στο αγώνισμα των 7.5 χιλιομέτρων της ηλικιακής κατηγορίας των 16-17 ετών. Η αθλήτρια του Ηρακλή τερμάτισε σε χρόνο 1:48:36.9 ενώ η αθλήτρια του Εθνικού κάλυψε την απόσταση σε 2:04:53.3.

Την πρώτη θέση κατέλαβε η Γιάνκα Γιούχαζ από την Ουγγαρία με 1:38:01.4, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Ισπανίδα Πόλα Ρουίς με 1:38:03.4. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Ιταλία και συγκεκριμένα στην Ελεονόρα Μπρότο με 1:38:08.6.

28ος ο Χατζηγεωργίου

Την 28η θέση στο αντίστοιχο αγώνισμα (7.5 χιλιόμετρα) των αγοριών ηλικίας 16-17 ετών πήρε ο Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου. Ο νεαρός πρωταθλητής έκανε χρόνο 1:47:38.3.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Γάλος Λογκάν Φοντέν με 1:31:28.4 ύστερα από συγκλονιστική μάχη με τον Ρώσο Ιάροσλαβ Ποτάποφ που τερμάτισε τρία εκατοστά του δευτερολέπτου μετά. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Νίκολα Ρομπέρτο από την Ιταλία με 1:31.35.8.

Την 15η θέση στα 10 χιλιόμετρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανοιχτής Θάλασσας που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας κατέλαβε ο Αστέριος Δαλδογιάννης.

Ο νεαρός πρωταθλητής αγωνιζόμενος στην κατηγορία των αγοριών 18-19 ετών κάλυψε την απόσταση σε 2:02:01.4. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Κριστόφ Ραζόφσκι με χρόνο 1:55:40.7, ενώ την δεύτερη θέση πήρε ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ με 1:55:50.5.

Συγκλονιστική μάχη έγινε για την τρίτη θέση, καθώς ο Ιταλός Αντρέα Μάντσι με 1:57:46.6 ξεπέρασε κατά ένα εκατοστό του δευτερολέπτου τον Ισραηλινό Ματάν Ροντίτι που τελικά κατετάγη τέταρτος.

Την ένατη θέση κατέλαβε η ελληνική ομάδα στη σκυταλοδρομία 4Χ1.250μ. (κατηγορία 14-16 ετών) του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water Νέων, που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας.

Η ελληνική τετράδα, που αποτελούνταν από τους Στούρα, Εγγλεζάκη, Γιαννοπούλου και Κατσιάρα κολύμπησε σε χρόνο 1:02:32.5. Την κούρσα κέρδισε η Ισπανία, με χρόνο 58:52.7.

Χωρίς τη συμμετοχή της ελληνικής ομάδας διεξήχθη η σκυταλοδρομία  4Χ1.250μ, κάτω των 19 ετών, του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water Νέων, που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας.
 
Η ομάδα μας, που αποτελούνταν από τη Βάσια Γρίβα, τη Βιβή Κρητικού, τον Κωνσταντίνο Χατζηγεωργίου και τον Στέλιο Δαλδογιάννη, δεν κατάφερε να συμμετάσχει στην κούρσα, εξαιτίας τραυματισμών της Γρίβα (χτύπησε δύο φορές στο κεφάλι κατά τη διάρκεια του ατομικού της αγωνίσματος) και των Κρητικού- Χατζηγεωργίου, που αντιμετώπισαν προβλήματα στον ώμο. Η ελληνική ομάδα επιστρέφει σήμερα στην Ελλάδα.

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΝΕΩΝ OPEN WATER ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:aquaplanet.gr

Η τελευταία διοργάνωση της προηγούμενης αγωνιστικής περιόδου, που μετατέθηκε από Ιούλιο για Σεπτέμβριο είναι το ευρωπαϊκό νέων open water στο Πιομπίνο της Ιταλίας. Την Πέμπτη αναχωρεί η ελληνική αποστολή.

Η Ελλάδα θα πάρει μέρος με οκτώ κολυμβητές και κολυμβήτριες σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που είναι για τις κατηγορίες εφήβων, νεανίδων, παίδων και κορασίδων και θα πραγματοποιηθεί στις 9-11 του μήνα. Αφροδίτη Κατσιάρα (Ομαδικό 10χλμ), Βασιλική Γρίβα (7,5 χλμ, Ομαδικό U19), Νεφέλη Γιαννοπούλου (5χλμ, Ομαδικό), Παρασκευή Κρητικού (7,5χλμ, Ομαδικό U19), Κώστας Χατζηγεωργίου (7,5χλμ, Ομαδικό U19),   Κώστας Εγγλεζάκης (5χλμ, Ομαδικό), Αστέριος Δαλδογιάννης (10χλμ, Ομαδικό U19), Γιάννης Στούρας (5χλμ, Ομαδικό).
Δαλδογιάννης,Κρητικού και Στούρας αναχωρούν την Τετάρτη από Θεσσαλονίκη με προορισμό την Αθήνα, όπου θα βρουν τους υπόλοιπους της αποστολής και τα ξημερώματα της Πέμπτης θα αναχωρήσουν για την Ιταλία. Τους αθλητές θα συνοδεύσουν οι προπονητές Μίλτος Κανελλόπουλος και Κώστας Σουρμενίδης.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

9/9 (τοπικές ώρες): 10.00 5χλμ αγοριών, 10.10 5χλμ κοριτσιών, 14.00 7,5χλμ αγοριών, 14.10 7,5χλμ κοριτσιών

10/9: 10.00 10χλμ αγοριών, 10.10 10χλμ κοριτσιών

11/9: 09.30 Ομαδικό 14-15-16 ετών, 11.30 Ομαδικό U19

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ OPEN WATER ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,ΕΦΗΒΩΝ/ΝΕΑΝΙΔΩΝ,ΠΑΙΔΩΝ/ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με οκτώ (8) κολυμβητές/τριες θα εκπροσωπηθεί η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα OPEN WATER Νέων ανδρών/Νέων γυναικών/Εφήβων/Νεανίδων/Παίδων/Κορασίδων που διεξάγεται στο Πιομπίνο (9-11 Σεπτεμβρίου).

Είναι οι: Αφροδίτη Κατσιάρα (ΑΕ Χαϊδαρίου), Νεφέλη Γιαννοπούλου, Κώστας Εγγλεζάκης (ΑΝΟ Γλυφάδας), Παρασκευή Κρητικού (Ηρακλής), Βασιλική Γρίβα (Εθνικός Πειραιά), Κώστας Χατζηγεωργίου (ΟΕΑΝΑ Βόλου), Γιάννης Στούρας (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης), Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ).

Συνοδοί προπονητές τους, ο Μίλτος Κανελλόπουλος και ο Κώστας Σουρμενίδης.

GREEK RESULTS MEDITERRANEAN CUP 2014,28-29 JUNE,NETANYA-ISRAEL

DAY 1 – MORNING RESULTS

Girls 100 m Freestyle Age 13-14

7 Markante Despoina 2000 Greece A 00:59.45

13 Damasioti Markella 2000 Greece A 01:00.74

EXH Pavlopoulou Georgia 2000 Greece A 00:59.84

Boys 100 m Freestyle Age 15-16

9  Stamos Ioannis 1998 Greece A 00:53.58

13  Malamas Efstathios 1998 Greece A 00:54.34

Girls 200 m Backstroke Age 13-14

9  Aravantinou Athina 2000 Greece A 02:27.24

12  Katarachia Evangelia 2000 Greece A 02:28.48

Boys 200 m Backstroke Age 15-16

1  Sofianidis Nikolaos 1998 Greece A 02:03.50

Girls 400 m Individual Medley Age 13-14

5  Pavlopoulou Nikoletta 2001 Greece A 05:03.22

Boys 400 m Individual Medley Age 15-16

12  Meretsolias Konstantinos 1998 Greece A 04:43.23

Girls 4×100 m Medley Relay Age 13-14

6 Greece A 04:30.75

Aravantinou Athina 2000 00:33.13 00:33.13 01:08.13 01:08.13

Pavlopoulou Nikoletta 2001 01:43.52 00:35.39 02:22.38 01:14.25

Damasioti Markella 2000 02:52.98 00:30.60 03:29.31 01:06.93

Markante Despoina 2000 03:57.73 00:28.42 04:30.75 01:01.44

Boys 4×100 m Medley Relay Age 15-16

4 Greece A 03:55.44

Sofianidis Nikolaos 1998 00:28.07 00:28.07 00:57.69 00:57.69

Meretsolias Konstantinos 1998 01:28.78 00:31.09 03:01.17 02:03.48

Kynigakis Athanasios 1998 02:30.77 00:00.00 03:55.44 00:54.27

Charalampos

Stamos Ioannis 1998 03:27.29 00:00.00 03:55.44 00:00.00

DAY 1 – EVENING RESULTS

Girls 400 m Freestyle Age 13-14

7 Katsiara Afroditi 2000 Greece A 04:30.13

18  Palla Ioanna 2000 Greece A 04:39.73

EXH  Katarachia Evangelia 2000 Greece A 04:41.24

Boys 400 m Freestyle Age 15-16

2 Negris Dimitrios 1998 Greece A 04:00.04

Girls 100 m Breaststroke Age 13-14

4  Pavlopoulou Nikoletta 2001 Greece A 01:12.41 7

18  Pavlopoulou Georgia 2000 Greece A 01:19.12

Boys 100 m Breaststroke Age 15-16

7  Meretsolias Konstantinos 1998 Greece A 01:05.34

Girls 100 m Butterfly Age 13-14

9  Damasioti Markella 2000 Greece A 01:05.83

14  Chatzidopavlaki Paraskevi 2000 Greece A 01:07.67

Boys 100 m Butterfly Age 15-16

6 Kynigakis Athanasios 1998 Greece A 00:56.67

11 Stamos Ioannis 1998 Greece A 00:58.25

Girls 4×200 m Relay Free Age 13-14

6 Greece A 08:51.12

Pavlopoulou Nikoletta 2001 00:30.89 00:30.89 01:04.60 01:04.60 01:38.09 01:38.09 02:11.22 02:11.22

Pavlopoulou Georgia 2000 02:41.14 00:29.92 03:14.65 01:03.43 03:50.15 01:38.93 04:23.80 02:12.58

Katsiara Afroditi 2000 04:55.30 00:31.50 05:30.29 01:06.49 06:05.32 01:41.52 06:39.46 02:15.66

Damasioti Markella 2000 07:10.49 00:31.03 07:44.78 01:05.32 08:18.01 01:38.55 08:51.12 02:11.66

Boys 4×100 m Relay Free Age 15-16

5 Greece A 03:37.76

Stamos Ioannis 1998 00:26.09 00:26.09 00:54.24 00:54.24

Malamas Efstathios 1998 01:19.90 00:25.66 01:48.27 00:54.03

Kynigakis Athanasios 1998 02:15.10 00:26.83 02:44.25 00:55.98

Sofianidis Nikolaos 1998 03:10.06 00:25.81 03:37.76 00:53.51

DAY 2 – MORNING RESULTS

Girls 800 m Freestyle Age 13-14

10  Katsiara Afroditi 2000 Greece A 09:23.46

Boys 200 m Breaststroke Age 15-16

4  Meretsolias Konstantinos 1998 Greece A 02:20.14

Girls 200 m Breaststroke Age 13-14

4  Pavlopoulou Nikoletta 2001 Greece A 02:35.01

Boys 100 m Backstroke Age 15-16

1  Sofianidis Nikolaos 1998 Greece A 00:56.59 NEW COMEN RECORD

Girls 100 m Backstroke Age 13-14

7  Aravantinou Athina 2000 Greece A 01:07.96

11  Katarachia Evangelia 2000 Greece A 01:09.54

EXH  Markante Despoina 2000 Greece A 01:07.02

Boys 1500 m Freestyle Age 15-16

1 Negris Dimitrios 1998 Greece A 15:37.21

4 Kynigakis Athanasios  Charalampos 1998 Greece A 15:50.66

DAY 2 – EVENING RESULTS

Girls 200 m Freestyle Age 13-14

11 Damasioti Markella 2000 Greece A 02:10.30

12 Pavlopoulou Georgia 2000 Greece

Boys 200 m Freestyle Age 15-16

8 Stamos Ioannis 1998 Greece A 01:56.40

Girls 200 m Butterfly Age 13-14

6  Chatzidopavlaki  Paraskevi 2000 Greece A 02:26.15

8  Palla Ioanna 2000 Greece A 02:29.03

Girls 200 m Individual Medley Age 13-14

3  Pavlopoulou Nikoletta 2001 Greece A 02:20.27

18  Katsiara Afroditi 2000 Greece A 02:33.59

Boys 200 m Individual Medley Age 15-16

8  Meretsolias Konstantinos 1998 Greece A 02:09.98

11  Sofianidis Nikolaos 1998 Greece A 02:11.16

Girls 4×100 m Relay Free Age 13-14

4 Greece  03:59.53

Markante Despoina 2000 00:28.84 00:28.84 00:59.28 00:59.28

Pavlopoulou Georgia 2000 01:28.08 00:28.80 01:59.22 00:59.94

Pavlopoulou Nikoletta 2001 02:27.74 00:28.52 02:58.75 00:59.53

Damasioti Markella 2000 03:27.90 00:29.15 03:59.53 01:00.78

Boys 4×200 m Relay Free Age 15-16

5 Greece 07:55.01

Sofianidis Nikolaos 1998 00:27.86 00:27.86 00:58.01 00:58.01 01:29.47 01:29.47 01:59.32 01:59.32

Malamas Efstathios 1998 02:27.14 00:27.82 02:57.57 00:58.25 03:29.33 01:30.01 04:00.26 02:00.94

Stamos Ioannis 1998 04:27.28 00:27.02 04:58.15 00:57.89 05:29.16 01:28.90 05:58.69 01:58.43

Negris Dimitrios 1998 06:26.04 00:27.35 06:55.45 00:56.76 07:25.50 01:26.81 07:55.01 01:56.32

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ Mediterranean Cup Israel 2014

STARTING LISTS MEDITERRANEAN CUP 2014,28-29 JUNE,NETANYA-ISRAEL

Starting lists Mediterranean Cup Israel 2014

Στη Νετάνια του Ισραήλ μεταβαίνει αύριο (27/6) η Εθνική μας ομάδα Παίδων – Παγκορασίδων για να μετάσχει στο Μεσογειακό Κύπελλο Κολύμβησης που διεξάγεται το Σαββατοκύριακο (28-29/6).

Στην αποστολή μετέχουν οι: Γιάννης Στάμος (100μ ελεύθερο, 100μ πεταλούδα, 4χ200μ ελεύθερο, 200μ ελεύθερο, 4χ100μ ελεύθερο), Νίκος Σοφιανίδης (200μ ύπτιο, 100μ ύπτιο, 200μ Μ. Ατομική, 4χ100μ Μ. Ομαδική, 4χ100μ ελεύθερο), Δημήτρης Νέγρης (400μ ελεύθερο, 1500μ ελεύθερο, 4χ200μ ελεύθερο), Θανάσης Κυνηγάκης (4χ100μ Μ. Ομαδική, 100μ πεταλούδα, 1500μ ελεύθερο, 200μ πεταλούδα, 4χ200μ ελεύθερο, 4χ100μ ελεύθερο), Στάθης Μάλαμας (100μ ελεύθερο, 4χ200μ ελεύθερο, 200μ ελεύθερο, 4χ100μ ελεύθερο), Κώστας Μερετσόλιας  (400μ Μ. Ατομική, 100μ, 200μ πρόσθιο, 200μ πρόσθιο, 4χ100μ Μ. Ομαδική), Αφροδίτη Κατσιάρα (400μ Μ. Ατομική, 400μ ελεύθερο, 800μ ελεύθερο, 200μ Μ. Ατομική, 4χ200μ ελεύθερο), Παρασκευή Χατζηδοπαυλάκη (100μ, 200μ πεταλούδα), Μαρκέλλα Δαμασιώτη (100μ ελεύθερο, 100μ πεταλούδα, 200μ ελεύθερο, 4χ100μ Μ. Ομαδική, 4χ200μ ελεύθερο, 4χ100μ ελεύθερο), Ευαγγελία Καταραχιά (100μ, 200μ ύπτιο), Αθηνά Αραβαντινού (100μ, 200μ ύπτιο, 4χ100μ Μ. Ομαδική), Νικολέτα Παυλοπούλου (400μ Μ. Ατομική, 100μ, 200μ πρόσθιο, 200μ Μ. Ατομική, 4χ100μ ελεύθερο), Δέσποινα Μαρκαντέ (100μ ελεύθερο, 4χ100μ ελεύθερο, 4χ100μ Μ. Ομαδική), Γεωργία Παυλοπούλου (100μ πρόσθιο, 200μ ελεύθερο, 4χ200μ ελεύθερο, 4χ100μ ελεύθερο), Ιωάννα Πάλλα (400μ ελεύθερο, 200μ πεταλούδα).

Συνοδοί προπονητές τους οι Γιώργος Δαμασιώτης, Τάσος Χατζηγεωργίου. Αρχηγός αποστολής ο Αντιπρόεδρος της ΚΟΕ, Γιώργος Κατσαρός.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,28-29 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014,ΝΕΤΑΝΙΑ-ΙΣΡΑΗΛ

Πηγή:www.koe.org.gr

Συγκροτήθηκε η Εθνική μας ομάδα που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στο Μεσογειακό Κύπελλο κολύμβησης το οποίο φέτος διεξάγεται στη Νετάνια του Ισραήλ (28-29 Ιουνίου).

Πρώτη προτεραιότητα ως προς τη σύνθεση της ήταν να περιληφθούν οι κολυμβητές / τριες που αν και μετείχαν αρχικά της Εθνικής ομάδας δεν ταξίδεψαν στην Λεμεσό για την Πολυεθνή συνάντηση (12-13 Απριλίου), μετά την περικοπή  που είχε γίνει στην  αποστολή για οικονομικούς λόγους.

Η Εθνική ομάδα για το Μεσογειακό Κύπελλο συμπληρώθηκε επίσης με κολυμβητές / τριες, σύμφωνα με όσα προβλεπόταν στην προκήρυξη για την εν λόγω διοργάνωση.

Η σύνθεση της:

Αγόρια (γενν. 1998)

Γιάννης Στάμος, Δημήτρης Νέγρης (Ηλυσιακός), Νίκος Σοφιανίδης (ΠΑΟΚ), Θανάσης Κυνηγάκης, Κώστας Μερετσόλιας (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Στάθης Μάλαμας (Ωκεανός)

Κορίτσια (γενν. 2000, 01)

Νικολέτα Παυλοπούλου, Μαρκέλα Δαμασιώτη (Ωκεανός), Αφροδίτη Κατσιάρα (ΑΕ Χαϊδαρίου), Δέσποινα Μαρκαντέ (ΟΦΘ), Ιωάννα Πάλλα (ΑΝΟ Γλυφάδας), Γεωργία Παυλοπούλου (Ποσειδών Ιλισίων), Αθηνά Αραβαντινού (Γαλλία).

Επίσης καθορίστηκαν οι τόποι διεξαγωγής των Πανελληνίων πρωταθλημάτων κολύμβησης, ως εξής:

*Εθνικό Πρωτάθλημα ΟΠΕΝ, Άλιμος 20-22 Ιουνίου

*Πανελλήνιοι αγώνες 11-12ετών, Ιλίσιο 4-6 Ιουλίου

*Πανελλήνιοι αγώνες 9-10ετών, Περιστέρι 5-6 Ιουλίου

*Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κατηγοριών, Ιλίσιο 22-27 Ιουλίου

(22-24/7 Παμπαίδες/Παγκορασίδες, 25-27/7 Παίδες/Κορασίδες και Έφηβοι/Νεάνιδες).

RESULTS MULTINATIONS JUNIOR MEETING 2014,12-13 APRIL 2014,ALEXANDROUPOLI-GREECE

Πηγή:www.koe.org.gr

RESULTS MULTINATIONS JUNIOR MEETING 2014,ALEXANDROUPOLI-GREECE

RESULTS MULTINATIONS YOUTH MEETING,12-13 APRIL 2014,LIMASSOL-CYPRUS

RESULTS MULTINATIONS YOUTH MEETING,12-13 APRIL 2014,LIMASSOL-CYPRUS,TEAM RANKINGS

RESULTS MULTINATIONS YOUTH MEETING,12-13 APRIL 2014,LIMASSOL-CYPRUS,SUNDAY EVENING

RESULTS MULTINATIONS YOUTH MEETING,12-13 APRIL 2014,LIMASSOL-CYPRUS,SUNDAY MORNING

RESULTS MULTINATIONS YOUTH MEETING,12-13 APRIL 2014,LIMASSOL-CYPRUS,SATURDAY EVENING

RESULTS MULTINATIONS YOUTH MEETING,12-13 APRIL 2014,LIMASSOL-CYPRUS,SATURDAY MORNING

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΟΙ ΠΟΛΥΕΘΝΕΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΚΑΙ ΛΕΜΕΣΟ

Πηγή:www.koe.org.gr
Δώδεκα (12) χώρες και 158 συνολικά κολυμβητές / τριες μετέχουν στην Πολυεθνή Κολυμβητική Συνάντηση Νέων (αγόρια 17, 18 ετών, κορίτσια 15, 16 ετών) που διεξάγεται το Σαββατοκύριακο 12 και 13 Απριλίου στην Αλεξανδρούπολη.
Οι χώρες: Βραζιλία (19), Βουλγαρία (3), Κύπρος (2), Τσεχία (10), Ισραήλ (17), Πολωνία (24), Πορτογαλία (12), Σλοβενία (8), Ελβετία (16), Τουρκία (16), Ουκρανία (13), ΕΛΛΑΔΑ (18).
Το πρόγραμμα των αγώνων στην Αλεξανδρούπολη:
Σάββατο, 09.30
400μ Μ. Ατομική, 100μ ελεύθερο, 200μ ύπτιο, 50μ πεταλούδα, 4χ100μ Μ. Ομαδική
Σάββατο, 17.30
200μ πεταλούδα, 100μ ύπτιο, 200μ πρόσθιο, 50μ ελεύθερο, 4χ200μ ελεύθερο
Κυριακή, 09.30
1500μ ελεύθερο (α), 100μ πρόσθιο, 200μ ελεύθερο, 50μ ύπτιο, 800μ ελεύθερο (κ)
Κυριακή, 17.30
400μ ελεύθερο, 100μ πεταλούδα, 200μ Μ. Ατομική, 50μ πρόσθιο, 4χ100μ ελεύθερο
Η Εθνική ομάδα της Ελλάδας μεταβαίνει στην Αλεξανδρούπολη την Παρασκευή:
Νέοι: Νίκος Παναγόπουλος, Γιώργος Φραγκουδάκης, Δημήτρης Δημητρίου, Βαγγέλης Αϊβαλιώτης, Παναγιώτης Χιώτης, Φώτης Μυλωνάς, Νίκος Γιαννόπουλος, Απόστολος Ταυλαρίδης, Αστέριος Δαλδογιάννης
Κορασίδες: Ιωάννα Σαχά, Αθηνά Κωνσταντινίδη, Αγγελική Μαυραντζά, Παναγιώτα Παναγοπούλου, Ηλιάνα Οικονόμου, Ηλέκτρα Λέμπλ, Όλγα Εγκόροβα, Βασιλική Μπάκα, Όλγα Ντάλλα
Συνοδοί προπονητές, Χριστόδουλος Χούμας και Νίκος Κραουνάκης.
Με οκτώ (8) κολυμβητές / τριες στην αποστολή, αναχωρεί την Παρασκευή (11/4) στη Λεμεσό για την Πολυεθνή Κολυμβητική Συνάντηση (αγόρια 15, 16 ετών – κορίτσια 13, 14 ετών) που διεξάγεται το Σαββατοκύριακο (12, 13/4), η Εθνική μας ομάδα.
Η αποστολή: Γιάννης Στάμος, Νίκος Σοφιανίδης, Κώστας Μερετσόλιας, Θανάσης Κυνηγάκης, Ελένη Στεφάνου, Αφροδίτη Κατσιάρα, Νικολέτα Παυλοπούλου, Μαρκέλλα Δαμασιώτη
Συνοδός προπονητής ο Δημήτρης Αθυμαρίτης.

ΟΙ ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΕΘΝΕΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΚΑΙ ΛΕΜΕΣΟ

Πηγή:www.koe.org.gr

Συγκροτήθηκαν οι Εθνικές ομάδες κολύμβησης για τις Πολυεθνείς Συναντήσεις που θα διεξαχθούν 12 και 13 Απριλίου στην Αλεξανδρούπολη και τη Λεμεσό. Αναλυτικότερα:

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ (Έφηβοι / Κορασίδες)

Παναγιώτης Χιώτης (Παλαιό Φάληρο), Φώτης Μυλωνάς (Άρης Θεσσαλονίκης), Νίκος Γιαννόπουλος (Ολυμπιακός), Βαγγέλης Αϊβαλιώτης (Ολυμπιάδα Πετρούπολης), Νίκος Παναγόπουλος, Γιώργος Φραγκουδάκης (Δελφίνια Περιστερίου), Απόστολος Ταυλαρίδης, Αστέριος Δαλδογιάννης  (ΠΑΟΚ), Δημήτρης Δημητρίου (ΑΝΟ Αργυρούπολης), ( Ηλέκτρα Λέμπλ (Ποσειδών Ιλισίων), Βασιλική Μπάκα (ΝΟ Καλαμάτας), Ιωάννα Σαχά, Αθηνά Κωνσταντινίδη (ΑΝΟ Γλυφάδας), Παναγιώτα Παναγοπούλου (Εθνικός Πειραιά), Αγγελική Μαυραντζά ( Άλμπατρος Άνω Λιοσίων), Ηλιάνα Οικονόμου (Ιωνικός Νίκαιας), Όλγα Ντάλα  (ΟΦ Νέας Ιωνίας), Όλγα Εγκόροβα (ΝΟ Βουλιαγμένης).

Προπονητές: Χριστόδουλος Χούμας, Νίκος Κραουνάκης

ΛΕΜΕΣΟΣ (Παίδες/Παγκορασίδες)

Γιάννης Στάμος (Ηλυσιακός), Νίκος Σοφιανίδης (ΠΑΟΚ), Κώστας Μερετσόλιας, Θανάσης Κυνηγάκης (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Ελένη Στεφάνου, Αφροδίτη Κατσιάρα (ΑΕ Χαϊδαρίου), Νικολέτα Παυλοπούλου, Μαρκέλλα Δαμασιώτη (Ωκεανός)

Προπονητής: Δημήτρης Αθυμαρίτης