Ετικέτα: Εθνικός

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ «ΑΝΔΡΕΑΣ ΓΑΡΥΦΑΛΛΟΣ»,18-20 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

Πηγή:www.waterpolonews.gr
Σε γιορτή εξελίχθηκε για τρίτη διαδοχική χρονιά το τουρνουά «Ανδρέας Γαρύφαλλος», το οποίο διεξήχθη το τριήμερο 18-20 Νοεμβρίου στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Πειραιά, προς τιμήν του Πατριάρχη της ελληνικής υδατοσφαίρισης.
Το τουρνουά κατέκτησε η ομάδα Παίδων της Βουλιαγμένης, καθώς στον μεγάλο τελικό επικράτησε 13-8 του ΠΑΟΚ και παρέλαβε το τρόπαιο της πρωταθλήτριας.
Στην τρίτη θέση ανέβηκε ο Ολυμπιακός που νίκησε στον μικρό τελικό με σκορ 10-6 Πανιώνιο, ενώ ο Παναθηναϊκός πήρε την 5η θέση με αντίπαλο τον Εθνικό Πειραιά με σκορ 7-5.
Πέραν των αποτελεσμάτων η διοργάνωση προσέλκυσε πλήθος κόσμου, ενώ οι γονείς των αθλητών έδωσαν δυναμικό «παρών» και απήλαυσαν τους εξαιρετικούς αγώνες των νεαρών παικτών.
MVP του τουρνουά ψηφίστηκε από τους προπονητές ο Κεχαλάρης του ΠΑΟΚ, ο οποίος εντυπωσίασε με την απόδοσή του.
Καλύτερος τερματοφύλακας αναδείχθηκε ο Μάνος Ανδρεάδης του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης.
Την βράβευση στην πρωταθλήτρια ομάδα της Βουλιαγμένης και στις δύο ομάδες που κατέκτησαν μετάλλιο έκανε η πρόεδρος του ΟΠΑΝ, Σταυρούλα Αντωνάκου, η οποία παρακολούθησε το τουρνουά «Ανδρέας Γαρύφαλλος» από την πρώτη ημέρα, ενώ τους διακριθέντες πολίστες βράβευσαν ο προπονητής της ανδρικής ομάδας του Εθνικού, Φάνης Κουντουδιός και ο Γιάννης Γαρύφαλλος, γιος του Πατριάρχη της ελληνικής υδατοσφαίρισης.
Μάλιστα, ο Εθνικός Βράβευσε την Πρόεδρο του ΟΠΑΝ, Σταυρούλα Αντωνάκου, με την τιμητική πλακέτα να δίνεται από την Πρόεδρου του Εθνικού Δώρα Ιωαννίδου.

Αποτελέσματα:

Παρασκευή 18/11
Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 5-10
Ολυμπιακός-Εθνικός 12-5
Σάββατο 19/11
ΠΑΟΚ-ΝΟ Βουλιαγμένης 5-7
Ολυμπιακός-Πανιώνιος 7-7
ΠΑΟ-ΝΟ Βουλιαγμένης 5-8
Εθνικός -Πανιώνιος 4-4
Κυριακή 20/11
Ημιτελικός: ΝΟΒ-Πανιώνιος 8-2
Ημιτελικός:  ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 10-7
Θέσεις 5-6: Παναθηναϊκός-Εθνικός 7-5
Μικρός τελικός: Ολυμπιακός- Πανιώνιος 10-6
Μεγάλος τελικός: Βουλιαγμένη- ΠΑΟΚ 13-8.

Ο Εθνικός επιδιώκει να καθιερώσει το συγκεκριμένο τουρνουά και πέτυχε εξ ολοκλήρου στη διοργάνωση του, καθώς όλα κυλούσαν με ακρίβεια, ενώ οι διαιτητές από το ΣΕΔΥ έδωσαν επισημότητα στις αναμετρήσεις.
Επίσης, η συμμετοχή των καλύτερων ομάδων της ηλικίας Παίδων είναι γεγονός, διότι οι ίδιες έξι ομάδες θα παλέψουν για τα μετάλλια στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.
Μόνο τυχαίο δεν είναι λοιπόν που μεγάλη μερίδα κόσμου παρακολούθησε και τις τρεις ημέρες το τουρνουά «Ανδρέας Γαρύφαλλος», με τους νεαρούς πολίστες να δικαιώνουν τις προσδοκίες.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 3ου ΤΟΥΡΝΟΥΑ «ΑΝΔΡΕΑΣ ΓΑΡΥΦΑΛΛΟΣ»,18-20 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

Πηγή:www.waterpolonews.gr

Πρεμιέρα σήμερα, 18/11, για το 3ο τουρνουά «Ανδρέας Γαρύφαλλος», το οποίο διεξάγεται προς τιμήν του Πατριάρχη της ελληνικής υδατοσφαίρισης.

Στα Βοτσαλάκια του Πειραιά οι καλύτερες ομάδες της ηλικίας Παίδων θα μονομαχήσουν σε μια άτυπη τελική φάση, καθώς Εθνικός, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Πανιώνιος, Βουλιαγμένη και ΠΑΟΚ θα δώσουν το «παρών».

Το Δημοτικό κολυμβητήριο Πειραιά «Ανδρέας Γαρύφαλλος» είναι έτοιμο να φιλοξενήσει το μέλλον της ελληνικής υδατοσφαίρισης, ενώ το τουρνουά, το οποίο διοργανώνει ο Εθνικός σε συνεργασία με τον ΟΠΑΝ, αναμένεται να προσελκύσει πλήθος κόσμου για τρίτη διαδοχική χρονιά.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:
Παρασκευή 18/11
Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 20:00
Ολυμπιακός-Εθνικός 21:00
Σάββατο 19/11 

     
ΠΑΟΚ-ΝΟ Βουλιαγμένη 09:00
Ολυμπιακός-Πανιώνιος 10:30
ΠΑΟ-ΝΟ Βουλιαγμένης 17:30
Εθνικός -Πανιώνιος 19:00
Κυριακή 20/11

 
Ημιτελικός 1 09:30
Ημιτελικός 2 11:00
Θέσεις 5-6 16:00
Μικρός τελικός 17:30
Μεγάλος τελικός 19:00

ΟΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 3Ο CAMP ΤΗΣ ΠΡΟΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Το τρίτο στη σειρά καμπ προετοιμασίας της, εν όψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Ώκλαντ της Νέας Ζηλανδίας (12-18 Δεκεμβρίου), πραγματοποιεί η προεθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων από την ερχόμενη Κυριακή έως και την Τρίτη (20-22 Νοεμβρίου) στον Άγιο Κοσμά.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος κάλεσε τις εξής 22 πολίστριες, για το απόγευμα (17.00) της Κυριακής: Σταματοπούλου, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Βασ., Λογοθέτη, Νίνου Ειρ. (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Μαυρωτά Ιφ., Πρωτοπαπά, Σελετοπούλου, Πάτρα Μ., Κοτσιώνη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Ελληνιάδη, Παπαναστασίου Άνθ., Παπαναστασίου Δ., Λούδη Ευαγγ., Γρηγοροπούλου, Κόλλια (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Μυριοκεφαλιτάκη, Σαφέτη (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ), Μιχαηλίδου, Κατσίμπρη (ΕΘΝΙΚΟΣ), Λάζαρη (ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ), Γιαννακέα (ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ).

ΟΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 2Ο CAMP ΤΗΣ ΠΡΟΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Διήμερο καμπ προετοιμασίας στον Άγιο Κοσμά (13-14/11), θα πραγματοποιήσει η Προεθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νεανίδων (γενν. ‘98) εν όψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος τον ερχόμενο μήνα στη Νέα Ζηλανδία (Ώκλαντ, 7-16/12).
Οι 24 πολίστριες που κάλεσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος: Σταματοπούλου, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Β., Λογοθέτη, Νίνου Ειρ.(ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Κοτσιώνη, Μαυρωτά Ιφ., Πάτρα Μ., Πρωτοπαπά, Σελετοπούλου, Μαστρόκαλου, Κοκκινάκη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Παπαναστασίου Άνθ., Παπαναστασίου Δ., Κόλλια, Γρηγοροπούλου, Ελληνιάδη, Αρχοντάκη (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Καζάνα, Σαφέτη, Μυριοκεφαλιτάκη (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ), Μιχαηλίδου, Δουρέκα (ΕΘΝΙΚΟΣ), Δούλη (ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Δ’ ΚΑΙ Ε’ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 5ΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Σ.Ε.Δ.Υ. WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ,14-16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016,ΓΛΥΦΑΔΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας ήταν η ομάδα που κατέκτησε το 5ο τουρνουά υδατοσφαίρισης γυναικών που διοργάνωσε ο Σύνδεσμος Ελλήνων Διαιτητών Υδατοσφαίρισης στο κολυμβητήριο «Αντώνης Δημητρόπουλος» της Γλυφάδας. Οι παίκτριες του Τάσου Πιρπιρή κατάφεραν στο κρίσιμο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής να επιβληθούν με 13-10 του ΝΟ Ρεθύμνου και έτσι πανηγύρισαν αυτόν τον άτυπο τίτλο. Την δεύτερη θέση πήρε ο Εθνικός που στο  παιχνίδι που έκρινε την δεύτερη θέση επιβλήθηκε του ΝΟ Ρεθύμνου με 14-9, δείχνοντας ότι και φέτος θα αποτελέσε αξιόμαχο αντίπαλο για κάθε ομάδα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της τελευταίας ημέρας των αγώνων και η τελική βαθμολογία:

 4η Αγωνιστική

ΝΟ Ρεθύμνου – ΑΝΟ Γλυφάδας 10-13 (Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-6, 3-3, 3-3)

ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη, Σαφέτη, Φαρμάκη Μ, Θεοδωράκη, Παλληκαράκη, Καραβάνου, Μαυρέλου 3, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Φαρμάκη Ελ 2, Γαγάνη, Σολανάκη 2, Μπιρλιράκη

 ΑΝΟ Γλυφάδας (Τάσος Πιρπιρής): Παπαϊωάννου, Τσελέντη, Ελληνιάδη 1, Λούδε Ε. 1, Γρηγοροπούλου 1, Τερεζάκη, Παπαναστασίου Αν. 1, Κόλλια 2, Μαμόγλου 1, Κολτσίδα 3, Παπαναστασίου Δ 2, Νιαρχάκου 1, Στελίου, Τερεζάκη, Κολιτσοπούλου
Εθνικός – Ηλυσιακός 9-7 (Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-1, 1-2, 4-2)

 Εθνικός (Γιώργος Τσόκας): Δουρέκα Σ, Παναγιωτόπουλου, Δουρέκα Μ, Βάσιλα 2, Αποστολίδου, Μπίσμπα 3, Κούβδου Ν, Γονίδη, Πετάση 1, Φραγκιουδάκη 3, Γκουζουλά, Μιχαηλίδου, Στραβάκου, Κατσίμπρη, Χουχούλη

 Ηλυσιακός (Άγγελος Γαρελίδης): Τζούρκα, Σαμαρά, Χαραλαμπίδου 5, Παπαδάκη, Γργηοριάδη 1, Γούση, Λυμπεροπούλου Γ., Λυμπεροπούλου Σ. 1, Καράβολα, Κωστοπούλου, Σκαρπαλέζου Ν., Μοτίτη, Σκοτίδα Π., Σκοτίδα Ι, Σκαρπαλέζου Ο.

ΝΕ Πατρών – Τρίτων Αμαρουσίου 13-10 (Τα οκτάλεπτα: 2-4, 3-4, 4-2, 4-0)

 ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος): Μανέτα Β, Ανδρουτσέλη, Τσιμάρα, Μπαλάτσα Μ, Πατέρου 1, Μανέτα Σ. 7, Μπαλάτσα Ν, Κρίλη, Μοίραλη, Πασσά 1, Κουτέλη 4, Λυκοθανάση, Γιαννακέα, Σινέμογλου

 Τρίτων Αμαρουσίου (Γιώργος Ιντζές): Λάζαρη, Τουλουμτζίδου 1, Μουλλάκη 2, Μπαλωμενάκη 2, Αποστόλου, Δατσέρη, Χατζηκυριακάκη, Στρατηδάκη 3, Μαλλιαρού, Τζελέπη 1, Αργυρού, Στρείδη 1, Κορμά, Κούζουνα

5η Αγωνιστική

 Εθνικός – ΝΟ Ρεθύμνου 14-9 (Τα οκτάλεπτα: 4-2, 4-3, 5-3, 1-1)

 Εθνικός (Γίωργος Τσόκας): Δουρέκα Σ, Παναγιωτόπουλου, Δουρέκα Μ, Βάσιλα 2, Αποστολίδου 3, Μπίσμπα 1, Κούβδου Ν, Γονίδη, Πετάση 1, Φραγκιουδάκη 3, Γκούζουλα 3 , Μιχαηλίδου, Στραβάκου, Κατσίμπρη 1, Χουχούλη

 ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη, Σαφέτη, Θεοδωράκη, Παλληκαράκη, Καραβάνου 1, Μαυρέλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Λυμπιτάκη 2, Φαρμάκη Ελ 3, Γαγάνη, Σολανάκη, Μπιρλιράκη 1

Ηλυσιακός – ΝΕ Πατρών 7-11 (Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-2, 0-3, 2-4)

 Ηλυσιακός (Άγγελος Γαρελίδης): Τζούρκα, Σαμαρά, Χαραλαμπίδου 3, Παπαδάκη 3, Γργηοριάδη 1, Λυμπεροπούλου Σ., Λυμπεροπούλου Γ., Κωστοπούλου, Παλαιοδήμου, Μοτίτη, Παντελίδου, Γούση, Σκοτίδα Π., Σκαρπαλέζου Ν., Σκοτίδα Ι.

 ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος): Μανέτα Β, Ανδρουτσέλη, Τσιμάρα 1, Μπαλάτσα Μ 1, Πατέρου, Μανέτα Σ. 1, Μπαλάτσα Ν 3, Κρίλη, Μοίραλη, Πασσά 2, Κουτέλη 2, Λυκοθανάση 1, Γιαννακέα, Σινέμογλου, Ρακιντζή

ΑΝΟ Γλυφάδας – Τρίτων Αμαρουσίου 12-10 (Τα οκτάλεπτα: 1-4, 3-1, 4-3, 4-2)

 ΑΝΟ Γλυφάδας (Τάσος Πιρπιρής): Παπαϊωάννου, Πανταζή, Ελληνιάδη 2, Λούδε Ε. 1, Γρηγοροπούλου, Κουρουτσάλη, Παπαναστασίου Αν. 1, Κόλλια, Μαμόγλου 3, Κολτσίδα 2, Παπαναστασίου Δ, Νιαρχάκου 3, Αρχοντάκη, Γιαννοπούλου, Κοντονή

 Τρίτων Αμαρουσίου (Γιώργος Ιντζές): Λάζαρη, Τουλουμτζίδου, Μουλλάκη 2, Τζελέπη, Μπαλωμενάκη, Δατσέρη, Χατζηκυριακάκη 1, Στρατηδάκη 2, Μαλλιαρού, Δημητροκάλη 3, Αργυρού, Στρείδη 1, Κορμά, Κούζουνα

Η Τελική Βαθμολογία

ΑΝΟ Γλυφάδας 15 (5736)

Εθνικός 12 (5339)

NO Ρεθύμνου 9 (67-47)

ΝΕ Πατρών 6 (42-52)

Τρίτων Αμαρουσίου 3 (39-54)

Ηλυσιακός 0 (26-56)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΚΑΙ Γ’ ΗΜΕΡΑΣ 5ΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Σ.Ε.Δ.Υ. WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ,14-16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016,ΓΛΥΦΑΔΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Ολόκληρώθηκαν η 2η και η 3η αγωνιστική του 5ου τουρνουά πόλο γυναικών που διοργανώνει ο Σύνδεσμος Ελλήνων Διαιτητών Υδατοσφαίρισης στο κολυμβητήριο του ΑΝΟ Γλυφάδας «Αντώνης Δημητρόπουλος».

Μετά τα αποτελέσματα και αυτών των αγώνων, ο ΝΟ Ρεθύμνου και ο ΑΝΟ Γλυφάδας πρωπορεύονται έχοντας πετύχει το απόλυτο των νικών (3/3) ενώ στην τρίτη θέση ακολουθεί ο Εθνικός.

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα:

2η Αγωνιστική

Τρίτων Αμαρουσίου – Εθνικός 8-13 (Τα οκτάλεπτα: 3-4, 2-4, 2-3, 1-2)

Τρίτων Αμαρουσίου (Γιώργος Ιντζές): Λάζαρη, Τουλουμτζίδου, Μουλλάκη 3, Τζελέπη, Αποστόλου, Δατσέρη, Χατζηκυριακάκη 1, Στρατηδάκη, Μαλλιαρού, Δημητροκάλη 1, Αργυρού 3, Στρείδη, Λίβα, Κουζούνα, Κόρμα

Εθνικός (Γιώργος Τσόκας): Δουρέκα Σ, Παναγιωτόπουλου 1, Δουρέκα Μ 1, Βάσιλα 2, Αποστολίδου, Μπίσμπα 2, Κούβδου Ν, Γονίδη, Πετάση, Φραγκιουδάκη 4, Γκουζουλά, Μιχαηλίδου 2, Στραβάκου, Κατσίμπρη 1

ΝΕ Πατρών – ΑΝΟ Γλυφάδας 3-10 (Τα οκτάλεπτα: 2-3, 0-4, 0-2, 1-1)

ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος)Μανέτα Β, Ανδρουτσέλη, Πατέρου, Μπαλάτσα Μ, Τσιμάρα 2, Μανέτα Σ, Μπαλάτσα Ν, Κρίλη, Μοίραλη, Πασσά 1, Κουτέλη, Λυκοθανάση, Γιαννακέα, Σινέμογλου

ΑΝΟ Γλυφάδας (Τάσος Πιρπιρής): Παπαϊωάννου, Τσελέντη, Ελληνιάδη 2, Λούδη Ε, Γρηγοροπούλου 2, Κουρουτσάλη, Παπαναστασίου Α, Κόλλια 1, Μαμόγλου 1, Κουρουτσάλη 1, Παπαναστασίου Δ 1, Νιαρχάκου 2, Αρχοντάκη, Πανταζή, Κοντονή

Ηλυσιακός – ΝΟ Ρεθύμνου 5-18 (Τα οκτάλεπτα: 0-3, 3-4, 0-5, 2-6)

Ηλυσιακός (Άγγελος Γαρελίδης): Τζούρκα, Σαμαρά 4, Παντελίδου 1, Καράβολα, Παπαδάκη, Παλαιοδήμου, Κωστοπούλου, Λυμπεροπούλου Σ, Γρηγοριάδη, Λυμπεροπούλου Γ, Λαμπρινούκα, Γούση, Σκοτίδα, Σκαρπαλέζου, Μελανουρέα

ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη, Σαφέτη, Φαρμάκη Μ 3, Θεοδωράκη, Παλληκαράκη 1, Καραβάνου, Μαυρέλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 7, Λιμπιτάκη, Φαρμάκη Ελ 2, Γαγάνη 2, Σολανάκη 2, Μπιρλιράκη

3η Αγωνιστική

Εθνικός – ΝΕ Πατρών 8-5 (Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-1, 3-1, 0-2)

Εθνικός (Γιώργος Τσόκας): Δουρέκα Σ, Παναγιωτόπουλου, Δουρέκα Μ, Βάσιλα 1, Αποστολίδου, Μπίσμπα 3, Κούβδου Ν, Γονίδη, Πετάση, Φραγκιουδάκη 1, Γκουζουλά 1, Μιχαηλίδου 2, Στραβάκου, Κατσίμπρη

ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος)Μανέτα Β, Ανδρουτσέλη, Τσιμάρα, Μπαλάτσα Μ 1, Πατέρου, Μανέτα Σ 1, Μπαλάτσα Ν, Κρίλη, Μοίραλη, Πασσά, Κουτέλη, Λυκοθανάση 3, Γιαννακέα, Σινέμογλου

Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΟ Ρεθύμνου 5-13 (Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-3, 1-3, 0-4)

Τρίτων Αμαρουσίου (Γιώργος Ιντζές): Λάζαρη, Τουλουμτζίδου, Μουλλάκη, Τζελέπη 1, Αποστόλου, Δατσέρη, Χατζηκυριακάκη 1, Στρατηδάκη 2, Μαλλιαρού, Καλογερά, Αργυρού, Στρείδη, Κορμά, Κούζουνα 1

ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη, Σαφέτη 1, Φαρμάκη Μ, Θεοδωράκη, Παλληκαράκη, Καραβάνου, Μαυρέλου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Λιμπιτάκη, Φαρμάκη Ελ 5, Γαγάνη 1, Σολανάκη 2, Μπιρλιράκη

Ηλυσιακός – ΑΝΟ Γλυφάδας 4-12 (Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-4, 1-6, 0-1)

Ηλυσιακός (Άγγελος Γαρελίδης): Τζούρκα, Σαμαρά 1, Παπαδάκη 3, Παλαιοδήμου, Κωστοπούλου, Λυμπεροπούλου Σ., Λυμπεροπούλου Γ., Λαμπρινοούκα Παντελίδου, Γρηγοριάδη, Οκολίστα, Μοτίτη, Σκοτίδα Π., Σκοτίδα Ι., Σκαρπαλέζου

ΑΝΟ Γλυφάδας (Τάσος Πιρπιρής): Παπαϊωάννου, Τσελέντη 2, Ελληνιάδη 3, Τερεζάκη, Γρηγοροπούλου, Κολιτσοπούλου, Παπαναστασίου Αν. 2, Κόλλια 1, Μαμόγλου 3, Κολτίδα, Παπαναστασίου Δ 1, Νιαρχάκου, Στελίου, Αλεξίου, Γιαννοπούλου

Η Βαθμολογία (3 αγώνες)

  1. ΝΟ Ρεθύμνου 9 (48-20)
  2. ΑΝΟ Γλυφάδας 9 (32-16)
  3. Εθνικός 6 (30-23)
  4. Τρίτων Αμαρουσίου 3 (19-29)
  5. ΝΕ Πατρών 0 (18-35)
  6. Ηλυσιακός 0 (12-36)

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΗΜΕΡΑΣ 5ΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Σ.Ε.Δ.Υ. WATER POLO γυναικων,14-16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016,ΓΛΥΦΑΔΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με τρεις αγώνες ξεκίνησε το 5ο τουρνουά του Συνδέσμου Ελλήνων Διαιτητών Υδατοσφαίρισης στο κολυμβητήριο του ΑΝΟ Γλυφάδας «Αντώνης Δημητρόπουλος». Με νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους σε αυτήν την διοργάνωση οι ομάδες του Τρίτωνα Αμαρουσίου (6-3 τον Ηλυσιακό), του ΑΝΟ Γλυφάδας (10-9 τον Εθνικό) και του ΝΟ Ρεθύμνου (17-10 την ΝΕ Πατρών).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Ηλυσιακός – Τρίτων Αμαρουσίου 3-6 ( Τα οκτάλεπτα:1-2, 2-0, 0-1, 0-3)

Ηλυσιακός (Άγγελος Γαρελίδης): Τζούρκα, Σαμαρά 3, Γρηγοριάδη, Παλαιοδήμου, Μοτίτη, Λαμπρινούκα, Κωστοπούλου, Γούση, Οκολιστα, Μελανουρέα, Λυμπεροπούλου, Παπαδάκη, Σκοτίδα Π, Σκαρπαλέζου, Σκοτίδα Ι

Τρίτων Αμαρουσίου (Γιώργος Ιντζές): Λάζαρη, Τουλουμτζίδου, Μουλάκη, Τζελέπη 3, Μπαλωμενάκη 1, Δατσέρη, Χατζηκυριακάκη 1, Στρατηδάκη, Μαλλιαρού, Δημητροκάλη 1, Αργύρου, Στρείδη, Λίβα, Κουζούνα, Κόρμα

ΑΝΟ Γλυφάδας – Εθνικός 10-9 (Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-3, 1-3, 3-3)

ΑΝΟ Γλυφάδας (Τάσος Πιρπιρής): Παπαϊωάννου, Τσελέντη 1, Ελληνιάδη 1, Λούδη Ε, Γρηγοροπούλου, Κουρουτσάλη, Παπαναστασίου Α 3, Κόλλια 1, Μαμόγλου 2, Κολτίδα, Παπαναστασίου Δ, Νιαρχάκου 2, Στελίου, Κολιτσοπούλου, Κοντονή

Εθνικός (Γιώργος Τσόκας): Δουρέκα Σ, Παναγιωτόπουλου, Δουρέκα Μ, Βάσιλα 3, Αποστολίδου, Μπίσμπα 1, Κούβδου Ν 1, Γονίδη, Πετάση 1, Φραγκιουδάκη3, Γκουζουλά, Μιχαηλίδου, Στραβάκου, Κατσίμπρη

ΝΕ Πατρών – ΝΟ Ρεθύμνου 10-17 (Τα οκτάλεπτα: 4-4, 4-4, 1-6, 1-3)

ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος)Μανέτα Β, Ανδρουτσέλη, Πατέρου 1, Μπαλάτσα Μ 1, Κουτέλη 5, Μανέτα Σ 2, Μπαλάτσα Ν, Κρίλη, Μοίραλη, Πασσά, Τσιμάρα 1, Λυκοθανάση, Γιαννακέα, Σινέμογλου, Ρακίντζη

ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη, Σαφέτη, Φαρμάκη Μ 1, Θεοδωράκη, Παλληκαράκη, Καραβάνου, Μαυρέλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 4, Λιμπιτάκη, Φαρμάκη Ελ 5, Γαγάνη 2, Σολανάκη 4, Μπιρλιράκη

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 5ΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Σ.Ε.Δ.Υ. WATER POLO γυναικων,14-16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016,γλυφαδα

Πηγή:www.waterpolonews.gr

Στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας θα διεξαχθεί το 5ο τουρνουά ΣΕΔΥ Α1 γυναικών το τριήμερο 14-16 Οκτωβρίου. Μία εβδομάδα πριν την επίσημη έναρξη του πρωταθλήματος οι ομάδες του Ηλυσιακού, του Τρίτωνα Αμαρουσίου, του ΑΝΟ Γλυφάδας, του Εθνικού, της ΝΕ Πατρών και του ΝΟ Ρεθύμνου θα μετρήσουν τις δυνάμεις τους, κάνοντας τις τελικές τους πρόβες πριν το ξεκίνημα της σεζόν. Απούσες θα είναι οι ομάδες του Ολυμπιακού και του ΝΟ Βουλιαγμένης, που αναμένεται για μία ακόμη χρονιά να παλέψουν για τον τίτλο του πρωταθλητή.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του τουρνουά του ΣΕΔΥ είναι το εξής:

Παρασκευή, 14/10

19:30 Ηλυσιακός-Τρίτων Αμαρουσίου

20:30 ΑΝΟ Γλυφάδας-Εθνικός

21:30 ΝΕ Πατρών-ΝΟ Ρεθύμνου

Σάββατο, 15/10

11:00 Τρίτων Αμαρουσίου-Εθνικός

12:00 ΝΕ Πατρών-ΑΝΟ Γλυφάδας

13:00 Ηλυσιακός-ΝΟ Ρεθύμνου

17:00 Εθνικός-ΝΕ Πατρών

18:00 Τρίτων Αμαρουσίου-ΝΟ Ρεθύμνου

19:00 Ηλυσιακός-ΑΝΟ Γλυφάδας

Κυριακή, 16/10

09:30 ΝΟ Ρεθύμνου-ΑΝΟ Γλυφάδας

10:30 Εθνικός-Ηλυσιακός

11:30 ΝΕ Πατρών-Τρίτων Αμαρουσίου

16:30 Εθνικός-ΝΟ Ρεθύμνου

17:30 Ηλυσιακός-ΝΕ Πατρών

18:30 ΑΝΟ Γλυφάδας-Τρίτων Αμαρουσίου

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ-ΤΕΛΙΚΩΝ 11ΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Σ.Ε.Δ.Υ. WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ,7-9 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016,ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

Πηγή:www.waterpolonews.gr

Βουλιαγμένη και Παναθηναϊκός θα βρεθούν αντιμέτωποι στον μεγάλο τελικό στο τουρνουά του ΣΕΔΥ.

Η ομάδα του Κώστα Λούδη επικράτησε άνετα με 11-4 του Υδραϊκού στον πρώτο ημιτελικό της ημέρας. Από την άλλη οι παίκτες του Τεό Λοράντου νίκησαν αποδίδοντας εξαιρετικά στο δεύτερο οκτάλεπτο με 7-12 τον ΠΑΟΚ.

Βουλιαγμένη – Υδραϊκός 11-4

Τα οκτάλεπτα: 2-0,  3-2, 5-1,  1-1

Βουλιαγμένη: Σολανάκης 3, Βίτσο 2, Χρυσοσπάθης 1,  Αφρουδάκης 1, Τίγκας 1, Δήμου 1, Κοπελιάδης 1, Βελώνιας 1

Υδραϊκός: Χατζηκυριακάκης 1, Σαρτζετάκης 1, Λιαπάκης 1, Κοκκινάκης 1

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: 7-12

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 0-4, 2-3, 3-2

ΠΑΟΚ: Παπαποστόλου 3, Νικολαΐδης 2, Ζάτοβιτς 1, Σάριτς 1

Παναθηναϊκός: Βιτέλλας 3, Βάσιτς 2, Φώσκολος 2, Πίσσας 1, Τοράκης 1, Καρούντζος 1, Δερμιτζάκης 1, Χαραλαμπόπουλος 1

Η Βουλιαγμένη κατέκτησε το φετινό τουρνουά του ΣΕΔΥ στους άντρες καθώς επικράτησε στον τελικό του Παναθηναϊκού με σκορ 9-6.

Πρώτοι σκόρερ του αγώνα ήταν οι Σολανάκης και Βάσιτς που σημείωσαν από τρία γκολ.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα και η ομάδα των νοτίων προαστίων πήρε ισχυρό προβάδισμα δύο γκολ (8-6) στην λήξη της τρίτης περιόδου, όταν σε διάστημα σαράντα δευτερολέπτων σημείωσε δύο γκολ.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο και οι δύο μονομάχοι έδωσαν έμφαση στην άμυνα με το μοναδικό γκολ να σημειώνεται από τον Δελαγραμμάτικα 1:43 πριν την λήξη του αγώνα.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ  9-6

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 4-2,  3-2, 1-0

ΝΟ Βουλιαγμένης Παναθηναϊκός ΑΟ
Ζερδεβάς Γαλανίδης
Κοπελιάδης Λίντχουτ 1
Δελαγραμμάτικας 2 Πίσσας
Βελώνιας Βάσιτς 3
Χρυσοσπάθης 1 Βιτέλλας
Γούβης 1 Τοράκης
Αφρουδάκης Καλογεράκος
Καλαϊτζής Καρούντζος
Βίτσο Φώσκολος
Δήμου Δερμιτζάκης 1
Τίγκας 2 Χαραλαμπόπουλος
Σολανάκης 3 Καπετανάκης 1
Κουρούβανης Δ. Καλομενίδης
Πάτερος Παπαδημητρίου
Καλογερόπουλος Πιτσιλαδής
Προπονητής: Κώστας Λούδης Προπονητής: Τεό Λοράντος
Διαιτητές: Γιώργος Σταυρίδης Νίκος Μπουδραμής
Μικρός Τελικός

ΠΑΟΚ – Υδραϊκός 10-13 (2-2, 3-5, 2-3, 3-2)

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Καραμπέτσος, Προσινικλής Π., Ζάτοβιτς 3, Προσινικλής Ν., Νικολαΐδης 2, Νάνος, Παπαποστόλου, Σάριτς, Δημητριάδης, Μουρατίδης 1, Τσολακούδης 4, Σιωπκας, Σιορδίλης, Κατσάνης, Πολύζος

Υδραϊκός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Φλέγκας, Θαλασσινός 1, Μιτελούδης 1, Κοκκινάκης 1, Κοτσάφτης1, Μπλάνης 4, Σαρτζετάκης 2, Αργυρόπουλος , Λιαπάκης 2, Αλεξαντρέσκου1, Μιγόπουλος, Στελλάτος, Λαδάς

Για τις θέσεις 5-6 ο Εθνικός επιβλήθηκε του Πανιωνίου με 11-6

Εθνικός – Πανιώνιος 11-6 (2-1, 4-3, 2-1, 3-1)

Εθνικός (Φάνης Κουντουδιός): Τζωρτζάτος, Τζώρτζης, Σιώνης, Κόχειλας 3, Σκληρός, Τσαγκάρης , Παπαδόγκωνας 3, Χονδροκούκης 1, Φουτρής Σ., Ξανθόπουλος, Μπεριστιάνος 2, Αγκόρτσας 1, Κουμής, Πρωτοψάλτης 1, Καζάζης

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Πρωτονοτάριος, Δημακόπουλος, Βυθούλκας, Κουτσιαλής 1, Μαζοκοπάκης, Κουλιεράκης, Θεοδόσης-Παπαλουκάς 1, Πανταζόπουλος, Γαβαλάς Σ., Καρακάσης 1, Βέκκος 1, Ποταμιάνος 1, Σιάχος, Μαργουνάκης, Γαβαλάς Γ. 1

Για τις θέσεις 7-8 ο ΑΝΟ Γλυφάδας επιβλήθηκε του ΝΟ Χίου με 14-4

ΝΟ Χίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 4-14 (1-0, 1-3, 0-6, 2-5)

ΝΟ Χίου (Μάκης Μικέδης): Αϊβαλιώτης, Μιμίδης 2, Γεώργαλος, Καλλής 1, Μαχαλιάς, Σωτηριανός, Κανδιόγλου, Μολοχάδης, Γκιουβέτσης 1, Σωτηράκης, Αγιωργούσης, Μπερτόλης, Μενής, Μόκκας, Κόλλιας

ΑΝΟ Γλυφάδας (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς, Τζελάτης 1, Παπανικολάου, Αγγελίδης, Φωτόπουλος 2, Παπούκας, Αλεξίου 1, Κατσαούνης 1, Αλβέρτης 2, Χατζηγούλας 2, Παπασηφάκης , Μαντης, Γιαννόπουλος 1, Παπαναστασίου 4

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Γ’ ΗΜΕΡΑΣ 11ΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Σ.Ε.Δ.Υ. WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ,7-9 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016,ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

Πηγή:www.waterpolonews.gr

ΝΟ Βουλιαγμένης – Υδραϊκός και Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ είναι τα δύο ζευγάρια των ημιτελικών στο 11ο τουρνουά υδατοσφαίρισης ανδρών του ΣΕΔΥ.

Βουλιαγμένη και Παναθηναϊκός ήταν οι δύο ομάδες που έκαναν το 3 στα 3, ενώ ο ΠΑΟΚ τσέκαρε το εισιτήριο της πρόκρισης καθώς επικράτησε του Εθνικού με 5-13.

Την 5η θέση θα διεκδικήσουν ο Εθνικός και ο Πανιώνιος, οι οποίοι τερμάτισαν τρίτοι στους δύο ομίλους, ενώ για την 7η θέση θα αγωνιστούν η Γλυφάδα και η Χίος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Εθνικός – ΝΟ Βουλιαγμένης 5-13 (2-2, 2-6, 1-4, 0-1)

Εθνικός (Φάνης Κουντουδιός): Τζωρτζάτος, Τζώρτζης 1, Σιώνης, Κόχειλας, Σκληρός, Τσαγκάρης , Παπαδόγκωνας 1, Χονδροκούκης , Φουτρής Σ., Ξανθόπουλος, Μπεριστιάνος 2, Αγκόρτσας, Κουμής, Πρωτοψάλτης 1, Φουτρής Αλ.

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κώστας Λούδης): Ζερδεβάς, Κοπελιάδης 1, Δελαγραμμάτικας, Βελώνιας , Χρυσοσπάθης 2, Γούβης 1, Αφρουδάκης 1 , Καλαϊτζής 1, Βίτσο, Δήμου 1, Τίγκας 3, Σολανάκης 3, Κουρούβανης Δ, Κουρούβανης Ν., Ξανθόπουλος

ΠΑΟΚ – ΝΟ Χίου 16-9 (4-3, 5-2, 3-3, 4-1)

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Καραμπέτσος, Προσινικλής Π., Ζάτοβιτς 3, Προσινικλής Ν. 1, Νικολαΐδης 3, Νάνος 1, Παπαποστόλου 2, Σάριτς 1, Δημητριάδης 1, Μουρατίδης 3, Τσολακούδης 1, Σιωπάκης, Σιορδίλης, Κατσάνης, Πολύζος

ΝΟ Χίου (Μάκης Μικέδης): Αϊβαλιώτης, Μιμίδης 1, Γεώργαλος, Καλλής 2, Μαχαλιάς, Αλάτσης, Μόκκας, Μολοχάδης, Γκιουβέτσης 5, Σωτηράκης, Αγιωργούσης, Μπερτόλης, Μενής, Κανδιόγλου 1, Κόλλιας

ΑΝΟ Γλυφάδας – Πανιώνιος 9-9 (2-2, 2-3, 3-2, 2-2)

ΑΝΟ Γλυφάδας (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς, Τζελάτης 1, Παπανικολάου, Αγγελίδης, Φωτόπουλος 1, Παπούκας , Αλεξίου , Κατσαούνης 1, Αλβέρτης 1, Χατζηγούλας 2, Παπασηφάκης , Μαντης, Γιαννόπουλος , Παπαναστασίου 3

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Πρωτονοτάριος, Δημακόπουλος, Παπαδόπουλος, Κουτσιαλής 4, Μαζοκοπάκης, Κουλιεράκης 3, Θεοδόσης-Παπαλουκάς, Πανταζόπουλος, Γαβαλάς Σ. , Σταυρόπουλος 1, Βέκκος, Ποταμιάνος 1, Πιτούλης, Αβαγιάνος, Γαβαλάς Γ.

Υδραϊκός – Παναθηναϊκός 6-12 (0-5, 1-1, 3-3, 2-3)

Υδραϊκός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Φλέγκας, Θαλασσινός 1, Μιτελούδης, Κοκκινάκης 1, Χατζηκυριακάκης , Μπλάνης, Σαρτζετάκης, Αργυρόπουλος , Λιαπάκης 2, Βλοντάκης, Αλεξαντρέσκου 1, Μιγόπουλος, Στελλάτος 1, Λαδάς

Παναθηναϊκός (Τεό Λοράντος): Γαλανίδης, Λιντχουτ 3, Πίσσας, Βάσιτς 4, Βιτέλλας, Τοράκης, Καλογεράκος 1, Καρούντζος 2, Φώσκολος 1, Δερμιτζάκης 1, Χαραλαμπόπουλος, Καπετανάκης , Κουτούφας, Παπαδημητρίου, Μπερτόλης

Η τελική βαθμολογία στους δύο ομίλους:

Α ΟΜΙΛΟΣ

ΝΟ Βουλιαγμένης 9 (30-15)

ΠΑΟΚ 3 (35-27)

Εθνικός 3 (1829)

ΝΟ Χίου 0 (16-28)

Β ΟΜΙΛΟΣ

Παναθηναϊκός 9 (32-15)

Υδραϊκός 6 (25-23)

Πανιώνιος 1 (20-30)

ΑΝΟ Γλυφάδας 1 (18-27)

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της ΚΟΕ κριτήριο για την υψηλότερη θέση στην διπλή ισοβαθμία μεταξύ Πανιωνίου και ΑΝΟ Γλυφάδας είναι:

Το μεταξύ τους παιχνίδι (ισοπαλία 9-9).

Το παιχνίδι με τον ανώτερο βαθμολογικά (εν προκειμένω τον Παναθηναϊκό). Ο Πανιώνιος ηττήθηκε με 9-5, ενώ η ομάδα του ΑΝΟΓ με 11-4. Έτσι ο Πανιώνιος καταλαμβάνει την τρίτη θέση του ομίλου και ο ΑΝΟ Γλυφάδας την 4η.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΗΜΕΡΑΣ 11ΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Σ.Ε.Δ.Υ. WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ,7-9 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016,ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

Πηγή:www.waterpolonews.gr

Στον Α’  όμιλο του τουρνουά του ΣΕΔΥ ο Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης πήρε προβάδισμα πρόκρισης καθώς επικράτησε εύκολα με 7-3 του ΝΟ Χίου στον πρώτο αγώνα της δεύτερης μέρας στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης.

Στο άλλο ματς του ομίλου, ο ΠΑΟΚ, έχοντας σε καλή μέρα τον Δημήτρη Νικολαΐδη έπιασε στον ύπνο τον Εθνικό και πήρε από την αρχή μεγάλο προβάδισμα, φτάνοντας τελικά στη νίκη με σκορ 8-12 που πιθανότατα θα τον φέρει στη φάση των ημιτελικών.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2 στα 2, νικώντας τον Πανιώνιο με 9-5 και σε συνδυασμό με τη νίκη του Υδραϊκού επί της Γλυφάδας πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Ο Υδραϊκός νίκησε στο τελευταίο ματς της 2ης αγωνιστικής τον ΑΝΟ Γλυφάδας με σκορ 7-5 και πήρε την πρόκριση για την 4αδα. Στο ματς με τον Παναθηναϊκό θα ξεκαθαρίσει ποιος από τους δύο θα τερματίσει στην 1η θέση του Β΄ ομίλου.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ 7-3

Βουλιαγμένη: Καλαϊτζής 2, Κοπελιάδης 1, Τίγκας 1, Δήμου 1, Γούβης 1, Χρυσοσπάθης 1
Χίος: Γκουβέτσης 2, Σωτηριάνος 1

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ 8-12

Εθνικός: Μπεριστιάνος 2, Τσαγκάρης 2, Παπαδόγκωνας 2, Τζώρτζης 2
ΠΑΟΚ: Σάριτς 4, Νικολαϊδης 4, Ζάτοβιτς 2, Τσολακούδης 1, Νάνος 1

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 9-5

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 2, Τοράκης 2, Πίσσας 1, Βιτέλλας 1, Καρούντζος 1, Λίντχουντ 1,  Βάσιτς 1
Πανιώνιος: Ποταμιάνος 2, Βέκκος 1, Κουλιεράκης 1, Σ. Γαβαλάς 1,

ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 7-5

Υδραϊκός: Λιαπάκης 3, Μπλάνης 2, Σαρτζετάκης 1, Χατζηκυριακάκης 1
Γλυφάδα: Παπαναστασίου 3, Γιαννόπουλος 1, Παπούκας 1

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΗΜΕΡΑΣ 11ΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Σ.Ε.Δ.Υ. WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ,7-9 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016,ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

Πηγή:www.waterpolonews.gr

Το τουρνουά του ΣΕΔΥ ξεκίνησε σήμερα το απόγευμα στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης με τη διεξαγωγή 4 αγώνων.

Η Βουλιαγμένη, μία βδομάδα πριν τον ερχομό των φετινών της ευρωπαϊκών υποχρεώσεων, άνοιξε την αυλαία με νίκη επί του ΠΑΟΚ με σκορ 10-7.

Τη σκυτάλη στο πρόγραμμα πήρε το ματς του Εθνικού με τη Χίο, με τον Παναγιώτη Παπαδόγκωνα να «καθαρίζει τη μπουγάδα» σ’ ένα κλειστό παιχνίδι, καθώς πέτυχε το νικητήριο γκολ για το 5-4, 6. λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Το παιχνίδι που ακολούθησε μεταξύ Υδραϊκού και Πανιωνίου σημαδεύτηκε από διακοπές λόγω πτώσης του ρεύματος του κολυμβητηρίου, με την ομάδα της Ύδρας να επικρατεί με καθυστέρηση με σκορ 12-6 των Νεοσμυρνιωτών.

Στο τελευταίο ματς της πρεμιέρας, ο Παναθηναϊκός του Τεό Λοράντου επικράτησε του ΑΝΟ Γλυφάδας του Δημήτρη Μάζη με σκορ 11-4.

Τα αποτελέσματα της πρώτης μέρας των αγώνων:

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΟΚ 10-7

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κώστας Λούδης): Ζερδεβάς, Κοπελιάδης 2, Δελαγραμμάτικας, Βελώνιας 1, Χρυσοσπάθης, Γούβης, Αφρουδάκης 2, Καλαϊτζής, Βίτσο 2, Δήμου, Τίγκας, Σολανάκης 3, Κουρούβανης, Γραμματικός, Πάτερος

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Καραμπέτσος, Προσινικλής Π., Ζάτοβιτς, Προσινικλής Ν., Νικολαΐδης 3, Νάνος, Παπαποστόλου 1, Σάριτς 2, Δημητριάδης, Μουρατίδης 1, Τσολακούδης, Σιωπάκης, Σιορδίλης, Κατσάνης, Πολύζος

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ – ΝΟ ΧΙΟΥ 5-4

Εθνικός (Φάνης Κουντουδιός): Τζωρτζάτος, Τζώρτζης, Σιώνης, Κόχειλας, Σκληρός, Τσαγκάρης, Παπαδόγκωνας 3, Χονδροκούκης 1, Φουτρής Σ., Ξανθόπουλος, Μπεριστιάνος, Αγκόρτσας, Κουμής, Πρωτοψάλτης 1, Φουτρής Αλ.

ΝΟ Χίου (Μάκης Μικέδης): Αϊβαλιώτης, Μιμήδης, Γεώργαλος, Καλλής, Καλαργυρός, Μαχαλιάς, Κανδιόγλου, Μολοχάδης 1, Γκιουβέτσης 3, Σωτηράκης, Αγιωργούσης, Μπερτόλης, Μενής, Σωτηριανός, Κόλλιας

ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 12-6

Υδραϊκός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Φλέγκας, Θαλασσινός, Μιτελούδης, Κοκκινάκης 1, Χατζηκυριακάκης 4, Μπλάνης 2, Σαρτζετάκης 2, Αργυρόπουλος 2, Λιαπάκης, Βλοντάκης 1, Αλεξαντρέσκου, Μιγόπουλος, Στελλάτος, Λαδάς

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Πρωτονοτάριος, Δημακόπουλος, Βυθούλκας, Κουτσιαλής 3, Μαζοκοπάκης, Κουλιεράκης, Θεοδόσης-Παπαλουκάς 1, Πανταζόπουλος, Γαβαλάς Σ. 2, Σταυρόπουλος, Βέκκος, Ποταμιάνος, Πιτούλης, Μαργουνάκης, Γαβαλάς Γ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 11-4

Παναθηναϊκός (Τεό Λοράντος): Γαλανίδης, Λιντχουτ 1, Πίσσας, Βάσιτς 2, Βιτέλλας 2, Τοράκης, Καλογεράκος 1, Καρούντζος 3, Φώσκολος, Δερμιτζάκης 1, Χαραλαμπόπουλος, Καπετανάκης 1, Καλομενίδης, Παπαδημητρίου, Πιτσιλάδης

ΑΝΟ Γλυφάδας (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς, Τζελάτης, Παπανικολάου, Αγγελίδης, Φωτόπουλος 1, Παπούκας 1, Αλεξίου 1, Κατσαούνης, Αλβέρτης, Χατζηγούλας, Παπασηφάκης 1, Μαντης, Γιαννόπουλος, Παπαναστασίου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 11ΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Σ.Ε.Δ.Υ. WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ,7-9 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016,ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

Πηγή:pisina.net

Ανακοινώθηκαν οι όμιλοι και το πρόγραμμα του 11ου τουρνουά υδατοσφαίρισης Α1 Κατηγορίας ανδρών του Σύνδεσμου Ελλήνων Διαιτητών Υδατοσφαίρισης. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης από τις 7-9 Οκτωβρίου και η pisina.net θα βρίσκεται εκεί για να σας προσφέρει ζωντανά την εξέλιξη των αγώνων.

Α’ Όμιλος

ΝΟ Βουλιαγμένης

Εθνικός

ΠΑΟΚ

ΝΟ Χίου

Β’ Όμιλος

Παναθηναϊκός

Υδραϊκός

ΑΝΟ Γλυφάδας

Πανιώνιος

Το πρόγραμμα των αγώνων

Παρασκευή 7 Οκτωβρίου

18:00 ΝΟ Βουλιαγμένης – ΠΑΟΚ

19:00 Εθνικός – ΝΟ Χίου

20:00 Υδραϊκός – Πανιώνιος

21:00 Παναθηναϊκός – ΑΝΟ Γλυφάδας

Σάββατο 8 Οκτωβρίου

09:00 ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Χίου

10:00 Εθνικός – ΠΑΟΚ

11:00 Παναθηναϊκός – Πανιώνιος

12:00 Υδραϊκός – ΑΝΟ Γλυφάδας

18:00 Εθνικός – ΝΟ Βουλιαγμένης

19:00 ΠΑΟΚ – ΝΟ Χίου

20:00 ΑΝΟ Γλυφάδας – Πανιώνιος

21:00 Υδραϊκός – Παναθηναϊκός

Κυριακή 9 Οκτωβρίου

10:00 Α1-Β2

11:00 Α2-Β1

12:00 Α3-Β3

13:00 Α4-Β4

18:00 Μικρός Τελικός

19:00 Μεγάλος Τελικός

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Ο Εθνικός Πειραιά επανεμφανίζεται δυναμικά στο Κύπελλο Ελλάδας (μετά την περσινή αποχή του), καθώς γίνεται η πρώτη ομάδα που πήρε την πρόκριση για το Φάιναλ Φορ της διοργάνωσης νικώντας στο κλειστό Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά τον ΠΑΟΚ, στον σημερινό μεταξύ τους νοκ άουτ προημιτελικό, με 10-7.

Με κορυφαίους τους Χαραλαμπόπουλο και Αργυρόπουλο – Κακανάκη, που πέτυχαν από τρία γκολ, οι κυανόλευκοι του Φάνη Κουντουδιού πήραν το πάνω χέρι στο δεύτερο και τρίτο οκτάλεπτο και κράτησαν τη διαφορά και τη μεγάλη νίκη.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΠΑΟΚ 10-7

Οκτάλεπτα: 2-2, 3-2, 3-1, 2-2.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ
Τζωρτζάτος Φοροτζίδης
Τζώρτζης 1 Προσινικλής
Θαλασσινός Μιετλούδης
Κόχειλας Ν. 1 Κουτσιαλής Χρ. 4
Χατζηκυριακάκης 1 Κόχειλας Ι.
Χαραλαμπόπουλος 3 Νικολαϊδης 1
Χονδροκούκης Τσολακούδης
Φούτρης 1 Παπαποστόλου
Ξανθόπουλος Δημητριάδης
Μπεριστιάνος Θωμάκος
Μπιλάλης Μαζοκοπάκης 1
Αϊβαλιώτης Σολανάκης 1
Βουνισέας Σκορδίλης
Αργυρόπουλος – Κανακάκης 3 Τζελάτης
Σιώπκας
Προπονητής: Φάνης Κουντουδιός Προπονητής: Πάνος Βέργος

Διαιτητές: Μπουδραμής, Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Τάκης Λαγαρός

Τα τρία φαβορί, ο Ολυμπιακός, ο ΝΟ Βουλιαγμένης και ο Παναθηναϊκός συμπλήρωσαν το «καρέ» των ομάδων που προκρίνονται (μαζί με τον Εθνικό, από προχθές) στο Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδας υδατοσφαίρισης των Ανδρών (4-5/3), καθώς ήταν οι νικητές στους χθεσινούς τρεις  εναπομείναντες προημιτελικούς αγώνες της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε εύκολα του Παλαιού Φαλήρου με 20-4 στον Πειραιά, ο ΝΟ Βουλιαγμένης νίκησε 11-8 τον ΑΝΟ Γλυφάδας στο Λαιμό, ενώ ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας του Υδραϊκού, στο κολυμβητήριο του  Αλίμου, με 7-3.

Αναλυτικά τα στοιχεία των τριών προημιτελικών:

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 11-8

Οι «μπέμπηδες» του ΝΟΒ κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους στα δύο πρώτα οκτάλεπτα και να χτίσουν μια καλή διαφορά στο ημίχρονο (7-3). Οι Γλυφαδιώτες αντέδρασαν και μείωσαν στα δύο γκολ στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου, αλλά η ομάδα του ΝΟΒ κατάφερε να κρατήσει τη νίκη-πρόκριση μέχρι το τέλος.

Οκτάλεπτα: 3-1, 4-2, 1-3, 3-2.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
Τσαλκάνης Γαβαλάς Θ.
Βουλγαράκης 1 Παπασηφάκης
Δελαγραμμάτικας Γιαννόπουλος
Βελώνιας Πρέκας
Χρυσοσπάθης 3 Καζάζης
Γούβης 1 Κουλιεράκης
Αφρουδάκης Χρ. 2 Παπούκας 2
Ελμισιάν Αλβέρτης
Όλιβερ Βικάλο Χατζηγούλας 1
Καπότσης 3 Παπαδόπουλος
Παπαδόγκωνας Φωτόπουλος
Καλαϊτζής 1 Σκουμπάκης 4
Ζερδεβάς Μαντής
Παπαλουκάς Ξυλάς
Καλής Παπαναστασίου 1
Προπονητής: Κώστας Λούδης Προπονητής: Μάκης Βολτυράκης

Διαιτητές: Μπιράκης, Παϊρακταρίδης

Αλυτάρχης: Μιχάλης Ανδρεάκος

.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-7

Με όπλο την καλή τους άμυνα οι πράσινοι πήραν το πάνω χέρι, βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση στα κρίσιμα σημεία και έφτασαν στο στόχο αυξάνοντας στο φινάλε και τη διαφορά στο σκορ. 

Οκτάλεπτα: 0-2, 2-1, 1-2, 0-2.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
Φλέγκας Καραμπέτσος
Καϊάφας Καπετανάκης
Ποταμιάνος Σαρτζετάκης
Κοκκινάκης Καλογεράκος
Μαυρωτάς Λ. Βιτέλας
Δανούρδης Πρίμορατς 2
Μπλάνης 1 Κονγουέι 1
Λουϊζίδης Καρούντζος 1
Αργυρόπουλος Αφρουδάκης Γ.
Φώσκολος 1 Δερμιτζάκης Δ. 2
Βλοντάκης Τοράκης 1
Λιαπάκης 1 Γαβαλάς Ι.
Μιγόπουλος Καλομενίδης
Στελάτος Οικονομόπουλος
Τσαχειλίδης
Προπονητής: Δημήτρης Μαυρωτάς Προπονητής: Τεό Λοράντος

Διαιτητές: Σταυρίδης, Βόσικας

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης

.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 20-4

Επίδειξη δύναμης έκανε και πάλι ο Ολυμπιακός που αγωνίστηκε χωρίς τους Πάβιτς και Γιάννη Φουντούλη. Ο Μάλιαρακ ήταν ο πρώτος σκόρερ των ερυθρολεύκων σε αυτό το παιχνίδι με 6 γκολ και ακολούθησαν οι Γούνας και Μουρίκης με 4.

Οκτάλεπτα: 2-1, 4-1, 8-2, 6-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Καζάκος
Μυλωνάκης 1 Φλώρος Ανδ.
Δελακάς Γαρδίκας
Γούνας 4 Ξενάκης 1
Δεβίσης 2 Σιώνης
Σμιθ 1 Θεοδωρόπουλος
Ποντικέας Παναγούλης
Γενηδουνιάς 1 Χαριτάκης 1
Μουρίκης 4 Πέττας 2
Κολόμβος 1 Τρούλος Χ.
Μάλιαρακ 6 Αλαφραγκής
Βλαχόπουλος Τσαγκάρης
Γαλανόπουλος Κατσαούνης
Κάκαρης
Πρωτοψάλτης
Προπονητής: Θοδωρής Βλάχος Προπονητής: Νίκος Μαμούρης

Διαιτητές: Κατσώνης, Γιαννούλης

Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος

Το Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδας θα διεξαχθεί 4 και 5 Μαρτίου. Η κλήρωση των ημιτελικών θα γίνει την Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου στις 13.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Ένα (1) παιχνίδι την Τετάρτη (27/1) και άλλα τρία (3) την Πέμπτη (28/1) περιλαμβάνει το πρόγραμμα αγώνων της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας υδατοσφαίρισης Ανδρών.

Τετάρτη, 27/1

Κολ. Εθνικό Πειραιά «Π. Καπαγέρωφ»  18.00     ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ

                                                                                                (Μπουδραμής, Κουρτίδης)

Πέμπτη, 28/1

Κολ. ΝΟΒ, Λαιμός            18.00     ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

                                                                (Μπιράκης, Παϊρακταρίδης)

Κολ. Αλίμου       19.00     ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

                                                (Σταυρίδης, Βόσικας)

Κολ. Εθνικό Πειραιά «Π. Καπαγέρωφ»  19.30     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

                                                                                                (Κατσώνης, Γιαννούλης)

Οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται στο Φάιναλ Φορ της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί 4 και 5 Μαρτίου.

Η κλήρωση των ημιτελικών αγώνων θα πραγματοποιηθεί στις 17 Φεβρουαρίου το μεσημέρι (13.00) στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΚΛΗΡΩΣΗ Α’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Α’ Προκριματική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών (22-24 Ιανουαρίου), στο οποίο και μετέχουν 31 ομάδες συνολικά.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Πανιώνιος, Παναθηναϊκός, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΓΣ Ηλιούπολης, ΓΣ Περιστερίου

Προκρίνονται οι 3 πρώτες ομάδες

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Παλαιό Φάληρο, ΝΟ Χίου, Ποσειδών Ιλισίων, ΝΟ Καλαμακίου, Νηρέας Γέρακα

Προκρίνονται οι 3 πρώτες ομάδες

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Βουλιαγμένης, Εθνικός, Ολυμπιακός, ΑΟ Πετρούπολης, Υδραϊκός, Νηρέας Χαλανδρίου

Προκρίνονται οι 4 πρώτες ομάδες

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΑΠΣ Οξυγόνο, ΑΣ Απόλλο, Ηρακλής, ΠΑΟΚ, ΧΑΝΘ, Δελφίνια Πτολεμαϊδας

Προκρίνονται οι 4 πρώτες ομάδες

ΒΟΛΟΥ: Νίκη Βόλου, ΝΟ Λάρισας, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΟΥΚ Βόλου

Προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες

ΠΑΤΡΑΣ: ΝΕ Πατρών, ΝΟ Πατρών, Δελφίνια Μεταμόρφωσης

Προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες

ΚΡΗΤΗΣ: ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Χανίων, ΟΦΗ

Προκρίνονται 2 ομάδες

 Η Β’ Προκριματική φάση 22-24 Απριλίου.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ «ΛΑΚΗΣ ΤΣΑΝΤΑΣ»,9-10-11 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2015,ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Πηγή:www.koe.org.gr

Πρεμιέρα με δυνατές αναμετρήσεις

Άνοιξε η αυλαία του ετήσιου τουρνουά υδατοσφαίρισης «Λάκης Τσαντάς» με τη συμμετοχή, ομάδων της Α1 κατηγορίας των Ανδρών. Η διοργάνωση που πραγματοποιείται με πρωτοβουλία του ΣΕΔΥ (Σύνδεσμος Ελλήνων Διαιτητών Υδατοσφαίρισης) για 10η χρονιά, λαμβάνει χώρα στο κολυμβητήριο του Λαιμού. Οι ομάδες είναι χωρισμένες σε δύο ομίλους. Στον Ά όμιλο συμμετέχουν οι Παναθηναϊκός, Εθνικός, ΠΑΟΚ και ΝΟ Καλαμακίου, ενώ στο ΄Β όμιλο οι ΝΟ Βουλιαγμένης, Υδραϊκός, ΑΝΟ Γλυφάδας και ΝΕ Πατρών.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο πρώτος αγώνας του τουρνουά μεταξύ του Εθνικού και του ΝΟ Καλαμακίου δεν διεξήχθει, αφού οι Πειραιώτες δεν προσκόμισαν τα δελτία των αθλητών και έτσι ο αγώνας κατοχυρώθηκε υπέρ του ΝΟ Καλαμακίου με σκορ 5-0.

Αναλυτικά τα υπόλοιπα αποτελέσματα της πρεμιέρας.


Υδραϊκός- ΝΕ Πατρών 17-3

Οκτάλεπτα: 4-0, 4-0, 5-2, 4-1

Σκόρερ για τον Υδραϊκό: Μαυρωτάς Λ. 1, Κοκκινάκης 3, Δανουρδής 1, Μπλάνης 1, Λουιζίδης 1, Λιαπάκης 2, Βλοντάκης 1, Φώσκολος 5, Στελλάτος 1, Τσαχειλίδης 1

Σκόρερ για την ΝΕ Πατρών: Καννελόπουλος 1, Τουλγαρίδης 1, Αντίοχος 1


Παναθηναϊκός- ΠΑΟΚ 11-9


Οκτάλεπτα: 1-2, 4-2, 2-3, 4-2

Σκόρερ για τον Παναθηναϊκό: Καπετανάκης 3, Σαρτζετάκης 1, Κόνγουέι 1, Καρούντζος 2, Αφρουδάκης 2, Γαβαλάς 2

Σκόρερ για τον ΠΑΟΚ: Προσινικλής 1, Μιτελούδης 1, Κόχειλας 1, Τζελάτης 2, Νικολαίδης 1, Σολανάκης 3

ΝΟ Βουλιαγμένης- ΑΝΟ Γλυφάδας 11-3

Οκτάλεπτα: 2-0, 3-1, 2-1, 4-1

Σκόρερ για τον ΝΟ Βουλιαγμένης: Βουλγαράκης 2, Δελαγραμμάτικας 1, Χρυσοσπάθης 1, Αφρουδάκης Χρ. 2, Κοπελιάδης 1, Καπότσης 2, Παπαδόγκωνας 1, Καλαϊτζής 1

Σκόρερ για τον ΑΝΟ Γλυφάδας: Παπαναστασίου 1, Καζάζης 1, Παπαδόπουλος 1

Το απόλυτο NO Βουλιαγμένης και Παναθηναϊκός

Με νίκες συνέχισαν τις αγωνιστικές υποχρεώσεις στο ετήσιο τουρνουά υδατοσφαίρισης «Λάκης Τσαντάς» οι πρωτοπόροι Βουλιαγμένη και Παναθηναϊκός που επικράτησαν του ΝΟ Καλαμακίου και της ΝΕ Πατρών αντίστοιχα. Ο ΑΝΟ Γλυφάδας με κορυφαίο τον Παπαδόπουλο που σημείωσε 5 τέρματα πήρε την πρώτη του νίκη απέναντι στον αξιόμαχο Υδραïκό. Μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι τέλους, Εθνικός και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 10-10.

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα:

Παναθηναϊκός – ΝΟ Καλαμακίου: 10 – 6

Οκτάλεπτα: 2-1, 3-0, 4-2, 1-3

Σκόρερ για τον Παναθηναϊκό: Σαρτζετάκης 3, Κόνγουει 2, Καρούντζος 2, Δερμιτζάκης Δ. 2, Πανταζόπουλος 1.

Σκόρερ για τον ΝΟ Καλαμακίου: Αλεβίζος 1, Μητρόπουλος 1, Σάντα 1, Δερμιτζάκης Χ. 1, Τίγκας 2.

ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΕ Πατρών: 12 – 3

Οκτάλεπτα: 5-0, 1-1, 2-1, 4-1

Σκόρερ για τον ΝΟ Βουλιαγμένης: Βελώνιας 2, Χρυσοσπάθης 2, Πατερός 1, Μολοχάδης 3, Παπαδόγκωνας 1, Καλαϊτζής 2, Πρωτόπαππας 1.

Σκόρερ για την ΝΕ Πατρών: Παπάκος 1, Αντίοχος 2.

Εθνικός ΟΦΠΦ – ΠΑΟΚ: 10 – 10

Οκτάλεπτα: 2-4, 3-1, 2-1, 3-4

Σκόρερ για τον Εθνικό: Τζώρτζης 2, Κόχειλας Ν. 1, Χατζηκυριακάκης 1, Χαραλαμπόπουλος 4, Μπεριστιάνος 2.

Σκόρερ για τον ΠΑΟΚ: Κουτσιάλης 1, Κόχειλας Ι. 2, Θωμάκος 3, Μαζοκοπάκης 1, Σολανάκης 3.

Υδραϊκός – ΑΝΟ Γλυφάδας: 9-11

Οκτάλεπτα: 3-4, 3-1, 2-2, 1-4

Σκόρερ για τον Υδραϊκό: Κοκκινάκης 1, Δανουρδής 1, Μπλάνης 2, Φώσκολος 2, Λιαπάκης 1, Στελλάτος 2.

Σκόρερ για τον ΑΝΟ Γλυφάδας: Πρέκας 2, Κουλιεράκης 1, Γιαννόπουλος 1, Παπαδόπουλος 5, Αλβέρτης 1, Παπασηφάκης 1.

Διατήρησαν το αήττητο οι πρωτοπόροι ΝΟΒ και ΠΑΟ

Ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική στο ετήσιο τουρνουά υδατοσφαίρισης «Λάκης Τσαντάς» με τους ΝΟΒ και Παναθηναϊκό να διατηρούν το αήττητο σερί τους με 3 νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στο Καλαμάκι έχοντας το πάνω χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο ΑΝΟΓ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στη ΝΕ Πατρών επικρατώντας 14-4 με τον Παναστασίου να βρίσκει δίχτυα τέσσερις φορές.

Η διοργάνωση ολοκληρώνεται αύριο με 4 πρωινούς αγώνες ενώ το απόγευμα θα διεξαχθούν οι τελικοί.

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα:

ΠΑΟΚ – ΝΟ Καλαμακίου: 8-4

Οκτάλεπτα: 1-1, 2-0, 3-3, 2-0

Σκόρερ για τον ΠΑΟΚ: Κουτσιάλης 3, Παπαποστόλου 1, Θωμάκος 2, Σολανάκης 2.

Σκόρερ για τον ΝΟ Καλαμακίου: Αλεβίζος 1, Κατσαούνης 2, Καφετζόπουλος 1.

ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΕ Πατρών: 14 – 4

Οκτάλεπτα: 5-0, 3-2, 4-2, 2-0

Σκόρερ για τον ΑΝΟ Γλυφάδας: Παπαναστασίου 4, Πρέκας 1, Κουλιεράκης 1, Γιαννόπουλος 1, Σκουμπάκης 1, Γρηγορόπουλος 1, Ξυλάς 1, Αλβέρτης 2, Παπασηφάκης 2.

Σκόρερ για την ΝΕ Πατρών: Παπάκος 1, Αντίοχος 2, Ιωαννίδης 1.

Παναθηναϊκός– Εθνικός ΟΦΠΦ: 11 – 8

Οκτάλεπτα: 1-4, 4-1, 4-2, 2-1

Σκόρερ για τον Παναθηναϊκό: Σαρτζετάκης 3, Βιτέλλας 1, Κόνγουει 2, Καρούντζος 3, Δερμιτζάκης 1, Γαβαλάς 1.

Σκόρερ για τον Εθνικό: Κόχειλας 1, Μίσιτς 1, Χαραλαμπόπουλος 3, Μπεριστιάνος 1, Αργυρόπουλος 2.

Υδραϊκός – ΝΟ Βουλιαγμένης: 9 – 16

Οκτάλεπτα: 1-3, 3-4, 3-4, 2-5

Σκόρερ για τον Υδραϊκό: Κοκκινάκης 4, Δανούρδης 1, Φώσκολος 2, Λιαπάκης 1, Στελλάτος 1.

Σκόρερ για τον ΝΟ Βουλιαγμένης: Βουλγαράκης 3, Βελώνιας 1, Χρυσοσπάθης 4, Αφρουδάκης 2, Κοπελιάδης 1, Καπότσης 2, Παπαδόγκωνας 2, Καλαϊτζής 1.

Στον τελικό Παναθηναϊκός και ΝΟ Βουλιαγμένης

Στον αποψινό τελικό του τουρνουά υδατοσφαίρισης «Λάκης Τσαντάς», θα βρεθούν οι ΝΟ Βουλιαγμένης και Παναθηναϊκός, οι οποίοι κέρδισαν το πρωί τον ΠΑΟΚ και την Γλυφάδα αντίστοιχα, πετυχαίνοντας 4 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Στον μικρό τελικό θα αγωνιστεί ο ΑΝΟ Γλυφάδας με τον ΠΑΟΚ.

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα:

Παναθηναϊκός-ΑΝΟ Γλυφάδας 10-9

Οκτάλεπτα: 2-1, 3-4, 2-1, 3-3

Σκόρερ για τον Παναθηναϊκό : Καπετανάκης 1, Σαρτζετάκης 2, Κόνγουέι 1, Καρούντζος 5, Δερμιτζάκης 1

Σκόρερ για τον ΑΝΟ Γλυφάδας: Παπαναστασίου 1, Καζάζης 1, Γιαννόπουλος 2, Σκουμπάκης 2, Χατζηγούλας 2, Παπαδόπουλος 1

ΠΑΟΚ- ΝΟ Βουλιαγμένης 7-8

Οκτάλεπτα: 0-3, 4-2, 2-1, 1-2

Σκόρερ για τον ΠΑΟΚ: Κόχειλας 1, Τσελάτης 1, Παπαποστόλου 1, Θωμάκος 2, Σολανάκης 2

Σκόρερ για τον ΝΟ Βουλιαγμένης: Βουλγαράκης 2, Χρυσοσπάθης 3, Αφρουδάκης 1, Καπότσης 1, Παπαδόγκωνας 1

 

ΝΟ Καλαμακίου-Υδραϊκός 9-15

Οκτάλεπτα: 3-4, 2-5, 1-2, 3-4

Σκόρερ για τον ΝΟ Καλαμακίου: Αλεβίζος 1, Σάντα 3, Κατσαούσης 1, Δερμιτζάκης 1, Τίγκας Γ. 3

Σκόρερ για τον Υδραϊκό: Μπλάνης 5, Φώσκολος 2, Βλοντάκης 3, Λιαπάκης 4, Τσαχιλέιδης 1

Εθνικός – ΝΕ Πατρών 14-4

Οκτάλεπτα: 2-1, 5-0, 3-0, 4-3

Σκόρερ για τον Εθνικό: Τζώρτζης 3, Θαλασσινός 1, Κόχειλας 1, Χατζηκυριακάκης 2, Μίσιτς 2, Χαραλαμπόπουλος 2, Φούτρης 1, Αργυρόπουλος 2

Σκόρερ για την ΝΕ Πατρών: Καρακατσάνης 1, Λιαπάκος 2, Βέκιος 1

Νικητής ο ΝΟ Βουλιαγμένης

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης ήταν ο νικητής του τουρνουά υδατοσφαίρισης του ΣΕΔΥ «Λάκης Τσαντάς», επικρατώντας στον τελικό της διοργάνωσης, του Παναθηναϊκού με 9-6. Η ομάδα του Τεό Λοράντου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2 τέρματα, όμως στο τρίτο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη ήταν καταιγιστική και κατάφερε τελικά να κερδίσει.

Στον μικρό τελικό, η κανονική διάρκεια του αγώνα βρήκε τους ΑΝΟ Γλυφάδας και ΠΑΟΚ ισόπαλους (11-11) και οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να κερδίσουν στην διαδικασία των πέναλτι (3-1) και να κατακτήσουν την 3η θέση της διοργάνωσης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΝΟ Βουλιαγμένης –Παναθηναικός 9-6

Οκτάλεπτα: 1-3, 3-2, 4-0, 1-1

Σκόρερ για τον ΝΟ Βουλιαγμένης: Βουλγαράκης 1, Δελαγραμμάτικας 1, Χρυσοσπάθης 1, Αφρουδάκης Χρ. 2, Κοπελιάδης 1, Καπότσης 1, Παπαδόγκωνας1, Καλαιτζής 1

Σκόρερ για τον Παναθηναίκό: Βιττέλας 4, Καρούντζος 1, Δερμιτζάκης 1

ΑΝΟ Γλυφάδας-ΠΑΟΚ 12-14

Οκτάλεπτα: 3-4, 4-4, 1-1, 3-2

Πεναλτι: 1-3

Σκόρερ για τον ΑΝΟ Γλυφάδας: Φωτόπουλος 2, Πρέκας 4, Σκουμπάκης 1, Παπαδόπουλος 2, Αλβέρτης 1, Παπασηφάκης 2

Σκόρερ για τον ΠΑΟΚ: Κουτσιαλής 8, Κόχειλας 3, Θωμάκος 1, Σολανάκης 2

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΛΙΚΩΝ PLAY OFF ΣΤΗΝ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ WATER POLO ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2013-2014

Πηγή:www.koe.org.gr

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις, το οποίο κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, ο Ολυμπιακός στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας στην Α1 Γυναικών. (6-6 η κανονική διάρκεια, 4-1 υπέρ των ερυθρολεύκων στα πέναλτι).

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από τις σκληρές μονομαχίες, παρά το γεγονός πως το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο την καλή του άμυνα περιόρισε τα ατού της Βουλιαγμένης. Ο ΝΟ Βουλιαγμένης προσπάθησε κυρίως με τη Γερόλυμου που πέτυχε καθοριστικά τέρματα στο τελευταίο οκτάλεπτο.

Στη διαδικασία των πέναλτι, η ομάδα του Ολυμπιακού ήταν περισσότερο συγκεντρωμένη και με πρωταγωνίστρια την διεθνή τερματοφύλακα Χρυσή Διαμαντοπούλου, η οποία  απέκρουσε 2 πέναλτι,  χάρισε στην ομάδα της το δεύτερο τίτλο της σεζόν.

Παρολ’αυτά, ο αγώνας σημαδεύτηκε για τη διακοπή του στο 4ο οχτάλεπτο για τα υβριστικά συνθήματα μερίδας φιλάθλων. Το δυσάρεστο γεγονός συμβαίνει για δεύτερη φορά στους τελικούς και ύστερα από συστάσεις ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά.

Υπενθυμίζεται ότι στον πάγκο του ΝΟ Βουλιαγμένης κάθησε η Κική Λιόση με βοηθό προπονητή τον Τεο Λοράντο, λόγω τιμωρίας του Κώστα Δήμου ο οποίος είχε αποβληθεί στον χθεσινό 4ο τελικό με κόκκινη κάρτα.
Αναλυτικά η διαδικασία των πέναλτι:
6-7 Η Μπούικα ευστοχεί
 
6-7 Η Διαμαντοπούλου αποκρούει το πέναλτι της Γερόλυμου
6-8 με την Αβραμίδου
6-8 Αποκρούει και δεύτερο πέναλτι η Διαμαντοπούλου, της Τσουκαλά
6-9 Η αρχηγός Φιλιώ Μανωλιουδάκη κερδίζει την Κούβδου
7-9 Ευστοχεί η Ρουμπέση
7-10 Πλευρίτου Ελευθερία
7-10 Δοκάρι για τη Ξενάκη

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : 7-10 (6-6 στη κανονική διάρκεια 1-4 στα πέναλτι)

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ : 1-2, 1-2, 3-1, 1-1

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κική Λιόση): Κούβδου, Τσουκαλά , Χυδηριώτη 1, Ντάσιου, Πρωτοπαπά, Ξενάκη, Ασημάκη , Ρουμπέση 1, Γερόλυμου 2, Βασιλική Διαμαντοπούλου 2, Σελετοπούλου, Κοντογιάννη 1, Ζοφώλη, Ιφ. Μαυρωτά, Βαρελίδη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Χρυσή Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου 1, Ελευθερία Πλευρίτου 2, Σώρα, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 1, Καλογεράκου, Μαργαρίτα Πλευρίτου 3, Βάσω Πλευρίτου, Μπούικα 2, Νιαρχάκου, Σταματοπούλου, Γκούζουλα, Αγγελική Βασιλακοπούλου

Διαιτητές: Μοίραλης, Σταυρίδης

Αλυτάρχης: Νίκος Λούτας

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΛΙΚΩΝ PLAY OFF ΣΤΗΝ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ WATER POLO ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2013-2014

Πηγή:www.koe.org.gr

Σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Κολυμβητήριο του Πειραιά, που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΝΟ Βουλιαγμένης στον τέταρτο τελικό (9-9 η κανονική διάρκεια, 4-2 υπέρ των ερυθρολεύκων στα πέναλτι)  και έκανε το 2-2 στη σειρά των τελικών. Πλέον ο τίτλος θα κριθεί στο αυριανό 5ο και τελευταίο παιχνίδι στο Κολυμβητήριο του Λαιμού που είναι προγραμματισμένο για τις 20:30.

Πλήθος κόσμου βρέθηκε στις εξέδρες του «Πέτρος Καπαγέρωφ» μεταξύ των οποίων ο ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής ομάδας των Γυναικών Γιώργος Μορφέσης.

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από δυνατές μονομαχίες, πάθος και ένταση. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τη Ρουμπέση και τη Τσουκαλά να παίρνουν στα δύσκολα επάνω τους την ομάδα όντας με 4 και 3 γκολ παρούσες για το ΝΟ Βουλιαγμένης, με την Έλενα Κούβδου να κάνει πολύ καλές αποκρούσεις σε καθοριστικά σημεία του παιχνιδιού.

Ο Ολυμπιακός με το γκολ της Μπάρμπαρα Μπούικα 26 δεύτερα πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας ισοφράρισε σε 9-9 και πήγε το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι ερυθρόλευκες ήταν πιο εύστοχες και κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια πολύ σημαντική νίκη που διατηρεί τις ελπίδες τους για κατάκτηση του τίτλου ζωντανές.

Αναλυτικά η διαδικασία των πέναλτι:

10-9 Από την Μπούικα

10-10 Από την Β. Διαμαντοπούλου

11-10 Η Αβραμίδου

11-10 Η Διαμαντοπούλου αποκρούει το πέναλτι της Χυδηριώτη

12-10 Από την Μανωλιουδάκη

12-11 Η Ξενάκη

13-11 Από την Ελ. Πλευρίτου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ: 13-11 (9-9 η κανονική διάρκεια 4-2 στα πέναλτι)

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 2-2, 1-3, 2-2, 4-2

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Χ. Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου 2, Πλευρίτου Ελ. 1, Σώρα, Μανωλιουδάκη 3, Αβραμίδου 1, Καλογεράκου, Πλευρίτου Μ. 1, Πλευρίτου Β., Μπούικα 5, Νιαρχάκου, Σταματοπούλου, Γκούζουλα, Α. Βασιλακοπούλου.

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κώστας Δήμου): Κούβδου, Τσουκαλά 3, Χυδηριώτη, Ντάσιου, Πρωτοππαπά, Ξενάκη 1, Ασημάκη, Ρουμπέση 4, Γερολύμου 2, Β. Διαμαντοπούλου 1, Σελετοπούλου, Κοντογιάννη, Ζοφώλη, Μαυρωτά, Βαρελίδη.

Διαιτητές: Μπιράκης, Αχλαδιώτης

Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΛΙΚΩΝ PLAY OFF ΣΤΗΝ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ WATER POLO ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2013-2014

Πηγή:www.koe.org.gr

Προβάδισμα τίτλου για το ΝΟ Βουλιαγμένης που πήρε τη δεύτερη νίκη του στη σειρά των τελικών απέναντι στον Ολυμπιακό με 10-7.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι αλλά η ομάδα του Κώστα Δήμου ήταν περισσότερο συγκεντρωμένη στις επιθέσεις και πήρε τα ηνία απ’το δεύτερο οκτάλεπτο.

Οι «ερυθρόλευκες» προσπάθησαν να αντιδράσουν με τη Μπούικα που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση σημειώνοντας 5 τέρματα αλλά δεν έφτασαν για να χαρίσουν τη νίκη στην ομάδα της. Από πλευράς Βουλιαγμένης καταλυτικό ρόλο στην επίτευξη της νίκης έπαιξε η Αγγελική Γερόλυμου που σκόραρε 4 γκολ. 

Πλεόν οι δύο ομάδες δίνουν ραντεβού για τον 4ο τελικό το βράδυ της Παρασκευής στον Πειραιά όπου με νίκη της Βουλιαγμένης έχουμε τον Πρωταθλητή Ελλάδας..

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : 10-7

Οκτάλεπτα : 3-3, 4-1, 2-2, 1-1

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Δήμου): Κούβδου, Τσουκαλά 1, Χυδηριώτη 2, Ντάσιου, Πρωτοπαπά, Ξενάκη, Ασημάκη , Ρουμπέση , Γερόλυμου 4, Βασιλική Διαμαντοπούλου 2, Σελετοπούλου, Κοντογιάννη 1, Ζοφώλη, Ιφ. Μαυρωτά, Βαρελίδη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παυλίδης): Χρυσή Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου 1, Ελευθερία Πλευρίτου 1, Σώρα, Μανωλιουδάκη , Αβραμίδου , Καλογεράκου, Μαργαρίτα Πλευρίτου , Βάσω Πλευρίτου, Μπούικα 5, Νιαρχάκου, Σταματοπούλου, Γκούζουλα, Αγγελική Βασιλακοπούλου

Διαιτητές: Σταυρόπουλος, Σταυρίδης

Αλυτάρχης: Τάσος Πολυζωγόπουλος

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΜΙΚΡΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ PLAY OFF ΣΤΗΝ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ WATER POLO ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2013-2014

Πηγή:www.koe.org.gr

Την τρίτη θέση του πρωταθλήματος κατέλαβε η ομάδα του Ηρακλή επικρατώντας του ΑΝΟ Γλυφάδας με 13-12. Το παιχνίδι στο κολυμβητήριο του Παλαιού Φαλήρου ήταν αμφίρροπο μέχρι τέλους και οι δύο ομάδες »έλυσαν» τους λογαριασμούς τους στη διαδικασία των πέναλτι.

Η ομάδα του Παναγιώτη Ιωακειμίδη φάνηκε περισσότερο συγκεντρωμένη και εντέλει κέρδισε τον αγώνα που πρόσφερε πλούσιο θέαμα και συγκινήσεις στους φιλάθλους. Κορυφαίες για την ομάδα του Ηρακλή, η Ζάντου και η Φλώρου που σημείωσαν απο 4 τέρματα.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ : 12-13

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ:  2-3, 2-2, 2-2, 2-1

ΠΕΝΑΛΤΙ:  4-5

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (A.Καμμένου): Παπαϊωάννου, Κανέτι 1 , Ιωσηφίδου , Μαμόγλου 2 , Αντωνίου, Οικονομοπούλου 3 , Μιμίδη 3, Παπαναστασίου, Δράκου 1, Πάτρα Ειρ., Ελευθεριάδου 1, Πάτρα Μ. 1 Νικολοπούλου, Λούδη, Τσελέντη, Κωνσταντά

ΗΡΑΚΛΗΣ (Παναγιώτης Ιωακειμίδης): Γούλα, Μαλέτσκα, Αβράμη, Τζελέπη  , Τζίμα 2, Τριχολίδου , Ζάντου 4, Καρυπίδου Μ., Φλώρου Χρ. 4, Φλώρου Μαρ. 2,  Καρυπίδου Η. 1 , Σωτηρέλη

Διαιτητές: Δαμιανάκης, Παραϊκταρίδης

Αλυτάρχης: Τάσος Πολυζωγόπουλος

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΛΙΚΩΝ PLAY OFF ΣΤΗΝ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ WATER POLO ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2013-2014

Πηγή:www.koe.org.gr

Σε ένα κατάμεστο «Π.Καπαγέρωφ» ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 9-5 στο δεύτερο τελικό της Βουλιαγμένης και ισοφάρισε σε 1-1 τις νίκες.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο αλλά στο τρίτο οκτάλεπτο οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη ανέβασαν ρυθμό και με συνολικό σκορ 3-0 ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Καταλυτικό ρόλο για τους νικητές έπαιξε η πολύ καλή άμυνα και ο πλουραλισμός στην επίθεση. Πλέον οι δύο ομάδες δίνουν ραντεβού για τον τρίτο τελικό στο Λαιμό το βράδυ της Δευτέρας (20.00) με τον νικητή να παίρνει σοβαρό προβάδισμα και για το τίτλο του πρωταθλητή.
Από την άλλη πλευρά ο κ.Δήμου είπε για την ομάδα του:«Δεν ήμασταν καλοί στην επίθεση και είχαμε πολύ άγχος χωρίς λόγο. Αυτό μας στοίχισε γιατί εκνευριστήκαμε και μας ξέφυγε το σκορ».
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ : 9-5
Οκτάλεπτα : 2-1, 2-2, 3-0, 2-2
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παυλίδης): Χρυσή Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου, 1, Ελευθερία Πλευρίτου 2, Σώρα, Μανωλιουδάκη 2, Αβραμίδου 1, Καλογεράκου, Μαργαρίτα Πλευρίτου 2, Βάσω Πλευρίτου, Μπούικα 1, Νιαρχάκου, Σταματοπούλου, Γκούζουλα, Αγγελική Βασιλακοπούλου
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Δήμου): Κούβδου, Τσουκαλά 1, Χυδηριώτη, Ντάσιου, Πρωτόπαπα, Ξενάκη, Ασημάκη 2, Ρουμπέση 1, Γερόλυμου 1, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Σελετοπούλου, Κοντογιάννη, Ζοφώλη, Ιφ. Μαυρωτά, Βαρελίδη.
Διαιτητές: Μπουδράμης, Κατσαρός
Αλυτάρχης: Xαράλαμπος Εγωγιάννης 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΜΙΚΡΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ PLAY OFF ΣΤΗΝ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ WATER POLO ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2013-2014

Πηγή:www.koe.org.gr

Στο κολυμβητήριο της Λάρισας, ο Ηρακλής επικράτησε του ΑΝΟ Γλυφάδας με 7-5 στο πλαίσιο του πρώτου παιχνιδιού της σειράς των μικρών τελικών για το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου να προηγούνται μετά το τέλος της πρώτου οκταλέπτου με 2-3.

Στη συνέχεια  όμως ο Ηρακλής έδειξε το καλό του πρόσωπο και έφτασε σε μια επικράτηση που του δίνει το προβάδισμα ενόψη του αυριανού δεύτερου μικρού τελικού που είναι προγραμματισμένος για τις 16:30 στο Παλαιό Φάληρο.

 ΗΡΑΚΛΗΣ- ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ: 7-5

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 2-3, 3-0. 2-0. 0-2

ΗΡΑΚΛΗΣ (Παναγιώτης Ιωακειμίδης): Γούλα, Μαλέτσκα, Αβράμη, Τζελεπή 3 , Τζίμα 1, Τριχολίδου 1, Ζάντου 1, Καρυπίδου Μ., Φλώρου Χρ. , Φλώρου Μ. 1,  Καρυπίδου Η. , Σωτηρέλη

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (A.Καμμένου): Παπαϊωάννου, Κανέτι 1, Ιωσηφίδου 1, Μαμόγλου 1, Αντωνίου, Οικονομοπούλου 1, Μιμίδη, Παπαναστασίου, Δράκου 1, Πάτρα Ε., Ελευθεριάδου, Πάτρα Μ, Νικολοπούλου, Λούδη, Τσελέντη, Κωνσταντά

Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Κυράνης

Αλυτάρχης: Πέτρος Μπλάνας

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΛΙΚΩΝ PLAY OFF ΣΤΗΝ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ WATER POLO ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2013-2014

Πηγή:www.koe.org.gr

Σ΄ ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο κολυμβητήριο του Λαιμού, ο ΝΟ Βουλιαγμένης επικράτησε του Ολυμπιακού με 7-6  και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών. Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο στις 20:00 στο κολυμβητήριο του Πειραιά.

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα του Κώστα Δήμου, η οποία εκμεταλλευόμενη την αστοχία των παικτριών του Ολυμπιακού, αλλά και την καλή της λειτουργία επιθετικά και αμυντικά, προηγείτο στο τέλος του 1ου οκταλέπτου με 3-0.

Ο Χάρης Παυλίδης βλέποντας την ομάδα του να μη μπορεί να βρει διαδρόμους, έριξε στο παιχνίδι την Άλκηστη Αβραμίδου στην επανεμφάνιση της με την ομάδα του Ολυμπιακού, μετά τον τραυματισμό της στον τελικό του Λεν Τρόφι. Η κίνηση αυτή έδωσε ώθηση στις ερυθρόλευκες, οι οποίες με δύο προσωπικά γκολ της Αβραμίδου και ένα της Μπούικα ισοφάρισαν σε 3-3. Με αυτό το σκορ τελείωσε και το ημίχρονο.

Το τρίτο οκτάλεπτο ανήκε στο ΝΟ Βουλιαγμένης, ο οποίος με επιμέρους σκορ 3-1 κατόρθωσε να βρίσκεται μπροστά με δύο γκολ διαφορά. Μετά την τρίτη αποβολή της Μπούικα  και το 4ο γκολ της Αγγελικής Γερόλυμου, που έκανε το 7-5, ο Ολυμπιακός απλώς μείωσε, με το 7-6 να είναι το τελικό σκορ.

Κώστας Δήμου και Χάρης Παυλίδης είδαν από μία κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 7-6

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 3-0, 0-3, 3-1, 1-2

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κώστας Δήμου): Κούβδου, Νικολοπούλου, Ντάσιου, Πρωτοπαπά , Ξενάκη , Ασημάκη 1, Ρουμπέση 1, Γερόλυμου 4, Διαμαντοπούλου Β. , Σελετοπούλου , Κοντογιάννη 1, Ζοφώλη Ν, Μαυρωτά Ιφ. , Μαυρωτά Α. , Βαρελίδου

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης):  Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου 1, Ελευθερία Πλευρίτου , Σώρα, Αβραμίδου 2, Μανωλιουδάκη , Καλογεράκου, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Βάσω Πλευρίτου , Μπούικα 2 , Σταματοπούλου, Γκούζουλα, Αγγελική Βασιλακοπούλου.

Διαιτητές: Μοίραλης, Μπιράκης

Αλυτάρχης: Τάσος Πολυζωγόπουλος

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ PLAY OFF ΣΤΗΝ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ WATER POLO ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2013-2014

Πηγή:www.koe.org.gr

Ο Ολυμπιακός επικράτησε έυκολα του Ηρακλή με 13-5, στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των πλέι οφ σ΄ενα παιχνίδι που διεξήχθη στο Παπαστράτειο Κολυμβητήριο του Πειραιά με τυπικά γηπεδούχο τον Ηρακλή.

Οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα και  έφτασαν άνετα στην νίκη, «σφραγίζοντας» έτσι την πρόκρισή τους στους τελικούς του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Σε εξαιρετική μέρα για τις ερυθρόλευκες βρέθηκε η Μπάρμπαρα Μπούικα που πέτυχε 5 γκολ ενώ η Τζίμα του Ηρακλή πέτυχε και τα 5 γκολ για την ομάδα του Παναγιώτη Ιωακειμίδη.

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 5-13

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ : 2-3, 2-2, 1-4, 0-4

ΗΡΑΚΛΗΣ(Παναγιώτης Ιωακειμίδης): Γούλα, Μαλέτσκα, Τζελέπη, Τζίμα 5, Τριχολίδου, Ζάντου, Χριστίνα Φλώρου, Μαρίνα Φλώρου, Ηρώ Καριπίδου, Μελίνα Καριπίδου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης) : Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου 1 , Ελευθερία Πλευρίτου 1, Σώρα, Μανωλιουδάκη 2, Καλογεράκου 2, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Βάσω Πλευρίτου , Μπούικα 5, Μαρία Βασιλακοπούλου 1, Νιαρχάκου , Σταματοπούλου, Γκούζουλα, Αγγελική Βασιλακοπούλου.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Σαρρής

Αλυτάρχης: Τάκης Λαγαρός

Η Βουλιαγμένη θα είναι η δεύτερη ομάδα που θα βρίσκεται στους τελικούς της Α1 μετά τον Ολυμπιακό.Η ομάδα του Κώστα Δήμου επικράτησε εύκολα με 14-4 και στο δεύτερο ημιτελικό και με συνολικό σκορ 2-0 πέρασε στο μεγάλο τελικό.Κορυφαία του αγώνα η Ασημάκη με τέσσερα τέρματα ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι το ίδιο ακριβώς σκορ είχαμε και στον αγώνα της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

 ΑΝO ΓΛΥΦΑΔΑΣ-N.O ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ:4-14

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ:1-5, 0-3, 2-3, 1-3

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ(A.Καμμένου): : Παπαϊωάννου, Κανέτι 1, Ιωσηφίδη, Μαμόγλου, Αντωνίου,Οικονομοπούλου, Μιμίδη, Παπαναστασίου, Δράκου 1, Πάτρα, Ελευθεριάδου 1,Πάτρα Μ, Νικολοπούλου, Λούδη, Τσελεντά,Κωνσταντά 1

NO ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ(Κ.Δήμου): Κούβδου, Τσουκαλά, Χυδηριώτη 1, Ντάσιου, Πρωτόπαπα, Ξενάκη, Ασημάκη 4, Ρουμπέση 2,Γερόλυμου, Σελετοπούλου, Κοντογιάννη 3, Μαυρωτά  Ι. 1, Διαμαντοπούλου 3, Ζοφώλη, Μαυρωτά Α.

Διαιτητές: Κουρτίδης, Στεφανάκης

Αλυτάρχης: Μανώλης Πατλάκας