Ετικέτα: Δημοτικό Κολυμβητήριο Αλίμου

 

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 9-12 ΕΤΩΝ ΡΕΣΤΕΙΑ 2017,13-14 ΜΑΪΟΥ 2017,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 9-12 ΕΤΩΝ ΡΕΣΤΕΙΑ 2017,13-14 ΜΑΪΟΥ 2017,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «ΠΥΘΙΑ ΚΑΠ» 2016,26-28 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2016,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ

Ήττα με 9-8 για την Εθνική Νέων γυναικών από την Ολλανδία

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο καθιερωμένο διεθνές τουρνουά Πυθία Καπ η Εθνική ομάδα των νέων γυναικών. Στους αγώνες που γίνονται στον Άλιμο, η ομάδα του Στέφανου Λέανδρου έχασε στις λεπτομέρειες το παιχνίδι κόντρα στην Ολλανδία με 9-8, χάρη σε ένα γκολ της Γιάουστρα 0:50 πριν το τέλος. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Ελευθερία Πλευρίτου με τέσσερα γκολ.

 

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ελλάδα να παίρνει προβάδισμα με 1-0, όμως η Ολλανδία βρέθηκε μπροστά με 3-2 στην λήξη του πρώτου οκταλέπτου. Η ελληνική ομάδα βελτίωσε την άμυνα της στο δεύτερο οκτάλεπτο, στο οποίο δεν δέχθηκε γκολ και δύο τέρματα από την Ελευθερία Πλευρίτου και την Νικολέτα Ελευθεριάδου πήρε προβάδισμα με 4-3.

 

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Ολλανδία μπήκε και πάλι δυνατά και κατάφερε να ισοφαρίσει τρεις φορές (4-4, 5-5, 6-6), χωρίς όμως να πάρει προβάδισμα στον αγώνα. Αυτό κατάφερε να το κάνει στο τελευταίο οκτάλεπτο, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά. Τελικά έφτασε στην νίκη με 9-8, χάρη σε γκολ της Γιάουστρα 0:50 πριν την λήξη του αγώνα.

 

Ολλανδία – Ελλάδα 9-8 (Τα οκτάλεπτα: 3-2, 0-2, 3-2, 3-2)

 

Ολλανδία Ελλάδα
Κούντερς Σταματοπούλου
Ρόζεμπουμ 2 Πλευρίτου Ελ. 4
Κούντερς Χυδηριώτη
Σάαπ Ελευθεριάδου 2
Μούλντερ Πλευρίτου Β. 1
Γιαούστρα 2 Ξενάκη 1
Ρόχε Πρωτοποπά
Βούρβελτ Πάτρα Μ.
Κούλχαας 3 Μιμίδη
Κόϊνινγκ Παπαναστασίου Άν.
Μπόσβελντ Μαυρωτά
Σλίκινγκ 2 Ελληνιάδη
Μπάους Σωτηρέλη
Προπονητής: Χέριτ Γιαν Σονχαους Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος
Διαιτητές: Μπράνκο Μπάνοβατς (Κροατία) Έρικ Κόλαρ (Σλοβακία)

 

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά η Ρωσία επικράτησε με 11-10 της Ιταλίας σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι. Ρεπό είχε η Ουγγαρία.

 

Ρωσία – Ιταλία 11-10 (3-3, 3-2, 3-3, 2-2)

 Ρωσία: Γκερζάνιχ 2, Μπερσνέβα 2, Λαπτέβα 2, Τολκουνόβα 2, Πόποβα 1, Ιακούσεβα 1, Ντιακόβα 1

 Ιταλία: Κοκιέρε 2, Αβένιο 2, Πικότσι 2, Μαράνι 2, Τρούκο 1, Αλταμούρα 1

Πρώτη νίκη για την Εθνική Νέων Γυναικών με 14-9 απέναντι στην Ουγγαρία

Την πρώτη της νίκη στο Πυθία Καπ σημείωσε η ελληνική ομάδα, επικρατώντας με 14-9 της Ουγγαρίας. Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση από την δεύτερη περίοδο και μετά και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στις Μαγυάρες.

 

Η Εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε νωρίς να κυνηγάει στο σκορ, αφού οι Ουγγαρέζες προηγήθηκαν με 3-1 για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 3-2. Όμως το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν εκπληκτικό για τις παίκτριες του Στέφανου Λέανδρου, οι οποίες με ένα επιμέρους 5-1 έφτασαν σε προβάδισμα τριών γκολ (7-4).

 

Το δεύτερο μισό του αγώνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να παραβιάσουν η μία την εστία της άλλης. Τελικά στο δεύτερο μισό του τρίτου οκταλέπτου οι δύο ομάδες βρήκαν δίχτυα από δύο φορές (9-6).

 

Στο τελευταίο οκτάλεπτο η ελληνική ομάδα διατήρησε προβάδισμα τεσσάρων γκολ καθ’ όλη την διάρκεια του για να φτάσει στο μέγιστο προβάδισμα 0:01 πριν την λήξη του αγώνα με γκολ της Βασιλικής Πλευρίτου (14-9).

 

ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία 14-9 (Τα οκτάλεπτα:2-3, 5-1, 2-2, 5-3)

 

Ελλάδα Ουγγαρία
Σταματοπούλου Μαγκιάρι
Παπαναστασίου Άν. Γκέρεντας
Πλευρίτου Β. 3 Βάγλκι 5
Πρωτοποπά Χέρτσκα 1
Σελετοπούλου Άνταμ
Πάτρα Μ. 1 Χούστι
Ελληνιάδη Μπίκει
Ελευθεριάδου 2 Τοτ
Χυδηριώτη 3 Κούνο
Ξενάκη 1 Μούσι
Πλευρίτου Ελ. 4 Βάργκα 1
Μαυρωτά Ιφ. Φόρκος 2
Σωτηρέλη Λεντίνσκι
Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος Προπονητής: Τάμας Φάραγκο
Διαιτητές: Μπράνκο Μπάνοβατς (Κροατία) Άνταμ Σάσκο (Σλοβακία)

 

Στο άλλο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής η Ολλανδία έκανε το 2/2, αφού επικράτησε με 13-8 της Ιταλίας.

Ιταλία – Ολλανδία 8-13 (Τα οκτάλεπτα: 4-5, 2-1, 2-3, 0-4)

Ιταλία: Αβένιο 4, Κοκιέρε 1, Ντι Κλαούντιο 1, Φορέστα 1, Μαράνι 1

Ολλανδία: Γιαούστρα 3, Ρόζεμπουμ 2, Κούπμαν 2, Ρόχε 2, Κόινιγνκ 2, Σλίκινγκ 2

Η Ολλανδία κατέκτησε το Πυθία Cup

Η Ολλανδία είναι η ομάδα που κατέκτησε το Πυθία Cup 2016 ύστερα απο τα αποτελέσματα της τρίτης αγωνιστικής. Στους αγώνες που διεξάγονται στο κολυμβητήριο του Αλίμου οι Ολλανδέζες πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε τρεις αγώνες, αφού επικράτησαν με 14-8 της Ρωσίας. Έχοντας κερδίσει και τις δύο ομάδες που ισοβαθμούν στους τρεις βαθμούς και μπορούν να την φτάσουν (Ελλάδα και Ρωσία) είναι και μαθηματικά πρώτες. Πλέον μεγάλη μάχη διεξάγεται για την δεύτερη θέση, η οποία θα κριθεί στα παιχνίδια Ελλάδα – Ιταλία (σήμερα 27/8 στις 21:00) και Ελλάδα – Ρωσία (αύριο 28/8 στις 11:00).

 

Στο άλλο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής η Ιταλία πέτυχε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά με 6-5 απέναντι στην Ουγγαρία.

 

Ρωσία – Ολλανδία 8-14 (3-2, 1-3, 2-6, 2-3)

Ρωσία: Μπερσνέβα 5, Ντιατσκόβα 1, Καμζάεβα 1, Τολκουνόβα 1

Ολλανδία: Μπέργκσμα 4, Γιάουστρα 3, Ρόχε 3, Κούλχαας 2, Κόινινγκ 2, Ρόζεμπουμ 1

 

Ιταλία – Ουγγαρία 6-5 (2-0, 1-1, 2-4, 1-0)

Ιταλία: Πικότσι 2, Ρογκοντίνο 1, Αβένιο 1, Ντι Κλαούντιο 1, Ρανάλντι 1

Ουγγαρία: Βάργκα 2, Νεχουνού 1, Κούνο 1, Φόρκας 1

Δεύτερη νίκη για την Εθνική Νέων Γυναικών, 12-6 την Ιταλία.

Την δεύτερή της νίκη στο Πύθια Καπ πέτυχε η Εθνική ομάδα Υδατοσφαίρισης των Νέων Γυναικών, αφού νίκησε την Ιταλία με 12-6 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Με τα αποτελέσματα της σημερινής ημέρας καθορίστηκαν όλες οι θέσεις εκτός της δεύτερης και της τρίτης, την οποία διεκδικούν η Ελλάδα και η Ρωσία στον μεταξύ τους αγώνα, αφού ισοβαθμούν στους έξι πόντους, με την ισοπαλία να ευνοεί την Ελλάδα.

 

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ελληνική ομάδα που βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 και με 3-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε στα 4 γκολ (6-2), πριν μειώσουν οι παίκτριες της Ιταλίας σε 6-3.

 

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Ιταλία μείωσε σε 6-5, όμως η Εθνική μας απάντησε με ένα σερί 4-0 μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, αφού έφτασε την διαφορά στα πέντε γκολ. Στην συνέχεια η ελληνική ομάδα αύξησε κι άλλο την διαφορά, φτάνοντας την στα έξι γκολ με τέρμα της Β. Πλευρίτου δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος (12-6).

 

ΕΛΛΑΔΑ– Ιταλία 12-6 (Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 2-2, 4-1)

 

Ελλάδα Ιταλία
Σταματοπούλου Νίγκρο
Ξενάκη 2 Τσιτίνο 2
Ελευθεριάδου 2 Κοκιέρε
Πάτρα Μ. 1 Αβένιο 1
Σελετοπούλου Ρανάλι
Πλευρίτου Ελ. 3 Μίλλο
Μιμίδη 1 Πικότσι 1
Πρωτοπαπά Ντι Κλαούντιο 2
Πλευρίτου Β. 2 Τρούκο
Χυδηριώτη 1 Ρογκαντίνο
Παπαναστασίου Αν. Αλταμούρα
Μυριοκεφαλιτάκη Φορέστα
Κοτσιώνη Μποντσέλα
Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος Προπονητής: Πάολο Τζίτζο
Διαιτητές: Γιάκοβ Μπλάσκοβιτς Άνταμ Σάσκο (Σλοβακία)

 

Στον άλλο αγώνα η Ρωσία νίκησε με 16-11 την Ουγγαρία και χρειάζεται την νίκη απέναντι στην Εθνική μας για να καταλάβει την 2η θέση.

 

Ουγγαρία – Ρωσία 11-16 (3-2, 2-6, 2-5, 4-3)

Ουγγαρία: Βάργκι 3, Φόρκας 2, Βάργκα 2, Χέρτσκα 2, Μίκλος 1, Κούνα 1,

Ρωσία: Μπερσνέβα 6, Ζαπλατίνα 4, Ιακούσεβα 2, Γκερζάνιχ 1, Φεντότοβα 1, Τολκουνόβα 1, Λάπτεβα 1

Δεύτερη θέση για την Εθνική Νέων Γυναικών

Την δεύτερη θέση στο Πυθία Καπ 2016 κατέκτησε η Εθνική ομάδα των Νέων Γυναικών, αφού στο κρίσιμο παιχνίδι της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής νίκησε την Ρωσία με 15-12. Με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία το τουρνουά που φέτος φιλοξενήθηκε στο κολυμβητήριο του Αλίμου. Πρώτες σκόρερ του αγώνα η Ελένη Ξενάκη και η Ελευθερία Πλευρίτου με έξι γκολ.

 

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς, αφού η πρώτη περίοδος έληξε με 4-4 και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 8-8.

 

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα επιμέρους 3-1 στο τρίτο οκτάλεπτο και προηγήθηκε με 11-9, όμως οι Ρωσίδες απάντησαν με δικό τους ίδιο σκορ και ισοφάρισαν σε 12-12, 3:31 πριν το τέλος του αγώνα. Η Ρωσία χρειαζόταν μόνο την νίκη για να καταλάβει την δεύτερη θέση, όμως η Ελ. Πλευρίτου και η Ελένη Ξενάκη είχαν άλλη γνώμη, αφού με τρία γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα διαμόρφωσαν το τελικό 15-12.

 

ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία 15-12 (Τα οκτάλεπτα: 4-4, 4-4, 3-1, 4-3)

 

Ελλάδα Ρωσία
Σωτηρέλη Γκολόβινα
Πρωτοπαπά Γκερζάνιχ 1
Σελετοπούλου Ζαπλάτινα 1
Πλευρίτου Ελ. 6 Μπερσνέβα 4
Χυδηριώτη Λάπτεβα
Μιμίδη Πόποβα
Ελληνιάδη 1 Ιακούσεβα
Ξενάκη 6 Φεντότοβα 2
Μαυρωτά Τσερνέγκα
Ελευθεριάδου 1 Γκαλιμζιάνοβα
Πάτρα Καμζάεβα 1
Πλευρίτου Β. 1 Τολκουνόβα 3
Κοτσιώνη Πανφίλοβα
Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος Προπονητής:Σεργκέι Μάρκοβιτς
Διαιτητές: Γιάκοβ Μπλάσκοβιτς (Κροατία Έρικ Κόλαρ (Σλοβακία)

 

Στο άλλο παιχνίδι της 5ης αγωνιστική η Ολλανδία έφτασε στην τέταρτή της νίκη αφού επικράτησε με 10-6 της Ουγγαρίας.

 

Ουγγαρία – Ολλανδία 6-10 (1-3, 3-4, 1-2, 1-1)

Ουγγαρία: Βάργκα 2, Φόρκας 1, Άνταμ 1, Νεχουνού, Χέρτσκα 1

Ολλανδία: Μούρντερ 3, Κόινινγκ 2, Γιάουστρα 1, Μπέργκμα 1, Ρόχε 1, Σάαπ 1, Σλίκινγκ 1.

 

Πολυτιμότερη παίκτρια και πρώτη σκόρερ η Ελευθερία Πλευρίτου

Η Ελευθερία Πλευρίτου αναδείχθηκε πολυτιμότερη παίκτρια από τους προπονητές που ψήφισαν, ενώ ταυτόχρονα ήταν και πρώτη σκόρερ του τουρνουά μαζί με την Μαρία Μπερσνέβα από την Ρωσία. Οι δύο παίκτριες σημείωσαν από 17 γκολ.

 

Καλύτερη τερματοφύλακας η Ιωάννα Σταματοπούλου

Η Ιωάννα Σταματοπούλου ήταν αυτήν που αναδείχθηκε καλύτερη τερματοφύλακας του τουρνουά στην καθιερωμένη ψηφοφορία των προπονητών. Σίγουρα μια πολύ σημαντική διάκριση για την νεαρή γκολκίπερ του Ολυμπιακού.

 

Το κύπελλο στην Ολλανδία

Η Ολλανδία ήταν αυτήν που κατάφερε να κατακτήσει το Πυθία Καπ, όπως είχε ήδη γίνει γνωστό από τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής. Οι Ολλανδέζες πέτυχαν το απόλυτο στα τέσσερα παιχνίδια που έδωσαν, δείχνοντας έτοιμες για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην χώρα τους (Χάγη, 11-18/9).

Η Τελική Βαθμολογία

  1. Ολλανδία 12  46-30
  2. Ελλάδα 9 49 -36
  3. Ρωσία 6  47-50
  4. Ιταλία 3 30-41
  5. Ουγγαρία 0 31-46

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟ «ΠΥΘΙΑ ΚΑΠ» 2016

Πρόβα τζενεράλε εν όψει της συμμετοχής της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Χάγης (11-18/9) θα αποτελέσει για την Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών το διεθνές τουρνουά «Πυθία Καπ», που γίνεται φέτος στο κολυμβητήριο Αλίμου, από την Παρασκευή 26/8 μέχρι και την Κυριακή 28 του μήνα, με τη συμμετοχή πέντε δυνατών Εθνικών ομάδων.

Συγκεκριμένα, στο «Πυθία Καπ», εκτός της Εθνικής μας ομάδας μετέχουν οι Ουγγαρία, Ιταλία, Ολλανδία, Ρωσία, δηλαδή οι ισχυρότερες δυνάμεις στην Ευρώπη και φυσικά θα αποτελέσει ένα πολύ γερό τεστ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος ανακοίνωσε στα κορίτσια μας, στην απογευματινή προπόνηση της Πέμπτης (25/8), τις 16 εκλεκτές που θα έχει μαζί του στο συγκεκριμένο τουρνουά. Είναι οι:

Ιωάννα Σταματοπούλου, Ελένη Σωτηρέλη, Μαρίνα Κοτσιώνη  (τερμ.), Ελένη Ξενάκη, Ελευθερία Πλευρίτου, Βασιλική Πλευρίτου, Ιωάννα Χυδηριώτη, Νικολέτα Ελευθεριάδου, Έλλη Πρωτοπαπά, Μαρία Ελένη Μιμίδη, Μαρία Πάτρα, Ιφιγένεια Μαυρωτά, Μαριαλένα Σελετοπούλου, Έλενα Ελληνιάδη, Άνθια Παπαναστασίου, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη.

Με την ομάδα, εκτός του ομοσπονδιακού τεχνικού Στέφανου Λέανδρου, θα είναι ο συνεργάτης του Άγγελος Γαρελίδης, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη και η Βασιλική  Αρβανιτοπούλου, μέλος του ΔΣ της ΚΟΕ και έφορος της ομάδας.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ

Παρασκευή 26/8: 9.30 Ρωσία – Ιταλία, 11.00 Ολλανδία – ΕΛΛΑΔΑ, 19.30 Ιταλία – Ολλανδία, 21.00 ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία.

Σάββατο 27/8: 9.30 Ρωσία – Ολλανδία, 11.00 Ιταλία – Ουγγαρία, 19.30 Ουγγαρία – Ρωσία, 21.00 ΕΛΛΑΔΑ – Ιταλία.

Κυριακή 28/8: 9.30 Ουγγαρία – Ολλανδία, 11.00 ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ «ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ GRAND PRIX 2016»,6-8 ΜΑΪΟΥ 2016,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ «ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ GRAND PRIX 2016»,6-8 ΜΑΪΟΥ 2016,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ WATER POLO ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2015

Πηγή:www.koe.org.gr

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι τελικές βαθμολογίες στους δύο ομίλους:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Παλαιού Φαλήρου, Πειραιά):

Παναθηναϊκός – Παλαιό Φάληρο 8-15, ΝΟ Χίου – Ολυμπιακός 11-6. Στον Όμιλο μετέχει και ο ΠΑΟΚ που είχε απόψε ρεπό.,Παλαιό Φάληρο – Ολυμπιακός 13-5, Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 8-9, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 10-15, ΠΑΟΚ – ΝΟ Χίου 12-11,ΠΑΟΚ – Παλαιό Φάληρο 10-9, ΝΟ Χίου – Παναθηναϊκός 12-11, Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 14-13, Παλαιό Φάληρο – ΝΟ Χίου 10-6.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική):

  1. ΠΑΟΚ 9
  2. Παλαιό Φάληρο 9

…………………………………………….

  1. ΝΟ Χίου 6
  2. Παναθηναϊκός 3
  3. Ολυμπιακός 3

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Πειραιά):

ΝΟ Βουλιαγμένης – Εθνικός Πειραιά 11-4, ΟΥΚ Βόλου – Πανιώνιος 6-13,ΝΟ Βουλιαγμένης – Πανιώνιος 13-9, ΟΥΚ Βόλου – Εθνικός Πειραιά 9-19, ΟΥΚ Βόλου – ΝΟ Βουλιαγμένης 6-16, Εθνικός Πειραιά – Πανιώνιος 8-9.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική):

  1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9
  2. Πανιώνιος 6

………………………………………….

  1. Εθνικός Πειραιά 3
  2. ΟΥΚ Βόλου 0

Την απόλυτη κυριαρχία του -που αγγίζει και τη δημιουργία δυναστείας- επιβεβαίωσε και φέτος στην ηλικιακή κατηγορία των Νέων Ανδρών ο ΝΟ Βουλιαγμένης.

Η ομάδα του Λαιμού επιβλήθηκε με 8-4 του πολύ αξιόμαχου ΠΑΟΚ στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, στο κολυμβητήριο του Αλίμου, και κατέκτησε για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο στη συγκεκριμένη κατηγορία.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΟΚ 8-4

Οκτάλεπτα: 1-1, 3-1, 2-2, 2-0.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΠΑΟΚ
Ζερδεβάς Φοροτζίδης
Μολοχάδης Προσινικλής
Γιαννούδης Τσακαλίδης
Παπαγεωργίου Κατζαλής
Μπουγιούρης Νικολαϊδης 2
Δελαγραμμάτικας Νάνος
Καλαϊτζής Τσολακούδης
Μαυρωτάς Λ. Μουρατίδης 1
Μασμανίδης 2 Δημητριάδης 1
Καλής Μαζοκοπάκης
Χελιουδάκης 3 Σιόλκας
Καπετανάκης Αντιβαλίδης
Κουρούβανης Σιορδίλης
Κοπελιάδης 3
Ρομπόπουλος
Προπονητής: Π. Πρίμπας Προπονητής: Μανόλης Γούναρης

Διαιτητές: Σταυρόπουλος, Μοίραλης

Αλυτάρχης: Νίκος Λούτας

ΤΡΙΤΟΣ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Την 3η θέση στο πρωτάθλημα κατέκτησε ο Πανιώνιος που νίκησε στον μικρό τελικό το Παλαιό Φάληρο με 10-8.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 10-8

Οκτάλεπτα: 2-3, 3-3, 2-1, 3-1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μιγόπουλος Κατσαγούνος
Δημακόπουλος Γωνιωτάκης
Αρβανίτης Αθανασίου Γ.
Καρακάσης 2 Αλαφραγκής
Αθυμαρίτης 1 Τρούλος
Θεοδόσης – Παπαλουκάς 3 Παπαναστασίου 1
Ζώρζος 1 Πέττας 1
Κουλαξίζης Φυτάλης
Θαλασσινός Αλεξίου 2
Βέκκος 3 Κάκαρης
Αθανασίου Ν. Γαρδίκας 4
Μαργουνάκης Τσαγκάρης
Σιάχος Μπέλιας
Τσιμπίνος Χονδροκούκης
Αρχοντάκης Πρωτοψάλτης
Προπονητής: Αλέκος Βάσος Προπονητής: Παναγιώτης Μαμούρης

Διαιτητές: Σταυρόπουλος, Μοίραλης

Αλυτάρχης: Νίκος Λούτας

Την 5η θέση πήρε ο ΝΟ Χίου που νίκησε 12-11 τον Εθνικό, ενώ την 7η κατέκτησε ο Παναθηναϊκός που επιβλήθηκε με 14-9 του ΟΥΚ Βόλου.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ της τελικής φάσης: 1. ΝΟ Βουλιαγμένης, 2. ΠΑΟΚ, 3. Πανιώνιος, 4. Παλαιό Φάληρο, 5. ΝΟ Χίου. 6. Εθνικός Πειραιά, 7. Παναθηναϊκός, 8. ΟΥΚ Βόλου, 9. Ολυμπιακός.

Αναλυτικά αποτελέσματα και ο τελικές βαθμολογίες των ομίλων στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Κορασίδων:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ  (Κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης):

ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Βουλιαγμένης 10-10, Ολυμπιακός – Νηρέας Χαλανδρίου 24-4. Ο Εθνικός Πειραιά είχε ρεπό.,Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Ρεθύμνου 8-21, Εθνικός Πειραιά – Ολυμπιακός 3-16, ΝΟ Βουλιαγμένης – Νηρέας Χαλανδρίου 24-3, ΝΟ Ρεθύμνου – Εθνικός Πειραιά 19-6,Εθνικός Πειραιά – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-16, Ολυμπιακός – ΝΟ Ρεθύμνου 11-10, Νηρέας Χαλανδρίου – Εθνικός Πειραιά 10-25, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός 8-8.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική):

  1. Ολυμπιακός 10
  2. ΝΟ Βουλιαγμένης 8

……………………………………………….

  1. ΝΟ Ρεθύμνου 7
  2. Εθνικός Πειραιά 3
  3. Νηρέας Χαλανδρίου 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Γλυφάδας):

ΝΟ Λάρισας – Πανιώνιος 5-9, ΝΟ Χίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 7-9. Ο ΝΕ Πατρών είχε ρεπό.,ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Λάρισας 7-5, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Χίου 7-5, Πανιώνιος – ΑΝΟ Γλυφάδας 4-14, ΝΟ Λάρισας – ΝΕ Πατρών 1-7,ΝΕ Πατρών – Πανιώνιος 12-4, ΝΟ Χίου – ΝΟ Λάρισας 12-3, Πανιώνιος – ΝΟ Χίου 5-19, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΕ Πατρών 4-9.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική):

  1. ΝΕ Πατρών 12
  2. ΑΝΟ Γλυφάδας 9

………………………………………………….

  1. ΝΟ Χίου 6
  2. Πανιώνιος 3
  3. ΝΟ Λάρισας 0

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Κορασίδων και επιβεβαιώνει τη φετινή κυριαρχία του μέχρι στιγμής σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες της ελληνικής γυναικείας υδατοσφαίρισης (έχει κατακτήσει το Γυναικών, το Νέων Γυναικών, το Νεανίδων και το Κορασίδων και απομένει μόνο το Μίνι Κορασίδων).

Οι ερυθρόλευκες του Γιάννη Μπενόπουλου πέτυχαν μια μεγάλη νίκη στον τελικό του πρωταθλήματος -που έγινε στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας- με 12-5 επί του ΝΟ Βουλιαγμένης και πήρε από τον σημερινό αντίπαλό του τα σκήπτρα στη συγκεκριμένη κατηγορία και μια ρεβάνς για την ήττα του στον περσινό αντίστοιχο τελικό.

Ο Ολυμπιακός επέβαλε το ρυθμό του από το ξεκίνημα του αγώνα, έκανε επίδειξη δύναμης, πήρε τεράστιο προβάδισμα με 10-1 στο ημίχρονο και έφτασε άνετα στη νίκη και τον τίτλο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 12-5

Οκτάλεπτα: 6-1, 4-0, 2-2, 0-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
Πουλοπούλου Κρασάκη
Εξαρχάκου 3 Ιωαννίδη
Φερμάνη Καϊάφα
Βιτσακτσή Καλαϊτζή
Δωρίζα Μουστακαρία
Φουντωτού Μαστρόκαλου 2
Νίνου Ειρ. 3 Ντάσιου 1
Ακριτίδου 4 Ροβοπούλου
Γιαμπασάκου Κοκκινάκη 2
Λιαπάκη 2 Μαυρωτά Δ.
Μπαξεβανάκη Μαρινοπούλου
Ψαρού Μπενάκη
Κουνέλη Μαυρωτά Λ.
Ποδαρά Παναγιωτοπούλου
Νίνου Παν. Νιέρρη
Προπονητής: Γιάννης Μπενόπουλος Προπονήτρια: Κική Λιόση

Διαιτητές: Χατζηαναστασίου, Αχλαδιώτης

Αλυτάρχης: Τάσος Πολυζωγόπουλος

ΤΡΙΤΗ Η ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

Την 3η θέση στο πρωτάθλημα κατέλαβε η ΝΕ Πατρών που νίκησε στον μικρό τελικό, στα πέναλτι, τον ΑΝΟ Γλυφάδας με 7-4 (κανονικός αγώνας 4-4).

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 7-4 (κ.α. 4-4)

Οκτάλεπτα: 1-1, 0-1, 2-0, 1-2, πέν. 3-0.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
Γιαννακέα Αρχοντάκη
Τσίστα Κολοκοτρώνη
Σπυράτου Αλεξίου
Γεωργίου Λούδη Αν. 1
Τσιμάρα Ευφ. Σακέτου
Μπαλάτσα 2 Σάντα
Τσιμάρα Ευδ. 2 Τερεζάκη 3
Παπαδοπούλου 2 Δάφνη
Σινέμογλου Γ. 1 Κάτρα
Μπιτσάκου Μάζη
Βασιλοπούλου Κοντωνή
Κουρέτα Αεράκη
Σταυροπούλου Παπαδάκη
Νικολοπούλου Βανδώρου
Σινέμογλου Νικ. Πάτρα Αλ
Προπονητής: Όλγα Μανέτα Προπονητής: Γεωργία Ρούπακα

Διαιτητές: Χατζηαναστασίου, Αχλαδιώτης

Αλυτάρχης: Τάσος Πολυζωγόπουλος

Η ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ της τελικής φάσης: 1. Ολυμπιακός, 2. ΝΟ Βουλιαγμένης, 3. ΝΕ Πατρών, 4. ΑΝΟ Γλυφάδας, 5. ΝΟ Ρεθύμνου, 6. ΝΟ Χίου (μετείχαν ακόμα Εθνικός Πειραιά, Πανιώνιος, Νηρέας Χαλανδρίου, ΝΟ Λάρισας).

 

 

ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΑΥΡΙΟ ΟΙ ΤΕΛΙΚΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ WATER POLO ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Πηγή:www.koe.org.gr

Εννιά (9) συνολικά ομάδες μετέχουν στους αγώνες της Τελικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών, που διεξάγεται από αύριο (9/7) έως και την Κυριακή (12/7).

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. Π. Φαλήρου, Εθνικό Πειραιά): Παλαιό Φάληρο, ΝΟ Χίου, Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός

Β’ΟΜΙΛΟΣ (κολ. Εθνικό Πειραιά): ΝΟ Βουλιαγμένης, ΟΥΚ Βόλου, Εθνικός Πειραιά, Πανιώνιος

Την Κυριακή (12/7) και μετά την ολοκλήρωση των αγώνων στους δύο Ομίλους, στο Δημοτικό κολυμβητήριο Αλίμου θα διεξαχθούν οι Ημιτελικοί, οι αγώνες κατάταξης και ο μικρός και μεγάλος Τελικός.

09.00 Α1 – Β2 (Ημιτελικός)

10.00 Β1 – Α2 (Ημιτελικός)

11.00 Α4 – Β4 (Θέσεις 7η – 8η)

12.00 Α3 – Β3 (Θέσεις 5η – 6η)

18.00 Μικρός τελικός (Θέσεις 3η – 4η)

19.00 Μεγάλος Τελικός (Θέσεις 1η – 2η)

Από αύριο (9/7) έως και την Κυριακή (12/7) διεξάγεται η Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Κορασίδων με τη συμμετοχή 10 ομάδων.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. Νέας Σμύρνης): Εθνικός Πειραιά, Ολυμπιακός, ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Βουλιαγμένης, Νηρέας Χαλανδρίου

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. «Αντώνης Δημητρόπουλος» ΑΝΟΓ): ΝΕ Πατρών, ΝΟ Χίου, ΝΟ Λάρισας, Πανιώνιος, ΑΝΟ Γλυφάδας

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ACROPOLIS GRAND PRIX 2015,8-10 ΜΑΪΟΥ 2015,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ACROPOLIS 2015

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ACROPOLIS GRAND PRIX 2015,8-10 ΜΑΪΟΥ 2015,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ GRAND PRIX 2015

Με τη συμμετοχή 244 συνολικά κολυμβητών/τριών από 46 Σωματεία και δύο (2) χώρες, διεξάγεται (8-10 Μαϊου), στο Δημοτικό κολυμβητήριο Αλίμου, το Γκραν Πρι «Ακρόπολις» στην κολύμβηση.

Εκτός των 45 ελληνικών Σωματείων, μετέχουν επίσης η Κύπρος και η Γεωργία, καθώς επίσης και το ιταλικό Σωματείο Delfin ’88.

Οι επιδόσεις του μίτινγκ μετρούν για όρια πρόκρισης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών (Καζάν, 2-9 Αυγούστου), το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων (Σιγκαπούρη, 25-30 Αυγούστου) και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο (2016).

Οι ώρες έναρξης των αγώνων: Παρασκευή 18.00, Σάββατο και Κυριακή 09.00, 18.00.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΙΕΘΝΟΥΣ MEETING «ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ GRAND PRIX» 2015,8-10 ΜΑΪΟΥ 2015,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ

Η προγραμματισμένη Διεθνής Συνάντηση «ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ GRAND PRIX» θα διεξαχθεί με τη συμμετοχή και ξένων κολυμβητών στο Ανοιχτό Δημοτικό Κολυμβητήριο Αλίμου από 8-10 Μαίου 2015 με το ακόλουθο πρόγραμμα :

 

Παρασκευή 8 Μαίου 2015 ώρα 18.00

400μ.   Μ. ΑΤΟΜΙΚΗ           ΓΥΝΑΙΚΩΝ   Τελικός

400μ.   Μ. ΑΤΟΜΙΚΗ           ΑΝΔΡΩΝ             «

 50μ.    ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΓΥΝΑΙΚΩΝ   Προκριματικός

 50μ.    ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΑΝΔΡΩΝ             «

 50μ.    ΠΡΟΣΘΙΟ                  ΓΥΝΑΙΚΩΝ   Προκριματικός

 50μ.    ΠΡΟΣΘΙΟ                  ΑΝΔΡΩΝ                   «

800μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΓΥΝΑΙΚΩΝ   Τελικός

1500μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΑΝΔΡΩΝ                   «

Σάββατο 9 Μαίου 2015, ώρα 09.00

 50μ.    ΥΠΤΙΟ                       ΓΥΝΑΙΚΩΝ   Προκριματικός

  50μ.   ΥΠΤΙΟ                       ΑΝΔΡΩΝ        «

200μ.   Μ.ΑΤΟΜΙΚΗ                        ΓΥΝΑΙΚΩΝ         «

200μ.   Μ.ΑΤΟΜΙΚΗ                        ΑΝΔΡΩΝ        «

200μ.   ΥΠΤΙΟ                       ΓΥΝΑΙΚΩΝ         «              

200μ.   ΥΠΤΙΟ                       ΑΝΔΡΩΝ              «

200μ.   ΠΡΟΣΘΙΟ                  ΓΥΝΑΙΚΩΝ         «

100μ.   ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ            ΓΥΝΑΙΚΩΝ         «

100μ.   ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ            ΑΝΔΡΩΝ              «

200μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΓΥΝΑΙΚΩΝ         «

200μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΑΝΔΡΩΝ              «

  1. 1500μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ   1 ΑΡΓΗ ΣΕΙΡΑ

Σάββατο 9 Μαίου 2015, ώρα 18.00

50μ.     ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΓΥΝΑΙΚΩΝ   Τελικός

 50μ.    ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΑΝΔΡΩΝ              «

 50μ.    ΠΡΟΣΘΙΟ                  ΓΥΝΑΙΚΩΝ         «

 50μ.    ΠΡΟΣΘΙΟ                  ΑΝΔΡΩΝ              «

 50μ.    ΥΠΤΙΟ                       ΓΥΝΑΙΚΩΝ         «

 50μ.    ΥΠΤΙΟ                       ΑΝΔΡΩΝ              «

200μ.   Μ.ΑΤΟΜΙΚΗ                        ΓΥΝΑΙΚΩΝ         «

 200μ.  Μ.ΑΤΟΜΙΚΗ                        ΑΝΔΡΩΝ              «

200μ.   ΥΠΤΙΟ                       ΓΥΝΑΙΚΩΝ         «

200μ.   ΥΠΤΙΟ                       ΑΝΔΡΩΝ             «

200μ.   ΠΡΟΣΘΙΟ                  ΓΥΝΑΙΚΩΝ         «

200μ.   ΠΡΟΣΘΙΟ                  ΑΝΔΡΩΝ              «

100μ.   ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ            ΓΥΝΑΙΚΩΝ         «

100μ.   ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ            ΑΝΔΡΩΝ              «

200μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΓΥΝΑΙΚΩΝ         «

200μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΑΝΔΡΩΝ              «

  1. 1500μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΣΕΙΡΑ

Κυριακή 10 Μαίου 2015, ώρα 09.00

50μ.     ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ            ΑΝΔΡΩΝ        Προκριματικός

50μ.     ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ            ΓΥΝΑΙΚΩΝ              «

100μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΑΝΔΡΩΝ                   «

100μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΓΥΝΑΙΚΩΝ              «

100μ.   ΥΠΤΙΟ                       ΑΝΔΡΩΝ                   «

100μ.   ΥΠΤΙΟ                       ΓΥΝΑΙΚΩΝ              «

100μ.   ΠΡΟΣΘΙΟ                  ΑΝΔΡΩΝ                   «

100μ.   ΠΡΟΣΘΙΟ                  ΓΥΝΑΙΚΩΝ              «

200μ.   ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ            ΑΝΔΡΩΝ                   «

200μ.   ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ            ΓΥΝΑΙΚΩΝ              «

400μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΑΝΔΡΩΝ                   «

400μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΓΥΝΑΙΚΩΝ              «

  1. 800μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΑΝΔΡΩΝ  1 ΑΡΓΗ ΣΕΙΡΑ

Κυριακή 10 Μαίου 2015, ώρα 18.00

50μ.     ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ            ΑΝΔΡΩΝ        Τελικός

50μ.     ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ            ΓΥΝΑΙΚΩΝ        «

100μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΑΝΔΡΩΝ             «

100μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΓΥΝΑΙΚΩΝ        «

100μ.   ΥΠΤΙΟ                       ΑΝΔΡΩΝ             «

100μ.   ΥΠΤΙΟ                       ΓΥΝΑΙΚΩΝ        «

100μ.   ΠΡΟΣΘΙΟ                  ΑΝΔΡΩΝ             «

100μ.   ΠΡΟΣΘΙΟ                  ΓΥΝΑΙΚΩΝ        «

200μ.   ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ            ΑΝΔΡΩΝ             «

200μ.   ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ            ΓΥΝΑΙΚΩΝ        «

400μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΑΝΔΡΩΝ             «

400μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ               ΓΥΝΑΙΚΩΝ        «

  1. 800μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΑΝΔΡΩΝ  ΓΡΗΓΟΡΗ ΣΕΙΡΑ

Δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να κατατεθούν στα γραφεία της Κ.Ο.Ε., το αργότερο μέχρι  Δευτέρα 4 Μαΐου 2015 και ώρα 14.00.

 

ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

 

Δικαίωμα συμμετοχής στους αγώνες αυτούς έχουν :

Κολυμβητές-τριες της Προεθνικής ομάδας Ανδρών-Γυναικών και Εφήβων-Νεανίδων όπως συμπληρώνεται με τους κολυμβητές-τριες που εντάσσονται σε αυτή με επιδόσεις έως 26/4/15.

Οι κολυμβητές-τριες που έως τις 26/4/15 έχουν θέση στις 35 πρώτες καλύτερες επιδόσεις κάθε αγωνίσματος Ανοικτής Κατηγορίας σε κολυμβητήριο 50μ.

Οι πίνακες με τις 35 καλύτερες επιδόσεις κολ/ρίου 50μ. που έχουν δικαίωμα συμμετοχής, καθώς και οι Προεθνικές ομάδες θα γνωστοποιηθούν μέσω Internet (www.koe.org.gr).

            Για τον καθορισμό της θέσης και της σειράς κάθε κολυμβητή στους προκριματικούς, θα λαμβάνονται υπόψη οι χρόνοι που έχουν πραγματοποιηθεί από 1/10/14 σε κολυμβητήριο 50μ.

Στους Τελικούς θα συμμετέχουν οι 8 καλύτεροι χρόνοι των προκριματικών με εξαίρεση τα αγωνίσματα των 400μ. Μ.Ατομική, 800μ. Ελεύθερο και 1.500μ. Ελεύθερο, όπου οι νικητές θα ανακηρυχθούν απευθείας σύμφωνα με τους χρόνους, που πέτυχαν στις σειρές.

            Δεδομένου ότι η Διεθνής Διοργάνωση «ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ GRAND PRIX» περιλαμβάνεται στη σειρά αγώνων Grand Prix, εκτός της Προκήρυξης του ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ ισχύουν και οι διατάξεις της σειράς αγώνων Grand Prix, όπως αυτές περιγράφονται στην Προκήρυξη Κολυμβητικών Αγώνων 2015.

Ο κάθε σύλλογος συμμετέχει με 6 το πολύ κολυμβητές – τριές σε κάθε αγώνισμα με την προϋπόθεση ότι οι κολυμβητές αυτοί κατέχουν το δικαίωμα συμμετοχής.

Οι κολυμβητές-τριες της παραγρ. 1 συμμετέχουν έως σε 5 αγωνίσματα συνολικά.

Οι κολυμβητές-τριες της παραγρ. 2 συμμετέχουν στα αγωνίσματα που οι επιδόσεις τους βρίσκονται στις 35 καλύτερες.

Έπαθλα

Στον πρώτο, δεύτερο και τρίτο αθλητή κάθε αγωνίσματος, θα δίνεται μετάλλιο και δίπλωμα .

Αθλοθετείται έπαθλο για τον καλύτερο κολυμβητή-τρια των αγώνων, οι οποίοι θα αξιολογηθούν σύμφωνα με τη διεθνή βαθμολογία της FINA.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ 2014,10-11 ΜΑΪΟΥ 2014,ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ

Πηγή:www.swim-news.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ACROPOLIS 2014

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ 2014,10-11 ΜΑΪΟΥ 2014,ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr

Στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Αλίμου θα φιλοξενηθεί, από αύριο (9/5) έως και την Κυριακή (11/5) το μίτινγκ κολύμβησης «Ακρόπολις» που διοργανώνει η ΚΟΕ.

Μετέχουν συνολικά 220 κολυμβητές / τριες από 45 ελληνικά σωματεία, την Κύπρο (6), το Ισραήλ (2) και την Ουγγαρία (1).

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ 2014

ΔΙΑΓΡΑΦΕΝΤΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ ΑΓΩΝΩΝ ΜΑΪΟΥ 2012

11-13 ACROPOLIS 2012 (GRAND PRIX),ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ 2012

12 ΕΚΤΑΚΤΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΟΡΙΩΝ,ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ

12-13 11ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ (Α.Ε.ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ),ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ 11ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

13 8ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΟΙΞΗΣ (ΑΙΟΛΟΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ),ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΄΄8ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΟΙΞΗΣ 2012΄΄

13 ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ (ΝΗΡΕΑΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ),ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΑΓΩΝΩΝ ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ ΝΗΡΕΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ

13 3οι ΑΓΩΝΕΣ ΕΠΙΛΕΚΤΩΝ 7-8-9 ΕΤΩΝ (Ν.Ε.ΠΑΤΡΩΝ),ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ «Α. ΠΕΠΑΝΟΣ»  -ΠΑΤΡΑ

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ 3ων ΑΓΩΝΩΝ ΕΠΙΛΕΚΤΩΝ 7-8-9- ΕΤΩΝ

18-20 ΗΜΕΡΙΔΑ (Α.Κ.Ο.ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ),ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΗΜΕΡΙΔΑΣ Α.Κ.Ο.ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

19-20 ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ 2012,ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ 2012

19-20 7α ΠΡΩΤΕΙΑ 2012 (ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ),ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΄΄7α ΠΡΩΤΕΙΑ 2012΄΄

20 11η ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ),ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ 11ης ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

20 ΑΚΡΙΣΙΑ 2012 (Α.Ο.ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ),Ε.Α.Κ. ΛΑΡΙΣΑΣ

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ «ΑΚΡΙΣΙΑ 2012» 

21-25 ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ,DEBRECEN (HUN)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ

26-27 ΙΣΤ΄ ΙΩΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ (Ο.Ε.Α.Ν.Α.Β.),ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΛΟΥ

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΄΄ΙΣΤ ΙΩΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ΄΄

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΤΩΝ ΣΤΗΝ ΒΑΛΚΑΝΙΑΔΑ ΕΦΗΒΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ ΕΦΗΒΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2012

ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ

Στην πρώτη θέση της κατάταξης των Βαλκανικών αγώνων κολύμβησης εφήβων / κορασίδων βρίσκεται μετά τους πρωινούς αγώνες η Εθνική μας ομάδα. Πρωτιές είχαμε με τους Κοντιζά, Τζιντρούδη, Βαζαίο, Απλάντη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

50μ Ελεύθερο Γυναικών

Ελισάβετ Παντή            3η         27.73 ,Βασιλική Κοντομήτρου  10η        28.57

50μ Ελεύθερο Ανδρών

Κωνσταντίνος Κοντόπουλος 4ος  24.28 ,Ηρακλής Αναστασιάδης     9ος  24.96

50μ Ύπτιο Γυναικών

Ελισάβετ Παντή                 4η  31.18,Ελένη-Άννα  Κουτσουβέλη  6η  31.29

50μ Ύπτιο Ανδρών

Μιχάλης Κοντιζάς           1ος   27.17,Χάρης Καρακαϊδός        2ος    27.43

200μ Πρόσθιο Γυναικών

Άννα-Μαρία Δεληγκάρη  5η   2:45.12,Βαρβάρα Σιατερλή         6η   2:45.38

200μ Πρόσθιο Ανδρών

 Κωνσταντίνος Σμιτιανός   4ος  2:21.72,Χρήστος Μουζάς             5ος  2:23.17

100μ Πεταλούδα Γυναικών

 Αργυρώ Τζιντρούδη-Γαϊτανίδη  1η   1:03.69, Δήμητρα Αργυρίου                 2η   1:06.25

100μ Πεταλούδα Ανδρών

Ανδρέας Βαζαίος       1ος   55.34, Στέλιος Στουραΐτης   4ος   57.09

800μ Ελεύθερο Γυναικών

Στέλλα-Ελευθερία Απλάντη   1η   9:12.41, Αναστασία Κυρίλη               7η   9:41.75

ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Τις πολύ καλές επιδόσεις συνέχισαν οι αθλητές μας στο πλαίσιο των Βαλκανικών αγώνων. Πρωτιές για Τζιντρούδη, Καρακαϊδό και Βαζαίο.

 Τα απογευματινά αποτελέσματα:

 50μ Πεταλούδα Ανδρών

Ανδρέας Βαζαίος     2ος     25.60,Στέλιος Στουραΐτης  4ος    25.94

50μ Πεταλούδα Γυναικών

Αργυρώ Τζιντρούδη Γαϊτανίδη    1η      28.94,Δήμητρα Αργυρίου                      4η      29.40

100μ ελεύθερο Ανδρών

Κωνσταντίνος Κοντόπουλος    3ος   52.51,Ηρακλής Αναστασιάδης           6ος  52.94

100μ ελεύθερο Γυναικών

Ελισάβετ Παντή          2η      59.37,Δήμητρα Αργυρίου    10η    1:01.72

200μ Ύπτιο Ανδρών

Χάρης Καρακαϊδός     1ος    2:05.07,Μιχάλης Κοντιζάς       2ος    2:06.07

200μ Ύπτιο Γυναικών

Ελένη-Άννα Κουτσουβέλη      2η        2:24.67,Μητροπούλου Β.                    11η     2:57.54

200μ μικτή ατομική Ανδρών

Ανδρέας Βαζαίος       1ος      2:03.62,Χρήστος Μουζάς        5ος     2:11.52

200μ μικτή ατομική Γυναικών

Αργυρώ Τζιντρούδη-Γαϊτανίδη      3η              2:25.39,Αναστασία Κυριλή              Αποκλείστηκε  2:26.97

1500μ Ελεύθερο Ανδρών

Αλέξανδρος Καπισίδης             2ος   15:52.90,Αλέξανδρος Χαντζηπαυλίδης   4ος   16:11.03

4Χ200 Ελεύθερο Γυναικών

Δήμητρα Αργυρίου, Αναστασία Κυριλή, Βασιλική Κοντομήτρου, Στέλλα-Ελευθερία Απλαντή     2ες    8:46.76

ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ

Επιτυχίες, είχαμε από τον Ανδρέα Βαζαίο στα 200μ. πεταλούδα (1ος),την Κοντομήτρου Δήμητρα στα 200μ. ελεύθερο (3η), την Αναστασία Κυρίλη και την Αργυρώ Τζιντρούδη στα 200μ. πεταλούδα (1η και 2η αντιστοίχως) και την Δελιγκάρη Άννα– Μαρία (2η) στα  100μ. πρόσθιο.

Αναλυτικά:

Αγόρια

200μ. Ελεύθερο

Χαντζηπαυλίδης Α. 1:55.36 (4ος),Κοντόπουλος Κων/νος 1:56.80 (6ος)

100μ. Πρόσθιο

Σμιτιανός Κων/νος 1:06.05 (4ος),Μούζας Χρφήστος 1:09.34 (11ος)

200μ. Πεταλούδα

Βαζαίος Ανδρέας 2:01.62 (1ος),Καρακαϊδός Χαρίλαος 2:07.88 (5ος)

4 x  100μ. Μικτή

Ελλάδα 1η (Καρακαϊδός Χ. Σμιτιανός Κ., Βαζαίος Α. Κοντόπουλος Κ.) 3:48.98

Κορίτσια

200μ. Ελεύθερο

Κοντομήτρου Δήμητρα 2:09.94 (3η),Αργυρίου Δήμητρα 2:11.24 (4η)

100μ. Πρόσθιο

Δελιγκάρη Άννα – Μαρία  1:15.89 (2η),Σιατρέλη Βαρβάρα 1:20.62 (9η)

200μ. Πεταλούδα

Κυρίλη Αναστασία 2:20.71 (1η),Τζιντρούδη Γ. 2:21.06 (2η)

4 x 100μ. Μικτή

Ελλάδα 2η (Κουτσούβελη Ε., Δελιγκάρη Α., Τζιντρούδη Α., Παντή Ε.) 4:26.87

ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Πρώτη βρήκε την Ελλάδα, το φινάλε της Βαλκανιάδας στο Κρούσεβατς της Σερβίας. Οι αθλητές της ελληνικής αποστολής πραγματοποίησαν και πάλι εξαιρετικές εμφανίσεις, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να την διατηρήσει στην κορυφή της βαθμολογίας, όπως και το πρωί.

Ενδεικτικό είναι, πως οι αθλητές μας είχαν πολύ υψηλές θέσεις, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Πρώτες θέσεις κατέκτησαν  η Αναστασία Κυρίλη στα 400μ. Μικτή Ατομική με χρόνο 5:01.93 και το γκρουπ των αγοριών του Ελεύθερου στα 4×100μ., με χρόνο 3:30.19.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Αγόρια:

50μ. Πρόσθιο

Σμιτιανός Κων/νος 30.19 (7ος)

Στουραΐτης Στυλιανός 34.12 (14ος)

400μ. Ελεύθερο

Καπισίδης Αλέξανδρος 4:02.75 (3ος)

Χαντζηπαυλίδης Αλέξανδρος 4:05.43 (4ος)

400μ. Μικτή Ατομική

Μουζάς Χρήστος 4:34.37 (3ος)

4 x 100 Ελεύθερο

Ελλάδα 1η (Βαζαίος Α., Αναστασιάδης Η., Χαντζηπαυλίδης Α., Κοντόπουλος Κ.) 3:30.19

Κορίτσια

50μ. Πρόσθιο

Δελιγκάρη Άννα – Μαρία 34.60 (3η)

Μητροπούλου Βασιλική 34.81 (4η)

400μ. Ελεύθερο

Απλάντη Στέλλα 4:29.31 (2η)

Κοντομήτρου Βασιλική 4:31.20 (4η)

400μ. Μικτή Ατομική

Κυρίλη Αναστασία 5:01.93 (1η)

Τζιντρούδη Αργυρώ 5:02.64 (2η)

4 x 100 Ελεύθερο

Ελλάδα 2η (Αργυρίου Δ., Παντή Ε., Κοντομήτρου Β., Κυρίλη Α.) 4:01.95

Η συγκεντρωτική βαθμολογία: ΕΛΛΑΔΑ 427, Ρουμανία 304, Τουρκία 268, Σερβία 205, Μολδαβία 181, Βουλγαρία 107, Κύπρος 63, Βοσνία και Ερζεγοβίνη 49, Σκόπια 3, Μαυροβούνιο 3

Πηγή

ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΟΙ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΦΗΒΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Μέσω Βελιγραδίου και με αφετηρία την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη (για τα παιδιά της Βόρειας Ελλάδας), η Εθνική μας ομάδα κολύμβησης εφήβων / κορασίδων, μεταβαίνει αύριο (Παρασκευή) στο Κρούσεβατς της Σερβίας για τους αντίστοιχους Βαλκανικούς αγώνες (28-29 Απριλίου).

Στην αποστολή μετέχουν οι εξής 20 κολυμβητές / τριες:

ΑΓΟΡΙΑ

Κοντόπουλος (50, 100, 200μ ελεύθερο, 4χ100, 4χ200μ ελεύθερο, 4χ100μ Μ. Ομαδική), Καρακαϊδός (50, 100, 200μ ύπτιο, 200μ πεταλούδα, 4χ200μ ελεύθερο, 4χ100μ Μ. Ομαδική), Σμιτιανός (50, 100, 200μ πρόσθιο, 4χ100μ Μ. Ομαδική), Μουζάς Χρ. (100, 200μ πρόσθιο, 200, 400, Μ. Ατομική), Βαζαίος (50, 100, 200μ πεταλούδα, 50μ ύπτιο, 400μ Μ. Ατομική, 4χ100μ ελεύθερο, 4χ100μ Μ. Ομαδική), Στουραϊτης (50, 100μ πεταλούδα, 50μ πρόσθιο), Κοντιζάς (100, 200μ ύπτιο), Καπισίδης (400, 1500μ ελεύθερο), Χαντζηπαυλίδης (200, 400, 1500μ ελεύθερο, 4χ100, 4χ200μ ελεύθερο), Αναστασιάδης (50, 100μ ελεύθερο, 4χ100, 4χ200μ ελεύθερο).

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Παντή (50, 100μ ελεύθερο, 50, 100μ ύπτιο, 4χ100μ ελεύθερο, 4χ100μ Μ. Ομαδική), Κουτσουβέλη (50, 100, 200μ ύπτιο, 4χ100μ Μ. Ομαδική), Σιατερλή (100, 200μ πρόσθιο), Αργυρίου (50, 100μ πεταλούδα, 100, 200μ ελεύθερο, 4χ100, 4χ200μ ελεύθερο), Τζιντρούδη (50, 100, 200μ πεταλούδα, 200, 400μ Μ. Ατομική, 4χ100μ ελεύθερο, 4χ100μ Μ. Ομαδική), Απλάντη (400, 800μ ελεύθερο), Κοντομήτρου (50, 200, 400μ ελεύθερο, 4χ200μ ελεύθερο), Δεληγκάρη (50, 100, 200μ πρόσθιο, 4χ100μ Μ. Ομαδική), Κυριλή (800μ ελεύθερο, 200, 400μ Μ. Ατομική, 200μ πεταλούδα, 4χ100, 4χ200μ ελεύθερο), Μητροπούλου (200μ ύπτιο, 50μ πρόσθιο).

Αρχηγός της αποστολής είναι ο Αντιπρόεδρος της ΚΟΕ Γιώργος Κατσαρός και συνοδοί οι προπονητές Λευτέρης Χατζηστάμος, Στέργιος Συλαίος και ο φυσικοθεραπευτής Γιώργος Ευαγγελάτος.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ ΕΦΗΒΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2012

Πηγή

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΥΣ ΕΦΗΒΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Με είκοσι (20) κολυμβητές / τριες θα μετάσχει η Εθνική μας ομάδα στους Βαλκανικούς αγώνες εφήβων / κορασίδων, που διεξάγονται στο Κρούσεβατς (Σερβία), 28 και 29 Απριλίου.

Η σύνθεση της Εθνικής μας ομάδας:

ΕΦΗΒΟΙ: Βαζαίος, Κοντόπουλος, Σμιτιανός, Μουζάς Χρ., Στουραίτης, Κοντιζάς, Χαντζηπαυλίδης, Αναστασιάδης, Καπισίδης, Καρακαϊδός

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: Παντή, Κουτσουβέλη, Σιατερλή, Αργυρίου, Τζιντρούδη, Απλάντη, Κοντομήτρου, Δεληγκάρη, Κυριλή, Μητροπούλου.

Για τον Ιούνιο και συγκεκριμένα το τριήμερο 22, 23 και 24 του μήνα, μετατέθηκε οριστικά η διεξαγωγή του Εθνικού πρωταθλήματος κολύμβησης ανδρών / γυναικών, όπως άλλωστε είχε αποφασίσει ήδη το ΔΣ της ΚΟΕ, μετά τον ορισμό της 6ης Μαίου ως ημέρας διεξαγωγής των Βουλευτικών εκλογών.

 Το αγωνιστικό πλάνο των διοργανώσεων της κολύμβησης, στον εσωτερικό χώρο, όπως πλέον έχει διαμορφωθεί είναι:

1.                          Διεθνές μίτινγκ «Ακρόπολις», 11-13 Μαίου Δημοτικό Κολυμβητήριο Αλίμου

2.                          Εθνικό πρωτάθλημα ανδρών / γυναικών, 22-24 Ιουνίου Δημοτικό Κολυμβητήριο Τρίπολης

3.                          Θερινοί αγώνες 10-11 ετών Νότου, 29 Ιουνίου – 1 Ιουλίου Ιλίσιο Κολυμβητήριο

4.                          Θερινοί αγώνες 12ετών Νότου, 6-8 Ιουλίου Ιλίσιο Κολυμβητήριο

5.                          Πανελλήνιο πρωτάθλημα παμπαίδων / παγκορασίδων Α’, Β’, 13-15 Ιουλίου Ιλίσιο Κολυμβητήριο

6.                          Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων / νεανίδων – παίδων / κορασίδων, 16-18 Ιουλίου Ιλίσιο Κολυμβητήριο.

Πηγή