Ετικέτα: Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Α’ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ο ΟΦΗ νίκησε με 7-5 τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα των αγώνων της Τελικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Β´ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, την Παρασκευή (5/8) το βράδυ, στο κολυμβητήριο των Χανίων.

Οι άλλοι δύο αγώνες του προγράμματος δεν έγιναν, καθώς δεν εμφανίστηκαν ο ΑΠΣ Οξυγόνο και ο ΟΕΑΝΑΒ. Ανοίχτηκαν κανονικά φύλλα αγώνα κι έτσι ο ΝΟ Χανίων νίκησε με 5-0 χωρίς αγώνα τον ΑΠΣ Οξυγόνο, που μηδενίζεται και του αφαιρείται ένας βαθμός στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Και ο ΓΣ Ηλιούπολης νίκησε 5-0  α.α. τον ΟΕΑΝΑΒ, που επίσης μηδενίζεται σε αυτό το ματς και του αφαιρείται ένας βαθμός.

Β’ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ο ΝΟ Χανίων έχει πάρει σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση ενός εκ των δύο εισιτηρίων της ανόδου στην Α2 κατηγορία (δύο νίκες σε ματς που έχει δώσει), μετά και τους αγώνες του Σαββάτου (δεύτερη ημέρα) της Τελικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Β’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών. Δυνατός δείχνει και ο ΓΣ Ηλιούπολης, παρότι έχει δώσει μόνο έναν αγώνα (δεύτερος με 3 βαθμούς).

Ο ΟΦΗ έχει επίσης 3 βαθμούς, αλλά κινδυνεύει άμεσα με μηδενισμό, καθώς ο ΠΑΟΚ κατέθεσε ένσταση μετά το φινάλε του προγράμματος του Σαββάτου για αντικανονική συμμετοχή της προπονήτριας της ομάδας του Ηρακλείου Μαρίας Παλληκαράκη, καθώς είναι και παίκτρια του ΝΟ Ρεθύμνου στην Α1. Η εκδίκαση της ένστασης και η απόφαση αναμένεται μέχρι την Κυριακή (7/8) το πρωί. Η διοργάνωση ολοκληρώνεται την Κυριακή το απόγευμα, οπότε και θα ξέρουμε ποιες είναι οι δύο ομάδφες που ανεβαίνουν στην Α2.

Οι ομάδες ΑΠΣ Οξυγόνο και ΟΕΑΝΑΒ δεν εμφανίστηκαν τελικά καθόλου στους αγώνες και από την 3η αγωνιστική δεν ανοίγεται φύλλο αγώνα στα προγραμματισμένα παιχνίδια τους. Έτσι δεν μετράει κανένα από αυτά (ούτε όσα είχαν ανοιχτεί φύλλα αγώνα) στη βαθμολογία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου (6/8):

ΝΟ Χανίων – ΠΑΟΚ 10-5, ΟΦΗ – ΝΟ Χανίων 2-11, ΠΑΟΚ – ΓΣ Ηλιούπολης 5-17.

Γ’ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 

Ο ΝΟ Χανίων και ο ΓΣ Ηλιούπολης είναι οι δύο ομάδες που κερδίζουν την άνοδο στην Α2 κατηγορία Γυναικών της υδατοσφαίρισης, καθώς κατέκτησαν τις δύο πρώτες προνομιούχες θέσεις στην τελική βαθμολογία της Τελικής φάσης του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Γυναικών, που ολοκληρώθηκε την Κυριακή (7/8) το βράδυ στο κολυμβητήριο των Χανίων.

Το πρωί της Κυριακής αποφασίστηκε να γίνει δεκτή η ένσταση που είχε υποβάλει ο ΠΑΟΚ από το Σάββατο το βράδυ για αντικανονική συμμετοχή της προπονήτριας του ΟΦΗ Μαρίας Παλληκαράκη (επειδή αγωνίζεται και ως παίκτρια με τον ΝΟ Ρεθύμνου στην Α1 Γυναικών). Έτσι, η ομάδα του Ηρακλείου μηδενίστηκε και στα τρία παιχνίδια του, τα οποία κερδίζουν οι αντίπαλοί του με 5-0 χωρίς αγώνα, δηλαδή ο ΠΑΟΚ, τον οποίο είχε κερδίσει, ο ΝΟ Χανίων, από τον οποίο -έτσι κι αλλιώς- έχασε και ο ΓΣ Ηλιούπολης (το ματς με τον ΓΣΗ ήταν προγραμματισμένο για το πρωί της Κυριακής και δεν έγινε, απλά έκλεισε το φύλλο αγώνα με 5-0 υπέρ του ΓΣΗ). Και φυσικά αφαιρούνται από τον ΟΦΗ τρεις (-3) βαθμοί.

Στο μοναδικό ματς που διεξήχθη την τελευταία ημέρα (Κυριακή 7/8) ο ΝΟ Χανίων νίκησε 8-4 τον ΓΣ Ηλιούπολης.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΝΟ Χανίων 9

2. ΓΣ Ηλιούπολης 6

……………………………

3. ΠΑΟΚ 3

4. ΟΦΗ -3

** Ο ΟΦΗ έχει μηδενιστεί και του έχουν αφαιρεθεί τρεις (-3) βαθμοί.

** Δεν εμφανίστηκαν στους αγώνες οι ΟΕΑΝΑΒ και ΑΠΣ Οξυγόνο

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Με την Τελική φάση της Β’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών (5-7 Αυγούστου, Χανιά) ολοκληρώνονται τα πρωταθλήματα κατηγοριών στην υδατοσφαίριση για την περίοδο 2015-16.

Στους αγώνες μετέχουν οι ομάδες: ΝΟ Χανίων, ΟΦΗ, ΓΣ Ηλιούπολης, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΑΠΣ Οξυγόνο, ΠΑΟΚ.

Οι δύο (2) πρώτες ομάδες της κατάταξης ανέρχονται στην Α2 Εθνική κατηγορία.

  1. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ ΧΑΝΙΩΝ 

1η  αγωνιστική                       Παρασκευή                            5/08/2016

ΩΡΑ: 18:00                       ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                       ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

ΩΡΑ: 19:00                      ΠΑΟΚ                                         ΟΦΗ

ΩΡΑ: 20:00                      ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ                     ΟΕΑ/ΝΑΒ

 

 

2η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 6/08/2016

ΩΡΑ: 10:00                    ΟΕΑ/ΝΑΒ                                      ΟΦΗ

ΩΡΑ: 11:00                    ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                                ΠΑΟΚ

ΩΡΑ: 12:00                    ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ                        ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                  

 

 

3η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 6/08/2016

ΩΡΑ: 18:00                    ΟΦΗ                                               ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

ΩΡΑ: 19:00                    ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                          ΟΕΑ/ΝΑΒ

ΩΡΑ: 20:00                   ΠΑΟΚ                                             ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

 

 

4η  αγωνιστική                       Κυριακή                                 7/08/2016

ΩΡΑ: 09:00                   ΟΕΑ/ΝΑΒ                                      ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                                               

ΩΡΑ: 10:00                    ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ                      ΟΦΗ

ΩΡΑ: 11:00                    ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                          ΠΑΟΚ

 

 

5η  αγωνιστική                       Κυριακή                                 7/08/2016

ΩΡΑ: 17:00                     ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                               ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΩΡΑ: 18:00                     ΟΦΗ                                              ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΩΡΑ: 19:00                     ΠΑΟΚ                                           ΟΕΑ/ΝΑΒ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016

Με την ολοκλήρωση, την Κυριακή (19/6) το βράδυ, των αγώνων της Προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Β’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, έγιναν γνωστές οι έξι ομάδες που προκρίνονται στην Τελική φάση της διοργάνωσης (5-7/8) και θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Α2 κατηγορία.

Οι 6 φιναλίστ είναι: ΝΟ Χανίων, ΟΦΗ, ΓΣ Ηλιούπολης, ΟΕΑΝΑΒ, ΑΠΣ Οξυγόνο, ΠΑΟΚ.

Τα αποτελέσματα:

ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):

Μίλων – ΓΣ Περιστερίου 7-4, ΟΦΗ – ΝΟ Χανίων 2-11,Μίλων – ΝΟ Χανίων 6-11, ΓΣ Περιστερίου – ΟΦΗ 3-4, ΟΦΗ – Μίλων 5-4, ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Χανίων 3-14.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χανίων 9

2. ΟΦΗ 6

…………………….

3. Μίλων 3

4. ΓΣ Περιστερίου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κολυμβητήριο Χαλκίδας):

ΝΟ Χαλκίδας – ΟΕΑΝΑΒ 5-19, ΚΟ Καρδίτσας – ΓΣ Ηλιούπολης 1-25,ΟΕΑΝΑΒ – ΚΟ Καρδίτσας 20-3, ΝΟ Χαλκίδας – ΓΣ Ηλιούπολης 1-25, ΟΕΑΝΑΒ – ΓΣ Ηλιούπολης 1-7, ΚΟ Καρδίτσας – ΝΟ Χαλκίδας 0-5 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε στον συγκεκριμένο αγώνα ο ΚΟ Καρδίτσας που μηδενίζεται και του αφαιρείται ένας βαθμός).

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΓΣ Ηλιούπολης 9

2. ΟΕΑΝΑΒ 6

…………………..

3. ΝΟ Χαλκίδας 3

4. ΚΟ Καρδίτσας -1

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (κολυμβητήριο Εθνικό):

Μακεδονικός – Άρης 5-14, ΑΠΣ Οξυγόνο – ΠΑΟΚ 11-8,ΠΑΟΚ – Μακεδονικός 25-4, Πανσερραϊκός – ΑΠΣ Οξυγόνο 4-12, Άρης – ΠΑΟΚ 8-12, Μακεδονικός – Πανσερραϊκός 3-8,Πανσερραϊκός – Άρης 7-11, ΑΠΣ Οξυγόνο – Μακεδονικός 17-5, ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 12-4, Άρης – ΑΠΣ Οξυγόνο 6-16.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΑΠΣ Οξυγόνο 12

2. ΠΑΟΚ 9

…………………….

3. Άρης 6

4. Πανσερραϊκός 3

5. Μακεδονικός 0

Η Τελική φάση του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών θα διεξαχθεί στις 5-7/8. Την άνοδο στην Α2 Γυναικών θα πάρουν οι δύο πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης της Τελικής φάσης. Η κλήρωση της Τελικής φάσης θα γίνει την Τετάρτη 29/6 στις 12.00 το μεσημέρι στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ   ΣΥΛΛΟΓΟΙ

 

  1. ΟΜ.  ΑΘΗΝΑΣ       2. ΟΜ. ΒΟΛΟΥ            3.  ΟΜ.  ΘΕΣ/ΚΗΣ

 

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ                    ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ          ΑΣ ΑΡΗΣ

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ         ΟΕΑ ΝΑΒ                        ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΟΦΗ                                ΚΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ             ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ            ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ                            

                                                                                            ΠΑΟΚ ΑΣ

 

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ

 

1η  αγωνιστική Σάββατο 18/06/2016

ΩΡΑ: 19:00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΩΡΑ: 20:00    ΟΦΗ ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

 

2η  αγωνιστική Κυριακή 19/06/2016

ΩΡΑ: 10:00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ        ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

ΩΡΑ: 11:00    ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ  ΟΦΗ

 

3η  αγωνιστική Κυριακή  19/06/2016

ΩΡΑ: 17:00 ΟΦΗ   ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ

ΩΡΑ: 18:00     ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ   ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

 

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΒΟΛΟΥ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΒΟΛΟΥ

 

1η  αγωνιστική Σάββατο 18/06/2016

ΩΡΑ: 19:00      ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΟΕΑ ΝΑΒ

ΩΡΑ: 20:00                    ΚΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

 

2η  αγωνιστική Κυριακή 19/06/2016

ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΩΡΑ: 11:00     ΟΕΑ ΝΑΒ ΚΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

 

3η  αγωνιστική Κυριακή  19/06/2016

ΩΡΑ: 17:00 ΟΕΑ ΝΑΒ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 

ΩΡΑ: 18:00                  ΚΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

 

 

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΘΕΣ/ΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΕΘΝΙΚΟ

 

1η  αγωνιστική Παρασκευή 17/06/2016

ΩΡΑ: 19:30      ΑΣΘ ΜΑΚ/ΚΟΣ ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ

ΩΡΑ: 20:30                    ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ ΠΑΟΚ ΑΣ

 

2η  αγωνιστική Σάββατο 18/06/2016

ΩΡΑ: 10:00 ΠΑΟΚ ΑΣ ΑΣΘ ΜΑΚ/ΚΟΣ

ΩΡΑ: 11:00     ΑΣ ΑΡΗΣ ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

 

3η  αγωνιστική Σάββατο 18/06/2016

ΩΡΑ: 19:00                ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ ΠΑΟΚ ΑΣ

ΩΡΑ: 20:00   ΑΣΘ ΜΑΚ/ΚΟΣ ΑΣ ΑΡΗΣ

 

4η  αγωνιστική Κυριακή 19/06/2016

ΩΡΑ: 10:00    ΑΣ ΑΡΗΣ ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ

ΩΡΑ: 11:00    ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ ΑΣΘ ΜΑΚ/ΚΟΣ

 

5η  αγωνιστική Κυριακή  19/06/2016

ΩΡΑ: 17:00 ΠΑΟΚ ΑΣ ΑΣ ΑΡΗΣ

ΩΡΑ: 18:00 ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ