Ετικέτα: ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO 2017 (ΓΕΝ. 2002)

Πηγή:www.koe.org.gr
Αναδείχθηκαν την Κυριακή (15/1) το βράδυ οι πρώτες 29 ομάδες που προκρίνονται στη Β’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων (από τις 44 που θα προκριθούν συνολικά), καθώς ολοκληρώθηκαν στη συντριπτική τους πλειοψηφία οι αγώνες στους επτά από τους 11 Ομίλους της Α’ προκριματικής φάσης.
Οι τρεις αγώνες (σε δύο Ομίλους) που εκκρεμούν για αύριο Δευτέρα (16/1) θα έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση, διότι αυτή έχει οριστικοποιθεί και στους δύο αυτούς Ομίλους, όπου υπάρχουν οι εκκρεμείς αγώνες. Καθώς, σε αυτή τη φάση μόνο οι ομάδες που παίρνουν την τελευταία ομάδα σε κάθε Όμιλο δεν προκρίνονται, κι αυτές έχουν βγει. Οι αγώνες που εκκρεμούν θα κρίνουν απλώς την οριστική κατάταξη στις πιο πάνω θέσεις των δύο αυτών Ομίλων.
Στους υπόλοιπους τέσσερις Ομίλους της Α’ φάσης, τα παιχνίδια θα διεξαχθούν το τριήμερο 20-22/1, οπότε και θα γνωρίσζουμε ποιες θα είναι και οι υπόλοιπες ομάδες που θα συμπληρώσουν το παζλ της πρόκρισης.
Οι 29 που πέρασαν ήδη στη Β’ φάση είναι οι: Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Χαλανδρίου, Νηρέας Γέρακα, Άλμα Κλαμπ, ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΕ Χαϊδαρίου, Μίλων, Τρίτων Αμαρουσίου, Παναθηναϊκός, Πανιώνιος, Ιωνικός, Άρης Νίκαιας, Ολυμπιακός, ΝΟ Χίου, ΓΣ Ηλιούπολης, ΑΕ Κερατσινίου, ΝΟ Σύρου, Εθνικός Πειραιά, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΓΣ Περιστερίου, Ηλυσιακός, Ολυμπιάδα Πετρούπολης, ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου, Πλιτς Πλατς, ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, Νηρέας Λαμίας, ΝΟ Καλαμακίου.
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΕΑΤΕΚ – ΧΑΝΘ 14-4, ΣΑΠΚ Νεάπολης – ΠΑΟΚ 3-16. Ρεπό ο Πανσερραϊκός.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΟΦΘ – Ηρακλής 13-3. Ρεπό οι ΝΟ Καβάλας και ΠΑΣ Φοίβος. Ο ΑΣ Απόλλο αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας):
ΝΕ Λάρισας – ΝΟ Λάρισας 11-10, ΟΥΚ Βόλου – Νίκη Βόλου 5-11. Ρεπό η ΝΕ Λαμίας.
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Χαλανδρίου, Π. Φαλήρου, Γέρακα):
Άλμα Κλαμπ – Νηρέας Γέρακα 9-17, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – Νηρέας Χαλανδρίου 3-12,Παλαιό Φάληρο – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 21-1, Νηρέας Χαλανδρίου – Άλμα Κλαμπ 15-7, Νηρέας Γέρακα – Νηρέας Χαλανδρίου 3-5, Άλμα Κλαμπ – Παλαιό Φάληρο 0-16,Παλαιό Φάληρο – Νηρέας Γέρακα 14-5, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – Άλμα Κλαμπ 7-15, Νηρέας Χαλανδρίου – Παλαιό Φάληρο 6-9, Νηρέας Γέρακα – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 18-6.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Παλαιό Φάληρο 12
2. Νηρέας Χαλανδρίου 9
3. Νηρέας Γέρακα 6
4. Άλμα Κλαμπ 3
…………………………….
5. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου):
Τρίτων Αμαρουσίου – Μίλων 1-16, ΑΕ Χαϊδαρίου – Ροή 20-4,Ροή – Τρίτων Αμαρουσίου 4-9, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΕ Χαϊδαρίου 10-2, Μίλων – Ροή 17-6, Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΟ Βουλιαγμένης 0-20,ΝΟ Βουλιαγμένης – Μίλων 29-0, ΑΕ Χαϊδαρίου – Τρίτων Αμαρουσίου 18-0, Ροή – ΝΟ Βουλιαγμένης 0-23, Μίλων – ΑΕ Χαϊδαρίου 2-8.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12
2. ΑΕ Χαϊδαρίου 9
3. Μίλων 6
4. Τρίτων Αμαρουσίου 3
……………………………
5. Ροή 0
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Νίκαιας, Ν. Σμύρνης, Χαϊδαρίου):
Ιωνικός – Απόλλων Σμύρνης 22-3, Παναθηναϊκός – Άρης Νίκαιας 23-3,Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 4-6, Απόλλων Σμύρνης – Άρης Νίκαιας 5-16, Ιωνικός – Πανιώνιος 6-21,Πανιώνιος – Απόλλων Σμύρνης 30-2, Παναθηναϊκός – Ιωνικός 17-11, Άρης Νίκαιας – Πανιώνιος 4-29, Απόλλων Σμύρνης – Παναθηναϊκός 3-35.
Η Βαθμολογία:
1. Παναθηναϊκός 12 (4 αγ.)
2. Πανιώνιος 9 (4 αγ.)
3. Ιωνικός 3 (3 αγ.)
4. Άρης Νίκαιας 3 (3 αγ.)
……………………………..
5. Απόλλων Σμύρνης 0 (4 αγ.)
Σ.Σ.: Εκκρεμεί ο αγώνας: Άρης Νίκαιας – Ιωνικός (κολ. Νίκαιας, Δευτέρα 16/1 στις 21.00).
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ηλιούπολης):
Ολυμπιακός – ΓΣ Ηλιούπολης 16-4, ΑΕ Κερατσινίου – ΝΟ Χίου 2-22, ΝΟ Σύρου – ΝΟ Χαλκίδας 4-2,ΓΣ Ηλιούπολης – ΝΟ Χαλκίδας 21-0, ΝΟ Χίου – ΝΟ Σύρου 33-1, Ολυμπιακός – ΑΕ Κερατσινίου 30-2, ΝΟ Χαλκίδας – ΝΟ Χίου 0-39, ΑΕ Κερατσινίου – ΓΣ Ηλιούπολης 0-18, ΝΟ Σύρου – Ολυμπιακός 0-26,ΑΕ Κερατσινίου – ΝΟ Σύρου 13-5, ΓΣ Ηλιούπολης – ΝΟ Χίου 4-8, Ολυμπιακός – ΝΟ Χαλκίδας 36-0, ΝΟ Σύρου – ΓΣ Ηλιούπολης 3-16, ΝΟ Χίου – Ολυμπιακός 10-17, ΝΟ Χαλκίδας – ΑΕ Κερατσινίου 5-15.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Ολυμπιακός 15
2. ΝΟ Χίου 12
3. ΓΣ Ηλιούπολης 9
4. ΑΕ Κερατσινίου 6
5. ΝΟ Σύρου 3
……………………..
6. ΝΟ Χαλκίδας 0
Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Π. Φαλήρου, Περιστερίου):
ΑΝΟ Γλυφάδας – ΠΕΚΕΒ 25-1,ΠΕΚΕΒ – Ηλυσιακός 4-11, Εθνικός Πειραιά – ΓΣ Περιστερίου 3-2, ΑΝΟ Γλυφάδας – Ολυμπιάδα Πετρούπολης 13-5, Ηλυσιακός – Εθνικός Πειραιά 4-7, Ολυμπιάδα Πετρούπολης – ΠΕΚΕΒ 9-5, ΓΣ Περιστερίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 8-10,ΠΕΚΕΒ – Εθνικός Πειραιά 7-11, Ολυμπιάδα Πετρούπολης – ΓΣ Περιστερίου 4-18, ΑΝΟ Γλυφάδας – Ηλυσιακός 14-2, ΓΣ Περιστερίου – ΠΕΚΕΒ 15-4, Ηλυσιακός – Ολυμπιάδα Πετρούπολης 13-10, Εθνικός Πειραιά – ΑΝΟ Γλυφάδας 8-7.
Η Βαθμολογία:
1. Εθνικός Πειραιά 12 (4 αγ.)
2. ΑΝΟ Γλυφάδας 12 (5 αγ.)
3. ΓΣ Περιστερίου 6 (4 αγ.)
4. Ηλυσιακός 6 (4 αγ.)
5. Ολυμπιάδα Πετρούπολης 3 (4 αγ.)
………………………………………
6. ΠΕΚΕΒ 0 (5 αγ.)
Σ.Σ.: Εκκρεμούν οι αγώνες: Ολυμπιάδα Πετρούπολης – Εθνικός Πειραιά (Δευτέρα 16/1 στις 20.30) και ΓΣ Περιστερίου – Ηλυσιακός (κολ. Περιστερίου, Δευτέρα 16/1 στις 21.30)
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Ηρακλείου):
ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 21-7, ΝΟ Χανίων – Πλιτς Πλατς 24-4,ΝΟ Ρεθύμνου – Πλιτς Πλατς 17-2, ΝΟ Χανίων – ΟΦΗ 16-2, ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 12-11, ΟΦΗ – Πλιτς Πλατς 3-4.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Χανίων 9
2. ΝΟ Ρεθύμνου 6
3. Πλιτς Πλατς 3
……………………………………
4. ΟΦΗ 0
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΝΕ Πατρών – ΝΟ Πατρών 6-7, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΟ Καλαμάτας 2-12,ΝΟ Καλαμάτας – ΝΕ Πατρών 1-27, Νηρέας Λαμίας – ΝΟ Ναυπλίου 28-1, ΝΟ Πατρών – ΝΟ Καλαμάτας 19-3, ΝΕ Πατρών – Νηρέας Λαμίας 12-9,Νηρέας Λαμίας – ΝΟ Πατρών 6-11, ΝΟ Ναυπλίου ΝΕ Πατρών 2-26, ΝΟ Καλαμάτας – Νηρέας Λαμίας 1-15, ΝΟ Πατρών – ΝΟ Ναυπλίου 32-3.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Πατρών 12
2. ΝΕ Πατρών 9
3. Νηρέας Λαμίας 6
4. ΝΟ Καλαμάτας 3
……………………
5. ΝΟ Ναυπλίου 0
Η Β’ φάση του πρωταθλήματος Παίδων είναι προγραμματισμένη για το τριήμερο 31/3-2/4. Η κλήρωση της Β’ φάσης θα γίνει την Τετάρτη 8/2 στις 13.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO 2017 (Γεν. 2002)

Σε 7 από τους 11 συνολικά Ομίλους, διεξάγονται το επόμενο τριήμερο (13-15/1) οι αγώνες της Α’ Προκριματικής Φάσης του Παιδικού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης (γενν. 2002). Λόγω της κακοκαιρίας αναβάλλονται για τις 20-22/1, οι αγώνες των Ομίλων, Α’ και Β’ Θεσσαλονίκης και Λάρισας, ενώ τις ίδιες ημερομηνίες θα γίνουν και οι αγώνες στον Όμιλο Πτολεμαϊδας.
Οι Όμιλοι όπου διεξάγονται οι αγώνες της Α’ Φάσης:
  1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Χαλανδρίου, Γέρακα): Παλαιό Φάληρο, Δελφίνια Μεταμόρφωσης, Άλμα Κλαμπ, Νηρέας Γέρακα, Νηρέας Χαλανδρίου
  2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Χαϊδαρίου): ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΕ Χαϊδαρίου, Τρίτων Αμαρουσίου, Μίλων, ΣΚ Ροή
  3. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Νίκαιας, Νέας Σμύρνης, Χαϊδαρίου): Πανιώνιος, Παναθηναϊκός, Ιωνικός Νίκαιας, Απόλλων Σμύρνης, Άρης Νίκαιας
  4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Ηλιούπολης): Ολυμπιακός, ΑΕ Κερατσινίου, ΝΟ Σύρου, ΝΟ Χαλκίδας, ΝΟ Χίου, ΓΣ Ηλιούπολης
  5. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. ΑΝΟΓ, Π. Φαλήρου, Περιστερίου): ΑΝΟ Γλυφάδας, Ολυμπιάδα Πετρούπολης, ΓΣ Περιστερίου, Ηλυσιακός, Εθνικός Πειραιά, ΠΕΚΕ Βροντάδου
  6. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (κολ. Ηρακλείου): ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Χανίων, ΟΦΗ, ΑΟ Πλιτς Πλατς
  7. ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (κολ. «Αντ.Πεπανός»): Νηρέας Λαμίας, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Πατρών, ΝΟ Καλαμάτας
Στην Β’ Προκριματική φάση (31/3-2/4), προκρίνονται συνολικά 44 ομάδες (αποκλείονται μόνον οι ομάδες που θα τερματίσουν στην τελευταία θέση των Ομίλων της Α’ Φάσης).
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
1η αγωνιστική Παρασκευή 13/01/2017
ΩΡΑ: 20:40 ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ
ΩΡΑ: 21:40 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΦΑΛΗΡΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 12:30 ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 13:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΦΑΛΗΡΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ. ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
ΩΡΑ: 19:30 ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΓΕΡΑΚΑ
4η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 09:30 ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.
ΩΡΑ: 10:30 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ
5η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 16:30 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ
ΩΡΑ: 17:30 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ
2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
1η αγωνιστική Παρασκευή 13/01/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
ΩΡΑ: 21:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΡΟΗ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 09:00 ΡΟΗ ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΡΟΗ
ΩΡΑ: 21:00 ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
ΩΡΑ: 12:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.
5η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΡΟΗ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
3. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 13/01/2017
ΩΡΑ: 20:15 ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.
ΩΡΑ: 21:15 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
3. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 13:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ
3η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 20:30 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
ΩΡΑ: 21:30 ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
3. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ
2η αγωνιστική Δευτέρα 16/01/2017
ΩΡΑ: 21:00 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ
3. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 09:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ
ΩΡΑ: 10:00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ
5η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ
4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 13/01/2017
ΩΡΑ: 19:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:30 ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΝΟ ΧΙΟΥ
ΩΡΑ: 21:30 ΝΟ ΣΥΡΟΥ ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 11:30 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
ΩΡΑ: 12:30 ΝΟ ΧΙΟΥ ΝΟ ΣΥΡΟΥ
ΩΡΑ: 13:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΝΟ ΧΙΟΥ
ΩΡΑ: 19:00 ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΟ ΣΥΡΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
4η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 08:30 ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΝΟ ΣΥΡΟΥ
ΩΡΑ: 09:30 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΝΟ ΧΙΟΥ
ΩΡΑ: 10:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 14:30 ΝΟ ΣΥΡΟΥ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 15:30 ΝΟ ΧΙΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
ΩΡΑ: 16:30 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
5. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 13/01/2017
ΩΡΑ: 21:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΠΕΚΕΒ
5. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ
1η αγωνιστική /2017
ΩΡΑ: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
5. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΦΑΛΗΡΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΠΕΚΕΒ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
5. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΩΡΑ: 12:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ
5. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
ΩΡΑ: 19:00 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ ΠΕΚΕΒ
ΩΡΑ: 20:00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 09:00 ΠΕΚΕΒ ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
ΩΡΑ: 10:00 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΩΡΑ: 11:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
5η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 16:30 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΠΕΚΕΒ
ΩΡΑ: 19:30 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:30 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
5. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
1η αγωνιστική Δευτέρα 16/01/2017
ΩΡΑ: 21:30 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
6. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 20/01/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΕΑΤΕΚ ΧΑΝΘ
ΩΡΑ: 20:00 ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΠΑΟΚ
2η αγωνιστική Σάββατο 21/01/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΠΑΟΚ ΕΑΤΕΚ
ΩΡΑ: 11:00 ΜΓΣ ΠΑΝ/ΚΟΣ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 21/01/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΧΑΝΘ ΠΑΟΚ
ΩΡΑ: 19:00 ΕΑΤΕΚ ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 22/01/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ ΧΑΝΘ
ΩΡΑ: 11:00 ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΕΑΤΕΚ
5η αγωνιστική Κυριακή 22/01/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΠΑΟΚ ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΧΑΝΘ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
7. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 20/01/2017
ΩΡΑ: 21:00 ΟΦΘ ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 22:00 ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ
2η αγωνιστική Σάββατο 21/01/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ ΟΦΘ
ΩΡΑ: 13:00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 21/01/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ
ΩΡΑ: 21:00 ΟΦΘ ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 22/01/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 13:00 ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ ΟΦΘ
5η αγωνιστική Κυριακή 22/01/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ
8. ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 20/01/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 21/01/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 12:00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 21/01/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 22/01/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 22/01/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
9. ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ
1η αγωνιστική Σάββατο 21/01/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΩΡΑ: 18:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ. ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
2η αγωνιστική Κυριακή 22/01/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ. ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
3η αγωνιστική Κυριακή 22/01/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΩΡΑ: 17:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ.
10. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
1η αγωνιστική Παρασκευή 13/01/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΟΦΗ
ΩΡΑ: 17:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ ΟΦΗ
3η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΩΡΑ: 18:00 ΟΦΗ ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ
11. ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΠΑΝΟΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 13/01/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 11:00 ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 09:30 ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
5η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ

ΚΛΗΡΩΣΗ Β’ ΦΑΣΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Στην Αθήνα και την Πάτρα αντίστοιχα θα διεξαχθούν οι αγώνες του Α’ και Β’ Γύρου για την Β’ Φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών, όπως προέκυψε από τη σημερινή (11/1) κλήρωση στα γραφεία της ΚΟΕ.
Στην Αθήνα, οι αγώνες θα διεξαχθούν 27-29 Ιανουαρίου και στην Πάτρα στις 10-12 Φεβρουαρίου.
Το πρόγραμμα των αγωνιστικών:
1η: Εθνικός – ΝΕ Πατρών, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Ρεθύμνου
2η: Εθνικός – ΝΟ Ρεθύμνου, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΕ Πατρών
3η: ΑΝΟ Γλυφάδας – Εθνικός, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Ρεθύμνου
Σε ότι αφορά τους αγώνες των υπόλοιπων ομάδων (1ος, 2ος Α’ Ομίλου Α’ Φάσης και 3ος, 4ος Β’ Ομίλου Α’ Φάσης), θα διεξαχθούν:
28 Ιανουαρίου: Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης, Τρίτων Αμαρουσίου – Ηλυσιακός
4 Φεβρουαρίου: ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός, Ηλυσιακός – Τρίτων Αμαρουσίου
11 Φεβρουαρίου (αν χρειαστεί): Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης, Τρίτων Αμαρουσίου – Ηλυσιακός
Απαιτούνται 2 νίκες
Στην Γ’ Φάση του πρωταθλήματος (18 Φεβρουαρίου – 5 Απριλίου), σχηματίζονται 2 Όμιλοι ως εξής και με τα ακόλουθα δεδομένα μετά τα παιχνίδια της Β’ Φάσης:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Νικητής ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 6β., Ηττημένος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 3β., 1ος Ομίλου Β’ Φάσης 1β., 2ος Ομίλου Β’ Φάσης 0β.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ: 3ος Ομίλου Β’ Φάσης 6β., 4ος Ομίλου Β’ Φάσης 3β., Νικητής ΤΡΙΤΩΝ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 1β., Ηττημένος ΤΡΙΤΩΝ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 0β.
Στη συνέχεια (20 Απριλίου – 11 Μαϊου) ακολουθούν τα πλέι οφ και πλέι άουτ του πρωταθλήματος, ανάλογα με τις κατατάξεις των Ομίλων της Γ΄ Φάσης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Επίδειξη δύναμης ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 22-3 τον Εθνικό

Καταιγιστικός ήταν ο ΝΟ Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού και κάνοντας επίδειξη δύναμης νίκησε με 22-3 τον Εθνικό για την 6η και τελευταία αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος Α1 Γυναικών.

Έτσι ο ΝΟΒ παίρνει οριστικά τη 2η θέση στον Α’ Όμιλο και στη Β’ φάση θα παίξει έως τρεις αγώνες κόντρα στον Ολυμπιακό για δύο νίκες, ενώ ο Εθνικός κατέκτησε την 3η θέση στον ίδιο Όμιλο και στη Β’ φάση θα πάει στον Όμιλο με τις τέσσερις ομάδες (οι δύο τελευταίοι του Α’ και οι δύο πρώτοι του Β’ της Α’ φάσης) που θα παίξουν για νέα βαθμολογία από το 0.

Τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου μπήκαν με φόρα, προηγήθηκαν 8-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις αντιπάλους που φάνηκαν παραδομένες και σαν να μην έχουν τη διάθεση να κυνηγήσουν κάτι καλύτερο.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 22-3

Οκτάλεπτα: 8-0, 4-3, 7-0, 3-0.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
Κούβδου Έλ. Δουρέκα Στ.
Τσουκαλά 3 Παναγιωτοπούλου
Χυδηριώτη Δουρέκα Αδ.
Ο’ Ντόνελ 1
Πρωτόπαπα 1 Αποστολίδου
Ξενάκη 4 Μπίσμπα 1
Μαυρωτά Ιφ. Κούβδου Ν.
Πάτρα Μ. 2 Γονίδη
Κούλχαας 3 Πετάση
Διαμαντοπούλου Β. 3 Φραγκιουδάκη 1
Σελετοπούλου 2 Γκούζουλα
Κοντογιάννη 2 Μιχαηλίδου 1
Κοτσιώνη Στραβάκου
Κοκκινάκη Κατσίμπρη
Ιωαννίδη 1
Προπονητής: Αλεξία Καμμένου Προπονητής: Γιώργος Τσόκας

Διαιτητές: Σ

ταυρίδης, Σπανούδης

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης

Εύκολα η ΝΕ Πατρών, 17-6 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου

Η ΝΕ Πατρών επιβλήθηκε άνετα του Τρίτωνα Αμαρουσίου με 17-6 στο μεταξύ τους αγώνα στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της αχαϊκής πρωτεύουσας για την 6η και τελευταία αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος Α1 Γυναικών.

Η ΝΕΠ παίρνει οριστικά τη δεύτερη θέση στο συγκεκριμένο Όμιλο και στη Β΄φάση θα πάει στον όμιλο των 4 ομάδων, ενώ ο Τρίτων Αμαρουσίου είναι οριστικά 3ος στον Β’ Όμιλο της Α’ φάσης και στη Β΄φάση θα παίξει έως τρεις αγώνες με τον Ηλυσιακό για δύο νίκες.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 17-6

Οκτάλεπτα: 6-1, 2-2, 4-3, 5-0.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
Μανέτα Β. Λάζαρη
Ανδρουτσέλη 1 Τουλουμτζίδου
Τσιμάρα 1 Μουλλάκη 1
Μπαλάτσα Μ. 1 Τζελέπη 1
Πάτερου Μπαλωμενάκη 1
Μανέτα Σ. 2 Δατσέρη
Μπαλάτσα Ν. Χατζηκυριακάκη
Παπαδοπούλου Ανδρή
Πασσά 1 Μαλλιαρού 2
Μπιτσάκου 4 Δημητροκάλη
Κουτέλη 3 Αργυρού
Λυκοθανάση 3 Κορμά
Ζαφειράκη Στρατιδάκη
Μοίραλη 1 Κούζουνα 1
Ρακιτζή Καλογερά
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος Προπονητής: Γιώργος Ιντζές

Διαιτητές: Μοίραλης, Κουρέτας

Αλυτάρχης: Κώστας Λιαπίκος

Με το απόλυτο νικών ο Ολυμπιακός, 22-1 τον ΝΟ Ρεθύμνου

Αήττητος και με το απόλυτο των νικών (6 στα 6) ολοκλήρωσε την Α’ φάση του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών ο κάτοχος του τίτλου Ολυμπιακός που κατέκτησε και την πρωτιά στον Α’ Όμιλο. Οι ερυθρόλευκες επιβλήθηκαν με περίπατο και επί του ΝΟ Ρεθύμνου με 22-1 στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής της Α’ φάσης.

Ο Ολυμπιακός θα παίξει στη Β΄φάση με τον ΝΟ Βουλιαγμένης έως τρεις αγώνες για δυο νίκες, ενώ ο ΝΟ Ρεθύμνου που πήρε την 4η θέση στον Α’ Όμιλο της Α’ φάσης θα παίξει στη Β’ φάση στον όμιλο των 4 ομάδων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 22-1

Οκτάλεπτα: 5-0, 4-0, 7-1, 6-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
Διαμαντοπούλου Χρ. Καραβάνου
Σαφέτη
Ελευθεριάδου 1 Φαρμάκη Μ.
Σώρα 2 Θεοδωράκη
Μανωλιουδάκη 2 Καρυπίδου
Αβραμίδου 1 Μπελέγρη
Ασημάκη 7 Μαυρέλου
Πλευρίτου Μ. 4 Μυριοκεφαλιτάκη
Έμολο 3 Λιμπιντάκη
Πλευρίτου Β. Φαρμάκη Ελ. 1
Σμιτ 1
Λογοθέτη 1 Σολανάκη
Σταματοπούλου
Πέττα
Νίνου
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Μπιράκης, Κατσώνης

Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος

Με νίκη του ΑΝΟ Γλυφάδας 12-6 επί του Ηλυσιακού έκλεισε η Α’ Φάση

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας ήταν ο νικητής του παιχνιδιού της 6ης αγωνιστικής της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, αφού επικράτησε με 12-6 του Ηλυσιακού ως τυπικά φιλοξενούμενος στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας.

Η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή με αυτό τον τρόπο έκλεισε αήττητη την πρώτη φάση, έχοντας πέντε νίκες και μία ισοπαλία. Έτσι κατέλαβε την 1η θέση του ομίλου που την οδηγεί στο μίνι πρωτάθλημα της Β’ Φάσης μαζί με Εθνικό, ΝΟ Ρεθύμνου και ΝΕ Πατρών.

Αντίθετα η ομάδα του Άγγελου Γαρελίδη έκανε την 6η της ήττα σε έξι αγώνες και στη δεύτερη φάση θα αντιμετωπίσει τον Τρίτωνα Αμαρουσίου σε σειρά αγώνων στις δύο νίκες με μειονέκτημα έδρας.

Το παιχνίδι ήταν βαθμολογικά αδιάφορο και η ομάδα της Γλυφάδας κατάφερε από την αρχή του αγώνα να μπει μπροστά στο σκορ, αφού στο ημίχρονο είχε χτίσει διαφορά τριών τερμάτων (6-3). Το δεύτερο μισό του αγώνα ήταν καρμπόν του πρώτου με τις δύο ομάδες να σημειώνουν ακριβώς τον ίδιο αριθμό τερμάτων (6-3 επιμέρους) και το παιχνίδι να λήγει με 12-6 υπέρ του ΑΝΟΓ.

 

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 6-12

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-3, 2-3, 1-3

 

Ηλυσιακός ΑΝΟ Γλυφάδας
Τζούρκα Παπαϊωάννου
Σαμαρά Τσελέντη 1
Χαραλαμπίδου 3 Ελληνιάδη 3
Μπούμπουρα Λούδη Ε. 1
Παντελίδου Μαμόγλου 3
Λαμπρινούκα Τερεζάκη
Παλαιοδήμου Παπαναστασίου Αν. 2
Γούση Κόλλια
Γρηγοριάδη 1 Κωνσταντά
Γρηγοροπούλου Κολτσίδα 1
Κωστοπούλου Παπαναστασίου Δ.
Παπαδάκη 1 Νιαρχάκου 1
Σκαρπαλέζου Αρχοντάκη
Λυμπεροπούλου 1 Κοντονή
Οκολίστα Γιαννοπούλου
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής

Διαιτητές: Κραβαρίτης, Σαρρής

Αλυτάρχης: Μιχαηλίδης Λ.

ΣΤΗ Β’ ΦΑΣΗ:

Οι δύο (2) πρώτες ομάδες της κατάταξης του Α’ Ομίλου της Α’ φάσης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), θα παίξουν έως τρεις (3) αγώνες, για δύο (2) νίκες, στις 28 Ιανουαρίου, 4 Φεβρουαρίου και 11 Φεβρουαρίου (αν χρειαστεί).

Οι δύο (2)τελευταίες ομάδες του Α’ Ομίλου (ΕΘΝΙΚΟΣ, ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ) και οι δύο (2) πρώτες του Β’ Ομίλου (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ) σχηματίζουν νέο Όμιλο 4 ομάδων με μηδενική βαθμολογία, η κλήρωση των αγώνων του οποίου θα γίνει την Τετάρτη 11 Ιανουαρίου (12.00) στα γραφεία της ΚΟΕ. Ο Α’ Γύρος θα διεξαχθεί 27-29 Ιανουαρίου και ο Β’ Γύρος (10-12 Φεβρουαρίου).

Οι δύο (2) τελευταίες ομάδες του Β’ Ομίλου (ΤΡΙΤΩΝ, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ) θα παίξουν κι αυτές έως τρεις (3) αγώνες, για δύο (2) νίκες, στις 28/1, 4/2 και 11/2 (αν χρειαστεί).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Νίκη – Πρόκριση για την ΝΕΠ, 11-4 τον Ηλυσιακό

Μεγάλη νίκη για την ΝΕ Πατρών επί του Ηλυσιακού με 11-4 στην Πάτρα, που την φέρνει οριστικά στην δεύτερη θέση του Β’ Ομίλου της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος. Αυτό σημαίνει ότι η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου θα συμμετέχει στο μίνι πρωτάθλημα της Β’ Φάσης με τις ομάδες που θα διεκδικήσουν την πρόκριση στον όμιλο των πλέι οφ. Μετά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής και στους δύο ομίλους αυτές έχουν γίνει ήδη γνωστές και θα έιναι ο ΝΟ Ρεθύμνου, ο Εθνικός, ο ΑΝΟ Γλυφάδας και η ΝΕ Πατρών.

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-1. Από εκεί και πέρα ο Ηλυσιακός προσπάθησε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός, χωρίς όμως να καταφέρει να μειώσει την διαφορά στα επόμενα δύο οκτάλεπτα. Μάλιστα όσο περνούσε ο χρόνος η αχαϊκή ομάδα αύξανε προοδευτικά την διαφορά για να φτάσει στην μέγιστη τιμή της (11-4, με το οποίο και έληξε)

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 11-4

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-1, 4-1, 3-1

ΝΕ Πατρών Ηλυσιακός
Μανέτα Π. Τζούρκα
Ανδρουτσέλη 2 Σαμαρά
Τσιμάρα Ευδ. 1 Χαραλαμπίδου 1
Μπαλάτσα Μ. 2 Μπούμπουρα
Πάτερου Παντελίδου
Μανέτα Σ. 3 Λαμπρινούκα
Μπαλάτσα Ν. Παλαιοδήμου 1
Παπαδοπούλου Μοτίτη
Μοίραλη Γρηγοριάδη
Μπιτσάκου Λυμπεροπούλου Σ.
Κουτέλη  2 Κωστοπούλου
Λυκοθανάση 1 Παπαδάκη 2
Γιαννακέα Σκοτίδα Π.
Σινέμογλου Λυμπεροπούλου Γ.
Ρακιντζή Οκολίστα
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης

Διαιτητές:Μοίραλης, Ευφραμίδης

Αλυτάρχης: Κωνσταντίνος Λιαπίκος

Πρώτο τρίποντο για τον ΝΟ Ρεθύμνου, 14-10 τον Εθνικό

Την πρώτη του νίκη στην Α’ Φάση του πρωταθλήματος της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών πέτυχε ο ΝΟ Ρεθύμνου, ο οποίος επιβλήθηκε με 14-10 του Εθνικού στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου.

Η Κρητική ομάδα πήρε προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, αφού προηγήθηκε με 5-2 στην λήξη του πρώτου οκταλέπτου και 9-3 στην λήξη του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η αντίδραση του Εθνικού δεν ήρθε και η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της, τα 8 γκολ (14-6). Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να περιορίσουν την διαφορά της ήττας τους, αφού με ένα επιμέρους 4-0 διαμόρφωσαν το τελικό 14-10.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Μαρία Μυρικοκεφαλιτάκη με πέντε γκολ, ενώ τρία σημείωσε η Τόνια Σολανάκη για το Ρέθυμνο και η Νόρμα Φραγκιουδάκη για τον Εθνικό.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ 14-10

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 4-1, 5-3, 0-4

ΝΟ Ρεθύμνου Εθνικός
Κυριακάκη Δουρέκα Σ.
Σαφέτη Παναγιωτοπούλου 1
Φαρμάκη Μ. Δουρέκα Αδ.
Γαγάνη Βάσιλα 2
Παλληκαράκη Αποστολίδου 1
Καραβάνου 1 Μπίσμπα 2
Μαυρέλλου 1 Κούβδου Ν.
Μυριοκεφαλιτάκη 5 Γονίδη
Λιμπιτάκη Πετάση
Φαρμάκη Ελ. 2 Φραγκιουδάκη 3
Πατσαχάκη Γκούζουλα
Σολανάκη 3 Μιχαηλίδου
Καζάνα Στραβάκου
Καριπίδου Β. 2 Κατσίμπρη 1
Καριπίδου Μ.
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης Προπονητής: Γιώργος Τσόκας

Διαιτητές: Χατζηαναστασίου, Πολυχρονόπουλος

Αλυτάρχης: Μιχάλης Σπαγουλάκης

Άνετα στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός, 12-4 την Βουλιαγμένη

Ντέρμπι ήταν μόνο στα χαρτιά ο αγώνας του Ολυμπιακού με την Βουλιαγμένη για την 5η αγωνιστικής της Α1 Γυναικών που διεξήχθη στο «Π. Καπαγέρωφ» του Πειραιά. Οι «ερυθρόλευκες» του Χάρη Παυλίδη κατάφεραν να πάρουν μεγάλη σε εύρος νίκη με 12-4 επί του ΝΟΒ της Αλεξίας Καμμένου.

Οι πειραιώτισσες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν διαφορά έξι γκολ από την λήξη του ημιχρόνου, έχοντας παράλληλα την τερματοφύλακα Ιωάννα Σταματοπούλου σε εκπληκτική ημέρα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Βουλιαγμένη δεν κατάφερε να βρει αντίδραση και η διαφορά αυξήθηκε στα οκτώ γκολ (12-4).

Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Ρομπέρτα Μπιανκόνι που πραγματοποίησε επίσης μεγάλη εμφάνιση, ενώ από δύο γκολ σημείωσαν η Ασημάκη για τον Ολυμπιακό, η Κούλχαας και η Τσουκαλά για την Βουλιαγμένη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 12-4

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-0, 2-1, 3-2

Ολυμπιακός ΝΟ Βουλιαγμένης
Διαμαντοπούλου Κοτσιώνη
Πλευρίτου Ελ. 1 Τσουκαλά 2
Ελευθεριάδου Χυδηριώτη
Σώρα Μαστροκάλου
Μανωλιουδάκη 1 Πρωτοπαπά
Αβραμιδου  1 Ξενάκη
Ασημάκη  2 Μαυρωτά Ιφ.
Πλευρίτου Μ. 1 Πάτρα
Έμολο Κούλχαας  2
Πλευρίτου Β. Διαμαντοπούλου
Μπιανκόνι 5 Σελετοπούλου
Λογοθέτη 1 Κοντογιάννη
Σταματοπούλου Ζοφώλη
Πέττα Ιωαννίδη
Νίνου Κοκκινάκη
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου

Διαιτητές: Μπιράκης, Κουρτίδης

Αλυτάρχες: Χαράλαμπος Τρούλος, Νίκος Λούτας

Νίκη – πρωτιά για τον ΑΝΟ Γλυφάδας, 9-7 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου

Νίκη που του εξασφάλισε την πρώτη θέση στον Β’ Όμιλο της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών πέτυχε ο ΑΝΟ Γλυφάδας με 9-7 επί του Τρίτωνα Αμαρουσίου στο κολυμβητήριο των Βορείων Προαστίων.

Το παιχνίδι κριθηκε στην τελευταία περίοδο, στην οποία οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες (7-7). Εκεί ο ΑΝΟΓ του Τάσου Πιρπιρή φάνηκε πιο ψύχραιμος και κατάφερε να πάρει σπουδαίο διπλό με 9-7.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Ελένη Ελληνιάδη με τρία γκολ.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 7-9

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-3, 3-1, 0-2

Τρίτων Αμαρουσίου ΑΝΟ Γλυφάδας
Λάζαρη Παπαϊωάννου
Τουλουμτζίδου 1 Τσελέντη
Μουλλάκη Ελληνιάδη 3
Τζελέπη 2 Λούδη Ε. 1
Μπαλωμενάκη Γρηγοροπούλου
Όλσεν Κουρούτσαλη
Χατζηκυριακάκη Παπαναστασίου Αν. 1
Στρατιδάκη 2 Κόλλια 1
Μαλλιαρού Μαμόγλου
Δημητροκάλη 2 Κολτσίδα 2
Αργυρού Παπαναστασίου Δ.
Στρείδη Νιαρχάκου 1
Κορμά Αρχοντάκη
Κούζουνα Κωνσταντά
Δατσέρη Τερεζάκη
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής

Διαιτητές: Ποσποτίκης, Σαρρής

Αλυτάρχες: Στέλιος Φόβος, Κωνσταντίνος Καραμουσουλάκης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Τέσσερα στα τέσσερα για τον Ολυμπιακό, 19-4 τον Εθνικό

Την τέταρτή του νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε ο Ολυμπιακός, αφού επικράτησε του Εθνικού στην κοινή τους έδρα, το «Π. Καπαγέρωφ» του Πειραιά με 19-4, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών.

Οι «ερυθρόλευκες» του Χάρη Παυλίδη πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν σε μια εύκολη επικράτηση επί του Εθνικού, o οποίος προσπάθησε να σταθεί ανταγωνιστικά στο παιχνίδι.

Πλέον για τον Ολυμπιακό το επόμενη παιχνίδι απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης θα είναι αυτό που θα κρίνει την πρώτη θέση της Α’ Φάσης με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν το προβάδισμα μετά την νίκη τους με 12-10 στον πρώτο γύρο.

Πρώτες σκόρερ του αγώνα ήταν η Ασημάκη και η Μπιανκόνι που πέτυχαν από τέσσερα γκολ.

 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 19-4

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 5-0, 5-0, 5-3

 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΘΝΙΚΟΣ
Διαμαντοπούλου Δουρέκα Σ.
Πλευρίτου Ελ. 2 Παναγιωτοπούλου
Δουρέκα Αδ.
Σώρα Βάσιλα 1
Αποστολίδου 1
Αβραμιδου  2 Μπίσμπα
Ασημάκη  4 Κούβδου Ν.
Πλευρίτου Μ. 1 Γονίδη
Έμολο 2 Πετάση 1
Πλευρίτου Β. 1 Φραγκιουδάκη
Μπιανκόνι 4 Γκούζουλα 1
 Λογοθέτη 1 Μιχαηλίδου
Σταματοπούλου Στραβάκου
Πέττα Κατσίμπρη
Νίνου 2
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
Διαιτητές: Στεφανάκης Μαρκοπούλου
Αλυτάρχες: Λαγαρός, Γαλήνας

Τρίτη νίκη για την Βουλιαγμένη, 15-7 τον ΝΟ Ρεθύμνου

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε ο ΝΟ Βουλιαγμένης, ο οποίος επικράτησε στο Ηράκλειο του ΝΟ Ρεθύμνου με 15-7

Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου παρά το γεγονός ότι δεν πήραν πολύ μεγάλο προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού, κατάφεραν να φτάσουν σε σχετικά εύκολη νίκη. Έτσι στην επόμενη αγωνιστική θα παίξουν την πρωτιά του Α’ Ομίλου της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης στον Πειραιά με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, έχοντας το μειονέκτημα της ήττας τους στο πρώτο παιχνίδι με 10-12.

Από την άλλη, αυτήν ήταν η τέταρτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες για την ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη. Πρώτες σκόρερ του αγώνα ήταν η Έλενα Ξενάκη και η Βασιλική Διαμαντοπούλου με τέσσερα γκολ.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-15

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 0-4, 3-3, 1-3

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
Κυριακάκη Κοτσιώνη
Σαφέτη 2 Κοκκινάκη
Φαρμάκη Μ. Χυδηριώτη 3
Καραβάνου Μαστροκάλου
Παλληκαράκη Πρωτοπαπά 1
Ξενάκη 4
Μαυρέλλου 1 Μαυρωτά Ιφ.
Μυριοκεφαλιτάκη 1 Πάτρα 1
Λιμπιτάκη Κούλχαας 1
Φαρμάκη Ελ. 2 Διαμαντοπούλου 4
Πατσαχάκη Σελετοπούλου
Σολανάκη 1 Ιωαννίδη 1
Ζοφώλη
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
Διαιτητές: Δασκαλάκης Χατζηαναστασίου
Αλυτάρχης: Σπαγουλάκης

Δεύτερη νίκη για τον Τρίτωνα Αμαρουσίου, 18-3 τον Ηλυσιακό

Σπουδαίας σημασίας νίκη (η δεύτερη στο πρωτάθλημα) που τον διατηρεί στην διεκδίκηση μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων του Β’ Ομίλου της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, πέτυχε ο Τρίτων Αμαρουσίου, ο οποίος επικράτησε με το ευρύ 18-3 του Ηλυσιακού στο Μαρούσι.

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν κρίσιμο και για τους δύο αντιπάλους, η ομάδα του Γιώργου Ιντζέ έδειξε πιο ψύχραιμη και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα πραγματοποιώντας μια συνολικά πολύ καλή εμφάνιση.

Από την άλλη ήταν η τέταρτη ήττα για την ομάδα του Ηλυσιακού, που πλέον δεν έχει ελπίδες για την κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Όλσεν με 3 γκολ.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 3-0, 4-2, 6-1

Οι συνθέσεις:

Τρίτων Αμαρουσίου                           Ηλυσιακός
Λάζαρη                                                Τζούρκα
Τουλουμτζίδου 1                                   Σαμαρά  2
Μουλάκη                                             Χαραλαμπιδου
Τζελέπη 2                                            Μπούμπουρα
Μπαλωμενάκη 2                                   Παντελίδου
Όλσεν  3                                             Λαμπρινούκα
Χατζηκυριακάκη 1                                 Παλαιοδήμου
Στρατιδάκη 1                                        Μοτίτη 1
Μαλλιαρού  1                                       Γρηγοριάδη
Δημητροκάλη 2                                    Λυμπεροπούλου Σ.
Αργυρού 1                                          Κωστοπούλου
Στρείδη 1                                            Παπαδάκη
Κορμα                                                 Σκοτίδα Ι.
Κούζουνα 2                                         Καρόβολα
Δατσέρη  1                                          Γούση
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές                Προπονητής: ‘Αγγελος Γαρελίδης

Διαιτητές: Μπουδραμής, Δασκαλοπούλου

Αλυτάρχης:  Στέλιος Φόβος

Ισόπαλη η «μάχη της Πάτρας» μεταξύ ΝΕ Πατρών και ΑΝΟ Γλυφάδας

Το συγκλονιστικότερο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών διεξήχθη στην Πάτρα με την ΝΕΠ και τον ΑΝΟ Γλυφάδας να αναδεικνύονται ισόπαλοι 11-11. Αυτήν ήτνα η πρώτη βαθμολογική απώλεια για την αθηναϊκή ομάδα. Με αυτόν τον τρόπο η αχαϊκή ομάδα έγινε το φαβορί για την κατάληψη της 2ης θέσης του Β’ Ομίλου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών, ενώ η ομάδα των νοτίων προαστίων είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρώτη.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Η ΝΕΠ πήγε προηγούμενη στο ημίχρονο με 8-7, όμως η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 9-8, τρία λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Η ΝΕΠ έφερε το παιχνίδι στην ισορροπία (10-10) στην λήξη του τρίτου οκταλέπτου.

Το φινάλε προμηνύονταν συγκλονιστικό και έτσι ήταν. Οι άμυνες ήταν αυτές που έπαιξαν κυρίαρχο ρόλο με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τον δρόμο για τα δίχτυα από μία φορά, με το τελικό 11-11 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 11-11

 Τα οκτάλεπτα: 5-4, 3-3, 2-3, 1-1

ΝΕ Πατρών ΑΝΟ Γλυφάδας
Μανέτα Π. Παπαϊωάννου
Ανδρουτσέλη Τσελέντη
Τσιμάρα Ευδ. 1 Ελληνιάδη 4
Μπαλάτσα Μ. 3 Λούδη Ε.
Πάτερου Γρηγοροπούλου 1
Μανέτα Σ. 3 Κουρούτσαλη
Μπαλάτσα Ν. 2 Παπαναστασίου Αν. 1
Πασσά 1 Κόλλια
Παπαδοπούλου Μαμόγλου 2
Μπιτσάκου 1 Κολτσίδα
Κουτέλη Παπαναστασίου Δ.
Λυκοθανάση Νιαρχάκου 3
Γιαννακέα Αρχοντάκη
Μοίραλη Τερεζάκη
Τσιμάρα Ευφ. Κολιτσοπούλου
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής
Διαιτητές: Κουρέτας Κραβαρίτης
Αλυτάρχης: Ιωάννης Σαλογιάννης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr 
Τρίτη νίκη για τον Ολυμπιακό, 19-6 τον ΝΟ Ρεθύμνου στο Ηράκλειο
Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε η ομάδα του Ολυμπιακού, αφού επιβλήθηκε με 19-6 στο Ηράκλειο του ΝΟ Ρεθύμνου.
Η διαφορά στο παιχνίδι άνοιξε από την αρχή και οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επέβαλαν τον ρυθμό τους φτάνοντας σε μια εύκολη επικράτηση.
Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Αλεξάνδρα Ασημάκη που σημείωσε εννέα γκολ.
Από την άλλη για την ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη τρία γκολ σημείωσε η Μαυρέλλου.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6-19
Τα οκτάλεπτα: 0-4, 4-7, 0-2, 2-6
ΝΟ Ρεθύμνου
Ολυμπιακός
Κυριακάκη
Διαμαντοπούλου
Σαφέτη
Πλευρίτου Ελ. 1
Καραβάνου
Ελευθεριάδου 1
Γαγάνη
Σώρα 1
Γαβαλά
Αβραμιδου 3
Μαυρέλλου 3
Ασημάκη 9
Μυριοκεφαλιτάκη 1
Πλευρίτου Μ.
Λιμπιτάκη
Έμολο 1
Πλευρίτου Β. 2
Πατσαχάκη
Μπιανκόνι
Σολανάκη 2
Λογοθέτη
Σταματοπούλου 1
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης
Διαιτητές: Χατζηαναστασίου
Καζούλης
Αλυτάρχης: Σπαγουλάκης
Νίκη με 11-7 για την ΝΕ Πατρών μέσα στο Μαρούσι
Πολύ μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη σημείωσε η ομάδα της ΝΕ Πατρών, αφού επιβλήθηκε με 11-7 του Τρίτωνα Αμαρουσίου στο κολυμβητήριο των Βορείων Προαστίων και έγινε φαβορί για την κατάληψη της δεύτερης θέσης του Β’ Ομίλου της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών.
Η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου πραγματοποίησε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο στον αγώνα που την οδήγησε στην νίκη, αφού στο πρώτο μισό του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 5-5.
Μεγάλες πρωταγωνίστριες για την ομάδα της Αχαΐας η Σοφία Μανέτα και η Κωνσταντίνα Κουτέλη που σημείωσαν από πέντε γκολ. Πρώτες σκόρερ για την ομάδα του Τρίτωνα Αμαρουσίου ήταν η Μπαλωμενάκη και η Χατζηκυριακάκη με δύο.
ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 7-11
Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-2, 1-3, 1-3
Τρίτων Αμαρουσίου
ΝΕ Πατρών
Λάζαρη
Μανέτα Π.
Τουλουμτζίδου
Ανδρουτσέλη
Ανδρή
Τσιμάρα Ευδ. 1
Τζελέπη 1
Μπαλάτσα Μ.
Μπαλωμενάκη 2
Πάτερου
Δατσέρη
Μανέτα Σ. 5
Χατζηκυριακάκη 2
Μπαλάτσα Ν.
Στρατιδάκη
Πασσά
Μαλλιαρού
Παπαδοπούλου
Δημητροκάλη 1
Μπιτσάκου
Αργυρού
Κουτέλη 5
Στρείδη
Λυκοθανάση
Λίβα
Γιαννακέα
Κούζουνα 1
Ρακιντζή
Κορμά
Τσιμάρα Ευφ.
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος
Διαιτητές: Δαμιανάκης
Δασκαλοπούλου
Αλυτάρχης: Στέλιος Φόβος
Εύκολη επικράτηση του ΝΟ Βουλιαγμένης στον Πειραιά, 18-7 τον Εθνικό
Την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε ο ΝΟ Βουλιαγμένης, αφού επιβλήθηκε με 18-7 του Εθνικού στον Πειραιά.
Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκα με 8-1 στην λήξη της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια όλες οι παίκτριες των δύο ομάδων είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής. Η Βουλιαγμένη πήγε προηγούμενη με 12-2 στο ημίχρονο, όμως ο Εθνικός αντέδρασε και μείωσε σε 13-5 στην λήξη του τρίτου οκταλέπτου.
Το 18-7 ήταν το σκορ που σφράγισε τις προσπάθειες των παικτριών των δύο ομάδων.
Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Χριστίνα Τσουκαλά με 4 γκολ, ενώ ακολούθησαν οι συμπαίκτριές της Βασιλική Διαμαντοπούλου και Τίνα Κοντογιάννη με 3 γκολ, καθώς και η Νόρμα Φραγκιουδάκη του Εθνικού.
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-18
Τα Οκτάλεπτα: 1-8, 1-4, 3-1, 2-5
Εθνικός
ΝΟ Βουλιαγμένης
Δουρέκα Σ.
Κοτσιώνη
Παναγιωτοπούλου
Τσουκαλά 4
Δουρέκα Αδ.
Χυδηριώτη 1
Βάσιλα 1
Κοκκινάκη
Αποστολίδου 1
Πρωτοπαπά 1
Μπίσμπα 1
Ξενάκη 2
Κούβδου Ν.
Μαυρωτά Ιφ.
Γονίδη
Αντωνιάδη
Πετάση
Κούλχαας 1
Φραγκιουδάκη 3
Διαμαντοπούλου 3
Γκούζουλα 1
Σελετοπούλου 2
Μιχαηλίδου
Κοντογιάννη 3
Στραβάκου
Ζοφώλη
Κατσίμπρη
Ιωαννίδη
Χουχούλη
Μαστροκάλου  1
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος
Δημητροπούλου
Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος
Τρία στα τρία για τον ΑΝΟ Γλυφάδας, 15-7 τον Ηλυσιακό
Την τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον Β’ Όμιλο της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε ο ΑΝΟ Γλυφάδας, που επιβλήθηκε με του Ηλυσιακού.
Η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή έκανε μεγάλο βήμα για την κατάληψη της μίας εκ των δύο προνομιούχων θέσεων, αφού της αρκεί μία νίκη στους επόμενους τρεις αγώνες της Α’ Φάσης.
Αυτήν ήταν η τρίτη ήττα για τον Ηλυσιακό.
Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Ελένη Ελληνιάδη που σημείωσε τέσσερα γκολ.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 15-7
Τα Οκτάλεπτα: 4-2, 4-1, 3-3, 4-1
ΑΝΟ Γλυφάδας
Ηλυσιακός
Παπαϊωάννου
Τζούρκα
Τσελέντη
Σαμαρά 2
Ελληνιάδη 4
Χαραλαμπίδου 2
Λούδη Ε. 2
Μπούμπουρα
Γρηγοροπούλου 1
Παντελίδου 1
Κουρούτσαλη
Μελανουρέα
Παπαναστασίου Αν. 2
Παλαιοδήμου 1
Κόλλια
Λυμπεροπούλου Γ.
Μαμόγλου 3
Γρηγοριάδη 1
Κολτσίδα 1
Λυμπεροπούλου Σ.
Παπαναστασίου Δ. 2
Κωστοπούλου
Νιαρχάκου
Οκολίστα
Αρχοντάκη
Σκαρπαλέζου
Τερεζάκη
Γούση
Κολιτσοπούλου
Σκοτίδα Ι.
Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης
Διαιτητές: Βόσικας
Μαρκοπούλου
Αλυτάρχης: Μιχάλης Ανδρεάκος

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr 

Εύκολα το «2 στα 2» ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 17-5 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου

Με άνεση έφτασε στη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες, στο Β’ Όμιλο της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, ο ΑΝΟ Γλυφάδας.

Η ομάδα του Τάσου Πυρπιρή επιβλήθηκε στην έδρα της με 17-5 του Τρίτωνα Αμαρουσίου, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, και πήρε κεφάλι στη βαθμολογία του Ομίλου.

Με κορυφαίες τις Ελληνιάδη και Νιαρχάκου, ο ΑΝΟΓ επέβαλε από νωρίς το ρυθμό του και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο, αυξάνοντας τη διαφορά στο σκορ μέχρι το φινάλε.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 17-5

Οκτάλεπτα: 5-1, 4-1, 3-2, 5-1.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ     ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
Παπαϊωάννου     Λάζαρη    
Τσελέντη 1     Τουλουμτζίδου 1  
Ελληνιάδη 4     Μουλλάκη 2  
Λούδη Ε. 1     Τζελέπη    
Γρηγοροπούλου 1     Μπαλωμενάκη  
Κουρούτσαλη 1     Δατσέρη    
Παπαναστασίου Αν. 2   Χατζηκυριακάκη 1  
Κόλλια 1       Στρατιδάκη 1  
Μαμόγλου 2     Μαλλιαρού  
Κολτσίδα       Δημητροκάλη  
Παπαναστασίου Δ. 1   Αργυρού    
Νιαρχάκου 3     Στρείδη    
Αρχοντάκη     Καλογερά  
Κοντονή       Κούζουνα Στ.  
Κολιτσοπούλου     Κορμά    
Προπονητής: Τάσος Πυρπιρής   Προπονητής: Γιώργος Ιντζές

Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Κατσώνης

Αλυτάρχες: Μιχάλης Ανδρεάκος, Δημήτρης Γαλήνας

Ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι, 12-10 τον ΝΟΒ στο ντέρμπι του Λαιμού

Ο κάτοχος του τίτλου Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών και δείχνει να παίρνει τον πάνω χέρι στον Α’ Όμιλο της Α’ φάσης της διοργάνωσης.

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος, ανάμεσα σε δύο από τις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης, που έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, στο κολυμβητήριο του Λαιμού, οι ερυθρόλευκες πήραν μια σπουδαία εκτός έδραw νίκη με 12-10 καθώς έδειξαν λίγο καλύτερες στη λεπτομέρεια και αντέδρασαν στο φινάλε όταν ο ΝΟΒ είχε φτάσει να ισοφαρίσει και απειλούσε με ανατροπή.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα τριών γκολ με 8-5 και 9-6 στα μέσα του τρίτου οκτάλεπτου, αλλά οι Βουλιαγμενιώτισσες επανήλθαν δυναμικά και ισοφάρισαν, 6.12 πριν από τη λήξη του τέταρτου και τελευταίου, σε 9-9 με τη Χυδηριώτη. Ο Ολυμπιακός, όμως, με γρήγορη αντίδραση, ξέφυγε πάλι με τρία γκολ διαφορά, 12-9 (με τις Αβραμίδου, Διαμαντοπούλου, Ασημάκη) και εξασφάλισε τη νίκη, καθώς οι γηπεδούχοι μείωσαν απλώς στο τελικό 12-10.

Κορυφαίες σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού ήταν η Μαργαρίτα Πλευρίτου (3 γκολ) και από πλευράς ΝΟ Βουλιαγμένης η Κούλχαας (επίσης 3 γκολ).

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10-12

Οκτάλεπτα: 3-3, 2-4, 3-2, 2-3.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  
Κούβδου Έλ.     Διαμαντοπούλου Χρ.
Τσουκαλά     Πλευρίτου Ελ. 2  
Χυδηριώτη 2     Ελευθεριάδου 1  
Μαστροκάλου     Σώρα    
Πρωτόπαπα 2          
Ξενάκη 1       Αβραμίδου 1  
Μαυρωτά Ιφ.     Ασημάκη 2  
Πάτρα Μ.     Πλευρίτου Μαργ. 3  
Κούλχαας 3     Έμολο 1    
Διαμαντοπούλου Β. 2   Πλευρίτου Β. 1  
Σελετοπούλου     Μπιανκόνι 1  
Κοντογιάννη     Λογοθέτη  
Ζοφώλη       Σταματοπούλου  
Ιωαννίδη       Πέττα    
Αντωνιάδη     Νίνου    
Προπονητής: Αλεξία Καμμένου Προπονητής: Χάρης Παυλίδης

Διαιτητές: Σταυρίδης, Μπουδραμής

Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλης

Νικητής με ανατροπή ο Εθνικός στον Πειραιά, 10-8 τον ΝΟ Ρεθύμνου

Ο Εθνικός πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών καθώς επιβλήθηκε στην έδρα του, στο κλειστό Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά «Π. Καπαγέρωφ» του ΝΟ Ρεθύμνου με 10-8.

Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να προηγηθούν με 4-2, 5-3 και στη λήξη του τρίτου οκτάλεπτου με 6-5, αλλά και στις αρχές του τέταρτου με 7-6. Όμως οι γηπεδούχες, με ένα επιμέρους 5-2 στην τελευταία περίοδο, έφτασαν στην ανατροπή και στη νίκη με το τελικό 10-8.

Ο Εθνικός κατέθεσε ένσταση πριν από την έναρξη του ματς για αντικανονική δήλωση συμμετοχής στο Φύλλο Αγώνα των αθλητριών της ομάδας του Ρεθύμνου Χρυσής Καζάνα και Μελίνας Καρυπίδου.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 10-8

Οκτάλεπτα: 2-1, 0-1, 3-4, 5-2.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ     ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    
Δουρέκα Στ.     Καζάνα      
Παναγιωτοπούλου     Σαφέτη 1      
Δουρέκα Αδ.     Θεοδωράκη    
Βάσιλα 2              
Αποστολίδου 1     Καριπίδου Μ. 3    
Μπίσμπα 2     Καραβάνου    
Κούβδου Ν.     Μαυρέλλου    
Γονίδη       Μυριοκεφαλιτάκη    
Πετάση       Λιμπιτάκη    
Φραγκιουδάκη 3     Καριπίδου Ηρ. 1    
Γκούζουλα 1     Πατσαχάκη    
Μιχαηλίδου 1     Σολανάκη 3    
Στραβάκου            
Κατσίμπρη            
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Βόσικας

Αλυτάρχες: Τάκης Λαγαρός

Πέρασε νικηφόρα από το Ιλίσιο η ΝΕ Πατρών, 14-12 τον Ηλυσιακό

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών πέτυχε η ΝΕ Πατρών και μάλιστα εκτός έδρας.

Η ομάδα της Πάτρας επιβλήθηκε με 14-12 του Ηλυσιακού, για την 2η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Α’ φάσης, στο Ιλίσιο κολυμβητήριο.

Η νίκη ήρθε ευκολότερα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ για τη ΝΕΠ, καθώς οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 7-2 και 11-5 και απλά, στο φινάλε, ο προπονητής της πατρινής ομάδας Δημήτρης Μπιτσάκος έκανε δοκιμές με νεότερες παίκτριες και οι γηπεδούχοι μείωσαν στο αξιοπρεπές τελικό 14-12.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 12-14

Οκτάλεπτα: 1-2, 1-5, 3-3, 7-4.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ     ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ    
Τζούρκα       Μανέτα Β.    
Σαμαρά 3     Ανδρουτσέλη 1    
Χαραλαμπίδου Α. 3     Τσιμάρα Ευδ. 1    
Μπούμπουρα     Μπαλάτσα Μ. 1    
Παντελίδη 3     Πάτερου 1    
Μελανουρέα     Μανέτα Σ. 3    
Παλαιοδήμου 1     Μπαλάτσα Ν.    
Λυμπεροπούλου     Πασσά 3      
Γρηγοριάδη 1     Μοίραλη      
Μοτίτη       Λυκοθανάση 1    
Κωστοπούλου     Κουτέλη 3    
Παπαδάκη 1     Σινεμόγλου    
Σκοτίδα       Γιαννακέα    
Γούση       Παπαδοπούλου    
Καράβολα     Τσιμάρα Ευφρ.    
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος

Διαιτητές: Ποσποτίκης, Κραβαρίτης

Αλυτάρχες: Στέλιος Φόβος

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr 
Νίκη στην πρεμιέρα για τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, 18-4 επί του Εθνικού
Με εύκολη νίκη ξεκίνησε έκανε πρεμιέρα η ομάδα του πρωταθλητή Ολυμπιακού στην Α1 υδατοσφαίρισης των γυναικών, αφού επιβλήθηκε με 18-4 του Εθνικού στο τοπικό ντέρμπι που διεξήχθη στην κοινή έδρα των δύο ομάδων, το «Π. Καπαγέρωφ». Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη αγωνίστηκε χωρίς τις Αλεξάνδρα Ασημάκη και Φιλιώ Μανωλιουδάκη που αντιμετώπισαν μικροπροβλήματα τραυματισμών.
Ο Εθνικός άντεξε στην πίεση των ερυθρολεύκων μόνο για ένα οκτάλεπτο (1-3) και από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν μονόλογος για τις «ερυθρόλευκες».
Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Ελευθερία Πλευρίτου με τέσσερα γκολ, ενώ από τρία σημείωσαν η Αβραμίδου και η Μαργαρίτα Πλευρίτου. Πρώτη σκόρερ για τον Εθνικό ήταν η Φραγκιουδάκη με τρία γκολ
Εθνικός – Ολυμπιακός 4-18 (Τα οκτάλεπτα: 1-3, 1-5, 1-7, 1-3)
Εθνικός
Ολυμπιακός
Δουρέκα Σ.
Διαμαντοπούλου
Παναγιωτοπούλου
Ελευθεριάδου 2
Δουρέκα Αδ.
Πλευρίτου Ελ. 4
Βάσιλα
Σώρα 1
Αποστολίδου
 
Μπίσμπα 1
Αβραμιδου 3
Κούβδου Ν.
 
Γονίδη
Πλευρίτου Μ. 3
Πετάση
Έμολο 1
Φραγκιουδάκη 3
Πλευρίτου Β. 1
Γκούζουλα
Μπιανκόνι 2
Μιχαηλίδου
Λογοθέτη
Στραβάκου
Σταματοπούλου
Κατσίμπρη
Πέττα
Χουχούλη
Φουντωτού 1
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης
Διαιτητές: Στεφανάκης
Δασκαλοπούλου
Αλυτάρχης: Τρούλος
 
Με το «δεξί» ο ΑΝΟ Γλυφάδας 9-3 την ΝΕΠ, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος
Έπειτα από την κατάκτηση του τουρνουά του ΣΕΔΥ την προηγούμενη εβδομάδα, ο ΑΝΟ Γλυφάδας επιβεβαίωσε την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται και επιβλήθηκε της ΝΕΠ με 9-3 στο κολυμβητήριο της  Γλυφάδας, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.
Η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγούμενη στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου με 4-0 και δεν άφησε περιθώρια στις φιλοξενούμενες, καθόλη την διάρκεια του αγώνα να ανακάμψουν.
Για την Γλυφάδα σκόραραν 6 διαφορετικές παίκτριες, ενώ από 2 τέρματα σημείωσαν οι Ελληνιάδη και η Κολτσίδα.
ΑΝΟ Γλυφάδας- ΝΕ Πατρών  9-3
Τα οκτάλεπτα: 4-0, 1-1, 1-0, 3-2
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
 
 
Παπαϊωάννου
Μανέτα Β. 
Τσελέντη
Ανδρουτσέλη
Ελληνιάδη 2
Τσιμάρα
Λούδη Ευ. 1
Μπαλάτσα Μ. 1
Γρηγοροπούλου
Πάτερου Α. 1
Κουρούτσαλη
Μανέτα Σ.
Παπαναστασίου Α.
Μπαλάτσα Ν.
Κόλλια 1
Κρίλη
Μαμόγλου 1
Μοίραλη
Κολτσίδα 2
Πασσά
Παπαναστασίου Δ. 1
Κουτέλη
Νιαρχάκου 1
Λυκοθανάση 1
Αρχοντάκη
Γιαννακέα
Τερεζάκη
Παπαδοπούλου
Κολιτσοπούλου
Ρακιντζή
 
 
Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος
Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Δερελής
Αλυτάρχης: Αλέξανδρος Μπλάνας
Επιβλητικός ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 23-2 τον ΝΟ Ρεθύμνου
Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα ο ΝΟ Βουλιαγμένης, που επιβλήθηκε με το ευρύ 23-2 του ΝΟ Ρεθύμνου στο παιχνίδι που διεξήχθη στο κολυμβητήριο του ΝΟ Βουλιαγμένης στο Λαιμό.
Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να επιβάλουν πλήρως το ρυθμό τους.
Ο ΝΟ Ρεθύμνου είχε στην σύνθεσή του μόλις δέκα παίκτριες και μοιραία δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση.
Πρώτες σκόρερ του αγώνα ήταν η Ιωάννα Χυδηριώτη και η Ελένη Ξενάκη με τέσσερα γκολ. Χαρακτηριστικό είναι ότι για την Βουλιαγμένη σκόραραν δώδεκα παίκτριες.
ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Ρεθύμνου 23-2 (Τα οκτάλεπτα: 5-2, 7-0, 4-0, 7-0)
ΝΟ Βουλιαγμένης
ΝΟ Ρεθύμνου
Κούβδου Ν.
Καραβάνου
Τσουκαλά 2
Σαφέτη
Χυδηριώτη 4
Μπελέγρη
Μαστροκάλου 1
 
Πρωτοπαπά 3
 
Ξενάκη 4
 
Μαυρωτά Ιφ. 2
Μαυρέλλου 1
Πάτρα
Μυριοκεφαλιτάκη 1
Κούλχαας 1
Λιμπιτάκη
Διαμαντοπούλου 2
Καριπίδου Η.
Σελετοπούλου 1
Πατσαχάκη
Κοντογιάννη 1
Σολανάκη
Κοτσιώνη
 
Κοκκινάκη 1
 
Αντωνιάδη 1
Θεοδωράκη
Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης
Διαιτητές: Μαρκοπούλου
Δημητροπούλου
Αλυτάρχης: Μιχαηλίδης
 
Με νίκη του Τρίτωνα Αμαρουσίου έκλεισε η 1η αγωνιστική
Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 γυναικών η ομάδα του Τρίτωνα Αμαρουσίου, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία στην 1η αγωνιστική. Η ομάδα των βορείων προαστίων νίκησε με 13-9 τον Ηλυσιακό σε ένα παιχνίδι που έλαβε χώρα στο Ιλίσιο κολυμβητήριο.
Οι παίκτριες του Γιώργου Ιντζέ έχτισαν διαφορά δύο τερμάτων στην λήξη του δευτέρου οκταλέπτου και κατάφεραν να την διατηρήσουν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς και να την αυξήσουν προς το τέλος του αγώνα.
Πρωτη σκόρερ για την νικήτρια ομάδα ήταν η Στρατιδάκη με τέσσερα, ενώ η Τζελέπη και η Όλσεν σημείωσαν από τρία. Κορυφαία σκόρερ για την ομάδα του Άγγελου Γαρελίδη ήταν η Χαραλαμπίδου που πέτυχε τέσσερα γκολ.
Ηλυσιακός – Τρίτων Αμαρουσίου 9-13 (Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-4, 2-2, 3-5)
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ
ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
 
 
Τζούρκα
Λάζαρη
Σαμαρά 1
Τουλουμτζίδου
Χαραλαμπίδου 4
Μουλλάκη 1
Μπούμπουρα
Τζελέπη 3
Παντελίδου 2
Μπαλωμενάκη
Λυμπεροπούλου Στ.
Όλσεν 3
Παλαιοδήμου
Χατζηκυριακάκη 1
Λυμπεροπούλου Γ.
Στρατιδάκη 4
Γρηγοριάδη
Μαλλιαρού 1
Μοτίτη
Δημητροκάλλη
Κωστοπούλου
Αργυρού
Παπαδάκη 2
Στρείδη
Σκοτίδα
Κόρμα
Γούση
Κούζουνα
Σκαρπαλέζου
Δατσέρη
 
 
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές
 
 
Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Μιχαηλίδης
 
Αλυτάρχης: Στέλιος Φόβος

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ OPEN WATER 2016,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Η 12η θέση της Νεφέλης Γιαννοπούλου ήταν η καλύτερη μεταξύ των έξι Ελλήνων πρωταθλητών που συμμετείχαν στην πρώτη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κολύμβησης Ανοικτής Θαλάσσης του Πιομπίνο της Ιταλίας. Οι νεαροί κολυμβητές κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να πετύχουν τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις και αυτοί οι αγώνες είναι πολύ σημαντικοί για την εξελικτική του πορεία, αφού προσθέτουν παραστάσεις και εμπειρίες από μεγάλες διοργανώσεις.

12η η Νεφέλη Γιαννοπούλου

Η Νεφέλη Γιαννοπούλου τερμάτισε στην 12η θέση του αγωνίσματος των 5 χιλιομέτρων στις ηλικίες των 14-15 με χρόνο 1:04.56.0. Στην μάχη της κορυφής έγινε πολύ μεγάλος αγώνας, με την Ιταλίδα Τζούλια Σάλιν να τερματίζει στην πρώτη θέση σε χρόνο 1:02:59.9, μόλις 0.8 μπροστά από την Ισπανίδα Άλμπα Ρομέρο. Τρίτη με χρόνο 1:03:02.7 ήταν Τζούλια Μπέρτον από την Ιταλία.

16η και 18η θέση για Στούρα και Εγγλεζάκη

Στους αγώνες των αγοριών της ίδιας ηλικιακής κατηγορίας ο Γιάννης Στούρας και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης κατέλαβαν την 16η και 18η θέση αντίστοιχα.

Ο Γιάννης Στούρας τερμάτισε σε χρόνο 1:01:10.8 και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης σε χρόνο 1:02:04.1. Την πρώτη θέση πήρε ο Ζαν Μπαπτιστ Κλουσμάν από την Γαλλία με 58:50, ενώ στο δεύτερο και στο τρίτο σκαλί του βάθρου θα ανέβουν δύο Ιταλοί. Ο Σαμουέλε Ρινάλντι κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 58:54.8 και ο Μικέλε Σάσι το χάλκινο τερματίζοντας σε 59:00.9.

18η η Κρητικού, 25η η Γρίβα

Την 18η και 25η θέση αντίστοιχα κατέλαβαν η Παρασκευή Κρητικού και η Βασιλική Γρίβα στο αγώνισμα των 7.5 χιλιομέτρων της ηλικιακής κατηγορίας των 16-17 ετών. Η αθλήτρια του Ηρακλή τερμάτισε σε χρόνο 1:48:36.9 ενώ η αθλήτρια του Εθνικού κάλυψε την απόσταση σε 2:04:53.3.

Την πρώτη θέση κατέλαβε η Γιάνκα Γιούχαζ από την Ουγγαρία με 1:38:01.4, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Ισπανίδα Πόλα Ρουίς με 1:38:03.4. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Ιταλία και συγκεκριμένα στην Ελεονόρα Μπρότο με 1:38:08.6.

28ος ο Χατζηγεωργίου

Την 28η θέση στο αντίστοιχο αγώνισμα (7.5 χιλιόμετρα) των αγοριών ηλικίας 16-17 ετών πήρε ο Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου. Ο νεαρός πρωταθλητής έκανε χρόνο 1:47:38.3.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Γάλος Λογκάν Φοντέν με 1:31:28.4 ύστερα από συγκλονιστική μάχη με τον Ρώσο Ιάροσλαβ Ποτάποφ που τερμάτισε τρία εκατοστά του δευτερολέπτου μετά. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Νίκολα Ρομπέρτο από την Ιταλία με 1:31.35.8.

Την 15η θέση στα 10 χιλιόμετρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανοιχτής Θάλασσας που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας κατέλαβε ο Αστέριος Δαλδογιάννης.

Ο νεαρός πρωταθλητής αγωνιζόμενος στην κατηγορία των αγοριών 18-19 ετών κάλυψε την απόσταση σε 2:02:01.4. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Κριστόφ Ραζόφσκι με χρόνο 1:55:40.7, ενώ την δεύτερη θέση πήρε ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ με 1:55:50.5.

Συγκλονιστική μάχη έγινε για την τρίτη θέση, καθώς ο Ιταλός Αντρέα Μάντσι με 1:57:46.6 ξεπέρασε κατά ένα εκατοστό του δευτερολέπτου τον Ισραηλινό Ματάν Ροντίτι που τελικά κατετάγη τέταρτος.

Την ένατη θέση κατέλαβε η ελληνική ομάδα στη σκυταλοδρομία 4Χ1.250μ. (κατηγορία 14-16 ετών) του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water Νέων, που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας.

Η ελληνική τετράδα, που αποτελούνταν από τους Στούρα, Εγγλεζάκη, Γιαννοπούλου και Κατσιάρα κολύμπησε σε χρόνο 1:02:32.5. Την κούρσα κέρδισε η Ισπανία, με χρόνο 58:52.7.

Χωρίς τη συμμετοχή της ελληνικής ομάδας διεξήχθη η σκυταλοδρομία  4Χ1.250μ, κάτω των 19 ετών, του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water Νέων, που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας.
 
Η ομάδα μας, που αποτελούνταν από τη Βάσια Γρίβα, τη Βιβή Κρητικού, τον Κωνσταντίνο Χατζηγεωργίου και τον Στέλιο Δαλδογιάννη, δεν κατάφερε να συμμετάσχει στην κούρσα, εξαιτίας τραυματισμών της Γρίβα (χτύπησε δύο φορές στο κεφάλι κατά τη διάρκεια του ατομικού της αγωνίσματος) και των Κρητικού- Χατζηγεωργίου, που αντιμετώπισαν προβλήματα στον ώμο. Η ελληνική ομάδα επιστρέφει σήμερα στην Ελλάδα.

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΝΕΩΝ OPEN WATER ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:aquaplanet.gr

Η τελευταία διοργάνωση της προηγούμενης αγωνιστικής περιόδου, που μετατέθηκε από Ιούλιο για Σεπτέμβριο είναι το ευρωπαϊκό νέων open water στο Πιομπίνο της Ιταλίας. Την Πέμπτη αναχωρεί η ελληνική αποστολή.

Η Ελλάδα θα πάρει μέρος με οκτώ κολυμβητές και κολυμβήτριες σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που είναι για τις κατηγορίες εφήβων, νεανίδων, παίδων και κορασίδων και θα πραγματοποιηθεί στις 9-11 του μήνα. Αφροδίτη Κατσιάρα (Ομαδικό 10χλμ), Βασιλική Γρίβα (7,5 χλμ, Ομαδικό U19), Νεφέλη Γιαννοπούλου (5χλμ, Ομαδικό), Παρασκευή Κρητικού (7,5χλμ, Ομαδικό U19), Κώστας Χατζηγεωργίου (7,5χλμ, Ομαδικό U19),   Κώστας Εγγλεζάκης (5χλμ, Ομαδικό), Αστέριος Δαλδογιάννης (10χλμ, Ομαδικό U19), Γιάννης Στούρας (5χλμ, Ομαδικό).
Δαλδογιάννης,Κρητικού και Στούρας αναχωρούν την Τετάρτη από Θεσσαλονίκη με προορισμό την Αθήνα, όπου θα βρουν τους υπόλοιπους της αποστολής και τα ξημερώματα της Πέμπτης θα αναχωρήσουν για την Ιταλία. Τους αθλητές θα συνοδεύσουν οι προπονητές Μίλτος Κανελλόπουλος και Κώστας Σουρμενίδης.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

9/9 (τοπικές ώρες): 10.00 5χλμ αγοριών, 10.10 5χλμ κοριτσιών, 14.00 7,5χλμ αγοριών, 14.10 7,5χλμ κοριτσιών

10/9: 10.00 10χλμ αγοριών, 10.10 10χλμ κοριτσιών

11/9: 09.30 Ομαδικό 14-15-16 ετών, 11.30 Ομαδικό U19

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ OPEN WATER ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,ΕΦΗΒΩΝ/ΝΕΑΝΙΔΩΝ,ΠΑΙΔΩΝ/ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με οκτώ (8) κολυμβητές/τριες θα εκπροσωπηθεί η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα OPEN WATER Νέων ανδρών/Νέων γυναικών/Εφήβων/Νεανίδων/Παίδων/Κορασίδων που διεξάγεται στο Πιομπίνο (9-11 Σεπτεμβρίου).

Είναι οι: Αφροδίτη Κατσιάρα (ΑΕ Χαϊδαρίου), Νεφέλη Γιαννοπούλου, Κώστας Εγγλεζάκης (ΑΝΟ Γλυφάδας), Παρασκευή Κρητικού (Ηρακλής), Βασιλική Γρίβα (Εθνικός Πειραιά), Κώστας Χατζηγεωργίου (ΟΕΑΝΑ Βόλου), Γιάννης Στούρας (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης), Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ).

Συνοδοί προπονητές τους, ο Μίλτος Κανελλόπουλος και ο Κώστας Σουρμενίδης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2016

ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Ρεθύμνου και Ολυμπιακός – ΑΝΟ Γλυφάδας είναι οι ημιτελικοί του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων, όπως προέκυψαν το Σάββατο (16/7) το βράδυ με την ολοκλήρωση των αγώνων των δύο Ομίλων της Τελικής φάσης στα κολυμβητήρτια Βουλιαγμένης και Πειραιά.
Οι δύο ημιτελικοί θα γίνουν το πρωί της Κυριακής (17/7) στο κολυμβητήριο Βουλιαγμένης. Εκεί θα γίνουν λίγο αργότερα και οι αγώνες κατάταξης για θέσεις 5η-6η και 7η-8η. Το απόγευμα της Κυριακής θα διεξαχθούν, στο κολυμβητήριο Αλίμου, ο μικρός τελικός και ο μεγάλος τελικός που θα αναδείξει την πρωταθλήτρια ομάδα Νεανίδων 2016.
Στον Α’ Όμιλο, λοιπόν, πρώτευσε ο ΝΟ Βουλιαγμένης με δεύτερο τον ΑΝΟ Γλυφάδας, ενώ στον Β’ πρώτος ήταν ο Ολυμπιακός με δεύτερο τον ΝΟ Ρεθύμνου.
Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας, την Παρασκευή:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης):
ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Λάρισας 13-6, ΝΕ Πατρών – ΑΝΟ Γλυφάδας 5-15,ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΝΟ Γλυφάδας 12-6, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Λάρισας 5-0, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-12, ΝΟ Λάρισας – ΑΝΟ Γλυφάδας 3-10.
Η Τελική Βαθμολογία:
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9
2. ΑΝΟ Γλυφάδας 6
…………………
3. ΝΕ Πατρών 3
4. ΝΟ Λάρισας 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Πειραιά):
Εθνικός Πειραιά – ΝΟ Ρεθύμνου 7-19, Ολυμπιακός – ΝΟ Χίου 11-5,Εθνικός Πειραιά – ΝΟ Χίου 13-7, Ολυμπιακός – ΝΟ Ρεθύμνου 10-7, Ολυμπιακός – Εθνικός Πειραιά 5-3, ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χίου 15-7.
Η Τελική Βαθμολογία:
1. Ολυμπιακός 9
2. ΝΟ Ρεθύμνου 6
……………………
3. Εθνικός Πειραιά 3
4. ΝΟ Χίου 0
Ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΝΟ Βουλιαγμένης (όπως και στο Εφήβων) θα κριθεί το τρόπαιο της πρωταθλήτριας ομάδας Νεανίδων 2016, στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει το απόγευμα της Κυριακής (17/7, 18.00) στο κολυμβητήριο του Αλίμου.
Ο ΝΟΒ επιβλήθηκε με 13-10 του ΝΟ Ρεθύμνου στον πρώτο πρωϊνό ημιτελικό, ενώ ο δεύτερος έληξε 7-7 και κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε με συνολικό σκορ 11-10 (4-3 στα πέναλτι). Και οι δυο ημιτελικοί έγιναν στη Βουλιαγμένη.
Για τις θέσεις 5η-6η: ΝΕ Πατρών – Εθνικός Πειραιά 9-5. ΝΟ Λάρισας – ΝΟ Χίου 11-3.
Μετά από διάλειμμα ενός χρόνου, στο οποίο κατείχε τον τίτλο ο σημερινός αντίπαλός της, η ομάδα του ΝΟ Βουλιαγμένης επανέκτησε τα σκήπτρα στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων.
Ο ΝΟΒ στέφθηκε πανηγυρικά πρωταθλητής 2016, καθώς επικράτησε με 9-1 του Ολυμπιακού στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης που έγινε στο κολυμβητήριο του Αλίμου.
Την 3η θέση πήρε ο ΝΟ Ρεθύμνου που νίκησε τον ΑΝΟ Γλυφάδας με 12-11 στον μικρό τελικό.

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Στον Άλιμο, εκτός από το Εφηβικό, θα κριθεί και ο τίτλος του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων (γενν. 1999), η Τελική φάση του οποίου διεξάγεται το τριήμερο 15-17 Ιουλίου.
Α’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. ΝΟΒ): ΝΟ Βουλιαγμένης, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Λάρισας, ΑΝΟ Γλυφάδας
Β’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. Εθνικό Πειραιά): Εθνικός Πειραιά, Ολυμπιακός, ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Χίου
Οι Ημιτελικοί και οι αγώνες κατάταξης (το πρωί της Κυριακής) θα διεξαχθούν στο κολυμβητήριο του ΝΟΒ στο Λαιμό, ενώ ο μικρός και ο μεγάλος Τελικός το απόγευμα της ίδιας ημέρας στο Δημοτικό κολυμβητήριο Αλίμου.
  1. Α’  ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
 
1η  αγωνιστική Παρασκευή 15/07/2016
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ –ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
 
2η  αγωνιστική Σάββατο 16/07/2016
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ- ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΩΡΑ: 11:30 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
 
3η  αγωνιστική Σάββατο  16/07/2016
ΩΡΑ: 18:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ –ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ –ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
 
  1. B’   ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
 
1η  αγωνιστική Παρασκευή 15/07/2016
ΩΡΑ: 18:00  ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ-ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΩΡΑ: 19:00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ- ΝΟ ΧΙΟΥ
 
2η  αγωνιστική Σάββατο 16/07/2016
ΩΡΑ: 10:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ- ΝΟ ΧΙΟΥ
ΩΡΑ: 11:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ –ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
 
3η  αγωνιστική Σάββατο 16/07/2016
ΩΡΑ: 17:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ –ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ- ΝΟ ΧΙΟΥ
 
ΚΥΡΙΑΚΗ   17/07/2016  ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
 
ΩΡΑ:  09:00 η  1η  ομάδα του  Α’ ομίλου με την  2η  ομάδα του  Β’ ομίλου
ΩΡΑ:  10:00 η  1η  ομάδα του  Β’ ομίλου με την  2η  ομάδα του  Α’ ομίλου  
ΩΡΑ:  11:00 η  3η  ομάδα του  Α’ ομίλου με την  3η  ομάδα του  Β’ ομίλου  (5η – 6η θέση)
ΩΡΑ:  12:00 η  4η  ομάδα του  Α’ ομίλου με την  4η  ομάδα του  Β’ ομίλου  (7η – 8η θέση)
 
 
ΚΥΡΙΑΚΗ  17/07/2016  ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ
 
ΩΡΑ:  17:00 ΜΙΚΡΟΣ  ΤΕΛΙΚΟΣ  
ΩΡΑ:  18:00 ΜΕΓΑΛΟΣ  ΤΕΛΙΚΟΣ

ΟΙ ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ ΦΑΣΕΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ WATER POLO ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Πραγματοποιήθηκαν χθες (8/6) στα γραφεία της ΚΟΕ οι κληρώσεις των Τελικών φάσεων των πρωταθλημάτων υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών (8-10 Ιουλίου) και Νεανίδων (15-17 Ιουλίου).

ΝΕΟΙ ΑΝΔΡΕΣ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΑΟΚ, Παλαιό Φάληρο, Ολυμπιακός, Πανιώνιος

Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΣ Απόλλο, Παναθηναϊκός

ΝΕΑΝΙΔΕΣ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ Βουλιαγμένης, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Λάρισας, ΑΝΟ Γλυφάδας

Β’ ΟΜΙΛΟΣ: Εθνικός Πειραιά, Ολυμπιακός, ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Χίου