Ετικέτα: Εθνική ομάδα

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ WORLD LEAGUE WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2017

Πηγή:www.koe.org.gr
Στην άμυνα ήταν υπέροχη η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών σ’ αυτόν τον πρώτο της αγώνα στην προκριματική φάση του World League, στον Α’ Όμιλο της ευρωπαϊκής ζώνης (στο κλειστό του Πειραιά) και η νεαρή τερματοφύλακας Ιωάννα Σταματοπούλου βρέθηκε σε μεγάλη μέρα κι έπιανε τα άπιαστα. Επιθετικά, όμως, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ήταν άσφαιρο για δυόμισι οκτάλεπτα. Έτσι ηττήθηκε τελικά στα πέναλτι από την Ολλανδία με συνολικό σκορ 7-5, καθώς ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος 4-4. Συνεπώς, η Ελλάδα παίρνει μόνο 1 βαθμό και οι οράνιε 2 από το συγκεκριμένο ματς.
Η ομάδα μας ξεκίνησε το ματς με τις καλύτερες προοπτικές και βρίσκοντας λύσεις από φουνταριστό, περιφέρεια και παραπάνω προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο οκτάλεπτο. Στο μεταξύ, η Σταματοπούλου είχε αρχίσει ήδη να κατεβάζει ρολά και έπιασε και πέναλτι.
Η Εθνική μας έφτασε να προηγείται και με 4-1 στα μέσα του δεύτερου οκτάλεπτου, αλλά ενώ συνέχισε να είναι εκπληκτική αμυντικά (και με την τερματοφύλακα να πιάνει και τα τετ α τετ), στην επίθεση δεν κατάφερνε με τίποτα να βρει λύσεις. Μοιραία οι Ολλανδέζες ροκάνισαν τη διαφορά και έφτασαν στην ισοφάριση στο τέταρτο οκτάλεπτο (4-4, 4.47 ρπιν από το αφινάλε).
Στη διαδικασία των πέναλτι ευστόχησε μόνο η Ελευθεριάδου, ενώ η τερματοφύλακας Σταματοπούλου, παρούσα κι εκεί, έπιασε δύο, αλλά αυτό δεν έφτανε, καθώς οι Ελληνίδες ήταν άστοχες και εκεί.
Η Χριστίνα Τσουκαλά είχε βγει από νωρίς με τρεις ποινές.
Στον κανονικό αγώνα η Ελλάδα είχε π.π. 1/8, 1 φουνταριστό, 2 περιφέρεια. Η Ολλανδία 2/9 π.π., 0/1 πέναλτι, 1 κόντρα, 1 περιφέρεια.
Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ:
Α’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Ασημάκη 1-0 (φουντ.) 5.41, Χυδηριώτη 2-0 (π.π.) 2.21, Πλευρίτου Ελ. 3-0 (περιφ.) 1.23.
Β’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Φαν ντερ Γκρααφ 3-1 (κόντρα) 6.40, Αβραμίδου 4-1 (περιφ.) 4.36, Σμιτ 4-2 (περιφ.) 3.01.
Γ’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Χενέε Αμ. 4-3 (π.π.) 5.54.
Δ’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Φαν ντερ Σλουτ 4-4 (π.π.) 4.47.
ΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ:
Κλάασεν 0-1 (4-5), Ελευθεριάδου 1-1 (5-5), Χενέε απόκρουση της Σταματοπούλου και δοκάρι, Πλευρίτου Ελ. τόπιασε η Ολλανδή, Κόολχας τόπιασε η Σταματοπούλου, Μανωλιουδάκη δοκάρι, Βαν ντερ Σλουτ 1-2 (5-6), Πλευρίτου Μ. άουτ, Σμιτ 1-3 (5-7).
ΕΛΛΑΔΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 5-7 (κ.α. 4-4)
Οκτάλεπτα: 3-0, 1-2, 0-1, 0-1, πέναλτι 1-3.
ΕΛΛΑΔΑ
 
 
 
ΟΛΛΑΝΔΙΑ
 
Σταματοπούλου
 
 
Φανάλσουε
 
Τσουκαλά
 
 
Σμιτ 2
 
 
Ελευθεριάδου 1
 
 
Χενέε Ντ.
 
 
Πλευρίτου Μ.
 
 
Φαν ντερ Σλόουτ 2
 
 
Διαμαντοπούλου Β.
 
 
Χενέε Αμ. 1
 
Αβραμίδου 1
 
 
Στόμπχοσρτ
 
Ασημάκη 1
 
 
Κόολχας
 
 
Πρωτόπαπα
 
 
Κόνιγκ
 
 
Χυδηριώτη 1
 
 
Φαν ντερ Γκρααφ 1
 
Μανωλιουδάκη
 
 
Φαν Τόορν
 
Πλευρίτου Ελ. 1
 
 
Κλάασεν 1
 
Ξενάκη
 
 
 
Γιάουστρα
 
Διαμαντοπούλου Χρ.
 
Βίλλεμζ
 
 
Προπονητής: Σάκης Κεχαγιάς
 
Προπονητής: Άρνο Χαβένγκα
Διαιτητές: Αλμπέρτο Ροβίντα (Ιταλία), Πϊτερ Μόλναρ (Ουγγαρία)
Ντελεγκέι FINA: Αλεξάντερ Σόσταρ (Σερβία).
Οι επόμενοι αγώνες του Ομίλου μας: 24 Ιανουαρίου 2017 ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία, 21 Φεβρουαρίου 2017 Ολλανδία – ΕΛΛΑΔΑ, 18 Απριλίου 2017 Ρωσία – ΕΛΛΑΔΑ.

ΟΙ ΠΡΟΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ (OPEN WATER) 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Δώδεκα (12) κολυμβητές/τριες εντάσσονται στις Προεθνικές ομάδες κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων (OPEN WATER), για την αγωνιστική περίοδο 2016-17, με βάση τις διακρίσεις των προηγούμενων ετών και τη συμμετοχή τους στο Παγκόσμιο (Χορν) και Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Πιομπίνο) του 2016.

Προεθνική Ομάδα Γυναικών

Κέλυ Αραούζου (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)

Προεθνική Ομάδα Ανδρών

Αντώνης Φωκαϊδης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Δημήτρης Νέγρης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Γιώργος Αρνιακός (ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ)

Προεθνική Ομάδα Εφήβων/Νεανίδων

Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ), Κώστας Χατζηγεωργίου (ΟΕΑΝΑ Βόλου), Παρασκευή Κρητικού (ΗΡΑΚΛΗΣ), Βασιλική Γρίβα (ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ), Αφροδίτη Κατσιάρα (ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ), Γιάννης Στούρας (ΟΦΘ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ), Κώστας Εγγλεζάκης (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Νεφέλη Γιαννοπούλου (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ).

ΟΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 3Ο CAMP ΤΗΣ ΠΡΟΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Το τρίτο στη σειρά καμπ προετοιμασίας της, εν όψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Ώκλαντ της Νέας Ζηλανδίας (12-18 Δεκεμβρίου), πραγματοποιεί η προεθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων από την ερχόμενη Κυριακή έως και την Τρίτη (20-22 Νοεμβρίου) στον Άγιο Κοσμά.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος κάλεσε τις εξής 22 πολίστριες, για το απόγευμα (17.00) της Κυριακής: Σταματοπούλου, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Βασ., Λογοθέτη, Νίνου Ειρ. (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Μαυρωτά Ιφ., Πρωτοπαπά, Σελετοπούλου, Πάτρα Μ., Κοτσιώνη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Ελληνιάδη, Παπαναστασίου Άνθ., Παπαναστασίου Δ., Λούδη Ευαγγ., Γρηγοροπούλου, Κόλλια (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Μυριοκεφαλιτάκη, Σαφέτη (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ), Μιχαηλίδου, Κατσίμπρη (ΕΘΝΙΚΟΣ), Λάζαρη (ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ), Γιαννακέα (ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ WORLD LEAGUE WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2017

Πηγή:www.koe.org.gr

Η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών γνώρισε την ήττα με 11-6 από την Κροατία στον αγώνα της πρεμιέρας του ομίλου της στην προκριματική φάση του World League στη Ριέκα.

Παρά το σχετικά καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε ένα κακό δεύτερο οκτάλεπτο, που αποδείχτηκε καθοριστικό για την τελική αρνητική εξέλιξη, καθώς το επί μέρους σκορ σε αυτό ήταν 4-0 εις βάρος της, με λάθη στην άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να χάνει στο ημίχρονο με 5-1.

Στο τέλος της γ’ περιόδου οι Κροάτες προηγήθηκαν με 7-3, οι Έλληνες διεθνείς μείωσαν σε 8-5, αλλά δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Με ένα σερί 3-0 η Κροατία έφτασε στο 11-5 και απλώς η Ελλάδα μείωσε στο τελικό 11-6.

ΚΡΟΑΤΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 116

Οκτάλεπτα: 1-1, 4-0, 2-2, 4-3.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ίβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς, Μάτσαν, Μπουλιούμπασιτς 1, Λόντσαρ 1, Γιόκοβιτς 1, Μπούκιτς 2, Φάτοβιτς, Μπούσλιε 1, Σούκνο 2, Κράπιτς 1, Σέτκα, Γκαρσία 2 , Μάρσελιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Γαλανόπουλος, Γενηδουνιάς 2, Καπότσης, Χρυσοσπάθης, Φουντούλης, Ποντικέας, Τίγκας, Δελακάς 1, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 1, Γαλανίδης.

Στον άλλο αγώνα της πρεμιέρας του Ομίλου: Ολλανδία – Γαλλία 11-10.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική μας είναι η Ολλανδία στις 6/12 εντός έδρας.

ΟΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 2Ο CAMP ΤΗΣ ΠΡΟΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Διήμερο καμπ προετοιμασίας στον Άγιο Κοσμά (13-14/11), θα πραγματοποιήσει η Προεθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νεανίδων (γενν. ‘98) εν όψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος τον ερχόμενο μήνα στη Νέα Ζηλανδία (Ώκλαντ, 7-16/12).
Οι 24 πολίστριες που κάλεσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος: Σταματοπούλου, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Β., Λογοθέτη, Νίνου Ειρ.(ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Κοτσιώνη, Μαυρωτά Ιφ., Πάτρα Μ., Πρωτοπαπά, Σελετοπούλου, Μαστρόκαλου, Κοκκινάκη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Παπαναστασίου Άνθ., Παπαναστασίου Δ., Κόλλια, Γρηγοροπούλου, Ελληνιάδη, Αρχοντάκη (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Καζάνα, Σαφέτη, Μυριοκεφαλιτάκη (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ), Μιχαηλίδου, Δουρέκα (ΕΘΝΙΚΟΣ), Δούλη (ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ).

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΚΟΕ (2/11/2016)

Πηγή:www.koe.org.gr

Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ, κατά την 3η του συνεδρίαση (2.11.16), πήρε τις ακόλουθες αποφάσεις, μεταξύ των άλλων:

*Επικύρωσε την απόφαση της Εκτελεστικής Επιτροπής για ένταξη στη δύναμη της Ομοσπονδίας, των Σωματείων: Ναυτικός Όμιλος Ποσειδών Σαλαμίνος, Α.Σ Άτλας Ιωαννίνων, ΑΟ Νηρέας Καλαμάτας.

*Όρισε έφορο Εθνικών ομάδων Κολύμβησης, τον Αντιπρόεδρο του Δ.Σ, Γιώργο Κατσαρό και έφορο αθλήματος τον Γενικό Γραμματέα Δημήτρη Σαρακατσάνη, έφορο Εθνικής ομάδας υδατοσφαίρισης Ανδρών το μέλος του Δ.Σ Δημήτρη Γιακουμάτο, έφορο των Εθνικών ομάδων υδατοσφαίρισης Νέων, το μέλος του Δ.Σ Δημήτρη Γρυπάρη, συνέφορους Εθνικής ομάδας υδατοσφαίρισης Γυναικών τα μέλη του Δ.Σ, Βάσω Γαρελίδου και Άννα Μαρκοπούλου, έφορο Καταδύσεων το μέλος του Δ.Σ Δημήτρη Μιχαηλίδη, έφορο Συγχρονισμένης το μέλος του Δ.Σ Μαρία Παρασκευοπούλου, έφορο OPEN WATER το μέλος του Δ.Σ Γιώργο Παπαδόπουλο και έφορο Τεχνικής κολύμβησης τον Ταμία του Δ.Σ Ηλία Ξιάρχο.

*Όρισε τους επικεφαλής των Επιτροπών Ανάπτυξης: Στην Υδατοσφαίριση (ΕΠΑΥ), Λεωνίδας Μπατάκης, στη Συγχρονισμένη Δημήτρης Φαραντούρης, στην Τεχνική κολύμβηση Δημήτρης Πατατανές

*Παραπέμπει στην Επιτροπή Φιλάθλου Πνεύματος (ΕΦΙΠ) της ΕΟΕ, το φάκελο με την καταγγελία της Περιφερειακής Επιτροπής Κολύμβησης Κεντροδυτικής Μακεδονίας, για βιαιοπραγία εναντίον μέλους της αγωνόδικης επιτροπής της

*Ενέκρινε το πρόγραμμα Επιλέκτων στην Κολύμβηση

*Ενέκρινε την έγκριση της απαιτούμενης δαπάνης για την διεξαγωγή στο ΟΑΚΑ, των Χειμερινών αγώνων Κολύμβησης, του μίτινγκ Κολύμβησης «Ακρόπολις» και του Εθνικού πρωταθλήματος Κολύμβησης για την περίοδο 2016-17

*Ενέκρινε την πρόσκληση ενδιαφέροντος για την ανάληψη των διοργανώσεων των Πανελληνίων πρωταθλημάτων Κατηγοριών στην Κολύμβηση

*Ενέκρινε την διεξαγωγή στο Βόλο, του Γκραν Πρι Χριστουγέννων στην Κολύμβηση (10-11 Δεκεμβρίου)

*Ενέκρινε το αίτημα του ΝΟ Σύρου, να τεθεί υπό την αιγίδα της ΚΟΕ, η διοργάνωση Κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων «2nd TRIMORE SYROS TRIATHLON» (16 Ιουνίου 2017)

*Ενέκρινε τον ορισμό διεθνών διαιτητών στη Fina, για το 2017: Σταυρίδης Γιώργος, Μπουδραμής Νίκος, Κουρέτας Μιχάλης, Μοίραλης Ανδρέας, Κυράνης Κώστας, Δασκαλοπούλου Μαρία, Χατζηαναστασίου Γιάννης

*Ενέκρινε την διεξαγωγή στο Χαϊδάρι, του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κατηγοριών στην Τεχνική κολύμβηση (13-16 Ιουλίου 2017)

*Ενέκρινε την διεξαγωγή στο Βόλο, του Εθνικού πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης (5-7 Μαϊου 2017)

*Ενέκρινε την διεξαγωγή στην Πτολεμαϊδα, του Χειμερινού πρωταθλήματος Βόρειας Ελλάδας στην Τεχνική κολύμβηση (18-19 Μαρτίου 2017) και της 1ης Ημερίδας (11 Δεκεμβρίου 2016)

*Ενέκρινε την πραγματοποίηση καμπ προετοιμασίας στο Βόλο, για την Εθνική ομάδα Τεχνικής κολύμβησης (23-28 Δεκεμβρίου 2016)

*Ενέκρινε την πραγματοποίηση σχολών Κριτών – Χρονομετρών Τεχνικής κολύμβησης, σε Χανιά και Αλεξανδρούπολη

*Ενέκρινε σειρά καμπ προετοιμασίας στην Αθήνα, για τη Συγχρονισμένη κολύμβηση: Εθνικής ομάδας Γυναικών (17 αθλήτριες), μία εβδομάδα τον Νοέμβριο και άλλη μία τον Δεκέμβριο και Εθνικής ομάδας Νεανίδων (22 αθλήτριες), το ίδιο διάστημα

*Ενέκρινε τη συμμετοχή στο Σεμινάριο Συγχρονισμένης κολύμβησης της LEN (Παρίσι, 4-6 Νοεμβρίου), των Κουγιά και Μαρούγκα

*Ενέκρινε τη δήλωση σε Fina και Len, των Κριτών Συγχρονισμένης κολύμβησης: Θηβαίου (Α’ Κατηγορία), Κουγιά, Κωνσταντινίδου (Β’ Κατηγορία), Μαρούγκα, Σαβράμη, Γιάννου, Παντολέων (Γ’ Κατηγορία)

*Ενέκρινε την διεξαγωγή (29-30 Απριλίου 2017), του μίτινγκ «2nd Greek Nireas Synchro Cup», που διοργανώνει ο Νηρέας Χαλανδρίου

ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟ WORLD CUP

Πηγή:www.koe.org.gr
Διήμερη προετοιμασία, εν όψει των υποχρεώσεων της στο φετινό World League, θα πραγματοποιήσει η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών, στις 6 και 7 Νοεμβρίου στο Εθνικό κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά.
Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Σάκης Κεχαγιάς, κάλεσε για το πρωί (10.30) της Κυριακής, τις εξής 20 πολίστριες: Έλενα Κούβδου, Μαρίνα Κοτσιώνη, Χριστίνα Τσουκαλά, Ελένη Ξενάκη, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Ιωάννα Χυδηριώτη, Ελισάβετ Πρωτοπαπά, Μαρία Πάτρα, Τίνα Κοντογιάννη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Χρυσή Διαμαντοπούλου, Ιωάννα Σταματοπούλου, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Άλκηστη Αβραμίδου, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Ελευθερία Πλευρίτου, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Νικολέτα Ελευθεριάδου, Βασιλική Πλευρίτου (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Βιργινία Νιαρχάκου (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Κυριακή Στρατιδάκη (ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ).
Η Εθνική μας μετέχει στον Α’ Προκριματικό Όμιλο της Ευρώπης, με αντιπάλους την Ολλανδία (πρώτος μας αντίπαλος, εντός έδρας στις 29/11) και τη Ρωσία.

ΟΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 1ο CAMP ΤΗΣ ΠΡΟΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Την προετοιμασία της για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Νεανίδων τον ερχόμενο Δεκέμβρη στη Νέα Ζηλανδία, αρχίζει η προεθνική μας ομάδα με το πρώτο της καμπ την ερχόμενη Κυριακή (30/10) στον Άγιο Κοσμά (09.00).

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος, κάλεσε τις εξής: Σταματοπούλου, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Β., Λογοθέτη, Νίνου Ειρ. (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Κοτσιώνη, Ζοφώλη, Μαυρωτά Ιφ., Πάτρα Μ., Πρωτοπαπά, Σελετοπούλου, Μαστρόκαλου, Κοκκινάκη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Παπαναστασίου Άνθ., Παπαναστασίου Δ., Κόλλια, Γρηγοροπούλου, Λούδη Ε., Ελληνιάδη (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Καζάνα, Σαφέτη, Μυριοκεφαλιτάκη (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΗΣ), Μιχαηλίδου, Δουρέκα (ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΧΑΓΗ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΙΤΑΛΙΑ 10-9

Πηγή:www.koe.org.gr

Η εκπληκτική Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νέων Γυναικών έκανε το θαύμα της και πέτυχε το μεγάλο στόχο. Τα φοβερά κορίτσια του Στέφανου Λέανδρου, φτιαγμένα από μέταλλο, έδειξαν πάθος και ψυχή και ανέβηκαν στο βάθρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών στη Χάγη, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, καθώς επιβλήθηκαν με 10-9 της Ιταλίας στον μικρό τελικό.

Πρόκειται για μια ακόμα μεγάλη επιτυχία από τις εθνικές γυναικείες ομάδες υποδομών της υδατοσφαίρισης που συνεχίζει του σπουδαία παράδοση στο άθλημα, κάνει περήφανους τους Έλληνες φιλάθλους και επιβεβαιώνει ότι υπάρχει λαμπρό μέλλον!

Μπορεί να μην ξεκίνησε καλά για την Εθνική μας το ματς, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο η συνέχεια στο πρώτο οκτάλεπτο ήταν εξαιρετική, αφού κατάφερε να βρεθεί μπροστά στην λήξη του με 4-3. Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Εθνική μας μπήκε δυνατά, προηγήθηκε 6-3, αλλά Ιταλίδες μείωσαν στο ένα γκολ μέχρι την λήξη του ημιχρόνου (6-5).

Στο ξεκίνημα του τρίτου οι Ιταλίδες ισοφάρισαν σε 6-6 και η ελληνική ομάδα αδυνατούσε να βρει λύσεις στην επίθεση. Τελικά το γκολ ήρθε με την Ελευθερία Πλευρίτου, όμως η απάντηση ήταν άμεση και η περίοδος έληξε με 7-7.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο οκτάλεπτο, στο οποίο η Εθνική μας μπήκε πιο αποφασισμένη και με δύο γκολ των αδελφών Πλευρίτου (Βάσως και Ελευθερίας) πήρε προβάδισμα με 9-7. Οι Ιταλίδες μείωσαν σε 9-8, όμως ένα γκολ της Χυδηριώτη ύστερα από κακό παραπάνω έδωσε διαφορά δύο γκολ 1.39 πριν την λήξη. Το μόνο που κατάφεραν οι Ιταλίδες ήταν να μειώσουν σε 10-9, ενώ στην τελευταία επίθεση η Σταματοπούλου απέκρουσε σουτ της Αβένιο.

ΕΛΛΑΔΑ – ΙΤΑΛΙΑ 10-9

Οκτάλεπτα: 4-3, 2-2, 1-2, 3-2.

ΕΛΛΑΔΑ (Στέφανος Λέανδρος): Ιωάννα Σταματοπούλου, Ελισάβετ Πρωτοπαπά 1, Ιωάννα Χυδηριώτη 4, Νικολέτα Ελευθεριάδου, Βασιλική Πλευρίτου 2, Ελένη Ξενάκη, Έλενα Ελληνιάδη, Μαρία Πάτρα, Άνθια Παπαναστασίου, Μαρία Ελένη Σελετοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 3, Ιφιγένεια Μαυρωτά, Ελένη Σωτηρέλη.

ΙΤΑΛΙΑ (Πάολο Τζίτζα): Νίγκρο, Τσιτίνο 1, Κοκιέρε 4, Αβένιο 2, Ρανάλι 2, Μίλιο, Πικότσι, Ντι Κλαούντιο, Τρούκο, Φορέστο, Αλταμούρα, Μαράνι, Μπαντσέλι.

Να σημειώσουμε ότι εκτός από τα 13 τρομερά κορίτσια μας -που αναφέρονται αναλυτικά στη σύνθεση- και τον προπονητή τους Στέφανο Λέανδρο, την αποστολή συνοδεύουν ο συνεργάτης του Άγγελος Γαρελίδης, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη και το μέλος του ΔΣ της ΚΟΕ Βασιλική Αρβανιτοπούλου, ως αρχηγός της αποστολής.

MVP η Ξενάκη

Για την Ελλάδα το χάλκινο μετάλιο της Εθνικής μας ομάδας δεν ήταν η μόνη διάκριση, αφού σε ατομικό επίπεδο η Ελένη Ξενάκη αναδείχτηκε πολυτιμότερη παίκτρια  (MVP) της διοργάνωσης.

Το χρυσό μετάλλιο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πήγε στην Ολλανδία, που, στον μεγάλο Τελικό, νίκησε με 9-7 την Ισπανία.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΦΕΝ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ 10-6

Την 5η θέση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα μετά την νίκη με 10-6 επί της Κροατίας.

Οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου έδειξαν χαρακτήρα μετά την ήττα στο κρίσιμο χιαστί από τους Σέρβους και με δύο νίκες επί της Ολλανδίας και της Κροατίας κατέλαβαν την την 5η θέση κλείνοντας το τουρνουά με πέντε νίκες και δύο ήττες.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το ημίχρονο του αγώνα (3-3) χωρίς να μπορεί καμία να ξεφύγει.

Το τρίτο οκτάλεπτο για την Εθνική μας ομάδα ήταν εκπλκτικό και χάρη σε αυτό κατάφερε να βρεθεί μπροστά με πέντε γκολ (8-3), εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την νίκη.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, όσο κι αν προσπάθησαν να μειώσουν οι Κροάτες (μέχρι και στα τρία γκολ, 9-6) δεν κατάφεραν να μπουν στο παιχνίδι και το τελικό 10-6 ήταν αυτό που σφράγισε την παρουσία της Εθνικής μας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Άλφεν.

Κροατία – ΕΛΛΑΔΑ (Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-1, 0-5, 3-2)

Ελλάδα (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Ζερδεβάς, Μασμανίδης 2, Γαρδίκας , Γκιουβέτσης 1, Νικολαΐδης , Παπαναστασίου 1, Γιαννόπουλος 4, Μουρατίδης , Τσαχειλίδης , Λιαπάκης 2, Δελαγραμμάτικας, Καπετανάκης, Κουρούβανης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΧΑΓΗ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ 5-7

Το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, που γίνεται στη Χάγη της Ολλανδίας, θα διεκδικήσει τελικά η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 7-5 από την οικοδέσποινα Ολλανδία στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης, το απόγευμα του Σαββάτου (17/9). Έτσι οι διεθνείς μας θα αγωνιστούν στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού, την Κυριακή 18/9 (14.00 ώρα Ελλάδας) διεκδικώντας την άνοδο στο βάθρο.

Aντίπαλός της στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου θα είναι η Ιταλία που ηττήθηκε στον άλλον ημιτελικό από την Ισπανία με 9-8. Ο μεγάλος τελικός Ολλανδία – Ισπανία θα γίνει την Κυριακή (18/9) στις 16.00.

Η Εθνική μας τα βρήκε σκούρα κόντρα στις «τουλίπες», είχε κακό ξεκίνημα σε όλους τους τομείς (επιθετικά και αμυντικά) και βρέθηκε να χάνει με 6-3 στο ημίχρονο.

Οι παίκτριες του Στέφανου Λέανδρου βελτιώθηκαν στη συνέχεια, και σε ένα κλειστό παιχνίδι μείωσαν σε 6-4 και 7-5, αλλά οι Ολλανδέζες διαχειρίστηκαν σωστά το ματς και κράτησαν τη νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 5-7

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-4, 1-0, 1-1.

ΕΛΛΑΔΑ (Στέφανος Λέανδρος): Σταματοπούλου, Πρωτοπαπά, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 2, Πλευρίτου Β., Ξενάκη, Ελληνιάδη, Πάτρα, Παπαναστασίου, Σελετοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 1, Μαυρωτά, Σωτηρέλη.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Γκέριτ Γιαν Σότχανς): Κούντερς, Φόορβελτ, Σλέικινγκ 1, Μπόσβελτ, Κόινινγκ 1, Ρόζεμπουμ 2, Μούλντερ, Κούπμαν 1, Γιάουστρα 1, Κούλχαας 1, Μπέργκσμα, Ρόχε, Μπούις.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΦΕΝ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ 11-5

Σχετικά εύκολη νίκη για την Εθνική μας ομάδα Νέων Ανδρών με 11-5 απέναντι στην διοργανώτρια Ολλανδιά στο παιχνίδι για τις θέσεις 5-8 του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Άλφεν.

Οι διεθνείς μας δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο οκτάλεπτο, όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1, όμως στην δεύτερη περίοδο έκαναν εξαιρετική εμφάνιση και πήραν προβάδισμα τριών γκολ χάρη σε ένα επιμέρους 4-0.

Από εκεί και πέρα οι Ολλανδοί δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, η Εθνική μας ομάδα αύξησε την διαφορά στα 5 γκολ (7-2) και κάπου εκεί η υπόθεση νίκη είχε τελειώσει.

Αυτό που έμελλε να μαθευτεί ήταν η διαφορά με την οποία οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου θα επικρατούσαν, με το τελικό 11-5 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Ολλανδία – ΕΛΛΑΔΑ 5-11 (2-1, 0-4, 2-2, 1-3)

Ολλανδία (Γιάκομπ Σπίικερ): Αάρτς, Ράνχι 2, Σμελτ 3, Μπουργκ, Σέρενμπουργκ, Βίσερ, Ντε Μέι, Γκέεστμαν, Μπέρσελααρ, Βέερντ, Γκεντ, Ρόιτεν, Νίτζχαους

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Ζερδεβάς, Μασμανίδης 1, Γαρδίκας 1, Γκιουβέτσης 3, Νικολαΐδης 3, Παπαναστασίου, Γιαννόπουλος, Μουρατίδης 1, Τσαχειλίδης 1, Λιαπάκης 1, Δελαγραμμάτικας, Καπετανάκης, Κουρούβανης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΦΕΝ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΣΕΡΒΙΑ 24-5

Πηγή:www.koe.org.gr

Με άνεση, καθώς αγωνίστηκε σε ρυθμούς ρελαντί, αλλά και με το πανηγυρικό 24-5 επί της Σερβίας, που – παρά τη μικρή δυναμικότητα της αντιπάλου- είναι άξιο αναφοράς σε έναν προημιτελικό, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νέων Γυναικών πέτυχε την πρόκρισή της στην 4άδα και τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Χάγη, με την ευρεία αυτή νίκη την Παρασκευή (16/9) το απόγευμα.

Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει πλέον στον ημιτελικό του Σαββάτου 17/9 (18.30) την οικοδέσποινα Ολλανδία η οποία νίκησε σε άλλο προημιτελικό την Ουγγαρία με 7-5.

Οι Ελληνίδες ήταν απόλυτες κυρίαρχες στο ματς με τη Σερβία και δημιούργησαν γρήγορα μεγάλη διαφορά στο σκορ, που αύξανε διαρκώς, με την αντίπαλο να μην μπορεί να σημειώσει γκολ, αφού η ελληνική ομάδα έπαιζε πολύ καλή άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Εθνική μας δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 1.11 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου όταν και προηγείτο ήδη με 17-0.

Και το τελευταίο οκτάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να χαλαρώνει στην άμυνα και να δέχεται κάποια γκολ με το 24-5 να σφραγίζει τις προσπάθειες των αθλητριών.

ΣΕΡΒΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 5-24

Οκτάλεπτα: 0-7, 0-5, 1-5, 4-7.

ΣΕΡΒΙΑ: Πέτροβιτς, Ίλιτς, Μίκοβιτς 1, Ρούντιτς 2, Γιοφίσοβιτς, Νοβάκοβιτς, Λούκα 1, Μάντιτς, Καπλάρεβιτς, Νταμνιάνοβιτς, Μιλαντίνοβιτς 1, Γκάιτς, Τράβαρ

ΕΛΛΑΔΑ (Στέφανος Λέανδρος): Σταματοπούλου, Πρωτοπαπά 1, Χυδηριώτη 3, Ελευθεριάδου 1, Β. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 5, Ελληνιάδη, Πάτρα 4, Παπαναστασίου 1, Σελετοπούλου 1, Ελ. Πλευρίτου 2, Μαυρωτά 5, Σωτηρέλη.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΦΕΝ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΣΕΡΒΙΑ 10-12

Πηγή:www.koe.org.gr

Δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρών του Άλφεν η Εθνική μας ομάδα, αφού στον προημιτελικό ηττήθηκε από την Σερβία με 12-10.

Η Εθνική μας που έδειξε πως μπορεί να κοντράρει τους Σέρβους, προηγήθηκε με 7-6 στο ημίχρονο, όμως η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των πλάβι, με το επιμέρους 5-1 να τους χαρίζει ουσιαστικά την νίκη.

Οι Έλληνες διεθνείς προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι, μείωσαν στο γκολ (11-10), όμως δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάρριση.

Πλεόν η Εθνική μας θα παίξει με την Ολλανδία για τις θέσεις 5-8 το Σάββατο στις 14:45 ώρα Ελλάδος.

ΕΛΛΑΔΑ – Σερβία 10-12 (Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-4, 1-5,2-1)

Ελλάδα (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Ζερδεβάς, Μασμανίδης 4, Γαρδίκας 2, Γκιουβέτσης 2, Νικολαΐδης, Παπαναστασίου, Γιαννόπουλος, Μουρατίδης, Τσαχειλίδης, Λιαπάκης 1, Δελαγραμμάτικας 1, Καπετανάκης, Κουρούβανης

Σερβία (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Φιλίποβιτς, Τάνκοσιτς 4, Κάσουμ, Γιάπουντζιτς, Τοχόλι 1, Τόμιτς, Ντράσοβιτς 2, Λούκιτς, Γιάνκοβιτς, Ραντόγιεβιτς 4, Ράντονιτς 1, Βέλκιτς, Μπελοπάβλοβιτς

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΦΕΝ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΓΕΩΡΓΙΑ 10-5

Αρκετά εύκολη νίκη πέτυχε η Εθνική μας ομάδα απέναντι στην Γεωργία με 10-5 και εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος των Νέων Ανδρών που διεξάγεται στο Άλφεν της Ολλανδίας.

Οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου βρήκαν αντίσταση από τους Γεωργιανούς, καθώς μπορεί να πήραν νωρίς το προβάδισμα με 2-0, όμως μέχρι και την τρίτη περίοδο δεν μπορούσαν να αποκτήσουν διαφορά μεγαλύτερη των τριών γκολ. Μάλιστα οι Γεωργιανοί διατήρησαν την επαφή με το σκορ μέχρι και τα μισά της τρίτης περιόδου (4-2), όμως ένα ξέσπασμα των Ελλήνων παικτών έφερε την διαφορά στα πέντε γκολ στην αρχή της τέταρτης περιόδου (8-3) κι εκεί τελειώσαν ουσιαστικά όλα. Η Εθνική μας χαλάρωσε και το 10-5 ήταν το σκορ που σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Με αυτήν την νίκη η ελληνική ομάδα εξασφάλισε την παρουσία της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της συγκεκριμένης ηλικιακής κατηγορίας που θα διεξαχθεί το 2018.

Πλεόν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει την Σερβιά αύριο (15/9) στις 21:45 ώρα Ελλάδος στον προημιτελικό με στόχο να περάσει στα ημιτελικά κερδιζοντας την σπουδαία αντίπαλο. Το παιχνίδι αναμένεται να ειναι ντέρμπι.

ΕΛΛΑΔΑ – Γεωργία 10-5 (Τα οκτάλεπτα: 2-0, 1-1, 3-1, 4-3)

Ελλάδα (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Ζερδεβάς, Μασμανίδης 3, Γαρδίκας 1, Γκιουβέτσης 1, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου 1, Γιαννόπουλος 2, Μουρατίδης 1, Τσαχειλίδης, Λιαπάκης, Δελαγραμμάτικας ,Καπετανάκης , Κουρούβανης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΧΑΓΗ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ 29-3

Την τρίτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε την Τετάρτη (14/9) το βράδυ στη Χάγη η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης την Νέων Γυναικών στον Δ’ Όμιλο του αντίστοιχου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν καταιγιστικό και επιβλήθηκε με 29-3 της Τουρκίας. Η Εθνική μας, που έχει εξασφαλίσει από την Τρίτη την πρόκρισή της στην 8άδα της διοργάνωσης, ετοιμάζεται πλέον για τον προημιτελικό της Παρασκευής (16/9), στις 20.45, κόντρα στον νικητή του χιαστί παιχνιδιού Μεγάλη Βρετανία – Σερβία (που θα γίνει αύριο Πέμπτη 15/9).

Πρώτη σκόρερ της Εθνικής μας στο ματς με την Τουρκία ήταν η Ιφιγένεια Μαυρωτά με 7 γκολ. Αναλυτικά τα οκτάλεπτα και η σύνθεση με τους σκόρερ για την Εθνική μας:

ΕΛΛΑΔΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ 29-3

Οκτάλεπτα: 8-2, 8-1, 7-0, 6-0

ΕΛΛΑΔΑ (Στέφανος Λέανδρος): Σταματοπούλου, Πρωτοπαπά 3, Χυδηριώτη 3, Ελευθεριάδου 3, Πλευρίτου Βασ. 4, Ξενάκη 2, Ελληνιάδη 2, Πάτρα 1, Παπαναστασίου 1, Σελετοπούλου 1, Πλευρίτου Ελ. 2, Μαυρωτά Ιφ. 7, Σωτηρέλη.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΧΑΓΗ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18-3

Πηγή:www.koe.org.gr

Με άνεση πέρασε και το δεύτερο εμπόδιο στον Δ’ Όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Χάγη, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νέων Γυναικών, την Τρίτη 13/9 και πάει για ψηλά.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε με 18-3 της Γερμανίας, χωρίς να συναντήσει προβλήματα και κάνοντας επίδειξη δύναμης, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Ομίλου. Eξασφάλισε έτσι την πρώτη θέση στον συγκεκριμένο Όμιλο και την απευθείας πρόκριση στις «8» της διοργάνωσης, ήδη, καθώς στο άλλο ματς του Ομίλου την Τρίτη, το Ισραήλ νίκησε την Τουρκία με 9-8. Η Εθνική μας θα είναι πρώτη ό,τι κι αν γίνει στα ματς της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής την Τετάρτη 14/9, όπου η Ελλάδα αντιμετωπίζει στις 19.15 (ώρα Ελλάδας) την Τουρκία, ενώ το Ισραήλ κοντράρεται με τη Γερμανία.

Τα κορίτσια του Λέανδρου επέβαλαν το ρυθμό τους από το ξεκίνημα του αγώνα με τη «νασιονάλ μάνσαφτ», προηγήθηκαν και με 12-0 και είναι χαρακτηριστικό ότι οι Γερμανίδες πέτυχαν το πρώτο τους γκολ λίγο πριν από το φινάλε του τρίτου οκτάλεπτου (και το δεύτερο μειώνοντας σε 12-2). Χρησιμοποιήθηκαν και πάλι όλες οι παίκτριες.

Πρώτη σκόρερ για την Ελλάδα η Ξενάκη με 6 γκολ, η Ελευθερία Πλευρίτου πέτυχε 4, η Χυδηριώτη 3, η Πάτρα 2, ενώ από 1 σημείωσαν οι Βασ. Πλευρίτου, Ελληνιάδη, Μαυρωτά.

Οκτάλεπτα: 3-0, 5-0, 5-2, 5-1.

Αναλυτικά το Φύλλο Αγώνα ΕΔΩ.

Η Βαθμολογία του Δ’ ΟΜΙΛΟΥ (2 αγ.)

1. ΕΛΛΑΔΑ 6 (37-7)

2. Γερμανία 3 (18-25)

3. Ισραήλ 3 (13-27)

4. Τουρκία 0 (15-24)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΦΕΝ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΜΑΛΤΑ 20-7

Πηγή:www.koe.org.gr

Εύκολη νίκή – όπως ήταν αναμενόμενο – επί της Μάλτας πέτυχε η Εθνική ομάδα των Νέων Ανδρών με 20-7 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Δ’ Ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Άλφεν της Ολλανδίας.

Οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου – που εξέτεισε και την δεύτερη αγωνιστική της τιμωρίας του – πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν σε μια εύκολη επικράτηση. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο ημίχρονο η Εθνική μας είχε φύγει με διαφορά επτά γκολ (9-2), ενώ στην συνέχεια αυτήν αυξήθηκε και έφτασε στα 13 γκολ (19-6). Το τελικό 20-7 δείχνει την διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων.

Πλέον η ελληνική ομάδα περιμένει να μάθει την θέση που θα καταλάβει στον όμιλο. Αυτό θα εξαρτηθεί από το αποτέλεσμα του αγώνα Μαυροβούνιο – Ουγγαρία. Με νίκη ή ισοπαλία της Ουγγαρίας τερματίζουμε στην δεύτερη θέση του ομίλου, ενώ με νίκη του Μαυροβουνίου τερματίζουμε από πρώτοι μέχρι τρίτοι, με το πιθανότερο σενάριο και πάλι να είναι η δεύτερη θέση. Για να βγούμε πρώτοι θέλουμε νίκη του Μαυροβουνίου με διαφορά δύο γκολ και σκορ 9-7, 8-6 κ.ο.κ., ενώ για να βγούμε τρίτοι χρειάζεται το Μαυροβούνιο να νικήσει με δύο γκολ διαφορά και σκορ 13-11, 14-12 κ.ο.κ.

ΕΛΛΑΔΑ – Μάλτα 20-7 (Τα οκτάλεπτα: 6-2, 3-0, 4-2, 7-3)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΦΕΝ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ 8-10

Πηγή:www.koe.org.gr

Την πρώτη της ήττα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα των νέων ανδρών που διεξάγεται στο Άλφεν της Ολλανδίας υπέστη η Εθνική μας ομάδα από την Ουγγαρία με σκορ 10-8.

Οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου – που σήμερα ήταν πρώτος προπονητής εξ’ αιτίας τιμωρίας δύο αγωνιστικών που του υπεβλήθη – δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα που θα τους έχρηζε φαβορί για την πρώτη θέση του ομίλου και έτσι πλέον το πιο πιθανό σενάριο είναι να τερματίσουν στην δεύτερη θέση.

Ο αγώνας χάθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο, όπου οι Ούγγροι εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική αφλογιστία της Ελλάδας και μετέτρεψαν το +2 σε +4, ενώ στις αρχές της τελευταίας περιόδου η διαφορά έφτασε και στα πέντε γκολ. Οι Έλληνες διεθνείς μείωσαν την διαφορά στα δύο γκολ, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν την ολική επαναφορά στο παιχνίδι στα 2:29 που απέμεναν.

Ελλάδα – Ουγγαρία 8-10 (Τα οκτάλεπτα: 2-4, 3-3, 0-2, 3-1)

Οι σκόρερ για την Εθνική: Μασμανίδης 2,  Νικολαϊδης 2, Γιαννόπουλος 2, Γαρδίκας 1, Μουρατίδης 1. Στην 13άδα ήταν ακόμα οι Ζερδεβάς, Γκιουβέτσης, Παπαναστασίου, Τσαχειλίδης, Καπετανάκης, Δελαγραμμάτικας, Λιαπάκης, Κουρούβανης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΦΕΝ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 12-10

Πηγή:www.koe.org.gr

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών στην πρεμιέρα του δικού της Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Άλφεν της Ολλανδίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε με 12-10 του Μαυροβουνίου, το απόγευμα της Κυριακής (11/9), στο πλαίσιο του Δ’ Ομίλου της διοργάνωσης και έκανε ένα σημαντικό βήμα για τα ψηλά.

Η Εθνική μας προηγήθηκε 5-4 στο πρώτο οκτάλεπτο. Οι Μαυροβούνιοι αντέδρασαν και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στην λήξη του ημιχρόνου (7-7). Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες και στο τελευταίο οκτάλεπτο (9-9), εκεί όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε ψυχή κι πάθος, δέχτηκε μόλις ένα γκολ και έφτασε στην σπουδαία επικράτηση με 12-10, βάζοντας υποθήκη για την πρωτιά του ομίλου, η οποία πιθανότατα θα κριθεί στο παιχνίδι με την Ουγγαρία, που είναι και το επόμενο για την Εθνική, τη Δευτέρα 12/9 στις 18.15 (η άλλη ομάδα στον όμιλο είναι η αδύνατη Μάλτα, την οποία αντιμετωπίζει την Τρίτη).

Η ομάδα μας έχει μάλιστα παράπονα από τη διαιτησία. Ο αρχηγός αποστολής Δημήτρης Γρυπάρης διαμαρτυρήθηκε επισήμως μετά ατο τέλος του αγώνα, ενώ νωρίτερα, στα μέσα του τέταρτου οκταλέπτου αποβλήθηκε για διαμαρτυρία ο ομπσονδιακός τεχνικός Θοδωρής Χατζηθεοδώρου.

Οκτάλεπτα: 5-4, 2-3, 2-2, 3-1.

Οι σκόρερ για την Εθνική: Μασμανίδης 3, Παπαναστασίου 2, Μουρατίδης 2, Γιαννόπουλος 1, Δελαγραμμάτικας 1, Καπετανάκης 1, Γαρδίκας 1, Νικολαϊδης 1. Στην 13άδα ήταν ακόμα οι Ζερδεβάς, Γκιουβέτσης, Τσαχειλίδης, Λιαπάκης, Κουρούβανης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΧΑΓΗ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΙΣΡΑΗΛ 19-4

Με άνετη νίκη επί του Ισραήλ ξεκίνησε τους αγώνες της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Γυναικών, στη Χάγη της Ολλανδίας, το μεσημέρι της Κυριακής (11/9), η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νέων Γυναικών.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε με 19-4 των Ισραηλινών, χωρίς να συναντήσει κανένα πρόβλημα και με τον ομοσπονδιακό τεχνικό Στέφανο Λέανδρο να δοκιμάζει σχήματα και να χρησιμοποιεί όλες τις παίκτριες που έχει στη διάθεσή του.

ΕΛΛΑΔΑ – ΙΣΡΑΗΛ 19-4

Οκτάλεπτα: 5-0, 4-1, 5-2, 5-1.

ΕΛΛΑΔΑ ΙΣΡΑΗΛ
Σταματοπούλου Τζέβα
Πρωτοπαπά 2 Ισραέλι
Χυδηριώτη 2 Χότσμπεργκ 1
Ελευθεριάδου 1 Αζουλάι
Πλευρίτου Βασ. 2 Νόι
Ξενάκη 5 Φουτόριαν
Ελληνιάδη 1 Γκόλαν
Πάτρα Μ. 1 Ντέιβιντ 2
Παπαναστασίου Ά. Σετσόρι
Σελετοπούλου 1 Ταλ
Πλευρίτου Ελ. 3 Βάρντι
Μαυρωτά Ιφ. 1 Φέλιξ 1
Σωτηρέλη Λίμπερμαν
Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος Προπονητής: Πένι Λαγκ

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΤΟΜΣΚ-ΡΩΣΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με δύο μετάλλια και πολύ καλές επιδόσεις από τους Έλληνες αθλητές άνοιξε η αυλαία του παγκοσμίου κυπέλλου τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στο Τομσκ της Ρωσίας.

Ο Χρήστος Χριστοφορίδης με χρόνο 6:44.45 στα 800 μέτρα επιφάνεια κατέκτησε την δεύτερη θέση. Στο ίδιο αγώνισμα το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Σλοβάκος Μπούκορ με χρόνο 6:17.97 που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ νέων.

Την τριτη θεση στα 50 μέτρα άπνοια κατέκτησε η Σοφια Κτενά με χρόνο 16.43.

Η κάτοχος του Ευρωπαϊκού ρεκόρ στο αγώνισμα έδειξε για άλλη μια φορα οτι βρίσκεται σε κορυφαίο επίπεδο παρά το γεγονός οτι η συγκεκριμένη διοργάνωση δεν αποτελούσε στόχο της.

Στο ίδιο αγώνισμα ο Τασος Μυλωνάκης με χρόνο 14.90 βρέθηκε στην έκτη θεση δείχνοντας οτι η πορεία του είναι συνεχώς ανοδική.

Εκπληκτική εμφάνιση και πρώτη θέση στα 200μ. Επιφάνεια στην κατηγορία των Νεανίδων για την Ιωάννα Παναγιωτίδου στο Παγκόσμιο Κύπελλο Τεχνικής Κολύμβησης που διεξάγεται στο Τομσκ της Ρωσίας!

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε σε χρόνο 1:32.74, που είναι κοντά στο ατομικό της ρεκόρ (1:31.43) και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου χαρίζοντας το τρίτο μετάλλιο στην διοργάνωση μετά από αυτά των Χρήστου Χριστοφορίδη (ασημένιο στα 800μ. Επιφάνεια) και Σοφίας Κτενα ( χάλκινο στα 50μ. Άπνοια).

Στα 100μ υποβρύχιο ανδρών ο Τάσος Μυλωνάκης με χρόνο 34.41 βρέθηκε στην πέμπτη θεση.

Το δεύτερο χρυσό και το πέμπτο συνολικά μετάλλιο πανηγυρίζει η ελληνική αποστολή στο παγκόσμιο κύπελλο τεχνικής κολύμβησης, που διεξάγεται στο Τομσκ της Ρωσίας.

Η Ιωάννα Παναγιωτίδου συνεχίζει να εντυπωσιάζει, αφού μετά τον θριάμβό της στα 200μ. επιφάνεια των νεανίδων κατάφερε να κατακτήσει και δεύτερο χρυσό, επικρατώντας και στα 400μ. του ίδιου στιλ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε σε χρόνο 3:19.69 μπροστά από τις Ρωσίδες Ιγκνάτοβα και Παρτσαχασβίλι που έκαναν χρόνους 3:25.10 και 3:28.33 αντίστοιχα. Καλή εμφάνιση και για την έτερη Ελληνίδα κολυμβήτρια Δήμητρα Ακριτίδου που με 3:29.89 κατέλαβε την πέμπτη θέση.

«Ασημένιος» ο Χριστοφορίδης

Στο ίδιο αγώνισμα και στην κατηγορία των ανδρών, ο Χρίστος Χριστοφορίδης κάνοντας ένα πολύ καλό τελευταίο εκατοστάρι κατάφερε να καλύψει απόσταση δύο δευτερολέπτων από τον Ρώσο Ρεζνίκοφ και να ανεβεί στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με χρόνο 3:08.42. Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα κατέκτησε ο Σλοβάκος Μπούκορ με χρόνο 3:03.69, ενώ ο Ρεζνίκοφ τερμάτισε σε χρόνο 3:09.11. Είναι το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο για τον Έλληνα πρωταθλητή μετά από εκείνο στα 800μ. επιφάνειας.

Με την διεξαγωγή του Super sprint Cup ολοκληρώθηκε η διοργάνωση στο Τομσκ της Ρωσίας.

Η ελληνίδα πρωταθλήτρια Σοφία Κτενα κάτοχος του ευρωπαϊκού ρεκόρ στα 50 άπνοια και 100 υποβρύχιο κατέκτησε την άτυπη 5η θεση.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ OPEN WATER 2016,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Η 12η θέση της Νεφέλης Γιαννοπούλου ήταν η καλύτερη μεταξύ των έξι Ελλήνων πρωταθλητών που συμμετείχαν στην πρώτη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κολύμβησης Ανοικτής Θαλάσσης του Πιομπίνο της Ιταλίας. Οι νεαροί κολυμβητές κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να πετύχουν τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις και αυτοί οι αγώνες είναι πολύ σημαντικοί για την εξελικτική του πορεία, αφού προσθέτουν παραστάσεις και εμπειρίες από μεγάλες διοργανώσεις.

12η η Νεφέλη Γιαννοπούλου

Η Νεφέλη Γιαννοπούλου τερμάτισε στην 12η θέση του αγωνίσματος των 5 χιλιομέτρων στις ηλικίες των 14-15 με χρόνο 1:04.56.0. Στην μάχη της κορυφής έγινε πολύ μεγάλος αγώνας, με την Ιταλίδα Τζούλια Σάλιν να τερματίζει στην πρώτη θέση σε χρόνο 1:02:59.9, μόλις 0.8 μπροστά από την Ισπανίδα Άλμπα Ρομέρο. Τρίτη με χρόνο 1:03:02.7 ήταν Τζούλια Μπέρτον από την Ιταλία.

16η και 18η θέση για Στούρα και Εγγλεζάκη

Στους αγώνες των αγοριών της ίδιας ηλικιακής κατηγορίας ο Γιάννης Στούρας και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης κατέλαβαν την 16η και 18η θέση αντίστοιχα.

Ο Γιάννης Στούρας τερμάτισε σε χρόνο 1:01:10.8 και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης σε χρόνο 1:02:04.1. Την πρώτη θέση πήρε ο Ζαν Μπαπτιστ Κλουσμάν από την Γαλλία με 58:50, ενώ στο δεύτερο και στο τρίτο σκαλί του βάθρου θα ανέβουν δύο Ιταλοί. Ο Σαμουέλε Ρινάλντι κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 58:54.8 και ο Μικέλε Σάσι το χάλκινο τερματίζοντας σε 59:00.9.

18η η Κρητικού, 25η η Γρίβα

Την 18η και 25η θέση αντίστοιχα κατέλαβαν η Παρασκευή Κρητικού και η Βασιλική Γρίβα στο αγώνισμα των 7.5 χιλιομέτρων της ηλικιακής κατηγορίας των 16-17 ετών. Η αθλήτρια του Ηρακλή τερμάτισε σε χρόνο 1:48:36.9 ενώ η αθλήτρια του Εθνικού κάλυψε την απόσταση σε 2:04:53.3.

Την πρώτη θέση κατέλαβε η Γιάνκα Γιούχαζ από την Ουγγαρία με 1:38:01.4, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Ισπανίδα Πόλα Ρουίς με 1:38:03.4. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Ιταλία και συγκεκριμένα στην Ελεονόρα Μπρότο με 1:38:08.6.

28ος ο Χατζηγεωργίου

Την 28η θέση στο αντίστοιχο αγώνισμα (7.5 χιλιόμετρα) των αγοριών ηλικίας 16-17 ετών πήρε ο Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου. Ο νεαρός πρωταθλητής έκανε χρόνο 1:47:38.3.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Γάλος Λογκάν Φοντέν με 1:31:28.4 ύστερα από συγκλονιστική μάχη με τον Ρώσο Ιάροσλαβ Ποτάποφ που τερμάτισε τρία εκατοστά του δευτερολέπτου μετά. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Νίκολα Ρομπέρτο από την Ιταλία με 1:31.35.8.

Την 15η θέση στα 10 χιλιόμετρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανοιχτής Θάλασσας που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας κατέλαβε ο Αστέριος Δαλδογιάννης.

Ο νεαρός πρωταθλητής αγωνιζόμενος στην κατηγορία των αγοριών 18-19 ετών κάλυψε την απόσταση σε 2:02:01.4. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Κριστόφ Ραζόφσκι με χρόνο 1:55:40.7, ενώ την δεύτερη θέση πήρε ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ με 1:55:50.5.

Συγκλονιστική μάχη έγινε για την τρίτη θέση, καθώς ο Ιταλός Αντρέα Μάντσι με 1:57:46.6 ξεπέρασε κατά ένα εκατοστό του δευτερολέπτου τον Ισραηλινό Ματάν Ροντίτι που τελικά κατετάγη τέταρτος.

Την ένατη θέση κατέλαβε η ελληνική ομάδα στη σκυταλοδρομία 4Χ1.250μ. (κατηγορία 14-16 ετών) του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water Νέων, που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας.

Η ελληνική τετράδα, που αποτελούνταν από τους Στούρα, Εγγλεζάκη, Γιαννοπούλου και Κατσιάρα κολύμπησε σε χρόνο 1:02:32.5. Την κούρσα κέρδισε η Ισπανία, με χρόνο 58:52.7.

Χωρίς τη συμμετοχή της ελληνικής ομάδας διεξήχθη η σκυταλοδρομία  4Χ1.250μ, κάτω των 19 ετών, του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water Νέων, που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας.
 
Η ομάδα μας, που αποτελούνταν από τη Βάσια Γρίβα, τη Βιβή Κρητικού, τον Κωνσταντίνο Χατζηγεωργίου και τον Στέλιο Δαλδογιάννη, δεν κατάφερε να συμμετάσχει στην κούρσα, εξαιτίας τραυματισμών της Γρίβα (χτύπησε δύο φορές στο κεφάλι κατά τη διάρκεια του ατομικού της αγωνίσματος) και των Κρητικού- Χατζηγεωργίου, που αντιμετώπισαν προβλήματα στον ώμο. Η ελληνική ομάδα επιστρέφει σήμερα στην Ελλάδα.

ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ WATER POLO ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Στην Ολλανδία για τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών (Άλφεν) και Νέων γυναικών (Χάγη), μεταβαίνουν οι Εθνικές μας ομάδες το ερχόμενο Σάββατο (10/9).

Οι δύο αποστολές όπως έχουν συγκροτηθεί:

ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ (κ 19)

Μανώλης Ζερδεβάς, Δημήτρης Κουρούβανης (τερματοφύλακες), Νίκος Γαρδίκας, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Κώστας Γκιουβέτσης, Δημήτρης Νικολαϊδης, Γρηγόρης Γιαννόπουλος, Νίκος Δελαγραμμάτικας, Μανώλης Τσαχειλίδης, Ιορδάνης Μασμανίδης, Παύλος Μουρατίδης, Γρηγόρης Καπετανάκης, Μανώλης Λιαπάκης

Μαζί τους ο ομοσπονδιακός τεχνικός Θόδωρος Χατζηθεοδώρου, ο συνεργάτης του Νίκος Καραμάνης, ο φυσικοθεραπευτής Κώστας Αποστολόπουλος, ενώ αρχηγός της αποστολής είναι ο εκ των Αντιπροέδρων της ΚΟΕ, Δημήτρης Γρυπάρης.

ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (κ 19)

Ιωάννα Σταματοπούλου, Ελένη Σωτηρέλη (τερματοφύλακες), Ελευθερία Πλευρίτου, Βασιλική Πλευρίτου, Νικολέτα Ελευθεριάδου, Μαρία Πάτρα, Ελένη Ξενάκη, Ελισάβετ Πρωτοπαπά, Ιωάννα Χυδηριώτη, Άνθια Παπαναστασίου, Ιφιγένεια Μαυρωτά, Ελένη Ελληνιάδη, Μαρία Ελένη Σελετοπούλου

Μαζί τους ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος, ο συνεργάτης του Άγγελος Γαρελίδης, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη και το μέλος του Δ.Σ και έφορος Βασιλική Αρβανιτοπούλου ως αρχηγός αποστολής. Η τελευταία μαζί με τους διεθνείς μας διαιτητές Νίκο Μπουδραμή και Σπύρο Αχλαδιώτη, αναχωρούν αύριο (9/9).

Οι διοργανώσεις

Η Εθνική μας ομάδα των Νέων ανδρών, μετέχει στον Δ’ Όμιλο με αντιπάλους την Ουγγαρία, το Μαυροβούνιο και τη Μάλτα.

Οι υπόλοιποι Όμιλοι:

Α’: Σερβία, Ιταλία, Γερμανία, Τουρκία

Β’: Κροατία, Ρωσία, Γεωργία, Αζερμπαϊτζάν

Γ’: Ισπανία, Ολλανδία, Ρουμανία, Σλοβακία

Η σειρά των αγώνων της Εθνικής μας (τοπικές ώρες):

11/9: 17.15 ΕΛΛΑΔΑ – Μαυροβούνιο

12/9: 17.15 ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία

13/9: 10.15 ΕΛΛΑΔΑ – Μάλτα

Οι 1οι των Ομίλων προκρίνονται απευθείας στα προημιτελικά και οι 2οι 3οι παίζουν χιαστί νοκ άουτ παιχνίδια για τις άλλες 4 θέσεις (14/9): 2Α – 3Γ, 2Γ – 3Α, 2Β – 3Δ, 2Δ – 3Β.

Η Εθνική μας ομάδα των Νέων γυναικών μετέχει κι αυτή στον Δ’ Όμιλο με αντιπάλους τη Γερμανία, Ισραήλ, Τουρκία.

Οι άλλοι Όμιλοι:

Α’: Ιταλία, Σλοβακία, Μεγάλη Βρετανία, Βουλγαρία

Β’: Ρωσία, Ουγγαρία, Γαλλία, Ουκρανία, Κροατία

Γ’: Ισπανία, Ολλανδία, Σερβία, Ρουμανία

Η σειρά των αγώνων μας (τοπικές ώρες):

11/9: 12.00 ΕΛΛΑΔΑ – Ισραήλ

13/9: 15.30 ΕΛΛΑΔΑ – Γερμανία

14/9: 18.15 ΕΛΛΑΔΑ – Τουρκία

Κι εδώ ισχύει το ίδιο σύστημα πρόκρισης. Οι 1οι των Ομίλων απευθείας στα προημιτελικά και οι άλλες 4 ομάδες θα προκύψουν από τα χιαστί νοκ άουτ παιχνίδια (15/9): 2Α – 3Γ, 2Γ – 3Α, 2Β – 3Δ, 2Δ – 3Β.

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΚΟΕ (6/9/2016)

Πηγή:www.koe.org.gr

Συνεδρίασε το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ (6/9/16) και έλαβε τις ακόλουθες αποφάσεις:

*Ενέκρινε την ένταξη του σωματείου Ζακυνθινή Ένωση Υγρού Στίβου (Ζ.Ε.Υ.Σ) στην δύναμη της ΚΟΕ

*Ενέκρινε την αποστολή στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης 25μ. (Γουίντσορ Καναδά, 5-11 Δεκεμβρίου), των κολυμβητών μας Ανδρέα Βαζαίου, Απόστολου Χρήστου και Κρίστιαν Γκολομέεβ, με έξοδα της Fina. Μαζί τους θα είναι και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Νίκος Γέμελος που θα μετάσχει ως προσκεκλημένος της Fina στο Συνέδριο Golden Couch

*Ενέκρινε τη συμμετοχή σε σεμινάριο Κριτών κολύμβησης της Fina, στη Λάρνακα (5-6 Νοεμβρίου), των Τάσου Παπαδόπουλου και Μπαρτζιώκα

*Ενέκρινε την απόφαση της ΚΕΔ για απόρριψη της ένστασης του ΑΝΟ Γλυφάδας για τον αγώνα του με τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών (10/7/16)

*Προσδιόρισε τον αριθμό και την προέλευση των ξένων υδατοσφαιριστών/τριών στα πρωταθλήματα Α1 Ανδρών και Γυναικών στον αριθμό «δύο (2)μη Έλληνες»

*Όρισε την ημερομηνία έναρξης των πρωταθλημάτων υδατοσφαίρισης Α1 Ανδρών και Γυναικών περιόδου 2016-17, στις 22 Οκτωβρίου 2016

*Παρέπεμψε στον Αθλητικό Δικαστή την ένσταση του ΟΦΗ για αντικανονική συμμετοχή αθλητριών του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα Β’ Εθνικής Γυναικών (Χανιά, 5-7 Αυγούστου)

*Κάλεσε σε απολογία και παροχή εξηγήσεων το σωματείο ΚΟ Ξάνθης για πλαστοπροσωπία στο πρωτάθλημα Γ’ Ανδρών, μετά από ένσταση του Άργη Καλαμάτας

*Ενέκρινε τη συγχώνευση των τμημάτων υδατοσφαίρισης Ποσειδώνα Ιλισίων και Ηλυσιακού

*Έκανε δεκτή την ένσταση του ΝΟ Ιτέας, σε συνδυασμό με σχετική αναφορά του Επειού ΓΣ Ίλιδας για αντικανονική συμμετοχή ως παίκτη, του προπονητή της ΝΕ Λάρισας Γιάννη Θεοχάρη στο πρωτάθλημα Γ’ Ανδρών. Στο σωματείο ΝΕ Λάρισας , με βάση το άρθρο 16 παρ. 7.10 της Γενικής Προκήρυξης 2016, σε συνδυασμό με το άρθρο 17 παρ. 1.5, επιβάλλεται η ποινή του μηδενισμού και η αφαίρεση 3 βαθμών. Κατόπιν τούτου, η ΝΕ Λάρισας δεν ανέρχεται στην ανώτερη κατηγορία και παραμένει στην Γ’ Ανδρών.

*Σχετικά με καταγγελία του ΝΟ Λάρισας για έκπτωση των Γιώργου Φασούλα και Γιάννη Θεοχάρη, αντιπροέδρου και εφόρου της ΝΕ Λάρισας που δηλώνονται ως προπονητές, η ΚΟΕ με βάση το άρθρο 3 παρ. 2 και του άρθρου 3 παρ. 7 του νόμου 2725/99, δηλώνει αναρμόδια

*Ενέκρινε καμπ προετοιμασίας στο Οζέρο Κρούγκλοε της Ρωσίας (12-15 Νοεμβρίου) δύο καταδυτών μας μετά από σχετική πρόσκληση (δωρεάν κόστος), που στη συνέχεια θα μετάσχουν στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων (Καζάν, 29/11-4/12)

*Ενέκρινε την υποβολή αιτήματος στη Fina για την πραγματοποίηση Σχολής Κριτών Συγχρονισμένης κολύμβησης στην Ελλάδα.