Ετικέτα: γυναικες water polo

 

ΟΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 3Ο CAMP ΤΗΣ ΠΡΟΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Το τρίτο στη σειρά καμπ προετοιμασίας της, εν όψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Ώκλαντ της Νέας Ζηλανδίας (12-18 Δεκεμβρίου), πραγματοποιεί η προεθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων από την ερχόμενη Κυριακή έως και την Τρίτη (20-22 Νοεμβρίου) στον Άγιο Κοσμά.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος κάλεσε τις εξής 22 πολίστριες, για το απόγευμα (17.00) της Κυριακής: Σταματοπούλου, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Βασ., Λογοθέτη, Νίνου Ειρ. (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Μαυρωτά Ιφ., Πρωτοπαπά, Σελετοπούλου, Πάτρα Μ., Κοτσιώνη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Ελληνιάδη, Παπαναστασίου Άνθ., Παπαναστασίου Δ., Λούδη Ευαγγ., Γρηγοροπούλου, Κόλλια (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Μυριοκεφαλιτάκη, Σαφέτη (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ), Μιχαηλίδου, Κατσίμπρη (ΕΘΝΙΚΟΣ), Λάζαρη (ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ), Γιαννακέα (ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Τέσσερα στα τέσσερα για τον Ολυμπιακό, 19-4 τον Εθνικό

Την τέταρτή του νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε ο Ολυμπιακός, αφού επικράτησε του Εθνικού στην κοινή τους έδρα, το «Π. Καπαγέρωφ» του Πειραιά με 19-4, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών.

Οι «ερυθρόλευκες» του Χάρη Παυλίδη πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν σε μια εύκολη επικράτηση επί του Εθνικού, o οποίος προσπάθησε να σταθεί ανταγωνιστικά στο παιχνίδι.

Πλέον για τον Ολυμπιακό το επόμενη παιχνίδι απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης θα είναι αυτό που θα κρίνει την πρώτη θέση της Α’ Φάσης με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν το προβάδισμα μετά την νίκη τους με 12-10 στον πρώτο γύρο.

Πρώτες σκόρερ του αγώνα ήταν η Ασημάκη και η Μπιανκόνι που πέτυχαν από τέσσερα γκολ.

 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 19-4

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 5-0, 5-0, 5-3

 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΘΝΙΚΟΣ
Διαμαντοπούλου Δουρέκα Σ.
Πλευρίτου Ελ. 2 Παναγιωτοπούλου
Δουρέκα Αδ.
Σώρα Βάσιλα 1
Αποστολίδου 1
Αβραμιδου  2 Μπίσμπα
Ασημάκη  4 Κούβδου Ν.
Πλευρίτου Μ. 1 Γονίδη
Έμολο 2 Πετάση 1
Πλευρίτου Β. 1 Φραγκιουδάκη
Μπιανκόνι 4 Γκούζουλα 1
 Λογοθέτη 1 Μιχαηλίδου
Σταματοπούλου Στραβάκου
Πέττα Κατσίμπρη
Νίνου 2
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
Διαιτητές: Στεφανάκης Μαρκοπούλου
Αλυτάρχες: Λαγαρός, Γαλήνας

Τρίτη νίκη για την Βουλιαγμένη, 15-7 τον ΝΟ Ρεθύμνου

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε ο ΝΟ Βουλιαγμένης, ο οποίος επικράτησε στο Ηράκλειο του ΝΟ Ρεθύμνου με 15-7

Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου παρά το γεγονός ότι δεν πήραν πολύ μεγάλο προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού, κατάφεραν να φτάσουν σε σχετικά εύκολη νίκη. Έτσι στην επόμενη αγωνιστική θα παίξουν την πρωτιά του Α’ Ομίλου της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης στον Πειραιά με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, έχοντας το μειονέκτημα της ήττας τους στο πρώτο παιχνίδι με 10-12.

Από την άλλη, αυτήν ήταν η τέταρτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες για την ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη. Πρώτες σκόρερ του αγώνα ήταν η Έλενα Ξενάκη και η Βασιλική Διαμαντοπούλου με τέσσερα γκολ.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-15

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 0-4, 3-3, 1-3

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
Κυριακάκη Κοτσιώνη
Σαφέτη 2 Κοκκινάκη
Φαρμάκη Μ. Χυδηριώτη 3
Καραβάνου Μαστροκάλου
Παλληκαράκη Πρωτοπαπά 1
Ξενάκη 4
Μαυρέλλου 1 Μαυρωτά Ιφ.
Μυριοκεφαλιτάκη 1 Πάτρα 1
Λιμπιτάκη Κούλχαας 1
Φαρμάκη Ελ. 2 Διαμαντοπούλου 4
Πατσαχάκη Σελετοπούλου
Σολανάκη 1 Ιωαννίδη 1
Ζοφώλη
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
Διαιτητές: Δασκαλάκης Χατζηαναστασίου
Αλυτάρχης: Σπαγουλάκης

Δεύτερη νίκη για τον Τρίτωνα Αμαρουσίου, 18-3 τον Ηλυσιακό

Σπουδαίας σημασίας νίκη (η δεύτερη στο πρωτάθλημα) που τον διατηρεί στην διεκδίκηση μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων του Β’ Ομίλου της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, πέτυχε ο Τρίτων Αμαρουσίου, ο οποίος επικράτησε με το ευρύ 18-3 του Ηλυσιακού στο Μαρούσι.

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν κρίσιμο και για τους δύο αντιπάλους, η ομάδα του Γιώργου Ιντζέ έδειξε πιο ψύχραιμη και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα πραγματοποιώντας μια συνολικά πολύ καλή εμφάνιση.

Από την άλλη ήταν η τέταρτη ήττα για την ομάδα του Ηλυσιακού, που πλέον δεν έχει ελπίδες για την κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Όλσεν με 3 γκολ.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 3-0, 4-2, 6-1

Οι συνθέσεις:

Τρίτων Αμαρουσίου                           Ηλυσιακός
Λάζαρη                                                Τζούρκα
Τουλουμτζίδου 1                                   Σαμαρά  2
Μουλάκη                                             Χαραλαμπιδου
Τζελέπη 2                                            Μπούμπουρα
Μπαλωμενάκη 2                                   Παντελίδου
Όλσεν  3                                             Λαμπρινούκα
Χατζηκυριακάκη 1                                 Παλαιοδήμου
Στρατιδάκη 1                                        Μοτίτη 1
Μαλλιαρού  1                                       Γρηγοριάδη
Δημητροκάλη 2                                    Λυμπεροπούλου Σ.
Αργυρού 1                                          Κωστοπούλου
Στρείδη 1                                            Παπαδάκη
Κορμα                                                 Σκοτίδα Ι.
Κούζουνα 2                                         Καρόβολα
Δατσέρη  1                                          Γούση
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές                Προπονητής: ‘Αγγελος Γαρελίδης

Διαιτητές: Μπουδραμής, Δασκαλοπούλου

Αλυτάρχης:  Στέλιος Φόβος

Ισόπαλη η «μάχη της Πάτρας» μεταξύ ΝΕ Πατρών και ΑΝΟ Γλυφάδας

Το συγκλονιστικότερο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών διεξήχθη στην Πάτρα με την ΝΕΠ και τον ΑΝΟ Γλυφάδας να αναδεικνύονται ισόπαλοι 11-11. Αυτήν ήτνα η πρώτη βαθμολογική απώλεια για την αθηναϊκή ομάδα. Με αυτόν τον τρόπο η αχαϊκή ομάδα έγινε το φαβορί για την κατάληψη της 2ης θέσης του Β’ Ομίλου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών, ενώ η ομάδα των νοτίων προαστίων είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρώτη.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Η ΝΕΠ πήγε προηγούμενη στο ημίχρονο με 8-7, όμως η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 9-8, τρία λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Η ΝΕΠ έφερε το παιχνίδι στην ισορροπία (10-10) στην λήξη του τρίτου οκταλέπτου.

Το φινάλε προμηνύονταν συγκλονιστικό και έτσι ήταν. Οι άμυνες ήταν αυτές που έπαιξαν κυρίαρχο ρόλο με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τον δρόμο για τα δίχτυα από μία φορά, με το τελικό 11-11 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 11-11

 Τα οκτάλεπτα: 5-4, 3-3, 2-3, 1-1

ΝΕ Πατρών ΑΝΟ Γλυφάδας
Μανέτα Π. Παπαϊωάννου
Ανδρουτσέλη Τσελέντη
Τσιμάρα Ευδ. 1 Ελληνιάδη 4
Μπαλάτσα Μ. 3 Λούδη Ε.
Πάτερου Γρηγοροπούλου 1
Μανέτα Σ. 3 Κουρούτσαλη
Μπαλάτσα Ν. 2 Παπαναστασίου Αν. 1
Πασσά 1 Κόλλια
Παπαδοπούλου Μαμόγλου 2
Μπιτσάκου 1 Κολτσίδα
Κουτέλη Παπαναστασίου Δ.
Λυκοθανάση Νιαρχάκου 3
Γιαννακέα Αρχοντάκη
Μοίραλη Τερεζάκη
Τσιμάρα Ευφ. Κολιτσοπούλου
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής
Διαιτητές: Κουρέτας Κραβαρίτης
Αλυτάρχης: Ιωάννης Σαλογιάννης

ΟΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 2Ο CAMP ΤΗΣ ΠΡΟΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Διήμερο καμπ προετοιμασίας στον Άγιο Κοσμά (13-14/11), θα πραγματοποιήσει η Προεθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νεανίδων (γενν. ‘98) εν όψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος τον ερχόμενο μήνα στη Νέα Ζηλανδία (Ώκλαντ, 7-16/12).
Οι 24 πολίστριες που κάλεσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος: Σταματοπούλου, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Β., Λογοθέτη, Νίνου Ειρ.(ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Κοτσιώνη, Μαυρωτά Ιφ., Πάτρα Μ., Πρωτοπαπά, Σελετοπούλου, Μαστρόκαλου, Κοκκινάκη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Παπαναστασίου Άνθ., Παπαναστασίου Δ., Κόλλια, Γρηγοροπούλου, Ελληνιάδη, Αρχοντάκη (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Καζάνα, Σαφέτη, Μυριοκεφαλιτάκη (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ), Μιχαηλίδου, Δουρέκα (ΕΘΝΙΚΟΣ), Δούλη (ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr 
Τρίτη νίκη για τον Ολυμπιακό, 19-6 τον ΝΟ Ρεθύμνου στο Ηράκλειο
Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε η ομάδα του Ολυμπιακού, αφού επιβλήθηκε με 19-6 στο Ηράκλειο του ΝΟ Ρεθύμνου.
Η διαφορά στο παιχνίδι άνοιξε από την αρχή και οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επέβαλαν τον ρυθμό τους φτάνοντας σε μια εύκολη επικράτηση.
Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Αλεξάνδρα Ασημάκη που σημείωσε εννέα γκολ.
Από την άλλη για την ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη τρία γκολ σημείωσε η Μαυρέλλου.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6-19
Τα οκτάλεπτα: 0-4, 4-7, 0-2, 2-6
ΝΟ Ρεθύμνου
Ολυμπιακός
Κυριακάκη
Διαμαντοπούλου
Σαφέτη
Πλευρίτου Ελ. 1
Καραβάνου
Ελευθεριάδου 1
Γαγάνη
Σώρα 1
Γαβαλά
Αβραμιδου 3
Μαυρέλλου 3
Ασημάκη 9
Μυριοκεφαλιτάκη 1
Πλευρίτου Μ.
Λιμπιτάκη
Έμολο 1
Πλευρίτου Β. 2
Πατσαχάκη
Μπιανκόνι
Σολανάκη 2
Λογοθέτη
Σταματοπούλου 1
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης
Διαιτητές: Χατζηαναστασίου
Καζούλης
Αλυτάρχης: Σπαγουλάκης
Νίκη με 11-7 για την ΝΕ Πατρών μέσα στο Μαρούσι
Πολύ μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη σημείωσε η ομάδα της ΝΕ Πατρών, αφού επιβλήθηκε με 11-7 του Τρίτωνα Αμαρουσίου στο κολυμβητήριο των Βορείων Προαστίων και έγινε φαβορί για την κατάληψη της δεύτερης θέσης του Β’ Ομίλου της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών.
Η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου πραγματοποίησε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο στον αγώνα που την οδήγησε στην νίκη, αφού στο πρώτο μισό του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 5-5.
Μεγάλες πρωταγωνίστριες για την ομάδα της Αχαΐας η Σοφία Μανέτα και η Κωνσταντίνα Κουτέλη που σημείωσαν από πέντε γκολ. Πρώτες σκόρερ για την ομάδα του Τρίτωνα Αμαρουσίου ήταν η Μπαλωμενάκη και η Χατζηκυριακάκη με δύο.
ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 7-11
Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-2, 1-3, 1-3
Τρίτων Αμαρουσίου
ΝΕ Πατρών
Λάζαρη
Μανέτα Π.
Τουλουμτζίδου
Ανδρουτσέλη
Ανδρή
Τσιμάρα Ευδ. 1
Τζελέπη 1
Μπαλάτσα Μ.
Μπαλωμενάκη 2
Πάτερου
Δατσέρη
Μανέτα Σ. 5
Χατζηκυριακάκη 2
Μπαλάτσα Ν.
Στρατιδάκη
Πασσά
Μαλλιαρού
Παπαδοπούλου
Δημητροκάλη 1
Μπιτσάκου
Αργυρού
Κουτέλη 5
Στρείδη
Λυκοθανάση
Λίβα
Γιαννακέα
Κούζουνα 1
Ρακιντζή
Κορμά
Τσιμάρα Ευφ.
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος
Διαιτητές: Δαμιανάκης
Δασκαλοπούλου
Αλυτάρχης: Στέλιος Φόβος
Εύκολη επικράτηση του ΝΟ Βουλιαγμένης στον Πειραιά, 18-7 τον Εθνικό
Την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε ο ΝΟ Βουλιαγμένης, αφού επιβλήθηκε με 18-7 του Εθνικού στον Πειραιά.
Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκα με 8-1 στην λήξη της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια όλες οι παίκτριες των δύο ομάδων είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής. Η Βουλιαγμένη πήγε προηγούμενη με 12-2 στο ημίχρονο, όμως ο Εθνικός αντέδρασε και μείωσε σε 13-5 στην λήξη του τρίτου οκταλέπτου.
Το 18-7 ήταν το σκορ που σφράγισε τις προσπάθειες των παικτριών των δύο ομάδων.
Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Χριστίνα Τσουκαλά με 4 γκολ, ενώ ακολούθησαν οι συμπαίκτριές της Βασιλική Διαμαντοπούλου και Τίνα Κοντογιάννη με 3 γκολ, καθώς και η Νόρμα Φραγκιουδάκη του Εθνικού.
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-18
Τα Οκτάλεπτα: 1-8, 1-4, 3-1, 2-5
Εθνικός
ΝΟ Βουλιαγμένης
Δουρέκα Σ.
Κοτσιώνη
Παναγιωτοπούλου
Τσουκαλά 4
Δουρέκα Αδ.
Χυδηριώτη 1
Βάσιλα 1
Κοκκινάκη
Αποστολίδου 1
Πρωτοπαπά 1
Μπίσμπα 1
Ξενάκη 2
Κούβδου Ν.
Μαυρωτά Ιφ.
Γονίδη
Αντωνιάδη
Πετάση
Κούλχαας 1
Φραγκιουδάκη 3
Διαμαντοπούλου 3
Γκούζουλα 1
Σελετοπούλου 2
Μιχαηλίδου
Κοντογιάννη 3
Στραβάκου
Ζοφώλη
Κατσίμπρη
Ιωαννίδη
Χουχούλη
Μαστροκάλου  1
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος
Δημητροπούλου
Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος
Τρία στα τρία για τον ΑΝΟ Γλυφάδας, 15-7 τον Ηλυσιακό
Την τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον Β’ Όμιλο της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε ο ΑΝΟ Γλυφάδας, που επιβλήθηκε με του Ηλυσιακού.
Η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή έκανε μεγάλο βήμα για την κατάληψη της μίας εκ των δύο προνομιούχων θέσεων, αφού της αρκεί μία νίκη στους επόμενους τρεις αγώνες της Α’ Φάσης.
Αυτήν ήταν η τρίτη ήττα για τον Ηλυσιακό.
Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Ελένη Ελληνιάδη που σημείωσε τέσσερα γκολ.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 15-7
Τα Οκτάλεπτα: 4-2, 4-1, 3-3, 4-1
ΑΝΟ Γλυφάδας
Ηλυσιακός
Παπαϊωάννου
Τζούρκα
Τσελέντη
Σαμαρά 2
Ελληνιάδη 4
Χαραλαμπίδου 2
Λούδη Ε. 2
Μπούμπουρα
Γρηγοροπούλου 1
Παντελίδου 1
Κουρούτσαλη
Μελανουρέα
Παπαναστασίου Αν. 2
Παλαιοδήμου 1
Κόλλια
Λυμπεροπούλου Γ.
Μαμόγλου 3
Γρηγοριάδη 1
Κολτσίδα 1
Λυμπεροπούλου Σ.
Παπαναστασίου Δ. 2
Κωστοπούλου
Νιαρχάκου
Οκολίστα
Αρχοντάκη
Σκαρπαλέζου
Τερεζάκη
Γούση
Κολιτσοπούλου
Σκοτίδα Ι.
Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης
Διαιτητές: Βόσικας
Μαρκοπούλου
Αλυτάρχης: Μιχάλης Ανδρεάκος

ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟ WORLD CUP

Πηγή:www.koe.org.gr
Διήμερη προετοιμασία, εν όψει των υποχρεώσεων της στο φετινό World League, θα πραγματοποιήσει η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών, στις 6 και 7 Νοεμβρίου στο Εθνικό κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά.
Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Σάκης Κεχαγιάς, κάλεσε για το πρωί (10.30) της Κυριακής, τις εξής 20 πολίστριες: Έλενα Κούβδου, Μαρίνα Κοτσιώνη, Χριστίνα Τσουκαλά, Ελένη Ξενάκη, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Ιωάννα Χυδηριώτη, Ελισάβετ Πρωτοπαπά, Μαρία Πάτρα, Τίνα Κοντογιάννη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Χρυσή Διαμαντοπούλου, Ιωάννα Σταματοπούλου, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Άλκηστη Αβραμίδου, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Ελευθερία Πλευρίτου, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Νικολέτα Ελευθεριάδου, Βασιλική Πλευρίτου (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Βιργινία Νιαρχάκου (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Κυριακή Στρατιδάκη (ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ).
Η Εθνική μας μετέχει στον Α’ Προκριματικό Όμιλο της Ευρώπης, με αντιπάλους την Ολλανδία (πρώτος μας αντίπαλος, εντός έδρας στις 29/11) και τη Ρωσία.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr 

Εύκολα το «2 στα 2» ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 17-5 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου

Με άνεση έφτασε στη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες, στο Β’ Όμιλο της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, ο ΑΝΟ Γλυφάδας.

Η ομάδα του Τάσου Πυρπιρή επιβλήθηκε στην έδρα της με 17-5 του Τρίτωνα Αμαρουσίου, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, και πήρε κεφάλι στη βαθμολογία του Ομίλου.

Με κορυφαίες τις Ελληνιάδη και Νιαρχάκου, ο ΑΝΟΓ επέβαλε από νωρίς το ρυθμό του και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο, αυξάνοντας τη διαφορά στο σκορ μέχρι το φινάλε.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 17-5

Οκτάλεπτα: 5-1, 4-1, 3-2, 5-1.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ     ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
Παπαϊωάννου     Λάζαρη    
Τσελέντη 1     Τουλουμτζίδου 1  
Ελληνιάδη 4     Μουλλάκη 2  
Λούδη Ε. 1     Τζελέπη    
Γρηγοροπούλου 1     Μπαλωμενάκη  
Κουρούτσαλη 1     Δατσέρη    
Παπαναστασίου Αν. 2   Χατζηκυριακάκη 1  
Κόλλια 1       Στρατιδάκη 1  
Μαμόγλου 2     Μαλλιαρού  
Κολτσίδα       Δημητροκάλη  
Παπαναστασίου Δ. 1   Αργυρού    
Νιαρχάκου 3     Στρείδη    
Αρχοντάκη     Καλογερά  
Κοντονή       Κούζουνα Στ.  
Κολιτσοπούλου     Κορμά    
Προπονητής: Τάσος Πυρπιρής   Προπονητής: Γιώργος Ιντζές

Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Κατσώνης

Αλυτάρχες: Μιχάλης Ανδρεάκος, Δημήτρης Γαλήνας

Ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι, 12-10 τον ΝΟΒ στο ντέρμπι του Λαιμού

Ο κάτοχος του τίτλου Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών και δείχνει να παίρνει τον πάνω χέρι στον Α’ Όμιλο της Α’ φάσης της διοργάνωσης.

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος, ανάμεσα σε δύο από τις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης, που έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, στο κολυμβητήριο του Λαιμού, οι ερυθρόλευκες πήραν μια σπουδαία εκτός έδραw νίκη με 12-10 καθώς έδειξαν λίγο καλύτερες στη λεπτομέρεια και αντέδρασαν στο φινάλε όταν ο ΝΟΒ είχε φτάσει να ισοφαρίσει και απειλούσε με ανατροπή.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα τριών γκολ με 8-5 και 9-6 στα μέσα του τρίτου οκτάλεπτου, αλλά οι Βουλιαγμενιώτισσες επανήλθαν δυναμικά και ισοφάρισαν, 6.12 πριν από τη λήξη του τέταρτου και τελευταίου, σε 9-9 με τη Χυδηριώτη. Ο Ολυμπιακός, όμως, με γρήγορη αντίδραση, ξέφυγε πάλι με τρία γκολ διαφορά, 12-9 (με τις Αβραμίδου, Διαμαντοπούλου, Ασημάκη) και εξασφάλισε τη νίκη, καθώς οι γηπεδούχοι μείωσαν απλώς στο τελικό 12-10.

Κορυφαίες σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού ήταν η Μαργαρίτα Πλευρίτου (3 γκολ) και από πλευράς ΝΟ Βουλιαγμένης η Κούλχαας (επίσης 3 γκολ).

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10-12

Οκτάλεπτα: 3-3, 2-4, 3-2, 2-3.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  
Κούβδου Έλ.     Διαμαντοπούλου Χρ.
Τσουκαλά     Πλευρίτου Ελ. 2  
Χυδηριώτη 2     Ελευθεριάδου 1  
Μαστροκάλου     Σώρα    
Πρωτόπαπα 2          
Ξενάκη 1       Αβραμίδου 1  
Μαυρωτά Ιφ.     Ασημάκη 2  
Πάτρα Μ.     Πλευρίτου Μαργ. 3  
Κούλχαας 3     Έμολο 1    
Διαμαντοπούλου Β. 2   Πλευρίτου Β. 1  
Σελετοπούλου     Μπιανκόνι 1  
Κοντογιάννη     Λογοθέτη  
Ζοφώλη       Σταματοπούλου  
Ιωαννίδη       Πέττα    
Αντωνιάδη     Νίνου    
Προπονητής: Αλεξία Καμμένου Προπονητής: Χάρης Παυλίδης

Διαιτητές: Σταυρίδης, Μπουδραμής

Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλης

Νικητής με ανατροπή ο Εθνικός στον Πειραιά, 10-8 τον ΝΟ Ρεθύμνου

Ο Εθνικός πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών καθώς επιβλήθηκε στην έδρα του, στο κλειστό Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά «Π. Καπαγέρωφ» του ΝΟ Ρεθύμνου με 10-8.

Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να προηγηθούν με 4-2, 5-3 και στη λήξη του τρίτου οκτάλεπτου με 6-5, αλλά και στις αρχές του τέταρτου με 7-6. Όμως οι γηπεδούχες, με ένα επιμέρους 5-2 στην τελευταία περίοδο, έφτασαν στην ανατροπή και στη νίκη με το τελικό 10-8.

Ο Εθνικός κατέθεσε ένσταση πριν από την έναρξη του ματς για αντικανονική δήλωση συμμετοχής στο Φύλλο Αγώνα των αθλητριών της ομάδας του Ρεθύμνου Χρυσής Καζάνα και Μελίνας Καρυπίδου.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 10-8

Οκτάλεπτα: 2-1, 0-1, 3-4, 5-2.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ     ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    
Δουρέκα Στ.     Καζάνα      
Παναγιωτοπούλου     Σαφέτη 1      
Δουρέκα Αδ.     Θεοδωράκη    
Βάσιλα 2              
Αποστολίδου 1     Καριπίδου Μ. 3    
Μπίσμπα 2     Καραβάνου    
Κούβδου Ν.     Μαυρέλλου    
Γονίδη       Μυριοκεφαλιτάκη    
Πετάση       Λιμπιτάκη    
Φραγκιουδάκη 3     Καριπίδου Ηρ. 1    
Γκούζουλα 1     Πατσαχάκη    
Μιχαηλίδου 1     Σολανάκη 3    
Στραβάκου            
Κατσίμπρη            
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Βόσικας

Αλυτάρχες: Τάκης Λαγαρός

Πέρασε νικηφόρα από το Ιλίσιο η ΝΕ Πατρών, 14-12 τον Ηλυσιακό

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών πέτυχε η ΝΕ Πατρών και μάλιστα εκτός έδρας.

Η ομάδα της Πάτρας επιβλήθηκε με 14-12 του Ηλυσιακού, για την 2η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Α’ φάσης, στο Ιλίσιο κολυμβητήριο.

Η νίκη ήρθε ευκολότερα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ για τη ΝΕΠ, καθώς οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 7-2 και 11-5 και απλά, στο φινάλε, ο προπονητής της πατρινής ομάδας Δημήτρης Μπιτσάκος έκανε δοκιμές με νεότερες παίκτριες και οι γηπεδούχοι μείωσαν στο αξιοπρεπές τελικό 14-12.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 12-14

Οκτάλεπτα: 1-2, 1-5, 3-3, 7-4.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ     ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ    
Τζούρκα       Μανέτα Β.    
Σαμαρά 3     Ανδρουτσέλη 1    
Χαραλαμπίδου Α. 3     Τσιμάρα Ευδ. 1    
Μπούμπουρα     Μπαλάτσα Μ. 1    
Παντελίδη 3     Πάτερου 1    
Μελανουρέα     Μανέτα Σ. 3    
Παλαιοδήμου 1     Μπαλάτσα Ν.    
Λυμπεροπούλου     Πασσά 3      
Γρηγοριάδη 1     Μοίραλη      
Μοτίτη       Λυκοθανάση 1    
Κωστοπούλου     Κουτέλη 3    
Παπαδάκη 1     Σινεμόγλου    
Σκοτίδα       Γιαννακέα    
Γούση       Παπαδοπούλου    
Καράβολα     Τσιμάρα Ευφρ.    
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος

Διαιτητές: Ποσποτίκης, Κραβαρίτης

Αλυτάρχες: Στέλιος Φόβος

ΟΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 1ο CAMP ΤΗΣ ΠΡΟΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Την προετοιμασία της για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Νεανίδων τον ερχόμενο Δεκέμβρη στη Νέα Ζηλανδία, αρχίζει η προεθνική μας ομάδα με το πρώτο της καμπ την ερχόμενη Κυριακή (30/10) στον Άγιο Κοσμά (09.00).

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος, κάλεσε τις εξής: Σταματοπούλου, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Β., Λογοθέτη, Νίνου Ειρ. (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Κοτσιώνη, Ζοφώλη, Μαυρωτά Ιφ., Πάτρα Μ., Πρωτοπαπά, Σελετοπούλου, Μαστρόκαλου, Κοκκινάκη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Παπαναστασίου Άνθ., Παπαναστασίου Δ., Κόλλια, Γρηγοροπούλου, Λούδη Ε., Ελληνιάδη (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Καζάνα, Σαφέτη, Μυριοκεφαλιτάκη (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΗΣ), Μιχαηλίδου, Δουρέκα (ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr 
Νίκη στην πρεμιέρα για τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, 18-4 επί του Εθνικού
Με εύκολη νίκη ξεκίνησε έκανε πρεμιέρα η ομάδα του πρωταθλητή Ολυμπιακού στην Α1 υδατοσφαίρισης των γυναικών, αφού επιβλήθηκε με 18-4 του Εθνικού στο τοπικό ντέρμπι που διεξήχθη στην κοινή έδρα των δύο ομάδων, το «Π. Καπαγέρωφ». Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη αγωνίστηκε χωρίς τις Αλεξάνδρα Ασημάκη και Φιλιώ Μανωλιουδάκη που αντιμετώπισαν μικροπροβλήματα τραυματισμών.
Ο Εθνικός άντεξε στην πίεση των ερυθρολεύκων μόνο για ένα οκτάλεπτο (1-3) και από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν μονόλογος για τις «ερυθρόλευκες».
Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Ελευθερία Πλευρίτου με τέσσερα γκολ, ενώ από τρία σημείωσαν η Αβραμίδου και η Μαργαρίτα Πλευρίτου. Πρώτη σκόρερ για τον Εθνικό ήταν η Φραγκιουδάκη με τρία γκολ
Εθνικός – Ολυμπιακός 4-18 (Τα οκτάλεπτα: 1-3, 1-5, 1-7, 1-3)
Εθνικός
Ολυμπιακός
Δουρέκα Σ.
Διαμαντοπούλου
Παναγιωτοπούλου
Ελευθεριάδου 2
Δουρέκα Αδ.
Πλευρίτου Ελ. 4
Βάσιλα
Σώρα 1
Αποστολίδου
 
Μπίσμπα 1
Αβραμιδου 3
Κούβδου Ν.
 
Γονίδη
Πλευρίτου Μ. 3
Πετάση
Έμολο 1
Φραγκιουδάκη 3
Πλευρίτου Β. 1
Γκούζουλα
Μπιανκόνι 2
Μιχαηλίδου
Λογοθέτη
Στραβάκου
Σταματοπούλου
Κατσίμπρη
Πέττα
Χουχούλη
Φουντωτού 1
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης
Διαιτητές: Στεφανάκης
Δασκαλοπούλου
Αλυτάρχης: Τρούλος
 
Με το «δεξί» ο ΑΝΟ Γλυφάδας 9-3 την ΝΕΠ, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος
Έπειτα από την κατάκτηση του τουρνουά του ΣΕΔΥ την προηγούμενη εβδομάδα, ο ΑΝΟ Γλυφάδας επιβεβαίωσε την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται και επιβλήθηκε της ΝΕΠ με 9-3 στο κολυμβητήριο της  Γλυφάδας, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.
Η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγούμενη στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου με 4-0 και δεν άφησε περιθώρια στις φιλοξενούμενες, καθόλη την διάρκεια του αγώνα να ανακάμψουν.
Για την Γλυφάδα σκόραραν 6 διαφορετικές παίκτριες, ενώ από 2 τέρματα σημείωσαν οι Ελληνιάδη και η Κολτσίδα.
ΑΝΟ Γλυφάδας- ΝΕ Πατρών  9-3
Τα οκτάλεπτα: 4-0, 1-1, 1-0, 3-2
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
 
 
Παπαϊωάννου
Μανέτα Β. 
Τσελέντη
Ανδρουτσέλη
Ελληνιάδη 2
Τσιμάρα
Λούδη Ευ. 1
Μπαλάτσα Μ. 1
Γρηγοροπούλου
Πάτερου Α. 1
Κουρούτσαλη
Μανέτα Σ.
Παπαναστασίου Α.
Μπαλάτσα Ν.
Κόλλια 1
Κρίλη
Μαμόγλου 1
Μοίραλη
Κολτσίδα 2
Πασσά
Παπαναστασίου Δ. 1
Κουτέλη
Νιαρχάκου 1
Λυκοθανάση 1
Αρχοντάκη
Γιαννακέα
Τερεζάκη
Παπαδοπούλου
Κολιτσοπούλου
Ρακιντζή
 
 
Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος
Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Δερελής
Αλυτάρχης: Αλέξανδρος Μπλάνας
Επιβλητικός ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 23-2 τον ΝΟ Ρεθύμνου
Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα ο ΝΟ Βουλιαγμένης, που επιβλήθηκε με το ευρύ 23-2 του ΝΟ Ρεθύμνου στο παιχνίδι που διεξήχθη στο κολυμβητήριο του ΝΟ Βουλιαγμένης στο Λαιμό.
Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να επιβάλουν πλήρως το ρυθμό τους.
Ο ΝΟ Ρεθύμνου είχε στην σύνθεσή του μόλις δέκα παίκτριες και μοιραία δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση.
Πρώτες σκόρερ του αγώνα ήταν η Ιωάννα Χυδηριώτη και η Ελένη Ξενάκη με τέσσερα γκολ. Χαρακτηριστικό είναι ότι για την Βουλιαγμένη σκόραραν δώδεκα παίκτριες.
ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Ρεθύμνου 23-2 (Τα οκτάλεπτα: 5-2, 7-0, 4-0, 7-0)
ΝΟ Βουλιαγμένης
ΝΟ Ρεθύμνου
Κούβδου Ν.
Καραβάνου
Τσουκαλά 2
Σαφέτη
Χυδηριώτη 4
Μπελέγρη
Μαστροκάλου 1
 
Πρωτοπαπά 3
 
Ξενάκη 4
 
Μαυρωτά Ιφ. 2
Μαυρέλλου 1
Πάτρα
Μυριοκεφαλιτάκη 1
Κούλχαας 1
Λιμπιτάκη
Διαμαντοπούλου 2
Καριπίδου Η.
Σελετοπούλου 1
Πατσαχάκη
Κοντογιάννη 1
Σολανάκη
Κοτσιώνη
 
Κοκκινάκη 1
 
Αντωνιάδη 1
Θεοδωράκη
Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης
Διαιτητές: Μαρκοπούλου
Δημητροπούλου
Αλυτάρχης: Μιχαηλίδης
 
Με νίκη του Τρίτωνα Αμαρουσίου έκλεισε η 1η αγωνιστική
Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 γυναικών η ομάδα του Τρίτωνα Αμαρουσίου, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία στην 1η αγωνιστική. Η ομάδα των βορείων προαστίων νίκησε με 13-9 τον Ηλυσιακό σε ένα παιχνίδι που έλαβε χώρα στο Ιλίσιο κολυμβητήριο.
Οι παίκτριες του Γιώργου Ιντζέ έχτισαν διαφορά δύο τερμάτων στην λήξη του δευτέρου οκταλέπτου και κατάφεραν να την διατηρήσουν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς και να την αυξήσουν προς το τέλος του αγώνα.
Πρωτη σκόρερ για την νικήτρια ομάδα ήταν η Στρατιδάκη με τέσσερα, ενώ η Τζελέπη και η Όλσεν σημείωσαν από τρία. Κορυφαία σκόρερ για την ομάδα του Άγγελου Γαρελίδη ήταν η Χαραλαμπίδου που πέτυχε τέσσερα γκολ.
Ηλυσιακός – Τρίτων Αμαρουσίου 9-13 (Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-4, 2-2, 3-5)
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ
ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
 
 
Τζούρκα
Λάζαρη
Σαμαρά 1
Τουλουμτζίδου
Χαραλαμπίδου 4
Μουλλάκη 1
Μπούμπουρα
Τζελέπη 3
Παντελίδου 2
Μπαλωμενάκη
Λυμπεροπούλου Στ.
Όλσεν 3
Παλαιοδήμου
Χατζηκυριακάκη 1
Λυμπεροπούλου Γ.
Στρατιδάκη 4
Γρηγοριάδη
Μαλλιαρού 1
Μοτίτη
Δημητροκάλλη
Κωστοπούλου
Αργυρού
Παπαδάκη 2
Στρείδη
Σκοτίδα
Κόρμα
Γούση
Κούζουνα
Σκαρπαλέζου
Δατσέρη
 
 
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές
 
 
Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Μιχαηλίδης
 
Αλυτάρχης: Στέλιος Φόβος

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Δ’ ΚΑΙ Ε’ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 5ΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Σ.Ε.Δ.Υ. WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ,14-16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016,ΓΛΥΦΑΔΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας ήταν η ομάδα που κατέκτησε το 5ο τουρνουά υδατοσφαίρισης γυναικών που διοργάνωσε ο Σύνδεσμος Ελλήνων Διαιτητών Υδατοσφαίρισης στο κολυμβητήριο «Αντώνης Δημητρόπουλος» της Γλυφάδας. Οι παίκτριες του Τάσου Πιρπιρή κατάφεραν στο κρίσιμο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής να επιβληθούν με 13-10 του ΝΟ Ρεθύμνου και έτσι πανηγύρισαν αυτόν τον άτυπο τίτλο. Την δεύτερη θέση πήρε ο Εθνικός που στο  παιχνίδι που έκρινε την δεύτερη θέση επιβλήθηκε του ΝΟ Ρεθύμνου με 14-9, δείχνοντας ότι και φέτος θα αποτελέσε αξιόμαχο αντίπαλο για κάθε ομάδα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της τελευταίας ημέρας των αγώνων και η τελική βαθμολογία:

 4η Αγωνιστική

ΝΟ Ρεθύμνου – ΑΝΟ Γλυφάδας 10-13 (Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-6, 3-3, 3-3)

ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη, Σαφέτη, Φαρμάκη Μ, Θεοδωράκη, Παλληκαράκη, Καραβάνου, Μαυρέλου 3, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Φαρμάκη Ελ 2, Γαγάνη, Σολανάκη 2, Μπιρλιράκη

 ΑΝΟ Γλυφάδας (Τάσος Πιρπιρής): Παπαϊωάννου, Τσελέντη, Ελληνιάδη 1, Λούδε Ε. 1, Γρηγοροπούλου 1, Τερεζάκη, Παπαναστασίου Αν. 1, Κόλλια 2, Μαμόγλου 1, Κολτσίδα 3, Παπαναστασίου Δ 2, Νιαρχάκου 1, Στελίου, Τερεζάκη, Κολιτσοπούλου
Εθνικός – Ηλυσιακός 9-7 (Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-1, 1-2, 4-2)

 Εθνικός (Γιώργος Τσόκας): Δουρέκα Σ, Παναγιωτόπουλου, Δουρέκα Μ, Βάσιλα 2, Αποστολίδου, Μπίσμπα 3, Κούβδου Ν, Γονίδη, Πετάση 1, Φραγκιουδάκη 3, Γκουζουλά, Μιχαηλίδου, Στραβάκου, Κατσίμπρη, Χουχούλη

 Ηλυσιακός (Άγγελος Γαρελίδης): Τζούρκα, Σαμαρά, Χαραλαμπίδου 5, Παπαδάκη, Γργηοριάδη 1, Γούση, Λυμπεροπούλου Γ., Λυμπεροπούλου Σ. 1, Καράβολα, Κωστοπούλου, Σκαρπαλέζου Ν., Μοτίτη, Σκοτίδα Π., Σκοτίδα Ι, Σκαρπαλέζου Ο.

ΝΕ Πατρών – Τρίτων Αμαρουσίου 13-10 (Τα οκτάλεπτα: 2-4, 3-4, 4-2, 4-0)

 ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος): Μανέτα Β, Ανδρουτσέλη, Τσιμάρα, Μπαλάτσα Μ, Πατέρου 1, Μανέτα Σ. 7, Μπαλάτσα Ν, Κρίλη, Μοίραλη, Πασσά 1, Κουτέλη 4, Λυκοθανάση, Γιαννακέα, Σινέμογλου

 Τρίτων Αμαρουσίου (Γιώργος Ιντζές): Λάζαρη, Τουλουμτζίδου 1, Μουλλάκη 2, Μπαλωμενάκη 2, Αποστόλου, Δατσέρη, Χατζηκυριακάκη, Στρατηδάκη 3, Μαλλιαρού, Τζελέπη 1, Αργυρού, Στρείδη 1, Κορμά, Κούζουνα

5η Αγωνιστική

 Εθνικός – ΝΟ Ρεθύμνου 14-9 (Τα οκτάλεπτα: 4-2, 4-3, 5-3, 1-1)

 Εθνικός (Γίωργος Τσόκας): Δουρέκα Σ, Παναγιωτόπουλου, Δουρέκα Μ, Βάσιλα 2, Αποστολίδου 3, Μπίσμπα 1, Κούβδου Ν, Γονίδη, Πετάση 1, Φραγκιουδάκη 3, Γκούζουλα 3 , Μιχαηλίδου, Στραβάκου, Κατσίμπρη 1, Χουχούλη

 ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη, Σαφέτη, Θεοδωράκη, Παλληκαράκη, Καραβάνου 1, Μαυρέλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Λυμπιτάκη 2, Φαρμάκη Ελ 3, Γαγάνη, Σολανάκη, Μπιρλιράκη 1

Ηλυσιακός – ΝΕ Πατρών 7-11 (Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-2, 0-3, 2-4)

 Ηλυσιακός (Άγγελος Γαρελίδης): Τζούρκα, Σαμαρά, Χαραλαμπίδου 3, Παπαδάκη 3, Γργηοριάδη 1, Λυμπεροπούλου Σ., Λυμπεροπούλου Γ., Κωστοπούλου, Παλαιοδήμου, Μοτίτη, Παντελίδου, Γούση, Σκοτίδα Π., Σκαρπαλέζου Ν., Σκοτίδα Ι.

 ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος): Μανέτα Β, Ανδρουτσέλη, Τσιμάρα 1, Μπαλάτσα Μ 1, Πατέρου, Μανέτα Σ. 1, Μπαλάτσα Ν 3, Κρίλη, Μοίραλη, Πασσά 2, Κουτέλη 2, Λυκοθανάση 1, Γιαννακέα, Σινέμογλου, Ρακιντζή

ΑΝΟ Γλυφάδας – Τρίτων Αμαρουσίου 12-10 (Τα οκτάλεπτα: 1-4, 3-1, 4-3, 4-2)

 ΑΝΟ Γλυφάδας (Τάσος Πιρπιρής): Παπαϊωάννου, Πανταζή, Ελληνιάδη 2, Λούδε Ε. 1, Γρηγοροπούλου, Κουρουτσάλη, Παπαναστασίου Αν. 1, Κόλλια, Μαμόγλου 3, Κολτσίδα 2, Παπαναστασίου Δ, Νιαρχάκου 3, Αρχοντάκη, Γιαννοπούλου, Κοντονή

 Τρίτων Αμαρουσίου (Γιώργος Ιντζές): Λάζαρη, Τουλουμτζίδου, Μουλλάκη 2, Τζελέπη, Μπαλωμενάκη, Δατσέρη, Χατζηκυριακάκη 1, Στρατηδάκη 2, Μαλλιαρού, Δημητροκάλη 3, Αργυρού, Στρείδη 1, Κορμά, Κούζουνα

Η Τελική Βαθμολογία

ΑΝΟ Γλυφάδας 15 (5736)

Εθνικός 12 (5339)

NO Ρεθύμνου 9 (67-47)

ΝΕ Πατρών 6 (42-52)

Τρίτων Αμαρουσίου 3 (39-54)

Ηλυσιακός 0 (26-56)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΚΑΙ Γ’ ΗΜΕΡΑΣ 5ΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Σ.Ε.Δ.Υ. WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ,14-16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016,ΓΛΥΦΑΔΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Ολόκληρώθηκαν η 2η και η 3η αγωνιστική του 5ου τουρνουά πόλο γυναικών που διοργανώνει ο Σύνδεσμος Ελλήνων Διαιτητών Υδατοσφαίρισης στο κολυμβητήριο του ΑΝΟ Γλυφάδας «Αντώνης Δημητρόπουλος».

Μετά τα αποτελέσματα και αυτών των αγώνων, ο ΝΟ Ρεθύμνου και ο ΑΝΟ Γλυφάδας πρωπορεύονται έχοντας πετύχει το απόλυτο των νικών (3/3) ενώ στην τρίτη θέση ακολουθεί ο Εθνικός.

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα:

2η Αγωνιστική

Τρίτων Αμαρουσίου – Εθνικός 8-13 (Τα οκτάλεπτα: 3-4, 2-4, 2-3, 1-2)

Τρίτων Αμαρουσίου (Γιώργος Ιντζές): Λάζαρη, Τουλουμτζίδου, Μουλλάκη 3, Τζελέπη, Αποστόλου, Δατσέρη, Χατζηκυριακάκη 1, Στρατηδάκη, Μαλλιαρού, Δημητροκάλη 1, Αργυρού 3, Στρείδη, Λίβα, Κουζούνα, Κόρμα

Εθνικός (Γιώργος Τσόκας): Δουρέκα Σ, Παναγιωτόπουλου 1, Δουρέκα Μ 1, Βάσιλα 2, Αποστολίδου, Μπίσμπα 2, Κούβδου Ν, Γονίδη, Πετάση, Φραγκιουδάκη 4, Γκουζουλά, Μιχαηλίδου 2, Στραβάκου, Κατσίμπρη 1

ΝΕ Πατρών – ΑΝΟ Γλυφάδας 3-10 (Τα οκτάλεπτα: 2-3, 0-4, 0-2, 1-1)

ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος)Μανέτα Β, Ανδρουτσέλη, Πατέρου, Μπαλάτσα Μ, Τσιμάρα 2, Μανέτα Σ, Μπαλάτσα Ν, Κρίλη, Μοίραλη, Πασσά 1, Κουτέλη, Λυκοθανάση, Γιαννακέα, Σινέμογλου

ΑΝΟ Γλυφάδας (Τάσος Πιρπιρής): Παπαϊωάννου, Τσελέντη, Ελληνιάδη 2, Λούδη Ε, Γρηγοροπούλου 2, Κουρουτσάλη, Παπαναστασίου Α, Κόλλια 1, Μαμόγλου 1, Κουρουτσάλη 1, Παπαναστασίου Δ 1, Νιαρχάκου 2, Αρχοντάκη, Πανταζή, Κοντονή

Ηλυσιακός – ΝΟ Ρεθύμνου 5-18 (Τα οκτάλεπτα: 0-3, 3-4, 0-5, 2-6)

Ηλυσιακός (Άγγελος Γαρελίδης): Τζούρκα, Σαμαρά 4, Παντελίδου 1, Καράβολα, Παπαδάκη, Παλαιοδήμου, Κωστοπούλου, Λυμπεροπούλου Σ, Γρηγοριάδη, Λυμπεροπούλου Γ, Λαμπρινούκα, Γούση, Σκοτίδα, Σκαρπαλέζου, Μελανουρέα

ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη, Σαφέτη, Φαρμάκη Μ 3, Θεοδωράκη, Παλληκαράκη 1, Καραβάνου, Μαυρέλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 7, Λιμπιτάκη, Φαρμάκη Ελ 2, Γαγάνη 2, Σολανάκη 2, Μπιρλιράκη

3η Αγωνιστική

Εθνικός – ΝΕ Πατρών 8-5 (Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-1, 3-1, 0-2)

Εθνικός (Γιώργος Τσόκας): Δουρέκα Σ, Παναγιωτόπουλου, Δουρέκα Μ, Βάσιλα 1, Αποστολίδου, Μπίσμπα 3, Κούβδου Ν, Γονίδη, Πετάση, Φραγκιουδάκη 1, Γκουζουλά 1, Μιχαηλίδου 2, Στραβάκου, Κατσίμπρη

ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος)Μανέτα Β, Ανδρουτσέλη, Τσιμάρα, Μπαλάτσα Μ 1, Πατέρου, Μανέτα Σ 1, Μπαλάτσα Ν, Κρίλη, Μοίραλη, Πασσά, Κουτέλη, Λυκοθανάση 3, Γιαννακέα, Σινέμογλου

Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΟ Ρεθύμνου 5-13 (Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-3, 1-3, 0-4)

Τρίτων Αμαρουσίου (Γιώργος Ιντζές): Λάζαρη, Τουλουμτζίδου, Μουλλάκη, Τζελέπη 1, Αποστόλου, Δατσέρη, Χατζηκυριακάκη 1, Στρατηδάκη 2, Μαλλιαρού, Καλογερά, Αργυρού, Στρείδη, Κορμά, Κούζουνα 1

ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη, Σαφέτη 1, Φαρμάκη Μ, Θεοδωράκη, Παλληκαράκη, Καραβάνου, Μαυρέλου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Λιμπιτάκη, Φαρμάκη Ελ 5, Γαγάνη 1, Σολανάκη 2, Μπιρλιράκη

Ηλυσιακός – ΑΝΟ Γλυφάδας 4-12 (Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-4, 1-6, 0-1)

Ηλυσιακός (Άγγελος Γαρελίδης): Τζούρκα, Σαμαρά 1, Παπαδάκη 3, Παλαιοδήμου, Κωστοπούλου, Λυμπεροπούλου Σ., Λυμπεροπούλου Γ., Λαμπρινοούκα Παντελίδου, Γρηγοριάδη, Οκολίστα, Μοτίτη, Σκοτίδα Π., Σκοτίδα Ι., Σκαρπαλέζου

ΑΝΟ Γλυφάδας (Τάσος Πιρπιρής): Παπαϊωάννου, Τσελέντη 2, Ελληνιάδη 3, Τερεζάκη, Γρηγοροπούλου, Κολιτσοπούλου, Παπαναστασίου Αν. 2, Κόλλια 1, Μαμόγλου 3, Κολτίδα, Παπαναστασίου Δ 1, Νιαρχάκου, Στελίου, Αλεξίου, Γιαννοπούλου

Η Βαθμολογία (3 αγώνες)

  1. ΝΟ Ρεθύμνου 9 (48-20)
  2. ΑΝΟ Γλυφάδας 9 (32-16)
  3. Εθνικός 6 (30-23)
  4. Τρίτων Αμαρουσίου 3 (19-29)
  5. ΝΕ Πατρών 0 (18-35)
  6. Ηλυσιακός 0 (12-36)

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΗΜΕΡΑΣ 5ΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Σ.Ε.Δ.Υ. WATER POLO γυναικων,14-16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016,ΓΛΥΦΑΔΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με τρεις αγώνες ξεκίνησε το 5ο τουρνουά του Συνδέσμου Ελλήνων Διαιτητών Υδατοσφαίρισης στο κολυμβητήριο του ΑΝΟ Γλυφάδας «Αντώνης Δημητρόπουλος». Με νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους σε αυτήν την διοργάνωση οι ομάδες του Τρίτωνα Αμαρουσίου (6-3 τον Ηλυσιακό), του ΑΝΟ Γλυφάδας (10-9 τον Εθνικό) και του ΝΟ Ρεθύμνου (17-10 την ΝΕ Πατρών).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Ηλυσιακός – Τρίτων Αμαρουσίου 3-6 ( Τα οκτάλεπτα:1-2, 2-0, 0-1, 0-3)

Ηλυσιακός (Άγγελος Γαρελίδης): Τζούρκα, Σαμαρά 3, Γρηγοριάδη, Παλαιοδήμου, Μοτίτη, Λαμπρινούκα, Κωστοπούλου, Γούση, Οκολιστα, Μελανουρέα, Λυμπεροπούλου, Παπαδάκη, Σκοτίδα Π, Σκαρπαλέζου, Σκοτίδα Ι

Τρίτων Αμαρουσίου (Γιώργος Ιντζές): Λάζαρη, Τουλουμτζίδου, Μουλάκη, Τζελέπη 3, Μπαλωμενάκη 1, Δατσέρη, Χατζηκυριακάκη 1, Στρατηδάκη, Μαλλιαρού, Δημητροκάλη 1, Αργύρου, Στρείδη, Λίβα, Κουζούνα, Κόρμα

ΑΝΟ Γλυφάδας – Εθνικός 10-9 (Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-3, 1-3, 3-3)

ΑΝΟ Γλυφάδας (Τάσος Πιρπιρής): Παπαϊωάννου, Τσελέντη 1, Ελληνιάδη 1, Λούδη Ε, Γρηγοροπούλου, Κουρουτσάλη, Παπαναστασίου Α 3, Κόλλια 1, Μαμόγλου 2, Κολτίδα, Παπαναστασίου Δ, Νιαρχάκου 2, Στελίου, Κολιτσοπούλου, Κοντονή

Εθνικός (Γιώργος Τσόκας): Δουρέκα Σ, Παναγιωτόπουλου, Δουρέκα Μ, Βάσιλα 3, Αποστολίδου, Μπίσμπα 1, Κούβδου Ν 1, Γονίδη, Πετάση 1, Φραγκιουδάκη3, Γκουζουλά, Μιχαηλίδου, Στραβάκου, Κατσίμπρη

ΝΕ Πατρών – ΝΟ Ρεθύμνου 10-17 (Τα οκτάλεπτα: 4-4, 4-4, 1-6, 1-3)

ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος)Μανέτα Β, Ανδρουτσέλη, Πατέρου 1, Μπαλάτσα Μ 1, Κουτέλη 5, Μανέτα Σ 2, Μπαλάτσα Ν, Κρίλη, Μοίραλη, Πασσά, Τσιμάρα 1, Λυκοθανάση, Γιαννακέα, Σινέμογλου, Ρακίντζη

ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη, Σαφέτη, Φαρμάκη Μ 1, Θεοδωράκη, Παλληκαράκη, Καραβάνου, Μαυρέλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 4, Λιμπιτάκη, Φαρμάκη Ελ 5, Γαγάνη 2, Σολανάκη 4, Μπιρλιράκη

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 5ΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Σ.Ε.Δ.Υ. WATER POLO γυναικων,14-16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016,γλυφαδα

Πηγή:www.waterpolonews.gr

Στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας θα διεξαχθεί το 5ο τουρνουά ΣΕΔΥ Α1 γυναικών το τριήμερο 14-16 Οκτωβρίου. Μία εβδομάδα πριν την επίσημη έναρξη του πρωταθλήματος οι ομάδες του Ηλυσιακού, του Τρίτωνα Αμαρουσίου, του ΑΝΟ Γλυφάδας, του Εθνικού, της ΝΕ Πατρών και του ΝΟ Ρεθύμνου θα μετρήσουν τις δυνάμεις τους, κάνοντας τις τελικές τους πρόβες πριν το ξεκίνημα της σεζόν. Απούσες θα είναι οι ομάδες του Ολυμπιακού και του ΝΟ Βουλιαγμένης, που αναμένεται για μία ακόμη χρονιά να παλέψουν για τον τίτλο του πρωταθλητή.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του τουρνουά του ΣΕΔΥ είναι το εξής:

Παρασκευή, 14/10

19:30 Ηλυσιακός-Τρίτων Αμαρουσίου

20:30 ΑΝΟ Γλυφάδας-Εθνικός

21:30 ΝΕ Πατρών-ΝΟ Ρεθύμνου

Σάββατο, 15/10

11:00 Τρίτων Αμαρουσίου-Εθνικός

12:00 ΝΕ Πατρών-ΑΝΟ Γλυφάδας

13:00 Ηλυσιακός-ΝΟ Ρεθύμνου

17:00 Εθνικός-ΝΕ Πατρών

18:00 Τρίτων Αμαρουσίου-ΝΟ Ρεθύμνου

19:00 Ηλυσιακός-ΑΝΟ Γλυφάδας

Κυριακή, 16/10

09:30 ΝΟ Ρεθύμνου-ΑΝΟ Γλυφάδας

10:30 Εθνικός-Ηλυσιακός

11:30 ΝΕ Πατρών-Τρίτων Αμαρουσίου

16:30 Εθνικός-ΝΟ Ρεθύμνου

17:30 Ηλυσιακός-ΝΕ Πατρών

18:30 ΑΝΟ Γλυφάδας-Τρίτων Αμαρουσίου

ΚΛΗΡΩΣΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ,12-18 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΩΚΛΑΝΤ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Τις αντιπάλους στον όμιλο του παγκοσμίου πρωταθλήματος (Ώκλαντ, Νέα Ζηλανδία 12-18 Δεκεμβρίου) έμαθε η Εθνική μας ομάδα Υδατοσφαίρισης των Νεανίδων. Αυτές είναι η ομάδα των ΗΠΑ, που αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια πριν δύο χρόνια στην Ισπανία στην συγκεκριμένη κατηγορία, η Κίνα και η Ιαπωνία. Από τον όμιλο η πρώτη ομάδα προκρίνεται στα προημιτελικά, ενώ οι δεύτερες και οι τρίτες των τεσσάρων ομίλων συγκρούονται για ακόμη τέσσερις θέσεις.

Αναλυτικά οι όμιλοι:

Γ’ Όμιλος

ΗΠΑ

ΕΛΛΑΔΑ

Ιαπωνία

Κίνα

Α’ Όμιλος

Νέα Ζηλανδία

Ισπανία

Νότιος Αφρική

Ρωσία

Β’ Όμιλος

Ιταλία

Αυστραλία

Ολλναδία

Βραζιλία

Δ’ Όμιλος

Ουγγαρία

Καναδάς

Μεξικό

Γερμανία

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «ΠΥΘΙΑ ΚΑΠ» 2016,26-28 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2016,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ

Ήττα με 9-8 για την Εθνική Νέων γυναικών από την Ολλανδία

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο καθιερωμένο διεθνές τουρνουά Πυθία Καπ η Εθνική ομάδα των νέων γυναικών. Στους αγώνες που γίνονται στον Άλιμο, η ομάδα του Στέφανου Λέανδρου έχασε στις λεπτομέρειες το παιχνίδι κόντρα στην Ολλανδία με 9-8, χάρη σε ένα γκολ της Γιάουστρα 0:50 πριν το τέλος. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Ελευθερία Πλευρίτου με τέσσερα γκολ.

 

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ελλάδα να παίρνει προβάδισμα με 1-0, όμως η Ολλανδία βρέθηκε μπροστά με 3-2 στην λήξη του πρώτου οκταλέπτου. Η ελληνική ομάδα βελτίωσε την άμυνα της στο δεύτερο οκτάλεπτο, στο οποίο δεν δέχθηκε γκολ και δύο τέρματα από την Ελευθερία Πλευρίτου και την Νικολέτα Ελευθεριάδου πήρε προβάδισμα με 4-3.

 

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Ολλανδία μπήκε και πάλι δυνατά και κατάφερε να ισοφαρίσει τρεις φορές (4-4, 5-5, 6-6), χωρίς όμως να πάρει προβάδισμα στον αγώνα. Αυτό κατάφερε να το κάνει στο τελευταίο οκτάλεπτο, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά. Τελικά έφτασε στην νίκη με 9-8, χάρη σε γκολ της Γιάουστρα 0:50 πριν την λήξη του αγώνα.

 

Ολλανδία – Ελλάδα 9-8 (Τα οκτάλεπτα: 3-2, 0-2, 3-2, 3-2)

 

Ολλανδία Ελλάδα
Κούντερς Σταματοπούλου
Ρόζεμπουμ 2 Πλευρίτου Ελ. 4
Κούντερς Χυδηριώτη
Σάαπ Ελευθεριάδου 2
Μούλντερ Πλευρίτου Β. 1
Γιαούστρα 2 Ξενάκη 1
Ρόχε Πρωτοποπά
Βούρβελτ Πάτρα Μ.
Κούλχαας 3 Μιμίδη
Κόϊνινγκ Παπαναστασίου Άν.
Μπόσβελντ Μαυρωτά
Σλίκινγκ 2 Ελληνιάδη
Μπάους Σωτηρέλη
Προπονητής: Χέριτ Γιαν Σονχαους Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος
Διαιτητές: Μπράνκο Μπάνοβατς (Κροατία) Έρικ Κόλαρ (Σλοβακία)

 

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά η Ρωσία επικράτησε με 11-10 της Ιταλίας σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι. Ρεπό είχε η Ουγγαρία.

 

Ρωσία – Ιταλία 11-10 (3-3, 3-2, 3-3, 2-2)

 Ρωσία: Γκερζάνιχ 2, Μπερσνέβα 2, Λαπτέβα 2, Τολκουνόβα 2, Πόποβα 1, Ιακούσεβα 1, Ντιακόβα 1

 Ιταλία: Κοκιέρε 2, Αβένιο 2, Πικότσι 2, Μαράνι 2, Τρούκο 1, Αλταμούρα 1

Πρώτη νίκη για την Εθνική Νέων Γυναικών με 14-9 απέναντι στην Ουγγαρία

Την πρώτη της νίκη στο Πυθία Καπ σημείωσε η ελληνική ομάδα, επικρατώντας με 14-9 της Ουγγαρίας. Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση από την δεύτερη περίοδο και μετά και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στις Μαγυάρες.

 

Η Εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε νωρίς να κυνηγάει στο σκορ, αφού οι Ουγγαρέζες προηγήθηκαν με 3-1 για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 3-2. Όμως το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν εκπληκτικό για τις παίκτριες του Στέφανου Λέανδρου, οι οποίες με ένα επιμέρους 5-1 έφτασαν σε προβάδισμα τριών γκολ (7-4).

 

Το δεύτερο μισό του αγώνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να παραβιάσουν η μία την εστία της άλλης. Τελικά στο δεύτερο μισό του τρίτου οκταλέπτου οι δύο ομάδες βρήκαν δίχτυα από δύο φορές (9-6).

 

Στο τελευταίο οκτάλεπτο η ελληνική ομάδα διατήρησε προβάδισμα τεσσάρων γκολ καθ’ όλη την διάρκεια του για να φτάσει στο μέγιστο προβάδισμα 0:01 πριν την λήξη του αγώνα με γκολ της Βασιλικής Πλευρίτου (14-9).

 

ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία 14-9 (Τα οκτάλεπτα:2-3, 5-1, 2-2, 5-3)

 

Ελλάδα Ουγγαρία
Σταματοπούλου Μαγκιάρι
Παπαναστασίου Άν. Γκέρεντας
Πλευρίτου Β. 3 Βάγλκι 5
Πρωτοποπά Χέρτσκα 1
Σελετοπούλου Άνταμ
Πάτρα Μ. 1 Χούστι
Ελληνιάδη Μπίκει
Ελευθεριάδου 2 Τοτ
Χυδηριώτη 3 Κούνο
Ξενάκη 1 Μούσι
Πλευρίτου Ελ. 4 Βάργκα 1
Μαυρωτά Ιφ. Φόρκος 2
Σωτηρέλη Λεντίνσκι
Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος Προπονητής: Τάμας Φάραγκο
Διαιτητές: Μπράνκο Μπάνοβατς (Κροατία) Άνταμ Σάσκο (Σλοβακία)

 

Στο άλλο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής η Ολλανδία έκανε το 2/2, αφού επικράτησε με 13-8 της Ιταλίας.

Ιταλία – Ολλανδία 8-13 (Τα οκτάλεπτα: 4-5, 2-1, 2-3, 0-4)

Ιταλία: Αβένιο 4, Κοκιέρε 1, Ντι Κλαούντιο 1, Φορέστα 1, Μαράνι 1

Ολλανδία: Γιαούστρα 3, Ρόζεμπουμ 2, Κούπμαν 2, Ρόχε 2, Κόινιγνκ 2, Σλίκινγκ 2

Η Ολλανδία κατέκτησε το Πυθία Cup

Η Ολλανδία είναι η ομάδα που κατέκτησε το Πυθία Cup 2016 ύστερα απο τα αποτελέσματα της τρίτης αγωνιστικής. Στους αγώνες που διεξάγονται στο κολυμβητήριο του Αλίμου οι Ολλανδέζες πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε τρεις αγώνες, αφού επικράτησαν με 14-8 της Ρωσίας. Έχοντας κερδίσει και τις δύο ομάδες που ισοβαθμούν στους τρεις βαθμούς και μπορούν να την φτάσουν (Ελλάδα και Ρωσία) είναι και μαθηματικά πρώτες. Πλέον μεγάλη μάχη διεξάγεται για την δεύτερη θέση, η οποία θα κριθεί στα παιχνίδια Ελλάδα – Ιταλία (σήμερα 27/8 στις 21:00) και Ελλάδα – Ρωσία (αύριο 28/8 στις 11:00).

 

Στο άλλο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής η Ιταλία πέτυχε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά με 6-5 απέναντι στην Ουγγαρία.

 

Ρωσία – Ολλανδία 8-14 (3-2, 1-3, 2-6, 2-3)

Ρωσία: Μπερσνέβα 5, Ντιατσκόβα 1, Καμζάεβα 1, Τολκουνόβα 1

Ολλανδία: Μπέργκσμα 4, Γιάουστρα 3, Ρόχε 3, Κούλχαας 2, Κόινινγκ 2, Ρόζεμπουμ 1

 

Ιταλία – Ουγγαρία 6-5 (2-0, 1-1, 2-4, 1-0)

Ιταλία: Πικότσι 2, Ρογκοντίνο 1, Αβένιο 1, Ντι Κλαούντιο 1, Ρανάλντι 1

Ουγγαρία: Βάργκα 2, Νεχουνού 1, Κούνο 1, Φόρκας 1

Δεύτερη νίκη για την Εθνική Νέων Γυναικών, 12-6 την Ιταλία.

Την δεύτερή της νίκη στο Πύθια Καπ πέτυχε η Εθνική ομάδα Υδατοσφαίρισης των Νέων Γυναικών, αφού νίκησε την Ιταλία με 12-6 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Με τα αποτελέσματα της σημερινής ημέρας καθορίστηκαν όλες οι θέσεις εκτός της δεύτερης και της τρίτης, την οποία διεκδικούν η Ελλάδα και η Ρωσία στον μεταξύ τους αγώνα, αφού ισοβαθμούν στους έξι πόντους, με την ισοπαλία να ευνοεί την Ελλάδα.

 

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ελληνική ομάδα που βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 και με 3-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε στα 4 γκολ (6-2), πριν μειώσουν οι παίκτριες της Ιταλίας σε 6-3.

 

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Ιταλία μείωσε σε 6-5, όμως η Εθνική μας απάντησε με ένα σερί 4-0 μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, αφού έφτασε την διαφορά στα πέντε γκολ. Στην συνέχεια η ελληνική ομάδα αύξησε κι άλλο την διαφορά, φτάνοντας την στα έξι γκολ με τέρμα της Β. Πλευρίτου δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος (12-6).

 

ΕΛΛΑΔΑ– Ιταλία 12-6 (Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 2-2, 4-1)

 

Ελλάδα Ιταλία
Σταματοπούλου Νίγκρο
Ξενάκη 2 Τσιτίνο 2
Ελευθεριάδου 2 Κοκιέρε
Πάτρα Μ. 1 Αβένιο 1
Σελετοπούλου Ρανάλι
Πλευρίτου Ελ. 3 Μίλλο
Μιμίδη 1 Πικότσι 1
Πρωτοπαπά Ντι Κλαούντιο 2
Πλευρίτου Β. 2 Τρούκο
Χυδηριώτη 1 Ρογκαντίνο
Παπαναστασίου Αν. Αλταμούρα
Μυριοκεφαλιτάκη Φορέστα
Κοτσιώνη Μποντσέλα
Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος Προπονητής: Πάολο Τζίτζο
Διαιτητές: Γιάκοβ Μπλάσκοβιτς Άνταμ Σάσκο (Σλοβακία)

 

Στον άλλο αγώνα η Ρωσία νίκησε με 16-11 την Ουγγαρία και χρειάζεται την νίκη απέναντι στην Εθνική μας για να καταλάβει την 2η θέση.

 

Ουγγαρία – Ρωσία 11-16 (3-2, 2-6, 2-5, 4-3)

Ουγγαρία: Βάργκι 3, Φόρκας 2, Βάργκα 2, Χέρτσκα 2, Μίκλος 1, Κούνα 1,

Ρωσία: Μπερσνέβα 6, Ζαπλατίνα 4, Ιακούσεβα 2, Γκερζάνιχ 1, Φεντότοβα 1, Τολκουνόβα 1, Λάπτεβα 1

Δεύτερη θέση για την Εθνική Νέων Γυναικών

Την δεύτερη θέση στο Πυθία Καπ 2016 κατέκτησε η Εθνική ομάδα των Νέων Γυναικών, αφού στο κρίσιμο παιχνίδι της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής νίκησε την Ρωσία με 15-12. Με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία το τουρνουά που φέτος φιλοξενήθηκε στο κολυμβητήριο του Αλίμου. Πρώτες σκόρερ του αγώνα η Ελένη Ξενάκη και η Ελευθερία Πλευρίτου με έξι γκολ.

 

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς, αφού η πρώτη περίοδος έληξε με 4-4 και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 8-8.

 

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα επιμέρους 3-1 στο τρίτο οκτάλεπτο και προηγήθηκε με 11-9, όμως οι Ρωσίδες απάντησαν με δικό τους ίδιο σκορ και ισοφάρισαν σε 12-12, 3:31 πριν το τέλος του αγώνα. Η Ρωσία χρειαζόταν μόνο την νίκη για να καταλάβει την δεύτερη θέση, όμως η Ελ. Πλευρίτου και η Ελένη Ξενάκη είχαν άλλη γνώμη, αφού με τρία γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα διαμόρφωσαν το τελικό 15-12.

 

ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία 15-12 (Τα οκτάλεπτα: 4-4, 4-4, 3-1, 4-3)

 

Ελλάδα Ρωσία
Σωτηρέλη Γκολόβινα
Πρωτοπαπά Γκερζάνιχ 1
Σελετοπούλου Ζαπλάτινα 1
Πλευρίτου Ελ. 6 Μπερσνέβα 4
Χυδηριώτη Λάπτεβα
Μιμίδη Πόποβα
Ελληνιάδη 1 Ιακούσεβα
Ξενάκη 6 Φεντότοβα 2
Μαυρωτά Τσερνέγκα
Ελευθεριάδου 1 Γκαλιμζιάνοβα
Πάτρα Καμζάεβα 1
Πλευρίτου Β. 1 Τολκουνόβα 3
Κοτσιώνη Πανφίλοβα
Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος Προπονητής:Σεργκέι Μάρκοβιτς
Διαιτητές: Γιάκοβ Μπλάσκοβιτς (Κροατία Έρικ Κόλαρ (Σλοβακία)

 

Στο άλλο παιχνίδι της 5ης αγωνιστική η Ολλανδία έφτασε στην τέταρτή της νίκη αφού επικράτησε με 10-6 της Ουγγαρίας.

 

Ουγγαρία – Ολλανδία 6-10 (1-3, 3-4, 1-2, 1-1)

Ουγγαρία: Βάργκα 2, Φόρκας 1, Άνταμ 1, Νεχουνού, Χέρτσκα 1

Ολλανδία: Μούρντερ 3, Κόινινγκ 2, Γιάουστρα 1, Μπέργκμα 1, Ρόχε 1, Σάαπ 1, Σλίκινγκ 1.

 

Πολυτιμότερη παίκτρια και πρώτη σκόρερ η Ελευθερία Πλευρίτου

Η Ελευθερία Πλευρίτου αναδείχθηκε πολυτιμότερη παίκτρια από τους προπονητές που ψήφισαν, ενώ ταυτόχρονα ήταν και πρώτη σκόρερ του τουρνουά μαζί με την Μαρία Μπερσνέβα από την Ρωσία. Οι δύο παίκτριες σημείωσαν από 17 γκολ.

 

Καλύτερη τερματοφύλακας η Ιωάννα Σταματοπούλου

Η Ιωάννα Σταματοπούλου ήταν αυτήν που αναδείχθηκε καλύτερη τερματοφύλακας του τουρνουά στην καθιερωμένη ψηφοφορία των προπονητών. Σίγουρα μια πολύ σημαντική διάκριση για την νεαρή γκολκίπερ του Ολυμπιακού.

 

Το κύπελλο στην Ολλανδία

Η Ολλανδία ήταν αυτήν που κατάφερε να κατακτήσει το Πυθία Καπ, όπως είχε ήδη γίνει γνωστό από τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής. Οι Ολλανδέζες πέτυχαν το απόλυτο στα τέσσερα παιχνίδια που έδωσαν, δείχνοντας έτοιμες για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην χώρα τους (Χάγη, 11-18/9).

Η Τελική Βαθμολογία

  1. Ολλανδία 12  46-30
  2. Ελλάδα 9 49 -36
  3. Ρωσία 6  47-50
  4. Ιταλία 3 30-41
  5. Ουγγαρία 0 31-46

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟ «ΠΥΘΙΑ ΚΑΠ» 2016

Πρόβα τζενεράλε εν όψει της συμμετοχής της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Χάγης (11-18/9) θα αποτελέσει για την Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών το διεθνές τουρνουά «Πυθία Καπ», που γίνεται φέτος στο κολυμβητήριο Αλίμου, από την Παρασκευή 26/8 μέχρι και την Κυριακή 28 του μήνα, με τη συμμετοχή πέντε δυνατών Εθνικών ομάδων.

Συγκεκριμένα, στο «Πυθία Καπ», εκτός της Εθνικής μας ομάδας μετέχουν οι Ουγγαρία, Ιταλία, Ολλανδία, Ρωσία, δηλαδή οι ισχυρότερες δυνάμεις στην Ευρώπη και φυσικά θα αποτελέσει ένα πολύ γερό τεστ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος ανακοίνωσε στα κορίτσια μας, στην απογευματινή προπόνηση της Πέμπτης (25/8), τις 16 εκλεκτές που θα έχει μαζί του στο συγκεκριμένο τουρνουά. Είναι οι:

Ιωάννα Σταματοπούλου, Ελένη Σωτηρέλη, Μαρίνα Κοτσιώνη  (τερμ.), Ελένη Ξενάκη, Ελευθερία Πλευρίτου, Βασιλική Πλευρίτου, Ιωάννα Χυδηριώτη, Νικολέτα Ελευθεριάδου, Έλλη Πρωτοπαπά, Μαρία Ελένη Μιμίδη, Μαρία Πάτρα, Ιφιγένεια Μαυρωτά, Μαριαλένα Σελετοπούλου, Έλενα Ελληνιάδη, Άνθια Παπαναστασίου, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη.

Με την ομάδα, εκτός του ομοσπονδιακού τεχνικού Στέφανου Λέανδρου, θα είναι ο συνεργάτης του Άγγελος Γαρελίδης, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη και η Βασιλική  Αρβανιτοπούλου, μέλος του ΔΣ της ΚΟΕ και έφορος της ομάδας.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ

Παρασκευή 26/8: 9.30 Ρωσία – Ιταλία, 11.00 Ολλανδία – ΕΛΛΑΔΑ, 19.30 Ιταλία – Ολλανδία, 21.00 ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία.

Σάββατο 27/8: 9.30 Ρωσία – Ολλανδία, 11.00 Ιταλία – Ουγγαρία, 19.30 Ουγγαρία – Ρωσία, 21.00 ΕΛΛΑΔΑ – Ιταλία.

Κυριακή 28/8: 9.30 Ουγγαρία – Ολλανδία, 11.00 ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Α’ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ο ΟΦΗ νίκησε με 7-5 τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα των αγώνων της Τελικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Β´ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, την Παρασκευή (5/8) το βράδυ, στο κολυμβητήριο των Χανίων.

Οι άλλοι δύο αγώνες του προγράμματος δεν έγιναν, καθώς δεν εμφανίστηκαν ο ΑΠΣ Οξυγόνο και ο ΟΕΑΝΑΒ. Ανοίχτηκαν κανονικά φύλλα αγώνα κι έτσι ο ΝΟ Χανίων νίκησε με 5-0 χωρίς αγώνα τον ΑΠΣ Οξυγόνο, που μηδενίζεται και του αφαιρείται ένας βαθμός στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Και ο ΓΣ Ηλιούπολης νίκησε 5-0  α.α. τον ΟΕΑΝΑΒ, που επίσης μηδενίζεται σε αυτό το ματς και του αφαιρείται ένας βαθμός.

Β’ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ο ΝΟ Χανίων έχει πάρει σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση ενός εκ των δύο εισιτηρίων της ανόδου στην Α2 κατηγορία (δύο νίκες σε ματς που έχει δώσει), μετά και τους αγώνες του Σαββάτου (δεύτερη ημέρα) της Τελικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Β’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών. Δυνατός δείχνει και ο ΓΣ Ηλιούπολης, παρότι έχει δώσει μόνο έναν αγώνα (δεύτερος με 3 βαθμούς).

Ο ΟΦΗ έχει επίσης 3 βαθμούς, αλλά κινδυνεύει άμεσα με μηδενισμό, καθώς ο ΠΑΟΚ κατέθεσε ένσταση μετά το φινάλε του προγράμματος του Σαββάτου για αντικανονική συμμετοχή της προπονήτριας της ομάδας του Ηρακλείου Μαρίας Παλληκαράκη, καθώς είναι και παίκτρια του ΝΟ Ρεθύμνου στην Α1. Η εκδίκαση της ένστασης και η απόφαση αναμένεται μέχρι την Κυριακή (7/8) το πρωί. Η διοργάνωση ολοκληρώνεται την Κυριακή το απόγευμα, οπότε και θα ξέρουμε ποιες είναι οι δύο ομάδφες που ανεβαίνουν στην Α2.

Οι ομάδες ΑΠΣ Οξυγόνο και ΟΕΑΝΑΒ δεν εμφανίστηκαν τελικά καθόλου στους αγώνες και από την 3η αγωνιστική δεν ανοίγεται φύλλο αγώνα στα προγραμματισμένα παιχνίδια τους. Έτσι δεν μετράει κανένα από αυτά (ούτε όσα είχαν ανοιχτεί φύλλα αγώνα) στη βαθμολογία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου (6/8):

ΝΟ Χανίων – ΠΑΟΚ 10-5, ΟΦΗ – ΝΟ Χανίων 2-11, ΠΑΟΚ – ΓΣ Ηλιούπολης 5-17.

Γ’ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 

Ο ΝΟ Χανίων και ο ΓΣ Ηλιούπολης είναι οι δύο ομάδες που κερδίζουν την άνοδο στην Α2 κατηγορία Γυναικών της υδατοσφαίρισης, καθώς κατέκτησαν τις δύο πρώτες προνομιούχες θέσεις στην τελική βαθμολογία της Τελικής φάσης του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Γυναικών, που ολοκληρώθηκε την Κυριακή (7/8) το βράδυ στο κολυμβητήριο των Χανίων.

Το πρωί της Κυριακής αποφασίστηκε να γίνει δεκτή η ένσταση που είχε υποβάλει ο ΠΑΟΚ από το Σάββατο το βράδυ για αντικανονική συμμετοχή της προπονήτριας του ΟΦΗ Μαρίας Παλληκαράκη (επειδή αγωνίζεται και ως παίκτρια με τον ΝΟ Ρεθύμνου στην Α1 Γυναικών). Έτσι, η ομάδα του Ηρακλείου μηδενίστηκε και στα τρία παιχνίδια του, τα οποία κερδίζουν οι αντίπαλοί του με 5-0 χωρίς αγώνα, δηλαδή ο ΠΑΟΚ, τον οποίο είχε κερδίσει, ο ΝΟ Χανίων, από τον οποίο -έτσι κι αλλιώς- έχασε και ο ΓΣ Ηλιούπολης (το ματς με τον ΓΣΗ ήταν προγραμματισμένο για το πρωί της Κυριακής και δεν έγινε, απλά έκλεισε το φύλλο αγώνα με 5-0 υπέρ του ΓΣΗ). Και φυσικά αφαιρούνται από τον ΟΦΗ τρεις (-3) βαθμοί.

Στο μοναδικό ματς που διεξήχθη την τελευταία ημέρα (Κυριακή 7/8) ο ΝΟ Χανίων νίκησε 8-4 τον ΓΣ Ηλιούπολης.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΝΟ Χανίων 9

2. ΓΣ Ηλιούπολης 6

……………………………

3. ΠΑΟΚ 3

4. ΟΦΗ -3

** Ο ΟΦΗ έχει μηδενιστεί και του έχουν αφαιρεθεί τρεις (-3) βαθμοί.

** Δεν εμφανίστηκαν στους αγώνες οι ΟΕΑΝΑΒ και ΑΠΣ Οξυγόνο

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Με την Τελική φάση της Β’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών (5-7 Αυγούστου, Χανιά) ολοκληρώνονται τα πρωταθλήματα κατηγοριών στην υδατοσφαίριση για την περίοδο 2015-16.

Στους αγώνες μετέχουν οι ομάδες: ΝΟ Χανίων, ΟΦΗ, ΓΣ Ηλιούπολης, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΑΠΣ Οξυγόνο, ΠΑΟΚ.

Οι δύο (2) πρώτες ομάδες της κατάταξης ανέρχονται στην Α2 Εθνική κατηγορία.

  1. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ ΧΑΝΙΩΝ 

1η  αγωνιστική                       Παρασκευή                            5/08/2016

ΩΡΑ: 18:00                       ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                       ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

ΩΡΑ: 19:00                      ΠΑΟΚ                                         ΟΦΗ

ΩΡΑ: 20:00                      ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ                     ΟΕΑ/ΝΑΒ

 

 

2η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 6/08/2016

ΩΡΑ: 10:00                    ΟΕΑ/ΝΑΒ                                      ΟΦΗ

ΩΡΑ: 11:00                    ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                                ΠΑΟΚ

ΩΡΑ: 12:00                    ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ                        ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                  

 

 

3η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 6/08/2016

ΩΡΑ: 18:00                    ΟΦΗ                                               ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

ΩΡΑ: 19:00                    ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                          ΟΕΑ/ΝΑΒ

ΩΡΑ: 20:00                   ΠΑΟΚ                                             ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

 

 

4η  αγωνιστική                       Κυριακή                                 7/08/2016

ΩΡΑ: 09:00                   ΟΕΑ/ΝΑΒ                                      ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                                               

ΩΡΑ: 10:00                    ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ                      ΟΦΗ

ΩΡΑ: 11:00                    ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                          ΠΑΟΚ

 

 

5η  αγωνιστική                       Κυριακή                                 7/08/2016

ΩΡΑ: 17:00                     ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                               ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΩΡΑ: 18:00                     ΟΦΗ                                              ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΩΡΑ: 19:00                     ΠΑΟΚ                                           ΟΕΑ/ΝΑΒ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

PLAY OFF

ΝΕ Πατρών και ΝΟ Λάρισας θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Α1 κατηγορία υδατοσφαίρισης των γυναικών, αφού μετά τα αποτελέσματα των πέντε πρώτων αγώνων είναι οι ομάδες που έχουν ξεχωρίσει. Μετά το 6-6 στο παιχνίδι του Νηρέα Χαλανδρίου με τον Ηλυσιακό που άνοιξε την αυλαία το βράδυ της Πέμπτης (28/07) στο Ιλίσιο, οι αγώνες μεταφέρθηκαν στην Πάτρα και το κολυμβητήριο «Αντώνης Πεπανός».

Εκεί σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

ΝΕ Πατρών – Νηρέας Χαλανδρίου 14-5, Ηλυσιακός – ΝΟ Λάρισας 7-9, Ηλυσιακός – ΝΕ Πατρών 5-13, ΝΟ Λάρισας – Νηρέας Χαλανδρίου 5-5

Η Βαθμολογία

ΝΕ Πατρών 6 (2)

ΝΟ Λάρισας 4 (2)

Νηρέας Χαλανδρίου 2 (3)

Ηλυσιακός 1 (3)

Την άνοδό της στην Α1 κατηγορία υδατοσφαίρισης των γυναικών πανηγυρίζει η Ναυταθλητική Ένωση Πατρών. Η ομάδα της Αχαΐας σε έναν αγώνα που είχε χαρακτήρα τελικού επικράτησε του πολύ καλού ΝΟ Λάρισας στο «Αντώνης Πεπανός» της Πάτρας με 11-6 και βρίσκεται πλέον στα «σαλόνια» του ελληνικού πόλο.

Η ΝΕΠ πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ (5-2 στο πρώτο οκτάλεπτο) και παρά τις προσπάθειες του ΝΟΛ να πλησιάσει (7-5 στις αρχές του τρίτου) κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση με το 11-6 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτριών των δύο ομάδων.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 11-6 (Τα οκτάλεπτα: 5-2, 2-2, 3-1, 1-1)

ΝΕ Πατρών ΝΟ Λάρισας
Γιαννακέα Καζάνα
Ανδρουτσέλη 1 Δημητρίου 1
Μπαλατσά Μ. 1 Κυροδήμου
Πασσά 1 Χασιώτη 2
Μανέτα Μ. 1 Μπαλωμενάκη 1
Μανέτα Σ. 3 Ιωακείμ
Μπαλατσά Ν. Κουρουτσάλη 1
Ζερβακάκη 1 Κόκκινου
Μοίραλη Χέδα
Μπιτσάκου 1 Τσιγαρίδα 1
Στροφιλά Πατούνα
Λυκοθανάση Μιγδάνη
Αγγελοπούλου Θεοχάρη
Κρίλη Φήκα
Τσιμάρα 2 Οικονόμου
Προπονητής: Λευτέρης Μπόκαρης Προπονητής: Ηλίας Μπαλαμπάνης
Διαιτητές: Κουρέτας, Δαμιανάκης  

Η Τελική Βαθμολογία

  1. ΝΕ Πατρών 9
  2. ΝΟ Λάρισας 4
  3. Νηρέας Χαλανδρίου 2
  4. Ηλυσιακός 1

PLAY OUT

Ισόπαλο (6-6) ήρθε το παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία των πλέι οφ της Α2 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, μεταξύ του Νηρέα Χαλανδρίου και του Ηλυσιακού, στο Ιλίσιο κολυμβητήριο.

Την νίκη με 14-5, που τον φέρνει πολύ κοντά στην παραμονή του στην Α2 κατηγορία των Γυναικών πέτυχε ο Πανιώνιος στο κολυμβητήριο της Νίκαιας απέναντι στον Ιωνικό.

Μετά την αποχώρηση του Απόλλο Θεσσαλονίκης από το πρωτάθλημα, τα πλέι άουτ διεξάγονται μεταξύ τριών ομάδων και πέφτει η μία. Εκτός του Ιωνικού και του Πανιωνίου στη διαδικασία συμμετέχει και ο Ηρακλής.

Μόλις πριν από λίγο ολοκληρώθηκε ο δεύτερος αγώνας των πλέι άουτ της Α2 των γυναικών, ανάμεσα στον Ιωνικό και τον Ηρακλή στο κολυμβητήριο της Νίκαιας.

Ο Ηρακλής κατέβηκε μόλις με 7 παίκτες στον αγώνα, αλλά παρόλα αυτά, κέρδισε τον Ιωνικό με άνεση και σκορ 12-9 (3-2, 6-3, 2-1, 1-3), αν και κινδύνευσε να μείνει με 6 παίκτριες αφού η Αβράμη είχε 2 ποινές από την αρχή της 3ης περιόδου.

Με αυτήν την ήττα του, ο Ιωνικός, σε συνδυασμό και με την χθεσινή από τον Πανιώνιο με 14-5, υποβιβάζεται στην Β’ Εθνική ακολουθώντας τον Απόλλο, που δεν κατέβηκε στα πλέι άουτ.

Οι αδελφές Καρυπίδου ήταν όλα τα λεφτά για τον Ηρακλή. Η Μελίνα πέτυχε 3 γκολ και η Ηρώ 6. Τα υπόλοιπα γκολ του Ηρακλή πέτυχαν οι Ευθυμίου 2 και Καραδημήτρη 1.

Για τον Ιωνικό από 2 γκολ πέτυχαν οι Κουγκούλη, Μπαμπατζόγλου και Ξανθοπούλου και από 1 οι Δατσέρη, Παντελίδη και Γροζοπούλου.

Ο απογευματινός αγώνας ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Ηρακλή, δεν έχει πλέον κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Στα κολυμβητήρια Ιλίσιο, «Αντώνης Πεπανός» της Πάτρας και Νίκαιας, Νέας Σμύρνης, διεξάγονται αντίστοιχα οι αγώνες πλέι οφ και πλέι άουτ, για το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, 29 με 31 Ιουλίου.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΛΕΙ ΟΦ (κολ. Ιλίσιο, «Αντ. Πεπανός»): ΝΕ Πατρών, Ηλυσιακός, ΝΟ Λάρισας, Νηρέας Χαλανδρίου
Στην Α1 Εθνική κατηγορία ανεβαίνει η 1η ομάδα της τελικής κατάταξης
ΟΜΙΛΟΣ ΠΛΕΙ ΑΟΥΤ (κολ. Νίκαιας, Νέας Σμύρνης): Πανιώνιος, Ηρακλής, Ιωνικός Νίκαιας
Οι 2 τελευταίες ομάδες της κατάταξης υποβιβάζονται στην Β’ Εθνική κατηγορία.

ΟΜΙΛΟΣ  PLAY  OFF     ΚΟΛ/ΡΙΟ   ΙΛΙΣΙΟ 

 1η  αγωνιστική Πέμπτη 28/7/16

ΩΡΑ: 21:00 ΗΛΣΙΑΚΟΣ ΑΟ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

 

ΟΜΙΛΟΣ  PLAY  OFF     ΚΟΛ/ΡΙΟ   ΠΕΠΑΝΟΣ 

1η  αγωνιστική Παρασκευή 29/7/16

ΩΡΑ: 19:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

2η  αγωνιστική Σάββατο  30/7/16

ΩΡΑ: 11:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

ΩΡΑ: 12:00 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

3η  αγωνιστική Σάββατο 30/7/16

ΩΡΑ: 18:00 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

 

ΟΜΙΛΟΣ  PLAY  OUT  ΚΟΛ/ΡΙΟ   ΝΙΚΑΙΑΣ

1η  αγωνιστική Παρασκευή 29/7/16

ΩΡΑ: 20:30 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

2η  αγωνιστική Σάββατο 30/7/16

ΩΡΑ:  12:30 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

 

ΟΜΙΛΟΣ  PLAY  OUT  ΚΟΛ/ΡΙΟ   Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ

3η  αγωνιστική Σάββατο 30/7/16

ΩΡΑ: 19:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ   ΣΥΛΛΟΓΟΙ

 

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ,ΟΦΗ,ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ,ΟΕΑ ΝΑΒ,ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ,ΠΑΟΚ 

  1. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ ΧΑΝΙΩΝ 

1η  αγωνιστική                     Παρασκευή                                          5/08/2016

ΩΡΑ: 18:00                                 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                         ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

ΩΡΑ: 19:00                                  ΠΑΟΚ                                                          ΟΦΗ

ΩΡΑ: 20:00                                  ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ                     ΟΕΑ/ΝΑΒ

 

2η  αγωνιστική                     Σάββατο                                               6/08/2016

ΩΡΑ: 10:00                               ΟΕΑ/ΝΑΒ                                                       ΟΦΗ

ΩΡΑ: 11:00                              ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                                   ΠΑΟΚ

ΩΡΑ: 12:00                    ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ                    ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                  

 

3η  αγωνιστική                     Σάββατο                                               6/08/2016

ΩΡΑ: 18:00                               ΟΦΗ                                                                ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

ΩΡΑ: 19:00                          ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                                                ΟΕΑ/ΝΑΒ

ΩΡΑ: 20:00                   ΠΑΟΚ                                          ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

 

4η  αγωνιστική                     Κυριακή                                                7/08/2016

ΩΡΑ: 09:00                             ΟΕΑ/ΝΑΒ                                                        ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                                                      

ΩΡΑ: 10:00                              ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ                       ΟΦΗ

ΩΡΑ: 11:00                              ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                                            ΠΑΟΚ

 

5η  αγωνιστική                     Κυριακή                                                7/08/2016

ΩΡΑ: 17:00                           ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                                      ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΩΡΑ: 18:00                               ΟΦΗ                                                 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΩΡΑ: 19:00                           ΠΑΟΚ                                                  ΟΕΑ/ΝΑΒ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Τα αποτελέσματα:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Πειραιά):
ΝΟ Λάρισας – ΝΟ Ρεθύμνου 4-20, Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 16-0,ΠΑΟΚ – ΝΟ Λάρισας 13-8, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός 10-14, ΝΟ Ρεθύμνου – ΠΑΟΚ 17-7, ΝΟ Λάρισας – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-23,ΝΟ Βουλιαγμένης ΝΟ Ρεθύμνου 19-13, Ολυμπιακός – ΝΟ Λάρισας 12-3, ΠΑΟΚ – ΝΟ Βουλιαγμένης 1-22, ΝΟ Ρεθύμνου – Ολυμπακός 4-22.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Ολυμπιακός 12

2. ΝΟ Βουλιαγμένης 9

…………………….

3. ΝΟ Ρεθύμνου 6

4. ΠΑΟΚ 3

5. ΝΟ Λάρισας 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Γλυφάδας):
Ιωνικός – Νηρέας Χαλανδρίου 6-5, ΝΟ Χίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 16-14,ΑΝΟ Γλυφάδας – Ιωνικός 11-6, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Χίου 12-4, Νηρέας Χαλανδρίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 3-6, Ιωνικός – ΝΕ Πατρών 3-9,ΝΕ Πατρών – Νηρέας Χαλανδρίου 11-7, ΝΟ Χίου – Ιωνικός 6-3, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΕ Πατρών 7-11, Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Χίου 9-11.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΕ Πατρών 12

2. ΝΟ Χίου 9

……………….

3. ΑΝΟ Γλυφάδας 6

4. Ιωνικός 3

5. Νηρέας Χαλανδρίου 0

Ο Ολυμπιακός κόντρα στον ΝΟ Χίου και η ΝΕ Πατρών απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης είναι οι δύο ημιτελικοί του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Κορασίδων, όπως προέκυψαν το βράδυ του Σαββάτου (2/7) με την ολοκλήρωση των αγώνων των δύο Ομίλων της Τελικής φάσης της διοργάνωσης, στα κολυμβητήρια Εθνικό Πειραιά και ΑΝΟ Γλυφάδας.
Οι ημιτελικοί θα γίνουν το πρωί της Κυριακή (3/7), στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας, ενώ λίγο μετά θα γίνουν οι αγώνες κατάταξης (θέσεις 5η-6η και θέσεις 7η-8η). Το απόγευμα της ίδιας ημέρας, επίσης στο κολυμβητήριο του ΑΝΟ Γλυφάδας, θα γίνουν ο μικρός τελικός και ο μεγάλος τελικός που θα αναδείξει την πρωταθλήτρια ομάδα Κορασίδων 2016.
Στον Α’ Όμιλο, στον Πειραιά, πρώτευσε ο Ολυμπιακός με 2ο τον ΝΟ Βουλιαγμένης, ενώ στον Β’ Όμιλο, στη Γλυφάδα, 1η αναδείχθηκε η ΝΕ Πατρών και 2ος ο ΝΟ Χίου (αφήνοντας εκτός τετράδας τον οικοδεσπότη ΑΝΟ Γλυφάδας).
Ο Ολυμπιακός και η ΝΕ Πατρών θα διεκδικήσουν τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας Κορασίδων 2016 στον απογευματινό μεγάλο τελικό (Κυριακή 3/7, 19.00) της διοργάνωσης στο κολυμβητήριο του ΑΝΟ Γλυφάδας.
Οι ερυθρόλευκες νίκησαν στον πρώτο ημιτελικό το πρωί τον ΝΟ Χίου με 17-2, ενώ οι Πατρινές επιβλήθηκαν του ΝΟ Βουλιαγμένης με 9-5 στον άλλον ημιτελικό.
Για τις θέσεις 5η-6η: ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Ρεθύμνου 12-6. Για τις θέσεις 7η-8η: Ιωνικός – ΠΑΟΚ 10-2.
Ο Ολυμπιακός κατέκτησε και φέτος τον τίτλο στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Κορασίδων, διατηρώντας τα σκήπτρα. Τα κορίτσια των ερυθρολεύκων επιβλήθηκαν στον συγκλονιστικό τελικό της διοργάνωσης, στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας, με 6-5 της ΝΕ Πατρών, που κατέβασε μια πολύ αξιόμαχη ομάδα και πάλεψε μέχρι το φινάλε για το τρόπαιο.
Το νικητήριο γκολ του Ολυμπιακού, που έδωσε και τον τίτλο, πέτυχε η Ειρήνη Νίνου, στο 2.03 πριν από τη λήξη του αγώνα.
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 5-6
Οκτάλεπτα: 3-2, 0-2, 1-1, 1-1.
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
 
 
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
 
Ζαφειράκη Κ.
 
 
Κοντού
 
 
Ρακιτζή
 
 
 
Βλάχου
 
 
Σπυράτου
 
 
Βιτσακτσή
 
Μοίραλη
 
 
 
Νίνου Π. 1
 
Τσιμάρα Εύη
 
 
Φουντωτού 1
 
Τσιμάρα Ευδ.
 
 
Ακριτίδου
 
Τσίφτα
 
 
 
Νίνου Ειρ. 2
 
Παπαδοπούλου 2
 
 
Κωνσταντοπούλου
 
Σινένογλου
 
 
Μπαξεβανάκη
 
Μπιτσάκου 3
 
 
Ρουμελιώτη 1
 
Ζαφειράκη Μ.
 
 
Εξαρχάκου 1
 
Γεωργίου
 
 
 
Μπινιάρη
 
Σταυροπούλου
 
 
Κουνέλη
 
 
Σταθοπούλου
 
 
Κορωναίου
 
Σακελλαροπούλου
 
 
Ψικάκου
 
 
Προπονητής: Μπιτσάκος
 
Προπονητής: Χατζηδάκης
Διαιτητές: Μπιράκης, Κραβαρίτης.
Αλυτάρχες: Μιχάλης Ανδρεάκος, Τάκης Λαγαρός
ΤΡΙΤΟΣ Ο ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
Την 3η θέση στο πρωτάθλημα πήρε ο ΝΟ Βουλιαγμένης που επιβλήθηκε του ΝΟ Χίου στον μικρό τελικό με 7-6.
ΝΟ ΧΙΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 6-7
Οκτάλεπτα: 3-1, 0-3, 1-2, 2-1
ΝΟ ΧΙΟΥ
 
 
 
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
 
Μαρουλά
 
 
Κρασάκη
 
 
Χιονά
 
 
 
Σάντα
 
 
Πατέτσου
 
 
Καϊάφα Ελ. 2
 
Γιακουμή
 
 
 
Καλογεροπούλου 1
 
Γκιάλη
 
 
 
Μουστακαρία
 
Φαφαλιού
 
 
Νιέρη
 
 
Σκαρπαλέζου
 
 
Ντάσιου
 
 
Φραγκίδα 1
 
 
Παναγιωτοπούλου
 
Κανετίδου 2
 
 
Ασκερίδου
 
Φράγκου 2
 
 
Μαυρωτά Δ. 2
 
Γκίλα 1
 
 
 
Παπδημητρίου
 
 
 
 
 
Καλαϊτζή 2
 
 
 
 
 
Μαυρωτά Λ.
 
 
 
 
 
Κολοβού
 
 
 
 
 
 
Καϊάφα Ι.
 
Προπονητής: Σελετόπουλος
 
Προπονητής: Ελμισιάν
Διαιτητές: Σταυρίδης, Κραβαρίτης
Αλυτάρχες: Μιχάλης Ανδρεάκος, Τάκης Λαγαρός

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Αρχίζει αύριο (30/6) η Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Κορασίδων (γενν. 2001) με τη συμμετοχή 10 ομάδων χωρισμένων σε δύο Ομίλους.
Α’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. Εθνικό Πειραιά): ΝΟ Βουλιαγμένης, Ολυμπιακός, ΝΟ Λάρισα, ΠΑΟΚ, ΝΟ Ρεθύμνου
Β’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. ΑΝΟΓ): ΝΕ Πατρών, ΝΟ Χίου, Ιωνικός Νίκαιας, Νηρέας Χαλανδρίου, ΑΝΟ Γλυφάδας
Το πρωτάθλημα ολοκληρώνεται την Κυριακή 3 Ιουλίου, στο κολυμβητήριο «Αντώνης Δημητρόπουλος» του ΑΝΟ Γλυφάδας, με τους αγώνες κατάταξης.

 

  1. Α’   ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

1η  αγωνιστική Πέμπτη 30/06/2016

ΩΡΑ: 19:30 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΟ Ρεθύμνου

ΩΡΑ:  20:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΠΑΟΚ  

2η  αγωνιστική Παρασκευή 01/07/2016

ΩΡΑ: 10:00 ΠΑΟΚ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

3η  αγωνιστική Παρασκευή 01/07/2016

ΩΡΑ: 19:30 ΝΟ Ρεθύμνου ΠΑΟΚ

ΩΡΑ: 20:30 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

4η  αγωνιστική Σάββατο  02/07/2016

ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΝΟ Ρεθύμνου

ΩΡΑ: 12:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 

5η  αγωνιστική Σάββατο  02/07/2016

ΩΡΑ: 18:00 ΠΑΟΚ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ Ρεθύμνου ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

 

  1. B’   ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

1η  αγωνιστική Πέμπτη 30/06/2016

ΩΡΑ: 20:30 ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ 

ΩΡΑ: 21:30 ΝΟ ΧΙΟΥ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ  

2η  αγωνιστική Παρασκευή 01/07/2016

ΩΡΑ: 13:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

ΩΡΑ: 14:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ  ΝΟ ΧΙΟΥ

3η  αγωνιστική Παρασκευή 01/07/2016

ΩΡΑ: 20:30 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΩΡΑ: 21:30 ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

4η  αγωνιστική Σάββατο  02/07/2016

ΩΡΑ: 11:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

ΩΡΑ: 12:00 ΝΟ ΧΙΟΥ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

5η  αγωνιστική Σάββατο  02/07/2016

ΩΡΑ: 18:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

ΩΡΑ: 19:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ ΝΟ ΧΙΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ   03/07/2016  ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 

ΩΡΑ:  09:00 η  1η  ομάδα του  Α’ ομίλου με την  2η  ομάδα του  Β’ ομίλου

ΩΡΑ:  10:00 η  1η  ομάδα του  Β’ ομίλου με την  2η  ομάδα του  Α’ ομίλου  

ΩΡΑ:  11:00 η  3η  ομάδα του  Α’ ομίλου με την  3η  ομάδα του  Β’ ομίλου  (5η – 6η θέση)

ΩΡΑ:  12:00 η  4η  ομάδα του  Α’ ομίλου με την  4η  ομάδα του  Β’ ομίλου  (7η – 8η θέση)

ΚΥΡΙΑΚΗ  03/07/2016  ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΩΡΑ:  18:00 ΜΙΚΡΟΣ  ΤΕΛΙΚΟΣ  

ΩΡΑ:  19:00 ΜΕΓΑΛΟΣ  ΤΕΛΙΚΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΜΙΝΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2016

Με πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες στην Τελική φάση, που έγινε στην Πεντέλη, αλλά και με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο, ο ΝΟ Βουλιαγμένης κατέκτησε τον τίτλο στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Μίνι Κορασίδων 2016.
Τα αποτελέσματα:
ΝΟ Βουλιαγμένης – Ιωνικός 9-2, Πανιώνιος – Νηέας Χαλανδρίου 9-7, ΝΕ Πατρών – Ολυμπιακός 5-5,Ολυμπιακός – Νηρέας Χαλανδρίου 10-9, Ιωνικός – Πανιώνιος 5-12, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Βουλιαγμένης 7-10, Νηρέας Χαλανδρίου – Ιωνικός 9-4, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός 6-5, Πανιώνιος – ΝΕ Πατρών 6-9,Ολυμπιακός – Ιωνικός 10-8, ΝΕ Πατρών – Νηρέας Χαλ. 7-7, ΝΟ Βουλιαγμένης – Πανιώνιος 15-4, Ιωνικός – ΝΕ Πατρών 6-15, Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Βουλιαγμένης 3-9, Πανιώνιος – Ολυμπιακός 7-6.
Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 15
2. Πανιώνιος 9
3. ΝΕ Πατρών 8
4. Ολυμπιακός 7
5. Νηρέας Χαλανδρίου 4
6. Ιωνικός 0

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016

Με την ολοκλήρωση, την Κυριακή (19/6) το βράδυ, των αγώνων της Προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Β’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, έγιναν γνωστές οι έξι ομάδες που προκρίνονται στην Τελική φάση της διοργάνωσης (5-7/8) και θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Α2 κατηγορία.

Οι 6 φιναλίστ είναι: ΝΟ Χανίων, ΟΦΗ, ΓΣ Ηλιούπολης, ΟΕΑΝΑΒ, ΑΠΣ Οξυγόνο, ΠΑΟΚ.

Τα αποτελέσματα:

ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):

Μίλων – ΓΣ Περιστερίου 7-4, ΟΦΗ – ΝΟ Χανίων 2-11,Μίλων – ΝΟ Χανίων 6-11, ΓΣ Περιστερίου – ΟΦΗ 3-4, ΟΦΗ – Μίλων 5-4, ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Χανίων 3-14.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χανίων 9

2. ΟΦΗ 6

…………………….

3. Μίλων 3

4. ΓΣ Περιστερίου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κολυμβητήριο Χαλκίδας):

ΝΟ Χαλκίδας – ΟΕΑΝΑΒ 5-19, ΚΟ Καρδίτσας – ΓΣ Ηλιούπολης 1-25,ΟΕΑΝΑΒ – ΚΟ Καρδίτσας 20-3, ΝΟ Χαλκίδας – ΓΣ Ηλιούπολης 1-25, ΟΕΑΝΑΒ – ΓΣ Ηλιούπολης 1-7, ΚΟ Καρδίτσας – ΝΟ Χαλκίδας 0-5 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε στον συγκεκριμένο αγώνα ο ΚΟ Καρδίτσας που μηδενίζεται και του αφαιρείται ένας βαθμός).

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΓΣ Ηλιούπολης 9

2. ΟΕΑΝΑΒ 6

…………………..

3. ΝΟ Χαλκίδας 3

4. ΚΟ Καρδίτσας -1

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (κολυμβητήριο Εθνικό):

Μακεδονικός – Άρης 5-14, ΑΠΣ Οξυγόνο – ΠΑΟΚ 11-8,ΠΑΟΚ – Μακεδονικός 25-4, Πανσερραϊκός – ΑΠΣ Οξυγόνο 4-12, Άρης – ΠΑΟΚ 8-12, Μακεδονικός – Πανσερραϊκός 3-8,Πανσερραϊκός – Άρης 7-11, ΑΠΣ Οξυγόνο – Μακεδονικός 17-5, ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 12-4, Άρης – ΑΠΣ Οξυγόνο 6-16.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΑΠΣ Οξυγόνο 12

2. ΠΑΟΚ 9

…………………….

3. Άρης 6

4. Πανσερραϊκός 3

5. Μακεδονικός 0

Η Τελική φάση του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών θα διεξαχθεί στις 5-7/8. Την άνοδο στην Α2 Γυναικών θα πάρουν οι δύο πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης της Τελικής φάσης. Η κλήρωση της Τελικής φάσης θα γίνει την Τετάρτη 29/6 στις 12.00 το μεσημέρι στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ   ΣΥΛΛΟΓΟΙ

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ     2. ΟΜΙΛΟΣ  ΛΑΡΙΣΑΣ  

ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ                         ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ    

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ                         ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ       

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ                           ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ      

ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ                                ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ   

 

  1. ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

 1η  αγωνιστική Παρασκευή 08/07/2016

ΩΡΑ: 20:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. –ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ

ΩΡΑ: 21:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ –ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

2η  αγωνιστική Σάββατο 09/07/2016

ΩΡΑ: 19:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.- ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

ΩΡΑ: 20:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ- ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ

 3η  αγωνιστική Κυριακή 10/07/2016

ΩΡΑ: 10:30 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ –ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

ΩΡΑ: 11:30 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ- ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

 

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΛΑΡΙΣΑΣ

 1η  αγωνιστική Σάββατο 09/07/2016

ΩΡΑ: 18:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ –ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ

ΩΡΑ: 19:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ –ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

2η  αγωνιστική Κυριακή 10/07/2016

ΩΡΑ: 10:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ –ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΩΡΑ: 11:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ- ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ

2η  αγωνιστική Κυριακή 10/07/2016

ΩΡΑ: 17:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ –ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

ΩΡΑ: 18:00 ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ –ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ