Ετικέτα: Δημήτρης Νέγρης

 

ΟΙ ΠΡΟΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ (OPEN WATER) 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Δώδεκα (12) κολυμβητές/τριες εντάσσονται στις Προεθνικές ομάδες κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων (OPEN WATER), για την αγωνιστική περίοδο 2016-17, με βάση τις διακρίσεις των προηγούμενων ετών και τη συμμετοχή τους στο Παγκόσμιο (Χορν) και Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Πιομπίνο) του 2016.

Προεθνική Ομάδα Γυναικών

Κέλυ Αραούζου (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)

Προεθνική Ομάδα Ανδρών

Αντώνης Φωκαϊδης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Δημήτρης Νέγρης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Γιώργος Αρνιακός (ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ)

Προεθνική Ομάδα Εφήβων/Νεανίδων

Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ), Κώστας Χατζηγεωργίου (ΟΕΑΝΑ Βόλου), Παρασκευή Κρητικού (ΗΡΑΚΛΗΣ), Βασιλική Γρίβα (ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ), Αφροδίτη Κατσιάρα (ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ), Γιάννης Στούρας (ΟΦΘ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ), Κώστας Εγγλεζάκης (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Νεφέλη Γιαννοπούλου (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ).

GREEK RESULTS 43RD ARENA EUROPEAN JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS,6-10 JULY 2016,HODMEZOVASARHELY-HUNGARY.DAY 5

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ
Με την πρόκριση της 4χ100 Μικτής Ομαδικής των εφήβων στον απογευματινό τελικό ολοκληρώθηκαν οι πρωινοί προκριματικοί της τελευταίας ημέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων/Νεανίδων της Ουγγαρίας.
Η ελληνική ομάδα αποτελούμενη από τους Νίκος Σοφιανίδη, Κωνσταντίνο Μερετσόλια, Νίκο Σοφιανίδη και Στάθη Μάλαμα σημείωσε την 5η καλύτερη επίδοση των προκριματικών με 3:44.04 και κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό.
Αντίθετα δεν τα κατάφεραν οι Έλληνες πρωταθλητές στα ατομικά τους αγωνίσματα. Στα 400μ. Μικτή ατομική Εφήβων, είχαμε τριπλή εκπροσώπηση με τους Αθανάσιο – Χαράλαμπο Κυνηγάκη, Θοδωρή Μπενεχούτσο και Απόστολο Παπαστάμο να τερματίζουν στην 11η, τη 14η και την 17η θέση με χρόνους 4:25.92, 4:26.45 και 4:26.74 αντίστοιχα.
Τέλος στα 50μ. Πεταλούδα Νεανίδων η Ηλέκτρα – Βαρβάρα Λεμπλ δεν κατάφερε να προκριθεί στον ημιτελικό, αφού με το 28.52 που σημείωσε, κατέλαβε την 45η θέση.
ΤΕΛΙΚΟΙ
Την 5η θέση στον τελικό των 4χ100 Μικτής Ομαδικής Κολύμβησης κατέκτησε η ομάδα των Εφήφων στην τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων/Νεανίδων της Ουγγαρίας.
Η ελληνική ομάδα αποτελούμενη από τους Νίκο Σοφιανίδη, Κωνσταντίνο Μερετσόλια, Θοδωρή Μπενεχούτσο και Στάθη Μάλαμα τερμάτισε σε χρόνο 3:43.11, αρκετά μακρά από τα μετάλλια που κρίθηκαν σε χρόνους κάτω από 3:40.00
Την πρώτη θέση πήρε η ομάδα της Ιταλίας με χρόνο 3:37.06, ενώ τη ασημένιο μετάλλιο κατέληξη στην ομάδα της Ρωσίας με 3:38.11. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Πολωνία με 3:39.93 αρκετά μπροστά από την Ισπανία (3:41.47) και την Ελλάδα.
Το Ευρωπαϊκό λοιπόν κλείνει με την κατάκτηση δύο χάλκινων μεταλλίων από το Νίκο Σοφιανίδη στα 50 και στα 100 μέτρα ύπτιο, με ένα πανελλήνιο ρεκόρ κατηγορίας από τον Αθανάσιο – Χαράλαμπο Κυνηγάκη στα 200μ. πεταλούδα (1:58.29) και με 5 τελικούς για τους Έλληνες κολυμβητές (6 αν συμπεριληφθεί και η συμμετοχή του Νέγρη στη γρήγορη σειρά των 1500μ. ελεύθερο).

GREEK RESULTS 43RD ARENA EUROPEAN JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS,6-10 JULY 2016,HODMEZOVASARHELY-HUNGARY.DAY 4

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ
Δύο ακόμη προκρίσεις σε ημιτελικούς για τους έλληνες κολυμβητές περιελάμβανε το πρόγραμμα της 4ης ημέρας των πρωινών προκριματικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων – νεανίδων, που διεξάγεται στην Ουγγαρία.
Ατομικό ρεκόρ ο Σοφιανίδης
Ο Νίκος Σοφιανίδης στα 50μ. ύπτιο πήρε την πρόκριση με 25.68, που είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση των προκριματικών, ενώ αποτελεί και ατομικό ρεκόρ του αθλητή (25.69 το προηγούμενο). Στο ίδιο αγώνισμα ο Παναγιώτης Μπολάνος ήταν 35ος με 27.09.
Πρόκριση για Παυλοπούλου
Η δεύτερη αθλήτρια που πήρε την πρόκριση ήταν η Νικολέτα Παυλοπούλου στα 200μ. μικτή ατομική. Η ελληνίδα πρωταθλήτρια πέρασε ως 14η με 2:19.16, ενώ στο ίδιο αγώνισμα η Ηλέκτρα – Βαρβάρα Λεμπλ έμεινε στη 19η θέση με 2:19.87(περνούσε η 17η λόγω ύπαρξης τριών αθλητριών από την ίδια χώρα) και έχασε για λίγο τον ημιτελικό.
Άτυχος ο Μπενεχούτσος
Ο πιο άτυχος από όλους ήταν ο Θοδωρής Μπενεχούτσος. Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε δύο προκρίσεις για ένα και για τέσσερα εκατοστά του δευτερολέπτου αντίστοιχα! Στα 200μ. ελεύθερο σημείωσε χρόνο 1:51.83 και ήταν 19ος, με την πρόκριση να κρίνεται στα 1:51.82, ενώ στα 100μ. πεταλύδα έκανε επίδοση 54.55 παίρνοντας επίσης τη 19η θέση. Ο τελευταίος αθλητής που κέρδισε την πρόκριση τερμάτισε σε 54.51.
Στις υπόλοιπες συμμετοχές στην τέταρτη ημέρα των πρωινών προκριματικών, η Ιωάννα Σαχά ήταν 29η στα 100μ. ύπτιο με 1:04.71, ο Κωνσταντίνος Μερετσόλιας 31ος στα 100μ. πρόσθιο με 1:04.77, ενώ στο ίδιο αγώνισμα η Έλενα Κοντογεώργου κατετάγη 37η με 1:13.11.
Τέλος, στη μικτή σκυτάλη 4χ100 μικτή ομαδική, η ελληνική ομάδα δεν πήρε την πρόκριση στον τελικό αφόυ εμεινε 13η με 4:05.52. Η σκυτάλη απαρτίζονταν από τους Παναγιώτη Μπολάνο, Ελένη Κοντογεώργου, Στάθη Μάλαμα και Φιλιώ Ραυτοπούλου.
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ-ΤΕΛΙΚΟΙ
Το δεύτερο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ουγγαρίας ήρθε και πάλι από το Νίκο Σοφιανίδη, αυτή τη φορά στα 50μ. ύπτιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να κάνει δύο ατομικά ρεκόρ σε ημιτελικό (25.50) και τελικό (25.44) και να καταλάβει την τρίτη θέση που του χαρίσε το μετάλλιο. Ο ίδιος αθλητής δυο μέρες νωρίτερα είχε κερδίσει το ίδιου χρώματος μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο.
Ο αθλητής του ΠΑΟΚ δείχνει πως έχει σπουδαίο μέλλον, καθως πλησίασε το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας του Απόστολου Χρήστου (25.33), το οποίο θα έπρεπε να καταρρίψει για να βρεθεί σε κάποιο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Κλίμεντ Κολέσνικοφ με 24.94, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Ούγκο Γκονζάλες Ντε Ολιβέιρα από την Ισπανία με 25.31.
7ος ο Νέγρης
Ο Δημήτρης Νέγρης κατέλαβε την 7η θέση στη γρήγορη σειρά των 800μ. ελεύθερο με επίδοση 8:07.48. Στα πρώτα μέτρα της κούρσας φάνηκε πως μπορούσε να πετύχει μια θέση σε βάθρο, αλλά στο τέλος δεν άντεξε την πίεση των αντιπάλων του και τερμάτισε έβδομος.
8η η Λεμπλ
Μετά την υπερπροσπαθεια και την πρόκριση στον τελικό των 100μ. πεταλούδα με 1:00.56, η Ηλέκτρα – Βαρβάρα Λεμπλ πήρε την 8η θέση στον τελικό του αγωνίσματος με χρόνο 1:00.82, μην καταφέρνοντας να ξεπεράσει τον εαυτό της. Ακόμη μια πολύ καλή παρουσία για την αθλήτρια του Ποσειδώνα Ιλισίων σε ένα ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ηλικιακών κατηγοριών.
Ατομικό ρεκόρ για Παυλοπούλου
Η Νικολέτα Παυλοπούλου μπορεί να πήρε τη 13η θέση στον ημιτελικό των 200μ. μικτής ατομικής, όμως πέτυχε ατομικό ρεκόρ με χρόνο 2:18.74, καταρρίπτοντας το 2:18.76 που κατείχε.

GREEK RESULTS 43RD ARENA EUROPEAN JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS,6-10 JULY 2016,HODMEZOVASARHELY-HUNGARY.DAY 3

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ
Την πρόκρισή της στον ημιτελικό των 100μ. πεταλούδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων – Νεανίδων της Ουγγαρίας πήρε η Ηλέκτρα – Βαρβάρα Λεμπλ με χρόνο 1:01.28. Με αυτή την επίδοση κατέλαβε τη 14η θέση από όλες τις προκριματικές σειρές και το απόγευμα θα αγωνιστεί στη δεύτερη ημιτελική σειρά.
Αντίθετα δεν τα κατάφεραν να πάρουν προκρίσεις οι υπόλοιποι έλληνες κολυμβητές που έπεφταν στους πρωινούς προκριματικούς της τρίτης ημέρας του Πρωταθλήματος.
Ο Κωνσταντίνος Μερετσόλιας κατέλαβε την 30η θέση στα 50μ. πρόσθιο με επίδοση 29.59, ενώ ο Παναγιώτης Μπολάνος ήταν 39ος στα 200μ. ύπτιο με χρόνο 2:07.94.
Η Ιωάννα Σαχά τερμάτισε σε χρόνο 30.64 στα 50μ. ύπτιο και κατέλαβε την 45η θέση, ενώ η Φιλιώ Ραυτοπούλου ήταν 53η στα 200μ. ελεύθερο με χρόνο 2:07.35.
Τέλος, η ομάδα 4χ100μ. μικτή ομαδική των νεανίδων, αποτελούμενη από τις Ιωάννα Σαχά, Ελένη Κοντογεώργου, Ηλέκτρα – Βαρβάρα Λεμπλ και Νικολέτα Παυλοπούλου κατέλαβε την 21 θέση στον προκριματικό με επίδοση 4:19.09.
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ-ΤΕΛΙΚΟΙ
Ο Αλκης Κυνηγάκης πάλεψε για ένα μετάλλιο στον τελικό των 200μ. πεταλούδα του ευρωπαϊκού Εφήβων-Νεανίδων της Ουγγαρίας, αλλά δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο.
Ο νεαρός κολυμβητής, που ήταν δεύτερος στα 150μ, της κούρσας, δεν μπόρεσε να διατηρήσει τον ίδιο ρυθμό έως το τέλος και τερμάτισε τελικά έκτος, με χρόνο 1:59.33.
Στον χθεσινό ημιτελικό, όπου είχε κάνει το νέο πανελλήνιο ρεκόρ (1:58.29), το γύρισμά του Αλκη Κυνηγάκη στα 150μ. ήταν 1:27.40, ενώ σήμερα ήταν ακόμη πιο γρήγορο (1:26.43). Παρ’ όλα αυτά, η απόδοσή του έπεσε στο τελευταίο 50άρι, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός μεταλλίων.
Στον τελικό των 100μ. πεταλούδα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Εφήβων-Νεανίδων της Ουγγαρίας προκρίθηκε η Ηλέκτρα Λεμπλ.
Η νεαρή κολυμβήτρια τερμάτισε έβδομη στην ημιτελική κούρσα του αγωνίσματος, με επίδοση 1:00.56. Η Λεμπλ βρέθηκε κοντά στο ατομικό της ρεκόρ που είναι 1:00.43 και έγινε στο περσινό ευρωπαϊκό του Μπακού, όπου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα.

 

GREEK RESULTS 43RD ARENA EUROPEAN JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS,6-10 JULY 2016,HODMEZOVASARHELY-HUNGARY.DAY 2

Πηγή:www.koe.org.gr
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ
Την πρόκριση για τους απογευματινούς ημιτελικούς πήραν τρεις Έλληνες κολυμβητές στη διάρκεια των πρωινών προκριματικών της δεύτερης ημέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων – Νεανίδων, που διεξάγεται στην Ουγγαρία.
Αυτοί που το κατάφεραν πρώτοι χρονικά, ήταν ο Θεόδωρος Μπενεχούτσος και ο Αθανάσιος – Χαράλαμπος Κυνηγάκης, οι οποίοι σημείωσαν επιδόσεις 2:00.36 και 2:00.64 και πέρασαν στον ημιτελικό ως 9ος και 10ος αντίστοιχα.
Τελευταίος χρονικά ήταν ο Απόστολος Παπαστάμος. Ο 15χρονος αθλητής που πριν από δύο εβδομάδες κατέκτησε δύο ασημένια μετάλλια στο Μεσογειακό κύπελλο στη Μάλτα, καταρρίπτοντας παράλληλα το πανελλήνιο ρεκόρ παίδων στα 400μ. Μικτής Ατομικής του Χαράλαμπου Παπανικολάου, που κρατούσε από το 1985, κατάφερε να περάσει στον ημιτελικό των 200μ. Μικτής Ατομικής με το 16ο χρόνο (2:05.55), ο οποίος αποτελεί και νέο ατομικό ρεκόρ για τον ίδιο.
Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, οι αθλητές έμειναν μακριά από τις καλές τους επιδόσεις και αποκλείστηκαν. Συγκεκριμένα ο Στάθης Μάλαμας ήταν 65ος στα 100μ. Ελεύθερο με 52.42, η Φιλιώ Ραυτοπούλου 51η στα 400μ. Ελεύθερο με 4:28.60, η Ελένη Κοντογεώργου και η Νικολέτα Παυλοπούλου στα 200μ. Πρόσθιο κατέκτησαν την 29η και την 40η θέση με επιδόσεις 2:36.27 και 2:37.79 αντίστοιχα, ενώ ο Θοδωρής Μπενεχούτσος ήταν 25ος στα 200μ. Μικτή Ατομική.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
200μ. Πεταλούδα Εφήβων: Θεόδωρος Μπενεχούτσος: 2:00.36 – 9ος – πρόκριση στον ημιτελικό
200μ. Πεταλούδα Εφήβων: Αθανάσιος – Χαράλαμπος Κυνηγάκης: 2:00.64 – 10ος πρόκριση στον ημιτελικό.
200μ. Μικτή Ατομική Εφήβων: Απόστολος Παπαστάμος: 2:05.55 – 16ος – πρόκριση στον ημιτελικό
200μ. Μικτή Ατομική Εφήβων: Θεόδωρος Μπενεχούτσος: 2:07.18 – 25ος
200μ. Πρόσθιο Νεανίδων: Ελένη Κοντογεώργου: 2:36.27 – 29η
200μ. Πρόσθιο Νεανίδων: Νικολέτα Παυλοπούλου: 2:37.79 – 40η
400μ. Ελεύθερο Νεανίδων: Φιλιώ Ραυτοπούλου: 4:28.60 – 51η
100μ. Ελεύθερο Εφήβων: Ευστάθιος Μάλαμας: 52.42 – 65ος
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ-ΤΕΛΙΚΟΙ
Με ένα μετάλλιο και ένα νέο πανελλήνιο ρεκόρ κατηγορίας ολοκληρώθηκε η δεύτερη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων – Νεανίδων της Ουγγαρίας.
Ο Νίκος Σοφιανίδης ήταν αυτός που πήρε το πρώτο μετάλλιο σε αυτή τη διοργάνωση για τα ελληνικά χρώματα, αφού στον τελικό των 200μ. Ύπτιο σημείωσε επίδοση 54.57 και κατέλαβε την 3η θέση. Σε αυτή την κούρσα ο Ρώσος Κλιμέντ Κολέσνικοφ σημείωσε νέο παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων με 53.65, χρόνος που φυσικά του έδωσε το χρυσό μετάλλιο.
Από εκεί και πέρα ο Αθανάσιος – Χαράλαμπος Κυνηγάκης στα 200μ. Πεταλούδα κατάφερε να περάσει στον τελικό με την καλύτερη επίδοση μεταξύ όλων των συμμετεχόντων στον ημιτελικό, με επίδοση 1:58.29, η οποία παράλληλα αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ της συγκεκριμένης κατηγορίας.
Στο ίδιο αγώνισμα ο Θοδωρής Μπενεχούτσος ήταν 9ος με 2:00.61.
Στον άλλο ημιτελικό που είχαμε ελληνική παρουσία, ο Απόστολος Παπαστάμος, αφού έκανε την υπέρβαση στον πρωινό προκριματικό (είναι αθλητής κατηγορίας Παίδων) με το ατομικό ρεκόρ που σημείωσε, έκανε τη 16η επίδοση των δύο ημιτελικών με 2:07.46
Τέλος, ο Δημήτρης Νέγρης στα 1500μ. Ελεύθερο, αγωνιζόμενος στη γρήγορη σειρά έκανε επίδοση 15:44.72, η οποία του έδωσε τη 12η θέση.

GREEK RESULTS 43RD ARENA EUROPEAN JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS,6-10 JULY 2016,HODMEZOVASARHELY-HUNGARY.DAY 1

Πηγή:www.koe.org.gr
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ
Την πρόκριση στους ημιτελικούς των αγωνισμάτων τους, στην πρώτη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων – Νεανίδων που διεξάγεται στο Χονμιζοβασάρελι της Ουγγαρίας, πέτυχαν τρεις Έλληνες κολυμβητές. Πρόκειται για την Ιωάννα Σαχά στα 200μ. Ύπτιο, η οποία σημείωσε τη 15η επίδοση με χρόνο 2:16.89, τον Νίκο Σοφιανίδη που με χρόνο 56.16 ήταν 10ος στα 100μ. Ύπτιο και τον Κωνσταντίνο Μερετσόλια, ο οποίος πήρε την πρόκριση ως 14ος στα 200μ. Πρόσθιο, τερματίζοντας σε 2:17.34.
Στις υπόλοιπες Ελληνικές συμμετοχές ξεχώρισε το ατομικό ρεκόρ της Νικολέτας Παυλοπούλου στα 100μ. Ελεύθερο, η οποία σημείωσε επίδοση 57.45, αλλά αποκλείστηκε ως 31η, ενώ δεν μπόρεσαν να βρεθούν σε τελικούς η Ηλέκτρα – Βαρβάρα Λεμπλ (400μ. Μικτή Ατομική) και ο Δημήτρης Νέγρης (400μ. Ελεύθερο) μένοντας στην 11η και 14η θέση αντίστοιχα.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των ελλήνων αθλητών στα πρωινά προκριματικά της πρώτης ημέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων/Νεανίδων:
100μ. Ύπτιο Εφήβων: Νικόλαος Σοφιανίδης – 56.16 – 10ος – πρόκριση στον ημιτελικό
200μ. Πρόσθιο Εφήβων: Κωνσταντίνος Μερετσόλιας – 2:17.34 – 14ος – πρόκριση στον ημιτελικό
200μ. Ύπτιο Νεανίδων: Ιωάννα Σαχά – 2:16.89 – 15η – πρόκριση στον ημιτελικό
400μ. Μικτή Ατομική Νεανίδων: Ηλέκτρα – Βαρβάρα Λεμπλ – 11η – 4:54.66
400μ. Ελεύθερο Εφήβων: Δημήτριος Νέγρης – 3:56.80 – 14ος
100μ. Ελεύθερο Νεανίδων: Νικολέτα Παυλοπούλου – 57.45 – 31η
50μ. Πεταλούδα Εφήβων: Ευστάθιος Μάλαμας – 25.58 – 44ος
50μ. Πρόσθιο Νεανίδων: Ελένη Κοντογεώργου – 34.21 – 50η
100μ. Ύπτιο Εφήβων: Παναγιώτης Μπολάνος – 59.54 – 56ος
100μ. Ελεύθερο Νεανίδων: Φιλιώ Ραυτοπούλου – 58.85 – 62η
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ-ΤΕΛΙΚΟΙ
Την πρόκριση στον τελικό των 100μ. ύπτιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων – Νεανίδων που διεξάγεται στην Ουγγαρία, εξασφάλισε ο Νίκος Σοφιανίδης, αφού σημείωσε την καλύτερη επίδοση με μεταξύ των δεκαέξι αθλητών που συμμετείχαν στους ημιτελικούς αγώνες με χρόνο 54.43, το οποίο αποτελεί και ατομικό ρεκόρ. Έτσι, στον αυριανό τελικό, θα διεκδικήσει να κρεμάσει ένα μετάλλιο στο στήθος του, μετά την περσινή 5η θέση στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού (που ήταν παραλληλα και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων).
Στους άλλους δύο απογευματινούς ημιτελικούς, στους οποίους είχαμε ελληνική εκπροσώπηση, η Ιωάννα Σαχά και ο Κωνσταντίνος Μερετσόλιας έμειναν μακριά από τις καλές τους επιδόσεις και αποκλείστηκαν από τους τελικούς των 200μ. ύπτιο και των 200μ. πρόσθιο αντίστοιχα με χρόνους 2:16.20 και 2:17.94.

ENTRY LISTS 43RD ARENA EUROPEAN JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS,6-10 JULY 2016,HODMEZOVASARHELY-HUNGARY

ENTRY LISTS 43rd ARENA EUROPEAN JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS,6-10 JULY 2016,HODMEZOVASARHELY-HUNGARY

Πηγή:aquaplanet.gr
Οι χρόνοι και οι θέσεις Ελλήνων και Κυπρίων στις entry lists:
50μ. πρόσθιο γυναικών Ελένη Κοντογεώργου 33.85 (48η)
50μ. πεταλούδα ανδρών Στάθης Μάλαμας 25.66 (47ος)
100μ. ελεύθερο γυναικών Νικόλ Παυλοπούλου 57.57 (41η), Κάλλια Αντωνίου (Κύπρος) 58.00 (54η), Φιλιώ Ραυτοπούλου 58.10 (60η)
400μ. ελεύθερο ανδρών Δημήτρης Νέγρης 3:52.10 (2ος)
200μ. πεταλούδα γυναικών Ηλέκτρα Λεμπλ 2:16.88 (21η)
100μ. ύπτιο ανδρών Νίκος Σοφιανίδης 55.34 (6ος), Παναγιώτης Μπολάνος 58.70 (55ος)
400μ. μ. ατομική γυναικών Ηλέκτρα Λεμπλ 4:53.06 (16η)
200μ. πρόσθιο ανδρών Κωνσταντίνος Μερετσόλιας 2:15.24 (8ος)
200μ. ύπτιο γυναικών Ιωάννα Σαχά 2:15.15 (11η)
100μ. ελεύθερο ανδρών Στάθης Μάλαμας 51.40 (44ος)
400μ. ελεύθερο γυναικών Φιλιώ Ραυτοπούλου 4:20.26 (34η)
200μ. πεταλούδα ανδρών Θόδωρος Μπενεχούτσος 1:59.66 (5ος), Άλκης Κυνηγάκης 2:00.19 (10ος)
200μ. πρόσθιο γυναικών Ελένη Κοντογεώρου 2:32.89 (17η), Νικόλ Παυλοπούλου 2:33.55 (20η), Αλεξάντρα Σιεγκόλεβα (Κύπρος) 2:36.07 (37η)
200μ. μ. ατομική ανδρών Θόδωρος Μπενεχούτσος 2:04.10 (12ος), Απόστολος Παπαστάμος 2:07.55 (29ος)
1.500μ. ελεύθερο ανδρών Δημήτρης Νέγρης 15:18.74 (1ος)
50μ. ύπτιο γυναικών Ιωάννα Σαχά 30.4 (52η), Κάλλια Αντωνίου (Κύπρος-76η)
50μ. πρόσθιο ανδρών Κωνσταντίνος Μερετσόλιας 29.50 (29ος)
200μ. ελεύθερο γυναικών Φιλιώ Ραυτοπούλου 2:03.86 (38η)
200μ. ύπτιο ανδρών Νίκος Σοφιανίδης 2:01.37 (12ος), Παναγιώτης Μπολάνος 2:04.35 (28ος)
100μ. πεταλούδα γυναικών Ηλέκτρα Λεμπλ 1:00.43 (9η)
50μ. ελεύθερο γυναικών Κάλλια Αντωνίου (Κύπρος) 26.90 (53η)
50μ. ύπτιο ανδρών Νίκος Σοφιανίδης 25.69 (2ος), Παναγιώτης Μπολάνος 26.95 (39ος)
100μ. ύπτιο γυναικών Ιωάννα Σαχά 1:03.80 (31ος)
200μ. ελεύθερο ανδρών Θόδωρος Μπενεχούτσος 1:52.02 (35ος), Στάθης Μάλαμας 1:56.80 (60ος)
200μ. μ. ατομική γυναικών Ηλέκτρα Λεμπλ 2:16.29 (10η), Νικόλ Παυλοπούλου 2:19.22 (23η), Ιωάννα Σαχά 2:20.33 (31η)
100μ. πεταλούδα ανδρών Θόδωρος Μπενεχούτσος 54.96 (30ος), Στάθης Μάλαμας 56.97 (54ος)
100μ. πρόσθιο γυναικών Ελένη Κοντογεώρου 1:12.46 (39η), Αλεξάντρα Σιεγκόλεβα 1:13.83 (55η)
100μ. πρόσθιο ανδρών Κωνσταντίνος Μερετσόλιας 1:04.30 (31ος)
50μ. πεταλούδα γυναικών Ηλέκτρα Λεμπλ 27.77 (27η)
400μ. μ. ατομική ανδρών Θόδωρος Μπενεχούτσος 4:23.52 (10ος), Άλκης Κυνηγάκης 4:25.21 (15ος), Απόστολος Παπαστάμος 4:26.47 (22ος)

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ 43rd ARENA EUROPEAN JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS,6-10 JULY 2016,HODMEZOVASARHELY-HUNGARY

Πηγή:www.koe.org.gr
Με 13 κολυμβητές/τριες στην αποστολή της αναχωρεί την ερχόμενη Δευτέρα (4/7) στο Χοντμιζοβασάρελι της Ουγγαρίας όπου θα διεξαχθεί το αντίστοιχο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (6-10 Ιουλίου), η Εθνική μας ομάδα κολύμβησης Εφήβων/Νεανίδων.
Είναι οι: Νίκος Σοφιανίδης (50, 100, 200μ ύπτιο), Δημήτρης Νέγρης (400, 800, 1500μ ελεύθερο), Θανάσης Κυνηγάκης (200μ πεταλούδα, 400μ Μ. Ατομική), Κώστας Μερετσόλιας (50, 100, 200μ πρόσθιο), Στάθης Μάλαμας (100, 200μ ελεύθερο, 50, 100μ πεταλούδα), Ιωάννα Σαχά (50, 100, 200μ ύπτιο, 200μ Μ. Ατομική), Ηλέκτρα Λέμπλ (50, 100, 200μ πεταλούδα, 200, 400μ Μ. Ατομική), Ελένη Κοντογεώργου (50, 100, 200μ πρόσθιο), Απόστολος Παπαστάμος (200, 400μ Μ. Ατομική), Παναγιώτης Μπολάνος (50, 100, 200μ ύπτιο), Θόδωρος Μπενεχούτσος (200μ ελεύθερο, 100, 200μ πεταλούδα, 200, 400μ Μ. Ατομική) και Νικολέτα Παυλοπούλου (100, 400μ ελεύθερο, 200μ πρόσθιο), Φιλιώ Ραυτοπούλου (100, 200, 400μ ελεύθερο).
Τους συνοδεύουν οι προπονητές Τάσος Χατζηγεωργίου, Γιάννης Ορφανίδης, ενώ μαζί τους ακόμη θα είναι ο φυσικοθεραπευτής Γιώργος Ευαγγελάτος και ο Αντιπρόεδρος της ΚΟΕ και έφορος Εθνικών ομάδων κολύμβησης Γιώργος Κατσαρός (αρχηγός αποστολής).

 

GREEK RESULTS OF 53O TROFEO SETTECOLLI 2016,24-26 JULY 2016,ROME-ITALY.C’ DAY

Πηγή:aquaplanet.gr
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ
Τρεις προκρίσεις σε τελικούς Β είχαμε μετά τους προκριματικούς της τελευταίας ημέρας του Σετε Κολι, με τον Μελαδινη, τον Κουλούρη και τον Χρήστου.
Ο Οδυσσεας Μελαδινης προκρίθηκε στον τελικό Β των 100μ. ελεύθερο με 49.77 (12ος). Στο ίδιο αγώνισμα, ο Χρήστος Κατραντζής έκανε 50.36 (28ος), ο Φώτης Κολιόπουλος 50.80 (41ος), ο Κωνσταντίνος Κοντόπουλος 51.41 (56ος) και ο Γιάννης Θέρμος 51.45 (58ος). Πρόκριση στον τελικό Β των 200μ. πρόσθιο πήρε ο Δημήτρης Κουλούρης, που ηταν 16ος με 2:17.41, ενώ ο Γιάννης Καρπουζλης ήταν 25ος με 2:21.30. Πρόκριση σε τελικό Β στα 200μ. μ. ατομική πήρε ο Απόστολος Χρήστου, που ήταν 13ος με 2:04.13.
Στα 50μ. πεταλούδα ο Στέφανος Δημητριάδης με 24.92 (καλύτερη φετινή επίδοση κατά 3 εκατοστά) ήταν 24ος και ο Βαγγέλης Αϊβαλιωτης 41ος με 25.29, που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ μετά το 25.32 στο πανελλήνιο πρωτάθλημα του Αλίμου. Στο ίδιο αγώνισμα στις γυναίκες η Ιωάννα Κακαβά με 29.28 κατετάγη 51η, ενώ η Όλγα Ντάλλα στα 200μ. ύπτιο έκανε 2:23.52 (29η).
ΤΕΛΙΚΟΙ
Το ατομικό ρεκόρ του Απόστολου Χρήστου στον τελικό Β των 200μ. μ. ατομική ήταν ό,τι πιο αξιόλογο συνέβη από ελληνικής πλευράς στις τρεις απογευματινές συμμετοχές μας στο Σέτε Κόλι.
Η αυλαία του μίτινγκ της Ρώμης έπεσε για την ελληνική αποστολή με τρεις συμμετοχές σε τελικούς Β. Στην τελευταία από αυτές, στα 200μ. μ. ατομική, ο Απόστολος Χρήστου σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ με 2:01.90 (2:02.02 το προηγούμενο), ήταν πρώτος στον τελικό Β, ενώ ο χρόνος του θα ήταν ο πέμπτος καλύτερος αν αγωνιζόταν στον τελικό Α.
Στα 200μ. πρόσθιο ο Δημήτρης Κουλούρης ήταν έβδομος στον τελικό Β με 2:15.94 και στα 100μ. ελεύθερο ο Οδυσσέας Μελαδίνης (επίσης τελικό Β) κατετάγη έκτος με 50.13.

GREEK RESULTS OF 53O TROFEO SETTECOLLI 2016,24-26 JULY 2016,ROME-ITALY.B’ DAY

Πηγή:aquaplanet.gr
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ
Πέντε Ελληνες κολυμβητές εξασφάλισαν πρόκριση στους απογευματινούς τελικούς του Σέτε Κόλι, στη Ρώμη. Πρόκειται για τους Απόστολο Χρήστου, Γιάννη Δρυμωνάκο, Στέφανο Δημητριάδη, Γιάννη Καρπουζλή και Κριστέλ Βουρνά.
Αναλυτικά:
Συμμετοχή σε τελικό εξασφάλισαν οι:
Απόστολος Χρήστου (100μ ύπτιο, 2ος 54.87)
Γιάννης Δρυμωνάκος (400μ μικτή ατομική, 6ος 4:26.16)
Στέφανος Δημητριάδης (200μ πεταλούδα, 8ος 2:00.82
Γιάννης Καρπουζλής (50μ πρόσθιο, 9ος 27.84)
Κριστέλ Βουρνά (100μ πεταλούδα, 14η 1:00.42)
Εκτός τελικού έμειναν οι:
Ολγα Ντάλλα (100μ ύπτιο, 31η 1:05.19)
Δημήτρης Κουλούρης (50μ πρόσθιο, 43ος 29.57)
Ιωάννα Κακαβά (100μ πεταλούδα 43η, 1:05.54)
Λυδία Μουσλέχ (100 ελεύθερο, 63η, 1:02.39.
ΤΕΛΙΚΟΙ
Με δύο μετάλλια έκλεισαν για την Ελλάδα οι αποψινοί αγώνες στο διεθνές μίτινγκ του Σέτε Κόλι.
Ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το αργυρό στα 100μ ύπτιο, με χρόνο 54.35, ενώ ο Στέφανος Δημητριάδης το χάλκινο στα 200μ πεταλούδα,  με επίδοση 1:57.58. Ο Γιάννης Δρυμωνάκος τερμάτισε 4ος στα 400μ μικτή ατομική, με χρόνο 4:21.16.
Στους τελικούς Β’, ο Γιάννης Καρπουζλής ήταν τρίτος στα 50μ πρόσθιο, κολυμπώντας σε 28.20, ενώ η Κριστέλ Βουρνά δεν κατάφερε να πιάσει το όριο για το Ρίο στα 100μ πεταλούδα, αφού ήταν δεύτερη με χρόνο 59.60.

GREEK RESULTS OF 53o TROFEO SETTECOLLI 2016,24-26 JULY 2016,ROME-ITALY.A’ DAY

Πηγή:www.koe.org.gr
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ
Με χρόνο 1:02.94 στον προκριματικό, ο Ρωμανός Αλυφαντής δεν μπόρεσε να προκριθεί σε τελικό των 100μ. πρόσθιο και να κάνει άλλη μία κούρσα το απόγευμα.
Ο έμπειρος κολυμβητής, όπως έχει δηλώσει, πήρε στο Σέτε Κόλι της Ρώμης για μία τελευταία απόπειρα επίτευξης Ολυμπιακού ορίου στα 100μ. πρόσθιο, κατετάγη 26ος και έμεινε εκτός 20άδας, που θα του έδινε την ευκαιρία έστω και για τελικό Β και μία ακόμα κούρσα το απόγευμα. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Γιάννης Καρπουζλής κατετάγη 28ος με 1:03.16 και λίγο πιο κάτω στην 30η θέση βρίσκεται ο Δημήτρης Κουλούρης με χρόνο 1:03.22. Ταχύτερος όλων στον προκριματικό του αγωνίσματος και μοναδικός που κολύμπησε κάτω από 1 λεπτό, ήταν ο Λιθουανός Γκιέντριους Τιτένης, που έκανε 59.72.
Την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο θα διεκδικήσει στον απογευματινό τελικό των 50μ. ελεύθερο στο κύπελλο Σέτε Κόλι η Θεοδώρα Γιαρένη.
Η κολυμβήτρια του Ολυμπιακού, που είχε μία πολύ δύσκολη σεζόν λόγω της γνωστής υπόθεσης των Αλεξανδρείων, έκανε στον προκριματικό του αγωνίσματος 25.42, που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ και πλησίασε στα 14 εκατοστά του δευτερολέπτου το Ολυμπιακό όριο που είναι 25.28. Η επίδοση αυτή την έφερε στην έβδομη θέση και ο τελικός που θα γίνει στις 20:33 αποκτά τεράστιο ενδιαφέρον.
Στο ίδιο αγώνισμα, η Λυδία Μουσλέχ έκανε 27.78 και κατετάγη 67η, ενώ 69η ήταν η Ιωάννα Κακαβά με 28.04, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ (28.14 το προηγούμενο από τον Ιανουάριο).
Μία πολύ καλή κούρσα έκανε ο Απόστολος Χρήστου στα 50μ. ελεύθερο, σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ. Την τρίτη καλύτερη φετινή του επίδοση έκανε ο Οδυσσέας Μελαδίνης.
Ο Χρήστου με χρόνο 22.85, κατέρριψε το ατομικό του ρεκόρ που ήταν 22.96 από την ημερίδα ορίων στη Νέα Σμύρνη τον Ιανουάριο και κατετάγη 20ος. Στον τελικό Α θα αγωνιστεί ο Οδυσσέας Μελαδίνης, που έκανε 22.56 και κατέλαβε την 7η θέση. Αυτή είναι η τρίτη καλύτερη φετινή του επίδοση μετά το 22.37 στον ημιτελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και το 22.45 του τελικού των χειμερινών αγώνων. Εκτός τελικών έμειναν ο Φώτης Κολιόπουλος (29ος με 23.09), ο Κωνσταντίνος Κοντόπουλος (34ος με 23.22), ο Χρήστος Κατραντζής (37ος με 23.27) και ο Γιάννης Θέρμος (46ος με 23.45).
Στον τελικό των 100μ. πεταλούδα προκρίθηκε με την 8η καλύτερη επίδοση ο Στέφανος Δημητριάδης, που έκανε χρόνο 53.63, ενώ 27ος ήταν ο Βαγγέλης Αϊβαλιώτης με 55.12. Στα 400μ. ελεύθερο ο Δημήτρης Νέγρης κατετάγη 19ος με 4:01.75. Στα 50μ. ύπτιο, το πρώτο αγώνισμα της ημέρας, ο Βαγγέλης Αϊβαλιώτης κολύμπησε κοντά στο ατομικό του ρεκόρ (26.63 στους φετινούς χειμερινούς αγώνες), κάνοντας 26.71, που τον έφερε στην 22η θέση. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Όλγα Ντάλλα κατετάγη 40η με χρόνο 30.92.
ΤΕΛΙΚΟΙ
Για μόλις δύο εκατοστά του δευτερολέπτου  δεν έπιασε το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες η Θεοδώρα Γιαρένη στον τελικό των 50μ. ελεύθερο στο μίτινγκ του Σέτε Κόλι στη Ρώμη.Η αθλήτρια του Ολυμπιακού σημείωσε επίδοση 25.30 (25.28 το όριο) και κατετάγη 6η στο συγκεκριμένο αγώνισμα.
Κατά την πρώτη ημέρα των αγώνων οι έλληνες κολυμβητές είχαν ακόμη δύο προκρίσεις σε τελικούς. 
Ο Στέφανος Δημητριάδης στα 100μ. πεταλούδα τερμάτισε στην 6η θέση πετυχαίνοντας επίδοση 53.28, ενώ ο Οδυσσέας Μελαδίνης στα 50μ. ελεύθερο των ανδρών ήταν 5ος με χρόνο 22.38.

ENTRY LISTS 53o TROFEO SETTECOLLI 2016,24-26 JULY 2016,ROME-ITALY

ENTRY LISTS 53o TROFEO SETTECOLLI 2016,24-26 JULY 2016,ROME-ITALY

Οι συμμετοχές των Ελλήνων
Νόρα Δράκου
50μ. ύπτιο (1η) 28.00
100μ. ύπτιο (10η) 1:01.15
50μ. ελεύθερο (7η) 25.04
100μ. ελεύθερο (10η) 54.81

Βαγγέλης Αϊβαλιώτης
50μ. ύπτιο (36ος) 26.66
50μ. πεταλούδα (63ος) 25.20
100μ. πεταλούδα (46ος) 54.90

Δημήτρης Νέγρης
400μ. ελεύθερο (8ος) 3:52.10
1.500μ. ελεύθερο (9ος) 15:18.74

Δημήτρης Κουλούρης
50μ. πρόσθιο (42ος) 28.82
100μ. πρόσθιο (20ος) 1:01.64
200μ. πρόσθιο (9ος) 2:11.20

Γιάννης Καρπουζλής
50μ. πρόσθιο (4ος) 27.36
100μ. πρόσθιο (21ος) 1:01.70
200μ. πρόσθιο (28ος) 2:17.20

Ρωμανός Αλυφαντής
50μ. πρόσθιο (33ος) 28.45
100μ. πρόσθιο (26ος) 1:02.28
200μ. πρόσθιο (17ος) 2:14.50

Στέφανος Δημητριάδης
50μ. πεταλούδα (55ος) 24.95
100μ. πεταλούδα (12ος) 53.07
200μ. πεταλούδα (4ος) 1:56.23

Φώτης Κολιόπουλος
100μ. πεταλούδα (57ος) 55.47
50μ. ελεύθερο (57ος) 23.30
100μ. ελεύθερο (62ος) 50.94

Θεοδώρα Γιαρένη
50μ. ελεύθερο (19η) 25.50

Ελισάβετ Παντή
50μ. ελεύθερο (20η) 25.50
100μ. ελεύθερο (54η) 57.45
50μ. πεταλούδα (63η) 29.18
100μ. πεταλούδα (50η) 1:04.49

Κρίστελ Βουρνά
50μ. ελεύθερο (47η) 26.44
50μ. πεταλούδα (7η) 26.54
100μ. πεταλούδα (9η) 58.98

Λυδία Μουσλέχ
50μ. ελεύθερο (62η) 26.66
100μ. ελεύθερο (61η) 57.47

Ιωάννα Κακαβά
50μ. ελεύθερο (68η) 26.95
50μ. πεταλούδα (53η) 28.30
100μ. πεταλούδα (49η) 1:03.92

Οδυσσέας Μελαδίνης
50μ. ελεύθερο (8ος) 22.14

Χρήστος Κατραντζής
50μ. ελεύθερο (38ος) 22.88
100μ. ελεύθερο (24ος) 49.47
200μ. ελεύθερο (43ος) 1:50.72
50μ. πεταλούδα (32ος) 24.50

Απόστολος Χρήστου
50μ. ελεύθερο (45ος) 22.96
100μ. ύπτιο (2ος) 53.36
200μ. μ. ατομική (13ος) 2:02.02

Κωνσταντίνος Κοντόπουλος
50μ. ελεύθερο (46ος) 22.97
100μ. ελεύθερο (59ος) 50.78
200μ. ελεύθερο (49ος) 1:51.25

Γιάννης Θέρμος
50μ. ελεύθερο (48ος) 23.02
100μ. ελεύθερο (53ος) 50.51

Όλγα Ντάλλα
100μ. ύπτιο (40η) 1:04.26
200μ. ύπτιο (31η) 2:18.30

Γιάννης Δρυμωνάκος
400μ. μ. ατομική (7ος) 4:19.90

Αντώνης Φωκαΐδης
1.500μ. ελεύθερο (12ος) 15:25.31

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΕΦΗΒΩΝ/ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2016,23-24 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ ΒΟΛΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με τη συμμετοχή 127 κολυμβητών/τριών από 10 χώρες διεξάγονται το Σαββατοκύριακο (23-24 Απριλίου) στο Βόλο (Δημοτικό κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας), οι Βαλκανικοί αγώνες κολύμβησης Εφήβων – Νεανίδων.

Οι χώρες: Βουλγαρία (13), Τουρκία (36), Μαυροβούνιο (4, Κύπρος (8), Ρουμανία (13), Σερβία (12), Κόσοβο 6, Βοσνία&Ερζεγοβίνη (5), Μολδαβία (6), ΕΛΛΑΔΑ (24).

Η σύνθεση της Εθνικής μας ομάδας: Δέσποινα Μαρκαντέ (50, 100μ ελεύθερο), Κώστας Μερετσόλιας (50, 100, 200μ πρόσθιο), Θανάσης Κυνηγάκης (100, 200μ πεταλούδα, 200, 400μ Μ. Ατομική), Ιωάννα Σαχά (100, 200μ ύπτιο, 200, 400μ Μ. Ατομική), Άννα Μαρία Νάσιου (50, 100, 200μ πρόσθιο, 400μ Μ. Ατομική), Παναγιώτης Ανδρουλιδάκης (200μ ελεύθερο, 200μ πεταλούδα), Λευτέρης Μανιός (200, 400μ Μ. Ατομική), Δήμητρα Τζιώρα (100, 200μ πεταλούδα), Γιάννης Στάμος (400μ ελεύθερο), Φιλιώ Ραυτοπούλου (100, 200, 400μ ελεύθερο), Παρασκευή Κρητικού (200, 800μ ελεύθερο), Κώστας Δρυγούτης (50, 100, 200μ ύπτιο), Νίκος Μουζάς (50, 100, 200μ πρόσθιο), Δημήτρης Νέγρης (400, 1500μ ελεύθερο), Στάθης Μάλαμας (50, 100μ ελεύθερο, 50μ πεταλούδα), Μαρία Μελίνα Τροχαλάκη (50μ ελεύθερο, 50μ ύπτιο), Όλγα Ντάλλα (50, 100, 200μ ύπτιο), Ηλέκτρα Λέμπλ (50, 100, 200μ πεταλούδα, 200μ Μ. Ατομική, 400μ ελεύθερο), Ευαγγελία Καταραχιά (800μ ελεύθερο), Κώστας Ζαφείρης Χατζηγεωργίου (1500μ ελεύθερο), Νίκος Σοφιανίδης (50μ ελεύθερο, 50, 100, 200μ ύπτιο, 50μ πεταλούδα), Γιώργος Βελιάδης (100μ πεταλούδα, 100, 200μ ελεύθερο), Όλγα Αρνάκη (50μ πεταλούδα), Ελένη Κοντογεώργου (50, 100, 200μ πρόσθιο).

Συνοδοί προπονητές τους οι Βαγγέλης Βούλτσος, Νίκος Κραουνάκης, Αλέκος Χατζηγιαννάκης, Θανάσης Γιαννόπουλος.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο, 23/4, 09.30

50μ ελεύθερο (κ-α), 50μ ύπτιο (κ-α), 200μ πρόσθιο (κ-α), 100μ πεταλούδα (κ-α), 800μ ελεύθερο (κ), 4χ200μ ελεύθερο (α)

Σάββατο, 23/4, 17.00

50μ πεταλούδα (α-κ), 100μ ελεύθερο (α-κ), 200μ ύπτιο (α-κ), 200μ Μ. Ατομική (α-κ), 1500μ ελεύθερο (α), 4χ200μ ελεύθερο (κ)

Κυριακή, 24/4, 09.30

200μ ελεύθερο (κ-α), 100μ πρόσθιο (κ-α), 200μ πεταλούδα (κ-α), 4χ100μ Μ. Ομαδική (κ-α)

Κυριακή, 24/4, 17.00

50μ πρόσθιο (α-κ), 400μ ελεύθερο (α-κ), 100μ ύπτιο (α-κ), 400μ Μ. Ατομική (α-κ), 4χ100μ ελεύθερο (α-κ)

Η Τεχνική σύσκεψη των αγώνων θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή (22/4) το απόγευμα (18.30) στο Δημοτικό Κολυμβητήριο της Νέας Ιωνίας Βόλου.

Η ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΦΗΒΩΝ/ΝΕΑΝΙΔΩΝ,23-24 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016,ΒΟΛΟΣ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με 25 συνολικά κολυμβητές/τριες θα εκπροσωπηθεί η Ελλάδα στους Βαλκανικούς αγώνες κολύμβησης Εφήβων/Νεανίδων που θα διεξαχθούν στο Βόλο (23-24 Απριλίου).

Αγόρια (12): Νίκος Σοφιανίδης, Κώστας Μερετσόλιας, Νίκος Μουζάς, Θανάσης – Χαράλαμπος Κυνηγάκης, Γιώργος Βελιάδης, Παναγιώτης Ανδρουλιδάκης, Στάθης Μάλαμας, Κώστας Δρυγούτης, Λευτέρης Μανιός, Δημήτρης Νέγρης, Κώστας – Ζαφείρης Χατζηγεωργίου, Γιάννης Στάμος

Κορίτσια (13): Δέσποινα Μαρκαντέ, Μαρία – Μελίνα Τροχαλάκη, Όλγα Ντάλλα, Ελένη Κοντογεώργου, Άννα –Μαρία Νάσιου, Ηλέκτρα Λέμπλ, Παρασκευή Κρητικού, Ευαγγελία Καταραχιά, Όλγα Αρνάκη, Φιλιώ Ραυτοπούλου, Γεωργία Πουλοπούλου, Ιωάννα Σαχά, Δήμητρα Τζιώρα

ΟΙ ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΕΘΝΕΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ-ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με την ολοκλήρωση των Χειμερινών αγώνων κολύμβησης συγκροτήθηκαν οι Εθνικές μας ομάδες κολύμβησης που θα μετάσχουν (2-3 Απριλίου) στις Πολυεθνείς Συναντήσεις Νέων στη Σόφια και τη Λεμεσό αντίστοιχα.

ΣΟΦΙΑ (Έφηβοι 1998, 1999 – Νεάνιδες 1999, 2000)

Δέσποινα Μαρκαντέ, Κώστας Μερετσόλιας, Θανάσης Κυνηγάκης, Ιωάννα Σαχά, Άννα Μαρία Νάσιου, Γιάννης Γεωργαράκης, Παναγιώτης Ανδρουλιδάκης, Δήμητρα Τζιώρα, Φιλιώ Ραυτοπούλου, Παρασκευή Κρητικού, Δημήτρης Νέγρης, Στάθης Μάλαμας, Όλγα Ντάλλα, Ιωάννα Κακαβά, Ηλέκτρα Λέμπλ, Νίκος Σοφιανίδης, Ελένη Κοντογεώργου

ΛΕΜΕΣΟΣ (Παίδες 2000, 2001- Κορασίδες 2001, 2002)

Ευθυμία Ανδρικοπούλου Γκίλα, Ασπασία Κανελλοπούλου, Φωτεινή Μέτσιου, Πάρις Ράπτης, Νικολέτα Παυλοπούλου, Παναγιώτης Μπολάνος, Αγγελική Αργυροπούλου, Παρασκευή Κάλτσου, Γεωργία Παπαγιάννη, Σάββας Θώμογλου, Σπύρος Κρανιάς, Θανάσης Ζαφειρόπουλος, Σταυρούλα Λουκαρέα, Απόστολος Παπαστάμος, Γιώργος Τζώρτζης, Παναγιώτης Εμφιετζής

GREEK RESULTS 5TH FINA WORLD JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS 2015,25-30 AUGUST 2015,SINGAPORE.DAY 6

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ ΣΤ’ ΗΜΕΡΑΣ

Men’s 200m Backstroke

17 SOFIANIDIS Nikolaos GRE 2:03.29

Men’s 200m Butterfly

9  KYNIGAKIS A GRE  2:00.47

19 BENECHOUTSOS Theodoros GRE  2:03.05

Women’s 200m Freestyle

36 BAKA Vasiliki Stavroula GRE 2:06.32

ΤΕΛΙΚΟΙ ΣΤ’ ΗΜΕΡΑΣ

Men’s 1500m Freestyle

5 NEGRIS Dimitrios 1998 GRE 15:18.74

GREEK RESULTS 5TH FINA WORLD JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS 2015,25-30 AUGUST 2015,SINGAPORE.DAY 5

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ E’ ΗΜΕΡΑΣ

Women’s 100m Butterfly

17 LEBL Ilektra Varvara GRE 1:00.89

Men’s 400m Individual Medley

10 KYNIGAKIS A 1998 GRE 4:25.99

18 BENECHOUTSOS Theodoros 1998 GRE 4:28.66

Women’s 50m Freestyle

10 OIKONOMOU I 1998 GRE 26.03 Q

14 BAKA Vasiliki Stavroula 1998 GRE 26.20 Q

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ E’ ΗΜΕΡΑΣ

Women’s 50m Freestyle

11 OIKONOMOU I 1998 GRE 25.90

12 BAKA Vasiliki Stavroula 1998 GRE 25.99

GREEK RESULTS 5TH FINA WORLD JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS 2015,25-30 AUGUST 2015,SINGAPORE.DAY 4

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ Δ’ ΗΜΕΡΑΣ

Women’s 200m Individual Medley

12 LEBL Ilektra Varvara GRE 2:16.29

ΤΕΛΙΚΟΙ Δ’ ΗΜΕΡΑΣ

Men’s 50m Backstroke

7 SOFIANIDIS Nikolaos GRE 25.79

GREEK RESULTS 5TH FINA WORLD JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS 2015,25-30 AUGUST 2015,SINGAPORE.DAY 3

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ Γ’ ΗΜΕΡΑΣ

Women’s 50m Butterfly

18 LEBL Ilektra Varvara 1999 GRE 27.78

Men’s 50m Backstroke

7 SOFIANIDIS Nikolaos 1998 GRE 26.00 Q

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ-ΤΕΛΙΚΟΙ Γ’ ΗΜΕΡΑΣ

Men’s 50m Backstroke

6 SOFIANIDIS Nikolaos 1998 GRE 25.78 Q

Men’s 800m Freestyle 

8 NEGRIS Dimitrios 1998 GRE 8:04.42

24 DIMITRIOU Dimitrios 1997 GRE 8:19.55

GREEK RESULTS 5TH FINA WORLD JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS 2015,25-30 AUGUST 2015,SINGAPORE.DAY 2

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ ΒΗΜΕΡΑΣ

Men’s 200m Individual Medley

BENECHOUTSOS Theodoros 1998 GRE DSQ

Women’s 100m Freestyle

17 OIKONOMOU I GRE 56.66

19 BAKA Vasiliki Stavroula GRE 56.92

Men’s 200m Freestyle

9 DIMITRIOU Dimitrios GRE 1:50.82

GREEK RESULTS 5TH FINA WORLD JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS 2015,25-30 AUGUST 2015,SINGAPORE.DAY 1

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ Α’ ΗΜΕΡΑΣ

Men’s 400m Freestyle

29  DIMITRIOU Dimitrios 1997 GRE  4:00.27

Men’s 100m Backstroke

11 SOFIANIDIS Nikolaos GRE  55.92 Q

Women’s 400m Individual Medley

14 LEBL Ilektra Varvara 1999 GRE 4:53.24

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ Α’ ΗΜΕΡΑΣ

Men’s 100m Backstroke

11 SOFIANIDIS Nikolaos GRE 55.47

ENTRY LISTS 5TH FINA WORLD JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS 2015,25-30 AUGUST 2015,SINGAPORE

ENTRY LISTS 5TH FINA WORLD JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS 2015

5th FINA WORLD JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS 2015,25-30 AUGUST 2015,SINGAPORE

Πηγή:www.koe.org.gr

Αναχώρησε το πρωί της Τετάρτης 21/8 για τη Σιγκαπούρη η ελληνική αποστολή που θα πάρει μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης Εφήβων-Νεανίδων.Η διοργάνωση θα πραγματοποιηθεί από 25 έως 30 Αυγούστου και αποτελεί την μεγαλύτερη εκδήλωση για την συγκεκριμένη ηλικία στην εφετινή αγωνιστική περίοδο.

Την αποστολή απαρτίζουν :

Δημήτρης Δημητρίου (200,400, 800 ελευθερο), Θανάσης Κυνηγάκης (400 μικτή, 200 πεταλούδα),  Δημήτρης Νέγρης (400, 800, 1500 ελευθερο), Ιλεάνα Οικονόμου (50, 100 ελεύθερο), Ηλέκτρα Λέμπλ (50, 100 πεταλούδα, 200, 400 μικτή), Βασιλική Μπάκα (50, 100, 200 ελέυθερο), Νίκος Σοφιανίδης (50, 100, 200 ύπτιο), Θοδωρής Μπενεχούτσος (200-400 μικτή, 200 πεταλούδα) .

Συνοδοί προπονητές :

Βόϊκο Ράτσε, Τάσος Χατζηγεωργίου‎

Αρχηγός αποστολής : Γιώργος Κατσαρός ( αντιπρόεδρος ΚΟΕ)

RESULTS OF BALKAN JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS,25-26 APRIL 2015,ORADEA-ROMANIA

RESULTS OF BALKAN JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS 2015

 

BALKAN JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIPS,25-26 APRIL 2015,ORADEA-ROMANIA

Πηγή:www.koe.org.gr

Με 19 κολυμβητές/τριες στην αποστολή, αναχωρεί αύριο (24/4) στην Οραντέα της Ρουμανίας, όπου θα διεξαχθούν το Σαββατοκύριακο (25-26/4) οι Βαλκανικοί αγώνες εφήβων/κορασίδων, η Εθνική μας ομάδα.

Στην αποστολή μετέχουν οι: Γιώργος Φραγκουδάκης, Κώστας Μερετσόλιας, Μιχάλης Γαβανάς, Δημήτρης Δημητρίου, Αγγελική Ζαμαρία, Ιωάννα Σαχά, Ευαγγελία Κουκουλά, Δέσποινα Μαρκαντέ, Ξανθή – Παναγιώτα Μητσάκου, Φιλιώ Ραυτοπούλου, Κώστας Δρυγούτης, Δημήτρης Νέγρης, Μαρία – Μελίνα Τροχαλάκη, Ηλέκτρα – Βαρβάρα Λέμπλ, Γεωργία Παυλοπούλου, Παναγιώτης Ζάρακας, Στάθης Μάλαμας, Χρήστος Παπαδόπουλος, Ελένη Κοντογεώργου.

Συνοδοί τους είναι οι προπονητές Βαγγέλης Βούλτσος και Μιχάλης Δρίκος, ενώ στην ελληνική αποστολή μετέχουν επίσης ο φυσικοθεραπευτής Στέλιος Συρόπουλος και το Μέλος του Δ.Σ της ΚΟΕ, Χριστίνα Ρουσσίδου (αρχηγός).

 Οι αγώνες στη Ρουμανία θα μεταδοθούν διαδικτυακά εδώ.